Je to o včielkach: Meranie medu refraktometrom

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 29 лип 2022
  • Ahojte včelárky a včelári,
    prinášam vám návod ako si sami môžete zmerať med refraktometrom. Pri mojom meraní ma najviac zaujíma pomer vody v mede, pretoze Slovenský med musí obsahovať menej ako 18% vody.
    Čo potrebujeme:
    - vzorku medu
    - refraktometer určený na meranie medu
    - extra panenský olivový olej
    Nech sa vám darí :)
    Samuel.
    Natočené: 28.07.2022
  • Домашні улюбленці та дикі тварини

КОМЕНТАРІ • 10

  • @lubomirjenat7945
    @lubomirjenat7945 Рік тому

    Už dávno si nič nepridal. Mám rád tvoje videá.

    •  Рік тому +1

      Zdravím vás Ľubomír, mám momentálne dovolenku, natočené je, len strihať musím, takže budu nové videjka :) ďakujem pekne, to ma veľmi teší :)

  • @robertszabo8454
    @robertszabo8454 2 роки тому +2

    konecnie niekto popisal kalibraciu :)

    •  2 роки тому

      ;)

  • @ivankiss3207
    @ivankiss3207 2 роки тому +1

    Chválihodné, že chceš robiť osvetu, ale mám pripomienky. Ja teda tiež nie som expert, ale čítal som návod :-). Tak pár pripomienok:
    1. čas 4:40 a následne čas 5:12 na prístroji vidím nápis ATC - Automatic Temperature Compensation
    2. čas 5:15 a 7:00 nanáša sa tenká súvislá vrstva. Bez vzduchových bublín. V návode sa dočítaš, že sú to 2-3 kvapky. Dávaš tam toho na môj vkus priveľa. Niekedy som bol názoru, že hrubá vrstva spôsobí neostré rozhranie pri odčítaní. Potom som to chcel potvrdiť a nebolo to celkom tak. Tak neviem, či nebolo aj rozdielne osvetlenie...
    3. Olivový olej má 71-72 stupňov Brix, preto sa kalibruje na priemer. Vždy ale kládli dôraz na čerstvosť oleja. Mal by som si urobiť test na rôznych olejoch, že aké sú rozdiely. A testnúť aj nejaký starý
    4. a k tým hodnotám citácia z manuálu: Honey containing more that 17.1% water is at greater risk of fermentation. US Grade A or B honey
    can have up to 18.6% water. US Grade C honey can have up to 20% water.

    •  2 роки тому

      Ahoj Ivan, tu je zopar mojich postrehov:
      1. ATC funguje v urcitom rozmedzi a to od 10 - 30°C. Jedna vec je, ze tento refraktometer je z Ciny a nie je na neho spolah ani v tychto rozmedziach a preto ho vzdy kalibrujem. V case natacania videa bolo vonku viac ako 30°C. Long story short -> na ATC sa neda spolahnut -> ale mas pravdu, vo videu som to nespravne popisal.
      2. Nemozes tam dat nikdy privela, pretoze ked sklicko na opticku plochu pritlacis, zvysok Ti jednoducho pretecie. Tym padom ak das viac, zarucis si meranie bez bublin.
      3. Pokial chces riesit, ci je olivovy olej stary alebo novy a ako ovplyvnuje samotny namer a chces mat co najpresnejsie meranie, odporucam Ti kupit si kalibracny roztok, usetris cas.
      4. Ja rozpravam o Slovenskom mede, ktory je definovany SZV a nie o US normach.
      Diky moc za koment a drz sa :)

    • @ivankiss3207
      @ivankiss3207 2 роки тому

      @ Ahoj.
      Opakujem, že vítam tvoj príspevok, len som chcel niečo upresniť. Tak to neber ako hejt.
      1. Vidíš, ten presný rozsah kompenzácie ATC som si zas nepamätal ja.
      2. Hovoríš, že radšej viac. Nehovoríš o tenkej vrstve.
      3. nejde o mňa. Ide o komunitu včelárov. Mne sa tiež nechcelo zháňať kalibračný roztok a kontroloval som si refraktometer olejom. Preto nie sú na škodu doplňujúce informácie aký olej vyhovuje.
      4. Iste. Súhlas. To mi len tak udrelo do očí, že fermentácia hrozí už od 17,1. A fermentácia asi nehľadí na štátnu príslušnosť. Ja som vedel, že má byť pod 20 a slováci sú prísnejší 18%. A ajhľa tu som uvidel iné čísla.

    •  2 роки тому +1

      @@ivankiss3207 Neberiem to ako hejt, ved som sa podakoval za Tvoj koment. Bol by som rád, keby bolo viacero takých ako si ty :)

  •  2 роки тому +1

    Ja mám otázku ohľadom množstva vody v mede. Možno si to už niekde popisoval, ale nezachytil som to.
    Dá sa niečo spraviť s obshom vody v mede, ak nám pri meraní výjdu zlé výsledky? Vieme ten med upraviť?
    Vieme obsah vody meniť ešte nejako ovplyvňovaním včielok pri ich práci?
    Dá sa určiť nejaká ideálny rozsah obsahu vody v mede? Asi to nebude úplne tak, že hodnota blížiaca sa k nule bude najlepšia, alebo teda považovaná za najkvalitnejší med. Alebo áno?

    •  2 роки тому

      Vitaj Milosko :) V prvom rade treba stacat med, ktory je minimalne z 1/3 zavieckovany a nefrka z ramika. Potom by si mal byt safe. Pokial sa stane, ze ma med viacej vody, da sa to poriesit niekolkymi postupmi. Avsak existuju neoerene a overene metody. Neoverene: nechat otvorenu nadobou s medom, ktora je umiestnena v suchom prostredi bez vlhkosti pri zvysenej teplote, kedy sa z medu udajne odpari zvysna vlkost. Tak isto samotne zahriatie medu na 40°C s otvoreným vieckom by malo pomoct. Overen: Zariadenie na redukovanie mnostva vody v mede, tzv Dehumifikátor. Ani jednu z moznosti som nepouzival, takze nemam osobnu skusenost.
      Ovplyvnit pri praci to vieme len vlastnou trpezlivostou a nechat vcielky robit ich pracu -> zahustit med a zavieckovat co najviac buniek s medom.
      Na toto Ti neviem odpovedat, bolo na to uz mnoho diskusii. Vcielky vzdy vieckuju vtedy, kedy uznaju za vhodne a nemyslim si, ze pre nich znamena lepsie zasoby vtedy, ak maju menej % vody. Ony len potrebuju, aby med nezacal kvasit. Z kuloarov viem, ze pokial ma niekto zazrakom velmi nizku hodnotu vody v mede, jednoducho to zriedi s vodou, aby bolo medu viac -> just business. Ja zastavam nazor, ze aky med vytocim, taky ponuknem :) Mal by vsak splnat normu Slovenskeho medu, cize menej ako 18% vody.