Witam. Bardzo cenię sobie Pana rady. Brakuje jednak odcinka na temat zwalczania varrozy. Czy mógł by Pan nagrać odcinek jak Pan to u siebie robi? Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam,Wszystkie Pana filmiki są kopalnią wiedzy dla młodych,a i nie ukrywam także dla tak zwanych starych wyg.Wiadomości są podawane bardzo zrozumiale .Ma Pan zdolności do przekazywania wiedzy w sposób prosty i ciekawy.Czekam na nasępny odcinek.Niewątpliwie zbliżamy się do zimowli .Trutniom kończą się wczasy.W niektórych rodzinach już ich nie uświadczysz,a to niewątpliwie świadczy o rychłej zimie.
Do pszczołowania się dopiero przymierzam i to jest najlepszy kanał na YT, jaki widziałem. Obserwuję od początku każdy film i to jest to, czego potrzebowałem. Konkretnie, praktycznie, z pasją. Dziękuję.
Panie Tomku! Jest dokładnie tak jak Pan powiedział: refraktometr i ewentualny dylemat rozwiązany. U mnie ramki nadstawkowe wielkopolskie zasklepione, ale standardowe, czyli gniazdowe nie do końca poszyte. Test refraktometrem i ogromne zaskoczenie: miód od 15,5% do 16%. Dawno nie odbierałem tak gęstego miodu, co dało zauważyć się przy cedzeniu przez sito nylonowe. To ostateczne jak ja go nazywam :-) Ciężko przepływał, ale przepłynął :-) Pozdrawiam serdecznie :-)
Witam serdecznie Dziękuję za to że chce się Pan dzielić wiedzą i chętnie z niej korzystam Mam parę dylematów dlatego napisze a być może będzie to temat na przyszły film Po pierwsze niestety u mnie lipa nie nektarowala i w tej chwili pasieka od dłuższego czasu po prostu milczy Nie ma tylu lotów ani ogólnego ruchu jak wcześniej na pożytku W ulach natomiast jest pszczoly ze ledwo się mieści a może nawet nie mieści Nie mam pojęcia jak je mogłem zagospodarować Pakiet odklad ziołomiody? Druga sprawa ile ramek z czerwiem powinno być aby rodzina nadawała się do zimowe Czy stosuje Pan biowar 500 lub kwas mrowkowy No i temat chyba dla wszystkich to czym teraz lepiej zakarmiac czy cukrem czy gotowym syropem Co tańsze i co lepsze dla pszczół I gdzie w tym wszystkim pomoc dla polskich pszczelarzy w zakarmianiu na zimę Pozdrawiam serdecznie Piotr
Tomku - jak zwykle krótko ale trściwie. SUPER !!! Mam pytanie: Co robić jeżeli miałem rodnię na 2 pełnych korpusach, a w tej chwili dolny korpus jest praktycznie pusty (jedynie odrobina pokarmu i jakieś resztki czerwiu) ?
chyba nie do końca wiem o ci chodzi w Twojej wypowiedzi. Dolny korpus oddzielamy żeby już tam matka nie zeszła z czerwieniem i dalej postępujemy jak na filmie, czyli uzupełniamy pokarm w gnieździe.
Pszczół w dolnym korpusie jest dużo z głodu też nie ma bo pokarmu mają furę zrobiłem tak jak mówiłeś Dolny korpus odgrodzony kratę odgrodową w środkowym matka i czerw znowu Krata i to co zostało z miodni czyli półkorpus do którego nosiły pokarm z podkarmiaczki teraz podkarmiaczka zlikwidowana
Witam Panie Tomku, może mi Pan podpowie co mam zrobić. Gospodaruje od roku na ulach wielkopolskich. Zakarmilem rodzinki we wrześniu dziś zajrzałem kontrolnie i w jednej widzę że matka zaczerwila 2 ramki od dołu do samej góry przez środek ramki. Co mam zrobić próbować zalać, czy podmienic na pełne a tamte wycofać? Pozdrawiam.
Czy jeśli przełożymy polkorpus z częścią miodu pod gniazdo to należy dać kratę odgrodową żeby matka tam nie czerwiła? Co w sytuacji kiedy będziemy chcieli odebrać ten pólkorpus a będziw tam czerw ?
W którymś z filmików mówił Pan, że zimuje pszczoły na poduszce powietrznej z 1/2korpus, czyli gniazdo u góry i pusty półkorpus na dole. W którym momencie dodaje Pan ten pusty półkorpus? Przed głównym zakarmieniem na zimę, czy w innym momencie? Pozdrawiam.
ramki po wirowaniu daję w wieżowce bez osuszania. Na wiosnę nie ma kłopotu z ich zagospodarowaniem przez pszczoły. Jak jest więcej jak 20% to zostawiam pszczołom
Witam Serdecznie, Czy zostawiasz folie pod powalką na zimę ? pytanie może nie zupełnie w temacie tego filmu, ale byłbym bardzo wdzięczny za opowiedz. Ja w swojej pasiece stosuję dokładnie taką samą metodę wentylacji , tzn otwarta dennica i szczelna powałka z dociepleniem na zimę ( ule poliuretanowe Łysonia ). Chcę sobie trochę odjąć roboty z czyszczeniem powałek po zimie i kombinuję żeby zostawic folię na całą zimę i jestem bardzo ciekawy Twojego zdania. Pozdrawiam z gór
Witam, co pan sądzi o podkładaniu półkorpusu po korpus pełny gniazdowy? Czy mając ramki wielkopolskie 1/2 po odwirowaniu dać je razem z półkorpusem pod spód ? A może lepiej dać pusty półkorpus?
Panie Tomku kopalnia wiedzy z Pana, proszę doradzić co zrobić przy ulu na 2 korpusach obsiadanych prze pszczoły , po odebraniu miodu z górnego i jego zabrani pszczoły się nie mieszczą w jednym, jak w takim przypadku je zakarmiac pobudzająco?żeby wnosiły pokarm do rodni, przełożyć górny korpus z pustymi ramkami na dół pod rodnie?
proszę zerknąc wcześnie rano czy się nie mieszczą :) Brody pszczół przy wylotkach nie są niczym dziwnym o tej porze roku. Oczywiście wentylacja musi być na maxa otwarta. Jeśli faktycznie nie mieszczą się to proponuję zrobić tak jak pisałem Józefowi. Dolny korpus odgrodzić kratą a matkę trzymać na górnym i tak dawać pokarm.
proszę precyzyjniej pytać. Ja po czasie nie pamiętam treści filmików a trudno żebym do każdego z pytań od początku oglądał każdy film. Zakarmianie na zimę syrop 3:2 (czyli 3kg cukru + 2kg wody), stymulowanie w sezonie odkładów 1:3, stymulowanie jesienne (jeśli robię) 1:1
Panie Tomku co pan sądzi o zimowli z półnadstawka 1/2 wielkopolska pod korpusem gniazdowym 1/1 wielkopolskim ? Czy zimował Pan może w ten sposób kiedyś i ewentualnie jakie są wady takiego ułożenia ula na zimę.
Zastanawiam się co z rabunkami jeżeli pszczoły dostaną taka dużą dawkę jednorazowo. Przez noc tego nie zabiorą. I nie mam na myśli rabunków w ramach swojej pasieki( wyrównana siła rodzin) ale z sąsiednich pasiek gdzie pszczelarz, powiedzmy delikatnie jeszcze nie zaczął podkarmiania. Czy takie duże dawki nie są "rabunkogenne"?
doświadczenie mi podpowiada, że rabunki związane z karmieniem, są generowane głównie podczas podawania pokarmu (dlatego ja to robię wieczorem) i poprzez pozostawienie w pasiece rzeczy z ula (kawałek wosku, ramka, krata odgrodowa, pobrudzony miodem daszek itp) Jeśli jest ryzyko rabunków to oczywiście zmniejszenie wylotka (włożenie wkładki) nie zaszkodzi
Witam Pana. jestem początkującym pszczelarzem. Mam pytanie, może głupie ale je zadam: Czy nie jest zasadne aby uniknąć rabunku, po poddaniu syropu zamknąć wylotek na te dwa czy trzy dni i rodzina w spokoju sobie ten syrop zagospodaruje? Może są jakieś przeciwwskazania?
@@Pasieka_na_Bradzie Zadaję to pytanie od kilku miesięcy wielu panom prowadzącym wideoblogi o tematyce prowadzenia pasieki i jak do tej pory tylko Ty mi odpowiedziałeś i to w formie przypuszczającej!! Rozumiem, że jak do tej pory nikt tego nie sprawdził! A więc na logikę: Dokarmianie zaczyna się we wrześniu czy październiku? Temperatury są wtedy znacznie niższe niż w maju i czerwcu gdy się robi odkłady? Wtedy pszczoły zamyka się na trzy czy cztery dni aby nie wróciły do ula macierzystego i wtedy się nie zagotowują więc dlaczego na jesieni miało by je to spotkać?
czasami zamykamy pszczoły, np odkłady, rodzinki mateczne, rzadko normalne rodziny. Niestety to nie takt że one się nie przegrzewają. Wystarczy zrobić zbyt silny odkład w odkładówce bez osiatkowanej dennicy i nieszczęście gotowe. Kluczem jest BARDZO DOBRA WENTYLACJA i spokój pszczół (np zimna piwnica). Dodatkowo pszczoły czują dopływ pokarmu więc są mocno pobudzone, chcą lecieć na pożytek a tu chałupa zamknięta :)
@@Pasieka_na_Bradzie Czyli nic pewnego nie wiesz? Ja na jesieni spróbuję zamknąć jeden ul po poddaniu pokarmu. Zobaczę jak to podziała. Nie sądzę aby chciały gdzieś wylatywać na pożytki skoro mają 50 cm od plastra poddane kilka kilogramów pokarmu!Jedyny stres jaki może wystąpić to u pszczół sąsiada, że czują zapach pokarmu a tu chałupa niedostępna!!
Czy Pana pszczoły nie mają żądeł? 😉 Podziwiam . Gdy idę do uli to wyglądam jak sanepid, który przyjechał pobrać wymaz. Dostałem kilka razy w tamtym roku po dłoniach i nie chcę więcej doznawać tego mega swędzenia przez kilka dni. Czy Pan spryskuje czymś ręce? Pozdrawiam
przy pszczołach pomaga pewna flegmatyczność w ruchach. Proszę przesunąć nad pszczołami kilka razy szybko ręką (na własną odpowiedzialność!!!) i to samo powoli, płynnie :)
Też mam łagodne pszczoły i obsługuje powoli ale biorę sporo leków i to może powodować, że skóra dla pszczół jest wyzwaniem. Dlatego stosuje gumowe/lateksowe rękawiczki i jest spokój. Przy okazji mam dwie rodzinki, które ostro kitują i wtedy ręce się nie brudzą.
Wczoraj powiedziałem żonie , że idę na przegląd "na Kasiaka" (szacunek).🤣 Ona pyta jak, a ja że na gołe ręce. Zrobiłem przegląd, zrobił się mały rabunek, ręce do łokci odsłonięte i ani strzała. Pierwszy raz w życiu.Teraz już tylko tak będę robił. Nie ma strachu a komfort pracy nieporównywalny!Dzięki Tomasz Kasiak za rady i inspirację. Dzięki Tobie pokonałem swój lęk!👍
Panie Tomku ja właśnie dziś odebrałem miodnie i tez nie zasklepione miały 28%,,,tylko ja poddałem po kg ciasta zaraz po odebraniu miodni ,,,czy taki manewr był Ok ?????,,,,pozdrawiam
28% (zakładając że nie ma błędu pomiaru to do zostawienia pszczołom. Kilogram ciasta nie odbuduje żelaznego zapasu. Pszczoły muszą mieć te 5-7 kg jedzenia
Witam Panie Tomku mam takie pytanie czy po miodobraniu i podkarmieniu mozna dac pszczolom polnadstawke( ul wielkopolski) zeby ewentualny miod ktory jeszcze moga z czegosc przyniesc nosily wlasnie do polnadstawki ? A w pozniejszym czasie jeszcze cos pozyskac . Czy juz nie ma to sensu ?
Nie widać dokładnie czy kolega używa korpusów poliuretanowych "gołych", ale jeśli tak to polecam je prędko pomalować ponieważ PUR nie jest odporny na promienie UV i ulega rozkładowi jeśli jest wystawiony na bezpośrednie ich działanie. Robisz fajną robotę edukacyją i bardzo cenię Twoj kanał, choć nie jestem zwolennikiem uli WLKP. Pozdrawiam :)
Witam. Bardzo cenię sobie Pana rady. Brakuje jednak odcinka na temat zwalczania varrozy. Czy mógł by Pan nagrać odcinek jak Pan to u siebie robi? Pozdrawiam serdecznie.
Pozdrawiam,Wszystkie Pana filmiki są kopalnią wiedzy dla młodych,a i nie ukrywam także dla tak zwanych starych wyg.Wiadomości są podawane bardzo zrozumiale .Ma Pan zdolności do przekazywania wiedzy w sposób prosty i ciekawy.Czekam na nasępny odcinek.Niewątpliwie zbliżamy się do zimowli .Trutniom kończą się wczasy.W niektórych rodzinach już ich nie uświadczysz,a to niewątpliwie świadczy o rychłej zimie.
Bardzo fajny film. Wszystko konkretnie i na temat .Dziekuje ,pozdrawiam
Do pszczołowania się dopiero przymierzam i to jest najlepszy kanał na YT, jaki widziałem. Obserwuję od początku każdy film i to jest to, czego potrzebowałem. Konkretnie, praktycznie, z pasją. Dziękuję.
Dla mnie jesteś bardzo dobrym fachowcem,Pozdrawiam.
Zdecydowanie aktualnie najlepszy kanał o tematyce pszczelarskiej.
Dzięki za materiał.
Panie Tomku! Jest dokładnie tak jak Pan powiedział: refraktometr i ewentualny dylemat rozwiązany. U mnie ramki nadstawkowe wielkopolskie zasklepione, ale standardowe, czyli gniazdowe nie do końca poszyte. Test refraktometrem i ogromne zaskoczenie: miód od 15,5% do 16%. Dawno nie odbierałem tak gęstego miodu, co dało zauważyć się przy cedzeniu przez sito nylonowe. To ostateczne jak ja go nazywam :-) Ciężko przepływał, ale przepłynął :-) Pozdrawiam serdecznie :-)
Piękna pasieka :) bardzo przydatne rady :)
Mógłby Pan poświęcić jeden film na tematykę leczenia? Jak , czym, kiedy?
Pozdrawiam
Witaj, Twoje filmy to kawał dobrej roboty! W tym odcinku wyciąłeś niestety przekładanie korpusa gdzie trzeba zrzucić uwiązane pszczoły ….
👍✋ i pozdrawiam
Panie Tomku, a próbował Pan kiedyś stosować przegonki?
Dzięki za kolejną porcję wiedzy i praktyki!
tak, stosowałem. Jest o tym filmik z zeszłego roku. Jednak jakoś wolę klasyczne zmiatanie z ramek
Co to żółty syrop ponie Tomku, aż mnie zaciekawiła barwa i system lania do podkarmiaczki. Bardzo proszę o komentarz. Pozdrawiam
gotowy inwert z Diamanta z dodanymi witaminami
Witam serdecznie
Dziękuję za to że chce się Pan dzielić wiedzą i chętnie z niej korzystam
Mam parę dylematów dlatego napisze a być może będzie to temat na przyszły film
Po pierwsze niestety u mnie lipa nie nektarowala i w tej chwili pasieka od dłuższego czasu po prostu milczy
Nie ma tylu lotów ani ogólnego ruchu jak wcześniej na pożytku
W ulach natomiast jest pszczoly ze ledwo się mieści a może nawet nie mieści
Nie mam pojęcia jak je mogłem zagospodarować
Pakiet odklad ziołomiody?
Druga sprawa ile ramek z czerwiem powinno być aby rodzina nadawała się do zimowe
Czy stosuje Pan biowar 500 lub kwas mrowkowy
No i temat chyba dla wszystkich to czym teraz lepiej zakarmiac czy cukrem czy gotowym syropem
Co tańsze i co lepsze dla pszczół
I gdzie w tym wszystkim pomoc dla polskich pszczelarzy w zakarmianiu na zimę
Pozdrawiam serdecznie Piotr
Jak zwykle treściwie i na czas.
Witam. Czy mógłby podzielić się Pan wiedzą, gdzie znaleźć artykuł o którym Pan wspomniał na nagraniu?
Panie Tomaszu. A co z leniuchami? Nic na jesień leniuch nie musi robić? Czy coś się stało?
Tomku - jak zwykle krótko ale trściwie. SUPER !!! Mam pytanie: Co robić jeżeli miałem rodnię na 2 pełnych korpusach, a w tej chwili dolny korpus jest praktycznie pusty (jedynie odrobina pokarmu i jakieś resztki czerwiu) ?
oddziel go kratą od górnego korpusu z matką, poczekaj jak resztki czerwiu się wygryzą i zabierz (razem z kratą)
@@Pasieka_na_Bradzie d#ieki MISTRZU
chyba nie do końca wiem o ci chodzi w Twojej wypowiedzi. Dolny korpus oddzielamy żeby już tam matka nie zeszła z czerwieniem i dalej postępujemy jak na filmie, czyli uzupełniamy pokarm w gnieździe.
Pszczół w dolnym korpusie jest dużo z głodu też nie ma bo pokarmu mają furę zrobiłem tak jak mówiłeś Dolny korpus odgrodzony kratę odgrodową w środkowym matka i czerw znowu Krata i to co zostało z miodni czyli półkorpus do którego nosiły pokarm z podkarmiaczki teraz podkarmiaczka zlikwidowana
Czy mogę zastosować ciasto???? A później cukier.??? Pracuje w Austrii, zjeżdżam na piątek-niedziela. W te dni wystarczy tylko podanie pokarmu???
Witam Panie Tomku, może mi Pan podpowie co mam zrobić. Gospodaruje od roku na ulach wielkopolskich. Zakarmilem rodzinki we wrześniu dziś zajrzałem kontrolnie i w jednej widzę że matka zaczerwila 2 ramki od dołu do samej góry przez środek ramki. Co mam zrobić próbować zalać, czy podmienic na pełne a tamte wycofać? Pozdrawiam.
Dzień dobry, czy na rozczerwienie ciasto daje Pan tylko raz czy więcej razy? Pewnie trzeba tylko trochę naciąć folię, żeby dłużej pobierały.
Witam, na ilu korpusach trzyma pan rodnię w sezonie w rodzinach produkcyjnych?
Czy jeśli przełożymy polkorpus z częścią miodu pod gniazdo to należy dać kratę odgrodową żeby matka tam nie czerwiła? Co w sytuacji kiedy będziemy chcieli odebrać ten pólkorpus a będziw tam czerw ?
W którymś z filmików mówił Pan, że zimuje pszczoły na poduszce powietrznej z 1/2korpus, czyli gniazdo u góry i pusty półkorpus na dole. W którym momencie dodaje Pan ten pusty półkorpus? Przed głównym zakarmieniem na zimę, czy w innym momencie? Pozdrawiam.
Witam jak Pan podaje ciasto?pod powalke?
Fajny film. Co robisz z ramkami po wirowaniu? Dajesz do osuszania czy od razu komin? Lipowy wirowałeś? Co jak refraktometr pokaże więcej niż 18% wody?
ramki po wirowaniu daję w wieżowce bez osuszania. Na wiosnę nie ma kłopotu z ich zagospodarowaniem przez pszczoły. Jak jest więcej jak 20% to zostawiam pszczołom
Witam Serdecznie, Czy zostawiasz folie pod powalką na zimę ? pytanie może nie zupełnie w temacie tego filmu, ale byłbym bardzo wdzięczny za opowiedz. Ja w swojej pasiece stosuję dokładnie taką samą metodę wentylacji , tzn otwarta dennica i szczelna powałka z dociepleniem na zimę ( ule poliuretanowe Łysonia ). Chcę sobie trochę odjąć roboty z czyszczeniem powałek po zimie i kombinuję żeby zostawic folię na całą zimę i jestem bardzo ciekawy Twojego zdania. Pozdrawiam z gór
Generalnie nie. Karmię bez folii, i tylko zabieram podkarmiaczki. Zimują z pozamykana powałką
Może nagrał by pan coś o sposobach walczenia z warozom
Witam, co pan sądzi o podkładaniu półkorpusu po korpus pełny gniazdowy? Czy mając ramki wielkopolskie 1/2 po odwirowaniu dać je razem z półkorpusem pod spód ? A może lepiej dać pusty półkorpus?
Panie Tomku kopalnia wiedzy z Pana, proszę doradzić co zrobić przy ulu na 2 korpusach obsiadanych prze pszczoły , po odebraniu miodu z górnego i jego zabrani pszczoły się nie mieszczą w jednym, jak w takim przypadku je zakarmiac pobudzająco?żeby wnosiły pokarm do rodni, przełożyć górny korpus z pustymi ramkami na dół pod rodnie?
proszę zerknąc wcześnie rano czy się nie mieszczą :) Brody pszczół przy wylotkach nie są niczym dziwnym o tej porze roku. Oczywiście wentylacja musi być na maxa otwarta. Jeśli faktycznie nie mieszczą się to proponuję zrobić tak jak pisałem Józefowi. Dolny korpus odgrodzić kratą a matkę trzymać na górnym i tak dawać pokarm.
Bardzo dziękuję za podpowiedź👍 i pozdrawiam serdecznie
Witam. jakie proporcje tego syropu, stosunek wody do cukru
proszę precyzyjniej pytać. Ja po czasie nie pamiętam treści filmików a trudno żebym do każdego z pytań od początku oglądał każdy film.
Zakarmianie na zimę syrop 3:2 (czyli 3kg cukru + 2kg wody), stymulowanie w sezonie odkładów 1:3, stymulowanie jesienne (jeśli robię) 1:1
Panie Tomku co pan sądzi o zimowli z półnadstawka 1/2 wielkopolska pod korpusem gniazdowym 1/1 wielkopolskim ? Czy zimował Pan może w ten sposób kiedyś i ewentualnie jakie są wady takiego ułożenia ula na zimę.
Ja tak zimuję od 3 lat i nie dostrzegam żadnych wad tego rozwiązania. 😉
Oczywiście nie jestem tak doświadczony jak Tomek
zimowałem kiedyś na 1 i 1/2 korpusu ale nie dostrzegłem żadnej różnicy więc teraz zimuję generalnie na 1 korpusie wielkopolskim
Czy syrop, który pan podaje do odbudowy żelaznego zapasu nie jest rozcieńczany??
nie, rozcieńczam tylko przy stymulacji czerwienia
Zastanawiam się co z rabunkami jeżeli pszczoły dostaną taka dużą dawkę jednorazowo. Przez noc tego nie zabiorą. I nie mam na myśli rabunków w ramach swojej pasieki( wyrównana siła rodzin) ale z sąsiednich pasiek gdzie pszczelarz, powiedzmy delikatnie jeszcze nie zaczął podkarmiania. Czy takie duże dawki nie są "rabunkogenne"?
doświadczenie mi podpowiada, że rabunki związane z karmieniem, są generowane głównie podczas podawania pokarmu (dlatego ja to robię wieczorem) i poprzez pozostawienie w pasiece rzeczy z ula (kawałek wosku, ramka, krata odgrodowa, pobrudzony miodem daszek itp)
Jeśli jest ryzyko rabunków to oczywiście zmniejszenie wylotka (włożenie wkładki) nie zaszkodzi
o co chodzi z tym kubkiem do góry dnem w podkarmiaczce ? Jak to działa ? Pszczoły wyjedzą to co w oblętości kubka i co dalej ?
pod kubkiem stale dopływa pokarm a pszczoły mają ograniczony dostęp co zmniejsza ich topienie w syropie
@@Pasieka_na_Bradzie rozumiem, dziękuje :)
A one dzikich plastrów nie zrobią pod taką podkarmiaczką, rok temu zimowałem 6+6 bez zatworu to zrobiły mi ładny plaster
Czas na budowę już minął.
Pytanie za 100 punktów.
Czy mogę postawić ul bezobsługowy? Nie chcę miodu, pszczoły mają latać?
Można, ale niestety taka rodzina ma niewielkie szanse na doczekanie drugiej zimy.
Witam Pana. jestem początkującym pszczelarzem. Mam pytanie, może głupie ale je zadam: Czy nie jest zasadne aby uniknąć rabunku, po poddaniu syropu zamknąć wylotek na te dwa czy trzy dni i rodzina w spokoju sobie ten syrop zagospodaruje? Może są jakieś przeciwwskazania?
ta rodzina będzie wtedy w takim stresie że zapewne "się zagotuje" po prostu się przegrzeją i rodzina zginie
@@Pasieka_na_Bradzie Zadaję to pytanie od kilku miesięcy wielu panom prowadzącym wideoblogi o tematyce prowadzenia pasieki i jak do tej pory tylko Ty mi odpowiedziałeś i to w formie przypuszczającej!! Rozumiem, że jak do tej pory nikt tego nie sprawdził! A więc na logikę: Dokarmianie zaczyna się we wrześniu czy październiku? Temperatury są wtedy znacznie niższe niż w maju i czerwcu gdy się robi odkłady? Wtedy pszczoły zamyka się na trzy czy cztery dni aby nie wróciły do ula macierzystego i wtedy się nie zagotowują więc dlaczego na jesieni miało by je to spotkać?
czasami zamykamy pszczoły, np odkłady, rodzinki mateczne, rzadko normalne rodziny. Niestety to nie takt że one się nie przegrzewają. Wystarczy zrobić zbyt silny odkład w odkładówce bez osiatkowanej dennicy i nieszczęście gotowe. Kluczem jest BARDZO DOBRA WENTYLACJA i spokój pszczół (np zimna piwnica).
Dodatkowo pszczoły czują dopływ pokarmu więc są mocno pobudzone, chcą lecieć na pożytek a tu chałupa zamknięta :)
@@Pasieka_na_Bradzie Czyli nic pewnego nie wiesz? Ja na jesieni spróbuję zamknąć jeden ul po poddaniu pokarmu. Zobaczę jak to podziała. Nie sądzę aby chciały gdzieś wylatywać na pożytki skoro mają 50 cm od plastra poddane kilka kilogramów pokarmu!Jedyny stres jaki może wystąpić to u pszczół sąsiada, że czują zapach pokarmu a tu chałupa niedostępna!!
Panie Tomku, syrop jaki Pan teraz podaje (jaka proporcja)?
to jest gotowy syrop od Diamanta
@@Pasieka_na_Bradzie Po ile w tym roku Diamant Pan płacił ?
zakupy robiłem wiosną (coś koło marca/kwietnia), nie pamiętam ile płaciłem. Brałem paletę bezpośrednio z Diamanta
Czy Pana pszczoły nie mają żądeł? 😉 Podziwiam . Gdy idę do uli to wyglądam jak sanepid, który przyjechał pobrać wymaz. Dostałem kilka razy w tamtym roku po dłoniach i nie chcę więcej doznawać tego mega swędzenia przez kilka dni. Czy Pan spryskuje czymś ręce?
Pozdrawiam
Pszczoły ma łagodne i ich nie gniecie 😀
przy pszczołach pomaga pewna flegmatyczność w ruchach. Proszę przesunąć nad pszczołami kilka razy szybko ręką (na własną odpowiedzialność!!!) i to samo powoli, płynnie :)
Też mam łagodne pszczoły i obsługuje powoli ale biorę sporo leków i to może powodować, że skóra dla pszczół jest wyzwaniem. Dlatego stosuje gumowe/lateksowe rękawiczki i jest spokój. Przy okazji mam dwie rodzinki, które ostro kitują i wtedy ręce się nie brudzą.
Wczoraj powiedziałem żonie , że idę na przegląd "na Kasiaka" (szacunek).🤣 Ona pyta jak, a ja że na gołe ręce. Zrobiłem przegląd, zrobił się mały rabunek, ręce do łokci odsłonięte i ani strzała. Pierwszy raz w życiu.Teraz już tylko tak będę robił. Nie ma strachu a komfort pracy nieporównywalny!Dzięki Tomasz Kasiak za rady i inspirację. Dzięki Tobie pokonałem swój lęk!👍
Panie Tomku ja właśnie dziś odebrałem miodnie i tez nie zasklepione miały 28%,,,tylko ja poddałem po kg ciasta zaraz po odebraniu miodni ,,,czy taki manewr był Ok ?????,,,,pozdrawiam
28% (zakładając że nie ma błędu pomiaru to do zostawienia pszczołom. Kilogram ciasta nie odbuduje żelaznego zapasu. Pszczoły muszą mieć te 5-7 kg jedzenia
Czym Pan leczy
Apiwarolem i wspomagam kwasem szczawiowym
Czy można od Pana kupić miód?
tak,
@@Pasieka_na_Bradzie Jak można to zrobić? :)
Witam Panie Tomku mam takie pytanie czy po miodobraniu i podkarmieniu mozna dac pszczolom polnadstawke( ul wielkopolski) zeby ewentualny miod ktory jeszcze moga z czegosc przyniesc nosily wlasnie do polnadstawki ? A w pozniejszym czasie jeszcze cos pozyskac . Czy juz nie ma to sensu ?
jeśli podkarmimy wcześniej to jest duże ryzyko że będziemy mieli miód zmieszany z syropem (albo ciastem)
Ok dziekuje a ma Pan jakis sprawdzony sposob na zbieranie miodu z nawloci?
Nie widać dokładnie czy kolega używa korpusów poliuretanowych "gołych", ale jeśli tak to polecam je prędko pomalować ponieważ PUR nie jest odporny na promienie UV i ulega rozkładowi jeśli jest wystawiony na bezpośrednie ich działanie. Robisz fajną robotę edukacyją i bardzo cenię Twoj kanał, choć nie jestem zwolennikiem uli WLKP. Pozdrawiam :)
To na jakim systemie Pan pracuje ?
Nawłoci u Pana niema
jest ale za mało na miód towarowy. Jak coś przyniosą to mają dla siebie
pozdrowienia , ale półtora nie półtorej korpusu, półtora