Dr. Szabados György: "Országot egy fehér lóért" Árpád nagyfejedelem és a pozsonyi csata

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 бер 2024
  • Hadtörténelmünk egyik legfényesebb győzelmét aratta a Magyar Nagyfejedelemség 907. július 4-5. között Pozsonynál. A diadal jóvoltából a honfoglalók steppe-állama megszilárdult a Kárpát-medencében, és lehetővé vált a magyarság közép-európai megmaradása. A Koronázó Bazilika Baráti Társaság (KBBT) III. tudományos konferenciáján Dr. Szabados György előadása a sorsdöntő pozsonyi csata körülményeit taglalja.
    "Az Árpádok hatalmának megszilárdulása Magyarországon, Székesfehérvár királyi központtá válása" címmel rendezte meg III. tudományos konferenciáját a Koronázó Bazilika Baráti Társaság (KBBT) a Székesfehérvári Polgármesteri Hivatalban 2023. október 24-én.
    Iratkozzon fel a Koronázó Bazilika Társaság UA-cam csatornájára, hogy értesüljön további ismeretterjesztő tartalmak közzétételéről.
    Friss hírekért, további érdekes előadásokért kövesse a KBBT Facebook oldalát:
    profile.php?...
    A KBBT honlapja itt található:
    www.kbbt.hu
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 13

  • @vad-gesztenye
    @vad-gesztenye 3 місяці тому +3

    "A mai Székesfehérvár közelében még mindig nincsenek hegyek..."

  • @gaborjuhasz5610
    @gaborjuhasz5610 4 місяці тому +2

    Ha már règèszet:Michalengalo Naddeo kutatásairól hallott már?

  • @petertoth5057
    @petertoth5057 3 місяці тому +4

    A mai Székesfehérvár közelében még mindig nincsenek hegyek, a 9-10. században sem voltak, ellenben a város területe akkoriban egy mocsárvidék volt, ráadásul nem is Árpád, és nem is Istvánék szállásterülete volt, hanem a Csák nemzetségé ...:-)

  • @defiletia8838
    @defiletia8838 4 місяці тому +4

    Örökké ezt hallom: "Pozsonyi csata" - szeretném tudni, minek alapján nevezik Pozsonyi csatának. Illetve tudom, csak ha abból indulnak ki, hogy a csata latin, vagy mondjuk német régi többszázéves elnevezéséből indulnak ki, akkor miért "pozsonyi" a csata? Mert szinte biztos, hogy egy másik településről van szó, amely ugyan nincs túl messze (de túl közel sem) Pozsonytól, de a mai a "burg, purch" nélkül neve pontosan megfelel a latin és német szövegnek. Ugyanis Presalauspurch-nak, sem Prevaslavaspurch-nak (és talán még van egy harmadik elnevezés is "burg" végződéssel) semmi köze sincs Pozsonyhoz - annak ugyanis a német Pressburg neve jóval később keletkezett - a "purch", vagy "burg" előti része ugyanis szláv elnevezés: "Preslava" (Preszláva). Már 1-2 helyen írtam erről - de úgy látom hiába!

    • @somodizoltan
      @somodizoltan 3 місяці тому +1

      Publikálni kell az elméletét egy történész folyóiratban, és akkor 2 történész lektor ellenőrzi a forrásait, aztán lesz egy konszenzus, vagy cáfolat. Hol írt erről a kérdésről?

    • @tengeriszel1736
      @tengeriszel1736 11 днів тому

      Biztos, hogy másról van szó hiszen egy árva szöget sem találtak arra soha, nemhogy egy hatalmas csata nyomait. Nincs ott egy kard, egy sír, egy lószerszám.

  • @hungarianhistoryiii.1359
    @hungarianhistoryiii.1359 3 місяці тому

    Jó előadás, de Athile regis nem Óbuda. Óbudán és környékén nem igazolt hunkori telepet a régészet, ellenben Pomáz és Budakalász legújabb közigazgatási határán igen! Meg kell vásárolni a Magyarország Régészeti Topográfiája 7-et és a térkép mellékletein elindulni.

  • @klarakovacs9292
    @klarakovacs9292 3 місяці тому +5

    Új szemléletű előadás, amely eltér a 19. század óta befagyott dogmáktól. Jó lenne, ha ez a történelemszemlélet gyermekeink tankönyveiben is megjelenne végre.

  • @taki3
    @taki3 3 місяці тому

    Jó lenne elfogult hazai történelem helyett európában elfogadott uniós történelmet oktatni!