ReTV: Pagājušā gada vētrā cietušajos mežos atmirst koki

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024
  • Pagājušā gada augusta vētra un krusa Dobeles un Tukuma novados savu spēku parādīja, izpostot vairākus tūkstošus hektāru meža. Vēja aplauztie koki lielākoties jau nozāģēti un izvesti, bet tagad mežos parādoties postījumi, ko nodarījusi krusa. Krusas sakapātā koka puse sāk atmirt. Bojājumu vietās attīstījušās arī zilējumu sēnītes.
    Gandrīz gadu pēc vētras mežā aizvien parādās tās sastrādātie nedarbi. Jaunpils pusē jau iztālēm manām, ka meža malā priedes mainījušas krāsu. Skujas vairs nav zaļas, bet brūnganas. Mežā redzams, ka daudziem kokiem zari ar zaļām skujām ir tikai koka vienā pusē, bet otrā to vai nu nav vispār, vai skujas tiem jau ir brūnas. Valsts meža dienesta vecākais eksperts Oskars Zaļkalns tos sauc par otrās pakāpes bojājumiem, kas radušies pagājušā gada krusas ietekmē. “Krusas bojājumi koksnē ir milimetra līdz 1,5 milimetru dziļumā. Kā ar gaļas āmuriņu sakapāts. Protams, traucēta ir sulu aprite. Lūksnes kārta jau ir bojāta. Vaļēji mehāniski bojājumi sāk iekalst. Līdz ar to tajā pusē, kas bija valdošā vēja puse, miza ir bojāta un sākas atmiršanas process.”
    Kā skaidro eksperts, šāds koks var dzīvot diezgan ilgi, tomēr tas vairs pilnvērtīgi neaugs. Zaļkalns: “Protams, īpaši, ja bojāta galotne, garumā tas vairs neaugs. Caurmēra pieaugums, ja ir zaļā masa, būs, bet būs mazāka nekā pilnu vainagu.”
    Jūnija nogalē šajā mežā viens šāds koks nozāģēts, lai pārliecinātos, vai bojātajā daļā nav savairojušies kaitēkļi. Šeit arī labi redzami krusas nodarītie mehāniskie bojājumi. Siltā laika ietekmē paradījusies arī zilējuma sēnīte, kas gan dabā neesot nekas neparasts.
    Zaļkalns: “Visu laiku Latvijā ir bijusi jebkurai priedes koksnei, kas vasarā zāģēta. Šoreiz sēņu ir vairāk. Krusa koku ir bojājusi, ir tikusi aiz mizas. Daba dara savu darbu, uzsākot koksnes noārdīšanas procesu. Pašlaik materiāla stiprību tas nekādi neietekmē. Tikai vizuālo skatu.”
    Krusas bojājumi ietekmējuši ne vien priedes, bet arī lapu kokus. Dažviet stumbram mizas praktiski vairs nemaz nav, atsevišķi zari jau sākuši kalst. Tā kā koki ir jauni, tos atliks tikai nocirst.
    Vētra lielus postījumus nodarīja arī Tērvetes dabas parka priedēm, tomēr tur jauni bojājumi neesot pamanīti. A/S “Latvijas valsts meži” rekreācijas un medību projektu vadītājs Normunds Namnieks: “Vizuāli lieli bojājumi pēc pagājušā gada 7. augusta vētras nav konstatēti. Ir atsevišķi koki, kas turpina krist, ir aizlauzti, bet pagaidām viss turas.”
    Kāds ReTV uzrunātais meža īpašnieks Artis Lillais Augstkalnes pusē stāsta, ka otrās pakāpes bojājumi parādījušies gan lapu kokiem, gan skuju kokiem. “Grūti atgūstas kļavas. Lapotnes kaut kādas ir, bet vecāki koki, kuri netika nolauzti, nemaz nezaļo. Priede Aizsargājamai priedei oficiāli pieteikums vēl nav uzrakstīts. Prasīju padomu. Tai nobira visas skujas karstajā laikā. Pavasarī vēl bija, bet tagad nobira. Kapos priežu audzes arī nīkst ārā. Laikam tas mizas bojājums bija tik nozīmīgs, ka iet bojā.”
    Eksperts norāda, ka mežu īpašniekiem vētras bojātās audzes jāapseko ik pa pāris mēnešiem, rūpīgi jāizvērtē, vai koku atstāt. Konstatējot liela mēroga bojājumus, var prasīt apliecinājumu ciršanai sanitārajā cirtē.
    Projektu līdzfinansē Mediju atbalsta fonds no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
    Par raidījuma "ReTV Ziņas" saturu atbild SIA "Re MEDIA"
    #SIF_MAF2024

КОМЕНТАРІ • 1