General Trolowski bo ekonomia wymaga myślenia i zadania sobie trochę trudu a to już za dużo jak na nasze społeczeństwo (oczywiście nie mówię o wszystkich ale o przerażającej większości)
Przemysław Żyto ...niezgodze sie z tą tezą jakoby ludzie unikaja ekonomi bo to wymaga trudu i zaangażowania intelektualnego... Ludzie z natury są pragmatykami i w momencie kiedy panstwo utrudnia samodzielnosc ekonomiczną przestają sie tym intetesowac... i to jest powód a na potwierdzenie przypomne ze na poczatku lat '90 w epoce ustawy Wilczka ludzie wylegli na ulice by rozpoczac prywatna dzialalnosc... pomimo braku wiedzy na temat zasad kapitalizmu... poprostu ludzie unikaja marnowania zasobow.
Mozesz sie rowniez zapoznac z historia Traktatu Wersalskiego i jak w pewnej mierze przyczynil sie do rozpetania Drugiej Wojny Swiatowej. Sam wielki Lord Keynes byl kategorycznie przeciwny temu co podpisali Niemcy tamtego dnia.
+Mat Ch Był również za pozostawieniem Śląska w granicy Niemiec, co powiększyłoby potencjał przemysłowy Rzeszy, a argumentował to słowami, że: "Nie daje się małpie zegarka" mając na myśli Polskę. Wiele osób miało dobre pomysły by zapobiec wojnie np. Piłsudski zastanawiał się nad wojną prewencyjną, a najwybitniejszy Brytyjczyk wszech czasów Churchill był za nie pozwoleniem Niemcom zajęcia Czech.
Wiem do czego nawiazujesz, otoz, stawiajac sie na jego miejscu, jako ekonomista mial racje mowiac ze Gorny Slask powinien nalezec do Niemiec po Pierwszej Wojnie Swiatowej, kazdy pomysl ma dwie strony medalu, niektorym moze sie on po prostu nie spodobac. Ale ja nawiazywalem do kompletnie innej sprawy, sprawy ktora sprawila ze owe Traktaty opuscil oburzony - bo panstwa Ententy wpadly na genialny pomysl obarczenia panstwa Niemieckiego ogromna iloscia dlugu, ktora doprowadzila do pozniejszej, juz slawnej - hiperinflacji.
UWAGA! Jestem studentem pierwszego roku Ekonomii i na dzisiejszym wykladzie pani wykladowca powiedziala, ze najlepsza opcja dla rozwoju gospodarczego jest taka mala inflacja, nie powiediala dokladnie jak mala, ale to i tak bez znaczenia. Zlapalem sie za glowe i rozejrzalem po auli czy kogos to tez zaskoczylo, ale nie wszyscy siedzieli spokojnie. Przeczytalem dzisiaj kilka materialow na ten temat i oczywiscie to deflacja jest korzystna a nie inflacja. Mam nawet w domu ksiazke "Inflacja, czyli wrog publiczny numer jeden" i przeczytam ja wkrotce. Generalnie ona ta inflacje argumentowala jakims belkotem, ze dzieki temu firmy chetniej inwestuja i maleje bezrobocie, no myslalem ze nie wytrzymam. Wykladowca to mowil! Na Uniwersytecie! Jak w takim razie przecietny Kowalski ma cos zrozumiec?
Ad Fontes ogólnie inflacja jest korzystna bo gdyby mozna bylo bogacic sie tylko na tym ze sie pieniadze posiada to nikt by nie chcial ich inwestowac. nawet złota czy srebra jest na swiecie co roku coraz więcej bo po prostu kopalnie tych metali funkcjonuja. bardziej niz poziom inflacji w rozumieniu sredniorocznych cen problemem jest podaz pieniadza a wlasciwie to czy panstwo powinno nakladac na banki stopy procentowe czy waluta powinna byc oparta na standardzie kruszcowym itp. nauczyciele akademiccy nie są głupi często slyszeli o austriackiej szkole ekonomii. warto jednak wiedziec czym swoje zdanie opieraja keynesisci albo monetarysci jak friedman. pozdrawiam
deflacja jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia makroekonomii. Pani wykładowca miała zupełną rację. jak przebrniesz przez kilka semestrów i będziesz mieć makroekonomię (najlepiej w języku angielskim, bo jest najwięcej ciekawych opracowań) to zrozumiesz dokładnie.
17:51 - popełniliście częsty błąd w tym stwierdzeniu. Z jego dedukcji można wywnioskować, że zarówno gorszy pieniądz jest wypierany przez ten lepszy, i vice versa. Np. ,,autobus wyprzedził samochód". Zarówno jeden jak i drugi pojazd może być tu wyprzedany.
Mały błąd, powinno być że transakcje odbywały się na zasadach Forward, a nie Futures. Futures jest raczej szczególnym przypadkiem Fowardu, po za tym w tamtym czasie raczej nie było transakcji Futures ;)
Sporo pozycji jest troszke az za bardzo Austriacka, uwazalbym co wybieram. Nie mowie nic o tym ze szkola Austriacka jest zla, mysle ze osoba ktora dopiero rozpocznie przygode z teoria ekonomiczna powinna zaczac od czegos neutralnego. Ekonomisci w czsach dzisiejszych nie dziela sie juz na szkole Austriacka czy Saltwater/Freshwater. Jedynym dobrym poczatkiem jest jakis opasly wstep Mankiw'a lub Krugman'a.
Tamte tulipany nie przetrwaly do naszych czasów, ale gdyby się okazało nagle, że ktoś je ma. To cena by była pewnie większa za cebulkę teraz niż w szczycie tamtego boom'u. Zawsze się znajdzie kolekcjoner fascynata który nie zna lepszego sposobu (lub nie chce) na wydawanie pieniędzy, które mu przyszły przy odrobinie szczescia
Czy czasami brytyjska kompania wschodnioindyjska nie jest określana największą korporacja w historii? Wydaje mi się, że była ona potężniejsza od holenderskiej.
modelarski albo jest na tyle dobry, że przyciąga ludzi z całego świata, co może się skończyć inflacją. myślę, że dobry wniosek jest taki, że ciężko zmieniać system monetarny w jednym kraju, gdy inne kraje prowadzą politykę inflacyjną, bo wtedy może się to skończyć źle
Prosta Ekonomia No, w ogóle ciekawy wątek... Taki super złoty pieniądz. Poza tym specyficzna sytuacja nadpodaży złota... Ale jeśli faktycznie była inflacja, to by oznaczało, że bańka, nie była aż tak duża...
Jesteś w stanie to w jakikolwiek sposób uzasadnić? Sam jestem uczniem na kierunku technik informatyk i mocno się zastanawiam nad przyszłością rynku IT. Ale z drugiej strony wielu spekulantów, którzy mają styczność z tym rynkiem stwierdza, że dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu rynek się aż tak się nie załamie (przynajmniej w najbliższych 5 latach). Pytanie komu zaufać
Chodzi mi o to, że jest straszne parcie na to, promowanie tej dziedziny na każdym kroku, każdy zostanie na końcu programistą więc wartość tej pracy spadnie. Tak jak np. każdy jest magistrem już prawie i ten tytuł już nic nie znaczy.
Artimal ♛ Nie każdy zostanie programistą. Programowanie jest dosyć skomplikowanym procesem, wymagającym dużej wiedzy i ogromnej dokładności. (Jeden zły znak często uniemożliwa działanie całego programu) Moim zdaniem programiści podzielą się na 2 grupy. Dobrych, którzy mają dużą wiedzę na ten temat i resztę, której wiedza będzie niewystarczająca do pisania skomplikowanych programów. Zapewniam Cię że ta pierwsza grupa (Dobrzy) zawsze znajdzie pracę
Szkoda,że ekonomia nie jest tak popularna wśród społeczeństwa...
General Trolowski bo ekonomia wymaga myślenia i zadania sobie trochę trudu a to już za dużo jak na nasze społeczeństwo (oczywiście nie mówię o wszystkich ale o przerażającej większości)
Przemysław Żyto ...niezgodze sie z tą tezą jakoby ludzie unikaja ekonomi bo to wymaga trudu i zaangażowania intelektualnego... Ludzie z natury są pragmatykami i w momencie kiedy panstwo utrudnia samodzielnosc ekonomiczną przestają sie tym intetesowac... i to jest powód
a na potwierdzenie przypomne ze na poczatku lat '90 w epoce ustawy Wilczka ludzie wylegli na ulice by rozpoczac prywatna dzialalnosc... pomimo braku wiedzy na temat zasad kapitalizmu...
poprostu ludzie unikaja marnowania zasobow.
Jak zwykle wybitny materiał, powinniście być puszczani w szkołach!
Profesor na studiach na Botanice pokazał nam ten filmik apropos Tulipanomani 😉
Genialny odcinek... Jak zawsze!
Bardzo klimatyczny odcinek. Dzięki tej muzyce miałem drugi powód by słuchać do końca :)
życzę twórcom kanału coraz większego zasięgu ich działalności , postaram się regularnie wspierać wasz projekt
Dziękujemy za miłe słowa i wsparcie! :)
Bardzo ciekawy odcinek!
"...i srebrną filiżankę" :D Fajnie to brzmi. Spotkałem się już tą historią, ale nie była tak konkretnie opowiedziana. Dzięki!
najlepszy odcinek
Świetny!
bardzo ciekawy materiał
Ciekawy odcinek
Zrób filmik o historii gospodarek Niemiec lub Anglii
Jest artykuł o rewolucji przemysłowej prostaekonomia.pl/rewolucja-przemyslowa-xix-wieczny-kapitalizm/
Mozesz sie rowniez zapoznac z historia Traktatu Wersalskiego i jak w pewnej mierze przyczynil sie do rozpetania Drugiej Wojny Swiatowej. Sam wielki Lord Keynes byl kategorycznie przeciwny temu co podpisali Niemcy tamtego dnia.
+Mat Ch Był również za pozostawieniem Śląska w granicy Niemiec, co powiększyłoby potencjał przemysłowy Rzeszy, a argumentował to słowami, że: "Nie daje się małpie zegarka" mając na myśli Polskę. Wiele osób miało dobre pomysły by zapobiec wojnie np. Piłsudski zastanawiał się nad wojną prewencyjną, a najwybitniejszy Brytyjczyk wszech czasów Churchill był za nie pozwoleniem Niemcom zajęcia Czech.
Wiem do czego nawiazujesz, otoz, stawiajac sie na jego miejscu, jako ekonomista mial racje mowiac ze Gorny Slask powinien nalezec do Niemiec po Pierwszej Wojnie Swiatowej, kazdy pomysl ma dwie strony medalu, niektorym moze sie on po prostu nie spodobac.
Ale ja nawiazywalem do kompletnie innej sprawy, sprawy ktora sprawila ze owe Traktaty opuscil oburzony - bo panstwa Ententy wpadly na genialny pomysl obarczenia panstwa Niemieckiego ogromna iloscia dlugu, ktora doprowadzila do pozniejszej, juz slawnej - hiperinflacji.
Eryk Mikołajewicz Autorem tego cytatu nie był Keynes tylko uwczesny premier Wielkiej Brytanii David Lloyd Georg.
może odcinek o automatyzacji i robotyce i czy roboty zastąpią pracę i czy potrzebny jest dochód gwarantowany?
Kanał świetnie się rozwija
UWAGA!
Jestem studentem pierwszego roku Ekonomii i na dzisiejszym wykladzie pani wykladowca powiedziala, ze najlepsza opcja dla rozwoju gospodarczego jest taka mala inflacja, nie powiediala dokladnie jak mala, ale to i tak bez znaczenia. Zlapalem sie za glowe i rozejrzalem po auli czy kogos to tez zaskoczylo, ale nie wszyscy siedzieli spokojnie. Przeczytalem dzisiaj kilka materialow na ten temat i oczywiscie to deflacja jest korzystna a nie inflacja. Mam nawet w domu ksiazke "Inflacja, czyli wrog publiczny numer jeden" i przeczytam ja wkrotce. Generalnie ona ta inflacje argumentowala jakims belkotem, ze dzieki temu firmy chetniej inwestuja i maleje bezrobocie, no myslalem ze nie wytrzymam. Wykladowca to mowil! Na Uniwersytecie! Jak w takim razie przecietny Kowalski ma cos zrozumiec?
Ad Fontes ogólnie inflacja jest korzystna bo gdyby mozna bylo bogacic sie tylko na tym ze sie pieniadze posiada to nikt by nie chcial ich inwestowac. nawet złota czy srebra jest na swiecie co roku coraz więcej bo po prostu kopalnie tych metali funkcjonuja. bardziej niz poziom inflacji w rozumieniu sredniorocznych cen problemem jest podaz pieniadza a wlasciwie to czy panstwo powinno nakladac na banki stopy procentowe czy waluta powinna byc oparta na standardzie kruszcowym itp. nauczyciele akademiccy nie są głupi często slyszeli o austriackiej szkole ekonomii. warto jednak wiedziec czym swoje zdanie opieraja keynesisci albo monetarysci jak friedman. pozdrawiam
To co powiedział Ragnar. Mała inflacja rzędu ok. 2% jest korzystna.
Jeju, tacy ludzie na ekonomii. Na przyszłość nie nazywaj odmiennych poglądów bełkotem, bo będziesz podobnie poważany co Korwin.
deflacja jest bardzo niekorzystna z punktu widzenia makroekonomii. Pani wykładowca miała zupełną rację. jak przebrniesz przez kilka semestrów i będziesz mieć makroekonomię (najlepiej w języku angielskim, bo jest najwięcej ciekawych opracowań) to zrozumiesz dokładnie.
dodałbym jeszcze, że deflacja może spowodować tzw. pułapke płynności.
17:51 - popełniliście częsty błąd w tym stwierdzeniu. Z jego dedukcji można wywnioskować, że zarówno gorszy pieniądz jest wypierany przez ten lepszy, i vice versa. Np. ,,autobus wyprzedził samochód". Zarówno jeden jak i drugi pojazd może być tu wyprzedany.
Stwierdzenie raczej nawiązywało tylko do pieniądza
Bardzo ciekawe.....wkrotce jade do Hollandii ogladac plantacje tulipanow
Cześć,acie może odcinek o długookresowych konsekwencjach ekonomicznych po wynalezieniu druku?
Chętnie obejrzałbym odcinek o teorii obfitości zasobów i paradoksie Leontiefa.
lick w ciemno i oglądamy moich ulubionych kapitalistów
Świetne ujęcie wielopłaszczyznowe przyczyn wzrostu .Brawo !
Mały błąd, powinno być że transakcje odbywały się na zasadach Forward, a nie Futures. Futures jest raczej szczególnym przypadkiem Fowardu, po za tym w tamtym czasie raczej nie było transakcji Futures ;)
Na przyszłość sprawdzajcie wymowę imion i nazwisk. Nie wymawia się tak imienia i nazwiska Fernanda Braudela.
Czy da sie wylaczyc ta muzyke?
Jakie książki ekonomiczne dla początkującego?
wszystko jest na stronie prostaekonomia.pl/ksiazki/
Sporo pozycji jest troszke az za bardzo Austriacka, uwazalbym co wybieram.
Nie mowie nic o tym ze szkola Austriacka jest zla, mysle ze osoba ktora dopiero rozpocznie przygode z teoria ekonomiczna powinna zaczac od czegos neutralnego. Ekonomisci w czsach dzisiejszych nie dziela sie juz na szkole Austriacka czy Saltwater/Freshwater.
Jedynym dobrym poczatkiem jest jakis opasly wstep Mankiw'a lub Krugman'a.
monio612 henry hazlit ekonomia w jednej lekcji
Duże zyski Holandia miała także z handlu niewolnikami.
Tamte tulipany nie przetrwaly do naszych czasów, ale gdyby się okazało nagle, że ktoś je ma. To cena by była pewnie większa za cebulkę teraz niż w szczycie tamtego boom'u. Zawsze się znajdzie kolekcjoner fascynata który nie zna lepszego sposobu (lub nie chce) na wydawanie pieniędzy, które mu przyszły przy odrobinie szczescia
Czy czasami brytyjska kompania wschodnioindyjska nie jest określana największą korporacja w historii? Wydaje mi się, że była ona potężniejsza od holenderskiej.
Tomaso Albinoni :D
Niech ktoś co to za utwór klasyczny od początku? :O
I oto dowód na to Że wartość jest względna
Banka spekulacyjna na Bitcoina z 2017 r. byla tak nazwana
Stefan Bratkowski - Nieco inna historia cywilizacji + Landes - Bogactwo i nędza narodów + Braudel - kultura mat... ??
Z tego filmu wypływa dodatkowy wniosek - złoty pieniądz o 100% pokryciu wcale nie jest idealny...
modelarski albo jest na tyle dobry, że przyciąga ludzi z całego świata, co może się skończyć inflacją. myślę, że dobry wniosek jest taki, że ciężko zmieniać system monetarny w jednym kraju, gdy inne kraje prowadzą politykę inflacyjną, bo wtedy może się to skończyć źle
Prosta Ekonomia No, w ogóle ciekawy wątek... Taki super złoty pieniądz. Poza tym specyficzna sytuacja nadpodaży złota... Ale jeśli faktycznie była inflacja, to by oznaczało, że bańka, nie była aż tak duża...
Jak wolnorynkowo zwalczać smog?
Ylyj PL ua-cam.com/video/dyipu41qkvE/v-deo.html
+Ylyj PL i tu:
ua-cam.com/video/n6En4Me-G-4/v-deo.html
Wzrost podaży złota
Hmmmm... Morał: zrezygnować z wikłania się w derywaty w ogóle.
tania energia w XVII wieku, czy ja o czymś nie wiem ? xD
widocznie nie wiesz o wiatrakach holenderskich:) Oczywiście tania jak na tamte czasy
Prosta Ekonomia bardziej mi chodziło o rodzaj energii ale ok :')
A teraz mamy tanie kredyty i debety.
To dzisiaj istnieje właśnie bańka programistyczna. Za 15 lat programista będzie zarabiał tyle co kasjer.
Jesteś w stanie to w jakikolwiek sposób uzasadnić? Sam jestem uczniem na kierunku technik informatyk i mocno się zastanawiam nad przyszłością rynku IT. Ale z drugiej strony wielu spekulantów, którzy mają styczność z tym rynkiem stwierdza, że dzięki szybkiemu postępowi technologicznemu rynek się aż tak się nie załamie (przynajmniej w najbliższych 5 latach). Pytanie komu zaufać
narazie popyt ciagle wzrasta, wiec moze za jakies 30
Chodzi mi o to, że jest straszne parcie na to, promowanie tej dziedziny na każdym kroku, każdy zostanie na końcu programistą więc wartość tej pracy spadnie. Tak jak np. każdy jest magistrem już prawie i ten tytuł już nic nie znaczy.
no tak, ale narazie popyt zostaje wiekszy niz podaz i nie zanosi sie, zeby to sie w najblizszym czasie zmienilo
Artimal ♛ Nie każdy zostanie programistą. Programowanie jest dosyć skomplikowanym procesem, wymagającym dużej wiedzy i ogromnej dokładności. (Jeden zły znak często uniemożliwa działanie całego programu) Moim zdaniem programiści podzielą się na 2 grupy. Dobrych, którzy mają dużą wiedzę na ten temat i resztę, której wiedza będzie niewystarczająca do pisania skomplikowanych programów. Zapewniam Cię że ta pierwsza grupa (Dobrzy) zawsze znajdzie pracę
A bitcoin dalej rośnie😂
Łapka w dół za natrętne reklamy
Spekulacja powinna być zakazana, a tulipany powinny siedzieć w ogrodach :\
Troche za długie, wyłączyłem po 15 minucie
TOMASZ KUCHMEISTER żałuj