7 czynności kontrolnych na instalacji grzewczej.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024
  • Okresowa kontrola instalacji grzewczej to niezawodna metoda na jej prawidłowe działanie przez długi czas.
    Przygotowaliśmy dla Was kompendium wiedzy w pigułce: przedstawiamy 7 kroków na kontrolę instalacji, na których pracujecie.
    Listę kontrolną w formacie PDF, która ułatwi Wam sprawdzenie instalacji w 7 punktach, znajdziecie pod tym linkiem - zapraszamy do korzystania! :
    www.zm.afriso....
    Więcej informacji o produktach, które omawialiśmy w filmie znajdziecie w naszym katalogu online:
    Separator zanieczyszczeń FAR:
    afriso.pl/kata...
    Rozdzielacz KSV 125:
    afriso.pl/kata...
    Odpowietrznik automatyczny PrimoVent z Aquastop:
    afriso.pl/kata...
    ✔️Kanał AFRISOpl ma już niemal 12 000 subskrypcji! Jeżeli jeszcze nie kliknąłeś "subskrybuj", a nie chcesz przegapić żadnego nowego filmu poradnikowego, wystarczy kliknąć w ten link:
    www.youtube.co...
    =====================
    AFRISO znajdziesz także tutaj:
    ♦ WWW: afriso.pl
    ♦ Facebook: / afrisopl
    ♦ Instagram: / afrisopl
    #afrisopl #instalacje #kotłownia

КОМЕНТАРІ • 50

  • @mitu1830
    @mitu1830 4 роки тому +5

    Super film, łapka poszła w górę. Teraz kilka uwag, jak taki zawór bezpieczeństwa przekręcisz, to potem z niego kapie. I trzeba się bawić w kręcenie kilka razy, żeby zaskoczył. Do wymiany można wezwać fachowca, ale tak naprawdę wymiana takiego zaworu ogranicza się do odcięcia wody (lub nawet nie jeśli mamy takie jak na filmie zaworki stopowe) i wykręcenia jednym kluczem (nastawnym) lub żabką takiego zaworka, następnie pakuły, pasta i wkręcamy drugi, chyba prostszej naprawy nie ma.
    Reszta bardzo fajnie i treściwie. Fajny jest też separator z funkcją odpowietrzenia, takie dwa w jednym. A często po napełnieniu i rozgrzewaniu instalacji, ta lubi się zapowietrzyć no i trochę odpowietrzanie trwa.

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому +1

      Dziękujemy za łapkę w górę. A najbardziej cieszymy się z tego, że film się podoba.

  • @romangoliwas7819
    @romangoliwas7819 4 роки тому +2

    Ładnie wygląda kotłownia, fachowiec sto procent

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому +1

      Dziękujemy, przekażemy.

  • @lech000
    @lech000 3 роки тому +5

    A gdzie jest rura odplywu z zaworu bezpieczenstwa. W uk sa na to przepisy, to jedna z pierwszych czynnosci ktore sie sprawdza. Rodzaj rury , jej srednica , gdzie jest odplywy podlaczony. Widac ze u nas to jeszcze nie standard

    • @teresabukowska8326
      @teresabukowska8326 9 місяців тому

      Też uważam że powinna być gdyż jak dojdzie do zadziałania zaworu bezpieczeństwa to wypuści on parę która może poparzyć osoby znajdujące się w pobliżu zaworu

  • @ievgeng
    @ievgeng 3 роки тому +2

    Masz świetne filmy. Jak zorganizowana jest praca pompy kotła i pompy ładującej kocioł na przedstawionym schemacie?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 роки тому

      Pompa kotłowa (czyli pompa na powrocie) sterowana jest z automatyki kotła. Pompa na zasilaniu nie ładuje kotła, tylko zasobnik c.w.u. i jest uruchamiana w zależności od temperatury w zasobniku.

  • @on9676
    @on9676 3 роки тому +1

    ten zawór stopowy, niestety nie posiada zaworku spustowego,a w naczyniu zawsze zostaje woda.nie montuję ani belki z całą grupą,ani w/w zaworu,a już tym bardziej naczynia membraną do dołu-po co wykręcać naczynie,skoro można spuścić wodę,i sprawdzić ciśnienie gazu w naczyniu, będącym wciąż zamontowanym na instalacji?🤔
    a zawór bezpieczeństwa...kilka razy trzeba go 'przestrzelić',bo w większości przypadków zawsze jakiś syf podejdzie pod gumkę,i będzie kapać...

  • @AFRISOpl
    @AFRISOpl  4 роки тому

    ✔️Subskrybuj nasz kanał: ua-cam.com/users/afrisopl
    A Wy? Jakie macie sposoby na okresową kontrolę instalacji grzewczej? Podzielcie się z nami w komentarzach!

  • @elektryk5
    @elektryk5 4 роки тому

    Dziękujemy :)

  • @kaszub1155
    @kaszub1155 4 роки тому +1

    Ważna jest kalibracja naczynia przeponowego przy pierwszym odpaleniu,bo później są skoki ciśnienia,zawory bezpieczeństwa kapią,i niektórzy "mądrzy" ludzie wkrecają wtedy zaslepki,a juz widzialem takie hity...,dlatego nigdy bym nie podłączał kotła z rusztem w układzie zamknietym,bo nie wiadomo co za "mądry" klijent bedzie obslugiwał kotlownie.A macie w swoim asortymencie zawory upustowo-napelniające do zabezpieczenia instalacji?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому

      Niestety, nie posiadamy w swojej ofercie takiego zaworu. Posiadamy tylko sam zawór upustowy, a mianowicie temperaturowy zawór ochrony kotła TAS.

  • @MaximPL1100
    @MaximPL1100 4 роки тому +2

    jak oprózniłeś naczynie przeponowe ?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому

      Dzięki zastosowanym zaworom stopowym w belce bezpieczeństwa można było wykręcić naczynie nie spuszczając wody z instalacji. Następnie wodę z naczynia została wylana do kanalizacji.

    • @MaximPL1100
      @MaximPL1100 4 роки тому

      @@AFRISOpl ;) ...

  • @riczmen
    @riczmen 2 роки тому

    Wydaje mi się, że znalazłem błąd w filmiku. Zgodnie z instrukcją obsługi naczynia kompensacyjnego Reflex 18N do instalacji C.O. ciśnienie początkowe w naczyniu kompensacyjnym powinno być o 0,2 bara WIĘKSZE niż w instalacji C.O. i to ma sens ponieważ membrana w naczyniu wypycha wodę, z kolei woda wraz ze wzrostem temperatury zwiększa swoje ciśnienie i próbuje się dostać do naczynia na filmiku mówicie odwrotnie czyli ciśnienie w naczyniu powinno być niższe niż w instalacji przez to naczynie nie będzie spełniać swojej roli i membrana przy zimnej wodzie już będzie ściśnięta czy się mylę ? Poniżej link gdzie można ściągnąć instrukcję str. 56
    www.reflex.pl/naczynia-do-instalacji-grzewczych-chlodniczych-i-solarnych/72-reflex-n-i-ng.html

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 роки тому

      Nasz film jest poprawny, tak samo jak instrukcja, którą Pan podał. Ciśnienie w poduszce powietrznej naczynia musi być niższe niż ciśnienie w instalacji. Inaczej naczynie nie przejmie nadwyżek czynnika grzewczego podczas wzrostu temp. i ciśnienia w instalacji.
      Zgodnie z instrukcją:
      pi?po+0,3bar [bar]
      pi - ciśnienie napełnienia instalacji [bar]
      po - ciśnienie wstępne w naczyniu przeponowym [bar]
      Czyli: po = pi - 0,3 bar

  • @user-hv3fh3km1s
    @user-hv3fh3km1s Рік тому

    Dzień dobry na jakie ciśnienie Powino być w instalacji . Mam piec na eco groszek. Dom jedno rodziny. Czy ma to być tak jak na filmie 1.5 bara ma mieć ciśnienie wody a 1.2 ma mieć ciśnienie naczynia przeponowego??

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Рік тому

      Należy zapoznać się z dokumentacją źródła ciepła i sprawdzić jakie ciśnienie pracy zaleca producent. W przypadku braku informacji można przyjąć wartości pokazane w filmie.

  • @oxu3893
    @oxu3893 3 роки тому +1

    Na zimnej instalacji 1.5 bar?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 роки тому

      Tak, przy zimnej instalacji i niepracujących pompach obiegowych.

  • @denzeli2
    @denzeli2 Рік тому

    Dlaczego kapturek w odpowietrznik powinien być zakręcony?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  Рік тому

      Kapturek w odpowietrznikach z systemem Aquastop powinien być zawsze zakręcony, inaczej straci szczelność podczas wycieku. Zostało to zaprezentowane w filmie ua-cam.com/video/pOjyxAmOR7w/v-deo.html

  • @cwiga
    @cwiga 2 роки тому

    ,,Filmy poradnikowe dla instalatorów,,.....................................................,,Powinniśmy natychmiast wezwać fachowca,, 😆😂🤣

  • @mateuszbakiera319
    @mateuszbakiera319 2 роки тому

    Jak sprawdzic czy odpowietrznik nowej generacji dziala? I nie jest zacięty pływak?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 роки тому

      Jeśli uszczelki w kapturku są luźne i suche, to nie doszło do wycieku i pływak nie jest zablokowany. Przy zablokowaniu wycieku ciecz dostaje się do kapturka i zalewa uszczelki, które pod wpływem wilgoci pęcznieją. Wtedy trzeba wykręcić odpowietrznik z instalacji, korpus i pływak wyczyścić, a uszczelki wysuszyć.

  • @alekradajewski6166
    @alekradajewski6166 4 роки тому

    Witam czy mogę uzupełnić poziom glikolu w co. Wodą

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому +1

      Można zład instalacji uzupełnić wodą, tylko trzeba mieć na uwadze, że woda rozcieńczy nam wcześniej przygotowany roztwór (możemy obniżyć jego właściwości).

  • @Mafadaka4
    @Mafadaka4 4 роки тому

    co to za model manometru którym sprawdzałeś naczynie

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому

      Jest to tzw. manometr długopisowy, przydatny zwłaszcza wtedy, kiedy chcemy szybko sprawdzić stan ciśnienia w przestrzeni powietrznej naczynia przeponowego.

  • @dzikiwonsz4654
    @dzikiwonsz4654 2 роки тому

    Paliwo stałe i układ zamknięty to jest dozwolone?

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  2 роки тому +1

      Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie zezwala na stosowanie kotłów na paliwo stałe w układzie zamkniętym.

  • @marcindworek1325
    @marcindworek1325 4 роки тому +2

    Nie wiem skąd te łapki , tak naprawdę to zebrane informacje które podane są w instrukcjach montażu poszczególnych elementów. Uwagę raczej zwróciłbym na schemat instalacji którą nam zaprezentowano:
    1. Bardzo proszę o wyjaśnienie dlaczego zastosowano dwa zawory bezpieczeństwa na instalacji c.o. ? Dostęp do tego zlokalizowanego w okolicach kotła jest raczej utrudniony. Dodatkowo odpływy z zaworów bezpieczeństwa powinny być podłączone do kanalizacji, a na samym podłączeniu należy zastosować element pozwalający na kontrolę wypływu. W chwili obecnej w trakcie zadziałania ten zawór osadzony na belce najprawdopodobniej będzie chlapał na grupy pompowe. Ten za kotłem będzie pewnie chlapał na kocioł (najprawdopodobniej w instalacji zadziała jedynie ten).
    2. Zastosowanie samej belki jest dyskusyjne , zawór bezpieczeństwa jest za bardzo oddalony od źródła ciepła dodatkowo został zamontowany na powrocie (i jest to 2 zawór bezpieczeństwa), odpowietrznik w tym miejscu włączenia raczej nie będzie wykorzystywany, (bardziej przydały by się odpowietrzniki na zmianie kierunku za grupami pompowymi gdzie może gromadzić się powietrze) ponieważ powietrze które miałby usunąć zgromadzi się w pozostałej części instalacji (grzejniki lub zostanie usunięte poprzez odpowietrzniki na pionach). Wystarczające wydaje się podłączenie jedynie naczynia przeponowego.
    3. Zastosowano zabezpieczenie temperatury powrotu, ale obejmuje ono jedynie instalację c.o. , natomiast według schematu kompletnie nie obejmuje przygotowania ciepłej wody użytkowej. W okresie letnim w takim przypadku nie mamy zabezpieczenia kotła.

    • @ukaszk8370
      @ukaszk8370 4 роки тому

      dwa zawory bezpieczeństwa są wymogiem producenta kotła w ty wypadku stalmark ekosilver proszę poczytać DTR kotła

    • @ukaszk8370
      @ukaszk8370 4 роки тому +1

      Ad. 2 i Ad.3 proszę przeanalizować schemat 6.44 minuta filmu. po za tym temperatura zasilania na grupach wskazuje OP więc odpowietrzenie układu następuje na belkach rozdzielaczy. pozdrawiam przeokropnie

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому

      Z pełną świadomością zebraliśmy wszystkie informacje powszechnie dostępne w instrukcjach, aby stworzyć jeden, kompleksowy poradnik dla instalatorów.
      Odnosząc się do samego wykonania instalacji:
      1. Zgodnie z przepisami każda instalacja powinna być zabezpieczona przynajmniej jednym zaworem bezpieczeństwa. Nie ma żadnych przeciwwskazań co do montażu więcej niż jednego zaworu bezpieczeństwa w instalacji.
      W instalacji wykorzystano gotową belkę w celu łatwiejszego montażu naczynia przeponowego, która posiada dodatkowo w standardowym wyposażeniu zawór bezpieczeństwa oraz odpowietrznik. Nie jest to błędem.
      Pisząc o przewodach upustowych z zaworów bezpieczeństwa ma Pan rację, są one bezwzględnie wymagane. Kotłownia w której nagrywaliśmy odcinek, nie była jeszcze eksploatowana i na potrzeby filmu, by uzyskać lepsze ujęcia nie zamontowano przewodów odprowadzających.
      2.Odpowietrznik na belce spełni swoje zadania głównie podczas prac konserwacyjnych naczynia wzbiorczego oraz usunie powietrze podczas dobijania instalacji do wymaganego ciśnienia.
      3. Wpięcie zasobnika przed zawór ATV nie chroni kotła przed korozją niskotemperaturową - to prawda. Natomiast niektórzy producenci dopuszczają takie rozwiązanie pod warunkiem, że jeżeli wężownica zasobnika ma małą pojemność, można powrót z zasobnika wpiąć bezpośrednio przed kotłem.

  • @katarzynawojcicka3459
    @katarzynawojcicka3459 3 роки тому

    A, z czego to paliwo? Pelet?

  • @dzikiwonsz4654
    @dzikiwonsz4654 2 роки тому

    Opróżniając je, naczynie, nie go, naczynia.

  • @tomnone8378
    @tomnone8378 3 роки тому

    moje głupie kolejne pytanie po co ten gwint na wyściu w tym zaworze :) zdaje sie że powinien być odcinek rurki i kosz wyrzutowy z przerwą powietrzną:) a za nim rurka metalowa średnica wyższa niż na wejściu odcinek prosty min 30 cm :) i suchy syfon :) co do zawórów stopowych stosuje się je w odpowietrznikach :) i jest zakaz stosowania jakichkolwiek zaworów przed naczyniem przeponowym jak i zaworami bezpieczeństwa:))

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 роки тому

      Można użyć zaworu stopowego, bo nie odcina przepływu. Można też użyć zaworów z szybkozłączem, jeśli zawór odcinający jest zabezpieczony np. plombą przed przypadkowym odcięciem.

    • @tomnone8378
      @tomnone8378 3 роки тому

      @@AFRISOpl ciągle jednak stwarza zagrożenie jeśli zawór się uszkodził i większości producentów kategorycznie zabrania zakładanie tego typów zaworow

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  3 роки тому

      Wg naszej wiedzy, zaleceń innych producentów i normy PN-EN 12828 „umieszczenie zaworu odcinającego blokowanego może być rozważane ze względu na potrzeby obsługi”. Zatem to świadomy wybór na etapie budowy instalacji. Zawór odcinający koniecznie musi być zabezpieczony przed przypadkowym zamknięciem oraz ułatwi każdorazową konserwację naczynia.

  • @william89wlkp
    @william89wlkp 4 роки тому

    co toza manometr 2:33

    • @AFRISOpl
      @AFRISOpl  4 роки тому +1

      Jest to tzw. manometr długopisowy, bardzo przydatne narzędzie do szybkiego sprawdzenia stanu ciśnienia przestrzeni powietrznej naczynia przeponowego.

  • @marcinyyy61
    @marcinyyy61 4 роки тому +1

    Kocioł na paliwo stałe i układ zamknięty od kiedy?

    • @kama2343
      @kama2343 4 роки тому +2

      Od dawna. Teraz większość producentów kotłów na paliwo stałe nie da gwarancji na kocioł gdy zrobisz układ otwarty. Warunek to odpowiednie zabezpieczenie kotła, ale to wszystko jest opisane w instrukcji montażu.

  • @leszekszladowski5429
    @leszekszladowski5429 3 роки тому

    Facet nie rób reklamy

  • @leszekszladowski5429
    @leszekszladowski5429 3 роки тому

    Ja piepsze facet to wszystko mam w kotle