Połowa trasy jest już zrobiona - aktualna sytuacja na Linii Kolejowej nr 310 Piława - Kobierzyce
Вставка
- Опубліковано 7 лют 2025
- 🚂 Linia Kolejowa 310: Kobierzyce - Piława Górna 🚂
Linia kolejowa nr 310, relacji Łagiewniki - Piława Górna, to jednotorowa, niezelektryfikowana linia znaczenia miejscowego, wybudowana w latach 1888-1900. W 1996 roku zawieszono na niej ruch pasażerski, a w 2001 roku zamknięto ją dla ruchu kolejowego.
Historia i znaczenie:
Powstanie linii: Linia została otwarta w latach 1894-1898 przez pruskie koleje państwowe. Pierwotnie służyła zarówno przewozom pasażerskim, jak i towarowym, wspierając rozwój gospodarczy obszarów wiejskich.
Okres funkcjonowania: Przez wiele lat była ważnym środkiem transportu dla mieszkańców okolicznych miejscowości, umożliwiając im dojazd do pracy, szkół i na rynki zbytu.
Zawieszenie ruchu: W latach 90. XX wieku, w wyniku spadku liczby pasażerów i nierentowności, ruch pasażerski został zawieszony. Ruch towarowy kontynuowano sporadycznie, ale z czasem linia uległa degradacji.
Stan obecny:
Infrastruktura: Obecnie linia jest nieczynna i znajduje się w złym stanie technicznym (odcinek Kobierzyce - Łagiewniki). Tory są zarośnięte, a część infrastruktury, takiej jak mosty i przepusty, wymaga gruntownego remontu.
Plany rewitalizacji: Lokalna społeczność oraz samorządy wyrażają zainteresowanie rewitalizacją linii. Dostrzegają w niej potencjał nie tylko transportowy, ale także turystyczny.
Atrakcje wzdłuż linii:
Kobierzyce: Dynamicznie rozwijająca się gmina w pobliżu Wrocławia, znana z atrakcyjnych terenów inwestycyjnych i bliskości autostrady A4.
Jordanów Śląski: Urokliwa miejscowość otoczona polami i lasami, idealna dla miłośników spokoju i natury.
Łagiewniki: Miasteczko z zabytkowym kościołem i malowniczymi krajobrazami, stanowiące bramę do Gór Sowich.
Piława Górna: Miasto z tradycjami przemysłowymi, znane z kamieniołomów i produkcji materiałów budowlanych.
Znaczenie dla regionu:
Poprawa dostępności: Reaktywacja linii kolejowej poprawiłaby dostępność komunikacyjną regionu, zwłaszcza dla osób niemających dostępu do transportu samochodowego.
Rozwój gospodarczy: Ułatwienie transportu mogłoby przyciągnąć inwestorów i przyczynić się do rozwoju lokalnych przedsiębiorstw.
Turystyka: Linia przebiega przez atrakcyjne tereny, co stwarza możliwości rozwoju turystyki kolejowej, w tym pociągów retro czy drezyn rowerowych.
Podsumowanie:
Linia kolejowa nr 310 na odcinku Kobierzyce - Piława Górna stanowi ważny element dziedzictwa kolejowego Dolnego Śląska. Jej reaktywacja mogłaby przynieść liczne korzyści dla lokalnej społeczności, gospodarki oraz środowiska. Wymaga to jednak skoordynowanych działań, odpowiednich inwestycji i wsparcia ze strony różnych podmiotów.
Piękne widoki z drona. Widać wykonany kawał dobrej roboty. Oby dokończyli jej rewitalizację. Będzie gdzie wybrać się na wycieczkę pociągiem. Pozdrawiam kciuk do góry
Dzięki 🙏
Fajny film. Jeździłem na tej linii jako konduktor, załapałem się również na LK chyba 302, tj. Strzegom- Marciszów. Oby jak najwięcej lk przywrócono do ponownego ruchu osobowego. Pozdrawiam
A teraz już emerytura?
*Bardzo fajny film ale wydaje mi się że jeszcze tamta połowa nie ukończona z uwagi na podłączanie urządzeń SSP na przejazdach kolejowo drogowych*
To jest raczej brak przetargu :)
Słyszałem, że już zaczynają robić zakłady, na której linii będą wcześniej pociągi, czy na 310, czy do Karpacza.
Karpacz jest teraz oczkiem w głowie Prezesa KD :) więc wynik jest znany
@@kolejowyraj Tylko, że na razie to nie on jeden bierze udział w tej rozgrywce. Więcej "do powiedzenia" mają teraz wykonawcy prac remontowych. Też myślę, że Karpacz będzie pierwszy, ale jak się okaże, że się opóźni, to też mocno mnie nie zdziwi jak wystartują razem lub Piława - Kobierzyce ruszy wcześniej, chociaż na pewno na tej pozostaje do roboty dłuższy odcinek, ale w łatwiejszym terenie.
Na pewno wyjdzie lepiej niż linia 266 (do Jedliny), oraz cała kolej "sowiogórska". (Dzierżoniów-Bielawa docelowo Srebrna Góra)
Nie żebym był przeciw rewitalizacji, jednak przy wyżej wymienionych odcinkach wydanie kilkadziesiąt milionów, wygląda słabo do oferty przewozowej i frekwencji... W sumie na Chocianów też mało kto jeździ, ale to była najtańsza rewitalizacja linii na dzień dzisiejszy.
Z Jedliną się zgadzam, totalnie nie wykorzystany potencjał. Z Bielawą i dalej Srebrną Górą bym dyskutował, obecnie rewitalizowany odcinek do zbiornika wodnego na pewno będzie się cieszył dużą popularnością w lecie.
Panowie jedna linia przynosi starty druga, trzecia zyski.
Tą frekwencją na drugiej lini, szlaku utrzymujemy tą która przynosi straty.
Tu chodzi o to aby nie było wykluczenia komunikacyjnego aby w każdy zakątek regionu można było dojechać koleją. Kolejami Dolnośląskimi.
I to jest piękne.
Odcinek Srebna Góra ~Bielawa będzie jechało 5 pasażerów ale na odc. Bielawa Wrocław 90 pasażerów
Tak samo Świeradów Zdrój~Jelenia Góra . Do Jelonki jedzi parę osób , przesiadka i od Jelenia Góra do Wrocka pełne obłożenie.
Zgadzam się! Trafny komentarz.
@@kolejowyraj Potencjał Jedliny jest póki co tylko potencjalny, skoro poskąpiono nawet mijanki w Jugowicach.
Gdzieś słyszałem, że dzięki trasie do Chocianowa (a dokładniej Chojnów-Rokitki) pociąg IC poza sieć PLK wyjeżdża, więc dzięki spójności sieci lokalnej też ludzie mogą zyskać.
Ta linia jest jeszcze w gestii PLK ?
Już nie :)
*Na szczęście nie. Należy do DSDIK*
Wygląda ze jeszcze trochę prac zostało. W końcowym odcinku ,w sumie nie ruszone. Ciekawy materiał..
I zapowiada się, że w najbliższym czasie nic się nie ruszy do przodu …
@@kolejowyraj tego można się było spodziewać jak zapanowały uśmiechnięte zwyrole.
@@dugiejoness5197no nie do końca tak jest. To jest inicjatywa samorządowa i została rozpoczęta za czasów złodziejskich zwyroli 😊
@@dugiejoness5197 Ale sam widzisz ilu POpierało tych uśmiechniętych zwyroli. Podobno przez cały rok nic tu robione nie będzie, masakra.
@@kolejowyraj To znaczy ze teraz stoi to wszystko i nic sie nie dzieje?
I to chyba na tyle w 2025 roku. Uśmiechnięta banda zwinie tę linię zanim da się ją ukończyć.
Złodziejska banda musi szybko wrócić!
Pytanie, czy po drodze zrobią jakąś mijankę? Bo na razie takowej nie widziałem.
@@kolejowy143 ktoś gdzieś pisał że w łagiewnikach
Tam jest dużo miejsca :)
No ciekawy sposób budowy najpierw drugiej połowy od tyłu ale pewnie ma swoje logiczne przyczyny.
To że jakaś część będzie pierwsza gotowa to oczywiście normalne, ale że pierwsza nawet nie zaczęta to tak dziwnie wygląda.
I zawsze będe mówi że w przerzeczynie przystanek powinien być przy kwiatowej i drugi w nowej wsi
Czytałem w tym tygodniu, że będą problemy z drugim etapem :)
@@kolejowyraj jakie problemy?
@@dugiejoness5197finansowanie inwestycji :)
No to przynajmniej turyści z niemczy pojadą na kempink do bielawy na wakacje.
Łuksus
Coś wiadomo na temat prędkości?Potencjał jest na ponad klasyczne 80 km/h
Raczej więcej nie będzie :)?