Bardzo dziękuję Pani Joanno - zarówno Pani jak i całemu zespołowi pracującemu wraz z Panią nad tym niezwykłym cyklem. Wspaniały i zarazem smutny odcinek. Pozdrawiam !
pytanie do prowadzącej, może opowie coś o historii swojej żydowskiej rodziny, skąd się wzięła w Polsce, jak to się stało, że trafiła na Dolny Śląsk, to będzie może nawet ciekawsze opowieść dla Polaków niż historia jakieś niemieckiej ruiny. PS. upadek pałacu zaczął się od sowieckich komunistycznych grabieży, warto też o tym wspomnieć. Komuniści sowieccy rozkradli pałac. Później w ramach propagandowej akcji pozwolili lokalnym osadnikom na rozbiór cegły z pałacu, jednak odbyło się to za całkowitą zgodą komunistycznej patologii, podobnie było z innymi pałacami i dworkami, komuniści najpierw je rozkradali z mebli i wartościowych przedmiotów, potem dewastowali albo zamieniali w nieremontowane ruiny. Meble i kosztowności z pałaców trafiały do znajomych komunistycznych antykwariuszy albo domów komunistycznych dygnitarzy, w zależności od układów i znajomości. Do dzisiaj wielu żydowskich komunistycznych kierowników i dawnych urzędników ma u siebie ukradzione z pałaców i dworków niemieckich meble, fotele, kredensy czy szafy. Oczywiście jeśli ich nie sprzedali.
dlaczego twierdzisz, Joanna Lemparska, że nie wiadomo dlaczego komuniści organizowali niszczenie pałaców? (podpowiem a)żeby ukryć złodziejstwo (mebli i wartościowych przedmiotów) b) z powodu walki klasowej, kapitalistyczne pałace nie były komunistom potrzebne, a ich niszczenie miało wymiar propagandowy (zwlaszcza, że namiawiali do tego zwykłych ludzi, c)utrzymanie pałaców było drogie, stać było na to tylko kapitalistów, nie komunistów. d) odzyskiwali w ten sposób materiał budowalny) - wszystkie te powody są oczywiste i powszechnie znane, więc dlaczego Joanna nie mówisz o tym wprost? czyli ściemniasz, że nie wiadomo dlaczego niszczono pałace, popraw się w następnym takim reportażu, chętnie udzielę konsultacji, jakie były cele komunistów.
Byłam kiedyś na objazdowej wycieczce po Dolnym Śląsku i tam wiele takich ruin aż szkoda, że to niszczeje. Fajnie to Pani opowiada. Pozdrawiam serdecznie 🌞
Lubię jak pani ciekawie opowiada o tych starych pałacach i zamkach.Prawda jest taka, że te budowle były ogromnymi inwestycjami bardzo bogatych ludzi.Dzisiaj już nikt nie musi udowadniać swojego bogactwa a i o służbę trudno.
Pani Joanno bardzo lubię filmy które ukazują nasz Dolny Śląsk , uwielbiam pani narrację do tych że filmów , dziękuję bardzo że ukazuje pani tajemnice zabytków naszych ziem Dolno Śląskich .Po oglądnięciu odcinka czekam z nie cierpliwością na kolejny , pozdrawiam i życzę powodzenia pani fan .
Zawsze ciekawie Pani opowiada. Jeśli czas pozwala to jadę z okolic Bydgoszczy aby też poczuć odrobinę historii. Szkoda że tak wiele pięknych obiektów niszczeje, a te które miały farta i mają opiekę to nie można ich zwiedzić. Tylko dzięki Pani możemy być tam gdzie nas nie ma
Żałuje, ze teraz dopiero trafiłam na ten cykl o historii Dolnego Śląska. Dziękuję. Piękne Pani opowiada, a Ja zaczynam nadrabiać zaległości :))) Ps. Piękny Pałac i smutne zakończenie. Szkoda, ze nic się tam teraz nie dzieje...
Przepiękny pałac prze ścianą z herbem znajdowała sìę fontanna. Całe moje życie, aż do 18stego r.ż. tam spędziłam. Magiczne miejsce, w latach 80tych widzialam tam pozostałości z zastawy pałacowej (z herbem), jak również dzwon na wieży, wazony .Schody były całe, kierownictwo ów PGR w tamtym czasie nakazało zniszczyć schody i rozwalić stropy podłóg......Samochody typu bus podjeżdżały po zdobienia zewnętrznych elewacji ich elementów...Gromady Niemców też się zjeżdżały...
Mieszkańcy Chwalimierza z cegły wydartej z pałacu budowali sobie kurniki i chlewiki. Sporo mebli pałacowych pewnie też się znajdzie w domach mieszkańców. Sama miałam okazję siedzieć na takim krześle. Straszny i smutny los spotkał chwalimierski pałac...
Wielka szkoda, że taki perły giną. Dla mnie taki cudem są też Kopice rozgrabione, zniszczone przez kolejnych właścicieli, którzy kupują biorą kredyty na remont i znikają, a pałac niszczeje. Słabe prawo nie chroni tych zabytków nie egzekwuje remontu, wielka szkoda. Wszystko da się podnieść z ruin, świetnym przykładem są odbudowane Bobolice z kompletnej ruiny jest obecnie piękny zameczek, który służy odwiedzającym i właścicielom. Pani Joanno bardzo dziękuję za pani pracę i ciekawe historie, płakać się chce nad losem tych zabytków, które mogłyby cieszyć oczy. Pozdrawiam.
Bardzo lubię Pani opowiadania, ale dziś zaskoczyła mnie Pani, bo Karol Scheibler, był głównie łódzkim fabrykantem, to tutaj u nas w Łodzi jest pochowany. Ten jego ślad dolnośląski jest dla mnie bardzo ciekawy - może warto ten ślad odkryć - mega ciekawy temat :)
@@MegaPaul305 Pani Lamparska pokazuje w swoim filmie zdjęcie Karola Wilhelma Scheiblera, łódzkiego fabrykanta - wystarczy wygooglować i porównać, że to ta sama osoba :)
po wojnie ojciec był powołany do wojska. W Oleśnicy stacjonował, o ile pamiętam. Opowiadał co się działa na Dolnym Śląsku. To co nie obrabowały uwczesne władza, dokończyli szabrownicy. Ludzie szukali legendarnych skarbów! Raz Rosjanie, innym razem Polacy kopali, wysadzali /burzyli/ i nikt się nie przejmował historia. Przecież to niemieckie!
To tak jak w Wierzbicy Dolnej piekny 4 pietrowy palac z okragla wieza , zostal doszczetnie rozebrany w latach 1990 2000 , dzisiaj na tym miejscu rosna drzewa .
@@alexanderjabonowski9952 Wielka szkoda, takie bezmyslne niszczenie dowodzi tylko poziomu inteligencji tych ludzi, to jak pies ogrodnika : ja nie bede mial ,to i inni tez nie beda mieli.
Oglądam i nie mogę się dowiedzieć jakie tajemnice kryją w tych zamkach dolnośląskich...prosilabym o umieszczanie napisów...my nieslyszacy dolnośląscy też lubimy podróżować....
Tak się zastanawiam czy choćby dwóch cennych zabytków nie można byłoby odbudować/odrestaurować za publiczne pieniądze bez zamiaru sprzedaży? Przecież to skarby narodowe. Na tyle dziwnych, często niezrozumiałych rzeczy idą pieniądze z naszych podatków. Może Ministerstwo Kultury zainteresowałoby się właśnie takimi obiektami? Mogą być ośrodkiem wypoczynkowym, sanatorium publicznym, czymkolwiek o co się na bieżąco zadba zgodnie z historycznym duchem tych cudnych miejsc. Nieustająco dziękuję Pani Joannie za piękne prezentacje
Wniosek Pani Joasiu jest jeden Rysy czasu pozostawione na tak pięknej budowli mówią nam o jednym .że nic się nie liczy tylko tyle ile wina się wypiło i kobiet pokochało Dużo zdrowia i miłych wrażeń dla całej ekipy
Ale interesująca historia.Dolny Śląsk to zagłębie pięknych poniemieckich pałaców oczywiście tych które nie zostały w.glupi sposób zniszczone. Pani opowieści są bardzo interesujące Pozdrawiam z Krakowa.
@Glenix Dobrze znam historię tych terenowi wiem ze radzieckie wojska były w Legnicy i nie tylko.Ale hedt to grupa dotyczącą dolnośląskich pałaców, a nie wojsk radzieckich.
Pani Joanno, świetny materiał. Pojechałem do Chwalimierza włąśnie dzięki Pani filmowi. Chciałbym podziękować za inspirację i zapytać czy aby na pewno nie ma nigdzie tych planów? Archiwa Wrocławskie może? Chciałbym poszukać na własną rękę ale nie wiem za bardzo gdzie zacząć.
Faktycznie piękna historia A my nie umieliśmy zachować tak pięknego pałacu Jesteśmy okropni póki Pani Joasia opowiada to umiem sobie to nawet wyobrazić ale jak bym sama tam była nie znając tej historii to odeszła bym niepocieszona naprawdę szkoda wielka SZKODA pozdrawiam Mariola ze Świdnicy
Szkoda dzieł życia tego Hansa jak i jego samego. Z opowieści wyłania się postać silnego, pracowitego i sprawiedliwego człowieka rzuconego między tryby machiny wojennej.
Tak oglądam te programy radia Wrocław i przyznaje jestem ich fanem ale stwierdzam jedno jako Polacy jesteśmy dobrzy napewno w jednym ;) potrafimy niszczyc i rozkradać , jak wtedy tak i teraz, kiedyś zniszczymy sami sobie ten kraj i winnych oczywiscie nie bedzie ;) pozdrawiam
@@jaex5178 tez sie zastanów i czytaj ze zrozumieniem bo te pałace zniszczyli Twoi i moi rodacy , wyciagali zwłoki włascicieli z trumien i stawiali dla żartu w oberżach lub wrzucali do stawów
Dlaczego jesteśmy tacy. Zniszczyliśmy tyle piękna tylko dlatego że było niemieckie. Tak samo jak Niemcy czy Rosjanie niszczyli pałace czy pomniki bo były polskie.
Nie jestem agresywny, jednak dziwnie się poczułem, gdy odpadający tynk z szpitalnego muru uwidocznił poniemiecki napis... Oczywiście nie zniszczyłbym go, historia... "Smutno" mi, gdy niektórzy mieszkańcy miasta pieją z radości.
@@burylis5333 Myślę o czymś innym. Na tereny Dolnego Śląska przyjechali ludzie ze wschodnich terenów Polski. Często po przejściach wojennych, bez majątku, biedni. Dlaczego więc dopuszczono do zniszczenia tego, zamiast rozsądnie wykorzystać? Przecież taki pałac miał dużą wartość i mógł służyć. Na działania Rosjan już pewnie wpływ był znikomy, ale przecież nie wszystko zniszczyli oni.
@@f2lo2 Hahahahaha na tereny Śląska przyjechali biedacy Polacy ze wschodu bez majątku hahahahaha radzę przejechać się na wschodnie tereny byłej Polski zobacz jakie tam stoją w ruinie pałace ten pałac jest jak dobudówka do pałacu na wschodniej Polsce .
gdyby Zamki Dwory Pałace były odpowiednio utrzymane były by tysiące miejsc hotelowych i wypoczynkowych domy seniorów dla ludzi zza granicy Euro by napływało a tak co Architektura zniszczona Tylko Historia pozostała na tym nie da się zarobić mało tego ludzie z Polski jadą do innych krajów podziwiać zabytki i zostawiać pieniądze
Jest tych zrujnowanych, niegdyś ciekawych i pięknych pałacow, zamkow na DŚl coraz więcej. Jak widac nie ma chętnych do kupowania. Niemcy, dawni wlasciciele tez nie chca z róznych powodow. Co, gdyby jednak gminy wyremontowywaly swoje zabytki poniemieckie a potem wystawialy gotowe na sprzedaż. Istnieje pewne ryzyko, ale moze jednak wowczas ktos chetniej by kupił zamiast mordowac sie samemu z remontem.
Szanowni Państwo, pozdrawiam serdecznie, w imieniu całej naszej ekipy dziękuję za ciepłe słowa i zapraszam na spotkanie z tajemnicą :)
Bardzo dziękuję Pani Joanno - zarówno Pani jak i całemu zespołowi pracującemu wraz z Panią nad tym niezwykłym cyklem. Wspaniały i zarazem smutny odcinek. Pozdrawiam !
Zawsze czekam na kolejny tajemniczy odcinek🤗Pani Joanno jest Pani wspaniała, że prezentuje nam Pani takie skarby
@@kropkan3308 I ja również bardzo dziękuję za kolejne spotkanie :-)
pytanie do prowadzącej, może opowie coś o historii swojej żydowskiej rodziny, skąd się wzięła w Polsce, jak to się stało, że trafiła na Dolny Śląsk, to będzie może nawet ciekawsze opowieść dla Polaków niż historia jakieś niemieckiej ruiny. PS. upadek pałacu zaczął się od sowieckich komunistycznych grabieży, warto też o tym wspomnieć. Komuniści sowieccy rozkradli pałac. Później w ramach propagandowej akcji pozwolili lokalnym osadnikom na rozbiór cegły z pałacu, jednak odbyło się to za całkowitą zgodą komunistycznej patologii, podobnie było z innymi pałacami i dworkami, komuniści najpierw je rozkradali z mebli i wartościowych przedmiotów, potem dewastowali albo zamieniali w nieremontowane ruiny. Meble i kosztowności z pałaców trafiały do znajomych komunistycznych antykwariuszy albo domów komunistycznych dygnitarzy, w zależności od układów i znajomości. Do dzisiaj wielu żydowskich komunistycznych kierowników i dawnych urzędników ma u siebie ukradzione z pałaców i dworków niemieckich meble, fotele, kredensy czy szafy. Oczywiście jeśli ich nie sprzedali.
dlaczego twierdzisz, Joanna Lemparska, że nie wiadomo dlaczego komuniści organizowali niszczenie pałaców? (podpowiem a)żeby ukryć złodziejstwo (mebli i wartościowych przedmiotów) b) z powodu walki klasowej, kapitalistyczne pałace nie były komunistom potrzebne, a ich niszczenie miało wymiar propagandowy (zwlaszcza, że namiawiali do tego zwykłych ludzi, c)utrzymanie pałaców było drogie, stać było na to tylko kapitalistów, nie komunistów. d) odzyskiwali w ten sposób materiał budowalny) - wszystkie te powody są oczywiste i powszechnie znane, więc dlaczego Joanna nie mówisz o tym wprost? czyli ściemniasz, że nie wiadomo dlaczego niszczono pałace, popraw się w następnym takim reportażu, chętnie udzielę konsultacji, jakie były cele komunistów.
WIELKA SZKODA- ŻAL, ŻAL,ŻAL!!! PAŁAC BYŁ PIĘKNY ... DZIĘKUJEMY ZA PANI WRAŻLIWOŚĆ I DAR OPOWIADANIA
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Dziś
100,lat.
Byłam kiedyś na objazdowej wycieczce po Dolnym Śląsku i tam wiele takich ruin aż szkoda, że to niszczeje. Fajnie to Pani opowiada. Pozdrawiam serdecznie 🌞
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Uwielbiam Dolny Śląsk...a jestem z Mazur🙂Pozdrawiam serdecznie
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Pani Joanno bardzo dziękuję za wspaniały film o tym pałacu jak zawsze super 💓 opowieść 😍🤩🤩🤩👍👍👍🖐️🖐️🖐️
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Lubię jak pani ciekawie opowiada o tych starych pałacach i zamkach.Prawda jest taka, że te budowle były ogromnymi inwestycjami bardzo bogatych ludzi.Dzisiaj już nikt nie musi udowadniać swojego bogactwa a i o służbę trudno.
Dziękuję że pokazuje Pani bardzo ciekawe i cenne miejsca w Polsce 👍
Mieszkam w Środzie Śląskiej. Byłam tam nie raz. Dziękuję za piękną opowieść.
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
@@zbigniewkarwowski4586 oj tak, to prawda Zbigniewie.
@@alexanderjabonowski9952 szabrownicy. Oni nawet pod tynkiem szukali skarbów.
Na starych zdjęciach piękny ten Pałac
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
@@alexanderjabonowski9952 a Ty kim jestes ?? Albo czym ? Ty Freimaurer Hahaha
Dzien dobry .Ogladam jak zawsze z wielka ciekawościa.Pozdrawiam serdecznie całą ekipe!
"Wchodzimy do pałacu, Hrabina tego nie robiła ale ja weszłam przez dziure "😍😀 Piękne historie ,każda zostawia niedosyt. Piękna narracja pani Joanno.
ktora dziure ?
Pani Joanno bardzo lubię filmy które ukazują nasz Dolny Śląsk , uwielbiam pani narrację do tych że filmów , dziękuję bardzo że ukazuje pani tajemnice zabytków naszych ziem Dolno Śląskich .Po oglądnięciu odcinka czekam z nie cierpliwością na kolejny , pozdrawiam i życzę powodzenia pani fan .
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Ciekawa historia tego mejsca,posiadam książki wydania pani Joanny ,proszę nadal kontynuować opowieści,pozdrawiam👍
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
Dziekuje Setdecznie za piekna opowiesc ♡
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Serdecznie a nie Setecznie
Witam serdecznie Uwielbiam Pani opowiadania jest ciekawie pozdrawiam 🏰🌺🌺🌺
Zawsze ciekawie Pani opowiada. Jeśli czas pozwala to jadę z okolic Bydgoszczy aby też poczuć odrobinę historii.
Szkoda że tak wiele pięknych obiektów niszczeje, a te które miały farta i mają opiekę to nie można ich zwiedzić.
Tylko dzięki Pani możemy być tam gdzie nas nie ma
Bajeczne miejsce, piękna opowieść. Jeszcze tam nie byłam. Moze się uda. Zaczarowany Dolny Ślask znowu zachwyca.
Piękna opowieść i miejsce.
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Żałuje, ze teraz dopiero trafiłam na ten cykl o historii Dolnego Śląska. Dziękuję. Piękne Pani opowiada, a Ja zaczynam nadrabiać zaległości :))) Ps. Piękny Pałac i smutne zakończenie. Szkoda, ze nic się tam teraz nie dzieje...
Pani Joanno prosimy o wiecej i dluzej.😊
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
Przepiękny pałac prze ścianą z herbem znajdowała sìę fontanna. Całe moje życie, aż do 18stego r.ż. tam spędziłam. Magiczne miejsce, w latach 80tych widzialam tam pozostałości z zastawy pałacowej (z herbem), jak również dzwon na wieży, wazony .Schody były całe, kierownictwo ów PGR w tamtym czasie nakazało zniszczyć schody i rozwalić stropy podłóg......Samochody typu bus podjeżdżały po zdobienia zewnętrznych elewacji ich elementów...Gromady Niemców też się zjeżdżały...
Mieszkańcy Chwalimierza z cegły wydartej z pałacu budowali sobie kurniki i chlewiki. Sporo mebli pałacowych pewnie też się znajdzie w domach mieszkańców. Sama miałam okazję siedzieć na takim krześle. Straszny i smutny los spotkał chwalimierski pałac...
Pani Joanno jak zwykle extra Pani opowiada i ciekawie pozdrawiam serdecznie
Wielka szkoda, że taki perły giną. Dla mnie taki cudem są też Kopice rozgrabione, zniszczone przez kolejnych właścicieli, którzy kupują biorą kredyty na remont i znikają, a pałac niszczeje. Słabe prawo nie chroni tych zabytków nie egzekwuje remontu, wielka szkoda. Wszystko da się podnieść z ruin, świetnym przykładem są odbudowane Bobolice z kompletnej ruiny jest obecnie piękny zameczek, który służy odwiedzającym i właścicielom. Pani Joanno bardzo dziękuję za pani pracę i ciekawe historie, płakać się chce nad losem tych zabytków, które mogłyby cieszyć oczy. Pozdrawiam.
Specjaliści ocenili, że taniej byłoby wybudować Kopice na nowo niż wykonać remont. Szkoda pałacu Śląskiego Kopciuszka
Ale po remoncie był by to nadal oryginalny pałac i oryginalne mury, nie jego kopia.
Ciekawa opowieść i materiał filmowy. Dziekuję i pozdrawiam.
super odcinek , świetny materiał " Tv Histria Na Luzie" polecamy się na przyszłość .Pozdrowionka :-)
Droga Pani Joanno czekam pozdrawiam serdecznie Robert 🤩🤩🤩🖐️🖐️🖐️👍👍👍
Świetny reportaż
Bardzo serdecznie dziękuję za tak ciekawe informacje . Pozdrawiam
Co dziennie tam jestem 😢
Prosimy więcej takich historii 👌👍
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
Dziękujemy że mogliśmy uczestniczyć i zobaczyć jak pracuje profesjonalistka, oczywiście zawsze do usług.
Przyjemnie :)
Bardzo lubię Pani opowiadania, ale dziś zaskoczyła mnie Pani, bo Karol Scheibler, był głównie łódzkim fabrykantem, to tutaj u nas w Łodzi jest pochowany. Ten jego ślad dolnośląski jest dla mnie bardzo ciekawy - może warto ten ślad odkryć - mega ciekawy temat :)
Karl Scheibler.
@@MegaPaul305 Pani Lamparska pokazuje w swoim filmie zdjęcie Karola Wilhelma Scheiblera, łódzkiego fabrykanta - wystarczy wygooglować i porównać, że to ta sama osoba :)
po wojnie ojciec był powołany do wojska. W Oleśnicy stacjonował, o ile pamiętam. Opowiadał co się działa na Dolnym Śląsku. To co nie obrabowały uwczesne władza, dokończyli szabrownicy. Ludzie szukali legendarnych skarbów! Raz Rosjanie, innym razem Polacy kopali, wysadzali /burzyli/ i nikt się nie przejmował historia. Przecież to niemieckie!
Nie rozumie to jest przecież polskie od 1945 .
Bylam w tych ruinach, przykro patrzec jak niszczeja coraz bardziej.😞
Jak zwykle super. Mega
Cudowne było, został żal i niemoc. Mnie to boli, bo kocham historię.
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
Pięknie Pani opowiada historię marek
Pozdrawiam Panią i Ekipę 🙂
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
Zajefajne
Witam Joasiu i pozdrawiam Podoba mi się twoje przestawianie tych zabytków bo naprawdę ja też zabytki kocham
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
To tak jak w Wierzbicy Dolnej piekny 4 pietrowy palac z okragla wieza , zostal doszczetnie rozebrany w latach 1990 2000 , dzisiaj na tym miejscu rosna drzewa .
Pani Joanno, prosze zrobic reportaz o Kopicach!
Pozdrawiam serdecznie
Pani Joanno , jak zwykle ciekawa historia , tylko naprawdę bardzo szkoda że te zabytki popadają w taka ruinę , pozdrawiam 👍👍
Polski rząd nie ma pomysłu na te zabytki smutne...
@@MegaPaul305 szczerze mówiąc nasz rząd w ostatnim czasie chyba na nic nie ma pomysłu
Ciekawe opowiadanie, ciepły glos Pani Joanny, i tak zaczyna się przygoda z historią.
Kto zbił tynki?
Polacy. Bolszewicy. Ułani z Ułan Bator.
@@alexanderjabonowski9952 Wielka szkoda, takie bezmyslne niszczenie dowodzi tylko poziomu inteligencji tych ludzi, to jak pies ogrodnika : ja nie bede mial ,to i inni tez nie beda mieli.
I po co im było napadać na Polskę i wzniecać wojnę ? Tyle nieszczęść spowodowali, że ludzie jeszcze przez 1000 lat będą pamiętać .
Serdeczne Pozdrowienia z Antwerpii ❤️
Wszystko jest intrygujące Pani Joanna również marek
POZDRAWIAM
Super jak zawsze może jeszcze o jakimś pałacu np w goszczu
Oglądam i nie mogę się dowiedzieć jakie tajemnice kryją w tych zamkach dolnośląskich...prosilabym o umieszczanie napisów...my nieslyszacy dolnośląscy też lubimy podróżować....
Ale budowla robi wrażenie ,brawo pani Joanno.
swietny kanal, powinien sie rozbudowac i robic zamki z calej polski !!!
Tak się zastanawiam czy choćby dwóch cennych zabytków nie można byłoby odbudować/odrestaurować za publiczne pieniądze bez zamiaru sprzedaży? Przecież to skarby narodowe. Na tyle dziwnych, często niezrozumiałych rzeczy idą pieniądze z naszych podatków. Może Ministerstwo Kultury zainteresowałoby się właśnie takimi obiektami? Mogą być ośrodkiem wypoczynkowym, sanatorium publicznym, czymkolwiek o co się na bieżąco zadba zgodnie z historycznym duchem tych cudnych miejsc. Nieustająco dziękuję Pani Joannie za piękne prezentacje
Wniosek Pani Joasiu jest jeden Rysy czasu pozostawione na tak pięknej budowli mówią nam o jednym .że nic się nie liczy tylko tyle ile wina się wypiło i kobiet pokochało Dużo zdrowia i miłych wrażeń dla całej ekipy
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
I love Wrocław ❤❤❤❤
Szkoda że zostały tylko ruiny. Tak wiele zabytków niszczeje, a przecież to świadkowie naszej historii i powinno się o nie dbać.
Ale interesująca historia.Dolny Śląsk to zagłębie pięknych poniemieckich pałaców oczywiście tych które nie zostały w.glupi sposób zniszczone. Pani opowieści są bardzo interesujące Pozdrawiam z Krakowa.
@Glenix Dobrze znam historię tych terenowi wiem ze radzieckie wojska były w Legnicy i nie tylko.Ale hedt to grupa dotyczącą dolnośląskich pałaców, a nie wojsk radzieckich.
Kochani kończy się zbiórka dla chłopaka
😍Wiktor Lewicki siepomaga 😍
Każda zlotowka sie liczy, aby wygrał z chorobą.
@Glenix A jak można się odnieść do bezczelnego rabunku naszych najcenniejszych obiektów ze skarbca koronnego . Można to tylko potępić.
@Glenix Na pewno odbudowano pałac pruskich Hohenzollernow pomijając Zamek Piastów Śląskich.
Ciekawy film, interesujące miejsce i architektura, los zabytku- smutny jak wielu innych 😢
Bardzo ciekawie przedstawiona historia starego zamku, który po śmierci właścicieli popadł w całkowitą ruinę. E.K.
❤❤❤
Tyle jest pałaców w ruinie ten był pękny ja mieszkałem na Warmii ruina w Słobitach i jak ją się cieszę że odbudowują pałac w Gładyszach pozdrawiam
Pani Joanno, świetny materiał. Pojechałem do Chwalimierza włąśnie dzięki Pani filmowi. Chciałbym podziękować za inspirację i zapytać czy aby na pewno nie ma nigdzie tych planów? Archiwa Wrocławskie może? Chciałbym poszukać na własną rękę ale nie wiem za bardzo gdzie zacząć.
Faktycznie piękna historia A my nie umieliśmy zachować tak pięknego pałacu Jesteśmy okropni póki Pani Joasia opowiada to umiem sobie to nawet wyobrazić ale jak bym sama tam była nie znając tej historii to odeszła bym niepocieszona naprawdę szkoda wielka SZKODA pozdrawiam Mariola ze Świdnicy
Jakaś masakra. A przecież to nie jedyne zrujnowane miejsce ...
W przylegającym do pałacu lesie, są dwa miejsca w których były dawne grodziska. Ciekaw jestem czy zachowały się o nich jakiekolwiek informacje?
Polacy patrioci partyzanci narodowcy bohaterowie lektur szkolnych zbili nawet tynki.
🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹🌹😍😍😍😍👍👍👍👍👍
Moze cos o Sczodrym koło Długołęki
Fajna ta pani 😁😁😁
WITAM
👍
Polecam także kanał History Hiking
Musimy się wybrać, cały czas jeździmy po Dolnym Śląsku i wyszukujemy perełki :)
Szkoda dzieł życia tego Hansa jak i jego samego. Z opowieści wyłania się postać silnego, pracowitego i sprawiedliwego człowieka rzuconego między tryby machiny wojennej.
Podobno miejsca i przedmioty są niewinne...
podobno tutejsi są dziećmi .... !
@@agrazaj223 Fajnie być dzieckiem...
Niesamowita historia..szkoda że to niedługo pierdyknie"
Niewiarygodne, że zabytki tak niszczeją. W tak krótkim czasie doszło do zniszczenia tak pięknej budowli.
Ciekawe informacje. Dziękujemy.
Tak oglądam te programy radia Wrocław i przyznaje jestem ich fanem ale stwierdzam jedno jako Polacy jesteśmy dobrzy napewno w jednym ;) potrafimy niszczyc i rozkradać , jak wtedy tak i teraz, kiedyś zniszczymy sami sobie ten kraj i winnych oczywiscie nie bedzie ;) pozdrawiam
@@jaex5178 musieli gdzies mieszkac łaski nie robili
@@jaex5178 nie odwaracaj kota ogonem
@@jaex5178 nie napisalem ze jestem tylko ze jestesmy czytaj ze zrozumieniem to raz. A dwa tez nie niszcz bo masz to we krwi po przodkach
@@jaex5178 czasami interpretacja ci nie wychodzi
@@jaex5178 tez sie zastanów i czytaj ze zrozumieniem bo te pałace zniszczyli Twoi i moi rodacy , wyciagali zwłoki włascicieli z trumien i stawiali dla żartu w oberżach lub wrzucali do stawów
człowiek jest takim stworzeniem że niszczy co spotyka na swojej drodze a czego jyz nie mizna odbudować itd. serce się kroi ,smutni na to patrzeć.
zniszczony by nie dopuścić do odkrycia tajemnicy elektrowni kopułowej !
Pani Joanno może warto byłoby odwiedzić miejscowość Prusy lub Kondratowice koło Strzelina?
O tych dewastacjach o których Pani opowiada mogą być przyczyną choroby serca. Wręcz nieprawdopodobne do czego są ludzie zdolni.
Ciekawe jak zawsze
Jak to bajka różnie się kończy.
to najlepszy odcinek ...Jest bardzo seksi:)
Dlaczego jesteśmy tacy. Zniszczyliśmy tyle piękna tylko dlatego że było niemieckie. Tak samo jak Niemcy czy Rosjanie niszczyli pałace czy pomniki bo były polskie.
Niemcy zniszczyli wszystko bo chcieli wiecej i chcieli Europy bez granic. tylko dla nich.
A że agresja rodzi agresję - to się stało właśnie tak - ogólne zniszczenia - po kazdej stronie!
Nie jestem agresywny, jednak dziwnie się poczułem, gdy odpadający tynk z szpitalnego muru uwidocznił poniemiecki napis... Oczywiście nie zniszczyłbym go, historia... "Smutno" mi, gdy niektórzy mieszkańcy miasta pieją z radości.
Niemiec zbudowal, Polak i Rosjanin zdemolowal. Przykre, ale prawdziwe...
zapomniałeś,ze na Dolnym Slasku Sovieci do 1947 roku wywozili do Rosji całe urządzenia fabryk i wyposażenia wnętrz z pałaców,dworów, domów.
@@kasiairys Dlatego napisalem Polak i Rosjanin.
Niemcy nam zrujnowali cały kraj xd
@@burylis5333 Myślę o czymś innym. Na tereny Dolnego Śląska przyjechali ludzie ze wschodnich terenów Polski. Często po przejściach wojennych, bez majątku, biedni. Dlaczego więc dopuszczono do zniszczenia tego, zamiast rozsądnie wykorzystać? Przecież taki pałac miał dużą wartość i mógł służyć. Na działania Rosjan już pewnie wpływ był znikomy, ale przecież nie wszystko zniszczyli oni.
@@f2lo2 Hahahahaha na tereny Śląska przyjechali biedacy Polacy ze wschodu bez majątku hahahahaha radzę przejechać się na wschodnie tereny byłej Polski zobacz jakie tam stoją w ruinie pałace ten pałac jest jak dobudówka do pałacu na wschodniej Polsce .
Pozdrawiam panią i Radio Wrocław z Gubina.
ma Pani bardzo miłą tonacje głosu....
Kochani kończy się zbiórka dla chłopaka
😍Wiktor Lewicki siepomaga 😍
Każda zlotowka sie liczy, aby wygrał z chorobą.
gdyby Zamki Dwory Pałace były odpowiednio utrzymane były by tysiące miejsc hotelowych i wypoczynkowych domy seniorów dla ludzi zza granicy Euro by napływało a tak co Architektura zniszczona Tylko Historia pozostała na tym nie da się zarobić mało tego ludzie z Polski jadą do innych krajów podziwiać zabytki i zostawiać pieniądze
Piękna opowieść szkoda że nie szanujemy naszych zabytków to jest nasza kultura. Dziękuję pozdrawiam.😢
Jest tych zrujnowanych, niegdyś ciekawych i pięknych pałacow, zamkow na DŚl coraz więcej. Jak widac nie ma chętnych do kupowania. Niemcy, dawni wlasciciele tez nie chca z róznych powodow. Co, gdyby jednak gminy wyremontowywaly swoje zabytki poniemieckie a potem wystawialy gotowe na sprzedaż. Istnieje pewne ryzyko, ale moze jednak wowczas ktos chetniej by kupił zamiast mordowac sie samemu z remontem.
Ludzie zniszczą wszystko.
Dlaczego takie miejsca nie są ratowane?
Pani Joanno zapraszamy do dawnego pałacu w kotzenau,teraz Chocianów powiat polkowice :)
zrujnowane trochę miejsca.... 😁
Cudo jak można nie dbać o swoje. Władza władza zniszczyli wszystko co piękne i dobre
Ile zła wyrządzić potrafi zło! Alę myślę że Ruskie zło jest najgorsze.
Ten pałac i tak by się zawalił utrzymanie takiego obiektu miesięcznie kosztuje tysiące złotych
I gdzie konserwator