Skvělý video, ale u spoustu slovíček jako např. won nebo walk jsem byl celkem překvapen..... ve škole vás tuhle výslovnost nenaučí a často to říkají špatně i všichni kolem vás. Angličtina je jeden z předmětů, které mě velice baví a rád se nadále zdokonaluju. Teď se to ještě všechno odnaučit a začít správně vyslovovat. Jsem rád, že je tu někdo, jako ty a naučí nás spoustu věcí, díky, držím palce :)
Thank you so much for your nice compliment, dear Ailsa! And yes, you're absolutely right: the majority of the words discussed in the video are pronounced the same in both accents. Merry Christmas to you and all your loved ones!
Zase SUPER SUPER video, pořád se člověk učí - děkuji za tip, ráda budu odebírat nový kanál. Paní Irenka je stejně jako Broňa sympaťačka, líbí se mi, jak to podává a vysvětluje. Na další video se moc těším, to mě opravdu hooodně zajímá - stejně by na školách měli uznávat i americkou angličtinu - moje děti čtou a koukají hlavně na filmy v originále - především americké - a když pak ve škole odpovídají, paní učitelka je opravuje a říká - sice to taky není úplně špatně a mohlo by to tak být, ale já to chci tak jak jsme se to učili....tj. britskou angličtinou.......
Moooc povedené video dva kreativní, skvělí a zabavní lidé cooo víc si přát,už jen zdraví a skvělé pivečko k tomuhle úžasné mu videu na zlepšení nálady a mnoho zlepšení ve výslovnosti, všichni děkujeme ☺️☺️☺️☺️☺️☺️😄😉
Milý Martine, přesně tak, tato scéna z Harryho Pottera je naprosto ukázková co do slovního přízvuku v angličtině! :) Kdykoli se na tento díl díváme a přijde tato scéna, vždy všechny kolem otravuju a říkám: "Vidíte, jak je správná výslovnost důležitá!" :)
Super video, vy dvaja ste skvelá dvojka! Osobne by som povedal, a mnohí budú určite súhlasiť, že americký prízvuk a výslovnosť sú jednoduchšie na porozumenie a rovnako tak aj na učenie. Určite by som privítal nejaké video zamerané na americkú výslovnosť. Inak vďaka, toto video veľmi pomohlo! 😊
Skvělé video, Broňo, pochvalu samozřejmě zasluhuje i Irena Hůlková. K té (ne)správné anglické výslovnosti - máme tři hlavní druhy angličtiny (americká, australská a ta, která zní na ostrovech Velké Británie) a máme řadu přízvuků. Takže nejen v Česku, ale i ve státech, kde je angličtina na domácí půdě, uslyšíme z úst (rodilých !) mluvčích ledacos. Příklad - tanečnice Amy Dowden (z Walesu), té občas ujede drnčivé velšské "r", ... skotský hráč snookeru (kulečníková odnož) zase často syčí, skoro jako had... Však to známe i z Česka... Okolo Plzně se nemluví česky, tam se skoro "zpívá", na Moravě někteří vůbec neví, že existuje "Y" tvrdé y a všude vyrážejí měkké... např. "ze zahrádkii"... Okolo Ostravy zase neznají dlouhé samohlásky... Kdysi, když jsem ještě uměl němčinu, tak jsem byl na 3 dny v Berlíně a sešel jsem se tam poprvé naživo s jedním online kamarádem... A ten, když mě slyšel, tak pravil "Člověče, ty mluvíš lépe a spisovněji než naše státní kanály ARD a ZDF!" Hlavní poselství mého traktátu je, že samozřejmě není žádoucí mluvit jako prase, ale dokonalá výslovnost je mýtus... A mýtů bychom se měli zbavovat... Nebo snad bychom se měli zbavovat #meetoo ? :-D
Ahoj broňo úžasné video učím se na základní škole britskou angličtinu moc mě baví👍ale začíná se mi zamlouvat i americká angličtina bude někdy nějaké video o americké angličtině?
Super! Moc moc děkuji :-) Nejvíc mě překvapilo TOMB / COMB / BOMB ...to jsem všechno vyslovovala stejně s "o" uprostřed O:-) Tak snad teď už ne! Děkuji a paní Hůlkové přeji hodně úspěchů s nových youtube kanálem - už jsem taky přihlášena k odběru :-)
@@BronislavSobotka Uum, jak vím z více videí, problém není v barvě pozadí, ale v tloušťce písma :) Chce to tlustej fix. A naopak mírně tónovaný papír je vždy lepší než zářivě bílý.
Nás za tohle v Brně na informatice kdysi neskutečně tepal Dvořák.V hlavě se mi fakt zaseklo slovo development a hotel. V poslední době mě hodně překvapila výslovnost třeba států USA. Jako Arkansas /ˈɑɹ.kən.sɔ/ a Kansas /ˈkæn.zəs/... to ať se na mě nikdo nezlobí, je fakt pakárna :)
Milý Honzo, to ráda slyším, že Vás někdo tepal ohledně výslovnosti, to je můj člověk :) Ale jinak máte pravdu, kolikrát je ve výslovnosti takových výjimek a nepravidelností, že nad tím zůstává rozum stát... jenže je fakt, že takové výjimky a "pakárny" jsou i v gramatice nebo slovní zásobě... Jinak když Vám řeknu, že Arkansas jako řeka se vyslovuje /ɑːrˈkæn.zəs/, tak si asi budete říkat, že je to ještě větší pakárna, než jste si myslel :) Výslovnosti zdar! :)
Angličtina mě sere normálně, ale po těchhle videích, přestože jsou fajn, mě sere ještě víc. Čím víc o angličtině vím, tím víc si říkám Fuck the logic :-D
Taky taky.. ale co mě překvapuje tak hodně lidí v británii teda vyslovuje event jakože EVENT přesně tak jak se to píše 😳🤔🤣 tak sami ani britové nevědí, jak správně vyslovovat 🤔🤣👌
Marketa Marrianne pravé ze žiju v Anglii už 15 let a byl jsem zrovna na noční a hned jsem si to zkontroloval a říkali taky event jako tady na videu ze je to správně. Prý jiná možnost není. Ziju na jihu nevím jak to bude ve Skotsku ale asi taky tak.
Hello! Zdravím a děkuji za odborný dotaz! Používají se obě varianty, a to jak v britské tak americké angličtině. Podle specializovaného výslovnostního slovníku (Cambridge English Pronouncing Dictionary) je v britské angličtině častější verze /ˈaɪðə/, ale používá se i /ˈi:ðə/ a slovník tvrdí, že v posledních letech se výslovnost s dlouhým /i:/ stává oblíbenější u mladších Britů - toto lze dle mého názoru vnímat jako vliv americké angličtiny, protože tam je častější právě varianta s dlouhým /i:/, ale i varianta s /aɪ/ se vyskytuje. Stejně to funguje i u negativní formy "neither". Dobrá zpráva tedy je, že ať se Vám líbí varianta s /i:/ nebo /aɪ/, nemůžete chybovat, protože obě jsou správné! :) Good luck!
Fruit, suit, juice, cruise ... tohle můžu studentů opakovat furt donekonečna a VŽDYCKY se najde někdo, kdo to řekne špatně, takže je okamžitě opravuju. Jeden z dalších velmi častých problémů je, že Češi často vyslovují W tam, kde má být labiodentální fricative V, takže se často setkávám s tím, že slova jako “victory” vyslovují jako /wiktori/ atd.
Milý Lukáši, jasně, však člověk se kolikrát domluví rukama, nohama a ani pořádně mluvit nemusí... Na druhou stranu, proč místo trapné výslovnosti nemít výslovnost správnou, co Vy na to? :)
@@LukasBlecha Nic si z toho nedělejte! :) Myslím, že takto se sem tam pozastaví každý, kdo se učí anglicky a řeší i výslovnost. Já se takhle už taky nejednou pozastavila a je mi jasné, že v budoucnu ještě pozastavím :D Důležité je, že to pozastavení přinese ovoce - respektive napravení nesprávné výslovnosti :)
Zdravím, Broňo, jako maličký (sám si to nepamatuji) jsem chodil k logopedovi, špatně jsem vyslovoval písmeno "S". Ohledně anglické výslovnosti - mně prostě intuitivně nejde v nějaké vyšší míře vyslovovat ty anglické "zvuky", které by se v češtině daly přesně klasifikovat jako "vada řeči"... To je pak jak Luďa u psychiatra... (Uďa u psychiatua)... měkčené "R", měkčené "L", měkčené "V", nebo šišlavé "s" (th)... Mám dva dotazy: 1) V mnohých českých reklamách výslovnostně nerozlišují "world" - svět a "word" - slovo... Je tam výslovnostní rozdíl, že ano? 2) Angličtina má slovesa, která nemají "ed" při tvorbě minulého času či příčestí... Jak řeknu Google translate, že myslím "read" jako "četl" nebo "set" jako nastavil? Určité řešení je "readed" nebo "seted", ale to je takové ... humpolácké ... Zdraví, Sir_Mac
Ve slově "fruit" je správně dlouhé /u:/ tedy /fruːt/, ale vzhledem k tomu, že je na konci slova neznělá souhláska "t", dlouhé u: je kratší, než je jeho obvyklá délka - tedy bude kratší než např. /u:/ ve slově food /fuːd/, kde je na konci znělá souhláska /d/. Ale stále je oficiálně ve slově "fruit" dlouhé /u:/ :)
Děkuji moc za video, silent letters jsou jedna velká katakomba angličtiny, ve které se dá snadno ztratit, pokud to člověk nemá dobře načtené a naposlouchané. Anglčtina je hrozný nepořádek výslovností a pravopisů, které se v historii od sebe rozjeli a pak se v tom naivní studenti angličtiny snaží hledat logiku, která tam prostě není a nezbude, než si všechny ty výjimky zapamatovat. Já bych řekl, že na výslovnost spousta pravidel existuje, ale každý pravidlo má minimálně 10 výjimek. Díky takovýmto videím se snad mnohým povede rozšířit své obzory a zapamatovat si zmíněné chytáky ;-) Díky!
Milá Markét, správná výslovnost je /məˈlefɪsənt/, zde link na Cambridge dictionary, kde si to můžete poslechnout, když kliknete na ikonku reproduktoru. dictionary.cambridge.org/dictionary/english/maleficent Jen si nejsem jistá, že když Vy to tady u nás v ČR budete vyslovovat správně, že Vám o to lépe budou rozumět... sami to totiž asi nebudou znát... V anglicky mluvící zemi byste ale určitě zabodovala! :)
Trochu mimo téma. Proč se všude učí britská angličtina? Jaké má vlastně výhody? Zatím jsem se vždy všude setkala s tím, že se jednalo o britskou angličtinu...
Já jsem u učitelů zažil převážně americkou výslovnost, nicméně používám britské RP (aspoň se o něj snažím) protože se mi líbí jak zní. Moje americká výslovnost zní spíš jako irská angličtina. Dost mám problém vyslovit přízvučné americké r. V britské výslovnosti jsou zase často problematické th.
@@tomvesely4008 Aha :) Mě se zase právě nějak víc líbí americká, zní mi asi lépe, než brA., jelikož se s ní setkávám právě víc. Právě mě zajímá, proč se na školách učí brA... Jestli je lehčí gramatika nebo vůbec, jestli jsou nějaké podstatné rozdíly :)
Obě tato slova vedle mnoha dalších mám již také napsané na seznamu typických výslovnostních nešvarů, určitě tedy na ně dřív či později také dojde :) Děkujeme!
Bronislav Sobotka tím pádem je to neodpustitelné :d úroveň učitelů angličtiny na naší škole se nachází na bodu, kde zvažuju, že se stanu učitelem, abych ji alespoň o něco zvýšil. Yikes, to zní sebestředně
Vynikajúce video, možno Vaše won trochu viac znie ako wan, v skutočnosti u Angličanov tam viac počuť to "o" ale je to niečo medzi tým a Broňa bacha na "R" na konci "letter" a "walker" tam ti ho veľmi bolo počuť a v skutočnosti Angličania "r" v týchto slovách úplne zamlčia (ale aj tak je tvoja gramatika najlepšia a je lepšia ako moja)
Když pominu, že "I this like" je gramaticky špatně...( je to I like this), tak by rozdíl byl 1) /dɪˈslaɪk/ - dyslajk běžné "D" 2) /ðɪs/ - tam už není "D", ale říkáš to s jazykem mezi zuby.
Lukáš Blecha Děkuji Lukáši. Nevím jestli je to skutečně gramaticky špatně ale rodilí mluvčí to v takovém slovosledu běžně používají. I google překladač to přeloží “ to se mi líbí”
@@frantisekmozny1627 rozhodně se to nepoužívá, a už určitě ne rodilí mluvčí, google překladač není úplně spolehlivý, vždycky je třeba si to ověřit. "I this like" neexistuje, je to jako kdyby se v češtině použilo "mě líbí se tohle" prostě přeházené, správně je "I like this"😀
Škoda, že to byla bristká angličtina. Většina lidí v ČR používá a mluví americkou angličtinou pokud se nemýlím. Uděláte verzi i s americkou výslovnostií?
Co mají lidé furt s tou anglickou nebo americkou výslovností. Copak všichni chtějí pracovat na pozici tiskového mluvčího v jedné nebo druhé zemi, anebo spíše jen se domluvit s ostatními anglicky? Pak asi stačí když to slovo řekne v 1 z přijatelných výslovností. Když je někde řečeno, že se něco musí říct přesně takhle a nevidím vedle toho i alternativní výslovnosti, tak je to k ničemu. Takhle by se člověk mohl neustále přeučovat některé slovíčka z britštiny do američtiny a naopak, nehledě na to, že Kanada a Austrálie má taky své některé specialitky.
Milý Andrew, moc se omlouvám za tuto regionální výslovnost slova "opravdu", kdy namísto "v" vyslovuji "u", stejně tak tomu bude v mém případě i u slov "zroUna" "praUda" nebo třeba "přiroUnání" :) Jsem původně z Podkrkonoší a tam tato výslovnost bývala celkem běžná. Ještě dnes si pamatuji, jak moje babička říkávala "poliUka" namísto "polívka" :) To víte, své kořeny člověk jen těžko zapře... Pokusím se ale na tom zapracovat, chápu, že to může být rušivé :) A jinak namísto "ta paní" klidně příště použijte mé jméno, jsem Irena, těší mě :)
Sorry ale je mi 14 na soukromé hodiny Angličtiny chodím 10 let a umím toho mnoho víc, že se říká "sód" je výmysl a čte se to normálně "sword" A event se čte jak se to píše tak nevím co děláš
It is quite astonishing how perfectly delightful Irena's accent is. Not only is it impressive, but it also gives me warm feelings of being home.
Dear Anthony, thank you very much for such a nice compliment! And I'm glad to hear that I prevent you from being homesick :) Moc a moc děkuji!
Skvělý video, ale u spoustu slovíček jako např. won nebo walk jsem byl celkem překvapen..... ve škole vás tuhle výslovnost nenaučí a často to říkají špatně i všichni kolem vás. Angličtina je jeden z předmětů, které mě velice baví a rád se nadále zdokonaluju. Teď se to ještě všechno odnaučit a začít správně vyslovovat. Jsem rád, že je tu někdo, jako ty a naučí nás spoustu věcí, díky, držím palce :)
Irena's pronunciation is beautiful! And all the points apply to American English too.
Thank you so much for your nice compliment, dear Ailsa! And yes, you're absolutely right: the majority of the words discussed in the video are pronounced the same in both accents. Merry Christmas to you and all your loved ones!
Zase SUPER SUPER video, pořád se člověk učí - děkuji za tip, ráda budu odebírat nový kanál. Paní Irenka je stejně jako Broňa sympaťačka, líbí se mi, jak to podává a vysvětluje. Na další video se moc těším, to mě opravdu hooodně zajímá - stejně by na školách měli uznávat i americkou angličtinu - moje děti čtou a koukají hlavně na filmy v originále - především americké - a když pak ve škole odpovídají, paní učitelka je opravuje a říká - sice to taky není úplně špatně a mohlo by to tak být, ale já to chci tak jak jsme se to učili....tj. britskou angličtinou.......
Děkuji vám za toto přínosné video, přestože si myslím, že anglicky už umím dobře, je stále co dohánět, spoustu zmíněných chyb dělám také.
Už sleduji i Irenu. Zase jsem mohl něco zlepšit. Díky moc oběma. Jste super.
Milý Petře, my také moc děkujeme a já navíc děkuji za odběr!
Děkuji ! Tento kanál je moc príma !
Ahoj Broňo přeji ti vše nejlepší do nového roku a bohatého Ježíškaaaaaa jinak jako vždy very nice video!👍🏼
Moooc povedené video dva kreativní, skvělí a zabavní lidé cooo víc si přát,už jen zdraví a skvělé pivečko k tomuhle úžasné mu videu na zlepšení nálady a mnoho zlepšení ve výslovnosti, všichni děkujeme ☺️☺️☺️☺️☺️☺️😄😉
Thank you sooooo much, Maruška! :)
vybavila se mi scéna z Harryho Pottera, kde Hermiona vysvětluje Ronovi: "Je to wIngárdium leviousa, ne wingárdium leviosááá"
Milý Martine, přesně tak, tato scéna z Harryho Pottera je naprosto ukázková co do slovního přízvuku v angličtině! :) Kdykoli se na tento díl díváme a přijde tato scéna, vždy všechny kolem otravuju a říkám: "Vidíte, jak je správná výslovnost důležitá!" :)
Jste skvělí! Jdu si vás pustit znovu a těším se na slíbené další video.
Moc děkujeme za milou pochvalu!
Super video, vy dvaja ste skvelá dvojka! Osobne by som povedal, a mnohí budú určite súhlasiť, že americký prízvuk a výslovnosť sú jednoduchšie na porozumenie a rovnako tak aj na učenie. Určite by som privítal nejaké video zamerané na americkú výslovnosť. Inak vďaka, toto video veľmi pomohlo! 😊
na americkou angličtinu poslouchám tady na youtube "Speak English With Vanessa" :-) mně je moc sympatická, vyzkoušej a uvidíš ;-)
ua-cam.com/channels/xJGMJbjokfnr2-s4_RXPxQ.html
Super video jako vždy.
Tohle je super! Nachytali jste mě až u "occur" :) Díky a hodně štěstí do budoucna!
Moc děkujeme a je skvělé, že jsme Vás de facto téměr nenachytali... Jedno slůvko špatně je opravdu velký úspěch! Congratulations! :)
She is lovely!
Skvělé video, Broňo,
pochvalu samozřejmě zasluhuje i Irena Hůlková.
K té (ne)správné anglické výslovnosti - máme tři hlavní druhy angličtiny (americká, australská a ta, která zní na ostrovech Velké Británie) a máme řadu přízvuků. Takže nejen v Česku, ale i ve státech, kde je angličtina na domácí půdě, uslyšíme z úst (rodilých !) mluvčích ledacos. Příklad - tanečnice Amy Dowden (z Walesu), té občas ujede drnčivé velšské "r", ... skotský hráč snookeru (kulečníková odnož) zase často syčí, skoro jako had...
Však to známe i z Česka... Okolo Plzně se nemluví česky, tam se skoro "zpívá", na Moravě někteří vůbec neví, že existuje "Y" tvrdé y a všude vyrážejí měkké... např. "ze zahrádkii"... Okolo Ostravy zase neznají dlouhé samohlásky...
Kdysi, když jsem ještě uměl němčinu, tak jsem byl na 3 dny v Berlíně a sešel jsem se tam poprvé naživo s jedním online kamarádem... A ten, když mě slyšel, tak pravil "Člověče, ty mluvíš lépe a spisovněji než naše státní kanály ARD a ZDF!"
Hlavní poselství mého traktátu je, že samozřejmě není žádoucí mluvit jako prase, ale dokonalá výslovnost je mýtus... A mýtů bychom se měli zbavovat... Nebo snad bychom se měli zbavovat #meetoo ? :-D
Ahoj broňo úžasné video učím se na základní škole britskou angličtinu moc mě baví👍ale začíná se mi zamlouvat i americká angličtina bude někdy nějaké video o americké angličtině?
Hello Adam! :) Příště budeme spolu mluvit právě o rozdílech mezi AmE a BrE :)
@@BronislavSobotka super🙂
Super! Moc moc děkuji :-) Nejvíc mě překvapilo TOMB / COMB / BOMB ...to jsem všechno vyslovovala stejně s "o" uprostřed O:-) Tak snad teď už ne! Děkuji a paní Hůlkové přeji hodně úspěchů s nových youtube kanálem - už jsem taky přihlášena k odběru :-)
je to moc prima... ale na těch žlutých papírech to není dobře vidět...jinak díííííky
Promiň. Pak mi to taky došlo. Pardon...
@@BronislavSobotka nevadiiii
@@BronislavSobotka Uum, jak vím z více videí, problém není v barvě pozadí, ale v tloušťce písma :) Chce to tlustej fix. A naopak mírně tónovaný papír je vždy lepší než zářivě bílý.
Pretty good but (příště prosím kontrastní fixku na ten žlutý papír)
Božíííííí, odebírááám!
SUPER SUPER SUPER
super oba jste uzasni
Thank you soooo much, Michaela! :)
@@BronislavSobotka you are welcome. I'm a teacher as well and you guys are very inspiring. Always fun to watch.
Ty blaaaaaaaaho, to je fakticky moc krásná ženská 😊😊😊
Ráda sledují Broňovo vysílání, ale teď bohuzel nevidím co je napsáno za slova pri výslovnosti.špatně čitelné. Jinak výborné..dekuji
Nás za tohle v Brně na informatice kdysi neskutečně tepal Dvořák.V hlavě se mi fakt zaseklo slovo development a hotel. V poslední době mě hodně překvapila výslovnost třeba států USA. Jako Arkansas /ˈɑɹ.kən.sɔ/ a Kansas /ˈkæn.zəs/... to ať se na mě nikdo nezlobí, je fakt pakárna :)
Milý Honzo, to ráda slyším, že Vás někdo tepal ohledně výslovnosti, to je můj člověk :) Ale jinak máte pravdu, kolikrát je ve výslovnosti takových výjimek a nepravidelností, že nad tím zůstává rozum stát... jenže je fakt, že takové výjimky a "pakárny" jsou i v gramatice nebo slovní zásobě... Jinak když Vám řeknu, že Arkansas jako řeka se vyslovuje /ɑːrˈkæn.zəs/, tak si asi budete říkat, že je to ještě větší pakárna, než jste si myslel :) Výslovnosti zdar! :)
Co si myslíš o aplikaci Cambly?
Wowko hraju už od roku 2012 a celou dobu jsem říkal SVÓRD :D
Výslovnosť pár slov ma prekvapila, ale som rada, že nás to v škole učia správne a naozaj len zopár som vyslovila zle.
Angličtina mě sere normálně, ale po těchhle videích, přestože jsou fajn, mě sere ještě víc. Čím víc o angličtině vím, tím víc si říkám Fuck the logic :-D
Nachytali jste mě enem na event..... tohle mě překvapilo a rad jsem se poučil
Hello Martin! :) Díky moc - člověk (každý) se toho má stále tolik co učit :)
Taky taky.. ale co mě překvapuje tak hodně lidí v británii teda vyslovuje event jakože EVENT přesně tak jak se to píše 😳🤔🤣 tak sami ani britové nevědí, jak správně vyslovovat 🤔🤣👌
Marketa Marrianne pravé ze žiju v Anglii už 15 let a byl jsem zrovna na noční a hned jsem si to zkontroloval a říkali taky event jako tady na videu ze je to správně. Prý jiná možnost není. Ziju na jihu nevím jak to bude ve Skotsku ale asi taky tak.
Ahoj mám otázku. Počula som už neither s “ni” a neither s “nai” ktoré je správne? To isté aj s either
Hello! Zdravím a děkuji za odborný dotaz! Používají se obě varianty, a to jak v britské tak americké angličtině. Podle specializovaného výslovnostního slovníku (Cambridge English Pronouncing Dictionary) je v britské angličtině častější verze /ˈaɪðə/, ale používá se i /ˈi:ðə/ a slovník tvrdí, že v posledních letech se výslovnost s dlouhým /i:/ stává oblíbenější u mladších Britů - toto lze dle mého názoru vnímat jako vliv americké angličtiny, protože tam je častější právě varianta s dlouhým /i:/, ale i varianta s /aɪ/ se vyskytuje. Stejně to funguje i u negativní formy "neither". Dobrá zpráva tedy je, že ať se Vám líbí varianta s /i:/ nebo /aɪ/, nemůžete chybovat, protože obě jsou správné! :) Good luck!
Anglická výslovnost s Irenou ďakujem ❤️
Rose Girrrl vůbec není zač! 👍 my pleasure ❤️
Super video, pozor na ten zluty papir, ja nic nevidela
Děkujeme za zpětnou vazbu a pro příště se polepšíme :)
Bude aj video o americkej výslovnosti? Páči sa mi aj Britská výslovnosť ale najradšej používam tú Americkú keďže sa často rozprávam s Američanmi☺️
Milá Majko, ano, bude, můžete se spolehnout! :)
Anglická výslovnost s Irenou ďakujem veľmi pekne☺️
Fruit, suit, juice, cruise ... tohle můžu studentů opakovat furt donekonečna a VŽDYCKY se najde někdo, kdo to řekne špatně, takže je okamžitě opravuju. Jeden z dalších velmi častých problémů je, že Češi často vyslovují W tam, kde má být labiodentální fricative V, takže se často setkávám s tím, že slova jako “victory” vyslovují jako /wiktori/ atd.
Super, super! Já celej život říkal blbě ten "comb" no... Ale vždycky mě pochopili s trapným "kombem".
Milý Lukáši, jasně, však člověk se kolikrát domluví rukama, nohama a ani pořádně mluvit nemusí... Na druhou stranu, proč místo trapné výslovnosti nemít výslovnost správnou, co Vy na to? :)
@@anglickavyslovnostsirenou9070 Tak to je naprosto bez debat :) Spíš jsem se pozastavil nad tím, že 25 let vyslovuji hřeben blbě. :D
@@LukasBlecha Nic si z toho nedělejte! :) Myslím, že takto se sem tam pozastaví každý, kdo se učí anglicky a řeší i výslovnost. Já se takhle už taky nejednou pozastavila a je mi jasné, že v budoucnu ještě pozastavím :D Důležité je, že to pozastavení přinese ovoce - respektive napravení nesprávné výslovnosti :)
Yreeeenka
nejčastější chyba je, že se Češi učí britskou výslovnost
Co je na tom za chybu?
Zdravím, Broňo,
jako maličký (sám si to nepamatuji) jsem chodil k logopedovi, špatně jsem vyslovoval písmeno "S".
Ohledně anglické výslovnosti - mně prostě intuitivně nejde v nějaké vyšší míře vyslovovat ty anglické "zvuky", které by se v češtině daly přesně klasifikovat jako "vada řeči"... To je pak jak Luďa u psychiatra... (Uďa u psychiatua)... měkčené "R", měkčené "L", měkčené "V", nebo šišlavé "s" (th)...
Mám dva dotazy: 1) V mnohých českých reklamách výslovnostně nerozlišují "world" - svět a "word" - slovo... Je tam výslovnostní rozdíl, že ano?
2) Angličtina má slovesa, která nemají "ed" při tvorbě minulého času či příčestí... Jak řeknu Google translate, že myslím "read" jako "četl" nebo "set" jako nastavil? Určité řešení je "readed" nebo "seted", ale to je takové ... humpolácké ...
Zdraví,
Sir_Mac
Hello Sir! :) Dle mého tak rozdíl jednoznačně je (stačí si to nechat přehrát třeba v Cambridge on-line doctionary) :)
K tvé druhé otázce, pokud myslíš při psaní, tak vážně nevím. Věřím ale, že časem to bude jasné z kontextu :)
2) Možná tvar " did read "? Já jsem tak obchazel "you" - pro množné číslo jsem používal "you all"
Broňa, ste najlepší učiteľ angličtiny...:)
Oh, thank you sooooo much! :)
cushion je taky mantinel na snookerovém stole
neřikal jsi ve videu že ovoce je [frut] jakože krátce ? jinak supr video
Ve slově "fruit" je správně dlouhé /u:/ tedy /fruːt/, ale vzhledem k tomu, že je na konci slova neznělá souhláska "t", dlouhé u: je kratší, než je jeho obvyklá délka - tedy bude kratší než např. /u:/ ve slově food /fuːd/, kde je na konci znělá souhláska /d/. Ale stále je oficiálně ve slově "fruit" dlouhé /u:/ :)
@@anglickavyslovnostsirenou9070 jop, supr dekuji. Ja máslim že nejhorsi je když někdo řekne vedžetejbl nebo komfortejbl :"DDD
@@TheGazzzi pokud jsi z Ostravy, může být i krátké :-D
krásná kočanda
Ani jsem nevěděl, kolik jsem toho nevěděl 🤔
My máme naštěstí na gymplu rodilého mluvčího 👍 Takže chyby ve výslovnosti nám opraví hned😂
Děkuji moc za video, silent letters jsou jedna velká katakomba angličtiny, ve které se dá snadno ztratit, pokud to člověk nemá dobře načtené a naposlouchané. Anglčtina je hrozný nepořádek výslovností a pravopisů, které se v historii od sebe rozjeli a pak se v tom naivní studenti angličtiny snaží hledat logiku, která tam prostě není a nezbude, než si všechny ty výjimky zapamatovat. Já bych řekl, že na výslovnost spousta pravidel existuje, ale každý pravidlo má minimálně 10 výjimek. Díky takovýmto videím se snad mnohým povede rozšířit své obzory a zapamatovat si zmíněné chytáky ;-) Díky!
Díky moc a moc! :) A souhlasím, že to není zrovna lehké... :)
No jo parchanti, napíšou do slov hromady písmen a pak je stejně nevyslovují!
@@ElDiablo666999666 Tak, ani čeština v tomto není nevinná ;-)
@@Greghouse To je pravda a taky mě to sere...
Preco chce mat Irena novy youtube kanal, ved moze mat videa na Brona kanali...
Co třeba Maleficent? 🤔🤣 vsichni jsme to v kine rekli jinak a prodavač nevěděl na co chceme jít 🤣 tak jak je to? 😳🙄😄
Milá Markét, správná výslovnost je /məˈlefɪsənt/, zde link na Cambridge dictionary, kde si to můžete poslechnout, když kliknete na ikonku reproduktoru. dictionary.cambridge.org/dictionary/english/maleficent
Jen si nejsem jistá, že když Vy to tady u nás v ČR budete vyslovovat správně, že Vám o to lépe budou rozumět... sami to totiž asi nebudou znát... V anglicky mluvící zemi byste ale určitě zabodovala! :)
V podání paní profesorky to zní jako krásná hudba.
Trochu mimo téma. Proč se všude učí britská angličtina? Jaké má vlastně výhody? Zatím jsem se vždy všude setkala s tím, že se jednalo o britskou angličtinu...
Já jsem u učitelů zažil převážně americkou výslovnost, nicméně používám britské RP (aspoň se o něj snažím) protože se mi líbí jak zní. Moje americká výslovnost zní spíš jako irská angličtina. Dost mám problém vyslovit přízvučné americké r. V britské výslovnosti jsou zase často problematické th.
@@tomvesely4008 Aha :) Mě se zase právě nějak víc líbí americká, zní mi asi lépe, než brA., jelikož se s ní setkávám právě víc. Právě mě zajímá, proč se na školách učí brA... Jestli je lehčí gramatika nebo vůbec, jestli jsou nějaké podstatné rozdíly :)
Americká angličtina zní líp pro nás, ale britská je pravidelnejsi a obsahuje méně výjimek
@@hatujemeletsplayeryheskyce6460 Mě se právě nikdy nelíbila brA. :) Děkuji :)
@@KaKiwiKa mně taky ne
Hmm, vyslovoval jsem dobře jen 3/16-17 :-)
Martine, tak pevně věřím, že po zhlédnutí našeho videa by teď Vaše skóre bylo 17/17, tedy stoprocentní úspěšnost :)
Ještě jste mohli uvést slova bear a beer, která moji žáci často pletou a špatně vyslovují.
Obě tato slova vedle mnoha dalších mám již také napsané na seznamu typických výslovnostních nešvarů, určitě tedy na ně dřív či později také dojde :) Děkujeme!
Occur - naše učitelka se nesníží na to, aby to řekla správně nebo aspoň okjur, paní řekne EKÉR
To se může stát každému. Pokud je to jinak fajn učitelka, tak bych jí to určitě odpustil :)
Bronislav Sobotka tím pádem je to neodpustitelné :d úroveň učitelů angličtiny na naší škole se nachází na bodu, kde zvažuju, že se stanu učitelem, abych ji alespoň o něco zvýšil. Yikes, to zní sebestředně
od teď si to budu pamatovat do aleluja!
[won = one]
Tak to je skvělá zpráva! Congratulations! :)
Vynikajúce video, možno Vaše won trochu viac znie ako wan, v skutočnosti u Angličanov tam viac počuť to "o" ale je to niečo medzi tým a Broňa bacha na "R" na konci "letter" a "walker" tam ti ho veľmi bolo počuť a v skutočnosti Angličania "r" v týchto slovách úplne zamlčia (ale aj tak je tvoja gramatika najlepšia a je lepšia ako moja)
Když byl zmíněn ten butcher, tak škoda, že pani nepřidala také slovo pussy, které pan prezident vyslovuje "pasy".
Přesně tak. :D
Mám takovou prosbu k výslovnosti: jak vylovit rozdílně 1) I dislike 2) I this like
Když pominu, že "I this like" je gramaticky špatně...( je to I like this), tak by rozdíl byl 1) /dɪˈslaɪk/ - dyslajk běžné "D" 2) /ðɪs/ - tam už není "D", ale říkáš to s jazykem mezi zuby.
Lukáš Blecha
Děkuji Lukáši. Nevím jestli je to skutečně gramaticky špatně ale rodilí mluvčí to v takovém slovosledu běžně používají.
I google překladač to přeloží “ to se mi líbí”
@@frantisekmozny1627 rozhodně se to nepoužívá, a už určitě ne rodilí mluvčí, google překladač není úplně spolehlivý, vždycky je třeba si to ověřit. "I this like" neexistuje, je to jako kdyby se v češtině použilo "mě líbí se tohle" prostě přeházené, správně je "I like this"😀
Šest let na základce: Frujt, vedžetejbl
Já jste říkali, že plánujete nové video, tak já úplně doufal, že to budou ty rozdíly americká x britská.
Ano, to je hned to další - už ho máme natočené, neboj :)
Tak hlavne jsme se dozvedeli, ze je Brona vegetarian
Tak myslim, ze to nebolo vobec to "hlavne", ale teba to zjavne irituje tak velmi, ze to vidis ako pointu tohto videa.
Škoda, že to byla bristká angličtina. Většina lidí v ČR používá a mluví americkou angličtinou pokud se nemýlím. Uděláte verzi i s americkou výslovnostií?
Hello Oty! Já bych řekl, že většina lidí mluví britskou či nějakou kombinací. A děkuji za námět na další video :)
Butch Cassidy and the Sundance kid. Skoro všichni chybuji
Co mají lidé furt s tou anglickou nebo americkou výslovností. Copak všichni chtějí pracovat na pozici tiskového mluvčího v jedné nebo druhé zemi, anebo spíše jen se domluvit s ostatními anglicky? Pak asi stačí když to slovo řekne v 1 z přijatelných výslovností. Když je někde řečeno, že se něco musí říct přesně takhle a nevidím vedle toho i alternativní výslovnosti, tak je to k ničemu. Takhle by se člověk mohl neustále přeučovat některé slovíčka z britštiny do američtiny a naopak, nehledě na to, že Kanada a Austrálie má taky své některé specialitky.
ok, tak jsem comb vyslovoval celoživotně úplně blbě :D
Já taky. :D
Tak od teď už to určitě budete vyslovovat vždy správně! :)
Kdyby na to byla pravidal jako třeba v němčině nebo ruštině, nedělaly by se tyhle všechny chyby.
Zase kopec novych veci
Milý Mariane, to nás těší a moc děkujeme za zpětnou vazbu!
Bohužel není vidět, co je napsané na papíru.
Hello Jiří, máte pravdu (tedy, na mobilu), moc nás to mrzí a omlouvám se!
Skvělé, ale bohužel na žlutých papírech není nic videt
Moc se omlouváme!
Jsem jediny komu vadi, jak ta pani porad rika "opraUdu"? 😂
Milý Andrew, moc se omlouvám za tuto regionální výslovnost slova "opravdu", kdy namísto "v" vyslovuji "u", stejně tak tomu bude v mém případě i u slov "zroUna" "praUda" nebo třeba "přiroUnání" :) Jsem původně z Podkrkonoší a tam tato výslovnost bývala celkem běžná. Ještě dnes si pamatuji, jak moje babička říkávala "poliUka" namísto "polívka" :) To víte, své kořeny člověk jen těžko zapře... Pokusím se ale na tom zapracovat, chápu, že to může být rušivé :) A jinak namísto "ta paní" klidně příště použijte mé jméno, jsem Irena, těší mě :)
@@anglickavyslovnostsirenou9070 Dekuji za fantasticky vysvetlujici a objasnujici komentar! 😍
Vazim si toho.
Mejte se, Irenko 😂
Andrew Tomsu já taky děkuji - za odpověď a milé oslovení 😊
kamo to kolko krat uz si natocil tento styl videa xd
Pořád je co nového se učit :)
@@BronislavSobotka ja viem :)
@@BronislavSobotka cely zivot je ucenie
Sorry ale je mi 14 na soukromé hodiny Angličtiny chodím 10 let a umím toho mnoho víc, že se říká "sód" je výmysl a čte se to normálně "sword" A event se čte jak se to píše tak nevím co děláš
Tak to jsi dobře mimo.