Co powinien wiedzieć .NET Junior Developer? Roadmap dla programisty ASP.NET Core.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 8 вер 2024

КОМЕНТАРІ • 38

  • @Alakeks
    @Alakeks Рік тому +3

    Takie repozytorium materiałów dla początkujących cudo. Same super rzeczy. Dzięki

  • @user-jr5gr9sl9u
    @user-jr5gr9sl9u Рік тому +1

    Super materiał! Myślałem że jestem już jedną nogą regularem ale jednak się myliłem :D

  • @azir8930
    @azir8930 Рік тому

    Coś pięknego. Zapewne do lipca będę miał waszą roadmape otwartą i miejmy nadzieję opanowaną. Samego Linuxa jest na 20 godzin nauki. Nie ma mydlenia oczu, wszystko wyłożone jest na tacy. Brakuje chyba ogólnie pojęcia problem solvingu, ale można założyć że jest to zawarte na etapie nauki języka, algorytmów i struktur danych. Podstawy frontendu są przydatne w wyobrażeniu sobie po co robimy coś na backendzie, a to było dla mnie bardzo wielkie ułatwienie. Można mieć wiele fun'u patrząc na efekty swojej pracy jako że frontend widać i dlatego jest przyjemny do nauki. Ogólnie to dzięki za wszystko i mam nadzieję, że będziecie dalej robić to co robicie.

  • @simajacob7416
    @simajacob7416 Рік тому +1

    Guys, I am following you even if in Polish language.
    I use google to translate to English.

  • @neq7910
    @neq7910 Рік тому

    Bardzo przejrzyście wszystko wytłumaczone. Dzięki wielkie, właśnie czegoś takiego szukałem.

  • @DanielŚmigiela
    @DanielŚmigiela 5 місяців тому

    20:00 "C# musimy znać" :D powiem Ci, stary, że ja teraz wskoczyłęm na deva C# a nie znam go w ogóle :D tylko w tej samej firmie byłem devem PHP, więc linux, git, OOP, zasady, wzorce itd ogarniam :D a teraz po prostu się ucze składni C# itd :D ale wskoczyłem na ten etat bez znajomości C# :D
    PS. z darmowych materiałów o C# bardzo polecam Twój materiał: becoming a software developer - bez cukru, lukru :) serio jest świetny i jeszcze jak zaczynałem głębszą przygodę z programowaniem i jarałem się czystą architekturą, cqrs, ddd i innymi popularnymi terminami, to pomimo, że nie była to moja technologia to oglądałem znaczną większość :)

  • @ProRecenzje
    @ProRecenzje Рік тому

    Wielkie dzięki za ten materiał. Zostawiam suba, łapkę i zostaję tu na dłużej :)

  • @1998cinek
    @1998cinek Рік тому +1

    Ten material mozna rownierz potraktowa jako: Co powtorzyc przed rozmowa kwalfikacyjna 😉

  • @DuzyP
    @DuzyP Рік тому

    Chętnie bym posłuchał na temat logowania się do aplikacji i jak takie rzeczy ogarnąć w mikroserwiasach 😀

  • @rvN7HD
    @rvN7HD Рік тому +2

    Bardzo fajny materiał. Jak ktoś wcześniej wspomniał może wydać się demotywujący dla juniorów, jednakże uważam, że w sumie to każdą część z tego nie trzeba dogłębnie znać. Na początku wystarczy po prostu mieć z tyłu głowy świadomość, że coś istnieje.
    Z ciekawości, gdybyś zobaczył takie wymogi 10 lat temu na ogłoszeniu o pracę to uznałbyś, że ktoś popełnił błąd wpisując Junior zamiast Mid :D ?

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому +4

      W ogłoszeniu o pracę dla juniora zazwyczaj znajdziemy "niewinnie" wyglądające wymagania:
      - Dobra znajomość języka C# i platformy .NET
      - Znajomość Git
      - Znajomość wzorców projektowych
      - Podstawowa znajomość baz danych
      - Podstawowa znajomość aplikacji webowych
      - Chęć do ciągłej nauki
      Natomiast co się pod każdym z tych punktów kryje to już inna historia :D
      Stąd właśnie "krótki" komentarz do takich typowych wymagań, z uwzględnieniem tematów, które nierzadko tyczą się osób z dużo większym doświadczeniem (np. threading), ale tak jak zaznaczyłeś, właśnie po to, żeby mieć z tyłu głowy świadomość, że coś istnieje :)

  • @ILogger
    @ILogger Рік тому +3

    Trochę się nie zgodzę, jeżeli chodzi o naukę fancy AI jak chatGTP czy copilot dla junior developera. Niestety z doświadczenia, dając juniorowi takie zabawki, będzie skutkowało, że często będzie robił rzeczy na "pałę", ponieważ zamiast zrozumieć co się dzieje, wygeneruje kod i praca skończona.
    Co innego używanie tego, aby nie pisać tego samego kodu n-ty raz.
    Tak samo, jak korzystanie z IDE, rzeczy które robimy (korzystając z automatyzacji i podpowiedzi) trafiają do pamięci krótkotrwałej i zapominamy je relatywnie szybko. Robiąc rzeczy "na piechotę" używamy tzw. working memory, co ostatecznie trafia do pamięci długotrwałej. Tak więc czasem często lepiej się przemęczyć przez początki, aby było łatwiej w przyszłości.
    Ale to jest tylko moje zdanie, z którym nikt nie musi się zgadzać.

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому

      Myślę, ze nawet w ramach naszej trójki będziemy mieć różne zdanie na ten temat. 😉
      Ja np. podzielam twoje zdanie ale też wiem, że "going hard way" (w tym nie używając narzędzi, które używa branża) odstrasza wiele osób, bo bardzo późno widzi się owoce swojej pracy.
      Ogólnie to temat na oddzielny materiał, gdzie warto zderzyć różne podejścia do uczenia się, byciu T-shaped engineerem (specjalizacja vs generalizacja), mechanical sympathy, motywacja vs konsekwencja etc.
      Either way, dzięki za podzielenie się swoim zdaniem 💪
      - Michau

    • @CoderCoder1337
      @CoderCoder1337 Рік тому

      @@DevMentorsPL a ja jestem ciekaw ilu wanna-be juniorów zdemotywował ten materiał, który miał pomóc🤣

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому +1

      @@CoderCoder1337 to tylko nasza interpretacja poziomu juniora (może faktycznie w niektórych miejscach trochę zawyżona), natomiast lepiej rozwalić potencjalną rozmowę rekrutacyjną, niż np. przyjść zbyt pewnym siebie, a wyłożyć się na fundamentalnych zagadnieniach dotyczących programowania :)

    • @CoderCoder1337
      @CoderCoder1337 Рік тому +3

      @@DevMentorsPL z grubsza się zgadzm z tym wszystkim, no może nie wchodziłbym zbyt głęboko w niektóre tematy, ale nadal jest to ogrom podstawowego materiału do przerobienia. Pół biedy jak mamy już podstawy, ale co raz więcej osób próbuje się przebranżowić na IT, programistów, a taka ilość informacji może zniechęcić. Kto z nas nie programował Ctrl C Ctrl V niech pierwszy rzuci kamień, sam uważam, że najważniejsze to rozumieć kod, zacząć od podstaw i nigdy nie przestawać się uczyć.

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому

      @@CoderCoder1337 odnośnie do nauki programowania wzorcem kopiego-pasta (najlepiej z dodatkiem debuggera :D), to masz rację, ale nie zapominajmy o tym, że dobrze byłoby też (próbować) zrozumieć, co dzieje się trochę głębiej np. na poziomie systemu operacyjnego, maszyny wirtualnej czy samego sprzętu (to się tyczy również całej reszty jak znajomość sieci, terminala, wzorców projektowych itd.). IMO taka dociekliwość, to jedna z najważniejszych cech, która dość szybko zweryfikuje osoby, faktycznie chcące się programowania nauczyć (można to przełożyć praktycznie na dowolną branżę). Inna sprawa, czy faktycznie chcemy kreować branżę IT i jej podzbiór, jakim jest programowanie na dostępną dla każdego? To jest temat na ciekawą dyskusję, bo z drugiej strony, nikt nie prowadzi np. bootcampów (może też dlatego, że to zawody regulowane :)) dla junior internisty czy prawnika, a znajomość zaaplikowania lekarstwa X, żeby się pozbyć bólu głowy, nie czyni z nas lekarzy. Czasami chyba lepiej dostać kubłem zimnej wody na samym początku i dwa razy się zastanowić czy faktycznie tego chcemy, bo nie ma co ukrywać, że nasza branża jest dość przegrzana w kontekście dostępnej puli osób początkujących (eksperci zawsze będą w cenie).
      - Pjoter

  •  10 місяців тому +2

    Aktualnie to chyba raczej prawo jazdy na ciężarówki albo kurs spawania.

  • @mateuszgryczan569
    @mateuszgryczan569 Рік тому

    bomba 💪

  • @99bonzoz99
    @99bonzoz99 Рік тому +1

    Bardzo dobry materiał! Jestem w trakcie nauki na juniora, pewna firma mówi mi prywatnie w jakim kierunku się uczyć, żeby u nich pracować jednak dodatkowo musze nauczyć się refaktoryzacji kodu. Czy ta refaktoryzacja jest zawarta w którymś z tych przedstawionych gałęzi czy może jednak jest to inne zagadnienie?

  • @stolar28
    @stolar28 Рік тому

    Dołożyc do tego parę podstawowych wzorców projektowych i można szukać roboty :)

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому +1

      Racja, znajomość kilku wzorców na start w zupełności wystarczy, po dłuższym czasie i tak się ich używa "naturalnie", czasem zapominając, że miały jakieś nazwy :)

  • @marcinz9379
    @marcinz9379 Рік тому +3

    Może taki filmik co musi więcej widzieć mid od juniora, a senior od mida?

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому +4

      Mamy w planach, chociaz pamietajmy, ze w przypadku regulara i seniora dochodzi nie tylko co powinien wiedzieć ale też za co - przynajmniej naszym zdaniem - powinien odpowiadać. 😉
      - Michau

    • @dypcio3687
      @dypcio3687 Рік тому

      @@DevMentorsPL O też bym chętnie obejrzał taki materiał.

  • @cinosz6780
    @cinosz6780 9 місяців тому

    Trochę abstrahując od tematu odcinka, jakiej przeglądarki używasz 😅. Podoba mi się jej minimalizm.

  • @technics6215
    @technics6215 Рік тому

    Czy mi się wydaje, czy nie ma nic o Blazorze? Co się w ogóle z tym dzieje? Czy robi się ciągle nowe projekty, czy po początkowym oh-ah jednak ludzie jednak wolą JS/TS ze względu na dojrzałość i dużą ogromną bazę dostępnych bibliotek?

  • @dariuszlenartowicz
    @dariuszlenartowicz Рік тому

    Bardzo fajny materiał. Fajne podsumowanie, ale do diaska... M w skrócie MVC to nie jest model biznesowy ani domenowy. To tylko model danych który jest dostarczany do widoku aby te dane wyświetlić i tyle. Później przez takie stwierdzenia juniorzy tworzą piękne koszmarki 😂

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому

      Pozwolę sobie wkleić definicje ze stron Mozilli oraz Microsoftu:
      1. "Model: Manages data and business logic."
      2. "The Model in an MVC application represents the state of the application and any business logic or operations that should be performed by it. Business logic should be encapsulated in the model, along with any implementation logic for persisting the state of the application. "
      Także, z jednej strony model można interpretować jako wszystko co istnieje poza widokiem oraz kontrolerem (który z kolei niektóre definicje określają jako miejsce do implementacji logiki aplikacyjnej :D), a z drugiej jako prosty input/output danych przesyłanych z/do widoku.

  • @wymyslonaNazwa
    @wymyslonaNazwa Рік тому

    To już drugi materiał, gdzie odnoszę wrażenie, że jest kalką z kanału Nicka Chapsasa :/ Bardzo podobna roadmapa była prezentowana parę dni temu na jego kanale.

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому +2

      Po pierwsze, jest to czysty przypadek, bo pomysł w naszym backlogu wisiał od dłuższego czasu.
      W 14:23 widać na pasku datę 8 marca. Nick swój film wrzucił dzień później ;)
      Po drugie fakt, że Nick nagrał materiał na swój kanał YT (szczególnie tak ogólny, jak skille programistyczne) oznacza automatycznie, że temat jest "zajęty" i nie mamy prawa nagrać o tym u siebie? XD
      Abstrahując już od faktu mówieniu o "kalce" gdzie film jest cztery razy dłuższy od "oryginału".

    • @wymyslonaNazwa
      @wymyslonaNazwa Рік тому

      ​@@DevMentorsPL No offense - jasne, że macie prawo publikować co tylko Wam się podoba i żaden temat nie jest zajęty. Jestem Waszym subskrybentem i chętne oglądam każdą produkcję. To było tylko luźne spostrzeżenie ;-)

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому

      rozumiemy 😉 sami byliśmy zdziwieni jak Nick dodał swój film, ale takie rzeczy na pewno będą się powtarzać w przyszłości i nie za bardzo mamy jak temu zaradzić ¯\_(ツ)_/¯

    • @tompritchett2255
      @tompritchett2255 Рік тому

      @@wymyslonaNazwa Ogladalem obydwa filmy, ten o wiele bardziej przypadl mi do gustu, wiecej tresci i merytoryki :)

  • @SLNakaSiLeNT
    @SLNakaSiLeNT Рік тому +1

    Taka road mapa na juniora? Sory ale z doświadczenia wiem, że jeśli junior ma pojęcie w ogóle o SOLID czy potrafi płynnie poruszać się po EF + Linq, czy potrafi zastosować DI to już jest niezły wyczyn (i nie piszę tego w negatywnym znaczeniu - często to bardzo dobra podstawa do rozwoju i przejścia do kolejnych etapów pracy).

    • @DevMentorsPL
      @DevMentorsPL  Рік тому

      Pytanie, czy mówimy o juniorze świeżo po stażu, czy np. takim co pracuje już 1-2 lata, bo tutaj rozstrzał wiedzy może być dość duży :)

    • @LOLdjrabaanLOL
      @LOLdjrabaanLOL Рік тому +1

      nie masz pojecia o rynku juniorow w tym momencie. dzisiaj nawet z cala ta wiedza z filmiku zrozumiana na 100% ciezko w ogole dostac rozmowe rekrutacyjna a co dopiero prace.