Hvala na još jednom odličnom video snimku, bilo bi lijepo vidjeti neki video o oklopnoj tehnici na kanalu, možda o najnovijoj modernizaciji M-84. U svakom slučaju hvala na odličnom sadržaju i lijep pozdrav!
Kao i uvek, bomba video. Vrlo mi se svidelo što ste ga uporedili sa Su 35, jer to je mnogo realnije sukob od raptora i Su 57, barem u bliskoj budućnosti. Takođe, napravili ste izuzetan edukativan video o ovom avionu o kojem čak ni zapadni kanali nisu napravili ovoliko razumljiv a opet temeljan i poučan video, za naše SRPSKO tržište, gde skoro da nemaju kanali koji na ovom nivou mogu da iznesu informacije za bilo koju drugu temu, a pogotovo ovu. Svaka čast momci, vrlo ste blizu 20k, drago mi je da ovako brzo rastete!
Odlično u svim pogledima, od video editing, dobre tranzicije, zvuk ok i ritam-brzina prilagođen ciljanoj meti (skupini). Želim dug život kanalu. Hura, hura, hura.
@@oreticeric8730 Pjeva orao, pjeva on, brate. Dok ne sretne medveda i Mašu, onda orao plače... Sve u svoje vrijeme. Pozdrav iz Hrvatske, slavenski brate.
15-ce su im od svog ulaska u službu bile uzdanica i zasigurno ponajbolji vojni avioni! Mogu samo misliti koliko će nakon svih ovih poboljšanja to biti dominantni avioni u vazduhu! Jedva čekam da ih vidim u nekoj akciji (demonstraciji naravno, ne u ratu!)! Veliki pozdrav za ekipu i uredništvo, radite sjajan posao ovim kanalom!
Uvek sam mislio, da su udarna pesnica Američke avijacije i dan danas f-15, f-16, i f-18. To jesu stvarno dobri avioni, svaki na svoj način, i svoju namenu.Sve te priče oko F-117, f-22, i f-35, sve neki problemi, problemi, a sve košta...
@@waaasteee hoćeš reći da ne pričam istinu ? Možda sam se loše izrazio, ne ko kruške, nego ko muve....sva sreća u nesreći pa su samo dva pilota stradala....moglo je biti daleko gore....verovatno je neki komandant tad razmišljao kao ti sada pa su ovi naši nesrećni piloti morali poletati u tim ruskim olupinama...verujem da je naš Orao bolji avion iako nisu u istoj klasi (bar ni jedan nije oboren od strane NATO-a) nego od strane PVO na Drenici...(pilot Života Đurić)...
@@vuksasokolovice2253 Shvatiću ovo sve ko sarkazam ..Kanta je i F-15 kada bi ga držao bez održavanja i ne modernizovanog ! Drugo nije umesno da pišeš to zbog pilota da su obarani ko muve ,nisu odbili da polete protiv Nemaca 1941 nisu odbili ni 1999 da su bili i super ispravni avioni nema šta da traže nad nebom punim neprijatelja sa sistemima brzih upozorenja !
@@waaasteee Pa nije bas tako. I da smo imali sve ispravne i da smo imali 30 ispravnih kao da bi napravili neku razliku. U to vreme svi zapadni avioni su bili daleko napredniji od bilo kojih drugih.
Hvala braćo super posao radite! Volim te teme mada sam iskreno dinosaurus :) .Gotivnije mi je bilo dok se gorivo ubrizgavalo na sajlu i kad je as bio as! Pozdrav!
Odličan avion i meni nekako bolji i lepši od raptora. A video je odličan kao i svaki puta, ali ne bi bilo loše pošto je pomenut u video da vidimo i jedan video o legendi mig 31. Pozdrav!!!
Nema nista novo da se kaze, postoji Su-33, postoje MiG-29K i KUBR, MiG-ovi su mnogo bolji i moderniji od Su-33ojki, ali je sve manje vise vec ispricana prica.
08:24 - Mig-31bm ima mogućnost da leti na "maksimalu" 1500 km brzinom od 2500 kmh, bez korištenja komora za dodatno sagorevanje i to na 21.5 km visine. Maksimalna brzina zvanično je 3000 kmh. Na osnovu bezinskih i visonskih sposobnosti(i mnogih drugih) danas ne postoji avion koji je u istoj kategoriji sa Mig-31bm.
Očeš reči, Mig-31 ima sposobnost "super-krstarenja", (jedan od uvjeta za avion 5-generacije), a jedan SU-57 ga nema, jer je tek u fazi "testiranja"? Mada, to testiranje traje od kad su predstavili avion, samo nikako da ubace motor u avion, pa da vidimo kako se testira. Inače, Indija se povukla iz projekta, baš zbog motora, kako sam čuo na par kanala YT.. I sad odjednom, to ima MIG31?? MIG 31 ima ogromne motore, ogromne usisnike, nevjerovatnu potrošnju goriva pri forsažu, to je avion konstruiran za samo jedno- BRZINU. To može napraviti i USA, i Francuzi, Englezi, Kinezi... Žrtvovati druge stvari da dobiješ brzinu. Ali im se ne isplati, ako im ne treba, ili im treba za premali broj slučajeva, pa im se ne isplati raditi masovno takav avion. Rusima se ipak isplati, s obzirom na oblik države. Zna se točno zašto koji avion služi. Zapadni su forsirali više razvoj "multirole" avina. Raptori i slično, su avioni za specifične zadatke, a MIG31 pogotovo. Glupost je uspoređivati uopče.. Bitno je što nose, za što su namijenjeni, i s kolikim uspjehom to rade. Po meni, bitniji su F-16, F-15, i slični... Raptori dobiju bitku, ovi drugi dobiju rat.
@Ante-I Mig-31 kao I Mig-25 ima mogućnost nadzvučnog krstarenja ali uz dodatno sagorevanje. Nije kao "waaaao supercruise" US marketing ali funkcioniše.
Video je odličan nema šta,ali ja još čekam dan da napravite isti ovakav odličan tip videa samo o nekom tenku,lično bih baš voleo da vidim seriju izraelskih tenkova Merkava.Samo nastavito ovako,nikad se ne menjajte💪💪💪
Одличан видео 🫡 Поред свих карактеристика, историје, итд. не знам колико се често спомиње али мени је лично ово изузетно леп авион, иако више волим руски дизајн.
odličan video, sažeto, jezgrovito...samo da dodam...f15 ima najviše obaranja jer je ratovao uvijek u situacijama izuzetne tehničke nadmoći nad onima koje je obarao, tako da to baš nema nekakve veze s činjenicom da li je to odličan, dobar ili loš borbeni avion
@@milanprica7513 Amerikanci nee zele da priznaju da su ih oborili Ruski migovi medjutim 17. Januara 1991 godne su izgubili iznad Iraka dva F-15E varijante. da bi odrzali sto bolju iluziju o nepobjedivosti F-15 u zracnim bitkama sa drugim avionima rekli su da su ih pogodile rakete sa zemlje.
@@WhiteNinjainblack koliko znam oborili su ih sa AAA. Ostalo teorija zavere. Za F-18 oboren od Mig25 su priznali. Takođe, F-15E je bombarder tako da nije verovatno da se sukoboljavao sa Mig-25 a i nije značajno za rezultat F-15.
@@WhiteNinjainblackI ja sam cuo slicne price, npr jedan austrijski ekspert za sukobe na bliskom istoku, Tom Kuper se zove, koji mrzi Ruse i samim tim sve sto je rusko, otkrio je da je jedan američki F-14 oboren ili od strane iračkog MiG-25 ili MiG-29… takođe je mit da F-15 ima rekord od 104 obaranja, sto i ovaj Austrijanac potvrđuje… on kaze da ima puno nepotvrđenih obaranja tokom rata 1982. između Sirije i Izraela, kao i da tokom Zalivskog rata 91. nije oboreno 30-40 iračkih aviona već 23-24, što su i sami Iračani priznali… Kazi mi samo, odakle tebi da su ta dva F-15E oborena od strane iračkih aviona? Ako se dobro sećam, irački izvori navode kako su njihovi MiG-29 dejstvovali po američkim avionima ali da se ne zna ishod tih dejstava… moguce je da je to to o čemu ti pričas??? Samo u tom slucaju nisu u pitanju bili MiG-25 vec MiG-29…
Odličan video,a o samom avionu iz mog ugla gledano mogu reći da je naj lepši zapadni borbeni avion kojeg pored atraktivnog izgleda krase i borbeni uspesi pa nije slučajno žargonski nazvan "tegleće grlo" USA avijacije .
Krase ga "borbeni uspesi" u situacijama u kojima je imao takvu prednost, da bi i F-4 briljirao. F-15 ko batica iz 4tog srednje uđe u osnovnu školu i prebije sve đake prvake...
Bilo bi lepo prokomentarisati upotrebljivost vektorski kontrolisanih mlaznica i irst-a. Koja su iskustva u Ukrajini. Koje rakete velikog dometa v-v imaju naši migovi i kolika je njihova upotrebljivost.
01:16 - mislim da ameri ne mogu da dignu u vazduh ni 150 raptora a u OU im je sada pretpostavljam ispod 180 aviona. Napamet pričam, ali od 186 preko 10 je palo do sada.
Dobar prilog . Pre svega u sferi - Umjetnickog dojma - ali nisam siguran da ce se F-15 I SU-35 ikada naci u situaciji da love jedan drugoga .Bar ne ako nose oznake zemalja koje su ih proizvele . Ono sto me fascinira ne samo kod ovog aviona vec i kod svih drugih sa oznakom made in USA je to da im je vek trajanja zmaja i motora veoma dug. Sto me dovodi do pitanja sta to ostali proizvodjaci a pre svega Rusi rade pogresno po tom pitanju .
@@greatwhite770 Nije nego . To sto su Ameri uradili sa F-15 je slicno onom sto su Rusi uradili sa SU 27 pretvarajuci ga u SU 35 . To je u datim uslovima i situaciji u kojoj se nalaze za Amere logican i efektan potez. Da ne pominjem koliko ce Boing da zaradi proizvodeci tih 100 do 200 komada jer njegova cena daleko prevazilazi cenu F-35 ali nema bacanja para na ubrzani razvoj necega sto ce ionako biti zamenjeno avionom 6-e generacije. Sto rekao Srecko Soic A ne cveta cvece ni u nase preduzece.
Moze jos nesto o Rusima, o Wagneru, njihovim tenkovima T-90 i Amarta-14 ili davno zaboravljenoj raspustenoj paravojnoj grupi iz rusije ,,Slovenski Korpus"
Radimo svasta da ne bi postalo monotono i dosadno, ni nama koji snimamo, ni vama koji gledate. Bice i o oruzju i opremi i avijaciji i drugoj tehnici jos mnogo toga :)
Izvanredno . Detaljno , i najvažnije ni malo naporno . Bravo . Ne bi bilo loše da napravite video o Rafalima f4 , koji se spominju kao budućnost u Vojsci Srbije
The US is making sure to communicate what it is, so Serbs dont mistakenly shoot it down when its "invisible", or "invincible". Now they make sure to say "its neither invinsible, nor invincible".
Dali je tačno da kod F-35,kada je sa raketama i , TV g nečega,otpadne rep,video sam snimak,Englezi baš imaju problema sa njima i jel on odgovor na su -35
Sta su plusevi a sta minusevi nase potencijalne kupovine rafala!? Sta to zapravo znaci za nae ratno vazdihoplovstvo i dali je mig 35 adekvatna alternativa !? Ili je mozda mudrije stati u red za su 75 sahmat!? (Rat u ukrkraji nece trajati doveka )..... 🤔🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Baš tako bolje nego dati 3.5milijardi za 12 Rafala koji će stići 2033god pa dotle ćemo moći SU.75 i SU.57 kupovati a Mig.41 će biti štampan al ne za prodaju.
Da je američka vojna tehnika superiorna valjda bi se koristila u ratu u Ukrajini. Ovako su nagađanja bez realne borbe sa respektabilnim protivnikom, a ne agresija na Talibane koji poseduju konje i kamionete.
Mozda je problem u avionima F22/35 cijena od 100 milijuna US dolara (5 generacije)po komadu jer koji ce general riskirati gubitak od 100 milijuna US dolara u ratovima kao u Ukrajini?Mozda je buducnost aviona F 15 Eagle 2 u elektronickom ratovanju prije nego u zracnoj dominaciji?Uzmimo primjer da se aviona F15 Eagle 2 se podize na visinu oko 12 km iznad zemlje gdje se ulazi na samu granicu zracng prostora Bjelorusije ili Rusije ili Kine ili Sjeverne Koreje (nije bitno) gdje se moze djelovati sa radarom od 200 km dometa (pretrazivanja) u kojima je za ocekivati jake sustave (izvore) ometanja koji se kasnije mogu pokazati kao smjerovi prolaza za avione poput F 15 Eagle 2 koji trebaju ulaziti u zracni prostor zaracenih strana?Dobro je da se F15 Eagle 2 ne fokusira na gadanje polozaja sa kojeg se lansira Iskandera ili slicni raketni sustavim zemlja-zemlja...!?
@counterair173 Ono sto je mislila moja malenkost je ta da F 15 avion je kombinacija izmedu izvidaca i elektronickog ratovanja!?2 pilota nisu losa ideja jer je avion sam po sebi komplikacija za upravljanje!?Da ce F 15 imati potrebu da prenosi live sliku ratovanja prije samog AWACSa nego da se upusta u zracne dogfight borbe do koje mozda i nece doci!?
Pola veka se sustinski nista nije promenilo na polju vojne avijacije, dodaju se tu i tamo savremeniji radari, rakete, oprema, ali mobilnost je i dalje ista. Sto znaci da nema nikakvog napretka, u odnosu na period od 70-ih godina proslog veka pa unazad 50 godina. Ipak je period 1920-1970 razlika nebo i zemlja u aerodinamici i modilnosti. Ako bi se danas uzela Teslina fizika, avioni bi za kratko vreme zaista bili pa.......SCFI letelice, e to je napredak. Nauka i dalje zivi 100 godina u kasnjenju.
Izbacivanje Raptora i vracanje F15 znaci da ce USA u mogucem sukobu prvo ici na totalno unistenje PVO sa F35 te u tom slucaju im je Raptor nepotrebna i skupa igracka.
Proizvodnja novih F15 je zamjena za stare F15 C/D i da se popuni praznina broja aviona do dolaska nove generacije oko 2030god u projektu NGAD i taj avion je nasljednik F22.
Izvini sto opet moram da te korigujem, ali iskocio mi je ovaj video i nazalost imas dosta pogresnih zakljucaka. Ovog puta necu postavljati gomilu linkova, jer kada sam to uradio na temu Su-57 moj odgovor je nestao i verovatno ga je algoritam prepoznao kao spam?! 1. F-15EX jeste naslednik F-15C/D, ali baziran je na F-15E platformi, tacnije na F-15QA, ne na C/D verzijama i zbog toga u manjnoj ili vecoj meri nasledjuje mane i prednosti F-15E sto se tice "air superiority role" i sustinski je i dalje "strike fighter". 2. Nigde nisam nasao zvanicni podatak za domet AN/APG-82(V)1 radara, ali cak i ako pretpostavimo da je domet radara 400 km, ne znamo za koji radarski odraz vazi taj domet? S' druge strane imamo vrlo precizne podatke za Irbis radar i poznato je da u uskom sektoru skeniranja radar moze da detektuje i prati cilj odrazne povrsine od 3m2 na distanci od 400km. Dakle, maksimalni domet radara od 400km u slucaju Irbis-a vazi za ciljeve male odrazne povrsine tipa lovca, a ne za velike mete tipa AWACS itd. koje moze da otkriva na znatno vecim daljinama. Takodje je poznato da Irbis ima dva mocna TWT i da je u mogucnosti da istovremeno radi u HPRF/MPRF modovima. Tako na primer moze da korisiti jedan TWT koji radi u uskom modu skeniranja velikog dometa kome treba samo 10 sekundi za citavih 120 stepeni, i drugi TWT koji radi u normalnom modu sa dosta vecom brzinom skeniranja istog sektora, ali sa dometom od 200 km za cilj odrazne povrsine od 3m2. Takodje moze da radi istovremeno i u vazduh - vazduh i vazduh - zemlja modu gde se vrsi mapiranje terena u SAR modu visoke rezolucije (manje od jednog metra). AN/APG-82(V)1 nema tu mogucnost. Takodje, AN/APG-82(V)1 nema mogucnost skeniranja od 180, vec 120 stepeni, i u okviru tih 120 stepeni domet radara opada sa povecanjem bocnog ugla skeniranja. Tako na primer domet radara moze da bude manji za vise od 25% pri uglu skeniranja od maksimalnih 60 stepeni. To je generalna mana kod AESA radara. Kod Irbis-a nema takvih ogranicenja i maksimalni domet radara je isti i pri maksimalnim otklonom radara od citavih 120 stepeni u jednu stranu (240 stepeni ukuno). Ovo je velika takticka prednost, jer ne samo da Irbis ima veci domet po svim uglovima skeniranja, vec je i zona skeniranja radara duplo veca sto omogucava Ruskom avionu da lansira BVR raketu i okrene se za 120 stepeni a da pritom i da dalje pruza mid-course guidance za projektil cime drasticno povecava prezivljavanje aviona i pogadjanje protivnika. Takodje, Su-35S moze da leti izuzetno nisko ili izuzetno visoko i da pritom skenira vazdusni prostor direktno iznad, ili ispod sebe sto je nemoguce za druge radare. Sa druge strane, Irbis nije obicni PESA radar vec hibridni PESA sto mu omogucava da ima slicne karateristike kao AESA radar sto se tice sirokopojasnog frekfentnog spektra i sa velikom frekfencijskom agilnoscu je u mogucnosti da radi u LPI modu, sto je i demonstrirano obaranjem Ukrajinskih Su-27 i Mig-29 koji nisu ni znali da su ozraceni i praceni do samog pogotka, pa samim tim nisu ni izvodili protiv raketne manevre sto je dovelo do unistenja na daljinama od cak 200 km sa R-37M raketom! Problem je sto LPI mod moze da funkcionise protiv aviona starije generacije koji imaju RWR koji nije u stanju da detektuje promenu frkfencije od preko 1000 puta u sekundi koja je moguca za moderne AESA radare. Najnoviji digitalni RWR sistemi kao oni kod F-35, F-22, Su-57, Su-35S itd. su stanju da detektuju radar koji radi u LPI modu, pa tako imamo primer da je F-35 u vezbama detektovao i ometao radar F-22 sa velikim uspehom. 3. U kinetickom smislu, F-15EX ne moze ni da pridje Su-35S, a kamoli Mig-31 cija je krstareca brzina Mah 2,35 i maksimalna Mah 2,8+ sa 6 ogromnih projektila vazdug vazduh! Realna maksimalna brzina F-15 bez upotrebe CFT rezervoara u cistoj konfiguraciji bez projektila je Mah 2,25 pri standardim vremenskim uslovima. Brzina od Mah 2,5 koja se cesto citira je dostignuta pri temperaturi koja je manja za 10 stepeni od standardne pri kojoj se mere letni parametri, i pri snazi motora koja je iznad 100% kada se koristi V-Max switch. Tom prilikom vek trajanja motora do sledeceg remonta se smanjuje na samo 3 sata, a vreme leta pri brzini od 2,5 maha je ograniceno na samo tri minuta jer posle toga dolazi do deformacije stakla kokpita zbog povecanje frikcije/temperature. Mig-31 moze da krstari brzinom od 2,35 maha sa projektilima sve dokle mu to gorivo dozvoljava i nema ogranicenja koja vaze za F-15. Su-35S sa 6 projektila vazduh vazduh moze da leti brzinom od 2,2 maha i da pri tome ima dva puta veci dolet od F-15. Kada na F-15EX nakacimo CFT rezervoare i projektile, a cesto mora da nosi i podvesne rezervoare da bi recimo imao slican dolet kao Su-35S, onda nema ni govora o nekim visokim maksimalnim/krsterecim brzinama. 4. Su-35S je u stanju da nosi maksimalno 6 R-37M, i pri tome moze da nosi jos 4 R-77-1 i dve R-74M. Su-35S moze da nosi ukupno 14 projektila vazduh vazduh dok F-15EX moze da nosi 12. Ako F-15EX treba da odradi misiju koja zahteva spoljasnje rezervoare (a uglavnom je to slucaj), tu istu misiju Su-35S moze da odradi sa unutrasnjim gorivom, i tom prilikom su performanse aviona drasticno superiornije u poredjenju sa F-15EX sto mu daje kvantitavivnu prednost u BVR borbi. 5. Sto se tice manevarskih sposobnosti, Su-35S bi pojeo za dorucak F-15EX i bez vektorisanog postiska, jer je F-15EX prakticno F-15E sa FBW sistemom, sto ga cini malo superiornijim od F-15E, ali poprilicno inferiornijim od F-15C po recima pilota koji su testirali F-15EX. Bazni Su-27 je superiorniji od F-15C u podzvucnom reonu brzina gde se i vode bliske manevarske borbe. Dacu samo par primera iz "flight manual" za oba aviona. Recimo, na nivou mora i sa 50% goriva, Su-27 ima neustaljeni zaokret od neverovatnih 30,2 stepeni po sekundi, dok F-15C ima 23,8! Ustaljeni zaokret kod Su-27 je 22 stepena po sekundi, a kod F-15C 20,4. Pri recimo 600 km/h Su-27 moze da navuce skoro 9G i da pritom ima neustaljeni zaokret od skoro 30 stepeni po sekundi. Pri istoj brzini F-15C moze da navuce tek nesto iznad 6G i pri tome ima neustaljeni zaokret od "samo" 21 stepen po sekundi. Pri toj istoj brzini Su-27 recimo moze da ima ustaljeni zaokret od 21 stepen po sekundi, dakle avion nece gubiti energiju/brzinu, dok ce F-15 drasticno poceti da gubi energiju/brzinu. Kada na to dodamo jos 4 tone potiska i vektor potiska koji ima Su-35S, smesno je porediti taj avion sa F-15EX koji nije u stanju da pobedi F-15C u bliskoj manevarskoj borbi, a kamoli zver kao sto je Su-35S! Mogao bi da dodam jos po koji komentar, ali ovo su neke glavne zamerke koje imam. Nadam se da nema ljutis 😉
Hvala i na ovom komentaru, jedan si od retkih koji kvalitetno pisu i argumentovano, tako da naravno da nema ljutnje, cak naprotiv, pisi slobodno i vise, vrlo rado cu odgovoriti. Verovatno je YT uklonio linkove, pisi slobodno ime sajta ili izvor pa cu probati tako da nadjem. Odgovaracu ti iz delova kad uhvatim vremena. EX je po nameni naslednik C i D, a po konstrukciji E. Slazem se da ima i mane, pomenuo sam sve to u videu. Sto se radara tice, Tihomirov je na svom sajtu imao SAR rezoluciju od 3m, 1m je bilo davno pa je promenjeno na 3, a sad su sklonili informaciju sa sajta. To je svakako mnogo vise od radara sa F-35 pa cak i Eurofajtera. Za AN/APG-79 i 82 nemamo podatke, ali se zna da imaju SAR mapiranje oba. Mada imajuci u vidu da su novi i sofisticirani, sigurno je da nije malo. Domet Irbisa od 400km jedino ima smisla za gadjanje AWACS-a, jer samo u malim snopovima moze da trazi tu metu, lovca nece moci efikasno da prati. Kao sto si i pomenuo, pravi domet za brzo skeniranje protiv meta velicine lovca je oko 200km. To cak i Rusi u brosurama pominju. Moja je greska za 180 stepeni kod F-15 to se slazem, nijedan AESA radar ne ide do 180 osim situacije sa Su-57 i bocnim antenama, hteo sam da naglasim skeniranje u sirokom uglu prvenstveno. Napisi molim te sajt pa da probam da pronadjem to za LPI mod kod Irbisa. Nisam nigde uspeo da nadjem podatak. Znam da poslednje verzije S-300 imaju LPI funkciju na radarima iako su PESA tj. FAR kako oni kazu, ali nigde nisam nasao da se to pominje ni za Irbis ni Bjelku (koja bi svom logikom trebalo da ima). Ukrajinci su obarani bez upozorenja ozracenja prvenstveno jer imaju stare RWR koje si pomenuo izvan cijeg dometa je uopste lansirsnje R-37M, a kamoli detekcija.
Brzina zaista ne igra preteranu ulogu u ovom slucaju, MiG-31 je mogao da presretne SR-71 koji je brzi od njega, isto tako bi F-15EX mogao bilo koji ruski avion. Manverisanje pri tim brzinama je ionako beznacajno uopste razmatrati. Pogledaj slike Su-35 u Ukrajini, nigde nisu vidjeni sa vise od 2 R-37 bar koliko sam imao priliku da vidim. Pritom lete sa aerodroma koji su relativno blizu zone dejstva. Jedno je sta u teoriji nosi, drugo je praksa. Za MiG-31 se slazem da ce nositi vise R-37 sigurno.
@@taceq_com Drago mi je da muski primas kritiku, to je danas retkost! Sto se tice radara, moj akcenat nije bio toliko na rezoluciji radara u SAR modu, vec na mogucnosti da radar u gotovo istom trenutku vrsi skeniranje vazdusnog prostora i mapiranje terena. AN/APG-82(V)1 nema tu mogucnost jer moze da funkcionise samo u jednom ili drugom modu. Ono sto pilot moze da uradi jeste da mapira odredjenu oblast i "zamrzne" sliku i onda se prebaci na vazduh vazduh mod. Ali tako nije u stanju da ima "real time update" sto nije slucaj sa Irbis radarom, i dok vrsi skeniranje povrsine zemlje, ostaje slep za situaciju u vazduhu. I naravno da Irbis ima rezoluciju u SAR modu koja je manja od jednog metra (koliko manja to nam nije otkriveno), a podaci od 3 metra su vezani za izvoznu verziju Irbis-E. Takodje imamo i fotografije u SAR modu od jednog metra koje je napravio Mig-31 sa svojim Zaslon radarom iznad Sirije, a koji je tehnoloski inferiorniji od Irbis-a. Po podacima od DOT&E za F-15E RMP (Radar Modernization Program), AN/APG-82(V)1 ima slicne karakteristike sto se tice vazduh zemlja moda kao APG-70 (radar sa mehanickim skeniranjem) sa malim poboljsanjima sto se tice lokacije ciljeva. Dakle, nista spektakularno, ali treba imati u vidu da poboljsanje rezolucije u SAR modu ima za posledicu smanjenje dometa radara u V-V modu. Dakle sve su ovo kompromisi koji proizilaze od zahteva koji su stavljeni pred proizvodjaca. Iz tog razloga F-35 ima odlicnu rezoluciju radara u SAR modu, ali ni priblizono tako veliki domet radara kao AN/APG-82(V)1 ili Irbis jer je prevashodno zamisljen kao "strike fighter". Kod Irbisa se domet od 400 km za metu odrazne povrsine od 3m2 se odnosi na detekciju i pracenje na visini od 10 km. Taj domet se povecava na vise od 500 km kada se radi o ciljevima velike radarske povrsine koji lete u tropopauzi. Vreme skeniranja u tom modu za celih 120 stepeni je samo 10 sekundi. Dakle, Irbis ima mogucnost detektovanja i pracenja ciljeva velicine lovca na daljinama od 400 km. Kada ti isti ciljevi lete nisko i na fonu zemlje, ili ti "against the ground clutter", domet se naravno drasticno smanjuje, ali cinjenica da je Irbis bio u stanju da prati i gadja avione lovce tipa Su-25/27 i Mig-29 koji su leteli nisko iznad zemlje na udaljenosti od 200 km samo govori u prilog koja je to zver od radara! Ruski MoD je objavio snimke i izjave pilota koji potvrdjuju unistenje ciljeva na tim daljinama i naglasavaju da pri tome ciljevi nisu vrsili protiv-raketne manevre sto implicira da njihovi RWR nisu u stanju da detektuju zracenje Irbisa zbog agilnosti frekfencije koja je dva puta superiornija od recimo Bars M radara na Su-30SM. RWR je pasivni sistem, on nema domet, vec osetljivost na radarski impuls i u zavisnosti od tipa, ili jeste u stanju da detektuje i analizira radarski signal kada je ozracen ili nije. Ocigledno je da stariji RWR koji su na Ukrajinskim avionima nisu u stanju da efikasno detektuju Irbis radar. Ono sto tebe buni su informacije koje su vezane za modernije sisteme tog tipa kao sto je ALR-94 kod F-22 ili SPO-32 Pastel kod Su-35S koji omogucavaju geolokaciju ciljeva na velikim daljinama, pa se u tom slucaju daje domet jer F-22 onda moze da iskoristi lokaciju cilja i lansira raketu, dok Su-35S moze da lansira R-27P/EP ili R-77-1 u potpuno pasivnom modu jer ta raketa moze da nosi "Active-passive homing head 9B-1103M-200PS". "Su-35S possess digital ESM/RWR system SPO-32 ''Pastel''. SPO-32 Pastel is also "passive radar detector system" for passive radio-pelengation (radio-goniometry). It can pick-up/register and digitally process all radar signals sent from several hundreds kms in frequency spectrum of 1-40GHz (L,S,C,X,Ku,K and Ka -bands), even those sent in LPI mode with frequency agility (1000 or more times /sec). Resolution is 2° for millimetric Ka-band and 15° for decametric L-band. SPO-32 passive radio-pelengation azimuthal antennas for fine, crude and angular measuring are stationed in wing slats (front hemisphere) and on both vertical stabilizers (rear hemisphere).There are also elevation antennas on the upper and bottom side of the wings. Ka-band receive antennas are on sides of the tailboom (rear hemisphere) and inside the wing strakes (front hemisphere). Real combat potential of this system is huge, because in A-A BVR combat mode, it can be used for engaging targets with passive radar homing medium/long range missiles." "BAE Systems’ AN/ALR-94 digital electronic warfare system geolocates potential threats by detecting adversary radars at significant ranges, allowing the F-22 Raptor to limit its own radar emissions, enabling it to better conceal its location when operating in hostile territory. Data collected by the AN/ALR-94 system helps identify, monitor, analyze, and rapidly respond to threats by providing the pilot with maximum situational awareness. Advanced avionics and sensors provide a complete view of the battlespace, enabling pilot to take appropriate action and ensure mission success. The AN/ALR-94 electronic warfare system also is reliable and maintainable reducing long-term life cycle costs. Key EW system features and benefits: Integrated radar warning, targeting support, and countermeasures in one system Reduced long-term lifecycle costs to keep the aircraft fielded now and in the future Enhanced situational awareness through all-aspect, broadband radar warning and geolocation capabilities It can be used as a passive detector capable of searching targets at ranges (250+ nmi) exceeding the radar's, and can provide enough information for a radar lock and cue emissions to a narrow beam (down to 2° by 2° in azimuth and elevation). Always-on multispectral, radio frequency (RF) and infrared (IR) countermeasures enable rapid response for complete pilot protection A 360º view of the battlespace, promoting mission success even in signal dense environments"
@@taceq_com mislim da u potpunosti ne razumes principe vodjenja vazdusne borbe izvan vizuelnog dometa gde brzina i visina leta igraju kljucnu ulogu? Testiranja su pokazala da avion koji leti brznom od 1,7 maha ima skoro tri puta vecu efikasnost u borbi van vizuelnog dometa u poredjenju sa avionom koji leti brzinom od 0,9 maha, a samim tim ima i vecu verovatnocu prezivljavanja. Bukvalno ni jedan avion ne moze da se poredi sa Mig-31 u tom domenu, koji je namenski pravljen samo za vodjenje vazdusnog boja van vizuelnog dometa. Porediti ga sa F-15EX koji nosi CFT i vrlo cesto podvesne rezervoare je komicno, jer taj avion je kineticki hendikepirana verzija F-15C koji ne moze ni da prismrdi trideset jedinici sto se tice brzine i visine leta i dometa projektila. Poslusaj sta americki pilot ima da kaze o F-18 i F-16 koji bi se borili protiv Su-30SM izvan vizuelnog dometa. On je imao priliku da obucava malezijske pilote i da se bori protiv Su-30MKM. Naziv videa je "F-16 vs SU-35 and the Air War in Ukraine", a kanal se zove "C.W. Lemoine". Su-30MKM ne moze da se poredi sa Su-35S ni u jednom aspketu i kineticki je daleko superiorniji od Su-30MKM tako da bi amerikanci bili u velikom cudu kada bi se susreli sa trideset peticom. Ne postoje apsolutno nikakve prepreke da Su-35S u praksi nosi 6 R-37M, 4 R-77-1 i dve R-74M jer je ukupna tezina tih dvanaest projektila oko 4 tone, sto je duplo manje od onoga sto Su-35S zaista moze da ponese. To sto u Ukrajini Su-35S nosi uglavnom po dve R-37M je bazirano na nivou pretnje, broju protivnickih aviona i zadacima misije. Pored the dve R-37M su uglavnom nosili i po dve Kh-31P koje su jos vece i masivnije sto znaci da su Suhoji bili u "swing role" misiji. Drugim recima isli su u lov na PVO sisteme i protivnicke avione u istoj misiji.
Dobar je F-15, nema greške, al' opet, kao i maltene svaki zapadni avion nije baš dokazan u pravoj borbi. To gde je nakarikao te pobede i navodno ni jedan nije oboren u vazdušnom boju (ovo mnogi osporavaju, al ajde) to su bile takve neravnopravne borbe da je smešno pripisivati te skorove samom avionu.
Eto ruski avioni su se dokazali u pravoj zračnoj borbi protiv zapadnih usporedive generacije i tehnologije. Krenuvši od mig29 kojeg su samo uništavali drugi i koji do dana današnjeg nema nijednu zračnu pobjedu ili su30 i su35 koji se nikad nisu našli u pravoj zračnoj borbi protiv F15, F16, Eurofightera, Rafala itd...pa gdje su se to dokazali ti avioni? Nigdje. Smiješan si takvim izjavama.
Priča o mogućnosti radara i kontramera koje su iznesene su spisak lepih zelja koje u praksi nikada neće zaživeti kao ni kod F35. Ipak nakon Raptora, F15 jeste najbolji zpadni avion koji se sad forsira jer je neko na Zapadu shvatio da je nevidljivost šarena laža i da im treba pandan SU35 i buducem SU57 ( jer Raptori koji su bili dominantni idu u penziju za koji godinu)
Sta je u stvari problem sa raptorom-moze sve da mu se menja-modifikuje,moderan je,jedino ne znam materijali koji su stavljeni u njega... i ako se proizvede u puno primeraka pala bi cena?
@@NovabgdLastavica gledao sam jednu analizu, kažu da bi sve osim avionike na Raptoru moralo ponovo da se radi jer kad je pravljen pre 30 godina, druga tehnologija je bila , trake su stale, a delovi se vise ne proizvode. Drugo i mozda bitnije, nema dovoljno zarade jer je to avion samo za domaću upotrebu, ne prodaje se van, pravio bi se u malom broju primeraka. F15 ce da se prodaje dobro
@@NovabgdLastavicaproblem sa Raptorom je što je to najbolji avion koji je napravljen za sukob koji se nikada neće dogoditi: US nikada neće direkt ući u sukob sa Rusijom ili Kinom. Pri tome je izvoz zabranjen bio od starta, tako da ne pravi pare. Kada je prestala proizvodnja, mašine su demontirane i to mu je kraj. Slično je prošao i F-14 i ako je mornarica posle plakala za njim
F.15 je dobar avion al se nemože nositi sa SU.35 nikako a ni sa Mig.31 ta dva aviona su najbolji na svetu. Znači SU.35 i Mig.31 upareni prave haos. A gde su tu još SU.30 isto mnogo dobar avion tako da ima tu mnogo toga da se priča.
Kako je to onda Su35 popio raketu 50km unutar Ruske teritorije i to dva komada. Mig31 se pokazao jako nepouzdan usled veilikog naleta. 3 pala na Krimu sama od sebe. To u vrlo kratkom intervalu.Kada bi bila jos intezivnija upotreba ko zna sta bi bilo i ostalo od njega.
Ta Americke kante ne smeju ni da pridju vazdusnom prostoru gde lete SU35 i SU31. SU 30. Ljudi nemaju pojma o kakvim masinama je rec.Proverenim u realnim ratnim Uslovima ne u simulacijama i gadjanju Talibana koji nose Kalas.
@@DunavskiVuksrbOborio je F-18 i preleteo i Iran ,drugo Mig-25 pripada generaciji aviona nastali šezdesetih godina ! Da je smeće nebi digao prašinu u ono vreme na zapadu sve do preleta Ruskog pilota u Japan sa njime a uspešno je obavlja izvidjačke misije nad Izraelom sa Sovjetskim posadama,mane su mu brojne ali je sklepan da radi posao i ko što kaže kroz Mig-31 je sve ispravljeno i avio koji dan danas veoma opasan kao naslednik Mig-25 !
Su-35S je trenutno najefikasniji avion lovac u dejstvima van vizuelnog dometa i avion koji je desetkovao Ukrajinsku aviaciju. Izmedju ostalog, pogotkom neprijateljskog lovca na udaljenosti od oko 200 km sa raketom R-37M je zadao domaci zadatak zapadnim konkurentima koji nece moci ni za par decenija da repliciraju takve mogucnosti.
Dobri ste momci sa ovim snimcima koje postavljate. Problem sa F35 je što je preskup za mirnodopsko patroliranje a ne smije napasti a kamo li porobiti Kineze i Ruse a da ne ispale atomsko oružje. A protiv ostalih država su dovoljni i sadašnji veoma kvalitetni a mnogo jeftiniji avioni od F35 ili F22. Džaba im F35 kada svaki pilot zna ako napadne Rusiju ili Kinu da neće imati kuda da se vrati! Da će mu familija zavičaj država biti sprženi nuklearnim oružjem ili će ih kineski ili ruski specijalci tamo kod njihove kuće masakrirati i nabiti na kolac.Tako su supersile planirale da prvo specijalci unište zarobe ili onesposobe oružja za masovno uništenje pa da onda krene napad a neprijatelji da nemaju nuklearke.Tako je govorio pokojni Miroslav Lazanski.
Mig.31 i SU.35 su najbolji avioni na svetu. Rusi su sami sve uradili od Finansija i njihove pameti su napravili čudo i najači su. A ameri su kupili od celog sveta patente inovacije čak i pare su iz eu dobijali da bi ameri imali moćnu avijaciju i vojsku.
Hvala na još jednom odličnom video snimku, bilo bi lijepo vidjeti neki video o oklopnoj tehnici na kanalu, možda o najnovijoj modernizaciji M-84. U svakom slučaju hvala na odličnom sadržaju i lijep pozdrav!
Kao i uvek, bomba video. Vrlo mi se svidelo što ste ga uporedili sa Su 35, jer to je mnogo realnije sukob od raptora i Su 57, barem u bliskoj budućnosti. Takođe, napravili ste izuzetan edukativan video o ovom avionu o kojem čak ni zapadni kanali nisu napravili ovoliko razumljiv a opet temeljan i poučan video, za naše SRPSKO tržište, gde skoro da nemaju kanali koji na ovom nivou mogu da iznesu informacije za bilo koju drugu temu, a pogotovo ovu.
Svaka čast momci, vrlo ste blizu 20k, drago mi je da ovako brzo rastete!
Hvala vam što ste to napisali
Su 57 ne postoji. Samo prototipi.. :)
Dodao bi da nije samo za srpsko tržište vec ga gledamo i u drugim zemljama. A i nastavit cemo.....
Откуд аутору све те информације које су Вам се свиделе
@@Hury209 Више постоји од Ф22, а за Ф35-2 је машина који Амери неће достићи у наредних 20 година.
Može video o srpskom vazduhoplovstvu i mogućoj zameni naših Migova?
Predobar kanal i nema ono navijanje za ruse i rusku tehnologiju kao što rade mnogi kanali nego sve realno se govori. Svaka čast samo naprijed.👍
Odlično u svim pogledima, od video editing, dobre tranzicije, zvuk ok i ritam-brzina prilagođen ciljanoj meti (skupini). Želim dug život kanalu. Hura, hura, hura.
Hura, Hura, hura🤣🤣🤣
@@marko6706 😅😅🤣🤣ua-cam.com/video/LdX2vMsKNSc/v-deo.html
Како то “ Катастрофални неуспех УСАФ у Вијетнаму”?, кад сви Амери овде певају “Оде” својим пилотима и авионима ?😂😂😂
@@oreticeric8730 Pjeva orao, pjeva on, brate. Dok ne sretne medveda i Mašu, onda orao plače... Sve u svoje vrijeme. Pozdrav iz Hrvatske, slavenski brate.
Svaka čast za video. Bilo bi lijepo vidjeti neki video o najmodernijim oklopnim transporterima, ali i tenkovima.
Hvala na predlogu i hvala na podršci!
Odlican video.Sve lepo objasnjeno,bez favorizovanja bilo koje strane.Pozdrav.
Hvala!
15-ce su im od svog ulaska u službu bile uzdanica i zasigurno ponajbolji vojni avioni! Mogu samo misliti koliko će nakon svih ovih poboljšanja to biti dominantni avioni u vazduhu! Jedva čekam da ih vidim u nekoj akciji (demonstraciji naravno, ne u ratu!)!
Veliki pozdrav za ekipu i uredništvo, radite sjajan posao ovim kanalom!
Uvek sam mislio, da su udarna pesnica Američke avijacije i dan danas f-15, f-16, i f-18. To jesu stvarno dobri avioni, svaki na svoj način, i svoju namenu.Sve te priče oko F-117, f-22, i f-35, sve neki problemi, problemi, a sve košta...
F-15 je obarao naše 29-ke ko kruške
@@vuksasokolovice2253Ako ti to merilo onda ne znam šta da kažem....
@@waaasteee hoćeš reći da ne pričam istinu ? Možda sam se loše izrazio, ne ko kruške, nego ko muve....sva sreća u nesreći pa su samo dva pilota stradala....moglo je biti daleko gore....verovatno je neki komandant tad razmišljao kao ti sada pa su ovi naši nesrećni piloti morali poletati u tim ruskim olupinama...verujem da je naš Orao bolji avion iako nisu u istoj klasi (bar ni jedan nije oboren od strane NATO-a) nego od strane PVO na Drenici...(pilot Života Đurić)...
@@vuksasokolovice2253 Shvatiću ovo sve ko sarkazam ..Kanta je i F-15 kada bi ga držao bez održavanja i ne modernizovanog ! Drugo nije umesno da pišeš to zbog pilota da su obarani ko muve ,nisu odbili da polete protiv Nemaca 1941 nisu odbili ni 1999 da su bili i super ispravni avioni nema šta da traže nad nebom punim neprijatelja sa sistemima brzih upozorenja !
@@waaasteee Pa nije bas tako. I da smo imali sve ispravne i da smo imali 30 ispravnih kao da bi napravili neku razliku. U to vreme svi zapadni avioni su bili daleko napredniji od bilo kojih drugih.
Odlican video.Sve ste bolji.Bravo
Може прича о Рафалу?
Hvala braćo super posao radite! Volim te teme mada sam iskreno dinosaurus :) .Gotivnije mi je bilo dok se gorivo ubrizgavalo na sajlu i kad je as bio as! Pozdrav!
Odličan avion i meni nekako bolji i lepši od raptora. A video je odličan kao i svaki puta, ali ne bi bilo loše pošto je pomenut u video da vidimo i jedan video o legendi mig 31. Pozdrav!!!
Bice MiG-31 sigurno, samo da ne obecavam kad :)
Hvala na podrsci!
Bolji sigurno nije, Raptor je i dalje nedodirljiv.
Bravoo..Konacno neko objektivan i strucan..Ja bih voleo neki video o tome dokle je Rusija sa razvojem programa letelica za nosače aviona??
Rusija ne bazira svoju strategiju na nosačima aviona nego na podmornicama i raketnom oružju
@@khankurblaj3934 Svakako razvijaju taj tip aviona i to koliko ja znam 2 modela..
Nema nista novo da se kaze, postoji Su-33, postoje MiG-29K i KUBR, MiG-ovi su mnogo bolji i moderniji od Su-33ojki, ali je sve manje vise vec ispricana prica.
@@chhchg00 slabo ti znaš...
Izuzetno dobar kanal - svaka čast !!
ljubi vas brat ❤
08:24 - Mig-31bm ima mogućnost da leti na "maksimalu" 1500 km brzinom od 2500 kmh, bez korištenja komora za dodatno sagorevanje i to na 21.5 km visine.
Maksimalna brzina zvanično je 3000 kmh.
Na osnovu bezinskih i visonskih sposobnosti(i mnogih drugih) danas ne postoji avion koji je u istoj kategoriji sa Mig-31bm.
Očeš reči, Mig-31 ima sposobnost "super-krstarenja", (jedan od uvjeta za avion 5-generacije), a jedan SU-57 ga nema, jer je tek u fazi "testiranja"? Mada, to testiranje traje od kad su predstavili avion, samo nikako da ubace motor u avion, pa da vidimo kako se testira.
Inače, Indija se povukla iz projekta, baš zbog motora, kako sam čuo na par kanala YT..
I sad odjednom, to ima MIG31??
MIG 31 ima ogromne motore, ogromne usisnike, nevjerovatnu potrošnju goriva pri forsažu, to je avion konstruiran za samo jedno- BRZINU. To može napraviti i USA, i Francuzi, Englezi, Kinezi... Žrtvovati druge stvari da dobiješ brzinu. Ali im se ne isplati, ako im ne treba, ili im treba za premali broj slučajeva, pa im se ne isplati raditi masovno takav avion. Rusima se ipak isplati, s obzirom na oblik države. Zna se točno zašto koji avion služi. Zapadni su forsirali više razvoj "multirole" avina. Raptori i slično, su avioni za specifične zadatke, a MIG31 pogotovo. Glupost je uspoređivati uopče.. Bitno je što nose, za što su namijenjeni, i s kolikim uspjehom to rade. Po meni, bitniji su F-16, F-15, i slični... Raptori dobiju bitku, ovi drugi dobiju rat.
@Ante-I Mig-31 kao I Mig-25 ima mogućnost nadzvučnog krstarenja ali uz dodatno sagorevanje. Nije kao "waaaao supercruise" US marketing ali funkcioniše.
Video je odličan nema šta,ali ja još čekam dan da napravite isti ovakav odličan tip videa samo o nekom tenku,lično bih baš voleo da vidim seriju izraelskih tenkova Merkava.Samo nastavito ovako,nikad se ne menjajte💪💪💪
Biće nešto i o oklopnim vozilima, imamo u planu. Hvala na podršci i veliki pozdrav!
@@taceq_com To se jedva ceka,samo napred💪
Svaka cast, mogli bi da napravite video o aparatima nato koji su ucestvovali u agresiji na Jugoslaviju 99
Mislis agresiju koja je srbija vrsila po susjedima pa kada dobijete po nosu odmah jadni mi... :)
NISTA IM NE VREDI BOG JE SILAN I SLAVAN, SVETA CARSKA RUSIJA IMA HRISTA. ZIVELA CARSKA RUSIJA!!! 💥❤️💕❤️
@@alcatelgradiska757 .bala te cila rusija u bulju😂
Odličan video!
Hvala na ovome!
odlično
Odličan video i kanal mada bilo bi lepo da stavljate izvore informacija u description.
Одличан видео 🫡
Поред свих карактеристика, историје, итд. не знам колико се често спомиње али мени је лично ово изузетно леп авион, иако више волим руски дизајн.
odličan video, sažeto, jezgrovito...samo da dodam...f15 ima najviše obaranja jer je ratovao uvijek u situacijama izuzetne tehničke nadmoći nad onima koje je obarao, tako da to baš nema nekakve veze s činjenicom da li je to odličan, dobar ili loš borbeni avion
U prvom zaljevskom ratu prvi gubitak aviona je imala Amerika i to F 15 kojeg je oborio iracki MIG 25, ali o tome se cuti.
@@WhiteNinjainblackoborio je F-18.
@@milanprica7513 Amerikanci nee zele da priznaju da su ih oborili Ruski migovi medjutim 17. Januara 1991 godne su izgubili iznad Iraka dva F-15E varijante.
da bi odrzali sto bolju iluziju o nepobjedivosti F-15 u zracnim bitkama sa drugim avionima rekli su da su ih pogodile rakete sa zemlje.
@@WhiteNinjainblack koliko znam oborili su ih sa AAA. Ostalo teorija zavere. Za F-18 oboren od Mig25 su priznali.
Takođe, F-15E je bombarder tako da nije verovatno da se sukoboljavao sa Mig-25 a i nije značajno za rezultat F-15.
@@WhiteNinjainblackI ja sam cuo slicne price, npr jedan austrijski ekspert za sukobe na bliskom istoku, Tom Kuper se zove, koji mrzi Ruse i samim tim sve sto je rusko, otkrio je da je jedan američki F-14 oboren ili od strane iračkog MiG-25 ili MiG-29… takođe je mit da F-15 ima rekord od 104 obaranja, sto i ovaj Austrijanac potvrđuje… on kaze da ima puno nepotvrđenih obaranja tokom rata 1982. između Sirije i Izraela, kao i da tokom Zalivskog rata 91. nije oboreno 30-40 iračkih aviona već 23-24, što su i sami Iračani priznali…
Kazi mi samo, odakle tebi da su ta dva F-15E oborena od strane iračkih aviona? Ako se dobro sećam, irački izvori navode kako su njihovi MiG-29 dejstvovali po američkim avionima ali da se ne zna ishod tih dejstava… moguce je da je to to o čemu ti pričas??? Samo u tom slucaju nisu u pitanju bili MiG-25 vec MiG-29…
Vrhunski posao,svaka čast
Odličan video,a o samom avionu iz mog ugla gledano mogu reći da je naj lepši zapadni borbeni avion kojeg pored atraktivnog izgleda krase i borbeni uspesi pa nije slučajno žargonski nazvan "tegleće grlo" USA avijacije .
Lijep je takodje i francuski Raffal i Eurofajter ali svakako se slazem da je jedan od najljepsih masina.
Krase ga "borbeni uspesi" u situacijama u kojima je imao takvu prednost, da bi i F-4 briljirao. F-15 ko batica iz 4tog srednje uđe u osnovnu školu i prebije sve đake prvake...
Bilo bi lepo prokomentarisati upotrebljivost vektorski kontrolisanih mlaznica i irst-a. Koja su iskustva u Ukrajini. Koje rakete velikog dometa v-v imaju naši migovi i kolika je njihova upotrebljivost.
Svaka čast.
01:16 - mislim da ameri ne mogu da dignu u vazduh ni 150 raptora a u OU im je sada pretpostavljam ispod 180 aviona. Napamet pričam, ali od 186 preko 10 je palo do sada.
"15Orlić novi"dobar iako su sa druge strane, priznajem iskreno ,shvatili su suštinu !Poo zdrav!!!!
Дали може видео о Т14
армати
Sledeća priča bi mola biti neka o Rafalima?
Predlog Aircraft carriers are warships video💯
Dobar prilog . Pre svega u sferi - Umjetnickog dojma - ali nisam siguran da ce se F-15 I SU-35 ikada naci u situaciji da love jedan drugoga .Bar ne ako nose oznake zemalja koje su ih proizvele . Ono sto me fascinira ne samo kod ovog aviona vec i kod svih drugih sa oznakom made in USA je to da im je vek trajanja zmaja i motora veoma dug. Sto me dovodi do pitanja sta to ostali proizvodjaci a pre svega Rusi rade pogresno po tom pitanju .
Kada nemas sredstava onda i tehnoloski zaostajes.
@@aurelianobuendia5360 Da da zato i vracaju F-15
@@dejanglisic1944Ovaj F-15 nije nikakvo vraćanje nego potpuno novi avion.
@@greatwhite770 Nije nego . To sto su Ameri uradili sa F-15 je slicno onom sto su Rusi uradili sa SU 27 pretvarajuci ga u SU 35 . To je u datim uslovima i situaciji u kojoj se nalaze za Amere logican i efektan potez. Da ne pominjem koliko ce Boing da zaradi proizvodeci tih 100 do 200 komada jer njegova cena daleko prevazilazi cenu F-35 ali nema bacanja para na ubrzani razvoj necega sto ce ionako biti zamenjeno avionom 6-e generacije. Sto rekao Srecko Soic A ne cveta cvece ni u nase preduzece.
Odličan video možeš napravit video o BMPT Terminatoru 2 molimte
Super video al sto bi Cak Jeger rekao nije do aviona vec do pilota. A tema iz avijacije 6ti lovacki puk ili Flanker generacija.
Hvala, bice o Flankerima svakako :)
Moze jos nesto o Rusima, o Wagneru, njihovim tenkovima T-90 i Amarta-14 ili davno zaboravljenoj raspustenoj paravojnoj grupi iz rusije ,,Slovenski Korpus"
O T-90 i Armati cemo raditi svakako, ide uskoro MiG-31 i Kinzal sto se tice Rusa.
Paravojne formacije tesko da cemo pokrivati.
@@taceq_com Hvala na odgovoru. Zelim vam srecu u daljem radu.
Odlicni ste ovakve priloge dajte a ne o maskirnim uniformama
Meni su uniforme bas zanimljive
Radimo svasta da ne bi postalo monotono i dosadno, ni nama koji snimamo, ni vama koji gledate.
Bice i o oruzju i opremi i avijaciji i drugoj tehnici jos mnogo toga :)
Може неки видео и нашим авионима, Орлу и Галебу?
Evo prijedlog za novi video a to je Turski zrakoplov(lovac) pete generacije TAI TF Kaan
O razvoju aviona 6 generacine staje to sta podrazumeva kakve karskteristike?
Izvanredno . Detaljno , i najvažnije ni malo naporno . Bravo . Ne bi bilo loše da napravite video o Rafalima f4 , koji se spominju kao budućnost u Vojsci Srbije
Hvala na podršci i predlogu. Imamo mnogo tema u planu, ostanite uz nas! Veliki pozdrav
The US is making sure to communicate what it is, so Serbs dont mistakenly shoot it down when its "invisible", or "invincible". Now they make sure to say "its neither invinsible, nor invincible".
Gripen, b21, rafale,.. eurofighter.. f16, pa možda i f16xl.. mada mi se čini da bih sa istim uživanjem gledao i bilo šta drugo sa ovog kanala
Mnogo hvala na podršci! Nadamo se da ćete uživati!
Smijesno je poredjenje sa SU 35 jer je opste poznato da su ruski avionimnogo losiji sto se kavaliteta motora tice,AESA radar da ne spominjem.
Može li o tomkatu
Retko koga pohvalim ali ovo je dobro urađeno!
Да ли би сте могли да направите причу о породици руских фланкера, нпр о су-35, како се показао у Украјини и Сирији у борбеним дејствима..?
Da, u planu je taj video, mzda odvojeno prica o razvoju Flankera, a odvojeno o Su-35 i borbenim dejstvima. Sve u svemu, bice :)
Dali je tačno da kod F-35,kada je sa raketama i , TV g nečega,otpadne rep,video sam snimak,Englezi baš imaju problema sa njima i jel on odgovor na su -35
F -15 ex
pozz iz Hr
Ako je ikako moguće da napravite video o rafale-u na ovaj način kao f15
hvala
Sta su plusevi a sta minusevi nase potencijalne kupovine rafala!?
Sta to zapravo znaci za nae ratno vazdihoplovstvo i dali je mig 35 adekvatna alternativa !?
Ili je mozda mudrije stati u red za su 75 sahmat!?
(Rat u ukrkraji nece trajati doveka ).....
🤔🇷🇸🇷🇸🇷🇸🇷🇸
Baš tako bolje nego dati 3.5milijardi za 12 Rafala koji će stići 2033god pa dotle ćemo moći SU.75 i SU.57 kupovati a Mig.41 će biti štampan al ne za prodaju.
Moze o kineskim J10 i JF17
dajte malo istorije poput p 51 ili bf 109 spitfire
Nez meni du najjaci F/A Horneti :)
Jedini američki avion koji mi se ikada svideo.
Da je američka vojna tehnika superiorna valjda bi se koristila u ratu u Ukrajini. Ovako su nagađanja bez realne borbe sa respektabilnim protivnikom, a ne agresija na Talibane koji poseduju konje i kamionete.
Moze malo o Japanskom avionu stelt upitanju je 2X i o f2 ...
Коментар за YT алгоритам
Moze li o reketi х32 гром?
Mozda je problem u avionima F22/35 cijena od 100 milijuna US dolara (5 generacije)po komadu jer koji ce general riskirati gubitak od 100 milijuna US dolara u ratovima kao u Ukrajini?Mozda je buducnost aviona F 15 Eagle 2 u elektronickom ratovanju prije nego u zracnoj dominaciji?Uzmimo primjer da se aviona F15 Eagle 2 se podize na visinu oko 12 km iznad zemlje gdje se ulazi na samu granicu zracng prostora Bjelorusije ili Rusije ili Kine ili Sjeverne Koreje (nije bitno) gdje se moze djelovati sa radarom od 200 km dometa (pretrazivanja) u kojima je za ocekivati jake sustave (izvore) ometanja koji se kasnije mogu pokazati kao smjerovi prolaza za avione poput F 15 Eagle 2 koji trebaju ulaziti u zracni prostor zaracenih strana?Dobro je da se F15 Eagle 2 ne fokusira na gadanje polozaja sa kojeg se lansira Iskandera ili slicni raketni sustavim zemlja-zemlja...!?
@counterair173 Ono sto je mislila moja malenkost je ta da F 15 avion je kombinacija izmedu izvidaca i elektronickog ratovanja!?2 pilota nisu losa ideja jer je avion sam po sebi komplikacija za upravljanje!?Da ce F 15 imati potrebu da prenosi live sliku ratovanja prije samog AWACSa nego da se upusta u zracne dogfight borbe do koje mozda i nece doci!?
04:15 - Su-35s 😁😇
Pola veka se sustinski nista nije promenilo na polju vojne avijacije, dodaju se tu i tamo savremeniji radari, rakete, oprema, ali mobilnost je i dalje ista. Sto znaci da nema nikakvog napretka, u odnosu na period od 70-ih godina proslog veka pa unazad 50 godina. Ipak je period 1920-1970 razlika nebo i zemlja u aerodinamici i modilnosti. Ako bi se danas uzela Teslina fizika, avioni bi za kratko vreme zaista bili pa.......SCFI letelice, e to je napredak. Nauka i dalje zivi 100 godina u kasnjenju.
Kada će video o su-27?
Похвале за рецензију. Колико видим амери са коња на магарца.
Izbacivanje Raptora i vracanje F15 znaci da ce USA u mogucem sukobu prvo ici na totalno unistenje PVO sa F35 te u tom slucaju im je Raptor nepotrebna i skupa igracka.
Proizvodnja novih F15 je zamjena za stare F15 C/D i da se popuni praznina broja aviona do dolaska nove generacije oko 2030god u projektu NGAD i taj avion je nasljednik F22.
Izvini sto opet moram da te korigujem, ali iskocio mi je ovaj video i nazalost imas dosta pogresnih zakljucaka. Ovog puta necu postavljati gomilu linkova, jer kada sam to uradio na temu Su-57 moj odgovor je nestao i verovatno ga je algoritam prepoznao kao spam?!
1. F-15EX jeste naslednik F-15C/D, ali baziran je na F-15E platformi, tacnije na F-15QA, ne na C/D verzijama i zbog toga u manjnoj ili vecoj meri nasledjuje mane i prednosti F-15E sto se tice "air superiority role" i sustinski je i dalje "strike fighter".
2. Nigde nisam nasao zvanicni podatak za domet AN/APG-82(V)1 radara, ali cak i ako pretpostavimo da je domet radara 400 km, ne znamo za koji radarski odraz vazi taj domet? S' druge strane imamo vrlo precizne podatke za Irbis radar i poznato je da u uskom sektoru skeniranja radar moze da detektuje i prati cilj odrazne povrsine od 3m2 na distanci od 400km. Dakle, maksimalni domet radara od 400km u slucaju Irbis-a vazi za ciljeve male odrazne povrsine tipa lovca, a ne za velike mete tipa AWACS itd. koje moze da otkriva na znatno vecim daljinama.
Takodje je poznato da Irbis ima dva mocna TWT i da je u mogucnosti da istovremeno radi u HPRF/MPRF modovima. Tako na primer moze da korisiti jedan TWT koji radi u uskom modu skeniranja velikog dometa kome treba samo 10 sekundi za citavih 120 stepeni, i drugi TWT koji radi u normalnom modu sa dosta vecom brzinom skeniranja istog sektora, ali sa dometom od 200 km za cilj odrazne povrsine od 3m2. Takodje moze da radi istovremeno i u vazduh - vazduh i vazduh - zemlja modu gde se vrsi mapiranje terena u SAR modu visoke rezolucije (manje od jednog metra). AN/APG-82(V)1 nema tu mogucnost.
Takodje, AN/APG-82(V)1 nema mogucnost skeniranja od 180, vec 120 stepeni, i u okviru tih 120 stepeni domet radara opada sa povecanjem bocnog ugla skeniranja. Tako na primer domet radara moze da bude manji za vise od 25% pri uglu skeniranja od maksimalnih 60 stepeni. To je generalna mana kod AESA radara.
Kod Irbis-a nema takvih ogranicenja i maksimalni domet radara je isti i pri maksimalnim otklonom radara od citavih 120 stepeni u jednu stranu (240 stepeni ukuno).
Ovo je velika takticka prednost, jer ne samo da Irbis ima veci domet po svim uglovima skeniranja, vec je i zona skeniranja radara duplo veca sto omogucava Ruskom avionu da lansira BVR raketu i okrene se za 120 stepeni a da pritom i da dalje pruza mid-course guidance za projektil cime drasticno povecava prezivljavanje aviona i pogadjanje protivnika. Takodje, Su-35S moze da leti izuzetno nisko ili izuzetno visoko i da pritom skenira vazdusni prostor direktno iznad, ili ispod sebe sto je nemoguce za druge radare.
Sa druge strane, Irbis nije obicni PESA radar vec hibridni PESA sto mu omogucava da ima slicne karateristike kao AESA radar sto se tice sirokopojasnog frekfentnog spektra i sa velikom frekfencijskom agilnoscu je u mogucnosti da radi u LPI modu, sto je i demonstrirano obaranjem Ukrajinskih Su-27 i Mig-29 koji nisu ni znali da su ozraceni i praceni do samog pogotka, pa samim tim nisu ni izvodili protiv raketne manevre sto je dovelo do unistenja na daljinama od cak 200 km sa R-37M raketom!
Problem je sto LPI mod moze da funkcionise protiv aviona starije generacije koji imaju RWR koji nije u stanju da detektuje promenu frkfencije od preko 1000 puta u sekundi koja je moguca za moderne AESA radare. Najnoviji digitalni RWR sistemi kao oni kod F-35, F-22, Su-57, Su-35S itd. su stanju da detektuju radar koji radi u LPI modu, pa tako imamo primer da je F-35 u vezbama detektovao i ometao radar F-22 sa velikim uspehom.
3. U kinetickom smislu, F-15EX ne moze ni da pridje Su-35S, a kamoli Mig-31 cija je krstareca brzina Mah 2,35 i maksimalna Mah 2,8+ sa 6 ogromnih projektila vazdug vazduh!
Realna maksimalna brzina F-15 bez upotrebe CFT rezervoara u cistoj konfiguraciji bez projektila je Mah 2,25 pri standardim vremenskim uslovima. Brzina od Mah 2,5 koja se cesto citira je dostignuta pri temperaturi koja je manja za 10 stepeni od standardne pri kojoj se mere letni parametri, i pri snazi motora koja je iznad 100% kada se koristi V-Max switch. Tom prilikom vek trajanja motora do sledeceg remonta se smanjuje na samo 3 sata, a vreme leta pri brzini od 2,5 maha je ograniceno na samo tri minuta jer posle toga dolazi do deformacije stakla kokpita zbog povecanje frikcije/temperature.
Mig-31 moze da krstari brzinom od 2,35 maha sa projektilima sve dokle mu to gorivo dozvoljava i nema ogranicenja koja vaze za F-15. Su-35S sa 6 projektila vazduh vazduh moze da leti brzinom od 2,2 maha i da pri tome ima dva puta veci dolet od F-15.
Kada na F-15EX nakacimo CFT rezervoare i projektile, a cesto mora da nosi i podvesne rezervoare da bi recimo imao slican dolet kao Su-35S, onda nema ni govora o nekim visokim maksimalnim/krsterecim brzinama.
4. Su-35S je u stanju da nosi maksimalno 6 R-37M, i pri tome moze da nosi jos 4 R-77-1 i dve R-74M. Su-35S moze da nosi ukupno 14 projektila vazduh vazduh dok F-15EX moze da nosi 12.
Ako F-15EX treba da odradi misiju koja zahteva spoljasnje rezervoare (a uglavnom je to slucaj), tu istu misiju Su-35S moze da odradi sa unutrasnjim gorivom, i tom prilikom su performanse aviona drasticno superiornije u poredjenju sa F-15EX sto mu daje kvantitavivnu prednost u BVR borbi.
5. Sto se tice manevarskih sposobnosti, Su-35S bi pojeo za dorucak F-15EX i bez vektorisanog postiska, jer je F-15EX prakticno F-15E sa FBW sistemom, sto ga cini malo superiornijim od F-15E, ali poprilicno inferiornijim od F-15C po recima pilota koji su testirali F-15EX.
Bazni Su-27 je superiorniji od F-15C u podzvucnom reonu brzina gde se i vode bliske manevarske borbe.
Dacu samo par primera iz "flight manual" za oba aviona.
Recimo, na nivou mora i sa 50% goriva, Su-27 ima neustaljeni zaokret od neverovatnih 30,2 stepeni po sekundi, dok F-15C ima 23,8! Ustaljeni zaokret kod Su-27 je 22 stepena po sekundi, a kod F-15C 20,4.
Pri recimo 600 km/h Su-27 moze da navuce skoro 9G i da pritom ima neustaljeni zaokret od skoro 30 stepeni po sekundi. Pri istoj brzini F-15C moze da navuce tek nesto iznad 6G i pri tome ima neustaljeni zaokret od "samo" 21 stepen po sekundi.
Pri toj istoj brzini Su-27 recimo moze da ima ustaljeni zaokret od 21 stepen po sekundi, dakle avion nece gubiti energiju/brzinu, dok ce F-15 drasticno poceti da gubi energiju/brzinu.
Kada na to dodamo jos 4 tone potiska i vektor potiska koji ima Su-35S, smesno je porediti taj avion sa F-15EX koji nije u stanju da pobedi F-15C u bliskoj manevarskoj borbi, a kamoli zver kao sto je Su-35S!
Mogao bi da dodam jos po koji komentar, ali ovo su neke glavne zamerke koje imam.
Nadam se da nema ljutis 😉
Hvala i na ovom komentaru, jedan si od retkih koji kvalitetno pisu i argumentovano, tako da naravno da nema ljutnje, cak naprotiv, pisi slobodno i vise, vrlo rado cu odgovoriti.
Verovatno je YT uklonio linkove, pisi slobodno ime sajta ili izvor pa cu probati tako da nadjem.
Odgovaracu ti iz delova kad uhvatim vremena.
EX je po nameni naslednik C i D, a po konstrukciji E. Slazem se da ima i mane, pomenuo sam sve to u videu.
Sto se radara tice, Tihomirov je na svom sajtu imao SAR rezoluciju od 3m, 1m je bilo davno pa je promenjeno na 3, a sad su sklonili informaciju sa sajta.
To je svakako mnogo vise od radara sa F-35 pa cak i Eurofajtera.
Za AN/APG-79 i 82 nemamo podatke, ali se zna da imaju SAR mapiranje oba. Mada imajuci u vidu da su novi i sofisticirani, sigurno je da nije malo.
Domet Irbisa od 400km jedino ima smisla za gadjanje AWACS-a, jer samo u malim snopovima moze da trazi tu metu, lovca nece moci efikasno da prati. Kao sto si i pomenuo, pravi domet za brzo skeniranje protiv meta velicine lovca je oko 200km. To cak i Rusi u brosurama pominju.
Moja je greska za 180 stepeni kod F-15 to se slazem, nijedan AESA radar ne ide do 180 osim situacije sa Su-57 i bocnim antenama, hteo sam da naglasim skeniranje u sirokom uglu prvenstveno.
Napisi molim te sajt pa da probam da pronadjem to za LPI mod kod Irbisa. Nisam nigde uspeo da nadjem podatak. Znam da poslednje verzije S-300 imaju LPI funkciju na radarima iako su PESA tj. FAR kako oni kazu, ali nigde nisam nasao da se to pominje ni za Irbis ni Bjelku (koja bi svom logikom trebalo da ima).
Ukrajinci su obarani bez upozorenja ozracenja prvenstveno jer imaju stare RWR koje si pomenuo izvan cijeg dometa je uopste lansirsnje R-37M, a kamoli detekcija.
Brzina zaista ne igra preteranu ulogu u ovom slucaju, MiG-31 je mogao da presretne SR-71 koji je brzi od njega, isto tako bi F-15EX mogao bilo koji ruski avion. Manverisanje pri tim brzinama je ionako beznacajno uopste razmatrati.
Pogledaj slike Su-35 u Ukrajini, nigde nisu vidjeni sa vise od 2 R-37 bar koliko sam imao priliku da vidim.
Pritom lete sa aerodroma koji su relativno blizu zone dejstva.
Jedno je sta u teoriji nosi, drugo je praksa.
Za MiG-31 se slazem da ce nositi vise R-37 sigurno.
Slazem se da je Su-35 bolji u bliskoj borbi, nigde se nije ni tvrdilo suprotno.
@@taceq_com Drago mi je da muski primas kritiku, to je danas retkost!
Sto se tice radara, moj akcenat nije bio toliko na rezoluciji radara u SAR modu, vec na mogucnosti da radar u gotovo istom trenutku vrsi skeniranje vazdusnog prostora i mapiranje terena. AN/APG-82(V)1 nema tu mogucnost jer moze da funkcionise samo u jednom ili drugom modu. Ono sto pilot moze da uradi jeste da mapira odredjenu oblast i "zamrzne" sliku i onda se prebaci na vazduh vazduh mod. Ali tako nije u stanju da ima "real time update" sto nije slucaj sa Irbis radarom, i dok vrsi skeniranje povrsine zemlje, ostaje slep za situaciju u vazduhu.
I naravno da Irbis ima rezoluciju u SAR modu koja je manja od jednog metra (koliko manja to nam nije otkriveno), a podaci od 3 metra su vezani za izvoznu verziju Irbis-E.
Takodje imamo i fotografije u SAR modu od jednog metra koje je napravio Mig-31 sa svojim Zaslon radarom iznad Sirije, a koji je tehnoloski inferiorniji od Irbis-a.
Po podacima od DOT&E za F-15E RMP (Radar Modernization Program), AN/APG-82(V)1 ima slicne karakteristike sto se tice vazduh zemlja moda kao APG-70 (radar sa mehanickim skeniranjem) sa malim poboljsanjima sto se tice lokacije ciljeva. Dakle, nista spektakularno, ali treba imati u vidu da poboljsanje rezolucije u SAR modu ima za posledicu smanjenje dometa radara u V-V modu. Dakle sve su ovo kompromisi koji proizilaze od zahteva koji su stavljeni pred proizvodjaca. Iz tog razloga F-35 ima odlicnu rezoluciju radara u SAR modu, ali ni priblizono tako veliki domet radara kao AN/APG-82(V)1 ili Irbis jer je prevashodno zamisljen kao "strike fighter".
Kod Irbisa se domet od 400 km za metu odrazne povrsine od 3m2 se odnosi na detekciju i pracenje na visini od 10 km. Taj domet se povecava na vise od 500 km kada se radi o ciljevima velike radarske povrsine koji lete u tropopauzi. Vreme skeniranja u tom modu za celih 120 stepeni je samo 10 sekundi. Dakle, Irbis ima mogucnost detektovanja i pracenja ciljeva velicine lovca na daljinama od 400 km.
Kada ti isti ciljevi lete nisko i na fonu zemlje, ili ti "against the ground clutter", domet se naravno drasticno smanjuje, ali cinjenica da je Irbis bio u stanju da prati i gadja avione lovce tipa Su-25/27 i Mig-29 koji su leteli nisko iznad zemlje na udaljenosti od 200 km samo govori u prilog koja je to zver od radara! Ruski MoD je objavio snimke i izjave pilota koji potvrdjuju unistenje ciljeva na tim daljinama i naglasavaju da pri tome ciljevi nisu vrsili protiv-raketne manevre sto implicira da njihovi RWR nisu u stanju da detektuju zracenje Irbisa zbog agilnosti frekfencije koja je dva puta superiornija od recimo Bars M radara na Su-30SM.
RWR je pasivni sistem, on nema domet, vec osetljivost na radarski impuls i u zavisnosti od tipa, ili jeste u stanju da detektuje i analizira radarski signal kada je ozracen ili nije. Ocigledno je da stariji RWR koji su na Ukrajinskim avionima nisu u stanju da efikasno detektuju Irbis radar. Ono sto tebe buni su informacije koje su vezane za modernije sisteme tog tipa kao sto je ALR-94 kod F-22 ili SPO-32 Pastel kod Su-35S koji omogucavaju geolokaciju ciljeva na velikim daljinama, pa se u tom slucaju daje domet jer F-22 onda moze da iskoristi lokaciju cilja i lansira raketu, dok Su-35S moze da lansira R-27P/EP ili R-77-1 u potpuno pasivnom modu jer ta raketa moze da nosi "Active-passive homing head 9B-1103M-200PS".
"Su-35S possess digital ESM/RWR system SPO-32 ''Pastel''. SPO-32 Pastel is also "passive radar detector system" for passive radio-pelengation (radio-goniometry). It can pick-up/register and digitally process all radar signals sent from several hundreds kms in frequency spectrum of 1-40GHz (L,S,C,X,Ku,K and Ka -bands), even those sent in LPI mode with frequency agility (1000 or more times /sec). Resolution is 2° for millimetric Ka-band and 15° for decametric L-band. SPO-32 passive radio-pelengation azimuthal antennas for fine, crude and angular measuring are stationed in wing slats (front hemisphere) and on both vertical stabilizers (rear hemisphere).There are also elevation antennas on the upper and bottom side of the wings. Ka-band receive antennas are on sides of the tailboom (rear hemisphere) and inside the wing strakes (front hemisphere). Real combat potential of this system is huge, because in A-A BVR combat mode, it can be used for engaging targets with passive radar homing medium/long range missiles."
"BAE Systems’ AN/ALR-94 digital electronic warfare system geolocates potential threats by detecting adversary radars at significant ranges, allowing the F-22 Raptor to limit its own radar emissions, enabling it to better conceal its location when operating in hostile territory. Data collected by the AN/ALR-94 system helps identify, monitor, analyze, and rapidly respond to threats by providing the pilot with maximum situational awareness. Advanced avionics and sensors provide a complete view of the battlespace, enabling pilot to take appropriate action and ensure mission success. The AN/ALR-94 electronic warfare system also is reliable and maintainable reducing long-term life cycle costs.
Key EW system features and benefits:
Integrated radar warning, targeting support, and countermeasures in one system
Reduced long-term lifecycle costs to keep the aircraft fielded now and in the future
Enhanced situational awareness through all-aspect, broadband radar warning and geolocation capabilities
It can be used as a passive detector capable of searching targets at ranges (250+ nmi) exceeding the radar's, and can provide enough information for a radar lock and cue emissions to a narrow beam (down to 2° by 2° in azimuth and elevation).
Always-on multispectral, radio frequency (RF) and infrared (IR) countermeasures enable rapid response for complete pilot protection
A 360º view of the battlespace, promoting mission success even in signal dense environments"
@@taceq_com mislim da u potpunosti ne razumes principe vodjenja vazdusne borbe izvan vizuelnog dometa gde brzina i visina leta igraju kljucnu ulogu? Testiranja su pokazala da avion koji leti brznom od 1,7 maha ima skoro tri puta vecu efikasnost u borbi van vizuelnog dometa u poredjenju sa avionom koji leti brzinom od 0,9 maha, a samim tim ima i vecu verovatnocu prezivljavanja. Bukvalno ni jedan avion ne moze da se poredi sa Mig-31 u tom domenu, koji je namenski pravljen samo za vodjenje vazdusnog boja van vizuelnog dometa. Porediti ga sa F-15EX koji nosi CFT i vrlo cesto podvesne rezervoare je komicno, jer taj avion je kineticki hendikepirana verzija F-15C koji ne moze ni da prismrdi trideset jedinici sto se tice brzine i visine leta i dometa projektila.
Poslusaj sta americki pilot ima da kaze o F-18 i F-16 koji bi se borili protiv Su-30SM izvan vizuelnog dometa. On je imao priliku da obucava malezijske pilote i da se bori protiv Su-30MKM.
Naziv videa je "F-16 vs SU-35 and the Air War in Ukraine", a kanal se zove "C.W. Lemoine".
Su-30MKM ne moze da se poredi sa Su-35S ni u jednom aspketu i kineticki je daleko superiorniji od Su-30MKM tako da bi amerikanci bili u velikom cudu kada bi se susreli sa trideset peticom.
Ne postoje apsolutno nikakve prepreke da Su-35S u praksi nosi 6 R-37M, 4 R-77-1 i dve R-74M jer je ukupna tezina tih dvanaest projektila oko 4 tone, sto je duplo manje od onoga sto Su-35S zaista moze da ponese. To sto u Ukrajini Su-35S nosi uglavnom po dve R-37M je bazirano na nivou pretnje, broju protivnickih aviona i zadacima misije. Pored the dve R-37M su uglavnom nosili i po dve Kh-31P koje su jos vece i masivnije sto znaci da su Suhoji bili u "swing role" misiji. Drugim recima isli su u lov na PVO sisteme i protivnicke avione u istoj misiji.
👍👍👍
Dobar je F-15, nema greške, al' opet, kao i maltene svaki zapadni avion nije baš dokazan u pravoj borbi. To gde je nakarikao te pobede i navodno ni jedan nije oboren u vazdušnom boju (ovo mnogi osporavaju, al ajde) to su bile takve neravnopravne borbe da je smešno pripisivati te skorove samom avionu.
Eto ruski avioni su se dokazali u pravoj zračnoj borbi protiv zapadnih usporedive generacije i tehnologije. Krenuvši od mig29 kojeg su samo uništavali drugi i koji do dana današnjeg nema nijednu zračnu pobjedu ili su30 i su35 koji se nikad nisu našli u pravoj zračnoj borbi protiv F15, F16, Eurofightera, Rafala itd...pa gdje su se to dokazali ti avioni? Nigdje. Smiješan si takvim izjavama.
Danger zone 😎😎
Kad pravite video o našim specijalnim jedinicama
Priča o mogućnosti radara i kontramera koje su iznesene su spisak lepih zelja koje u praksi nikada neće zaživeti kao ni kod F35. Ipak nakon Raptora, F15 jeste najbolji zpadni avion koji se sad forsira jer je neko na Zapadu shvatio da je nevidljivost šarena laža i da im treba pandan SU35 i buducem SU57 ( jer Raptori koji su bili dominantni idu u penziju za koji godinu)
Sta je u stvari problem sa raptorom-moze sve da mu se menja-modifikuje,moderan je,jedino ne znam materijali koji su stavljeni u njega... i ako se proizvede u puno primeraka pala bi cena?
@@NovabgdLastavica gledao sam jednu analizu, kažu da bi sve osim avionike na Raptoru moralo ponovo da se radi jer kad je pravljen pre 30 godina, druga tehnologija je bila , trake su stale, a delovi se vise ne proizvode. Drugo i mozda bitnije, nema dovoljno zarade jer je to avion samo za domaću upotrebu, ne prodaje se van, pravio bi se u malom broju primeraka. F15 ce da se prodaje dobro
@@NovabgdLastavicaproblem sa Raptorom je što je to najbolji avion koji je napravljen za sukob koji se nikada neće dogoditi: US nikada neće direkt ući u sukob sa Rusijom ili Kinom. Pri tome je izvoz zabranjen bio od starta, tako da ne pravi pare. Kada je prestala proizvodnja, mašine su demontirane i to mu je kraj. Slično je prošao i F-14 i ako je mornarica posle plakala za njim
F.15 je dobar avion al se nemože nositi sa SU.35 nikako a ni sa Mig.31 ta dva aviona su najbolji na svetu. Znači SU.35 i Mig.31 upareni prave haos. A gde su tu još SU.30 isto mnogo dobar avion tako da ima tu mnogo toga da se priča.
Kako je to onda Su35 popio raketu 50km unutar Ruske teritorije i to dva komada.
Mig31 se pokazao jako nepouzdan usled veilikog naleta. 3 pala na Krimu sama od sebe. To u vrlo kratkom intervalu.Kada bi bila jos intezivnija upotreba ko zna sta bi bilo i ostalo od njega.
Cuj ne moze da se nosi sa ruskim kantama hahahahaha.
Ta Americke kante ne smeju ni da pridju vazdusnom prostoru gde lete SU35 i SU31. SU 30. Ljudi nemaju pojma o kakvim masinama je rec.Proverenim u realnim ratnim Uslovima ne u simulacijama i gadjanju Talibana koji nose Kalas.
Šta može ujko da radi bego da hvali zapadne krševe 😂😂😂😂
@@backapalanka8406 Jos samo da se prisetimo ko je Hrvatima pomagao u toku rata a nije zapad nego Rusija na koju ti i ostali mutanti balavite.
Su -35 sm#1
Avioni kamioni milijarde, i onda dodje opaljeni Isilovac i sve to sj.be!
00:28 - ruski Su-35s
ispada da su stari kontstruktori bolje napravili avione negod danasnji komjuteri i cuda tehnike
B2 - raza tipovi aviona
2:24 🤣🤣🤣🤣
brate detaljno si sve opisao svaka cast
Hvala! Pozdrav
Naslednik aviona 5 generacije je unapredjena verzij 4 gen 🤣🤣🤦
Priča kako je Mig 25 oborio F18, u pustinjskoj oluji, i to u bvr borbi .... pilota našli pre par godina u pustinji...
Mig 25 tesko smece od aviona. Radijus zaokreta kao pola Srbije. To rekla kazala je prica za malu decu.
@@DunavskiVuksrbOborio je F-18 i preleteo i Iran ,drugo Mig-25 pripada generaciji aviona nastali šezdesetih godina ! Da je smeće nebi digao prašinu u ono vreme na zapadu sve do preleta Ruskog pilota u Japan sa njime a uspešno je obavlja izvidjačke misije nad Izraelom sa Sovjetskim posadama,mane su mu brojne ali je sklepan da radi posao i ko što kaže kroz Mig-31 je sve ispravljeno i avio koji dan danas veoma opasan kao naslednik Mig-25 !
Mi smo vanzemaljce pobijedili sa onim kantama prije 25 godina a sad nam treba nešto nevidljivo.
DO NISU POCELI DA KOPIRAJU RUSKE AVIONE NISU MOGLI URADITI NISTA
Su-35 u borbi dokazan avion????? Gdje, kada? Zbunjen sam!
Su-35S je trenutno najefikasniji avion lovac u dejstvima van vizuelnog dometa i avion koji je desetkovao Ukrajinsku aviaciju. Izmedju ostalog, pogotkom neprijateljskog lovca na udaljenosti od oko 200 km sa raketom R-37M je zadao domaci zadatak zapadnim konkurentima koji nece moci ni za par decenija da repliciraju takve mogucnosti.
Ima taj neki sitan rat u Ukrajini ...
F-1$EX
Za sve koji zele da vezbaju na Simulatorima koji koriste skoro sve Vojske sveta. Nek skinu DCS simulator oko 130Gb je program.
Mig 1.44
Ta kanta ni ne postoji xDDD
Da ti znaš aj neseri!
@@backapalanka8406 Ok gde je taj 1.44 a da nije maketa hahahaha
Dobri ste momci sa ovim snimcima koje postavljate. Problem sa F35 je što je preskup za mirnodopsko patroliranje a ne smije napasti a kamo li porobiti Kineze i Ruse a da ne ispale atomsko oružje. A protiv ostalih država su dovoljni i sadašnji veoma kvalitetni a mnogo jeftiniji avioni od F35 ili F22. Džaba im F35 kada svaki pilot zna ako napadne Rusiju ili Kinu da neće imati kuda da se vrati! Da će mu familija zavičaj država biti sprženi nuklearnim oružjem ili će ih kineski ili ruski specijalci tamo kod njihove kuće masakrirati i nabiti na kolac.Tako su supersile planirale da prvo specijalci unište zarobe ili onesposobe oružja za masovno uništenje pa da onda krene napad a neprijatelji da nemaju nuklearke.Tako je govorio pokojni Miroslav Lazanski.
Onaj sto pade dal ga pronadjose😅
Napokon su došli pameti
Zna li se dokle su stigli pregovori o Rafalu sve mi se cini da smo uzeli Egipatske
Ајмо нешто мало старије F14,,, а сдруге стране СУ37
СВАКО ДОБРО
док се један део инжењера спрдао радећи на ф-35 други део инжењера, очигледно далеко озбиљнији је радио на F-15ex и направили су зверину!
Daj nam dogfight mig 29vsf15 iz operacije savezncka snaga! Molim te
"i rafala"
tolko se smejao 2 godine nisam
Mig.31 i SU.35 su najbolji avioni na svetu. Rusi su sami sve uradili od Finansija i njihove pameti su napravili čudo i najači su. A ameri su kupili od celog sveta patente inovacije čak i pare su iz eu dobijali da bi ameri imali moćnu avijaciju i vojsku.
Kako ti lupetas a jos gore od toga nije te sramota da pricas gluposti.
Priča o našem Novom Avionu 🤔
Neka preleti Srbiju da ga testiramo. 😂
Tisina! Mali Perica objašnjava. Deco budite dobri i pustite Pericu da kaže...