Czy muzea zwrócą zagrabione dzieła sztuki do krajów pochodzenia (Dział Zagraniczny Podcast

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 29

  • @kasiak.513
    @kasiak.513 3 роки тому +31

    To jeden z wieeeeelu powodów dlaczego tak bardzo lubię Dział zagraniczny! Tematy są różnorodne, goście interesujący, a Twoje przygotowanie na najwyższym poziomie! Owacje na stojąco i meksykańska fala dla Ciebie 😊😊😊

    • @mojanazwa141
      @mojanazwa141 3 роки тому +2

      Nooo to prawda. Czasem rece opadają jak YT podsuwa mi niektórych patoyoutuberów. Na szczęście jest kilka osób, które robią wartościowe materiały.

  • @inneswiaty583
    @inneswiaty583 3 роки тому +10

    Zawsze jestem pod wrażeniem ogromnego przygotowania merytorycznego (o warsztacie dziennikarskim nie wspominając). Znasz wiele szczegółów, które odpowiadasz gdy gość 'najedzie' na dany temat. Parabéns amigo! No i Twój głos ;-) Słuchanie Działu Zagranicznego to łączenie czystej przyjemności z nauką. Dziękuję! ❤️

  • @ewelinadrezek9206
    @ewelinadrezek9206 3 роки тому +1

    Fascynujący odcinek. Dzięki.

  • @FUFUFUFPV
    @FUFUFUFPV 3 роки тому +6

    Słyszałem od przyjaciół, że najstarsze rękopisy w Etiopii są wystawione na powietrze i światło, gołymi rękami wertowane i dotykane przez obsługę muzeum.

  • @HighRisedBull
    @HighRisedBull 3 роки тому +2

    Kolejny super podcast, tylko szkoda ze nie wspomnielismy o polskich dzielach sztuki ktore przez lata byly grabione przez zaborcow i innych.

    •  3 роки тому +4

      Widzę, że to hasło powtarza się w wielu komentarzach, więc napiszę jedną, wspólną odpowiedź:
      Ten podcast jest skupiony na zagranicy, a nie Polsce i jedną z przyświecających mi zasad jest, by nie wpadać w utarte w rodzimych mediach schematy, które nakazują wszystko rozpatrywać z perspektywy Warszawy (czego najbardziej rażącym przykładem jest oczywiście "Na pokładzie na szczęście nie było Polaków"). Dlatego między innymi w tej rozmowie nie podnosimy wątku Brązów z Beninu, które znajdują się w Szczecinie i dlatego też nie uważam, żeby ten podcast był miejscem na zajmowanie się restytucją polskich dóbr z innych krajów - ta sprawa jest podnoszona (i słusznie) w innych mediach.

    • @HighRisedBull
      @HighRisedBull 3 роки тому

      @ masz racje, sama nazwa wskazuje, choc dla zaspokojenia ciekawosci sluchaczy moglbys zrobic wyjątek ;) jest to tylko luzna propozycja.
      Pozdrawiam, rob swoje . 💪

  • @umma49gumma
    @umma49gumma 3 роки тому +12

    To, czego ja się obawiam, to sytuacja, że zbiory te, obecnie mniej lub bardziej ogólnodostępne, kiedy trafią do państw w których rządy są często skorumpowane i niestabilne, to prostu przepadną. Rządzący po jakimś czasie mogą dojść do wniosków, że nie mają ani środków ani chęci na dbanie o te zabytki i po prostu postanowią je spieniężyć. W najlepszym przypadku zbiory zostaną odkupione przez muzea, w najgorszym trafią do rąk chińskich albo amerykańskich spekulantów i tyle je było widać - ze stratą dla całego świata. Wiem, że ta opinia trąca trochę toksycznym paternalizmem, ale jest to jednak prawdopodobny scenariusz.

    •  3 роки тому +1

      Po pierwsze, obecnie zbiory są ogólnodostępne, ale nie dla potomków ludzi, którzy je wytworzyli/zamówili. A po drugie, faktycznie scenariusz tego, jak państwa skorumpowane i niestabilne masowo tracą takie zabytki to wcale nie jest prawdopodobny scenariusz - w XXI wieku to są pojedyncze przypadki, a jedyny duży proceder takiego typu miał miejsce w wyniku amerykańskiej inwazji na Irak, więc państwem winnym takiej sytuacji nie jest ani on, ani sąsiednia Syria (gdzie to również pokłosie tej samej inwazji), tylko Stany Zjednoczone.

    • @grzegorzwarszawski3744
      @grzegorzwarszawski3744 2 роки тому +2

      @ W muzeum w Kairze był niestety podobny przypadek.

  • @marcinczajkowski8105
    @marcinczajkowski8105 3 роки тому +5

    z jednej strony to dobrze, że muzealia wracają do swoich ojczyzn, z drugiej strony to źle, bo wiele z takich krajów nie cechuje się stabilnością wewnętrzną i jak dojdzie do jakiegoś puczu, zamieszek, przewrotów itd, to jest ryzyko bezpowrotnej utraty tychże dzieł. Wystarczy popatrzeć co się działo w Kairze podczas arabskiej wiosny, gdzie któreś z tamtejszych muzeów służyło za bastion oporu sił prorządowych, ponadto podpisuję się pod tym, co ktoś napisał niżej- że lokalni watażkowie czy skorumpowani rządzący mogą to sprzedać gdzieś w cholerę, a że to nie są ludzie posiadający świadomość znaczenia owych dzieł, więc to nie jest takie niemożliwe

    • @AnixKajol
      @AnixKajol 3 роки тому +6

      Nam się wydaje, że Europa to takie bezpieczne miejsce, gdzie nic tym zabytkom się nie stanie, ale nigdy nic nie wiadomo. Przecież mieliśmy II wojnę światową i mnóstwo zniszczeń w wielu dużych europejskich miastach. Nikt nie zagwarantuje, że coś podobnego nie przydarzy się znowu. Podczas, gdy w Afryce w tym czasie będzie spokój.
      Ponadto warto zwrócić uwagę na to o czym przez chwilę była mowa - te egotyczne zabytki, często niszczały w europejskich zbiorach, bo nie były odpowiednio traktowane. Wiem, że pewnie współcześnie nikt nie robi z nich kul do bilardu, ale te mniej znane (cenne) obiekty w takim British Museum mogą nigdy nie być wystawione i cały czas przeleżeć na zapleczu, podczas gdy w takiej Nigerii mogą stać się podwalinami pod muzeum.
      Dodatkowo w ten sposób faktycznie stawiamy się ponad "tych niewykształconych Afrykańczyków, którzy nie poznają się na dziełach (własnej) kultury". Podczas, gdy to jest ICH kultura i na pewno by chcieli, aby przykłady na ich kulturę były u nich, bo istnieje szansa, że wtedy sami mieszkańcy tych regionów będą mogli podziewać wytwory przodków. My w Polsce też przecież walczymy o to, żeby nasze skradzione dzieła kultury do nas wróciły.

    •  3 роки тому +1

      W XXI wieku to są pojedyncze przypadki, a jedyny duży proceder takiego typu miał miejsce w wyniku amerykańskiej inwazji na Irak, więc państwem winnym takiej sytuacji nie jest ani on, ani sąsiednia Syria (gdzie to również pokłosie tej samej inwazji), tylko Stany Zjednoczone.

  • @fusek66
    @fusek66 3 роки тому

    Genialny odcinek.

  • @Fajerasasin
    @Fajerasasin 3 роки тому +9

    Dla mnie to nie jest sprawa czarnobiała. Z jednej strony tak część zbiorów została pozyskana w wątpliwie moralny sposób, ale dziś gro z nich służy wszystkim i każdy może mieć do nich dostęp.
    Zwracanie dzieł jest dla mnie kontrowersyjne bo:
    1. Jest silna obawa, że dzieła zostaną zagrabione przez lokalnych watażków w krajach pochodzenia
    2. Jest duża szansa, że dzieła zostaną bezpowrotnie zniszczone.
    3. Zostały pozyskane w sposób legalny, przynajmniej w tamtym czasie.
    4. Kraje te często dziś postępują w bardzo wątpliwie moralny sposób tocząc wojny z sąsiadami, atakując ich w walce o zasoby i o wpływy, czym się to różni od postępowania Anglików czy Francuzów sprzed wieków.

    •  3 роки тому +1

      Nie służy wszystkim i nie każdy może mieć do nich dostęp - przede wszystkim nie dla potomków ludzi, którzy te dobra wytworzyli. Poza tym, które kraje afrykańskie w ciągu ostatnich dwudziestu lat "toczą wojny z sąsiadami, atakując ich w walce o zasoby i o wpływ"?

    • @Fajerasasin
      @Fajerasasin 3 роки тому +3

      @ To nie do końca jest prawda, gro z tych ludzi emigruje do krajów Europy, gdzie dostęp do dzieł mają. Plus biorąc pod uwagę migracje ludności i bardzo burzliwą historię regionu wstrzymałbym się z oceną, kto jest a kto nie jest potomkiem twórców tych artefaktów.
      Konflikty: Sudan, Burundia, Etiopia, Erytrea, Liberia, Demokratyczna Republika Konga... Nie mówiąc o licznych grupach zbrojnych lub grupach o charakterze terrorystycznym. Władza w wielu krajach Afryki Subsaharyjskiej często nie jest zbyt transparentna i jest dość mocno podatna na korupcje.

    • @andrzejwawruszczak6514
      @andrzejwawruszczak6514 2 роки тому +2

      @ gdy te dzieła wrócą do krajów z których pochodzą to jest duża szansa że zostaną zniszczone i rozkradzione

  • @PetroniuszPopkultury
    @PetroniuszPopkultury 3 роки тому +1

    Fajny materiał

  • @katarzynapala
    @katarzynapala 2 роки тому

    Czadowy wywiad 🔥

  • @meyepic
    @meyepic 3 роки тому +5

    zabrako informacji o obelisku stojącym w Watykanie :)

  • @Ибрагимовичкафедра

    Czy będzie planowany w dalekiej przyszłości osobny podcast na temat rozliczeń związanych ze zgrabionymi polskich dzieł sztuki podczas II WŚ znajdujących się w muzeach na całym świecie, głównie w USA, Europie Zachodniej, Rosji i byłych państw związkowych, a nawet w Ameryce Południowej?

    •  3 роки тому

      Widzę, że to hasło powtarza się w wielu komentarzach, więc napiszę jedną, wspólną odpowiedź:
      Ten podcast jest skupiony na zagranicy, a nie Polsce i jedną z przyświecających mi zasad jest, by nie wpadać w utarte w rodzimych mediach schematy, które nakazują wszystko rozpatrywać z perspektywy Warszawy (czego najbardziej rażącym przykładem jest oczywiście "Na pokładzie na szczęście nie było Polaków"). Dlatego między innymi w tej rozmowie nie podnosimy wątku Brązów z Beninu, które znajdują się w Szczecinie i dlatego też nie uważam, żeby ten podcast był miejscem na zajmowanie się restytucją polskich dóbr z innych krajów - ta sprawa jest podnoszona (i słusznie) w innych mediach.

  • @Genesis_Pryzmat
    @Genesis_Pryzmat 3 роки тому +11

    Fajny temat, ale czemu nikt nie wspomina o polskich własności ? Przecież Szwecja czy też Rosja jest pełna polskich dzieł.

    • @omen22
      @omen22 3 роки тому +5

      Pododne myśli miałem oglądając tureckie skarby na Wawelu:)

    • @marcinczajkowski8105
      @marcinczajkowski8105 3 роки тому +2

      u nas też są muzealia będące afrykanskim dziedzictwem

    • @rory667
      @rory667 3 роки тому

      Wspomina się.

    •  3 роки тому

      Widzę, że to hasło powtarza się w wielu komentarzach, więc napiszę jedną, wspólną odpowiedź:
      Ten podcast jest skupiony na zagranicy, a nie Polsce i jedną z przyświecających mi zasad jest, by nie wpadać w utarte w rodzimych mediach schematy, które nakazują wszystko rozpatrywać z perspektywy Warszawy (czego najbardziej rażącym przykładem jest oczywiście "Na pokładzie na szczęście nie było Polaków"). Dlatego między innymi w tej rozmowie nie podnosimy wątku Brązów z Beninu, które znajdują się w Szczecinie i dlatego też nie uważam, żeby ten podcast był miejscem na zajmowanie się restytucją polskich dóbr z innych krajów - ta sprawa jest podnoszona (i słusznie) w innych mediach.