Zacząłem swoją przygodę z fotografią właśnie dzisiaj. I zacząłem ją od razu od trybu w pełni manualnego. Dzisiaj zrobiłem około 400 zdjęć i czuję, że to będzie zabawa na długie tygodnie, byle tylko była pogoda i pieniądze na nowe obiektyw. :) Pozdrawiam cieplutko!
Ze strony Read Noise dowiedziałem się że mój Canon R8 ma najmniejszy poziom szumów. . Wygrywa nawet z R1😇. Tak tez mi sie wydawało bo na AUTO ISO "bez ograniczeń" robi piękne fotki. Przestałem to kontrolować :) Tylko przy 200 ISO troche szumi ale tak samo jak profesjonalne R-ki. Bardzo przydatna stronka.
Ale raz na jakiś czas , coś mnie nie wychodzi , ale dzięki wam fotografom staram się być lepszy od najlepszych albo tak samo dobry jak najlepsi fotografowie
Jesteś kopalnią wiedzy dla początkujących i co bardzo ważne opowiadasz o wszystkim w bardzo zrozumiały sposób a to jest ważne żeby ludziska mogli pojąć w miarę szybo o co kaman z tym aparatem .
Dodaje że uwielbiam twoje filmy dużo z nich wyciągnąłem Bardzo dziękuję za ludzi takich jak ty dobra robota. Pozdrawiam polecam twój kanał każdemu kto chciałbym uczyć się fotografii.
3 роки тому
Bardzo mi miło :) Dziękuję szczególnie za te polecenia, to niezwykle cenne w tych czasach gdy ludzie chowają wszystko dla siebie.
Faktycznie. Ostatnio przekonałam się, że w M mam kontrolę nad aparatem. I zdjecia są takie jakie chcę. Dzięki za przybliżenie trybu Manualnego w pigułce. Sama esencja. Pozdrawiam.🙋👍😊
Zrozumienie to jedno, ale praktyka to podstawa. Proponuję popstrykać trochę zdjęć tego samego obiektu z różnymi nastawami i porównać efekty. Nie trzeba pamiętać, jakie były ustawienia, można odczytać je w trakcie przeglądania z tzw. danych EXIF. Np. w programie "Irfan" wystarczy wcisnąć literę "I" na klawiaturze, a potem "E". Pozdrawiam serdecznie!
@ ćwiczę manual raz lepiej raz gorzej ale się nie zrażam przy świetle dxiennym.prawie panuje nad tym ale po zmroku troche mi szumi na zdjęciach moze ma szumiec ale jeszcze nie znam sensownej granicy mojego Canona 77D ćwicze na fontannie w mieście z czasem.prztsłoną i czułośvią w nocy mize pozwoli mi to troche wiecej wyczuć moją matrycę.
Panie Jacku Jest Pan 'NIE/zły"' Aparat' za co serdecznie dziękuję. I pozdrawiam z 'buzią otwarta oglądam każde info i uczę się i wprowadzam. P. S.' Jedyna niezmienna rzeczą we Wszechświecie jest nieustanna Zmiana-Brian Tracy' dziękuję i pozdrawiam; thx 4so good Knowledge
3 роки тому+1
Dzięki, cieszę się że zasługuję na niezłoaparatowy znak jakości hehe :)
Też jestem zdania, że trzeba dążyć do optymalizacji zdjęć w momencie pstrykania. 100 lat temu nie było fotoszopy, a ludzie robili bezbłędne i piękne zdjęcia!!! :o) Pozdrawiam!
Super filmik Jacku, teraz - dzięki Twoim radom - przesiadam się bez obaw z trybów P i A na manuala, bo - jak się okazuje - nie taki diabeł straszny... Notabene, może kiedyś zrobiłbyś filmik o tym, jakich ustawień foto/wideo (najlepiej w aparacie Sony) używasz w konkretnych sytuacjach (dzień, noc, sztuczne światło, zatrzymanie ruchu, rozmycie, bokeh, slow motion, hyperlapse itp.) chętnie skorzystałbym z Twoich rad, bo bardzo podobają mi się Twoje tutoriale, z uwagi na prosty, zrozumiały dla wszystkich język, tak trzymać, pozdro
jest to nieliczny twój film, w którym jest odrobina merytoryki, nawet dałem ci łapkę. pozdr
3 роки тому
Cieszę się Sebastianie, że udało mi się usatysfakcjonować tak wymagającego widza. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek propozycje tematów lub tego co mogę poprawić w moich filmach by stały na wyższym poziomie to proszę pisz śmiało (zawsze w nowym komentarzu bo odpowiedzi jakoś mi tu uciekają). Będę wdzięczny za Twoją pomoc!
Niby mam to już ogarnięte, ale miło się oglądało :) Fajny przykład z samochodami, choć jako ktoś, kto ma już naukę tych 3 parametrów za sobą, powiem, że brakowało napisów, bo nie każdy jest słuchowcem. Niektórzy są wzrokowcami i im szybciej im się opatrzy, że f to przysłona, 1/30s to czas, tym szybciej załapią (ja miałam problem z odróżnieniem tych dwóch, bo iso najszybciej załapałam). Z samej mowy czasem ciężko ogarnąć "co jest co" na samym początku, szczególnie wzrokowcom :) Myślę, że wielu fotografów jest wzrokowcami i przydałoby się więcej przykładów "wizualnych" i "w praktyce" tak jak z tymi samochodami, np. na przykładzie samochodów, dzieci, płynącej wody, samochód ostry i rozmyty, różne warunki oświetleniowe itp. No, ale to już musiałby być dłuższy format niż 5 minut :D
3 роки тому
Dobre rady, postaram się więcej przykładów wrzucać :) Dzięki!
Fajny film obejrzałem pomimo że używam tylko tego trybu w aparacie ostatnio robiłem sporo zdjęć nocnego nieba i z tym ISO to nie tak prosto naprawdę dużo kombinatoryki zwłaszcza starszym aparatem i w niezbyt ciemną noc.
3 роки тому+2
W starszych cyfrach to faktycznie podbijanie coś wyższego od iso 200 czasem mija się z celem :(
dodajmy, że w trybach preselekcji przysłony lub migawki też mamy możliwość eksperymentowania z prześwietleniem lub niedoświetleniem. w każdym współczesnym aparacie mamy funkcję niedoświetlania albo prześwietlania, najczęściej do pięciu stopni w górę lub w dół. w Nikonie jest to przycisk oznaczony +/-, wciskamy go i jednocześnie obracamy kółko nastaw. Jest to jednak trochę mniej wygodne niż manipulowanie czasem i przysłoną w trybie manual.
Bardzo dobry filmik! Bardzo mi pomógł, a sposób w jaki Pan to wszystko tłumaczy jest poprostu genialny! Mógł by się Pan zamienić miejscami z moim wykładowcą, który nie umie tego wytłumaczyć. Dziękuję
Ja od początku zacząłem używać trybu manualnego, ponieważ podczas używania trybu priorytetu przysłony aparat ustawiał zbyt długi czas naświetlania pod 56mm co często kończyło się lekkim poruszeniem zdjęcia. (Nie mam stabilizacji)
Zacząłem Ciebie oglądać i subskrybuję bo mówisz czysto i zrozumiale , zamówiłem Nikon P1000 na który jeszcze czekam i tak np.Dobrze będzie zacząć przygodę z aparatem od ustawień manualnych ?
Mit jest taki, że profesjonalista robi zdjęcia i filmy tylko w trybie M. Natomiast prawda jest taka, że współczesne aparaty mają automatykę dopracowaną do obłędu, która w zdecydowanej większości sytuacji poradzi sobie znakomicie. Manualnym kręceniem często można więcej zepsuć niż poprawić, no ale nikt tego głośno nie powie, bo każdy uważa się za nieomylnego zawodowca. Naprawdę uważasz, że można bezbłędnie ocenić parametry zdjęcia na ekraniku wielkości znaczka pocztowego? No to gratuluję perfekcjonizmu. Fajnie, jeśli masz czas i możesz sobie dłubać do woli. Jak jedziesz na wycieczkę do lasu i pstrykasz szyszki to możesz sobie ustawiać do woli. Ale często zdjęcia robi się w pośpiechu - bo ptak za chwilę odfrunie, bo para młoda przestanie się całować, dziecko przestanie się uśmiechać, albo ktoś Cię pogania. Gdzie niby w sieci są owe mity odstraszające przed fotografowaniem manualnym? Jest dokładnie odwrotnie - co poradnik, to bezkrytyczne zachwyty nad trybem manualnym, który w dzisiejszych realiach ma naprawdę coraz mniej sensu. Naoglądają się tego kompletni amatorzy, którzy kupują aparat, ustawiają go w trybie M i nie mają pojęcia, że odtąd muszą wszystko sami ustawić samodzielnie. Potem się dziwią, że zdjęcia nie wychodzą. Nikt nie powie „masz tu aparat, baw się dobrze”. Fakt, wspominasz w filmie o realizacji „nietypowych fantazjach fotograficznych”. I tu się zgodzę, że trzeba mieć choćby podstawową wiedzę o fotografii, aby wyjść poza standardową poprawność, którą zapewnia automatyka. Tylko powiedz mi ileż robisz takich nietypowych zdjęć - np. nocnych, z rozmytym tłem, czy zamrożonym ruchem? Większość ludzi chce mieć zdjęcia typowe, gdzie wszystko jest ostre, ładne i kolorowe. W 99 procentach są robione w typowych warunkach oświetleniowych a różnic pomiędzy trybem A i M i tak nie zauważy 99 procent oglądających. Chyba, że adresujesz ten film do owej „nietypowej” mniejszości, która zauważy. Tylko wtedy - moim zdaniem - powinieneś umieścić w tym filmie dwa identyczne zdjęcia, wykonane w takich samych warunkach jedno w A, drugie w M i wskazać różnice. I wtedy to ma sens.
@@1.A.M. Używaj automatyki do woli i nie przejmuj się tego typu „poradnikami”, od których aż roi się na you tube. Możliwe, że zrobisz lepsze zdjęcia niż niejeden maniak kręcenia ustawieniami, bo skupisz się na tym, co chcesz pokazać, nie przejmując się tym, co aparat najczęściej i tak zrobi za Ciebie. Takim „manualnym” myśleniem to wrócimy do tabeli naświetlań (o ile ktoś pamięta, co to jest). Ja nikomu nie bronię - można. Tylko po co? Liczyłem, że na to pytanie odpowie mi autor tego kanału no ale widzę, że chętnie komentuje jedynie pochwały na swoją cześć.
@@MickJagger1968 Też doszedłem do takich wniosków , staranie się aby robić fotografie jak większość obecnych tu ,,guru,, skutecznie może zabić radość z robienia zdjęć. Cieszę się że nie jestem osamotniony :)))
3 роки тому
Micku Jaggerze, kiedyś testowałem tryb pełnej automatyki w Sony A9 II i uwierz, że słabizna wychodziła w trudniejszym świetle. A aparat jest przecież z najwyższej półki.
@ Tym „uwierz” to mnie naprawdę rozbawiłeś. Prowadzisz kanał dla ludzi wierzących, czy fotografujących? No to zrób tym A9 w identycznych warunkach oświetleniowych zdjęcia w trybie auto, potem w manualu i pokaż, co Ci udało się poprawić. I wtedy wiemy, o czym gadamy. Proszę bardzo, masz temat na następny odcinek. Chętnie zobaczę tę „słabiznę” w wykonaniu aparatu za 20 tys. Przejrzałem Twoją recenzję tego sprzętu i nic nie mówisz, aby tryb automatyczny w nim się nie sprawdzał. Ja chętnie dam się przekonać, ale użyj jakiegoś argumentu, a nie „uwierz mi”, bo w fotografii wiara ma marginalne znaczenie.
Warto jeszcze wspomnieć o tej skali kompensacji ekspozycji (nie wiem czy dobrze ją określam) i dobieraniu czasu, przysłony i iso by być po środku "0". Tak w skrócie bo można ten temat rozwinąć o obserwacje histogramu itd. Ja tak najszybciej to zrozumiałem.
3 роки тому+1
Możliwe, że w większości przypadków to się sprawdzi, ale czasem scena jest tak oświetlona, że skala pokaże Ci zero a będzie prześwietlone. Wszystko zależy też od efektu jaki chcesz uzyskać na zdjęciu.
@ Tak, masz oczywiście rację, widać to często na histogramie. Zauważyłem, że pokazujesz i wyjaśniasz to w filmie na temat pomiarów światła (przy pomiarze punktowym dokładnie). 👍
Widzę, że dałeś się nabrać na oszukaną tabelkę ekspozycji z netu :) Wartość przysłony jest tam odwrócona :) F32 przy 1/1000s i iso 50, albo lepiej F1.4 przy 05,s i iso 25600 :) Coś tu nie gra :P
2 роки тому
Chodzi o infografikę z bloga? Tak to jest jak się zleca różne prace grafikom 😅
Jest to zagadnienie, którego jednak nie mogę jakoś zrozumieć. Wielu fachowców zachęca właśnie do trybu M. Ale czemu? Jaka jest przewaga trybu M nad trybem A czy S? Skoro przecież i tak bazując na wskazaniu światłomierza w trybie M ostatecznie dobieramy parę T i F tak by mieć prawidłową ekspozycję, to czemu nie robić tego w trybie A czy S. Efekt prawidłowej doboru ekspozycji ten sam, "kręcąc" wybranym parametrem możemy sobie dobrać oczekiwaną F czy czas do oczekiwanych efektów, a drugi parametr przynajmniej od razu "dostroi" się automatycznie i nie trzeba go "dorównoważyć" innym pokrętłem. Pomijam celową korektę ekspozycji w specyficznych warunkach, ale na to też zwykle jest osobne ustawienie? Początkujący.
A co z manualem w telefonie jak ja iso mam tylko 800?
3 роки тому+1
Nie ma problemu. Można zawsze niedoświetlić a potem rozjaśnić w Lightroom. ISO to i tak tylko cyfroqwe podbijanie sygnału na matrycy. Czyli mniej więcej to samo co suwak ekspozycji w programie.
Jacku, przydatny materiał! W jakich wartościach czasu i przysłony poruszasz się na weselach, w tych ciemniejszych salach, przy czasie 1/500, tak żeby sylwetki tańczących były w całości ostre? Co rekomendujesz? W wersji z lampą przy 1/200 także:) Będę wdzięczna, bo proces ulepszania fot trwa :)
3 роки тому+1
Z fleszem to trochę co innego, tam błysk mrozi ruch więc przy synchronizacji z fleszem (najczęściej 1/200) jest wszystko ok. Zobacz sobie film o lampie błyskowej, tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie: ua-cam.com/video/njLIJ4yyMmQ/v-deo.html
@ Z fleszem mniejszy problem. Ostatnie wesele otrzaskałam bez lampy, ale to jeszcze nie jest szczyt moich planów. Dlatego będę wdzięczna za widełki, jw. :)
Jacku krótko konkretnie i bardzo łopatologicznie wytlumaczone tylko zostało zastosowanie tego praktyce...😁😁 Na początek zmasakrowałem knykcia od zrzutów ekranu oby mieć ściągawkę... Pozdrawiam i dziękuję
Wydaje mi się, ze szum może ci spaść na ISO400 poniżej szumu ISO100 (sam to zaobserwowałem robiąc darki porównawcze), ale odbywa się to kosztem DR, a to już nie jest fajne. W praktyce albo zastosować ISO100-200, albo od razu ISO400. Przedział od ISO250 do 320 objawia się gorszą DR. Ale generalnie masz rację, nowoczesne aparaty mają tzw niezmienne ISO, głównie matryce od Sony (aparaty Sony i Nikona). Dzięki temu mamy skok w górę DR w pewnym momencie, najczęściej w okolicy ISO400 właśnie. Szerzej w temacie opowiada DR5000 ua-cam.com/video/hG58JGvBSxw/v-deo.html i jest to świetna funkcja, bo pozwala w praktyce zapomnieć o wysokich ustawieniach ISO, bo obraz równie dobrze można rozjaśnić w PP i to tylko tam gdzie tego chcemy, ale także zapobiega prześwietleniom małych, mocnych świateł (świece, bliki itp).
3 роки тому
No i wchodzimy w strefę rozmów dla geaków foto :) Dzięki za ten wpis!
Film super! Mam pytanie, czy korzysta się z trybu M podczas reportażu w szybko zmieniających się warunkach bądź dynamicznych scenach. Próbuję swoich sił w tej dziedzinie i czasem mam wrażenie że nie zdążę za zmianami.
Korzysta się. Chociaż by dla tego wiele profesjonalnych aparatów ma dwa pokrętła. Jedno o czasu drugie od przysłony, aby w przeciągu 2-3 sekund móc zmienić wszystkie parametry zdjęcia.
@@michadobras6223 w przypadku włączenia auto iso (z ograniczeniem) zgodzę się ze wszystko trwa 2-3 sekundy, gdy mieszamy ISO ręcznie już tak kolorowo nie jest, przynajmniej dla mnie. Zawsze się zastanawiam czy wybrać program P czy M przy reportażu.
3 роки тому+1
Piotrze, wszystko jest kwestią praktyki. Po jakimś czasie przestajesz myśleć o ustawieniach i wchodzi automatyzm. Zawsze jest też furtka awaryjna w postaci preselekcji przysłony lub czasu gdy masz chwilowe nieogarnięcie z ustawieniami na manualu :)
Mi zawodowiec odradzał na początku M, a że jestem uparciuch i nie słucham to...Od początku tylko M 😂 i dziś na każdą okazję szybko potrafię ustawienia zastosować. Reszta opcji na pokrętle może nie istnieć
Odbieram ten film jako zachętę w pigułce: zachętę dla tych, którzy zawsze jadą na trybie automatycznym i zwyczajnie uważają, że nie ogarną trybu manualnego (ktoś im np. naopowiadał, że to arcyskomplikowane lub nie wierzą we własne siły). Widzę krytyczne komentarze tzw. "starych wyjadaczy". Panowie - w mojej opinii nie zauważyliście kluczowego założenia tego filmiku: ten film nie jest dla Was. Ten film jest dla tych, którzy kompletnie nie ogarniają trybu manualnego z powodu błędnego przekonania o ogromnym jego skomplikowaniu. Usłyszałem w tym filmie wiele zdań Pana Jacka, które silnie, wręcz definitywnie to sugerują. Tak więc w ten sposób rozumiejąc założenia filmu, dochodzę do wniosku, że jest całkiem OK. A krytyczne komentarze zawodowców to efekt pewnego "nieporozumienia". Panie Jacku - łapencja w górę ;-)
3 роки тому+1
A może to są tylko zachęty żeby powstał kiedyś sequel tego filmu :) Coś w stylu "Tryb manualny dla zawodowców". Obiecuję pomyśleć nad takim odcinkiem jak już 98% widzów przejdzie na "M" :P
Fajny film , szczególnie rada związana z wielkością ISO w zależności od światła , mam pytanie odnośnie tego wykresu zaszumienia , jak to odczytać? Przy Canon1d wartość osi pionowej zaczyna się powyżej 2 , przy moim Lumixie GX80 od -1 . Co to oznacza ? Dzięki
W swoich rozważaniach na temat prędkości migawki i głębi ostrości pominełeś b ważny element jak odległość płaszczyzny ostrości od aparatu i płaszczyzny ostrości do nieskończoności
3 роки тому+2
Arku, format 5 minutowy ogranicza zasób tego co można przekazać, ale dziękuję pięknie za wskazanie brakujących informacji. Może to dobry pomysł na drugą część? :)
myślę, że takie rozważania to już dla świadomego fotografa. Ja sam ostatnio szukałem maksymalnej odległości ostrzenia dla obiektywów i nie jest to taki oczywisty parametr. Ja upatruję w nim informacji o tym, jak daleko może być temat zdjęcia, żeby dalej od niego umieszczone tło nadal się rozmywało.
@@romekk3975 nie do końca rozumiem twój problem ale jak mi sie wydaje wystarczy użyć b jasnego obiektywu,ale sprecyzuj problem (zilustruj na przykładzie)
@@arkadiuszparzych8712, to jest coś, co mi się pojawiło w momencie, kiedy wziąłem się za jasną 135-tkę z czasów M42. Wiele osób sprawdza minimalną odległość ogniskowania, bo jak wiadomo im bliżej temat aparatu a dalej od tła, tym rozmycie tego tła bardziej jednoznaczne. Ja się zastanawiałem czy maksymalna odległość ostrzenia przeklada się na to, jak daleko może być temat zdjęcia, zeby jednak uzyskać jeszcze jakieś fajne rozmycie. Kiedy pracujesz na ostrości ustawianej na nieskończoność, to właściwie zawsze uzyskasz bardzo szeroki zakres ostrości niezależnie od przesłony. Może być tak, że się mylę, ale wydaje mi się, że granice tej głębi ostrości są właśnie wyznaczane maksymalną odległością ostrzenia
@@romekk3975 wszystko sie zgadza im większa odległość od obiektu tym większa głębia ostrości,polecam kalkulator gbi ostrości wszystko ci wyjaśni i skorzystasz z gotowych wyników
@ ja zaczynałem zabawe lata temu Zenitem :D a jak dostałem kompakt to też starałem się Manualnym - bo jak mówili koledzy starsi o kilka lat - automatycznymi trybami to lenie robią :D ale oni to jeden na ASP był a drugi po 2 letnim studium XD
Ja w ogóle nie wiem po co producenci aparatów ładują do swoich modeli tryb automatyczny, ktoś mi to wytłumaczy? Tryb automatyczny powinien być zakazany!
3 роки тому
Chodzi o ten tryb pełnej automatyki? No to jest pomyślane pod bogatych, którzy sobie kupują A9 II żeby poszpanować hihi :)
Fajnie i zwięźle, ale dla osoby, która na co dzień pracuje tylko w trybie M. Obawiam się, że zbyt szybko przeskoczyłeś przez temat.
3 роки тому+1
Mogę rozwinąć temat w osobnym odcinku jeśli będzie taka potrzeba :) Czego Twoim zdaniem tu jeszcze brakuje? Ręczne ustawianie balansu bieli czy coś innego?
@, według mnie zła był odpowiedź na pytanie, po co jest ten klip. Nie zrozum mnie źle. Ja osobiście jestem wyznawcą trybu manual i wkurza mnie, jak ktoś mi przestawi coś na tryb małpki i nie zauważę. Celem powinno być przedstawienie tego tak, żeby osoba, która działa w trybie małpki chciała eksperymentować z trybem manualnym. A tego tutaj nie było. Świetnie do tematu podszedł Jared Polin, który pokazał, jak w max. 3 krokach dojść do właściwej ekspozycji. Nie napinał się na to, żeby ekspozycja poprzez tryb Live View była od razu dobra, ale pokazywał, jak od błędnej dojść do dobrej. Lubię Twój kanał, ale uczciwie przyznaję, że to był najsłabszy klip.
Romek... Sorry, że tak z partyzanta pisze nawet bez przywitania ale zdenerwowałeś zapewne nie tylko mnie... Myślę, że jak zrobisz przynajmniej połowę w kierunku Fotografii... tego co dokonał "Jacek"... To już w tedy będziesz Kozak... Puki co nic nie widać ani słychać o Tobie w Necie. Pozdrawiam.
@@sebastianbral2432, jeżeli kogoś uraził mój komentarz, to pozostaje mi tylko przeprosić, bo nic zdrożnego nie miałem na myśli. Po prostu chyba czegoś innego oczekiwałem po tym klipie.
ZOBACZ KONIECZNIE:"Balans bieli, piękne zdjęcia już aparacie" ua-cam.com/video/FIVV99s9OUc/v-deo.html
Zacząłem swoją przygodę z fotografią właśnie dzisiaj. I zacząłem ją od razu od trybu w pełni manualnego. Dzisiaj zrobiłem około 400 zdjęć i czuję, że to będzie zabawa na długie tygodnie, byle tylko była pogoda i pieniądze na nowe obiektyw. :) Pozdrawiam cieplutko!
Uwielbiam.pana I pana wspaniałe extra vlogi o fotografii
Bardzo dobry film, krótki, konkretny i na temat. Jestem wdzięczny i pozdrawiam Jacek.
Bardzo się cieszę Mateuszu! Dzięki za poświęcenie uwagi :)
Ze strony Read Noise dowiedziałem się że mój Canon R8 ma najmniejszy poziom szumów. . Wygrywa nawet z R1😇. Tak tez mi sie wydawało bo na AUTO ISO "bez ograniczeń" robi piękne fotki. Przestałem to kontrolować :) Tylko przy 200 ISO troche szumi ale tak samo jak profesjonalne R-ki. Bardzo przydatna stronka.
Bardzo pana uwielbiam.panie
Arturze, jest Pan wspaniałym
fotografem
Może kiedyś i mnie się
Przytrafi taki sukces
I zostanę wzorem dla innych
Ale raz na jakiś czas , coś mnie nie wychodzi , ale dzięki wam fotografom staram się być lepszy od najlepszych albo tak samo dobry jak najlepsi fotografowie
Oglądam wszystkie komentuje to ,co mnie zainteresuje i pomaga mi w zrozumieniu swoich ograniczeń jasny wykład super to było dla mnie. Dzięki Jacku.
Dzięki, miło mi że znalazłeś tu coś dla siebie :)
Krótko, zwięźle i na temat. Dziękuję za wytłumaczenie. 🙂
Świetny materiał. Od niedawna przeszłam na tryb manualny i czuje się w nim coraz pewniej ☺️
Dzień dobry Panie Arturze to ja adam , staram się być jak najlepszy w robieniu jak najlepszych fotografii
Dziękuję Panie Jacku za ten filmik!
Dziękuję, po tym filmie tryb Manualny mam pod kontrolą! Live View robi robotę - dzięki za info, miałem to wyłączone :)
Jesteś kopalnią wiedzy dla początkujących i co bardzo ważne opowiadasz o wszystkim w bardzo zrozumiały sposób a to jest ważne żeby ludziska mogli pojąć w miarę szybo o co kaman z tym aparatem .
Krótko i rzeczowo. Dziękuje !
Do usług! Dzięki za poświęcenie uwagi na ten film! 😆
Dodaje że uwielbiam twoje filmy dużo z nich wyciągnąłem Bardzo dziękuję za ludzi takich jak ty dobra robota. Pozdrawiam polecam twój kanał każdemu kto chciałbym uczyć się fotografii.
Bardzo mi miło :) Dziękuję szczególnie za te polecenia, to niezwykle cenne w tych czasach gdy ludzie chowają wszystko dla siebie.
Faktycznie. Ostatnio przekonałam się, że w M mam kontrolę nad aparatem. I zdjecia są takie jakie chcę. Dzięki za przybliżenie trybu Manualnego w pigułce. Sama esencja. Pozdrawiam.🙋👍😊
Super👍👍👍serdecznymi pozdrowieniami.
Dziękuję za ten filmik!
Do usług!!!
ŚWIETNY film dla człowieka co zaczyna !!!
Dziekuje jest Pan moim instruktorem....5 gwiazdek
Super właśnie takich porad szukaęłm.Dziękuję i pozdrawiam 🙂
Bardzo się cieszę, że na nie trafiłeś :) Postaram się więcej podobnych treści tworzyć.
Czuję się już fotografem 😅😅😅
Dla mnie mega pomocny film a jestem poczatkujaca w fotografi na aparacie 😊 wszystko zrozumiałe 👌
Cieszę się, mam nadzieję że teraz spróbujesz sił i zakochasz się w manualnym trybie :)
Zrozumienie to jedno, ale praktyka to podstawa. Proponuję popstrykać trochę zdjęć tego samego obiektu z różnymi nastawami i porównać efekty. Nie trzeba pamiętać, jakie były ustawienia, można odczytać je w trakcie przeglądania z tzw. danych EXIF. Np. w programie "Irfan" wystarczy wcisnąć literę "I" na klawiaturze, a potem "E".
Pozdrawiam serdecznie!
@ ćwiczę manual raz lepiej raz gorzej ale się nie zrażam przy świetle dxiennym.prawie panuje nad tym ale po zmroku troche mi szumi na zdjęciach moze ma szumiec ale jeszcze nie znam sensownej granicy mojego Canona 77D ćwicze na fontannie w mieście z czasem.prztsłoną i czułośvią w nocy mize pozwoli mi to troche wiecej wyczuć moją matrycę.
Super materiał, dzięki :)😊
Dzięki za materiał 👍
Do usług! Cieszę się, że da się z tego coś wyciągnąć dla siebie ☺️
Panie Jacku Jest Pan 'NIE/zły"' Aparat' za co serdecznie dziękuję. I pozdrawiam z 'buzią otwarta oglądam każde info i uczę się i wprowadzam. P. S.' Jedyna niezmienna rzeczą we Wszechświecie jest nieustanna Zmiana-Brian Tracy' dziękuję i pozdrawiam; thx 4so good Knowledge
Dzięki, cieszę się że zasługuję na niezłoaparatowy znak jakości hehe :)
Też jestem zdania, że trzeba dążyć do optymalizacji zdjęć w momencie pstrykania. 100 lat temu nie było fotoszopy, a ludzie robili bezbłędne i piękne zdjęcia!!! :o)
Pozdrawiam!
Dokładnie, nie ma co spędzać życia na obróbce :)
Super filmik Jacku, teraz - dzięki Twoim radom - przesiadam się bez obaw z trybów P i A na manuala, bo - jak się okazuje - nie taki diabeł straszny... Notabene, może kiedyś zrobiłbyś filmik o tym, jakich ustawień foto/wideo (najlepiej w aparacie Sony) używasz w konkretnych sytuacjach (dzień, noc, sztuczne światło, zatrzymanie ruchu, rozmycie, bokeh, slow motion, hyperlapse itp.) chętnie skorzystałbym z Twoich rad, bo bardzo podobają mi się Twoje tutoriale, z uwagi na prosty, zrozumiały dla wszystkich język, tak trzymać, pozdro
Dobra robota .
Dziękuję.
jest to nieliczny twój film, w którym jest odrobina merytoryki, nawet dałem ci łapkę. pozdr
Cieszę się Sebastianie, że udało mi się usatysfakcjonować tak wymagającego widza. Jeśli będziesz miał jakiekolwiek propozycje tematów lub tego co mogę poprawić w moich filmach by stały na wyższym poziomie to proszę pisz śmiało (zawsze w nowym komentarzu bo odpowiedzi jakoś mi tu uciekają). Będę wdzięczny za Twoją pomoc!
Super filmik 👍
Bardzo cenne informacje :)
Dziękuję za poświęcenie uwagi!
Bardzo fajny schemat z tymi ustawieniami parametrów ekspozycji, wszystkie 3 zebrane razem :)
Cieszę się, że te informacje są przydatne :)
super szybko i na temat
Niczego się bardziej nie boję niż marnowania czyjegoś czasu :)
Niby mam to już ogarnięte, ale miło się oglądało :) Fajny przykład z samochodami, choć jako ktoś, kto ma już naukę tych 3 parametrów za sobą, powiem, że brakowało napisów, bo nie każdy jest słuchowcem. Niektórzy są wzrokowcami i im szybciej im się opatrzy, że f to przysłona, 1/30s to czas, tym szybciej załapią (ja miałam problem z odróżnieniem tych dwóch, bo iso najszybciej załapałam). Z samej mowy czasem ciężko ogarnąć "co jest co" na samym początku, szczególnie wzrokowcom :) Myślę, że wielu fotografów jest wzrokowcami i przydałoby się więcej przykładów "wizualnych" i "w praktyce" tak jak z tymi samochodami, np. na przykładzie samochodów, dzieci, płynącej wody, samochód ostry i rozmyty, różne warunki oświetleniowe itp. No, ale to już musiałby być dłuższy format niż 5 minut :D
Dobre rady, postaram się więcej przykładów wrzucać :) Dzięki!
Bardzo przydatny film :)
Bardzo się cieszę :)
Fajny film obejrzałem pomimo że używam tylko tego trybu w aparacie ostatnio robiłem sporo zdjęć nocnego nieba i z tym ISO to nie tak prosto naprawdę dużo kombinatoryki zwłaszcza starszym aparatem i w niezbyt ciemną noc.
W starszych cyfrach to faktycznie podbijanie coś wyższego od iso 200 czasem mija się z celem :(
dodajmy, że w trybach preselekcji przysłony lub migawki też mamy możliwość eksperymentowania z prześwietleniem lub niedoświetleniem. w każdym współczesnym aparacie mamy funkcję niedoświetlania albo prześwietlania, najczęściej do pięciu stopni w górę lub w dół. w Nikonie jest to przycisk oznaczony +/-, wciskamy go i jednocześnie obracamy kółko nastaw. Jest to jednak trochę mniej wygodne niż manipulowanie czasem i przysłoną w trybie manual.
Hej, mam Olympus E500 i gdy mam f/5,5, migawkę 1/250 to musze ISO duże ustawić bo wychodzi czarne zdjęcie, jak ustawiam ISO 1600 to są ogromne szumy.
Bardzo dobry filmik! Bardzo mi pomógł, a sposób w jaki Pan to wszystko tłumaczy jest poprostu genialny! Mógł by się Pan zamienić miejscami z moim wykładowcą, który nie umie tego wytłumaczyć. Dziękuję
👍👍👍
Dziękuję za poświęcenie uwagi :) Trzymam kciuki za Twoje kolejne zdjęcia.
Witam chciałem zapytać o obiektyw Tamron 35-150 mm f/2.8-4 Di VC OSD A043E / Canon czy ten obiektyw będzie tzw obiektywem uniwersalnym?
A mam takie małe pytanie odnośnie ISO czy takie same ustawienia tyczą się z lampą błyskową??
Ja od początku zacząłem używać trybu manualnego, ponieważ podczas używania trybu priorytetu przysłony aparat ustawiał zbyt długi czas naświetlania pod 56mm co często kończyło się lekkim poruszeniem zdjęcia. (Nie mam stabilizacji)
Czy automatyczny ISO działa poprawnie czy lepiej jednak sobie zapamiętać parametry i ustawiać?
Ilustrację z 2:13 sobie wydrukuje :)
👍
M to tryb MASTER :-) pozdrawiam
Można by poprosić o link do tej Strony z ISO i szumem? Nie mogę jej znaleźć hah.
Nie ma problemu: www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm
@ dodaj do opisu, bo zniknie w tłumie.
Witam poproszę link do strony gdzie mogę sprawdzić jakie szumy generują przy konkretnych wartościach ISO Aparaty.
Proszę uprzejmie: www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm
@ Bardzo dziękuję serdecznie. ;)
Ja jeszcze ustawiam white balance i jaki typ focusa użyć.
Oczywista sprawa :) Też lubię balans bieli dobrać bo to już załatwia praktycznie sprawę późniejszej obróbki! :)
A ja chyba coś źle rozumiem. Porównałem 2 aparaty nikon d200-d300 i wyszło że d200 ma mniejsze szumy?????Chyba że źle czytam tą tabelkę.
Z tym szumem może być różnie, ale skoro wykres tak pokazuje to widocznie tak jest.
Zacząłem Ciebie oglądać i subskrybuję bo mówisz czysto i zrozumiale , zamówiłem Nikon P1000 na który jeszcze czekam i tak np.Dobrze będzie zacząć przygodę z aparatem od ustawień manualnych ?
Jestem wstrzemięźliwy w kciukowaniu, ale tu się należy.
To może kiedyś zasłużę nawet na suba :) Dzięki!
Mit jest taki, że profesjonalista robi zdjęcia i filmy tylko w trybie M. Natomiast prawda jest taka, że współczesne aparaty mają automatykę dopracowaną do obłędu, która w zdecydowanej większości sytuacji poradzi sobie znakomicie. Manualnym kręceniem często można więcej zepsuć niż poprawić, no ale nikt tego głośno nie powie, bo każdy uważa się za nieomylnego zawodowca. Naprawdę uważasz, że można bezbłędnie ocenić parametry zdjęcia na ekraniku wielkości znaczka pocztowego? No to gratuluję perfekcjonizmu. Fajnie, jeśli masz czas i możesz sobie dłubać do woli. Jak jedziesz na wycieczkę do lasu i pstrykasz szyszki to możesz sobie ustawiać do woli. Ale często zdjęcia robi się w pośpiechu - bo ptak za chwilę odfrunie, bo para młoda przestanie się całować, dziecko przestanie się uśmiechać, albo ktoś Cię pogania.
Gdzie niby w sieci są owe mity odstraszające przed fotografowaniem manualnym? Jest dokładnie odwrotnie - co poradnik, to bezkrytyczne zachwyty nad trybem manualnym, który w dzisiejszych realiach ma naprawdę coraz mniej sensu. Naoglądają się tego kompletni amatorzy, którzy kupują aparat, ustawiają go w trybie M i nie mają pojęcia, że odtąd muszą wszystko sami ustawić samodzielnie. Potem się dziwią, że zdjęcia nie wychodzą. Nikt nie powie „masz tu aparat, baw się dobrze”.
Fakt, wspominasz w filmie o realizacji „nietypowych fantazjach fotograficznych”. I tu się zgodzę, że trzeba mieć choćby podstawową wiedzę o fotografii, aby wyjść poza standardową poprawność, którą zapewnia automatyka. Tylko powiedz mi ileż robisz takich nietypowych zdjęć - np. nocnych, z rozmytym tłem, czy zamrożonym ruchem? Większość ludzi chce mieć zdjęcia typowe, gdzie wszystko jest ostre, ładne i kolorowe. W 99 procentach są robione w typowych warunkach oświetleniowych a różnic pomiędzy trybem A i M i tak nie zauważy 99 procent oglądających. Chyba, że adresujesz ten film do owej „nietypowej” mniejszości, która zauważy. Tylko wtedy - moim zdaniem - powinieneś umieścić w tym filmie dwa identyczne zdjęcia, wykonane w takich samych warunkach jedno w A, drugie w M i wskazać różnice. I wtedy to ma sens.
No , nareszcie ktoś mówi jak jest, ja to przez ten mit nawet mam wyrzuty sumienia ,że używam automatycznych ustawień :)
@@1.A.M. Używaj automatyki do woli i nie przejmuj się tego typu „poradnikami”, od których aż roi się na you tube. Możliwe, że zrobisz lepsze zdjęcia niż niejeden maniak kręcenia ustawieniami, bo skupisz się na tym, co chcesz pokazać, nie przejmując się tym, co aparat najczęściej i tak zrobi za Ciebie. Takim „manualnym” myśleniem to wrócimy do tabeli naświetlań (o ile ktoś pamięta, co to jest). Ja nikomu nie bronię - można. Tylko po co? Liczyłem, że na to pytanie odpowie mi autor tego kanału no ale widzę, że chętnie komentuje jedynie pochwały na swoją cześć.
@@MickJagger1968 Też doszedłem do takich wniosków , staranie się aby robić fotografie jak większość obecnych tu ,,guru,, skutecznie może zabić radość z robienia zdjęć. Cieszę się że nie jestem osamotniony :)))
Micku Jaggerze, kiedyś testowałem tryb pełnej automatyki w Sony A9 II i uwierz, że słabizna wychodziła w trudniejszym świetle. A aparat jest przecież z najwyższej półki.
@ Tym „uwierz” to mnie naprawdę rozbawiłeś. Prowadzisz kanał dla ludzi wierzących, czy fotografujących? No to zrób tym A9 w identycznych warunkach oświetleniowych zdjęcia w trybie auto, potem w manualu i pokaż, co Ci udało się poprawić. I wtedy wiemy, o czym gadamy. Proszę bardzo, masz temat na następny odcinek. Chętnie zobaczę tę „słabiznę” w wykonaniu aparatu za 20 tys. Przejrzałem Twoją recenzję tego sprzętu i nic nie mówisz, aby tryb automatyczny w nim się nie sprawdzał.
Ja chętnie dam się przekonać, ale użyj jakiegoś argumentu, a nie „uwierz mi”, bo w fotografii wiara ma marginalne znaczenie.
Warto jeszcze wspomnieć o tej skali kompensacji ekspozycji (nie wiem czy dobrze ją określam) i dobieraniu czasu, przysłony i iso by być po środku "0". Tak w skrócie bo można ten temat rozwinąć o obserwacje histogramu itd. Ja tak najszybciej to zrozumiałem.
Możliwe, że w większości przypadków to się sprawdzi, ale czasem scena jest tak oświetlona, że skala pokaże Ci zero a będzie prześwietlone. Wszystko zależy też od efektu jaki chcesz uzyskać na zdjęciu.
@ Tak, masz oczywiście rację, widać to często na histogramie. Zauważyłem, że pokazujesz i wyjaśniasz to w filmie na temat pomiarów światła (przy pomiarze punktowym dokładnie). 👍
Widzę, że dałeś się nabrać na oszukaną tabelkę ekspozycji z netu :) Wartość przysłony jest tam odwrócona :) F32 przy 1/1000s i iso 50, albo lepiej F1.4 przy 05,s i iso 25600 :) Coś tu nie gra :P
Chodzi o infografikę z bloga? Tak to jest jak się zleca różne prace grafikom 😅
Jest to zagadnienie, którego jednak nie mogę jakoś zrozumieć. Wielu fachowców zachęca właśnie do trybu M. Ale czemu? Jaka jest przewaga trybu M nad trybem A czy S? Skoro przecież i tak bazując na wskazaniu światłomierza w trybie M ostatecznie dobieramy parę T i F tak by mieć prawidłową ekspozycję, to czemu nie robić tego w trybie A czy S. Efekt prawidłowej doboru ekspozycji ten sam, "kręcąc" wybranym parametrem możemy sobie dobrać oczekiwaną F czy czas do oczekiwanych efektów, a drugi parametr przynajmniej od razu "dostroi" się automatycznie i nie trzeba go "dorównoważyć" innym pokrętłem. Pomijam celową korektę ekspozycji w specyficznych warunkach, ale na to też zwykle jest osobne ustawienie? Początkujący.
Da się forografowac np. Wesele w trybie m?
Oczywiście, jedyny trudny moment to wyjście z kościoła, ale chwila praktyki i też możesz w "M" to sobie szybko ogarnąć :)
A co z manualem w telefonie jak ja iso mam tylko 800?
Nie ma problemu. Można zawsze niedoświetlić a potem rozjaśnić w Lightroom. ISO to i tak tylko cyfroqwe podbijanie sygnału na matrycy. Czyli mniej więcej to samo co suwak ekspozycji w programie.
Jacku, przydatny materiał! W jakich wartościach czasu i przysłony poruszasz się na weselach, w tych ciemniejszych salach, przy czasie 1/500, tak żeby sylwetki tańczących były w całości ostre? Co rekomendujesz? W wersji z lampą przy 1/200 także:) Będę wdzięczna, bo proces ulepszania fot trwa :)
Z fleszem to trochę co innego, tam błysk mrozi ruch więc przy synchronizacji z fleszem (najczęściej 1/200) jest wszystko ok. Zobacz sobie film o lampie błyskowej, tam znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie: ua-cam.com/video/njLIJ4yyMmQ/v-deo.html
@ Z fleszem mniejszy problem. Ostatnie wesele otrzaskałam bez lampy, ale to jeszcze nie jest szczyt moich planów. Dlatego będę wdzięczna za widełki, jw. :)
Jacku krótko konkretnie i bardzo łopatologicznie wytlumaczone tylko zostało zastosowanie tego praktyce...😁😁 Na początek zmasakrowałem knykcia od zrzutów ekranu oby mieć ściągawkę... Pozdrawiam i dziękuję
Wydaje mi się, ze szum może ci spaść na ISO400 poniżej szumu ISO100 (sam to zaobserwowałem robiąc darki porównawcze), ale odbywa się to kosztem DR, a to już nie jest fajne. W praktyce albo zastosować ISO100-200, albo od razu ISO400. Przedział od ISO250 do 320 objawia się gorszą DR. Ale generalnie masz rację, nowoczesne aparaty mają tzw niezmienne ISO, głównie matryce od Sony (aparaty Sony i Nikona). Dzięki temu mamy skok w górę DR w pewnym momencie, najczęściej w okolicy ISO400 właśnie. Szerzej w temacie opowiada DR5000 ua-cam.com/video/hG58JGvBSxw/v-deo.html i jest to świetna funkcja, bo pozwala w praktyce zapomnieć o wysokich ustawieniach ISO, bo obraz równie dobrze można rozjaśnić w PP i to tylko tam gdzie tego chcemy, ale także zapobiega prześwietleniom małych, mocnych świateł (świece, bliki itp).
No i wchodzimy w strefę rozmów dla geaków foto :) Dzięki za ten wpis!
@ :)
A link do strony można
Proszę: www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm
@ dziękuję
Film super! Mam pytanie, czy korzysta się z trybu M podczas reportażu w szybko zmieniających się warunkach bądź dynamicznych scenach. Próbuję swoich sił w tej dziedzinie i czasem mam wrażenie że nie zdążę za zmianami.
Korzysta się. Chociaż by dla tego wiele profesjonalnych aparatów ma dwa pokrętła. Jedno o czasu drugie od przysłony, aby w przeciągu 2-3 sekund móc zmienić wszystkie parametry zdjęcia.
@@michadobras6223 w przypadku włączenia auto iso (z ograniczeniem) zgodzę się ze wszystko trwa 2-3 sekundy, gdy mieszamy ISO ręcznie już tak kolorowo nie jest, przynajmniej dla mnie. Zawsze się zastanawiam czy wybrać program P czy M przy reportażu.
Piotrze, wszystko jest kwestią praktyki. Po jakimś czasie przestajesz myśleć o ustawieniach i wchodzi automatyzm. Zawsze jest też furtka awaryjna w postaci preselekcji przysłony lub czasu gdy masz chwilowe nieogarnięcie z ustawieniami na manualu :)
Mi zawodowiec odradzał na początku M, a że jestem uparciuch i nie słucham to...Od początku tylko M 😂 i dziś na każdą okazję szybko potrafię ustawienia zastosować. Reszta opcji na pokrętle może nie istnieć
super film trochę wieszy od prodesjonalisty zawsze spoko
Dzięki, cieszę się że kogoś to inspiruje do działania 📸
Odbieram ten film jako zachętę w pigułce: zachętę dla tych, którzy zawsze jadą na trybie automatycznym i zwyczajnie uważają, że nie ogarną trybu manualnego (ktoś im np. naopowiadał, że to arcyskomplikowane lub nie wierzą we własne siły). Widzę krytyczne komentarze tzw. "starych wyjadaczy". Panowie - w mojej opinii nie zauważyliście kluczowego założenia tego filmiku: ten film nie jest dla Was. Ten film jest dla tych, którzy kompletnie nie ogarniają trybu manualnego z powodu błędnego przekonania o ogromnym jego skomplikowaniu. Usłyszałem w tym filmie wiele zdań Pana Jacka, które silnie, wręcz definitywnie to sugerują. Tak więc w ten sposób rozumiejąc założenia filmu, dochodzę do wniosku, że jest całkiem OK. A krytyczne komentarze zawodowców to efekt pewnego "nieporozumienia". Panie Jacku - łapencja w górę ;-)
A może to są tylko zachęty żeby powstał kiedyś sequel tego filmu :) Coś w stylu "Tryb manualny dla zawodowców". Obiecuję pomyśleć nad takim odcinkiem jak już 98% widzów przejdzie na "M" :P
@ to trafna myśl ! Taki odcinek - o zapewne większej objętości - przydałby się na tym kanale :-) Pozdrawiam !
warto też powiedzeć że w tych najwyższych przysłonach np 18 22 już ostrość się gubi
Ja mam aparat z 2006 roku i ISO powyżej 400 to już masakra ( Nikon D40 )
To faktycznie dość problematyczna kwestia. Pozostaje lampa błyskowa🤔…
Czy to coś złego
Proste, a wiekszość lubi sie tego boi
Fajny film , szczególnie rada związana z wielkością ISO w zależności od światła , mam pytanie odnośnie tego wykresu zaszumienia , jak to odczytać? Przy Canon1d wartość osi pionowej zaczyna się powyżej 2 , przy moim Lumixie GX80 od -1 . Co to oznacza ? Dzięki
W swoich rozważaniach na temat prędkości migawki i głębi ostrości pominełeś b ważny element jak odległość płaszczyzny ostrości od aparatu i płaszczyzny ostrości do nieskończoności
Arku, format 5 minutowy ogranicza zasób tego co można przekazać, ale dziękuję pięknie za wskazanie brakujących informacji. Może to dobry pomysł na drugą część? :)
myślę, że takie rozważania to już dla świadomego fotografa. Ja sam ostatnio szukałem maksymalnej odległości ostrzenia dla obiektywów i nie jest to taki oczywisty parametr. Ja upatruję w nim informacji o tym, jak daleko może być temat zdjęcia, żeby dalej od niego umieszczone tło nadal się rozmywało.
@@romekk3975 nie do końca rozumiem twój problem ale jak mi sie wydaje wystarczy użyć b jasnego obiektywu,ale sprecyzuj problem (zilustruj na przykładzie)
@@arkadiuszparzych8712, to jest coś, co mi się pojawiło w momencie, kiedy wziąłem się za jasną 135-tkę z czasów M42. Wiele osób sprawdza minimalną odległość ogniskowania, bo jak wiadomo im bliżej temat aparatu a dalej od tła, tym rozmycie tego tła bardziej jednoznaczne.
Ja się zastanawiałem czy maksymalna odległość ostrzenia przeklada się na to, jak daleko może być temat zdjęcia, zeby jednak uzyskać jeszcze jakieś fajne rozmycie. Kiedy pracujesz na ostrości ustawianej na nieskończoność, to właściwie zawsze uzyskasz bardzo szeroki zakres ostrości niezależnie od przesłony. Może być tak, że się mylę, ale wydaje mi się, że granice tej głębi ostrości są właśnie wyznaczane maksymalną odległością ostrzenia
@@romekk3975 wszystko sie zgadza im większa odległość od obiektu tym większa głębia ostrości,polecam kalkulator gbi ostrości wszystko ci wyjaśni i skorzystasz z gotowych wyników
Świetny odcinek, jednak dużo wygodniejszym programem będzie preselekcja czasu lub przysłony. ISO w auto i jest szybciej oraz sprawniej :)
Możliwe, ale do trybu manualnego idzie się łatwo przyzwyczaić i potem też jest mega wygodnie plus kreatywnie.
Po 5 latach fotografowania analogami planuje wejść w cyfrę i nie wyobrażam sobie innego trybu niż manual :)
Po takim przeszkoleniu to się wcale nie dziwię, że od razu idziesz po "M" :)
@ ja zaczynałem zabawe lata temu Zenitem :D a jak dostałem kompakt to też starałem się Manualnym - bo jak mówili koledzy starsi o kilka lat - automatycznymi trybami to lenie robią :D ale oni to jeden na ASP był a drugi po 2 letnim studium XD
Ja od 15 lat tylko auto i też jest git
Robię głównie zdjęcia makro i nie wyobrażam sobie tej dziedziny fotografii na trybie innym niż manualny.
Przy makro to też masz trochę więcej czasu na dobór ustawień więc nie dziwię się :)
Ja w ogóle nie wiem po co producenci aparatów ładują do swoich modeli tryb automatyczny, ktoś mi to wytłumaczy? Tryb automatyczny powinien być zakazany!
Chodzi o ten tryb pełnej automatyki? No to jest pomyślane pod bogatych, którzy sobie kupują A9 II żeby poszpanować hihi :)
@ Dobry fotograf robi w manualu i pokazuje, że dobre zdjęcie może wyjść prosto z puszki.
Łatwe w bezlustrze, trudniejsze w lustrze, ultra trudne w analogu.
W lustrze też łatwe bo masz opcję live view, a jak już się nauczysz to bez problemu poradzisz sobie nawet bez podglądu.
@ ale na live view focisz na "zombiaka", nie po to lustro ;)
Fajnie i zwięźle, ale dla osoby, która na co dzień pracuje tylko w trybie M. Obawiam się, że zbyt szybko przeskoczyłeś przez temat.
Mogę rozwinąć temat w osobnym odcinku jeśli będzie taka potrzeba :) Czego Twoim zdaniem tu jeszcze brakuje? Ręczne ustawianie balansu bieli czy coś innego?
@, według mnie zła był odpowiedź na pytanie, po co jest ten klip. Nie zrozum mnie źle. Ja osobiście jestem wyznawcą trybu manual i wkurza mnie, jak ktoś mi przestawi coś na tryb małpki i nie zauważę. Celem powinno być przedstawienie tego tak, żeby osoba, która działa w trybie małpki chciała eksperymentować z trybem manualnym. A tego tutaj nie było. Świetnie do tematu podszedł Jared Polin, który pokazał, jak w max. 3 krokach dojść do właściwej ekspozycji. Nie napinał się na to, żeby ekspozycja poprzez tryb Live View była od razu dobra, ale pokazywał, jak od błędnej dojść do dobrej.
Lubię Twój kanał, ale uczciwie przyznaję, że to był najsłabszy klip.
Romek... Sorry, że tak z partyzanta pisze nawet bez przywitania ale zdenerwowałeś zapewne nie tylko mnie... Myślę, że jak zrobisz przynajmniej połowę w kierunku Fotografii... tego co dokonał "Jacek"... To już w tedy będziesz Kozak... Puki co nic nie widać ani słychać o Tobie w Necie. Pozdrawiam.
@@sebastianbral2432, jeżeli kogoś uraził mój komentarz, to pozostaje mi tylko przeprosić, bo nic zdrożnego nie miałem na myśli. Po prostu chyba czegoś innego oczekiwałem po tym klipie.