Dziwny sygnał od Voyagera został odszyfrowany - AstroSzort

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 тра 2024
  • Od listopada ubiegłego roku zespół ekspertów z NASA próbuje zrozumieć nietypową sekwencję zer i jedynek przesyłaną przez sondę Voyager I. Problem związany jest z systemem danych lotu FDS, który odpowiada za gromadzenie danych o sondzie oraz zbieranie informacji z instrumentów naukowych. Niedawno jednemu z inżynierów udało się odszyfrować ten sygnał, w jaki sposób? O tym dowiecie się z dzisiejszego materiału.
    dzienniknaukowy.pl/kosmos/eks...
    dzienniknaukowy.pl/kosmos/nas...
    👑 Dołącz do ZAŁOGI Astrofazy! ⤵️
    Załoganci w postaci 👑 Patronów i 👑 Wspierających na UA-cam pomagają nam w tworzeniu jeszcze lepszych treści i publikowaniu ich częściej. Jeśli również chcesz pomagać nam w tworzeniu najlepszej wersji Astrofazy, możesz to zrobić na kilka sposobów:
    ❤️ Zostań Patronem i dołącz do zamkniętej grupy na Facebooku, z szybszym dostępem do niektórych treści i wieloma dodatkowymi bonusami.
    ✔️ Patroni zyskują również dostęp do dodatkowych treści dla wspierających z progu Starszy Oficer (9.99 zł).
    🔔PATRONITE - patronite.pl/astrofaza
    Więcej szczegółów na profilu w linku.
    ❤️ Dołącz do Wspierających na UA-cam. W specjalnej sekcji dla wspierających znajdziesz dodatkowe materiały dostępne tylko dla nich:
    ✔️ rozwinięcia odcinków,
    ✔️ dodatkowe streamy na żywo,
    ✔️ materiały zza kulis i ukryte posty.
    ✔️ A jako wisienka na torcie: plakietka z logo Astrofazy przy Twoim nicku w komentarzach i możliwość używania specjalnych emoji Astrofazy!
    🔔 / @astrofaza
    ❤️ KOSZULKI, BLUZY, PODUSZKI, KUBKI i inne gadżety Astrofazy w AstroSzopie. Jeśli chcesz mieć astrofazowy gadżet, to również pomoże nam to w rozwijaniu naszego kanału
    🔔 astroszop.pl​
    🦾 Wciąż mało Astrofazy? Koniecznie zajrzyj na nasze media społecznościowe! 🦾
    ✔️ INSTAGRAM - Więcej materiałów zza kulis i Astrofaza bardziej na prywatnie
    ➡️ / astrofaza.pl​
    ✔️ FACEBOOK - Informacje o naszych działaniach dodawane na bieżąco.
    ➡️ / astrofazapl​​
    ✔️ DISCORD - Astrofazowe miejsce dla kosmicznie zakręconych ludzi. Nie można nie zajrzeć!
    ➡️ / discord
    ✔️ Grupa ASTROMISIE - Pogadaj z resztą załogi
    ➡️ / astromisie
    ✔️ Centrum dowodzenia - astrofaza.pl​​
    ✔️ DRUGI KANAŁ ASTROFAZY - / astrochillout​​
    ⚠️ Jeśli się spodoba, nie zapomnij dać lajka i zostawić suba, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś. ⚠️
    A jeśli już subskrybujesz i nie chcesz przegapić nowych filmów, to kliknij dzwonek obok przycisku subskrypcji. Możesz też kliknąć niżej:
    ➡️ ua-cam.com/users/astrofaza?sub_co...
    DZIĘKI I MIŁEGO LOTU!👽
    🎥 EKIPA 🎥
    - prowadzenie: Piotr Kosek
    - zdjęcia: Kamil Ziółkowski
    - montaż: Dorian Ortyński
    - opracowanie: Dawid Kułakowski
    🎵 MUZYKA 🎵
    Kanał Astrofaza to największy w Polsce kanał, którego tematyką jest kosmos, astronomia i technologie przyszłości. Tutaj obejrzysz też nasz program popularnonaukowy POP Science z dr hab. Leszkiem Błaszkiewiczem, w którym poruszamy takie tematy jak: Kosmici i obce cywilizacje, paradoks dziadka i podróże w czasie, podróże szybsze od światła itp. Zapraszamy!
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 284

  • @reynari6284
    @reynari6284 11 днів тому +548

    Voyager z ubiegłego wieku nadaje sygnał z końca układu słonecznego a współczesne routery mają problem z sygnałem z drugiego pokoju xD

    • @kvassinc
      @kvassinc 11 днів тому +32

      Coś za coś, przy 5 Ghz trzeba mieć beacony albo blisko router, ale prędkości i lagi są praktycznie takie same co po kablu. Jak nie łapie ci zasięg to na 2,4 Ghz powinno być dobrze. Ogółem im większe prędkości (również przy przejściu z 4G na 5G w telefonii komórkowej) tym bardziej zwiększa się zagęszczenie anten.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 11 днів тому +17

      W takim razie router też musisz wysłać w kosmsos. Może pomoże? 😄

    • @timek5122
      @timek5122 11 днів тому +2

      ​@@kvassincponoć można powiększyć ilość Hz jeśli na kablu się ma internet

    • @avangarda3096
      @avangarda3096 11 днів тому +11

      To zastanówmy się: ile kosztowałby taki router?
      Zgaduję, że tyle, że przeciętnego Kowalskiego nie byłoby na niego stać

    • @kvassinc
      @kvassinc 11 днів тому +4

      @@timek5122 a co mają Hz'e do kabla? xD

  • @Xawery-ge6lm
    @Xawery-ge6lm 11 днів тому +90

    Za każdym razem gdy staram się wyobrazić sobie tą pustkę, w której dryfujemy razem z naszą planetą, nie rozumiem po co skaczemy sobie do gardeł...

    • @ostrajazda7507
      @ostrajazda7507 10 днів тому +8

      tak w duzym skrocie: Bo kazdy z 8 milliardow osob, chce zeby to jego geny mialy jaknajwieksza szanse na przetrwanie. Na tym wszystko bazuje.

    • @Xawery-ge6lm
      @Xawery-ge6lm 10 днів тому +2

      @@ostrajazda7507 Ależ to sprowadzenie sensu naszego istnienia do aktu kopulacji! Po cóż nam w takim razie inteligencja, nauka, zadawanie pytań? Czyż nie bardziej optymalne z punktu widzenia ewolucji i zachowania energii, byłoby być prostymi, samopowielającymi się wirusami a nie tworami tak złożonymi, z dużymi mózgami i abstrakcyjnym myśleniem? A co z altruizmem? Musi być inna przyczyna...

    • @ostrajazda7507
      @ostrajazda7507 10 днів тому

      @@Xawery-ge6lm Zeby nasze geny mialy wieksze szanse na przetrwanie, powoli zwiekszamy nasz poziom inteligencji. Ci co sa sprytniejsi/madrzejsi/chytrzejsi maja wieksze szanse na przetrwanie,niz zwykly silny buc. Teraz prawdopodobnie napisales ten komentarz w pospiechu bez glebszej analizy. Ale z czasem pewnie zrozumiesz ze tak naprawde nami kieruje strach przed smiercia, i roznazajac sie dajemy sobie zludzenie, ze czesc naszych genow przetrwa. Dlaczego czesc? bo kazdy z rodzicow daje tylko 50% swojego kodu genetycznego. Mam nadzieje ze nie zalamiesz sie czytajac prawde. A wnuki maja jeszcze mniejszy % genow swoich dziadkow, poniewaz wnuki dostaju kolejne 50% od kolejnych rodzicow. I to wcale nie oznacza ze wnuki maja 25% od dziadkow, tylko ten % moze rozkladac sie roznie/losowo. Rodzicielstwo,jesli sie glebiej nad tym zastanowic, jest samooklamywaniem sie. Nie jestem ekspertem,sam doszedlem do takich wnioskow i moge sie mylic. Jesli sie myle,prosze mnie poprawic. A te wszystkie rzczy, wynalazki,jezyki(ktorych jest chyba 5000-6000 na swiecie), to sa tylko narzedzia pomagajace nam w przetrwaniu. Tu nie chodzi o kopulacje, bo w naszych czasach mozna miec dzieci bez kopulacji. Mowia na to dziecko z probowki. Sztuczne zaplodnienie. Mam nadzieje ze ci nie namieszalem w glowie. Ale zobaczylem w twoich komentarzach pewne logiczne bledy wedlug mnie i postanowilem wypowiedziec sie jak jest moim zdaniem. Aczkolwiek moge sie w czyms mylic i kieruje cie do pewniejsych zrodel naukowych niz jakis komentarz na youtube. Dziekuje.

    • @Wiss500
      @Wiss500 9 днів тому +10

      @@Xawery-ge6lm Tylko, że kolega ma rację.
      >Po cóż nam w takim razie inteligencja, nauka, zadawanie pytań?
      Widocznie w drodze ewolucji były to cechy przydatne lub też zaistniały losowo (a najpewniej miks tych czynników) i nie były jednocześnie cechami utrudniającymi przekazywanie naszych genów, więc nadal sobie trwają.
      >Czyż nie bardziej optymalne z punktu widzenia ewolucji...
      Co to znaczy "optymalne"? Z punktu widzenia ewolucji, jeśli organizm jest w stanie przekazać swoje geny, to już jest "optymalny", nic więcej jej nie obchodzi. Poza tym, jedno drugiego nie wyklucza, ponieważ istniejemy zarówno my, jak i proste organizmy, o których wspominasz.
      >A co z altruizmem?
      Może cię rozczaruję, ale również jest w głównej mierze uzasadniony ewolucyjnie. Geny są "ślepe", w tym sensie, że nie obchodzi ich jednostka, która je nosi. Kilka przykładów:
      1. Jeśli rodzic, który ma już zmniejszoną zdolność reprodukcyjną, uratuje swoje tonące dziecko, samemu ginąc, zwiększy tym jednocześnie szansę przetrwania "swoich" genów.
      2. Grupa koczowników, która nawzajem sobie pomaga, dzieli się ze sobą pożywieniem oraz wiedzą, jak je zdobyć, ma większe szanse na przetrwanie (i tym samym przekazanie swoich genów) niż grupa, która tego nie praktykuje.
      3. Wilk, wyjąc, ostrzega resztę grupy przed niebezpieczeństwem, czym naraża swoje życie, ale dzięki niemu inne osobniki przeżywają.
      4. Użądlenie jest dla pszczoły przeważnie śmiertelne, ale potencjalny szkodnik powinien być przez to mniej skłonny do naruszenia reszty kolonii.
      I tak dalej... I jeszcze jedna myśl. Załóżmy, że ktoś regularnie pomaga bezinteresownie totalnie przypadkowym osobom, bo zwyczajnie daje mu to radość - czy ten człowiek nadal by to robił, gdyby po każdym takim akcie dostawał depresji? :)
      PS. Oczywiście są to uproszczone przykłady i można by pokusić się o bardziej wyszukane mechanizmy, ale chciałem tylko zarysować działanie ewolucji w tej kwestii.

    • @Xawery-ge6lm
      @Xawery-ge6lm 8 днів тому +3

      ​@@Wiss500 Twoje wyjaśnienia pchają mnie do być może szalonych wniosków ale trudno o inne, skoro ewolucja nabiera wręcz cech osobowych a stopień jej determinizmu we wszystkim, dosłownie cech boskich! Do tej pory o ewolucji myślałem bardziej jako o pewnym zbiorze instrukcji, czymś na kształt praw fizyki, odnoszącym się do świata materii ożywionej, tymczasem determinuje ona nasze zachowanie nawet w tak abstrakcyjnym obszarze jak niematerialne dziedzictwo ludzkości, inteligencja czy altruizm! Do głowy zaczynają przychodzić mi pytania w rodzaju nie czym, tylko kim jest ewolucja? Skąd się wzięła? Co było pierwsze, ewolucja czy materia, ewolucja czy Wszechświat? Czy ewolucja sama wyłoniła się z nicości czy może napisała się sama tuż po powstaniu materii? Czy prawa fizyki też podlegają ewolucji?
      Jeżeli ewolucja "myśli" za nas to chyba zasadnym będzie postawienie pytania o sens wszystkiego czym się zajmujemy! Po co nam moralność, po co nam sztuka? Po co nam zachwyt? Czy dla robienia sobie dobrze wyrzutem endorfin? Czy może dla lepszego łączenia w pary celem wydania właściwszego potomstwa? Czy ewolucja ma nad nami władzę? Czy zainterweniuje, jeśli będziemy chcieli się unicestwić? Być może ewolucja widząc ograniczenia naszego gatunku w zakresie pokonywania przestrzeni kosmicznej, czyni z nas jedynie formę pośrednią, służącą do powstania nowego gatunku, opartego na sztucznej inteligencji zamkniętej w ciele sondy Voyager, której nie straszne miliardy kilometrów czy lata świetlne kosmicznej pustki...

  • @simon1313ss3
    @simon1313ss3 11 днів тому +86

    jako voysger 1 bedzie mijał tą gwiazde to akurat w tedy bede miał wizyte u lekarza na nfz

    • @kazepl8988
      @kazepl8988 11 днів тому +2

    • @d.2935
      @d.2935 11 днів тому +3

      Co to jest ''w tedy''?
      ''Jak'', albo lepiej ''kiedy'', nie ''jako''.
      'Tę'', a nie ''tą''.
      O braku polskich znaków diakrytycznych i interpunkcji lepiej nie wspominać. 🤦🏻‍♂️😫

    • @pawepajak7142
      @pawepajak7142 10 днів тому

      @@d.2935 🤓

    • @simon1313ss3
      @simon1313ss3 10 днів тому +9

      @@d.2935 sorry. nie zesraj sie

    • @krisulo
      @krisulo 10 днів тому +2

      @@d.2935 kto pytał?

  • @DL7Media
    @DL7Media 8 днів тому +17

    4:00 - Zaczyna się film
    (Swoją drogą to mnie odrzuca w filmach "okołonaukowych". Zamiast od razu walić konkrety to pierwsze minuty to gadanie o historii sondy, misji i tak dalej. Jakbym chciał posłuchać o początkach sondy to włączyłbym dedykowany film.)

    • @duniek86
      @duniek86 4 дні тому +1

      z drugiej strony nie kazdemu chce sie wlaczac dedykowany film ;), tak to ma wszystko w jednym

    • @tonyog9328
      @tonyog9328 3 дні тому

      tak teraz niestety wyglada wiekszosc youtube’a. belkot na poczatku, zapewne dodany po nagraniu calego merytoryczneog materialu w celu osiagniecia progu monetyzacji wynoszacego 10 minut. osobiscie zniecheca mnie to do zagladania na ten i inne tego typu kanaly. wybieram to medium z uwagi na szacunek do mojego czasu i zrodel materialow ktore ogladam, a w takich przypadkach moj czas jest zmarnowany.

  • @armani1242
    @armani1242 11 днів тому +101

    NASA mogła by wystrzelić Sondy Voyager 3 i 4 zbudowane z obecnie dostępnej technologii komputerowej. Za kolejne 50 lat następne pokolenia Astrofazowiczów mogło by śledzić ich odkrytlcia i los.

    • @MrRemy440
      @MrRemy440 11 днів тому +20

      teraz robią tak, że szybciej wszystko się rozlatuje 😉

    • @lhard123l
      @lhard123l 11 днів тому +9

      technologia komputerow w kosmosie niewiele sie zmienila

    • @radpl35
      @radpl35 11 днів тому +11

      @@MrRemy440 Gwarancja na dwa lata więc maksymalnie 2 lata i miesiąc podziała ;)

    • @st14kowalski39
      @st14kowalski39 11 днів тому +20

      Kolejny korzystny układ wszystkich dużych planet pozwalający zastosować wielokrotnie asystę grawitacyjna będzie za 120 lat

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому +1

      wyrzucenie pieniędzy których NASA wiele nie ma

  • @sowiwiody3681
    @sowiwiody3681 11 днів тому +33

    Czyli Voyagery dotrą do najbliższego układu, gdy ludzkość będzie już prowadzić walkę z całą galaktyką w czasach Warhammer 40k

    • @Bzhydack
      @Bzhydack 11 днів тому +10

      W takim razie nie dotrą, bo istnieje duże prawdopodobieństwo że Trazyn je przechwyci i wstawi do muzeum 😂

  • @jakubl8271
    @jakubl8271 11 днів тому +29

    10 minut, a w wersji tldr: zrzucili pamięć, wyszło, że nastąpiło uszkodzenie, przygotowali nową wersję firmware'u omijającą fizycznie uszkodzenie, slfaszowali. Tylko że zdalnie, z opóźnieniem 22 godzin.

    • @MichMachu
      @MichMachu 9 днів тому

      Aha, a co to te dane znaczą, to nie wiadomo?

  • @radpl35
    @radpl35 11 днів тому +15

    Jeee, ale super news, a już się bałem że to koniec z moją ulubioną sondą. Koniec z komunikacją w sensie, że zamilknie jak Pioneery.

  • @kotorybeusz7246
    @kotorybeusz7246 9 днів тому +5

    dawno tak przyjemnego odcinka nie było

  • @Po_prostu_Adam
    @Po_prostu_Adam 10 днів тому +3

    No to czekamy😊

  • @kenmasters9203
    @kenmasters9203 11 днів тому +5

    Ciekawe czy gdyby inna cywilizacja odebrała nasz sygnał to też odebrała by to za "bełkot"...? 1977 rok sygnału WOW tak na marginesie 🎼

  • @apekso2955
    @apekso2955 11 днів тому +8

    A JA myślę, że VOYAGER został przechwycony przez " obcych " i zhakowany. Teraz będzie nadawał to, co ONI chcą...👽👾💫

  • @user-xi3br9vx7p
    @user-xi3br9vx7p 11 днів тому +1

    Astrofaza zrób żetelny odcinek o programie GEMINi później o Apollo i jaka skala była tych programów ,ponieważ młode głupie pokolenie twierdzi ze londowanie na księżycu to mistyfikacja i to mnie boli najbardziej ( przepraszam za błędy ortograficzne)

  • @chomik895
    @chomik895 11 днів тому +11

    Sonda V1 znów nadaje😅

  • @eugeniuszpyl8633
    @eugeniuszpyl8633 9 днів тому +2

    A sondy Pionier z tabliczką przesłaniem. Co z nimi? Program "Sonda " czołówka tego programu z Kamińskim i Kurkiem.

  • @luminatus2746
    @luminatus2746 11 днів тому +1

    Klasa materiał

  • @user-es5ew2xo5o
    @user-es5ew2xo5o 11 днів тому +3

    Nie dziwię się że Voyager 1 miał problem z przesyłaniem danych bo jest z lat 70 i jest daleko

  • @tomaszkazmierski7101
    @tomaszkazmierski7101 11 днів тому +5

    Albo coś z nagrywaniem, albo przeiziębienie/zatoki. Tak czy siak - zdrowia życzę!

  • @brzytownik
    @brzytownik 11 днів тому +22

    To, że Voyagera 1 da się jeszcze naprawić, jest najlepszą wiadomością od odpadnięcia ruskich z mundialu :)

  • @koprolity
    @koprolity 11 днів тому +65

    Może Voyager miał problemy z nagłośnieniem.

    • @timek5122
      @timek5122 11 днів тому +1

      Gdyby było takie coś jak naddźwięk to nie miałby żadnego problemu

    • @IwanJebiewdenko-bn6zk
      @IwanJebiewdenko-bn6zk 11 днів тому +7

      Japa koniu.

    • @dan112347
      @dan112347 10 днів тому

      ?​@@IwanJebiewdenko-bn6zk

    • @natenexx9974
      @natenexx9974 9 днів тому +3

      Chyba ci komentarz nie wypalił.

  • @dawidzajda3104
    @dawidzajda3104 10 днів тому +1

    Bardzo ciekawe 🤔

  • @RafaSocha-ry2ky
    @RafaSocha-ry2ky 5 днів тому +1

    Kanał się rozwija gratulacje 😊

  • @djlukas1983
    @djlukas1983 10 днів тому +2

    Voyager 1 sobie po prostu pochlał na imprezie z mieszkańcami tamtejszych rejonów układu słonecznego i zaczął bełkotać. Czego tu nie rozumiecie?

  • @mistycznydzik2810
    @mistycznydzik2810 10 днів тому +1

    Jest sygnał z końca układu słonecznego a pod Brodnicą od strony Jabłonowa z 4km zero sieci. I tak można wymieniać miejsca. Żeby to jeszcze były góry a to na płaskim terenie. Żenada.

  • @tomiamozilla9397
    @tomiamozilla9397 11 днів тому +1

    Jak ja lubię takie filmy : D

  • @Anty_Cyklon
    @Anty_Cyklon 11 днів тому +2

    0:32 Voyager 1 NIE ODWIEDZIŁ "lodowych gigantów" Urana i Neptuna, ograniczył się do "gazowych gigantów" Jowisza i Saturna". Do Urana i neptuna dotarł tylko Voyager 2

  • @klocugh12
    @klocugh12 10 днів тому +1

    > O ile, oczywiście, nie zderzą się z innym obiektem.
    Lub nie przechwyci ich inteligentna cywilizacja. 😉

  • @casualcaspero
    @casualcaspero 11 днів тому +6

    Kiedyś jakimś kosmitom spadną te nasze śmieci na głowę i się zdenerwują :/

    • @ostrajazda7507
      @ostrajazda7507 10 днів тому

      mam 46 lat, i podejrzewam ze do tego czasu juz mnie nie bedzie...wiec to niema znaczenia.

    • @casualcaspero
      @casualcaspero 10 днів тому

      @@ostrajazda7507to w tygodniach to ile wychodzi te 46 lat uwzględniając lata przestępne?
      Bo średnio żyjemy około 4576 tygodni. Daj znać

  • @mikolajmatyjasek
    @mikolajmatyjasek 10 днів тому +1

    Ten uczuć kiedy dowiadujesz się, że twoja własna sonda ma funkcję przesłania całej pamięci, a ty zmarnowałeś ostatnie parę miesięcy

  • @romanoprodagio9502
    @romanoprodagio9502 11 днів тому +1

    Kojarzy mi sie film Apollo i akcja z pochlsniaczem Co2. A czy mozecie zrobic symulacje naprawy komputera z lat 70 zdalnie? Potrzebny Floppy Disk? walkie talkie? CB radio?

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 8 днів тому

      Tyle, że Voyager od początku był zaprojektowany tak, aby dało się mu robić zdalnie aktualizacje.

  • @ariatari2137
    @ariatari2137 11 днів тому +4

    Starzy inżynierowie poumierali a mlodzi którzy pozyskali od nich wiedzę nie wiedzą wszystkiego
    Zresztą po co im komunikacja z nim. Co on niby mierzy. A nawet jeśli ma jakieś instrumenty to są wyłącznie żeby oszczędzić sobie strat energi

    • @hl1130
      @hl1130 11 днів тому +4

      No jeżeli jest pierwszym naszym instrumentem w przestrzeni między gwiezdnej no to co może mierzyć. Zapewne jak tam jest bo na przykład dzięki niemu zrewidowano wiedzę na temat heliosfery.

    • @ziomekzmiasta9292
      @ziomekzmiasta9292 8 днів тому +1

      ​@@hl1130 ciężko to nazwać przestrzenią międzygwiezdną. Tak naprawdę układ słoneczny sięga do obrzeży obłoku Oorta (gdyż ten składa się z obiektów obiegających Słońce).

  • @andrzejsikorski2301
    @andrzejsikorski2301 6 днів тому +2

    Na inny temat.
    Teoria względności jest głupia i nieprawdziwa.
    A co do Voyagera, spotkanie obcej cywilizacji byłoby końcem naszej cywilizacji, bo wybili nas jak robaki.

  • @danielbstyle
    @danielbstyle 11 днів тому +14

    To muszą być serio niezłe koty, skoro potrafią podzielić kod w pamięci i jeszcze skłonić go do działania.

    • @Sajgoniarz
      @Sajgoniarz 11 днів тому +6

      Mózg już się topi od samych wymagań na programistę sond, które są potrzebne do takiej analizy. Trzeba znać na pamięć... podział pamięci komputera, które komórki przechowują jakie dane i jakie są ich limity, jakie protoły tam latają i wartości maszyny stanów oraz ramek z danymi. Nie wiem jak ten podział kodu w pamięci Voyagera mógłby wyglądać, ale dziś jest się w stanie zrobić to w miarę "prosto" rezerwując pamięć, ale wymaga to uploadu softu. Takie mechanizmy są implementowane w tych droższych sondach jeżeli szanse na wystąpienie są warte wzięcia pod uwagę. Sam fakt, że udało się to zrobić na prawie pięćdziesięcioletniej platformie jest cudowne.

    • @Benshee013
      @Benshee013 11 днів тому +2

      To nie jest aż takie trudne, jak juz wiesz jak dziala pod kołderką:)

    • @CrawdadSoftware001
      @CrawdadSoftware001 11 днів тому +2

      @@Benshee013 chodzi o to że trudno dojść do poziomu że wiesz

    • @Sajgoniarz
      @Sajgoniarz 10 днів тому +1

      @@CrawdadSoftware001 a potem kolejne tyle, żeby połączenia w pamięci były na tyle silne, żeby to "wpadało do głowy", a nie tylko leżało odłogiem i się kurzyło.

    • @Patriqu
      @Patriqu 8 днів тому +1

      @@Sajgoniarz Na pewno mają wszystko dokładnie udokumentowane co gdzie znajduje się w pamięci i na jakich adresach.

  • @michck4027
    @michck4027 11 днів тому +2

    A dlaczego Voyager leci do jakieś Glise a nie do najbliższej gwiazdy? Boimy się że coś odkryje?

    • @kariz7787
      @kariz7787 11 днів тому +3

      Tak twoją inteligencję. Mogłoby to znacznie wpłynąć na twoje życie, więc wybraliśmy inny kierunek.... Te sondy nigdy nie miały lecieć do gwiazd dlatego nie zostały skierowane do najbliższych.

  • @raulkramarski2082
    @raulkramarski2082 11 днів тому +2

    Dla zasięgu

  • @bogumitwardowski4561
    @bogumitwardowski4561 11 днів тому +1

    A dlaczego od czasu wysłania Voyagerów nie puściliśmy kolejnych sond dalekiego zasięgu? Nowocześniejszych i sprawniejszych?

    • @kooboos89
      @kooboos89 11 днів тому +2

      Byly, chociazby New Horizons.

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому +1

      Bo sondy się nie wypuszcza aby leciały w pustej przestrzeni, sensu by to nie miało, wypuszcza się aby przeleciały koło jakiegoś ciekawego obiektu - Jowisz, Pluton, najlepiej wielu obiektów naraz, itp. Tak jak napisano wyżej, “puściliśmy” jedną po Voyagerach

  • @embeddedGarage
    @embeddedGarage 10 днів тому +1

    Ile czasu taka sonda ma szanse na zachowanie sprawnosci?

    • @olasek7972
      @olasek7972 10 днів тому

      zostało jej nie więcej niż kilka lat, kończy się zasilanie

  • @avangarda3096
    @avangarda3096 11 днів тому +1

    Sonda nie dotrze niestety fo żadnej z wymienionych gwiazd, gdyż... Po prostu niestety padnie, zasilanie ma wystarczyć do przyszłego roku... Znaczy jeśli utrzyma tor lotu, to doleci, ale nie będzie już przesyłać do nas i formacji 😅

    • @SimonusDaStrega
      @SimonusDaStrega 11 днів тому +2

      A czemuż to niby miała by nie utrzymać toru lotu?
      Przecież nie ma już w planie manewrów procowych 😉
      Teraz już leci w ustalonym kierunku. Obłok Oorta składa się głównie z próżni i niewielkich tj pyłowych obiektów, które nie mają wystarczającej grawitacji by zmienić ścieżkę lotu

    • @bolek22100
      @bolek22100 11 днів тому

      Tak czy siak nie mozna byc pewnym ze czegos po drodze nie napotka co by zmienilo jej tor.To jak gra w bilard.

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому +1

      I jaka jest wartość tego komentarza- zerowa. Wiadomo że dotrze.

  • @Daniel-gj3pm
    @Daniel-gj3pm 11 днів тому +1

    Bez oglądania domyślam się jaka to wiadomość:
    "UCISZCIE SIĘ, BO INACZEJ WAS USŁYSZĄ"

  • @stefans1006
    @stefans1006 11 днів тому +3

    Co technika,to technika. A czym mogą się pochwalić ruskie to tylu latach eksploracji Kosmosu,bo nie słyszałem,ani nie czytałem.

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому

      daleki kosmos jest poza ich technologią 😊

  • @ReksioReksio80
    @ReksioReksio80 10 днів тому +2

    120 x 150mln = yyyyy chyba pójdę po liczydło 🤔🤔

  • @mikoajmiscicki3774
    @mikoajmiscicki3774 8 днів тому +1

    A ja myślałem że Voyager nadaje sygnały w rodzaju "bo Johnny Johnny Johnny polował na kangury"

  • @ivnxnvi
    @ivnxnvi 5 днів тому

    Jak ja lubię tych kosmików.

  • @MarcinPracki
    @MarcinPracki 7 днів тому

    Bez machania rękami byłoby gorzej?

  • @henricushenricus2775
    @henricushenricus2775 11 днів тому +1

    No ok, lecą obie sondy, ale jakie konkretnie przesyĺają informacje?

  • @dariuszg.8026
    @dariuszg.8026 11 днів тому +23

    A ten dziad Voyager, nie chce odejść już na emeryturę, tylko będzie się siłować jak schorowany dziadek który dalej twierdzi że podniesie te krzesło jedną ręką

    • @kaciun
      @kaciun 11 днів тому

      Ja umiem podnieść krzesło jedną reką.

    • @dariuszg.8026
      @dariuszg.8026 11 днів тому +2

      @@kaciun a jesteś też dziadkiem?

    • @kaciun
      @kaciun 10 днів тому

      @@dariuszg.8026nie ale podnosze dziadka na krześle oburącz

    • @piotrs.2867
      @piotrs.2867 10 днів тому +3

      ​@@kaciun ok a czy dziadek ma kask na głowie w tym momencie, co??

  • @paweboossko5439
    @paweboossko5439 10 днів тому +1

    10 minut zamiast dwóch zdan

  • @kuba91119
    @kuba91119 6 днів тому

    Czy nasza cywilizacja jest obecnie w stanie zbudować szybsze sondy ?

  • @krzysztofgutowski2619
    @krzysztofgutowski2619 9 днів тому

    To co nadaje Voyager i wysyła tego nigdy się nie dowiemy.

  • @piotrdomanski2862
    @piotrdomanski2862 11 днів тому +2

    Granice heliosfery czyli przekroczyły heliopauze
    . Tak?
    Jeśli tak .. skoro są poza działaniem Słońca... to jakie są wnioski? Co się zmieniło od momentu wyrania się Słońcu ?

  • @adredy
    @adredy 2 дні тому

    U 20 godzine na rozkaz uuu u mnie w robocie tydzien nie wystarcza czesto😅

  • @HybrydaLudzkichLosow
    @HybrydaLudzkichLosow 11 днів тому +1

    Wiesz już jaki dasz tytuł filmu kiedy ludzkość odkryje życie na innej planecie?

  • @luk3z861
    @luk3z861 11 днів тому

    Czyli kosmici uszkodzili pamięć sondy, a teraz dzięki hackowi można dalej nadawać ?

  • @blueeyes8131
    @blueeyes8131 11 днів тому +1

    A co z kurzem .. kto je czyści

    • @bolek22100
      @bolek22100 11 днів тому +1

      Kurzem zajmuje sie wiatr sloneczny 😅😅😅

  • @UnderTheBanner
    @UnderTheBanner 11 днів тому

    oooo ciekawe w jakim języku był przekazany :D

    • @janusz2777
      @janusz2777 11 днів тому

      Migowym xD

    • @UnderTheBanner
      @UnderTheBanner 11 днів тому

      @@janusz2777 ja myślę że Żydzi już do nich dotarli to może w esperanto?😂

  • @pan0P
    @pan0P 11 днів тому

    Spore lagi bym w cs miał jak bym grał z voyagera ;D prawie ping na poziomie 23 godzin no moglo by byc ciezko xD

  • @jarosawciszewski2761
    @jarosawciszewski2761 7 днів тому

    Jakim cudem sondy Voyager mają tak żywotna baterie zasilająca że nadal mogą wysyłać sygnały ?

    • @kamilj.z8464
      @kamilj.z8464 6 днів тому

      Posiadają baterię radioaktywną, tzw. radioizotopowy generator termoelektryczny, w środku znajduje się pluton radioaktywny czyli na chłopski rozum mini elektrownia jądrowa

  • @rafi5258
    @rafi5258 11 днів тому

    #astrofon Czy misja New Horizons przepadła?

    • @olasek7972
      @olasek7972 10 днів тому

      a niby dlaczego miałaby “przepaść”?

  • @KermitTheFrog7
    @KermitTheFrog7 9 днів тому

    Legenda glosi ze voyager 2 okrazyl kosmos i ostatnio przelatywal obok ziemi XD

  • @andrej125521
    @andrej125521 10 днів тому

    2:15 Widok z paki busa.

  • @marcinstudzinski682
    @marcinstudzinski682 10 днів тому

    za 300lat dotrze do obłoku Oorta a ciekawe jak długo będziemy się mogli z nim komunikować

    • @kamilj.z8464
      @kamilj.z8464 6 днів тому

      Prawdopodobnie w 2036 będzie ostatni kontakt według wyliczeń

  • @Neutrino33
    @Neutrino33 11 днів тому +5

    Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że technologie z lat 70-tych wciąż działają i są naprawialne, nawet na odległość. Co trudno powiedzieć przedmiotach codziennego użytku z XXI w. ...czy aby na pewno ta dalsza eksploracja kosmosu prowadzi nas gdziekolwiek, czy jest to najzwyczajniej realizowanie ambicji pewnej grupy ludzi za pieniądze reszty. Może czas naprawić to co jest do naprawienia w naszej cywilizacji tu na Ziemi, korzystając z dotychczasowych osiągnięć cywilizacyjnych a potem możemy wrócić do eksploracji kosmosu.

    • @Skyminer29
      @Skyminer29 11 днів тому +3

      Tu chodzi o skomplikowanie dzisiejszych układów, które takie są bo wymagamy od nich coraz większej wydajności. Sondy nie potrzebują procesora z twojego smart zegarka, są dużo dużo prostsze. Dzięki czemu można je dublować, a nawet potrajać. Dzięki czemu można je w miarę możliwości naprawiać na odległość.

    • @conradowl
      @conradowl 11 днів тому +5

      W latach siedemdziesiątych też byli głodni, bezrobotni, chorzy, spragnieni itp.
      A tacy jak ty chcieli by wszystkim było po równo i tak samo, by naprawić planetę.
      Nazywali się komuniści i widać też jesteś komunistą. Może sobie z tego nie zdajesz sprawy ;)
      Tak czy siak tamta technologia była prosta i solidna - oraz bardzo droga. W przeciętnym domu nie było tv, a i radia to nie była norma. Dziś są o wiele potężniejsze i solidne technologie - bardzo drogie. A to co masz w domu jest tańsze, mniej solidne, a nadal mocniejsze niż sonda. Coś za coś. Zapłać tyle ile kosztował Voyager w latach siedemdziesiątych to możesz sobie automatyczny dom wybudować i to na solidnych mechanizmach, najlepszych stopach metali itp itd.

    • @Neutrino33
      @Neutrino33 11 днів тому

      @@conradowl Zacznij myśleć samodzielnie, bo jak widać dużo telewizji oglądasz i bardzo szybko wrzucasz ludzi do jednego worka, ulegasz narzuconym stereotypom. Poza tym unikasz odniesienia się do faktu jakim jest to, że to co zbudowano w latach 70-tych wciąż działa, czego raczej nie można powiedzieć o obecnie produkowanych sprzętach, a tym bardziej o możliwości ich naprawy. Obecnie produkujemy śmieci i wychowujemy głupią ludzkość...ale przecież się rozwijamy. Wciąż do wyrwania się z Ziemi pakujemy paliwo do rury i podpalamy je....może trochę efektywniej niż w latach 70-tych, ale zasada jest wciąż ta sama.

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому +1

      Napisałeś „przedmioty codziennego użytku” i tu jest klucz, to co ładują do takiej sondo to nie ma nic wspólnego z takimi przedmiotami, to bardzo drogi sprzęt specjalistyczny budowany na trwałość, niezawodność, ekstremalne warunki, itp, dzisiaj zbudowane podobne sondy mogą działać równie długo.

  • @kamilaski5416
    @kamilaski5416 11 днів тому

    Ktoś mi wytłumaczy, jakim cudem on się nie rozbił o żadną asteroidę, lub nie wpadł w pole grawitacyjne jakiejś planety którą mijał?

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому

      bo kosmos jest strasznie pusty, całe chmary fotonów w nim biegają już miliardy lat i też na nic nie wpadły. A planety to mijał tylko nasze, pobliskie i tak miał obliczoną trasę aby przelecieć bardzo blisko i zrobić zdjęcia.

  • @antonizapaa6361
    @antonizapaa6361 8 днів тому

    Ale Hamerykanie jednak nie zdobyli Księżyca, nagrali film w studio

    • @olasek7972
      @olasek7972 8 днів тому

      kiepsko wam idzie ta propaganda towarzysze

  • @smartinertiarc3039
    @smartinertiarc3039 11 днів тому +9

    Za ile lat osiągniemy technologię, która pozwoli nam dogonić te sondy?

    • @gainxchannel7551
      @gainxchannel7551 11 днів тому +6

      Raczej za ile wieków

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 11 днів тому +3

      Nie wiem po mamy ją gonić? Z serwisem? Lepiej wysłać nową sondę

    • @mateuszlewandowski3770
      @mateuszlewandowski3770 11 днів тому

      @@ZdzichaJedziesz kolega nawiązuje pewnie do sceny ze startreka gdzie dogonili voyagerra

    • @karolkarol6042
      @karolkarol6042 11 днів тому +1

      Z dekady na dekady rozwijamy się niesamowicie szybko z każdą dekada wymyślamy o wiele więcej rzeczy innaczej mówisz ostatnie 4 degady wstecz nie są tak rozwinięte jak ostatnia nasza dekada, więc następne 4 dekady do przodu mogą nas naprawdę rozwinąć technologicznie :)

    • @lysy-zn2gg
      @lysy-zn2gg 11 днів тому

      @@ZdzichaJedziesz W Stellaris (strategiczna gra w kosmosie od Paradoxu) był taki event w którym należało złapać sondy wysłane jeszcze jako prymitywniejsza cywilizacja w celu zapobiegnięcia przechwyceniu wrażliwych informacji nt. gatunku i cywilizacji przez inne imperia.
      A co do pytania - mamy już potężniejsze rakiety więc z większą prędkością dogonienie takiej sondy nie byłoby problemem. Gorzej z trafieniem, bo przy kosmicznych wielkościach taka sonda jest jak niczym pojedynczy atom piasku na pustyni. Ale jakbyśmy wysłali kilka rakiet może udałoby się ją zniszczyć. No chyba, że chcielibyśmy z nią wrócić - to już gorzej. Dopóki nie mielibyśmy jakiegoś magicznego napędu chyba trzeba by było przechwycić i skorygować lot sondy tak aby wykorzystała przyspieszenie grawitacyjne najbliższej gwiazdy przy której by przelatywała sonda i skierować ją spowrotem do naszego układu słonecznego. Chociaż nie wiem na ile byłby możliwy taki manewr. Jeszcze gorzej by było z jej przechwyceniem u nas, bo pewnie by miała o wiele większą prędkość.

  • @TomaszTomzik
    @TomaszTomzik 11 днів тому

    6:00 mnie zamiast mózgu przypomina to po prostu radzenie sobie dysków z bad sektorami...

  • @chriskopec1858
    @chriskopec1858 11 днів тому +2

    🐺👍

  • @elvisik
    @elvisik 10 днів тому

    40k ciekawe

  • @krzysztofochnicki3541
    @krzysztofochnicki3541 11 днів тому +2

    J23 znów nadsje.

  • @WiolkaWiolka-xx7kq
    @WiolkaWiolka-xx7kq 11 днів тому +2

    Voyager gubi zasięg 😂 ja do pociągu wsiadam ten rusza i kuniec zasięgu nie ma 🤷‍♀️

  • @meanral
    @meanral День тому

    pewnie kosmici złapali i trollują. btw nie wiedziałem że Voyager 1 to statek kosmiczny i że mamy ich więcej w kosmosie czyżby spisek? :)

  • @xentxent3400
    @xentxent3400 11 днів тому

    Ten materiał nie jest fantastyczny.
    Jest... naukowy.
    Czy poza Voyager'ami "coś" leci w podobnych misjach?

  • @Cyklonus
    @Cyklonus 10 днів тому

    👍👍

  • @robertstykowski2158
    @robertstykowski2158 7 днів тому

    Zinterpretowal -slowo klucz ot co😅

  • @Wodek-gr8my
    @Wodek-gr8my 10 днів тому

    Czyli J23 znowu nadaje ;)

  • @ernestpomeran9194
    @ernestpomeran9194 11 днів тому

    J 23 znowu nadaje.

  • @pawellaniewski5455
    @pawellaniewski5455 11 днів тому +3

    1:56 lata 70 a przesylaja dane na zieme. Tel. z 2024 tracą zasięg cofamy sie w rozwoju czy jak? Czy ktos w to wierzy ze bylismy na księżycu bo ja nie.

  • @jankowalski-em8wm
    @jankowalski-em8wm 10 днів тому

    Dwa stare diesle a poleco najdali

  • @jabolowypotwor
    @jabolowypotwor 6 днів тому

    One sie poruszaja z jakas predkoscia czy napedem.?To cud ,ze dzialja tak...Dokad one leca?????

  • @j.t2548
    @j.t2548 11 днів тому

    Voyager alkohol brał do buzi, ale go nie połykał. To dlatego. Przepraszam za shitpolitics na świetnym kanale, nie mogłem :D

  • @Widsith83
    @Widsith83 11 днів тому +4

    👍🌌🛰️

  • @invii7780
    @invii7780 11 днів тому

    pattern screamers

  • @balticsadness
    @balticsadness 11 днів тому +1

    Tacy jesteśmy mądrzy a wciąż mężczyzn uziemia katar... A psik!

  • @jankosina1127
    @jankosina1127 10 днів тому

    pitolenie! ziemi nie zbadali a za kosmos się biorą!

  • @franciszekzielony1712
    @franciszekzielony1712 11 днів тому

    Szok

  • @MrAlterro
    @MrAlterro 10 днів тому

    J23 znowu nadaje

  • @royback87
    @royback87 11 днів тому

    Widać jak czytasz :)

  • @mralwin3044
    @mralwin3044 6 днів тому

    Może i doleci albo pier dolnie w meteoryt

  • @piotrmarkiewicz4506
    @piotrmarkiewicz4506 11 днів тому

    W tych obliczeniach chyba są spore błędy. Skoro sonda potrzebuje 18 tysięcy lat aby pokonac 1 rok świetlny, to jakim cudem miałaby dotrzeć do Gliese 445 oddalonej o 18 tysięcy lat świetlnych w 40 tysiecy lat? Jeśli potrzebuje 18 tysięcy lat aby pokonać 1 rok swietlny, to pokonanie 17,5 tysięcy lat świetlnych (do Gliese 445) zajmie ponad 300 tysięcy lat...

    • @astromike4458
      @astromike4458 11 днів тому +2

      Po wpisaniu frazy "Gliese 445" w wyszukiwarkę, ufając Wikipedii gwiazda ta znajduje się w odległości 17 (dokładnie 17,58) lat świetlnych od słońca, a nie 18 tysięcy lat świetlnych, stąd cała zagadka, oraz te obliczenia, które błędne nie są.

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому

      poleca się sprawdzanie danych o jakiejś gwieździe, to dziś sprawdzisz w minutę 😮

    • @andywojax7007
      @andywojax7007 11 днів тому

      Bo ta gwiazda nie stoi w miejscu i też ma swoją prędkość. T tego co wyczytałem to ona zbliża się do Voyagera szybciej niż on do niej

    • @olasek7972
      @olasek7972 11 днів тому

      @@andywojax7007 to fakt, zbliża się szybko do nas, za te 40000 tys lat jak Voyager się do niej zbliży to ona i Ross248 będą najbliższymi od Ziemi gwiazdami.

  • @piotr7992
    @piotr7992 11 днів тому

    półtora minuty oglądania, minuta reklam xD

    • @Adik8888
      @Adik8888 11 днів тому +2

      Premium se kup

    • @kooboos89
      @kooboos89 11 днів тому

      Nie mialem ani jednej.

  • @belalugosi7570
    @belalugosi7570 11 днів тому +4

    Tak tak, myślałby kto... A wciąż nie można wylądować na księżycu mimo tego że wszystkie komputery z czasów rzekomego apollo zmieścimy teraz w długopisie.

    • @kvassinc
      @kvassinc 11 днів тому +5

      Powód jest prosty, fuzja jądrowa dalej nie jest przynosi zysków energetycznych, więc nie ma finansowego powodu aby wracać na księżyc. Gdyby odkryto np duże ilości nowego metalu o wspaniałych właściwościach to już od dawna by było górnictwo kosmiczne.

    • @ds1ds1ds
      @ds1ds1ds 11 днів тому

      ​​@@kvassinc a może nigdy nie byli na księżycu 🤔 Myślisz że nie ma ludzi którzy by wyłożyli miliony dolarów aby polecieć na księżyc? Moim zdaniem to pokazuje i udowadnia że nigdy tam nie byli 😎

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 11 днів тому +3

      Tylko że teraz nakłady na misje księżycowa są też tak małe jak długopis. Poza tym jak sobie przypomnę że roSSyjska sonda się rozbiła o Księżyc... 😄😄😄

    • @ykamel_
      @ykamel_ 11 днів тому +4

      @@ds1ds1ds xD idz plaskoziemco z tego kanału i nie wracaj

    • @SimonusDaStrega
      @SimonusDaStrega 11 днів тому +1

      ​@@ToumaRenshi weź leki. I wracaj na lekcje Języka polskiego.

  • @jestekrytykie2155
    @jestekrytykie2155 11 днів тому +1

    Ktoś obejrzał całe i napisze mi, o co chodziło? Bo nie chce mi się przez 10 minut i 5 sekund słuchać czegoś, co można przekazać w dwie minuty.

    • @rudy12345g
      @rudy12345g 11 днів тому +1

      Voyager wpadł do czarnej dziury

    • @dubraw1
      @dubraw1 11 днів тому +9

      Pokolenie tiktoka

    • @jestekrytykie2155
      @jestekrytykie2155 11 днів тому +1

      @@dubraw1 Pokolenie niemarnowania czasu, chłopczyku. Denerwuje mnie ten dziwny trend, w którym filmy rozciąga się do 8 lub 10 minut, żeby tylko załapać się na próg reklamowy Youtuba.

    • @peterorany
      @peterorany 11 днів тому

      Chociaz jeden to rozumie.! 5teczka kolego​@@jestekrytykie2155

    • @radpl35
      @radpl35 11 днів тому +2

      W dużym skrócie: udało się przywrócić komunikację z sondą Voyager 1 na tyle, że przesyła już zrozumiałe dane na temat stanu w jakim się znajduje, czyli idzie ku dobremu.
      A co do marnowania czasu, ja też mam ciągłe poczucie braku czasu (i nie mam konta na tik-toku), dlatego uprawiam multitasking, czyli puszczam sobie taki materiał jak ten robiąc coś innego. Gdybym chciał dostać główną informację z tego materiału szybko to pewnie po prostu otwarłbym jakiś artykuł na temat voyagera 1 o podobnym tytule i z podobnego okresu, po czym od razu przewinął na sam dół żeby znaleźć podsumowanie^^

  • @dzika_kuna
    @dzika_kuna 10 днів тому

    Dokończysz kiedyś serie UKŁAÐ SŁONECZNY? To już z 9 lat

  • @rafalpawlowski7024
    @rafalpawlowski7024 11 днів тому +3

    A prund w tej sądzie to niby skąd jest?? Z baterii slonecznych czy akumulatorów?? Bo to jest nie możliwe

    • @WiolkaWiolka-xx7kq
      @WiolkaWiolka-xx7kq 11 днів тому

      Prund 😂

    • @rafalpawlowski7024
      @rafalpawlowski7024 11 днів тому +1

      @@WiolkaWiolka-xx7kq prund prund

    • @pawelhuczewski2772
      @pawelhuczewski2772 11 днів тому

      Jest mały reaktor atomowy i termoogniwa do niego . Ale też w końcu przestanie być ciepły i po prądzie .

    • @olasek7972
      @olasek7972 10 днів тому

      gazdo, zajmijcie się co jutro do garnka będziecie wkładać a nie jakimś prundem

    • @WiolkaWiolka-xx7kq
      @WiolkaWiolka-xx7kq 10 днів тому

      @@olasek7972 a jak juz to garnek postawisz na ognisku rozpalonym krzemieniem ? czy prundu będziesz szukał 😂

  • @mokrispisopop
    @mokrispisopop 11 днів тому +5

    bełkot kerwińskiego-cyfrowy czy analogowy

  • @rekinbalboa1606
    @rekinbalboa1606 11 днів тому

    Nie wiem czy dobrze to wszystko obliczyłem, ale wychodzi ze Voyager leci mniej więcej z prędkością 17km/s 😳

    • @olasek7972
      @olasek7972 10 днів тому

      a co tu jest do “obliczania”? Idziesz na stronke NASA i patrzysz jaka jest jego aktualna szybkość

    • @rekinbalboa1606
      @rekinbalboa1606 10 днів тому

      @@olasek7972 a kupę bez internetu zrobisz?

  • @norbi7842
    @norbi7842 11 днів тому +9

    Wiatr słoneczny i wiatr galaktyczny, zobacz jak smród walczy o dominacje XD

  • @bolimniecewacewa8857
    @bolimniecewacewa8857 11 днів тому +6

    Amerykanie i prawdziwi Europejczycy zdobywają kosmos. A ruskie Awdijiwkę.W dwa lata i 500 metrów zdobyli.

    • @ZdzichaJedziesz
      @ZdzichaJedziesz 11 днів тому

      Rosjanie są zdecydowanie mądrzy inaczej 😁

    • @gulasz100
      @gulasz100 11 днів тому

      W tym tempie to się nie boję że za mojego życia dojdą pod naszą granice.

  • @tretowntret7541
    @tretowntret7541 2 дні тому

    ZA DUZO NIEZBEDNEGO BELKOTU RDS

  • @marcinj.s.393
    @marcinj.s.393 10 днів тому

    Hwdp tuskowi