Kazimierz Krukowski - Tango Lopka

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 лип 2019
  • Kazimierz Krukowski, ps. Lopek (ur. 2 lutego 1901 w Łodzi, zm. 24 grudnia 1984 w Warszawie) - polski aktor kabaretowy, rewiowy i filmowy, piosenkarz, żydowskiego pochodzenia, a także konferansjer, reżyser i autor tekstów. Wykonywał piosenki i monologi tak znanych poetów, jak: Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Antoni Słonimski, Julian Tuwim czy Andrzej Włast. W latach 1920-1923 ukończył studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego i na Wydziale Dramatycznym Konserwatorium Muzycznego w Warszawie, w klasie śpiewu. Swój pierwszy angaż do kabaretu Qui Pro Quo, zawdzięczał swojemu kuzynowi Julianowi Tuwimowi, który polecił go dyrektorowi Jerzemu Boczkowskiemu. Na srebrnym ekranie po raz pierwszy pojawił się w 1927, tworząc wraz z Adolfem Dymszą popularną parę komików, znaną powszechnie jako Lopek i Florek. Słynny duet pojawił się między innymi w takich filmach jak: Janko muzykant z 1930., Ułani, ułani, chłopcy malowani z 1932. Ponadto zagrał w filmach: 10% dla mnie z 1933, Co mój mąż robi w nocy? z 1934 i legendarnym Ada, to nie wypada z 1936. Po wybuchu wojny początkowo występował w jednym z kabaretów w getcie warszawskim na Lesznie. Prowadził teatr wojskowy na terenie ZSRR oraz współpracował z zespołami teatralnymi Polskich Sił Zbrojnych gen. Władysława Andersa, w Iraku, Palestynie, Egipcie i Włoszech. Po wojnie Kazimierz Krukowski pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Argentynie, gdzie prowadził z Jerzym Petersburskim teatr El Nacional, w którym wystawił musical Blue Sky Milonga. Do kraju powrócił 28 września 1956 roku. Był dyrektorem i kierownikiem artystycznym warszawskich teatrów Syrena i Buffo, a później w latach 1962-1969 kierownikiem artystycznym autorskiego kabaretu satyryczno-literackiego U Lopka, działającego na tak zwanym półpięterku w kawiarni Bristol. W 1978 Lopek Krukowski zrobił w telewizji cykl przedwojennych programów kabaretowych, zarejestrowanych archiwalnie w cyklu Mała Antologia Kabaretów Krukowskiego.
    Przewodniczył Państwowej Komisji Egzaminacyjnej dla Artystów Estrady. Członek Związku Artystów Scen Polskich (1924-1950), SPATiF-ZASP (1950-1982), ZAiKS (1928-1984). Kazimierz Krukowski był kuzynem Ireny i Juliana Tuwimów. Jako zagorzały kibic piłki nożnej w 1982 roku ufundował nagrodę dla piłkarza, który strzeli pierwszą bramkę dla Polski w czasie mundialu w Hiszpanii. Pierwszą bramkę zdobył Włodzimierz Smolarek. Żoną Krukowskiego była Władysława Krukowska (1907-1983), aktorka (m.in. Rok 1914). Kazimierz Krukowski wraz z żoną spoczywa w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kw. 225-I-20).
    Zapraszamy na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
    Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach oraz będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
    TEKST:
    Kazimierz Krukowski - Tango Lopka (1932)
    Autor tekstu: Andrzej Włast
    Kompozytor: Szymon Kataszek
    Bije siódma punkt
    Zamykam sklep
    I w pierogi domu wracam sam
    Zjadam swój
    Powszedni z szynką chleb
    I się przebieram pour cherchez la femme
    I na dancing idę sobie tańczyć tango
    Młody dyndas, wykapany lord
    Zobaczcie, co za szyk
    Ja słyszę tu i tam
    Patrzcie ten ruch
    I tych pas prima sort
    Jestem Hiszpan z Mexico
    Chcecie tańczyć, dalej go
    W tangu noga ma
    Tupa, aż ha
    Jam na lasso łapię las
    A pampasy pcham za pas
    Gold, w harmonię dmaj
    Tango mi, tango mi graj
    Tangiem żyję ja
    Oddycham z nim
    W żyłach Argentyna kipi mi
    Gibam się
    Kołyszę z biodrem swym
    I wciąż refrain ten
    W uszach mych brzmi
    Szkoda twoich łez, dziewczyno
    Żegnaj, już nigdy
    Tylko jedno słowo kocham cię
    Nie odchodź, Gigolo
    Pamiętam oczy twe
    Nasza jest noc
    Oprócz nas jeden goj
    Panno Róziu, pani tors
    Na mnie kładzie się par fors
    Reszta, czuję że
    O mnie się trze
    Proszę wziąć tych słodkich ócz
    Co w kieszeni mam? To klucz! (a to ci świntuch)
    Pójdź, i stwórz mi raj
    I tango mi, tango mi daj!
    Aż upiję się, i leżę kloc
    Wciąga mi do domu nocny stróż
    Potem śni mi się, przez całą noc
    Żem herabinek jest w niebie, i już
    I ja leżę sobie w łóżku, i tańczę tango
    I pod kołdrą dzikich robię pas
    Kataszek w niebie na
    Fletuli tango gra
    Kastaniet biją
    Aniołki mi dwa
    Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

КОМЕНТАРІ • 1