Mátyás király koronázása, esküvője, temetése és építkezései a Koronázó Bazilikában

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 12 вер 2024
  • Átfogó, tudományos kisfilmsorozat a székesfehérvári Koronázó Bazilika építéstörténetéről, 4/5 rész.
    Az egykori Koronázó Bazilika szakavatott ismerője, Szabó Zoltán építésztörténész ebben az epizódban bemutatja a Bazilika Mátyás-kori változatát. Az építésztörténeti érdekességeken kívül bepillantást nyerhetünk Mátyás-király esküvőjébe és temetésébe korabeli dokumentumokból idézett magyarra fordított szövegekből. A részletes leírások segítségével képzeletünkben szinte a helyszínről kísérhetjük végig e szertatásokat. Ez az igazán színes előadás nemcsak szakmabelieknek, hanem minden magyar történelem iránt érdeklődőnek igazi élmény.
    A kisfilm soroztot a Koronázó Bazilika Baráti Társaság konferenciáján rögzítettük 2023. szeptember 12-én. A Koronázó Bazilika Baráti Társaság (KBBT) célkitűzésének tekinti, hogy a szélesebb közönség megismerje a magyar történelem egyik legszentebb és legfontosabb szakrális épületének, a székesfehérvári Koronázó Bazilikának a történetét. Ennek szellemében került megrendezésre ez a konferencia, melyen Szabó Zoltán építésztörténész átfogó előadás-sorozatot tartott a Bazilika történetéről, melyben 30 év kutatási eredményeit fogjalja össze. Az előadások elsőként tárják fel a nagyközönség számára is a Koronázó Bazilika szépségét, jelentőségét és elfeledett titkait Szent Istvántól egészen napjainkig.
    Az öt előadásból álló sorozat negyedik epizódja a Mátyás-kori fejlesztéseket, bővítéseket követi nyomon.
    Iratkozzon fel a Koronázó Bazilika Társaság UA-cam csatornájára, hogy értesüljön további ismeretterjesztő tartalmak közzétételéről.
    Friss hírekért, további érdekes előadásokért kövesse a KBBT Facebook oldalát:
    www.facebook.c...
    A KBBT honlapja itt található:
    www.kbbt.hu
    Az előadás szakmai tartalma itt olvasható el részletesebben:
    balassikiado.h...

КОМЕНТАРІ • 13

  • @attilaszczuka1724
    @attilaszczuka1724 8 місяців тому

    Tisztelt Szabó Zoltán! Gratulálok a sok évtizedes összegző munkájához! Ritkán lehet olvasni (a könyvekben) és hallani ilyen korrekt, hiteles és élvezetes ismertetést. Sok ponton az ismertetett kutatási/ és rajzi feldolgozási eredményei ki tudják egészíteni az eddigi vizsgálódásaimat, a részleges tudásomat, nekem meg újra és újra át kell értékelnem az eddigi elgondolásaimat. A kőtár bemutatása is óriási eredmény. További jó munkát kívánok! Szczuka Attila építész

  • @bitispitro
    @bitispitro 10 місяців тому +2

    Nagy kár és végtelen barbarizmus, hogy egy ilyen gyönyörű és szakrális, a múlt emlékeivel teli helyet így elpusztított a világ.
    A Notre Dame mostani pusztulása mérhető ehhez.
    Bár a tényleges sírhelyeket nem lehet már visszaállítani, de mekkora tisztelet és teljesítmény lenne akkori szépségében visszaállítani az épületet.

    • @petovskypavol6201
      @petovskypavol6201 7 місяців тому

      Nem a ,,vilag,, hanem a buta ,müveletlrn MAGYAR pusztitott el!!! 8:25

    • @petovskypavol6201
      @petovskypavol6201 7 місяців тому

      Egy haloboltozattal fedett csarnok ter: ,,Matyas kapolna,, szamos metorszagban talahato elözmeny utan epült!!!

    • @petovskypavol6201
      @petovskypavol6201 7 місяців тому

      ...hasonlo a nyirbatori ref. tenolomhoz.....

  • @gyurbanvikrenc6595
    @gyurbanvikrenc6595 10 місяців тому +1

    Remélem újjáfogják építeni a bazilikát

    • @arnold19860318
      @arnold19860318 8 місяців тому

      Az elmélet kevés hozzá sajnos.

  • @bitispitro
    @bitispitro 10 місяців тому

    Ha jól értettem a végét, akkor a bástya felrobbanása következtében Mátyás síremléke a levegőbe repült. Sajnálatos módon tehát Mátyás földi hamvai is...

    • @arnold19860318
      @arnold19860318 8 місяців тому

      Nem a bástya robbant fel, hanem a templom egyik tornya. Amíg be nem fejeződtek a MKI genetikai vizsgálatai, nem tudható, hogy Mátyás hamvai megmaradtak e.

    • @danielwolf5527
      @danielwolf5527 7 місяців тому

      @@arnold19860318 A válasz sejthető, mert először az olyan csontvázakat vizsgálták meg, ami lehetséges helyről jött elő, és eddig nem találtak senkit. Ezt valamelyik műsorban már kikotyogták.

  • @arnold19860318
    @arnold19860318 10 місяців тому

    Ha Mátyást az új gótikus szentélyben temették el, akkor az un. Corvin-kápolna sírjában temetkezett és in situ megtalált középkorú férfi ki volt?

    • @zoltanszabo7704
      @zoltanszabo7704 9 місяців тому

      Kérdésére részletes választ abban a bazilikán belüli temetkezésekről írt, és a Balassi Kiadó gondozásában kiadásra kerülő könyvben kaphat, amelynek megjelenése a jövő év (2024) tavaszán várható. Elöljáróban annyit, hogy a falazott sírt a XII. század végétől a XIV. század elejéig terjedő időszakban készíthették el, feltehetően egy egyházi méltóság számára. Sz. Z.

    • @arnold19860318
      @arnold19860318 8 місяців тому

      @@zoltanszabo7704 Mi lesz a könyv címe?