Nemrég eladtam a lakásomat. Az ingatlanos által ajánlott ár 120%-áért. Egyáltalán nem biztos hogy érdemes mindig az ingatlanosra hallgatni. Neki az ár maximalizálásánál fontosabb a minél gyorsabb eladás, akár áron alul is. Ez az én tapasztalatom.
Köszönöm! Sok hasznos tapasztalat és alapigazság van benne.🙂 Márton érdekelne a véleményed/tapasztalatod ha van, az adóhatóság által végzett helyszíni szemléről. Amikor az illeték miatt kiszállnak, mert az ingatlan forgalmi értékét kifogásolják, amit ingatlanos, értékbecslő is megállapított már egyszer. Üdv.
@@Akela_112 Az állampapír bármikor visszaváltható a felhalmozott kamatokkal együtt. Teljesen biztos, hogy ezek a pénzek, amiből akarnak is ingatlant venni, már áramlanak befele. Most tényleg arra várnának a vevők, hogy hátravan még a tízmilliókra 300-500 ezer forint kamat? Kétlem. Az állampapírpnz nem egyszerre fog a piacra ömleni, hanem hónapok óta csordogál már oda.
@@KláraVáncza Hónapok óta csordogl át ez a pénz már, nem lesz egyszeri hatalmas bumm. Az állampapírok folyamatosan halmozzák a kamatot, a kamatfordulókor csak annyi történik, hogy a kamat szabad pénz lesz, és az állampapír piaci értéke a névérték 99-ra esik. Tehát semmiféle előnnyel nem jár ingatlanvásárlási szándék esetén a kamatforduló megvárása, mert elenyésző embernek van annyi, hogy a névérték nélkül ingatlanba fektethessen. Már hónapok óta folyik ez a pénz ingatlanba, nem lesz robbanás.
@@NotThatOne99 ez igaz, de szerintem ez nagyobb volumenben lesz hamarosan - nem vagyok egyik oldalon sem 'nagy' befektető, sem szakember igazán - de szerintem többen fognak kiszállni, ha a korábbi 15%+ kamatok lemennek jelentősen
Marci, a licites sztoridat benézted, vagy csak rosszul emlékszel rá az oktatóhétvégédről. Ezt a kísérletet a játékelméletben Dollár-árverésnek hívják (Dollar auction) és egy nagyon fontos részlet, hogy a győztesen kívül A MÁSODIKNAK IS KI KELL FIZETNIE A LICITJÉT. Így alakul ki az a helyzet, hogy ketten ragadnak benne a játékban, mert egyik sem akarja elengedni a már beletett pénzét. Inkább rálicitálok 150 ezret a 10 ezresért, mintsem veszni hagyjak 148 ezret a semmiért. Úgy, mint a boxban, a végén a győztesnek is nagyon fáj. Ehhez hasonló a viselkedés kutatásban a Concorde-effektus is (vagy sunk-cost effect). A hétköznapi emberi viselkedésben megfigyelhetjük pl. amikor nem akarod elengedni az öreg kocsidat és inkább ráköltesz plusz XY összeget a javításra, ha már előzőleg annyit "belefektettél". A nagypolitikában ez megjelent pl. a vietnámi háború elnyújtásában. Bocs, nem szőrszálhasogatásnak szántam, csak pontosításnak, mert konkrétan ez a példa nem ül a lakáslicitre. Racionálisan 10 ezer felett senki nem fog a 10 ezresre licitálni, pláne nem 150 ezret, hacsak nincs pszichológiai kényszer alatt.
A tavaly őszi árakhoz képest már most +20% az áremelkedés és ami a legszörnyűbb, hogy ezzel együtt brutálisan megcsappantak az eladó lakások száma! És még csak most várják majd az ingatlanpiaci kilövést! :-( Tervezetten és még magasabb fokozaton zajlik az egyre szegényedő lakosság (többségének) padlóra küldése...
Ha annyira szegényedik a lakosság, akkor a kereslet is jelentősen visszaesne , így az esetleg csökkenő kínálat esetén, sem tudnának ilyen mértékben nőni az árak.
Tök fontos, hogy valóban néha percek alatt kell dönteni egy ajánlattételről, akár irányáron. De ilyenkor nincs idő utánanézni és utánakérdezni a társasház célbefizetéseinek, viszont egy jó áron megvett ingatlan esetében az a néhány tized százalék évente nem tétel, ahogy a rezsiköltségek nagysága sem. Annál sokkal nagyobb érték a jó áron vett lakás.
Szia! Gondoltam írok objektív visszajelzést az árazógépre. Budai lakás 65nm bank általi becslése:59 mFt, árazógép: 75 mFt (hirdetési árak alapján ez reálisabb a környéken) 🙂
Én lakást szeretnék venni, de nincs elég pénzem. De ha lenne is, akkor se vennék most ingatlant, mert a piac nagyon túlfűtött. Akkora emelkedésen vagyunk túl. Én amúgy nem értem kinek van pénze ingatlant vásárolni ilyen árakon, mert hogy tisztességes fizetésből nem lehet venni, az fix. 30 éves leszek, otthon lakom muterral, albérletre még sose költöttem, kocsim se volt még sosem, a fizetésem is magyar viszonylatban jónak számít, de így is kegyetlen messzinek érzem, hogy be tudjak szállni az ingatlanpiacra. Eladósítani magam meg így is muszáj lesz, de ha már hitel, akkor azt fizetni is tudni kell. 1,5 szobás kis panel lyukak is horribilis árúak. Hát ha még kocsim is lenne és albérletben laknék... gyereket meg pont ezért nem tervezek, nekem első a lakás, aztán a kölök, nem fordítva.
Azoknak van pénze ingatlant vásárolni, akik ketten rakják össze rá a pénzt és (vagy) külföldön dolgozva keresik meg. (Eltekintve a külföldi farzsebből való lakásvásárlóktól)
Egyetértek veled. Pont így gondoltam én is. Most 41 vagyok és végre van gyerek. A ház árát 10 év alatt tettem össze Svédországban. Ha visszamehetnék az időben, minnél előbb mennék. Amúgy esélytelen.
Én is hasonló helyzetben vagyok. 30 éves. Szerencsére én kriptoba és tőzsdébe raktam a pénzem nagy részét és mondhatni úgy tűnik be fog jönni. Viszont ha ez nem lenne, akkor soha nem tudnék venni ingatlant és 40 éves koromban is vagy albérletben vagy anyámnál élnék. De ha most is összejön a pénz az ingatlanra (hitellel együtt), akkor is egy max 30-40nm-es kevésbé népszerű környéken lévő lakást tudok majd megvenni kínkeservesen csillagászati áron. Olyan ingatlant, amit régebben az vett meg, aki keveset ért el az életben. Az a helyzet, hogy azt veszem észre az állam nem segít az olyan fiatalokon, akik maguk szeretnének vásárolni lakást, hogy elinduljanak valahogy. Nem jókedvemből nincs olyan párom, akivel közösen lehetne venni, hanem mert így alakult az élet eddig.
A helyzeteden és a felfogáson változtass. Ha nem tetszik hogy eladósodsz 20-30évre akkor menj ki külföldre 1-2évre, láss világot, fektesdd be okosan és időt/éveket nyersz. Egy kicsit több deposittal nem kell 30évig törlesztened vagy nemkell sokat törlesztened majd. Választhatsz. A negatív/pesszimista hozzállásodon változtass mert ez a panaszkodás nem fog segíteni rajtad. Az ingatlanárak meg folyamatosan évről évre jobban el fog távolodni a fizetésedtől. A sorsod a te kezedben van.
@@tamasposta6178 A mai világban nagyon meg kell gondolni, hogy kivel tervezed eladósítani magad egy életre. Nekem a szüleim és a nagyszüleim is elváltak. És aki most barátnőszerűség van, ő közösen nyögi a hitelt az exével a semmiért. Én is kriptózok, ha az nem lenne, akkor tényleg csak az öröklésre számíthatnék, nem akarok közösködni én sem senkivel, mert nem csak hogy bizalmatlan vagyok, hanem a semmiből egyik napról a másikra bekattanhat az ember párja vagy bejön a semmiből egy harmadik fél, még úgy is, hogy "minden jó". Egy 1,5 szobás kis lakás nekem már tökéletes lenne, barátnő is odaköltözhetne, meg oda már 1 gyereket tervezni is lehetne. De irgalmatlan drága egy felújítandó 1,5 szobás is Budapesten. Abban lehet bízni, hogy véget ér az ukrán háború, az itteni ukránok hazamennek, felszabadul sok albérlet. A kormány belátja, hogy túl drágák az ingatlanok, támogatni kezdik az építkezéseket. Kollégiumokat építenek, ezáltal a befektetők se tudják kiadni drágán az albérleteiket, inkább megválnak az ingatlanbefektetésüktől. Vagy beüt egy válság és az emberek nem tudják fizetni a hiteleiket. De egy airbnb tiltás is segítene. Magyarországon az az érdekes, hogy a lakosság fogy, többen halnak meg, idősödik el a társadalom, ellenben minden évben épülnek új ingatlanok, mégis szárnyalnak az ingatlanárak. Túl sok ingatlant birtokolnak a befektetők.
ha egy átlagos, 70 M lakást havi 250ért lehet kiadni. az csak 4,3%/év hozam forintban, kockázattal. nevetséges túlárazás. hol van ez megtérülésben a kockamentes állampapírhoz képest? ha állampapírral 6,8%-ot kereshetek évente a következő 10 évre végig, akkor ingatlanbefektetéstől azért magasabbat várok el, például 2%ponttal többet és akkor nem is vagyok mohó. de ha az elvárt hozam részemről 8,8%/év, de csak havi 250-ért tudok kiadni, akkor a fenti lakás messze nem ér 70M-et, hanem csak: 34,09 M HUF-t. szóval ha az állampapírhozamok maradnak a jelenlegi szinteken, akkor egy szép 51%-os korrekciónak lenne helye a bp-i ingatlanpiacon. sajnos nem fog összejönni
Igen, 10+ éve ezt a matekot próbáljuk követni elég sokan, és hibásan! Valaki elmagyarázhatná már a frankót, hogy miért és meddig fújják még ezt a lufit!
@@rtamasmail orbánék az építőiparban érdekeltek, ezért fel kell verni az árakat. erről szól az egész. ha 3szerakkora pénzek mozognak, 3szor annyit lehet lopni az állami beruházásokból is magánzsebekbe. az átlagember meg le van szarva
Megpróbálom elmagyarázni: a befektett pénzed a 70 milliós lakásba papírokkal, stb 20M, a többi hitel, mondjuk 55M, havi törlesztője fix 500 ezer 20 évre, ebből havonta 250ezret fizet az albérlő, évi inflációt követő emeléssel, 5 év múlva már 310-et fizet, 10 év múlva pedig kb 410et, végig ki kell ezen 10 év alatt pótold, de van 50 milliód, amiből az első év finanszírozásához megtartasz 3 milliót, a többi állampapírban lesz, a 47 millió kamata mondjuk fix 5% évente, lesz, hogy több, de mostlegyen ennyi, az 2,35M évente, az a következő évtől minden évben a bérleti díj kiegészítéseként megy a törlesztőre, míg a bérleti díj nem emelkedik annyit, hogy nem kell az összes kamat, 10 év múlva ebből a 2.35M kamatból már csak 1.1M kell, a többi maradhat állampapírban, az is kamatozik onnantól. Letelt a 20 év, nincs hitel, mid van? A 70 milliós lakásod albérlővel, lelakva, a lakás akkori értéke kb alaphangon, és lelakva 150M, meg államkötvényben kb 90 millió, összesen ez pénzben 240M. Ha betetted volna simán államkötvénybe a 70-et, 20 év múlva az kb 170M, tehát a lakásvásárlással, és annak kiadásával van ugyan némi kockázatod, de 70M pluszod van a végén, ez pedig az ingatlanból, mint 20M ft 20 évre történő befektetésből, és a 47M lekötéséből. Másik eset, van 25 M, államkötvény 20 évre kb 70M a végén a zsebedben, ha 20M a70M-s lakás önrésze, papírmunka, és 5M a kiadáskori és törlesztőrészlet különbözet első 2 évének finanszírozására, aztán ez már sajnos havi kiadásként fogja terhelni a fizetésed, de évente csökkenő mértékben, azért kb évi 1.5M a péla kedvéért, ez 18 év alatt 27 M kiadás. A végén tehát az eredmény, hogy költöttél 52M -t összesen, és van egy lelakott házad, ami akkori értéken, lelakottan ér 150M-t, tehát kb 100M a tiszta nyereséged, 20 év alatt, akkori értéken, de azért 30M-el több, mint államkötvényből, csak ott kisebb a kockázatod. A matek ennyi, elnagyolva, de kb a lényeget mutatja, az ingatlan ilyen időtávon 30% extrát tud az állampapírhoz képest jelen állás szerint.
@@redflag4444 Igen, ez szép így! De! A bevásárolgatott lakások 1/3-a üresen áll, kiadatlanul. (Ezzel a generált kiadó lakás hiánnyal is folyamatosan emelve a bérleti díjakat!) Az nem normális, hogy 10 év alatt már 6x áraknál járunk!
Jók ezek a videók, sokaknak segíthetnek kivédeni nagy hibákat! Ha bele gondolunk a lakás és autó vásárlás az a két dolog amire legtöbbet tudunk költeni a hétköznapi életünkben, sokan valamiért mégis totál félvállról veszik és hamarabb belevágnak és kevésbé néznek utána mintha egy cipőt vennének, pedig akár évtizedekre is eladósítják magukat. Szerintem minden vételnél alapos utánajárás és körültekintés kell, inkább költsünk el pár tízezret átvizsgálásra, mintsem milliókat hibákra.
Teljesen egyetértek. Mártonra hallgattam volna akkor a környéken vettem volna lakást (Győr) ahol azóta estek az ingatlanárak és a kamat % is. Kis türelem és máris jobb helyzetben tudok nézelődni. Sokan érzik azt, hogy nyomják őket és kapkodnak pedig mikor 50-90 milla+ról beszélgetünk érdemes megállni egy pillanatra.
Decemberben valóban száguldott, mert a kormány fel akarta pörgetni az AirBNB moratóriummal, és sikerült is neki. És mondok még valamit. Ha én lennék az állam, nem akarnám, hogy kivedd a pénzed, ezért kínálnék egy csábító kamatot mielőtt kivennéd ;)
Kedves Márton! Nagyon köszönöm az összes eddigi videódat. Rengeteget tudtunk tanulni belőlük. Segítségeddel sikerült (véleményünk szerint) jó áron házat vásárolni. Csak így tovább! Kérdés: Esetleg olaszországi kapcsolatokkal rendelkeztek? Ki érdemes keresni, ha az olasz ingatlanpiac után érdeklődünk? Boldog új évet!
Szia! Én bedobnék egy témaötletet. Most már több videóban említetted, hogy tesód mással foglalkozik, de neki is van több ingatlanbefektetése. Egy ingatlanos, aki jobban átlátja a piacot, ő mit tud tanácsolni a saját testvérének? Gondolok arra, hogy mondjuk ingatlan felújítás és csak hosszútávú bérbeadás, rövidtávú bérbeadás vagy vétel és azonnal eladás? Budapest, nagyobb városok? Esetleg külföldi ingatlan? Akár egy közös videóban is szívesen látnálak Titeket, ahol Ő is kifejti a véleményét, elmondja tapasztalatait. Köszi, ha esetleg megcsinálsz egy ilyen videót.
Nem pontosan, általában egy projektcégtől veszed az újépítésű lakást, amelynek szinte egyetlen vagyoneleme a készleten lévő lakások, amely nyilván kiürül a projekt zárásakor, szóval hiába van garanciális igényed, és nemfizetés esetén perelsz, mégha meg is ítéli a bíróság, nem tudod érvényesíteni az igényeidet egy üres cégen...
Nem lehet, hogy egy paradigmaváltás következik be az ingatlanpiacon? Az eddigi modell a fellendülő, kihülő, önszabályozó piaci ciklusokról talán nem érvényes a továbbiakban? Nagyon megváltozott a globális környezet - az ingatlan mint olyan sokkal, de sokkal erősebben befektetési eszköz, amit globális piacon adnak - vesznek, és a befektetők (privát és céges) szerepe iszonyúan felértékelődött. Az ingatlanpiacon is megfigyelhető ugyanaz a spekulatív árfelhajtó jelenség, ami a pénzügyi eszközök piacát is jellemzi. A grafikonodon is egyértelműen látszik, hogy teljesen lineárisan megy fel a nominális ár - talán az infláció okozott némi marginális korrekciót. Hova vezethet ez? Az amerikai részvénypiacon a papírok több mint 80%-át a nagytőkések birtokolják, a kisbefektetők, vagy az "átlagemberek" a maradékot... Az egész nyugati világban megfigyelhető ez a trend, gyakorlatilag mindenhol megjelent egy valamennyire súlyos lakhatási válság. Senki nem akarja (tudja, meri) feltenni a logikus kérdéseket... Meddig lehet engedni a kapitalista piacot szabadon garázdálkodni? Mikor, és hol van az a szint, ahol a szabadpiaci mechanizmusok már a többség kárát okozzák? Bele lehet-e nyúlni ezekbe folyamatokba? Melyik ponton? Hogyan? Ki fogja megtenni? Egy véges, zárt rendszerben a kapitalista konszolidáció újra és újra elképesztően asszimetrikus helyzeteket teremt - ez feszültséghez vezet. A feszültség pedig erőszakos, hirtelen korrekciókhoz - ezt hívjuk mi "válságnak". Ki kellene már ebből az ördögi körből lépni lassan, és belátni, hogy egyensúlyra kell törekedni, ha normális életet akarunk élni...
Szivesen hallanek egy videot a veteli ajanlatrol, mert en ugy tudom ez jogilag eleg megkerdojelezheto valami. Az igy letett penz nem szamit jogilag foglalonak, mivel ez nem egy ugyved altal keszitett szerzodes, kiszolgaltatott helyzetbe kerul a vevo azzal hogy az ingatlanirodak ezt nyomjak. Koszonom!
Szervusz Márton! Nagyon profi anyag. Csak azt nem értem, ha már ilyen klassz cucc elérhető a neten, amit felraksz. Vajon miért nem használják a kolléáid? ( más közvetítők). Kíváncsiságból már legalább 3-4 éve figyelem a hirdetéseket (elsősorban vidékieket) és min. a 90%-a marketing szempontból hibás. Pl.: Rosszul beárazva.( több éve hirdetik és még mindig ugyanazon az áron) Rossz minőségű fotók, nincs alaprajz, (Ha meg van, az meg tervrajz. De azon a mérnők ill. a kivitelező igazodik csak el.) Fontos infók hiányoznak néhol a szövegből. Olyan hirdetések is szerepelnek, ahol még kész sincs az ingatlan. A képek pedig számítógéppel készítettek. Ilyenkor elgondolkodom, vajon melyik ingatlanos céget vagy közvetítőt bíznám meg?
Nem vennék most ingatlant,csak a csok,babaváró,munkáshitel,infláció tolják fel az árat...meg ilyenek.Csak a probléma van vele,az ország egy csőd lassan,amortizálódó,túlárazott kőhalom.Majd jönnek még rá jó kis adók,azt menekülni fog mindenki a lakásokból.Nem termelő dologba nem fektetünk be és csak olcsón veszünk,alapszabály.
Két vége van a piacnak, egyik végén nyomorgó ország, másik végén befektetők. Akár külföldről. A kettő között széles a skála, de most hallottam, hogy Ausztráliában már hozzánk képest háromszor-négyszer rosszabb a helyzet, a fiatalok 70-80%-a kilátástalan helyzetben van, mert sok millió ázsiai diák horror árakon elvisz mindent! Nálunk mi lesz, az teljesen bizonytalan. Szóval aki ebben a totál bizonytalan gazdasági helyzetben pl. örökölt és eladni tud, az szerencs~s, aki meg hitelre vesz, az tuti szerencsétlen lesz recesszió idején (lásd Amerikai ingatlanlufi! )
Kíváncsi vagyok hány százalék az akinek "nincs ideje" az eladó ingatlana gatyába rázására. Több milliós nyereségről van szó, amikor komplett lakást felújíttattam természetesen némi ideg mellett ráment kb. 100 óra az életemből, úgy hogy még a burkolóanyagot is én vittem fel. Ha felújítás árán felül "csak" 2 millió a nyereségem akkor az 20.000Ft/h munkadíjat jelent. Hány embernek magasabb itthon ennél a nettó órabére? Természetesen ha nettó 3 milliót keresek nem fogok csempét hordani a harmadikra. Az hogy egy felújítás levezetésére vagy egy home stagingre szolgáltatást kérjek a legnagyobb bajom az adó. Nekem nem csupán a szolgáltató szakmai hozzáértését és munkáját kell megfizetnem hanem kőkemény adókat. A 27% ÁFÁ-tól kiindulva minden más adó összege arra kényszeríti az átlagembert hogy amit csak lehet saját maga csináljon, intézzen, mert szolgáltatás által már túl drága lesz, nem akarsz, és nem is tudsz mondjuk nettó 10 millióba kerülő melóra kifizetni 16 milliót az adók miatt.
Az még hagyján, hogy ÁFA, de pusztulat minőségben kiviteleznek ezek a "csodaszakik", régen is balfasz alkoholista csürhe volt, de amit most elkövetnek, az tragédia. Tényleg mindenkit arra biztatok, hogy szánja rá az időt az utánajárásnak, és amit csak lehet, csináljon meg maga vagy ismerősökkel.
Video téma ötlet: társasházi hangszigetelés szakikkal beszélve. Manapság divat a keménypadló, létezik olyan megoldás. ami érdemben tompítja a hangot, ha mezítláb vagy zokniban rohangálnak feletted kisgyerekek és a felnőttek is így járkálnak? Szerintem 10-ből 8 embert érint a probéma... szóval jó lenne egy ilyen videó. Tényleg mindenki szenved aki nem házban lakik és nem nyugdíjas lakik felette vagy létezik olyan műszaki tartalom amivel az teljesen kiküszöbölhető? Milyen opciók vannak?
@virsli100 max home staging szinting a profilja a felujitás. A szigeteles joval túlmegy ezen. Tényleg olyat kell megkérdezni erről, aki otthon van tarsashaz-felujítasban, és nemcsak home staging szinten. A szigetelés sokkal másab, mint ingatlan eladás Megértem. hogy téged az érdekel, de az nem az ingatlanpiachoz tartozik, hanem felujítashoz.
Lennék én vevő, csak valahogy 28 évesen 2 gyerekkel nem sikerült havi 500.000-t félretenni, hogy 3 év után felvegyek akkora hitelt hogy megint 500.000 legyen a törlesztő. 😂
Ez az új árazógép nem nagyon jött össze, azt mondja 0 :D :D Nembaj, egyszer majd sikerülni fog (a korábbi tényleg röhejesen alulárazott, de talán még ennyire nem)
1:15 és a NAV pedig forrón vizsgálódik a vevőknél a vagyonszerzési illeték értékének magasabb megállapításának reményében. Javaslom Mindenki legyen körültekintő, ha esetleg egy helyszíni szemle később befigyel, így ildomos ingatlanoson- és vagy ügyvéd segítségével vásárolni, hogy ne legyenek később meglepetések...
az azonnal költözhető, low maintenance ingatlanok értéke nőni fog. ha valaha elkészül paks 2, hirtelen megjelenik ott néhány száz új dolgozó, akik a nulladik naptól kezdve dolgozni fognak, nem érnek rá felújítani, nem érnek rá állandó telekrendezésre. (szóval nem éri meg befektetési céllal telket vagy nagyon leromlott házat venni, építkezők, felújítók nem fognak sorban állni.)
Kevesebb HELL, és Gyros! Nem kell mindig új telót venni, és játszani a nagymenőt! Nektek most sokkal jobb, mint nekünk volt a redszerváltás utáni években, azt valamit mégis kitaláltunk!😉
@@jozsefnedozsa4558 Tegyük fel 25 éves a fiad. Ha otthon lakik (mamaotthonban), akkor a fizetése 2/3-át félre tudja rakni. Ha 25 évesen nem szeretne továbbtanulni, akkor elmegy egy gyárba, 3 műszakba dolgozni, túlórázik. Ha szerencsés helyen laknak (BP, Győr-Moson-Sopron megye), akkor még vérplazma adásával is tud pénzt keresni. Gyári munkával a havi netto 400 ezer Ft meglesz+ 50 ezer Ft a vérplazmából. Ennek a 2/3-át félreteszi minden hónapban akkor évente kb 4 millió Ft-ot meg tud spórolni + a kamatok. Ahhoz hogy bekerüljön az ingatlan piacra és tudjon venni kezdésnek 35 m2-es lakást (ami 40 millió Ft) ahhoz 20% önerő kell. 40 millió Ft 20%-a 8 millió Ft + illeték, ügyvéd , vésztartalék. Azaz 10 millió Ft-ot kell összegyűjtenie. Ezt 2.5 év alatt meg tudja tenni. Utána már a saját vagyonát gyarapítja, és nem az ablakon dobálja ki a havi 150-200 ezer Ft-os bérleti díjat.
@@jozsefnedozsa4558 Meg kell változtatni a gondolkodás módjukat. A fiatalok a mának élnek. Az adómentes időszakot szó szerint felélik, elszórakozzák. Végülis meg is tudom érteni. Mikor éljenek, ha nem fiatalon amíg lehet? Akiket én ismerek a 90%-uknak 30 éves koruk közelébe nincs meg az önerőre se. Lényegébe úgy tudna venni ma egy "átlagos" fiatal, ha amint elkezd dolgozni nem költ semmire (cigi, buli, nyaralás nincs, nem kell a sok értelmetlen előfizetés) mamahotel. Kihasználni az adómentes időszakot.
Soha nem felejtem el 2014- ben egy nagy budapesti ingatlaniroda el kezdte fizetett hirdetésben terjeszteni hogy a panel milyen szuper és ingatlanár robbanás jön, ez egy ongerjeszto folyamatként beindult és a 10 milliós panel hirtelen 50 lett.Most is ezt látjuk.
Irreális árak vannak Nyugat-Magyarország északi régiójában... de ez már tart vagy három-négy éve. Arról nem is beszélve, hogy az 5-6 éve bevezetett CSOK is csak olaj volt a tűzre. 2016-ban nagyjából 300 ezer forint/nm ár körül tudtunk emeltszintű szerkezetkész házat venni. Ehhez képest ma már akár telek akár lakás ára a többszöröse az ekkori áraknak. Az albérleti árakra szintúgy igaz.... elszálltak. Sajnos sok olyan ember van aki a másik nyomorán akar meggazdagodni... és van aki a bérlői oldalról kénytelen ebbe belemenni, mert nincs más lehetősége. Számomra ez nagyon elszomorító. Félreértés ne essék én nem azt várom el, hogy akár mint kivitelező bagóért és ráfizetéssel húzzon fel egy házat, de - még az elmúlt évek drágulása ellenére is - van aki nagyon pofátlan. És a kiadó ingatlanok tulajától sem azt várom, hogy "ingyé" adja.. na de azért na... tisztában vagyok vele, hogy mennyibe kerül egy-egy lakást vagy ház fenntartása és ehhez képest van ahol irreálisan magas bérleti díjat kérnek. 8:35 új építésű ingatlan, garancia. Erről sajnos a mostani házunk jut eszembe ahol az átadás-átvétel során papírra vetett általunk kivitelezési hibának felrótt dolgokat azóta sem sikerült kijavítani legyen szó nyílászáróról, garázskapuról. Közben történt egy filléres kivitelezési hiba miatt egy több tízezer forintos javítási költséget felemésztő tetőtéri beázás is.... úgyhogy részünkről ennyi. De inkább magam megoldom már, mint hogy a kivitelezővel vitatkozzak, hogy mikor ki tudja ezt részéről kijavítani. Ettől függetlenül köszönöm a higgadt elemzést, információkat, útmutatást.
Miről beszélsz?? Évek óta nem emelkedtek reál értékben az ingatlanok! Se a bérleti díjak. Csak szemfényvesztés, h az MNB nyomtatja a pénzt évről évre ami elvakítja a tudatlanokat.
@marceloverde7004 a véleményemet és az észrevételeimet írtam le. De szívesen veszem ha nálam okosabbak megcáfolják ezeket. Szívesen olvasnám a tiédet is.
Nem látom a jövőt én se. De meglátasom szerint az un. QE (Quantitative Easing) bevezetese óta megsokszorozódott a világban a pénz mennyisége, de ettől természetesen nem lett sokszor annyi ingatlan vagy áru vagy nyersanyag. Kb úgy képzeld el, hogy sokan "Janik" a pénznyomdás pènzzel a világban és minden annyival lesz drágább.
Szia! Ezt az elszomorító dolgot látom én is. Annyira meg vannak bűvölve az emberek a pénzzel (mondhatni a legnagyobb manipulatív eszköz), hogy a Teremtőnk helyett a pénz, a befektetés, az egymás kizsákmányolása lett az "isten". Egy bálvány. Egy valódi "Bábelt" építenek az emberek ki maguknak. Egy teljes, manipulatív rendszerben vagyunk. Olyanban, ahol tényleg a másik ember lehúzása szerepel. Az albérlet árak is kizsákmányolók, nem, hogy az ingatlan vételi árak. Nem tudom, hogy mindenki azt véli a másikról, hogy nyugati bért keres?! Nagyon sokunk dolgozik a minimálért és próbál abból meglenni. Az átlag ember HIT-EL nélkül lassan semit sem kezd. Többen már albérlet bérléskor is azt vesznek fel, hogy a kauciót ki tudják fizetni. Azt az általában három havit, ami szintén megterhelő. Ha bárki azt gondolja, hogy ez pusztán gondolati szülemény, téved. Rengeteg ember van gondban, csak épp kevesen vagyunk kíváncsiak másik embertársunkra. Hogyan lett pl. Kelet-Magyarországon is, egy kietlen megyében egy albérlet (40 nm, 2 szoba) pár évvel ezelőtti kb. 60 - 80 ezer forintról most havi 120-200 ezer forintba. Ugye függ attól, hogy ki mennyire kapzsi. És ők a lakás állapotában nem mérlegelnek. Egyszerűen az emberi kapzsiságnak, a pénz szeretetének nem lesz vége. Amit az állam, a hivatal, bank stb. lehúz az emberről, ő azt mástól akarja vissza szerezni, mert itt lehetséges. Egyszerűem Lelketlen lett ez a nép. Meg lehet vetni ezért a megjegyzésért, le lehet hurrogni, ki lehet nevetni. De az nem segít a "magyarságon".
Ha lehet és valaki ingatlan vásárlás előtt áll csak ne Magyarországon (mint befektetés) nyugati árak, gyenge szolgáltatás, ja meg az állam ott *asztatt ahol csak akar mindenféle szarságokkal
@laszlototh8031 Ez így van. Párom lakásáért egymást tapossák (Szeged és nyilván a BYD miatt), érdekes hogy mindenki meg akarja venni, hogy aztán majd - nyilván jövőre, még tavasz előtt - többért túladjanak rajta. Mondtam neki, hogy euróban kérje a vételárat, egyösszegben és 2026 márc.-április😁 Utána irány Ausztria.
Ebebn a száguldó ingatlanpiacban az ország legnagyobb ingatlanos ügynökségei egyetlen érdeklődőt nem tudtak hozni az aglomerációs, (ingatlanos által felértékelt) közepes árfekvésű házunkra egy fél év alatt.
Nekem azon ment el a 80 millás eladásom, hogy nem adtam oda a tévét több, mint 2,5 millió ingóság között 😂 Vevő úgy gondolta, hogy egyösszegű a kifizetés ha foglaló és hitel mellett fennmaradó részt 2 hónap után fizeti ki kiköltözéskor. Persze csak akarta h neki ketyegjen az állampapír.
Google street wiev-ot megnézve látszott, hogy a 20 éves ingatlanon tetőcsere, de valószínüsíthetően csak "ráfedés" történt. Zsindelyre lemez, nem tudom pontosan. Nem baj, de nem is szerencsés.
Hú de utálom már azt a nőt a reklámban,aki állandóan azt mondja,de már vagy kettő éve,hogy hihetetlen a kávé ára is hol jár már,stb. ki tökömet érdekli,de most komolyan?..😅 Egyébként nagyon informatív a videó. Köszönöm szépen.🙏🏻
Márton, a Te pénzügyi agymosásod nem is a 101 siker akadémián, hanem az egyetemen kezdődött, a közgazdasági tanszéken! 😂 Fogós kérdés: -Ha a jegybank kamatcsökkentési pályán van, akkor a kereskedelmi bankok mire fel emelték a lakáshitelek kamatait 20 bázisponttal átlagosan, nem is olyan rég? 😂
A kereskedelmi bankok bármit megtehetnek. Régen 20%-os betéti kamat volt, aztán megszüntették gyakorlatilag a betéti kamatot arra hivatkozva, hogy nincs infláció. Most amikor 25%-os az infláció vajon miért nem adnak betéti kamatot ? Mert a birkáknak, akik fizetik a kártyájukra a hetidíjat havidíjat évesdíjat és kapnak rá 0.000001% kamatot, eszükbe sem jut ezt megkérdezni...
@@marceloverde7004 Részben igen, viszont ennek a kockázatnak a kiküszöbölésére hozták létre a jelzálogbankokat (szabályozói nyomásra), hogy a hosszú lejáratú eszközök mögött hosszú lejáratú források legyenek.
lakasok 60-70 nm 80+ miskért aha persze... akkor veszek egy regebbit 70- 80 ba pl 1000 nm telekkel meg 2x 90 nm örökpanoráma balaton melett ennyiért rá dobok még 20-at felét meg kiadom airbnb..
Nemrég eladtam a lakásomat. Az ingatlanos által ajánlott ár 120%-áért. Egyáltalán nem biztos hogy érdemes mindig az ingatlanosra hallgatni. Neki az ár maximalizálásánál fontosabb a minél gyorsabb eladás, akár áron alul is. Ez az én tapasztalatom.
Persze, sokkal fontosabb, hogy elmenjen gyorsan, minthogy magas áron. Neki pár százezer különbség a jutalékban nem ér meg + félév szarakodást
Nekünk 60-63 milliót mondott ingatlanos, mikor mondtuk hogy 70 körül akarjuk eladni kiröhögött, 1 hónap múlva 71,5 ért vették meg!
@@Nr95d De ő nem csak egy ingatlannal foglalkozik ,plusz minél elöbb eladja annál elöbb kap lát pénzt egy ingatlanból!
Balek volt.
@@gerrardsteven2135Igen, de ki állította ennek az ellenkezőjét? 😅
Köszönöm! Sok hasznos tapasztalat és alapigazság van benne.🙂
Márton érdekelne a véleményed/tapasztalatod ha van, az adóhatóság által végzett helyszíni szemléről. Amikor az illeték miatt kiszállnak, mert az ingatlan forgalmi értékét kifogásolják, amit ingatlanos, értékbecslő is megállapított már egyszer. Üdv.
Most emelgetnek 10-15%ot olyan ingatlanokon amik eddig se mentek el ( nem pest) egy éve. Mi ez ha nem a lufi?
Mindjárt kijönnek az állampapírokból a "kis"befektetők - a java lakást akar majd venni... ez biztos. Én is emelnék, ahogy közeledik a dátum.
@@Akela_112Üdvözlöm!
Ez az Ön meglátása szerint mikor várható mert akkor kivárok.
Köszönöm!
@@Akela_112 Az állampapír bármikor visszaváltható a felhalmozott kamatokkal együtt.
Teljesen biztos, hogy ezek a pénzek, amiből akarnak is ingatlant venni, már áramlanak befele.
Most tényleg arra várnának a vevők, hogy hátravan még a tízmilliókra 300-500 ezer forint kamat?
Kétlem.
Az állampapírpnz nem egyszerre fog a piacra ömleni, hanem hónapok óta csordogál már oda.
@@KláraVáncza Hónapok óta csordogl át ez a pénz már, nem lesz egyszeri hatalmas bumm.
Az állampapírok folyamatosan halmozzák a kamatot, a kamatfordulókor csak annyi történik, hogy a kamat szabad pénz lesz, és az állampapír piaci értéke a névérték 99-ra esik.
Tehát semmiféle előnnyel nem jár ingatlanvásárlási szándék esetén a kamatforduló megvárása, mert elenyésző embernek van annyi, hogy a névérték nélkül ingatlanba fektethessen.
Már hónapok óta folyik ez a pénz ingatlanba, nem lesz robbanás.
@@NotThatOne99 ez igaz, de szerintem ez nagyobb volumenben lesz hamarosan - nem vagyok egyik oldalon sem 'nagy' befektető, sem szakember igazán - de szerintem többen fognak kiszállni, ha a korábbi 15%+ kamatok lemennek jelentősen
A hamis órás szakértő!😂 Parádé!
@@1234malac. Tényleg?
Mindig örülök a videóidnak, bírom a szókimondó őszinte szavaid. Tanulságos sztorik!! Köszi
Marci, a licites sztoridat benézted, vagy csak rosszul emlékszel rá az oktatóhétvégédről.
Ezt a kísérletet a játékelméletben Dollár-árverésnek hívják (Dollar auction) és egy nagyon fontos részlet, hogy a győztesen kívül A MÁSODIKNAK IS KI KELL FIZETNIE A LICITJÉT. Így alakul ki az a helyzet, hogy ketten ragadnak benne a játékban, mert egyik sem akarja elengedni a már beletett pénzét. Inkább rálicitálok 150 ezret a 10 ezresért, mintsem veszni hagyjak 148 ezret a semmiért. Úgy, mint a boxban, a végén a győztesnek is nagyon fáj.
Ehhez hasonló a viselkedés kutatásban a Concorde-effektus is (vagy sunk-cost effect). A hétköznapi emberi viselkedésben megfigyelhetjük pl. amikor nem akarod elengedni az öreg kocsidat és inkább ráköltesz plusz XY összeget a javításra, ha már előzőleg annyit "belefektettél". A nagypolitikában ez megjelent pl. a vietnámi háború elnyújtásában.
Bocs, nem szőrszálhasogatásnak szántam, csak pontosításnak, mert konkrétan ez a példa nem ül a lakáslicitre. Racionálisan 10 ezer felett senki nem fog a 10 ezresre licitálni, pláne nem 150 ezret, hacsak nincs pszichológiai kényszer alatt.
Köszönöm Márton,hogy vagy. Rengeteget tanultam tőled. A szöveg óriási, minden videót megnézek és sokszor sírok a röhögéstől.
Ritkán köt le valami 40 percig, neked sikerült! Kiváló tartalom, köszi Marci.
Köszi! Hasznos volt ez a videó!
Nagyon hasznos videó. Köszönjük Márton! 🙂🤝
Köszi,megint tanulságos volt!
Szuper hasznos videó!
A tavaly őszi árakhoz képest már most +20% az áremelkedés és ami a legszörnyűbb, hogy ezzel együtt brutálisan megcsappantak az eladó lakások száma! És még csak most várják majd az ingatlanpiaci kilövést! :-( Tervezetten és még magasabb fokozaton zajlik az egyre szegényedő lakosság (többségének) padlóra küldése...
Ha annyira szegényedik a lakosság, akkor a kereslet is jelentősen visszaesne , így az esetleg csökkenő kínálat esetén, sem tudnának ilyen mértékben nőni az árak.
Tök fontos, hogy valóban néha percek alatt kell dönteni egy ajánlattételről, akár irányáron. De ilyenkor nincs idő utánanézni és utánakérdezni a társasház célbefizetéseinek, viszont egy jó áron megvett ingatlan esetében az a néhány tized százalék évente nem tétel, ahogy a rezsiköltségek nagysága sem. Annál sokkal nagyobb érték a jó áron vett lakás.
Szvsz már régen túl vagyunk az értelmes m2 árakon. 1,3 misi/m2, ez már viccnek is rossz. A video viszont remekül sikerült, nagyon köszönöm!
⚠ Lesz az 1.5M is hamarosan kössék fel a gatya száradt!
Sajnos szerintem a nyugati arakat fogjak elerni nalunk is.
⚠ Az nem baj ha nyugat. Ti árak lesznek mert a kor amit itthon eladunk azon vehetünk valami hasonlót nyugaton hiszen egy az ár!
@@kevinkoroknay9243ja ez annak jó aki öreg a fiatal meg dögöljön meg. 😅
@@kevinkoroknay9243 Mán mostis vehecc enyiérkülföldön.
Szia! Gondoltam írok objektív visszajelzést az árazógépre. Budai lakás 65nm bank általi becslése:59 mFt, árazógép: 75 mFt (hirdetési árak alapján ez reálisabb a környéken) 🙂
Én lakást szeretnék venni, de nincs elég pénzem. De ha lenne is, akkor se vennék most ingatlant, mert a piac nagyon túlfűtött. Akkora emelkedésen vagyunk túl. Én amúgy nem értem kinek van pénze ingatlant vásárolni ilyen árakon, mert hogy tisztességes fizetésből nem lehet venni, az fix. 30 éves leszek, otthon lakom muterral, albérletre még sose költöttem, kocsim se volt még sosem, a fizetésem is magyar viszonylatban jónak számít, de így is kegyetlen messzinek érzem, hogy be tudjak szállni az ingatlanpiacra. Eladósítani magam meg így is muszáj lesz, de ha már hitel, akkor azt fizetni is tudni kell.
1,5 szobás kis panel lyukak is horribilis árúak. Hát ha még kocsim is lenne és albérletben laknék... gyereket meg pont ezért nem tervezek, nekem első a lakás, aztán a kölök, nem fordítva.
Azoknak van pénze ingatlant vásárolni, akik ketten rakják össze rá a pénzt és (vagy) külföldön dolgozva keresik meg. (Eltekintve a külföldi farzsebből való lakásvásárlóktól)
Egyetértek veled. Pont így gondoltam én is. Most 41 vagyok és végre van gyerek. A ház árát 10 év alatt tettem össze Svédországban. Ha visszamehetnék az időben, minnél előbb mennék. Amúgy esélytelen.
Én is hasonló helyzetben vagyok. 30 éves. Szerencsére én kriptoba és tőzsdébe raktam a pénzem nagy részét és mondhatni úgy tűnik be fog jönni. Viszont ha ez nem lenne, akkor soha nem tudnék venni ingatlant és 40 éves koromban is vagy albérletben vagy anyámnál élnék.
De ha most is összejön a pénz az ingatlanra (hitellel együtt), akkor is egy max 30-40nm-es kevésbé népszerű környéken lévő lakást tudok majd megvenni kínkeservesen csillagászati áron. Olyan ingatlant, amit régebben az vett meg, aki keveset ért el az életben.
Az a helyzet, hogy azt veszem észre az állam nem segít az olyan fiatalokon, akik maguk szeretnének vásárolni lakást, hogy elinduljanak valahogy. Nem jókedvemből nincs olyan párom, akivel közösen lehetne venni, hanem mert így alakult az élet eddig.
A helyzeteden és a felfogáson változtass. Ha nem tetszik hogy eladósodsz 20-30évre akkor menj ki külföldre 1-2évre, láss világot, fektesdd be okosan és időt/éveket nyersz. Egy kicsit több deposittal nem kell 30évig törlesztened vagy nemkell sokat törlesztened majd. Választhatsz. A negatív/pesszimista hozzállásodon változtass mert ez a panaszkodás nem fog segíteni rajtad. Az ingatlanárak meg folyamatosan évről évre jobban el fog távolodni a fizetésedtől. A sorsod a te kezedben van.
@@tamasposta6178 A mai világban nagyon meg kell gondolni, hogy kivel tervezed eladósítani magad egy életre. Nekem a szüleim és a nagyszüleim is elváltak. És aki most barátnőszerűség van, ő közösen nyögi a hitelt az exével a semmiért. Én is kriptózok, ha az nem lenne, akkor tényleg csak az öröklésre számíthatnék, nem akarok közösködni én sem senkivel, mert nem csak hogy bizalmatlan vagyok, hanem a semmiből egyik napról a másikra bekattanhat az ember párja vagy bejön a semmiből egy harmadik fél, még úgy is, hogy "minden jó". Egy 1,5 szobás kis lakás nekem már tökéletes lenne, barátnő is odaköltözhetne, meg oda már 1 gyereket tervezni is lehetne. De irgalmatlan drága egy felújítandó 1,5 szobás is Budapesten.
Abban lehet bízni, hogy véget ér az ukrán háború, az itteni ukránok hazamennek, felszabadul sok albérlet. A kormány belátja, hogy túl drágák az ingatlanok, támogatni kezdik az építkezéseket. Kollégiumokat építenek, ezáltal a befektetők se tudják kiadni drágán az albérleteiket, inkább megválnak az ingatlanbefektetésüktől. Vagy beüt egy válság és az emberek nem tudják fizetni a hiteleiket. De egy airbnb tiltás is segítene.
Magyarországon az az érdekes, hogy a lakosság fogy, többen halnak meg, idősödik el a társadalom, ellenben minden évben épülnek új ingatlanok, mégis szárnyalnak az ingatlanárak. Túl sok ingatlant birtokolnak a befektetők.
ha egy átlagos, 70 M lakást havi 250ért lehet kiadni. az csak 4,3%/év hozam forintban, kockázattal. nevetséges túlárazás. hol van ez megtérülésben a kockamentes állampapírhoz képest? ha állampapírral 6,8%-ot kereshetek évente a következő 10 évre végig, akkor ingatlanbefektetéstől azért magasabbat várok el, például 2%ponttal többet és akkor nem is vagyok mohó. de ha az elvárt hozam részemről 8,8%/év, de csak havi 250-ért tudok kiadni, akkor a fenti lakás messze nem ér 70M-et, hanem csak: 34,09 M HUF-t. szóval ha az állampapírhozamok maradnak a jelenlegi szinteken, akkor egy szép 51%-os korrekciónak lenne helye a bp-i ingatlanpiacon. sajnos nem fog összejönni
Igen, 10+ éve ezt a matekot próbáljuk követni elég sokan, és hibásan! Valaki elmagyarázhatná már a frankót, hogy miért és meddig fújják még ezt a lufit!
Most ennyi, de holnap, holnapután több.
@@rtamasmail orbánék az építőiparban érdekeltek, ezért fel kell verni az árakat. erről szól az egész. ha 3szerakkora pénzek mozognak, 3szor annyit lehet lopni az állami beruházásokból is magánzsebekbe. az átlagember meg le van szarva
Megpróbálom elmagyarázni: a befektett pénzed a 70 milliós lakásba papírokkal, stb 20M, a többi hitel, mondjuk 55M, havi törlesztője fix 500 ezer 20 évre, ebből havonta 250ezret fizet az albérlő, évi inflációt követő emeléssel, 5 év múlva már 310-et fizet, 10 év múlva pedig kb 410et, végig ki kell ezen 10 év alatt pótold, de van 50 milliód, amiből az első év finanszírozásához megtartasz 3 milliót, a többi állampapírban lesz, a 47 millió kamata mondjuk fix 5% évente, lesz, hogy több, de mostlegyen ennyi, az 2,35M évente, az a következő évtől minden évben a bérleti díj kiegészítéseként megy a törlesztőre, míg a bérleti díj nem emelkedik annyit, hogy nem kell az összes kamat, 10 év múlva ebből a 2.35M kamatból már csak 1.1M kell, a többi maradhat állampapírban, az is kamatozik onnantól. Letelt a 20 év, nincs hitel, mid van? A 70 milliós lakásod albérlővel, lelakva, a lakás akkori értéke kb alaphangon, és lelakva 150M, meg államkötvényben kb 90 millió, összesen ez pénzben 240M. Ha betetted volna simán államkötvénybe a 70-et, 20 év múlva az kb 170M, tehát a lakásvásárlással, és annak kiadásával van ugyan némi kockázatod, de 70M pluszod van a végén, ez pedig az ingatlanból, mint 20M ft 20 évre történő befektetésből, és a 47M lekötéséből. Másik eset, van 25 M, államkötvény 20 évre kb 70M a végén a zsebedben, ha 20M a70M-s lakás önrésze, papírmunka, és 5M a kiadáskori és törlesztőrészlet különbözet első 2 évének finanszírozására, aztán ez már sajnos havi kiadásként fogja terhelni a fizetésed, de évente csökkenő mértékben, azért kb évi 1.5M a péla kedvéért, ez 18 év alatt 27 M kiadás. A végén tehát az eredmény, hogy költöttél 52M -t összesen, és van egy lelakott házad, ami akkori értéken, lelakottan ér 150M-t, tehát kb 100M a tiszta nyereséged, 20 év alatt, akkori értéken, de azért 30M-el több, mint államkötvényből, csak ott kisebb a kockázatod. A matek ennyi, elnagyolva, de kb a lényeget mutatja, az ingatlan ilyen időtávon 30% extrát tud az állampapírhoz képest jelen állás szerint.
@@redflag4444 Igen, ez szép így! De! A bevásárolgatott lakások 1/3-a üresen áll, kiadatlanul. (Ezzel a generált kiadó lakás hiánnyal is folyamatosan emelve a bérleti díjakat!) Az nem normális, hogy 10 év alatt már 6x áraknál járunk!
Jók ezek a videók, sokaknak segíthetnek kivédeni nagy hibákat! Ha bele gondolunk a lakás és autó vásárlás az a két dolog amire legtöbbet tudunk költeni a hétköznapi életünkben, sokan valamiért mégis totál félvállról veszik és hamarabb belevágnak és kevésbé néznek utána mintha egy cipőt vennének, pedig akár évtizedekre is eladósítják magukat. Szerintem minden vételnél alapos utánajárás és körültekintés kell, inkább költsünk el pár tízezret átvizsgálásra, mintsem milliókat hibákra.
Teljesen egyetértek. Mártonra hallgattam volna akkor a környéken vettem volna lakást (Győr) ahol azóta estek az ingatlanárak és a kamat % is. Kis türelem és máris jobb helyzetben tudok nézelődni. Sokan érzik azt, hogy nyomják őket és kapkodnak pedig mikor 50-90 milla+ról beszélgetünk érdemes megállni egy pillanatra.
óvatosan az ingatlanos árajánlatával! T. Dávid a top top top ingatlanos által ajánlott ár 140%-ért kelt el.
Már nagyon villogott a végén zöld ledecske.
Decemberben valóban száguldott, mert a kormány fel akarta pörgetni az AirBNB moratóriummal, és sikerült is neki. És mondok még valamit. Ha én lennék az állam, nem akarnám, hogy kivedd a pénzed, ezért kínálnék egy csábító kamatot mielőtt kivennéd ;)
Szerintem erre várnak a "tájékozottabbak"Tudod:Dobj fel valamit!!! Valamit ami érdekel!!!!
Kedves Márton!
Nagyon köszönöm az összes eddigi videódat. Rengeteget tudtunk tanulni belőlük. Segítségeddel sikerült (véleményünk szerint) jó áron házat vásárolni. Csak így tovább!
Kérdés: Esetleg olaszországi kapcsolatokkal rendelkeztek? Ki érdemes keresni, ha az olasz ingatlanpiac után érdeklődünk?
Boldog új évet!
Szia!
Én bedobnék egy témaötletet.
Most már több videóban említetted, hogy tesód mással foglalkozik, de neki is van több ingatlanbefektetése.
Egy ingatlanos, aki jobban átlátja a piacot, ő mit tud tanácsolni a saját testvérének? Gondolok arra, hogy mondjuk ingatlan felújítás és csak hosszútávú bérbeadás, rövidtávú bérbeadás vagy vétel és azonnal eladás? Budapest, nagyobb városok? Esetleg külföldi ingatlan?
Akár egy közös videóban is szívesen látnálak Titeket, ahol Ő is kifejti a véleményét, elmondja tapasztalatait.
Köszi, ha esetleg megcsinálsz egy ilyen videót.
Mondjuk 500-600 millio felett hogy mukodik mindez amit elmondtal? Robog?
A garanciához annyit,hogy mehetsz vele a fejlesztőhöz,csak le fogja xarni. 😂
Nem pontosan, általában egy projektcégtől veszed az újépítésű lakást, amelynek szinte egyetlen vagyoneleme a készleten lévő lakások, amely nyilván kiürül a projekt zárásakor, szóval hiába van garanciális igényed, és nemfizetés esetén perelsz, mégha meg is ítéli a bíróság, nem tudod érvényesíteni az igényeidet egy üres cégen...
Nem lehet, hogy egy paradigmaváltás következik be az ingatlanpiacon? Az eddigi modell a fellendülő, kihülő, önszabályozó piaci ciklusokról talán nem érvényes a továbbiakban? Nagyon megváltozott a globális környezet - az ingatlan mint olyan sokkal, de sokkal erősebben befektetési eszköz, amit globális piacon adnak - vesznek, és a befektetők (privát és céges) szerepe iszonyúan felértékelődött. Az ingatlanpiacon is megfigyelhető ugyanaz a spekulatív árfelhajtó jelenség, ami a pénzügyi eszközök piacát is jellemzi. A grafikonodon is egyértelműen látszik, hogy teljesen lineárisan megy fel a nominális ár - talán az infláció okozott némi marginális korrekciót. Hova vezethet ez? Az amerikai részvénypiacon a papírok több mint 80%-át a nagytőkések birtokolják, a kisbefektetők, vagy az "átlagemberek" a maradékot... Az egész nyugati világban megfigyelhető ez a trend, gyakorlatilag mindenhol megjelent egy valamennyire súlyos lakhatási válság. Senki nem akarja (tudja, meri) feltenni a logikus kérdéseket... Meddig lehet engedni a kapitalista piacot szabadon garázdálkodni? Mikor, és hol van az a szint, ahol a szabadpiaci mechanizmusok már a többség kárát okozzák? Bele lehet-e nyúlni ezekbe folyamatokba? Melyik ponton? Hogyan? Ki fogja megtenni? Egy véges, zárt rendszerben a kapitalista konszolidáció újra és újra elképesztően asszimetrikus helyzeteket teremt - ez feszültséghez vezet. A feszültség pedig erőszakos, hirtelen korrekciókhoz - ezt hívjuk mi "válságnak". Ki kellene már ebből az ördögi körből lépni lassan, és belátni, hogy egyensúlyra kell törekedni, ha normális életet akarunk élni...
10/10
Szivesen hallanek egy videot a veteli ajanlatrol, mert en ugy tudom ez jogilag eleg megkerdojelezheto valami. Az igy letett penz nem szamit jogilag foglalonak, mivel ez nem egy ugyved altal keszitett szerzodes, kiszolgaltatott helyzetbe kerul a vevo azzal hogy az ingatlanirodak ezt nyomjak. Koszonom!
Szervusz Márton! Nagyon profi anyag. Csak azt nem értem, ha már ilyen klassz cucc elérhető a neten, amit felraksz. Vajon miért nem használják a kolléáid? ( más közvetítők). Kíváncsiságból már legalább 3-4 éve figyelem a hirdetéseket (elsősorban vidékieket) és min. a 90%-a marketing szempontból hibás. Pl.: Rosszul beárazva.( több éve hirdetik és még mindig ugyanazon az áron) Rossz minőségű fotók, nincs alaprajz, (Ha meg van, az meg tervrajz. De azon a mérnők ill. a kivitelező igazodik csak el.) Fontos infók hiányoznak néhol a szövegből. Olyan hirdetések is szerepelnek, ahol még kész sincs az ingatlan. A képek pedig számítógéppel készítettek. Ilyenkor elgondolkodom, vajon melyik ingatlanos céget vagy közvetítőt bíznám meg?
Dominikáról irányította a csaló!
Nem vennék most ingatlant,csak a csok,babaváró,munkáshitel,infláció tolják fel az árat...meg ilyenek.Csak a probléma van vele,az ország egy csőd lassan,amortizálódó,túlárazott kőhalom.Majd jönnek még rá jó kis adók,azt menekülni fog mindenki a lakásokból.Nem termelő dologba nem fektetünk be és csak olcsón veszünk,alapszabály.
És mi az amit olcsón veszel , befektetés céljàból?
Két vége van a piacnak, egyik végén nyomorgó ország, másik végén befektetők. Akár külföldről. A kettő között széles a skála, de most hallottam, hogy Ausztráliában már hozzánk képest háromszor-négyszer rosszabb a helyzet, a fiatalok 70-80%-a kilátástalan helyzetben van, mert sok millió ázsiai diák horror árakon elvisz mindent! Nálunk mi lesz, az teljesen bizonytalan. Szóval aki ebben a totál bizonytalan gazdasági helyzetben pl. örökölt és eladni tud, az szerencs~s, aki meg hitelre vesz, az tuti szerencsétlen lesz recesszió idején (lásd Amerikai ingatlanlufi! )
Dettó. Én inkább ingatlanalapokba és tech-alapokba fektetek. Ingatlant majd Ausztriában veszek, ha eljön az idő.
Kíváncsi vagyok hány százalék az akinek "nincs ideje" az eladó ingatlana gatyába rázására. Több milliós nyereségről van szó, amikor komplett lakást felújíttattam természetesen némi ideg mellett ráment kb. 100 óra az életemből, úgy hogy még a burkolóanyagot is én vittem fel. Ha felújítás árán felül "csak" 2 millió a nyereségem akkor az 20.000Ft/h munkadíjat jelent. Hány embernek magasabb itthon ennél a nettó órabére? Természetesen ha nettó 3 milliót keresek nem fogok csempét hordani a harmadikra.
Az hogy egy felújítás levezetésére vagy egy home stagingre szolgáltatást kérjek a legnagyobb bajom az adó. Nekem nem csupán a szolgáltató szakmai hozzáértését és munkáját kell megfizetnem hanem kőkemény adókat. A 27% ÁFÁ-tól kiindulva minden más adó összege arra kényszeríti az átlagembert hogy amit csak lehet saját maga csináljon, intézzen, mert szolgáltatás által már túl drága lesz, nem akarsz, és nem is tudsz mondjuk nettó 10 millióba kerülő melóra kifizetni 16 milliót az adók miatt.
Az még hagyján, hogy ÁFA, de pusztulat minőségben kiviteleznek ezek a "csodaszakik", régen is balfasz alkoholista csürhe volt, de amit most elkövetnek, az tragédia. Tényleg mindenkit arra biztatok, hogy szánja rá az időt az utánajárásnak, és amit csak lehet, csináljon meg maga vagy ismerősökkel.
Video téma ötlet: társasházi hangszigetelés szakikkal beszélve. Manapság divat a keménypadló, létezik olyan megoldás. ami érdemben tompítja a hangot, ha mezítláb vagy zokniban rohangálnak feletted kisgyerekek és a felnőttek is így járkálnak? Szerintem 10-ből 8 embert érint a probéma... szóval jó lenne egy ilyen videó. Tényleg mindenki szenved aki nem házban lakik és nem nyugdíjas lakik felette vagy létezik olyan műszaki tartalom amivel az teljesen kiküszöbölhető? Milyen opciók vannak?
Ez nem tartozik Márton profiljába. Ez inkább olyannak való, aki felújításokkal foglalkozik.
@@gyperle Márton azzal is foglalkozik, mivel befektető is egyúttal. Tehát őt is érinti a kérdés
@virsli100 max home staging szinting a profilja a felujitás. A szigeteles joval túlmegy ezen. Tényleg olyat kell megkérdezni erről, aki otthon van tarsashaz-felujítasban, és nemcsak home staging szinten. A szigetelés sokkal másab, mint ingatlan eladás Megértem. hogy téged az érdekel, de az nem az ingatlanpiachoz tartozik, hanem felujítashoz.
Lennék én vevő, csak valahogy 28 évesen 2 gyerekkel nem sikerült havi 500.000-t félretenni, hogy 3 év után felvegyek akkora hitelt hogy megint 500.000 legyen a törlesztő. 😂
Ez az új árazógép nem nagyon jött össze, azt mondja 0 :D :D Nembaj, egyszer majd sikerülni fog (a korábbi tényleg röhejesen alulárazott, de talán még ennyire nem)
1:15 és a NAV pedig forrón vizsgálódik a vevőknél a vagyonszerzési illeték értékének magasabb megállapításának reményében. Javaslom Mindenki legyen körültekintő, ha esetleg egy helyszíni szemle később befigyel, így ildomos ingatlanoson- és vagy ügyvéd segítségével vásárolni, hogy ne legyenek később meglepetések...
Te ki húztad a szem pillaidat?
Szeretném megkérdezni, hogy a Paksi Atomerőmű épülése milyen hatással lehet majd a Kalocsai -Paksi ingatlan piacra? A Tomori Pál híd hatása?
⚠ A terül. Lett várhatóan elnéptelenedik az atom veszély miatt olcsón lehet majd ingatlant venni!
az ingatlanárak zuhanásba kezdenek lefelé..........
az azonnal költözhető, low maintenance ingatlanok értéke nőni fog. ha valaha elkészül paks 2, hirtelen megjelenik ott néhány száz új dolgozó, akik a nulladik naptól kezdve dolgozni fognak, nem érnek rá felújítani, nem érnek rá állandó telekrendezésre. (szóval nem éri meg befektetési céllal telket vagy nagyon leromlott házat venni, építkezők, felújítók nem fognak sorban állni.)
Meg kell nézni a jelenlegi árakat. Én több éve nézegetem és azt tapasztalom, hogy nem lefele, hanem felfelé mennek az árak, ill. jól tartják az árat.
@@istvanfeher6568 Ez igaz de idén változás lesz 2025 -a HÁBORÚ ,éve HIVATALOS!
Fiataloknak mit tudsz üzenni hogy tudnak ma ingatlanhoz jutni milyen önerő szükséges ?tanácsot tudnál adni ebben esetleg?köszönm szépen
Kevesebb HELL, és Gyros! Nem kell mindig új telót venni, és játszani a nagymenőt! Nektek most sokkal jobb, mint nekünk volt a redszerváltás utáni években, azt valamit mégis kitaláltunk!😉
@@polanbela9432 nem ez volt a kérdés bocs !Gyerekeim miatt kérdeztem !Nincs Hell és gyros csak kilátástalan jövő
a fiataloknak !
@@jozsefnedozsa4558 És ezt üzened a gyerekeidnek?
@@jozsefnedozsa4558 Tegyük fel 25 éves a fiad. Ha otthon lakik (mamaotthonban), akkor a fizetése 2/3-át félre tudja rakni. Ha 25 évesen nem szeretne továbbtanulni, akkor elmegy egy gyárba, 3 műszakba dolgozni, túlórázik. Ha szerencsés helyen laknak (BP, Győr-Moson-Sopron megye), akkor még vérplazma adásával is tud pénzt keresni. Gyári munkával a havi netto 400 ezer Ft meglesz+ 50 ezer Ft a vérplazmából. Ennek a 2/3-át félreteszi minden hónapban akkor évente kb 4 millió Ft-ot meg tud spórolni + a kamatok. Ahhoz hogy bekerüljön az ingatlan piacra és tudjon venni kezdésnek 35 m2-es lakást (ami 40 millió Ft) ahhoz 20% önerő kell. 40 millió Ft 20%-a 8 millió Ft + illeték, ügyvéd , vésztartalék. Azaz 10 millió Ft-ot kell összegyűjtenie. Ezt 2.5 év alatt meg tudja tenni. Utána már a saját vagyonát gyarapítja, és nem az ablakon dobálja ki a havi 150-200 ezer Ft-os bérleti díjat.
@@jozsefnedozsa4558 Meg kell változtatni a gondolkodás módjukat. A fiatalok a mának élnek. Az adómentes időszakot szó szerint felélik, elszórakozzák. Végülis meg is tudom érteni. Mikor éljenek, ha nem fiatalon amíg lehet? Akiket én ismerek a 90%-uknak 30 éves koruk közelébe nincs meg az önerőre se.
Lényegébe úgy tudna venni ma egy "átlagos" fiatal, ha amint elkezd dolgozni nem költ semmire (cigi, buli, nyaralás nincs, nem kell a sok értelmetlen előfizetés) mamahotel. Kihasználni az adómentes időszakot.
csináltam kalkulációt. 0- lett a választ...
Soha nem felejtem el 2014- ben egy nagy budapesti ingatlaniroda el kezdte fizetett hirdetésben terjeszteni hogy a panel milyen szuper és ingatlanár robbanás jön, ez egy ongerjeszto folyamatként beindult és a 10 milliós panel hirtelen 50 lett.Most is ezt látjuk.
A hirdetés csak reklám volt, de ahhoz az alapokat a csok, meg minden családi hitelcsomag adta, ami azonnal beépült az eladási árakba!
Annyira nem volt hirtelen!Sok év sok f@szság kellett,főleg a "kormánytól"
jó volt csak a hangot kéne kicsit feljavitani legközelebb
köszi
Irreális árak vannak Nyugat-Magyarország északi régiójában... de ez már tart vagy három-négy éve. Arról nem is beszélve, hogy az 5-6 éve bevezetett CSOK is csak olaj volt a tűzre. 2016-ban nagyjából 300 ezer forint/nm ár körül tudtunk emeltszintű szerkezetkész házat venni. Ehhez képest ma már akár telek akár lakás ára a többszöröse az ekkori áraknak. Az albérleti árakra szintúgy igaz.... elszálltak. Sajnos sok olyan ember van aki a másik nyomorán akar meggazdagodni... és van aki a bérlői oldalról kénytelen ebbe belemenni, mert nincs más lehetősége.
Számomra ez nagyon elszomorító.
Félreértés ne essék én nem azt várom el, hogy akár mint kivitelező bagóért és ráfizetéssel húzzon fel egy házat, de - még az elmúlt évek drágulása ellenére is - van aki nagyon pofátlan. És a kiadó ingatlanok tulajától sem azt várom, hogy "ingyé" adja.. na de azért na... tisztában vagyok vele, hogy mennyibe kerül egy-egy lakást vagy ház fenntartása és ehhez képest van ahol irreálisan magas bérleti díjat kérnek.
8:35 új építésű ingatlan, garancia. Erről sajnos a mostani házunk jut eszembe ahol az átadás-átvétel során papírra vetett általunk kivitelezési hibának felrótt dolgokat azóta sem sikerült kijavítani legyen szó nyílászáróról, garázskapuról. Közben történt egy filléres kivitelezési hiba miatt egy több tízezer forintos javítási költséget felemésztő tetőtéri beázás is.... úgyhogy részünkről ennyi. De inkább magam megoldom már, mint hogy a kivitelezővel vitatkozzak, hogy mikor ki tudja ezt részéről kijavítani.
Ettől függetlenül köszönöm a higgadt elemzést, információkat, útmutatást.
Miről beszélsz?? Évek óta nem emelkedtek reál értékben az ingatlanok! Se a bérleti díjak. Csak szemfényvesztés, h az MNB nyomtatja a pénzt évről évre ami elvakítja a tudatlanokat.
@marceloverde7004 a véleményemet és az észrevételeimet írtam le.
De szívesen veszem ha nálam okosabbak megcáfolják ezeket.
Szívesen olvasnám a tiédet is.
Nem látom a jövőt én se. De meglátasom szerint az un. QE (Quantitative Easing) bevezetese óta megsokszorozódott a világban a pénz mennyisége, de ettől természetesen nem lett sokszor annyi ingatlan vagy áru vagy nyersanyag. Kb úgy képzeld el, hogy sokan "Janik" a pénznyomdás pènzzel a világban és minden annyival lesz drágább.
Szia!
Ezt az elszomorító dolgot látom én is. Annyira meg vannak bűvölve az emberek a pénzzel (mondhatni a legnagyobb manipulatív eszköz), hogy a Teremtőnk helyett a pénz, a befektetés, az egymás kizsákmányolása lett az "isten". Egy bálvány.
Egy valódi "Bábelt" építenek az emberek ki maguknak. Egy teljes, manipulatív rendszerben vagyunk.
Olyanban, ahol tényleg a másik ember lehúzása szerepel. Az albérlet árak is kizsákmányolók, nem, hogy az ingatlan vételi árak.
Nem tudom, hogy mindenki azt véli a másikról, hogy nyugati bért keres?! Nagyon sokunk dolgozik a minimálért és próbál abból meglenni.
Az átlag ember HIT-EL nélkül lassan semit sem kezd. Többen már albérlet bérléskor is azt vesznek fel, hogy a kauciót ki tudják fizetni. Azt az általában három havit, ami szintén megterhelő. Ha bárki azt gondolja, hogy ez pusztán gondolati szülemény, téved.
Rengeteg ember van gondban, csak épp kevesen vagyunk kíváncsiak másik embertársunkra.
Hogyan lett pl. Kelet-Magyarországon is, egy kietlen megyében egy albérlet (40 nm, 2 szoba) pár évvel ezelőtti kb. 60 - 80 ezer forintról most havi 120-200 ezer forintba. Ugye függ attól, hogy ki mennyire kapzsi. És ők a lakás állapotában nem mérlegelnek.
Egyszerűen az emberi kapzsiságnak, a pénz szeretetének nem lesz vége. Amit az állam, a hivatal, bank stb. lehúz az emberről, ő azt mástól akarja vissza szerezni, mert itt lehetséges.
Egyszerűem Lelketlen lett ez a nép.
Meg lehet vetni ezért a megjegyzésért, le lehet hurrogni, ki lehet nevetni. De az nem segít a "magyarságon".
Ha lehet és valaki ingatlan vásárlás előtt áll csak ne Magyarországon (mint befektetés) nyugati árak, gyenge szolgáltatás, ja meg az állam ott *asztatt ahol csak akar mindenféle szarságokkal
Árazógép nem működik. Adott egy “nulla” ft-os értéket egy Ujpesti 92nm-es tégla 2002-es lakásra….
Fradisták üzemeltetik...
Debrecenben,az akkugyárak árnyékában mikor lesz áresés?
Max akkor, ha beseggel a piac és mindenhol esik az ár. A nagyberuházások árfelhajtó hatásúak, főleg nagyvárosban.
@laszlototh8031 Ez így van. Párom lakásáért egymást tapossák (Szeged és nyilván a BYD miatt), érdekes hogy mindenki meg akarja venni, hogy aztán majd - nyilván jövőre, még tavasz előtt - többért túladjanak rajta. Mondtam neki, hogy euróban kérje a vételárat, egyösszegben és 2026 márc.-április😁 Utána irány Ausztria.
Amúgy jó a vidi.
Kedves Márton!
Hol lehet megnézni/ kipróbálni az értékbecslő programot?
Köszönöm!
"nem csak az az okádék csempe"
😂😂😂😂😂😂😂
Akkor most eladni kell.
31:59 hé, mamámnak olyan csempéje van!
Ebebn a száguldó ingatlanpiacban az ország legnagyobb ingatlanos ügynökségei egyetlen érdeklődőt nem tudtak hozni az aglomerációs, (ingatlanos által felértékelt) közepes árfekvésű házunkra egy fél év alatt.
Ez azért van mert a befektetők a pesti belső kerületeket keresik 5,6,7,8,9,13
Te kihúztád a szem pillaidat?
Nekem azon ment el a 80 millás eladásom, hogy nem adtam oda a tévét több, mint 2,5 millió ingóság között 😂 Vevő úgy gondolta, hogy egyösszegű a kifizetés ha foglaló és hitel mellett fennmaradó részt 2 hónap után fizeti ki kiköltözéskor. Persze csak akarta h neki ketyegjen az állampapír.
És te voltál olyan ügyes nem elfogadni, mert nehogy már jól járjon, h ketyeg neki az állampapír vagy 8 milliót ért a tv?😅
Szerintem a bank csak akkor fizeti ki a hitelt, ha minden más önerő ki lett már fizetve.
Ilyen tényleg van, ezeken mindig röhögnek az ingatlanosok, és anekdota lesz
@@HongaarseDuif nem sűrgös eladás, idén 10% drágább lesz felrakva 😅
@@tomsonus igen de 5 éven belul lett volna eladva igy kellett egy kis “okoskodas”
Google street wiev-ot megnézve látszott, hogy a 20 éves ingatlanon tetőcsere, de valószínüsíthetően csak "ráfedés" történt. Zsindelyre lemez, nem tudom pontosan. Nem baj, de nem is szerencsés.
Dominikán volt az a csávó
Szia nekem olyan törtènetem van amilyet mèg biztos nem hallottàl
🙏❣️❣️❣️
Dominikáról
Hú de utálom már azt a nőt a reklámban,aki állandóan azt mondja,de már vagy kettő éve,hogy hihetetlen a kávé ára is hol jár már,stb. ki tökömet érdekli,de most komolyan?..😅 Egyébként nagyon informatív a videó. Köszönöm szépen.🙏🏻
Attól az ingatlantól amit feltuningoltatok összefutott a nyál a számba , pedig eléggé kritikus vagyok a modern lakberendezéssel szemben.
Még ha lakó vagy öket is.
Símán csak igatlanspecialista vagy, te volnál az a nagy Ingatlanspecialista?
Márton, a Te pénzügyi agymosásod nem is a 101 siker akadémián, hanem az egyetemen kezdődött, a közgazdasági tanszéken! 😂
Fogós kérdés:
-Ha a jegybank kamatcsökkentési pályán van, akkor a kereskedelmi bankok mire fel emelték a lakáshitelek kamatait 20 bázisponttal átlagosan, nem is olyan rég? 😂
A kereskedelmi bankok bármit megtehetnek. Régen 20%-os betéti kamat volt, aztán megszüntették gyakorlatilag a betéti kamatot arra hivatkozva, hogy nincs infláció. Most amikor 25%-os az infláció vajon miért nem adnak betéti kamatot ? Mert a birkáknak, akik fizetik a kártyájukra a hetidíjat havidíjat évesdíjat és kapnak rá 0.000001% kamatot, eszükbe sem jut ezt megkérdezni...
Ingatlanosok szerint már negatívak a kamatok:). Elég csak megnézni az amerikai 10-30 éves hozamokat, amik az ottani jelzáloghitelek alapjai....
Usából másolják! Most ez megy. Még nem lopták meg eléggé az embereket! Nem bonyolult
Nem érted a matekot es a bankközi piacot. Ami hitelt te kapsz, azt a bank egy állandóan változó piacon szerzi meg.
@@marceloverde7004 Részben igen, viszont ennek a kockázatnak a kiküszöbölésére hozták létre a jelzálogbankokat (szabályozói nyomásra), hogy a hosszú lejáratú eszközök mögött hosszú lejáratú források legyenek.
lakasok 60-70 nm 80+ miskért aha persze... akkor veszek egy regebbit 70- 80 ba pl 1000 nm telekkel meg 2x 90 nm örökpanoráma balaton melett ennyiért rá dobok még 20-at felét meg kiadom airbnb..