Onkologia | Kongres

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 14 кві 2024
  • Epidemia COVID-19 doprowadziła do znacznego długu zdrowotnego, przejawiającego się m.in. zwiększeniem liczby rozpoznań chorób onkologicznych. Prognozy polskich naukowców wskazują, że liczba przypadków raka piersi lub raka prostaty w latach 2019-2023 zwiększyła się o ponad 20 procent. Jest to bezprecedensowe zwiększenie obciążenia systemu opieki onkologicznej oraz ograniczonej liczby pracowników, którzy są odpowiedzialni za diagnostykę i leczenie onkologiczne. Tymczasem problemem pozostaje ograniczona liczba obejmowanych rezydentur w dziedzinach onkologicznych oraz niewielkie wykorzystanie rozwiązań cyfrowych, które mogłyby zoptymalizować opiekę nad chorymi.
    Jednocześnie w wielu obszarach wciąż skuteczność opieki nad pacjentami zmagającymi się z nowotworami złośliwymi jest niższa niż w innych państwach rozwiniętych. Rośnie śmiertelność z powodu nowotworów ginekologicznych. Zasadne wydaje się rozważenie zmian organizacyjnych oraz zapewnienie odpowiedniego dostępu do skutecznych i bezpiecznych technologii medycznych oraz rozwiązań profilaktycznych.
    Do udziału w dyskusji panelowej zostali zaproszeni:
    Prof. Beata Jagielska, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego;
    Prof. Krzysztof Składowski, kierownik I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii;
    Marek Hok, przewodniczący Podkomisji stałej ds. onkologii;
    Dr Paweł Potocki, Katedra i Klinika Onkologii, Szpital Uniwersytecki w Krakowie;
    Dr hab. Radosław Mądry, Klinika Ginekologii Onkologicznej, Szpital Uniwersytecki w Poznaniu;
    Dorota Korycińska, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Onkologicznej.

КОМЕНТАРІ •