ReTV: Latvijā atkal uzliesmo Āfrikas cūku mēris

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лип 2024
  • Latvijā nedēļas laikā jau trešais Āfrikas cūku mēra gadījums. Slimība skārusi Valmieras un Madonas novadus, taču īpaši uzmanīgiem jābūt arī tuvējiem novadiem. Viens no tiem - Tukuma novads.
    Viskritiskākais un riskantākais laiks, kad pārnēsāt un inficēt cūkas ar Āfrikas cūku mēri, ir tieši vasarā, kad saimnieki dodas pēc labības un siena, kur mežacūkas vislabprātāk uzturas.
    Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) Ziemeļkurzemes pārvaldes vadītājs Ivars Koloda: “Brauc ar traktoru, vāc sienu, iebrauc savā saimniecībā, riteņus nenodezinficē, varbūt, ka es pat aizeju sievai palīdzēt apkopt savas mājas cūkas, apavus nepārvelku.”
    Gan bioloģiskās saimniecības, gan arī privātie saimnieki pret piesardzības pasākumiem izturas nopietni - arī TV9 Pakalniem tika stingri noteikts, ka kūtī netiek laists neviens, izņemot cūkkopjus.
    Taču ir arī saimnieki, kuri pret situāciju izturas visai neapdomīgi un piemirst par piesardzības pasākumiem. Tā vietām netiek reģistrētas cūkas novietnēs. Koloda: “Vienkārši darba dunā, pieņemsim, labības kulšanas laikā, siena vākšanas laikā... Tu vienkārši aizmirsti par to biodrošības ievērošanu - man primārais ir saule spīd, man ir siens jāsavāc, man ir labība jānokuļ utt. Es aizmirstu, un viena maza kļūdiņa var ļoti dārgi maksāt - ar visas saimniecības mājas cūku likvidāciju.”
    PVD Dzīvnieku infekcijas slimību uzraudzības daļas vadītāja vietnieks Mārtiņš Seržants: “Tas notiek līdzīgi kā loterijā. Reizēm jūs vinnējat, reizēm jūs zaudējat. Līdzīgi arī ar šo slimību. Ja teritorijā ir slimas meža cūkas, tad iespēja “laimēt” šajā loterijā ir stipri liela.”
    Tāpat saimniekiem jāatceras, kam dodoties mežā pēc dažādām dabas veltēm, mājās var pārnest ne tikai ogas un sēnes, bet arī Āfrikas cūku mēri, tāpēc liela nozīme slimības ierobežošanā ir arī medniekiem. Seržants: “Medniekus aicinām joprojām aktīvi medīt, jo nav pamata optimismam, slimība pati no sevis nepazudīs. Vienīgais veids, kā mēs šo slimību varam apturēt, ir tiešām aktīvi vēršoties un strādājot ar mežacūkām. Vairākus gadus gadus uzturot šo mežacūku populāciju ļoti, ļoti zemā līmenī, ekstrēmi zemā līmenī.”
    Koloda: “Mednieki, protams, ir jau apguvuši šo te pieredzi un mācību jau rūgto no 2017. gada, kad mūsu pusē bija Āfrikas cūku mēris, bet jāsaka tā, ka ir pagājis pietiekami liels laiks, ka ir aizmirsies, vienkārši aizmirstas. Braucot pa medību mājām - nav dezinfekcijas līdzekļu, nav tiem derīguma termiņu, citiem vispār nav dezinfekcijas līdzekļi, citi ir iesākuši medību mežacūku iekšas un ādu tālāk izmest pļavā, ko nedrīkst darīt.”
    Tāpat PVD atgādina, ka par beigtas mežacūkas atrašanu un ziņošanu, pat tādā gadījumā, ja to notriekusi mašīna, ziņotājam tiks atlīdzība 50 eiro vērtībā.
    Foto: Freepik; ilustratīvs

КОМЕНТАРІ •