Generalnie kanał i filmiki mega na plus. Super że autor nie zgrywa znawcy wszystkich tematów od A do Z i nie mówi z pozycji wyroczni. Wiedza widać bardzo duża z dużego zakresu. Znam sporo osób którym przydałoby się takie ,,krótkie szkolenie" aby nie brneły w ślepą uliczkę swoich pomysłów i wizji. Czekam na nowe filmiki.
Wspomniana tuleja ciśnieniowa ma za zadanie zabezpieczyć poprzedni rozdzielacz w szeregu przed uszkodzeniem przez wysokie ciśnienie, pojawiające się na powrocie tegoż rozdzielacza w momencie używania kolejnego rozdzielacza. Dopuszczalne ciśnienie na powrocie w tych rozdzielaczach, które pan prezentuje wynosi 50 bar. Chcąc korzystać z obydwóch rozdzielaczy jednocześnie należy zastosować dzielnik strumienia.
Jedna żecz do sprostowania drugi rozdzielacz podłączamy tylko i wyłącznie pod tuleje ciśnieniową. Gdy podłączymy pod powrót T rozsadzimy rozdzielacz gdy będziemy kożystac z drugiego rozdzielacza.
@@MrMisiek0426 ogółem to nie żadna cofka tylko po prostu powrót wytrzymuje max 50bar a w momencie gdy kozystamy z drogiego rozdzielacza pod obciążeniem by pojawiło się tutaj 180bar. I to chyba jedyna żecz która w tym filmie może wprowadzić kogoś w błąd i uszkodzić rozdzielacz a tak poza tym robisz naprawdę fajne filmy co do zaworów 3 drożnych mi się one niepodobają bo mają małe przepływy tak samo podzielam twoje zdanie że wykozystywać ori sekcje to lipa a np do rozbudowy hydrauliki możesz poruszć temat dzielnika hydraulicznego elektrycznego bo to też fajne i nie duży koszt jakieś 200zł. A przerabianie rozdzielaczy np sekcja nurnikowa zatrzask itp jest dość proste tylko trzeba by mieć jakiś czysty kąt no i nie jest to tania zabawa żeby mieć wszystko na miejscu
witam :) pytanie trochę nietypowe, a mianowicie w przypadku podłączenia rozdzielacza typu RBS-10 (bizon, cyklop itp.) w układzie szeregowym w ursusie C-360 (pompa ->RBS->plecak) jak uchronić rozdzielacz RBS przed właśnie tą tzw cofką? tuleja ciśnieniowa w tym przypadku nie zagra ponieważ nie ma wyjścia spływowego. Wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu przelewowego (np VMP) pomiędzy rozdzielaczem a plecakiem i wtedy spływ z takiego zaworu możemy podłączyć do zbiornika (skrzynia biegów c-360). Drugim rozwiązaniem nad jakim myślałem jest dzielnik strumienia oleju i zastosowanie dwóch układów w takim przypadku, aczkolwiek w tym momencie taniej wyjdzie wymienić rozdzielacz na taki jak zaprezentowany na tym filmie + tuleja ciśnieniowa pozdrawiam.
Widać wiedza jest choć tłumacząc schemat 3 razy mylił powrót z zasilaniem , pokazując palcem powrót a nazywał to zasilaniem. Powinien dodać że najczęściej w Ursusie C 330 i C360 pompa ma wydajność 28-36 litrów przepływu i tyle mniej więcej maja przepływu rozdzielacze wewnętrzne tych ciągników . Więc powinno się z podłączać rozdzielacz zewnętrzny (który ma większy przepływ oleju np 40L lub 80L zależy od tego co kto zakłada ) zaraz za pompą ciągnika by nie dławić przepływu oleju i poprzez tuleję ciśnieniową zasilić wewnętrzny rozdzielacz ciągnika który ma mniejszy przepływ np 28L . Ludzie idą na łatwiznę i np podłączają zewnętrzny rozdzielacz który ma 40L przepływu w gniazda hydrauliki-wielki błąd. Ponieważ nie ma on pełnego przepływu i co za tym idzie szybkości Tura jest spowolniona, bo jest dławiony przepływ oleju przez rozdzielacz ciągnika o mniejszym przepływie. Naprawdę nawet C 330 może spokojnie podnieść 1000 kg i mieć w miarę szybkie ruchy gdy spełni się te wszystkie warunki. Widziałem tura w starym C 328 ciągnik w opłakanym stanie a zasuwał jak wściekły przy oborniku . Miał podłączony rozdzielacz zewnętrzny Tura prosto z pompy ciągnika C328, a powrót z rozdzielacza zewnętrznego służył jako zasilenie rozdzielacza wewnętrznego ciągnika . Podniosło to ciśnienie w układzie oleju i dawało dodatkowy power, ale to niebezpieczne rozwiązanie. Tak jak w filmie mówiono nadmierne ciśnienie w układzie oleju może doprowadzić do pęknięcia jednego z rozdzielaczy. Choć z tego co wiem ciągnik ten pracuje intensywnie w takim podłączeniu od trzech lat bez awarii. Może Fart-nie polecam. Jeden z producentów Tura ma właśnie takie rozwiązanie w instrukcji podłączenia, twierdząc że to bezpieczne i tuleja ciśnieniowa jest nie potrzebna.
Mądrego to i miło posłuchać 😉. Zabrakło jeszcze wspomnienia o doborze rozdzielacza do posiadanej pompy. Ja posiadam już 7 lat wpięty rozdzielacz przez tuleje ciśnieniową w 1224. Rozdzielacz 40 l, ale podłączony tak jak wspominałeś na jak największej średnicy przewodami. Ale sekcje zostały na standardowych. Nic się nie grzeje, nie wyje, nie drży... Dlatego też nie rozumiem po kiego grzyba pakować się w koszty kupna rozdzielacza 80l mając wydatek pompy w ursusach max 30 l/min.?? 🤔Mały zgrabny rozdzielacz który łatwo schować poza kabina. Wspominałeś, o jednoczesnym uzywanianiu rozdzielacza i podnośnika, zgadza się odnośnie niedziałania jednego z nich. Najpierw działa rozdzielacz dodatkowy potem podnośnik. Przy pracy jednocześnie z przednim tuzem i tylnym trochę przeszkadza, ale jak się pracuje to oczywiście używamy tylko jednej ręki... 😉 Więc jak ma się wprawę to nawet działa to na plus.. 😉
Witaj tuleja ciśnieniowa to żaden koszt właśnie przerabiałem hydraulikę w Mtz-82 na rozdzielaczach badestnost taka tuleja do rozdzielacza 80l to koszt 30 zł co do tego powrotu trochę się nie zgodzę przewód 13 ma przepływ do 80l jeśli pompa ma wydajność do 80 l to możesz i z 10 rozdzielaczy podłączyć powroty przez trójniki do 13 bo oleju w układzie przez to nie przybędzie zawsze będzie tylko to co poda pompa i dawanie grubszego przewodu to przerost formy nad treścią Pozdrawiam serdecznie Hej!!!
Z tymi grubszymi przewodami ma rację. W kupionym komplecie tura Wol-Met miałem wszystkie przewody M18x1.5 i pracował . Była zamontowana też tuleja ciśnieniowa , ale już sam dołożyłem bo widziałem u kolegi takie rozwiązanie. Ale jak zmieniłem 3 przewody: z zasilania , powrotu i z tulei ciśnieniowej rozdzielacza na grubszy przepływ M22x1.5 Tur zaczął szybciej pracować. Jak potem poczytałem ,to ma wpływ na szybkość ponieważ mam rozdzielacz z Joystickiem . Podnosząc maszt Tura i wysypując jednocześnie łyżkę potrzeba więcej oleju a przy oryginalnych przewodach z kompletu było to nie możliwe. Było za mało oleju by jak w koparce "przełamać" 2 sekcję i wykonać jednocześnie 2 czynności. Zgadzam się z tym że zasilanie ,powrót i przepływ z tulei ciśnieniowej - przewody powinny być minimum o jeden przepływ więcej jak na przewodach z sekcji na siłowniki.
Tylko zauważ że miałeś przewody 10 skoro gwinty miałeś M18x1,5 a jaka była wydajność pompy? Jeśli w MTZ masz pompę NSZ32 to jej max wydajność to 78l to jest max więc w układzie nie przybędzie ilości oleju jeżeli przewód 13 transportuje 80l to możesz sobie sterować nawet 4 sekcjami a w układzie i tak max będzie te 80l bo pompa Ci więcej nie poda bo nie ma z czego Pozdrawiam Hej!!!
@@AGROGORAL_70.11 Są przewody M18x1.5 tak jak mówisz przepływ 10L a jam mam 12L przepływu. Co do oleju to trochę masz chyba błędne myślenie z tym że nie przybędzie w układzie oleju ? Pompa nie przelewa oleju ze zbiornika do zbiornika tylko jest obieg układ zamknięty . To tak jak byś miał oleju w nieskończoność np 1000L. jak masz na zasilaniu ten sam przewód co na sekcji to używając dwóch sekcji jednocześnie obie pracują wolniej ponieważ olej jest po połowie na każdą sekcję podawany. Ale jak masz zasilanie rozdzielacza na grubszych przewodach niż przewody na sekcjach to używając dwóch sekcji jednocześnie olej podawany jest w pełnym przepływie co powoduje szybkość reakcji. Tak mi tłumaczył gość od hydrauliki siłowej i u mnie to działa. Pozdrawiam
@@stacho4631 Tak wszystko się zgadza ale ograniczenia stawia Ci wydajność pompy to tak jak gdybyś do pompy która ma wydajność 30l montował rozdzielacz 80l i przewody 16 bo to nie zwiększa ilości oleju w układzie tą ilość narzuca właśnie pompa i do wydajności pompy musisz dostosować rozdzielacz i przewody jeśli pompa podaje i znowu posłużę się nsz32 78l zasterujesz 2 sekcjami to w rozejdzie się to mnie więcej po połowie bo to też będzie uzależnione od obciążenia na danym siłowniku i w tym momencie w powrocie również masz 78l w tej sytuacji przewód 13 nic Ci nie tłumi bo jego przepływ to 80l ale jeśli miałeś przewody dn10 to ich przepływ to 50l i tu zrobił się problem gdybyś zastosował dn 16 to już byś nic więcej nie uzyskał i dlatego mówię że jeśli wydajność pompy jest do 80l montowanie węża o przepływie 110l mija się z celem jest przerostem formy na treścią nie zaszkodzi ale też niczego nie wniesie natomiast zwiększy koszty i utrudni ułożenie przewodów Pozdrawiam
@@AGROGORAL_70.11 Ok. masz rację na pewno mija się z celem montowanie przewodów o większym przepływie oleju niż wydajność pompy, choć opinie są podzielone i niektórzy twierdzą że to jest dobre bo jest mniejsze tarcie i olej się nie grzeje ? Teraz kolega kupił nowego Tura kolejny do znanego modelu ciągnika, producent znanej firmy produkującej tury . Jest to kolejny Tur tej marki jaki jest w okolicy. Zauważyłem że producent też zmienił przewody rozdzielacza : konkretnie zasilające i powrót jest na gwinty M22 czyli zwiększony przepływ oleju a pozostałe przewody na sekcje są M18 czyli jednak mały przepływ, ale dalej nie dodają trzeciego przewodu z tuleją ciśnieniową. Jak to wytłumaczysz , z czasem producent też się uczy i chce mieć najlepiej działający Tur. Więc może rezygnuje z oszczędności i dodaję coś co usprawni pracę ? Mam też dużą koparkę kołową na obrocie łyżka 0.8m3 gdzie są zastosowane 3 rodzaje przewodów oleju . Koparka ma dwa duże rozdzielacze na funkcje joysticków do masztu dużego i krótkiego ,obrotu wieży ,otwierania łyżki + wysuwanie podpór stabilizujących + jazda przód-tył. Jest rozwiązanie takie że, zasilanie i powrót ze zbiornika oleju na 2 rozdzielacze są rurki o średnicy 1 i 1/2 cala. Zasilanie z rozdzielacza na siłowniki są rurki a potem przewody jako elastyczne połączenie końcowe do siłowników o średnicy przepływu 1 cala . Sterowanie rozdzielaczy z Joysticków na otwieranie sekcji cienkie przewody gwint M16. Pomijam sterowanie sekcjami rozdzielaczy, bo tam nie trzeba siły by przepchnąć suwak rozdzielacza i otworzyć sekcję ale jak wytłumaczysz różnicę przewodów doprowadzających olej na rozdzielacz a wyjście z rozdzielacza na sekcję np. siłownik ramienia czy łyżki ? Czemu producent koparki dał różne średnice przewodów, skoro pompa ma taką samą wydajność ?
No z tego filmiku: m.ua-cam.com/video/kIMfxqR6zZY/v-deo.html wynika niestety coś innego. Jeżeli łączymy rozdzielacze szeregowo przez tuleję ciśnieniową, to w momencie używania pierwszego rozdzielacza żaden następny nie działa. Podyktowane to ma być blokowaniem przez suwak przepłyeu oleju do przyłącza oznaczonego N...🤔 No chyba, że w powyższym filmiku jest jakiś błąd.😉
część tego oleju i tak bedzie szła nawet przez to że przy dużej wydajności pompy olej gdzieś musi przepływać i działa zawór przeciążeniowy i przez zawór idzie nadmiar oleju, fakt bedzie działał wolniej ale jednak
Super kanał wiedza ogromna super się ogląda czekam na kolejne filmy.Mam takie pytanie są dwa wejścia zasilania i powrotu od boku i od góry i podpinasz jak komu pasuję chodzi mi oto czy zasilanie np może byc podpięte od boku a np powrót od góry czy mosi być podpięte to jak z boku to z boku czy to nie koliduje można tak i tak kombinować?Z góry dziękuję
Opis dla rozdzielacza monoblokowego zamiast oryginalnego: Najlepiej trzysekcyjny z dwiema sekcjami nurnikowymi. Pierwsza sekczja nurnikowa na tuz. Druga sekcja nurnikowa siłowniki jednostronnego dzialania hydrauliki zewnetrznej fajnie sprawdza sie z zatrzaskiem i trzecia sekcja dla hydrauliki dwustronego działania. Ewentualnie moze być sekcja pływająca lecz według mnie słabiej się sprawdza. A i powrót z rozdzielacza od ładowacza czołowego robimy przez korek spustowy od skrzyni.
powiedz mi po co nurnikowa na tuz skoro tłok w cylindrze pracuje na ruchomym tłoczysku???? i nie kazdemu musi twoja wersja odpowiadać, bo dla mnie osobiście żaden wajchotronik tylko joystick
@@MrMisiek0426 moja wersja jest najlepszą a to był opis dla rozdzielacza zamiat oryginalnego. Nurnik jest dla tuz tylnego bo jest to siłownik jednostronny. A od niego rozdzielacza od ładowacza podpinasz przez tulej wysokiego ciśnienia.
@@blewjunior1787 no co ty nie powiesz królu złoty z tą tuleją.. o czym ja mówiłem w filmie i co jest na miniaturce jak nie tuleja?? pooglądaj moje inne filmy bo połączenie bez tulei i bez dodatkowego powrotu nie jest jakimś mega błędem...
@@MrMisiek0426 ale ja nigdzie nic nie pisałem że bez tuleji wysokiego ciśnienia. Opisałem tylko rozdzielacza ktory moim zadaniem jest funkcjonalnie najlepszą opcją dla zastąpienia oryginału. Ty masz jakieś kompeksy ze wyszytkich gryziesz.....
@@blewjunior1787 skoro czujesz się pogryziony.. kazdy widzi to co chce widzieć... i ten film nie jest instrukcją do podłączenia zamiast oryginalnego więc twój komentarz ma się ni jak do tresci przedstawionych w filmie
jeżeli pompa wyje to jest źle podłączone, schemat od sprzedawcy ciekawe bo my nie dawaliśmy ale może producent dał... kontakt jest podany w opisie każdego filmu
Fajnie wytłumaczone, wszystko jasne.🙂👍jak się nazywa ten sklep który masz i czy masz w ofercie rozdzielacz jedno sekcyjny z pozycją plywajacą na zatrzaski o przepływie 80L ? Do podnośnika w mtz 82 zamiast rozdzielacza podnośnika (tzw. pod siedzeniem )
Weź wywal ten rozdzielacz oryginalny pod siedzeniem tylko musisz zrobić powrót z tego małego przewodu do zbiornika albo zostaw i podepnij się do rozdzielacza pod kierownicą tam masz sekcję pływająca musisz kupić złączki kątowe przewody i koniecznie zawór zwrotny dławiący bo maszyny będą za szybko opadać i zawór zamontować po stronie tłoczyska bo od strony tłoka masz inną wyporność działa sprawdzone
Ciężka seria stary typ podnośnika Wąż od pompy do nowego rozdzielacz w niego tulej ciśnieniowa i do zasilania podnośnika z boku pokrywy a spływ T podpinamy z tyłu pod korek który rozwiercamy i wstawiamy nypel z nakrętką a jak jest tam gwint i oczko no to podwójną śrubę i tyle. A nowy typ od przodu w plecaku ma miejsce na tulej ciśnieniową wkręcamy ją od niej na nowy rozdzielacz pod P a wyjście T tak samo jak w starym.
W c330 osobiście proponuję dać wąż prosto z pompy na nowy rozdzielacz i w zależności czy ma zostać ten pod siedzieniem to tulej ciśnieniowa i wąż do starego rozdzielacza pod siedzeniem od przodu na rurkach które wychodziły na błotnik montujemy trujnik mostkujemy je i wpinamy powrót z nowego rozdzielacza a jak wywalamy też ten z pod siedzenia co osobiście proponuję to kupujemy większy rozdzielacz i flansze zamiast dolnego rozdzielacza tylko musimy mieć sekcje nurnikową albo zrobić mostek taki jak pokazał na filmie
Witam mam problem przy 914 podlaczony rozdzielacz 3 sekcyjny do trzech wyjść z tyłu, zasilanie i powrót do skrzyni podłączone zgodnie z sztuką, przy orce strasznie grzeje sie olej
Uszanowanie. Mam takową tuleję ciśnieniową i na mój gust nie różni się niczym od kawałka zagwintowanej rury. Omówisz kiedyś budowę i dlaczego właśnie ona a nie kawał węża? Pozdrawiam serdecznie.
Ma znaczenie długość przewodów? dostałem w zestawie chyba 3 metrowe, wydają się takie trochę przydługie, teoretycznie działa tak kilka lat ale np jak zimny olej to pompa wyje. W innym ciągniku podłączony rozdzielacz takie sam przekrój przewodów ale dałem jak najkrótsze 75cm, olej gęsty hipol i nic nie wyje
teoretycznie nie, ale zimny olej ma inną gęstość i jak jest cienki olej musi go przepchnąć przez dłuższy odcinek weź rurkę o srednicy 10m wsadź kulkę i dmuchnij w rurkę o długości 30cm i np 3m
Jakieś znaczenie to ma przy długich przewodach proponuję większy przekrój tak samo małe kolanka 90stopni psują robotę ja np staram się montować albo proste albo kolanka z dużym promieniem gięcia i przekrojem bo czasem wąż 12mm a kolanko ma 7 czy 8mm
Mam jedno takie kolanko na zasilaniu ale to chyba nie to, gdyż sprawdzałem 2 jak nie 3 razy, odkręcając je, czy to nie ono blokuje i nie widziałem specjalnie różnicy
@@MrMisiek0426 czyli zasilanie z pompy daje prosto do zewnętrznego rozdzielacza a poprzez tuleję podpinam pod zasilanie oryginalnego rozdzielacza a powrót z zewnętrznego prosto do skrzyni na przykład?
Witam czy moge podłaczyc rozdzielacz tylko przez tuleję ciśnieniową bezpośrednio do oryginalnego rozdzielacza do c330 bez podłączania spływu jeżeli nie to dlaczego
@@konradkonrad7745 no nwm czy sie to uda nigdy o tym nawet nie myślałem I takie główne pytanie czy nie zacznie przepiuszczać. Ja jak miałem problem z grzaniem się chydrauliki to pierw przerobiłem węże na grubsze z innymi kolankami bo najbardziej dławiły kolanka 90 stopni
Ja montuję takie rozdzielacze , wszystko o nich wiem. Są osoby którym teoria się przyda, bo dużo osób wstawiających filmy na YT nie montuje tulei ciśnieniowej a olej z przyłącza T kierują pod plecak.
@@QweAsd-yz3bd ja powrót w każdym robię beze pośrednio do szkrzyni A zasilenie z głównej pąpy zawór trzydrożny jak chcę używa tur tuz A jak chcę daję na plecak
można tak... o tym wspominałem na końcu... ale czasami jest to uciążliwe i trochę takie januszowe rozwiązanie bo tuleja kosztuje około 20-30zł a trójnik 70-100.. no i jeszcze ten wajchotronik
@@MichaBiedrzycki Jak zamontujesz tuleje i wszystko odpowiednio podłączysz to nie musisz mieć zaworu trójdrożnego i bez żadnych przekierowań wszystkie dżwignie będą działać
Generalnie kanał i filmiki mega na plus.
Super że autor nie zgrywa znawcy wszystkich tematów od A do Z i nie mówi z pozycji wyroczni. Wiedza widać bardzo duża z dużego zakresu.
Znam sporo osób którym przydałoby się takie ,,krótkie szkolenie" aby nie brneły w ślepą uliczkę swoich pomysłów i wizji. Czekam na nowe filmiki.
Super wytłumaczone 👍
Pozdrawiam
Jak zawsze dobra porcja wiedzy
Witam
Tak mam od 3lat podłączone przez tuleje ciśnieniową rozdzielacz TURA w MTZ.
Wszystko działa, jest ok.Polecam
Pozdrawiam
Wspomniana tuleja ciśnieniowa ma za zadanie zabezpieczyć poprzedni rozdzielacz w szeregu przed uszkodzeniem przez wysokie ciśnienie, pojawiające się na powrocie tegoż rozdzielacza w momencie używania kolejnego rozdzielacza. Dopuszczalne ciśnienie na powrocie w tych rozdzielaczach, które pan prezentuje wynosi 50 bar. Chcąc korzystać z obydwóch rozdzielaczy jednocześnie należy zastosować dzielnik strumienia.
A na którym Pana filmie znajdę jak wyregulować ten zawór przelewowy zamontowany w rozdzielaczu?
Witam! Świetnie wytłumaczone a co ważne można liczyć na podpowiedź z Pana strony! Pozdrawiam!
Jedna żecz do sprostowania drugi rozdzielacz podłączamy tylko i wyłącznie pod tuleje ciśnieniową. Gdy podłączymy pod powrót T rozsadzimy rozdzielacz gdy będziemy kożystac z drugiego rozdzielacza.
musze jeszcze raz obejrzeć te moje wypociny... ale chyba wspominałem tzw cofce...
Dokładnie, nie jeden to testował przy serii 385 gdy plecak niema wyjścia na RBS 😁😁
@@MrMisiek0426 ogółem to nie żadna cofka tylko po prostu powrót wytrzymuje max 50bar a w momencie gdy kozystamy z drogiego rozdzielacza pod obciążeniem by pojawiło się tutaj 180bar. I to chyba jedyna żecz która w tym filmie może wprowadzić kogoś w błąd i uszkodzić rozdzielacz a tak poza tym robisz naprawdę fajne filmy co do zaworów 3 drożnych mi się one niepodobają bo mają małe przepływy tak samo podzielam twoje zdanie że wykozystywać ori sekcje to lipa a np do rozbudowy hydrauliki możesz poruszć temat dzielnika hydraulicznego elektrycznego bo to też fajne i nie duży koszt jakieś 200zł. A przerabianie rozdzielaczy np sekcja nurnikowa zatrzask itp jest dość proste tylko trzeba by mieć jakiś czysty kąt no i nie jest to tania zabawa żeby mieć wszystko na miejscu
witam :)
pytanie trochę nietypowe, a mianowicie w przypadku podłączenia rozdzielacza typu RBS-10 (bizon, cyklop itp.) w układzie szeregowym w ursusie C-360 (pompa ->RBS->plecak) jak uchronić rozdzielacz RBS przed właśnie tą tzw cofką? tuleja ciśnieniowa w tym przypadku nie zagra ponieważ nie ma wyjścia spływowego. Wydaje mi się że dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie zaworu przelewowego (np VMP) pomiędzy rozdzielaczem a plecakiem i wtedy spływ z takiego zaworu możemy podłączyć do zbiornika (skrzynia biegów c-360). Drugim rozwiązaniem nad jakim myślałem jest dzielnik strumienia oleju i zastosowanie dwóch układów w takim przypadku, aczkolwiek w tym momencie taniej wyjdzie wymienić rozdzielacz na taki jak zaprezentowany na tym filmie + tuleja ciśnieniowa
pozdrawiam.
Widać wiedza jest choć tłumacząc schemat 3 razy mylił powrót z zasilaniem , pokazując palcem powrót a nazywał to zasilaniem. Powinien dodać że najczęściej w Ursusie C 330 i C360 pompa ma wydajność 28-36 litrów przepływu i tyle mniej więcej maja przepływu rozdzielacze wewnętrzne tych ciągników . Więc powinno się z podłączać rozdzielacz zewnętrzny (który ma większy przepływ oleju np 40L lub 80L zależy od tego co kto zakłada ) zaraz za pompą ciągnika by nie dławić przepływu oleju i poprzez tuleję ciśnieniową zasilić wewnętrzny rozdzielacz ciągnika który ma mniejszy przepływ np 28L . Ludzie idą na łatwiznę i np podłączają zewnętrzny rozdzielacz który ma 40L przepływu w gniazda hydrauliki-wielki błąd. Ponieważ nie ma on pełnego przepływu i co za tym idzie szybkości Tura jest spowolniona, bo jest dławiony przepływ oleju przez rozdzielacz ciągnika o mniejszym przepływie. Naprawdę nawet C 330 może spokojnie podnieść 1000 kg i mieć w miarę szybkie ruchy gdy spełni się te wszystkie warunki. Widziałem tura w starym C 328 ciągnik w opłakanym stanie a zasuwał jak wściekły przy oborniku . Miał podłączony rozdzielacz zewnętrzny Tura prosto z pompy ciągnika C328, a powrót z rozdzielacza zewnętrznego służył jako zasilenie rozdzielacza wewnętrznego ciągnika . Podniosło to ciśnienie w układzie oleju i dawało dodatkowy power, ale to niebezpieczne rozwiązanie. Tak jak w filmie mówiono nadmierne ciśnienie w układzie oleju może doprowadzić do pęknięcia jednego z rozdzielaczy. Choć z tego co wiem ciągnik ten pracuje intensywnie w takim podłączeniu od trzech lat bez awarii. Może Fart-nie polecam. Jeden z producentów Tura ma właśnie takie rozwiązanie w instrukcji podłączenia, twierdząc że to bezpieczne i tuleja ciśnieniowa jest nie potrzebna.
4:15 4:16
Mądrego to i miło posłuchać 😉.
Zabrakło jeszcze wspomnienia o doborze rozdzielacza do posiadanej pompy.
Ja posiadam już 7 lat wpięty rozdzielacz przez tuleje ciśnieniową w 1224. Rozdzielacz 40 l, ale podłączony tak jak wspominałeś na jak największej średnicy przewodami. Ale sekcje zostały na standardowych. Nic się nie grzeje, nie wyje, nie drży... Dlatego też nie rozumiem po kiego grzyba pakować się w koszty kupna rozdzielacza 80l mając wydatek pompy w ursusach max 30 l/min.?? 🤔Mały zgrabny rozdzielacz który łatwo schować poza kabina. Wspominałeś, o jednoczesnym uzywanianiu rozdzielacza i podnośnika, zgadza się odnośnie niedziałania jednego z nich. Najpierw działa rozdzielacz dodatkowy potem podnośnik. Przy pracy jednocześnie z przednim tuzem i tylnym trochę przeszkadza, ale jak się pracuje to oczywiście używamy tylko jednej ręki... 😉 Więc jak ma się wprawę to nawet działa to na plus.. 😉
zobacz film chyba zelmy co się działo na 40l rozdzielaczu
@@MrMisiek0426 bo jak się chce zrobić ze starego grata prom kosmiczny to potem wychodzą kwiatki 😅
@@finn914 prom kosmiczny to juz dawno zrobiony... teraz to bardziej stacja kosmiczna
Witaj tuleja ciśnieniowa to żaden koszt właśnie przerabiałem hydraulikę w Mtz-82 na rozdzielaczach badestnost taka tuleja do rozdzielacza 80l to koszt 30 zł co do tego powrotu trochę się nie zgodzę przewód 13 ma przepływ do 80l jeśli pompa ma wydajność do 80 l to możesz i z 10 rozdzielaczy podłączyć powroty przez trójniki do 13 bo oleju w układzie przez to nie przybędzie zawsze będzie tylko to co poda pompa i dawanie grubszego przewodu to przerost formy nad treścią Pozdrawiam serdecznie Hej!!!
Z tymi grubszymi przewodami ma rację. W kupionym komplecie tura Wol-Met miałem wszystkie przewody M18x1.5 i pracował . Była zamontowana też tuleja ciśnieniowa , ale już sam dołożyłem bo widziałem u kolegi takie rozwiązanie. Ale jak zmieniłem 3 przewody: z zasilania , powrotu i z tulei ciśnieniowej rozdzielacza na grubszy przepływ M22x1.5 Tur zaczął szybciej pracować. Jak potem poczytałem ,to ma wpływ na szybkość ponieważ mam rozdzielacz z Joystickiem . Podnosząc maszt Tura i wysypując jednocześnie łyżkę potrzeba więcej oleju a przy oryginalnych przewodach z kompletu było to nie możliwe. Było za mało oleju by jak w koparce "przełamać" 2 sekcję i wykonać jednocześnie 2 czynności. Zgadzam się z tym że zasilanie ,powrót i przepływ z tulei ciśnieniowej - przewody powinny być minimum o jeden przepływ więcej jak na przewodach z sekcji na siłowniki.
Tylko zauważ że miałeś przewody 10 skoro gwinty miałeś M18x1,5 a jaka była wydajność pompy? Jeśli w MTZ masz pompę NSZ32 to jej max wydajność to 78l to jest max więc w układzie nie przybędzie ilości oleju jeżeli przewód 13 transportuje 80l to możesz sobie sterować nawet 4 sekcjami a w układzie i tak max będzie te 80l bo pompa Ci więcej nie poda bo nie ma z czego Pozdrawiam Hej!!!
@@AGROGORAL_70.11 Są przewody M18x1.5 tak jak mówisz przepływ 10L a jam mam 12L przepływu. Co do oleju to trochę masz chyba błędne myślenie z tym że nie przybędzie w układzie oleju ? Pompa nie przelewa oleju ze zbiornika do zbiornika tylko jest obieg układ zamknięty . To tak jak byś miał oleju w nieskończoność np 1000L. jak masz na zasilaniu ten sam przewód co na sekcji to używając dwóch sekcji jednocześnie obie pracują wolniej ponieważ olej jest po połowie na każdą sekcję podawany. Ale jak masz zasilanie rozdzielacza na grubszych przewodach niż przewody na sekcjach to używając dwóch sekcji jednocześnie olej podawany jest w pełnym przepływie co powoduje szybkość reakcji. Tak mi tłumaczył gość od hydrauliki siłowej i u mnie to działa. Pozdrawiam
@@stacho4631 Tak wszystko się zgadza ale ograniczenia stawia Ci wydajność pompy to tak jak gdybyś do pompy która ma wydajność 30l montował rozdzielacz 80l i przewody 16 bo to nie zwiększa ilości oleju w układzie tą ilość narzuca właśnie pompa i do wydajności pompy musisz dostosować rozdzielacz i przewody jeśli pompa podaje i znowu posłużę się nsz32 78l zasterujesz 2 sekcjami to w rozejdzie się to mnie więcej po połowie bo to też będzie uzależnione od obciążenia na danym siłowniku i w tym momencie w powrocie również masz 78l w tej sytuacji przewód 13 nic Ci nie tłumi bo jego przepływ to 80l ale jeśli miałeś przewody dn10 to ich przepływ to 50l i tu zrobił się problem gdybyś zastosował dn 16 to już byś nic więcej nie uzyskał i dlatego mówię że jeśli wydajność pompy jest do 80l montowanie węża o przepływie 110l mija się z celem jest przerostem formy na treścią nie zaszkodzi ale też niczego nie wniesie natomiast zwiększy koszty i utrudni ułożenie przewodów Pozdrawiam
@@AGROGORAL_70.11 Ok. masz rację na pewno mija się z celem montowanie przewodów o większym przepływie oleju niż wydajność pompy, choć opinie są podzielone i niektórzy twierdzą że to jest dobre bo jest mniejsze tarcie i olej się nie grzeje ? Teraz kolega kupił nowego Tura kolejny do znanego modelu ciągnika, producent znanej firmy produkującej tury . Jest to kolejny Tur tej marki jaki jest w okolicy. Zauważyłem że producent też zmienił przewody rozdzielacza : konkretnie zasilające i powrót jest na gwinty M22 czyli zwiększony przepływ oleju a pozostałe przewody na sekcje są M18 czyli jednak mały przepływ, ale dalej nie dodają trzeciego przewodu z tuleją ciśnieniową. Jak to wytłumaczysz , z czasem producent też się uczy i chce mieć najlepiej działający Tur. Więc może rezygnuje z oszczędności i dodaję coś co usprawni pracę ?
Mam też dużą koparkę kołową na obrocie łyżka 0.8m3 gdzie są zastosowane 3 rodzaje przewodów oleju . Koparka ma dwa duże rozdzielacze na funkcje joysticków do masztu dużego i krótkiego ,obrotu wieży ,otwierania łyżki + wysuwanie podpór stabilizujących + jazda przód-tył. Jest rozwiązanie takie że, zasilanie i powrót ze zbiornika oleju na 2 rozdzielacze są rurki o średnicy 1 i 1/2 cala. Zasilanie z rozdzielacza na siłowniki są rurki a potem przewody jako elastyczne połączenie końcowe do siłowników o średnicy przepływu 1 cala . Sterowanie rozdzielaczy z Joysticków na otwieranie sekcji cienkie przewody gwint M16. Pomijam sterowanie sekcjami rozdzielaczy, bo tam nie trzeba siły by przepchnąć suwak rozdzielacza i otworzyć sekcję ale jak wytłumaczysz różnicę przewodów doprowadzających olej na rozdzielacz a wyjście z rozdzielacza na sekcję np. siłownik ramienia czy łyżki ? Czemu producent koparki dał różne średnice przewodów, skoro pompa ma taką samą wydajność ?
No z tego filmiku:
m.ua-cam.com/video/kIMfxqR6zZY/v-deo.html
wynika niestety coś innego. Jeżeli łączymy rozdzielacze szeregowo przez tuleję ciśnieniową, to w momencie używania pierwszego rozdzielacza żaden następny nie działa. Podyktowane to ma być blokowaniem przez suwak przepłyeu oleju do przyłącza oznaczonego N...🤔 No chyba, że w powyższym filmiku jest jakiś błąd.😉
część tego oleju i tak bedzie szła nawet przez to że przy dużej wydajności pompy olej gdzieś musi przepływać i działa zawór przeciążeniowy i przez zawór idzie nadmiar oleju, fakt bedzie działał wolniej ale jednak
Potrzebuje taki rozdzielacz w miejsce oryginału do case jx by rozbudować hydraulikę poleci pan cos
ja nie polecam ale szukać 80litrowego
Super kanał wiedza ogromna super się ogląda czekam na kolejne filmy.Mam takie pytanie są dwa wejścia zasilania i powrotu od boku i od góry i podpinasz jak komu pasuję chodzi mi oto czy zasilanie np może byc podpięte od boku a np powrót od góry czy mosi być podpięte to jak z boku to z boku czy to nie koliduje można tak i tak kombinować?Z góry dziękuję
dziekuje
Prawdopodobnie tam są otwory przelotowe więc niema to znaczenia,
Niema to żadnego znaczenia to jest jeden kanał. Tylko te korki są naprawdę mocno dokręcone
Opis dla rozdzielacza monoblokowego zamiast oryginalnego:
Najlepiej trzysekcyjny z dwiema sekcjami nurnikowymi. Pierwsza sekczja nurnikowa na tuz. Druga sekcja nurnikowa siłowniki jednostronnego dzialania hydrauliki zewnetrznej fajnie sprawdza sie z zatrzaskiem i trzecia sekcja dla hydrauliki dwustronego działania. Ewentualnie moze być sekcja pływająca lecz według mnie słabiej się sprawdza. A i powrót z rozdzielacza od ładowacza czołowego robimy przez korek spustowy od skrzyni.
powiedz mi po co nurnikowa na tuz skoro tłok w cylindrze pracuje na ruchomym tłoczysku???? i nie kazdemu musi twoja wersja odpowiadać, bo dla mnie osobiście żaden wajchotronik tylko joystick
@@MrMisiek0426 moja wersja jest najlepszą a to był opis dla rozdzielacza zamiat oryginalnego. Nurnik jest dla tuz tylnego bo jest to siłownik jednostronny. A od niego rozdzielacza od ładowacza podpinasz przez tulej wysokiego ciśnienia.
@@blewjunior1787 no co ty nie powiesz królu złoty z tą tuleją.. o czym ja mówiłem w filmie i co jest na miniaturce jak nie tuleja?? pooglądaj moje inne filmy bo połączenie bez tulei i bez dodatkowego powrotu nie jest jakimś mega błędem...
@@MrMisiek0426 ale ja nigdzie nic nie pisałem że bez tuleji wysokiego ciśnienia. Opisałem tylko rozdzielacza ktory moim zadaniem jest funkcjonalnie najlepszą opcją dla zastąpienia oryginału. Ty masz jakieś kompeksy ze wyszytkich gryziesz.....
@@blewjunior1787 skoro czujesz się pogryziony.. kazdy widzi to co chce widzieć... i ten film nie jest instrukcją do podłączenia zamiast oryginalnego więc twój komentarz ma się ni jak do tresci przedstawionych w filmie
Mam taki rozdzielacz od was dwosekcyjny coś pompa wyje a podloczylem według schematu otrzymanego od sprzedawcy. Moge nr tel do pana mam pytanie
jeżeli pompa wyje to jest źle podłączone, schemat od sprzedawcy ciekawe bo my nie dawaliśmy ale może producent dał... kontakt jest podany w opisie każdego filmu
Fajnie wytłumaczone, wszystko jasne.🙂👍jak się nazywa ten sklep który masz i czy masz w ofercie rozdzielacz jedno sekcyjny z pozycją plywajacą na zatrzaski o przepływie 80L ? Do podnośnika w mtz 82 zamiast rozdzielacza podnośnika (tzw. pod siedzeniem )
facebook.com/groups/5506610339434617 nie mam... z tą hydrauliką jeszcze kuleję...
@@MrMisiek0426 ok rozumiem 👍
Chełmża, daleko i blisko. Jak będzie coś potrzeba, to może zajrzę
Weź wywal ten rozdzielacz oryginalny pod siedzeniem tylko musisz zrobić powrót z tego małego przewodu do zbiornika albo zostaw i podepnij się do rozdzielacza pod kierownicą tam masz sekcję pływająca musisz kupić złączki kątowe przewody i koniecznie zawór zwrotny dławiący bo maszyny będą za szybko opadać i zawór zamontować po stronie tłoczyska bo od strony tłoka masz inną wyporność działa sprawdzone
Sekcja pływająca ma zawsze zatrzask w skwa met znajdziesz taki.
To teraz jeszcze jak taki rozdzielacz do ciężkiej serii podłączyć bo o to co róż są pytania i taki rozdzielacz do 330 zamiast oryginalnego 😅
pompa rozdzielacz tuleja cisnieniowa podnośnik
Ciężka seria stary typ podnośnika
Wąż od pompy do nowego rozdzielacz w niego tulej ciśnieniowa i do zasilania podnośnika z boku pokrywy a spływ T podpinamy z tyłu pod korek który rozwiercamy i wstawiamy nypel z nakrętką a jak jest tam gwint i oczko no to podwójną śrubę i tyle.
A nowy typ od przodu w plecaku ma miejsce na tulej ciśnieniową wkręcamy ją od niej na nowy rozdzielacz pod P a wyjście T tak samo jak w starym.
W c330 osobiście proponuję dać wąż prosto z pompy na nowy rozdzielacz i w zależności czy ma zostać ten pod siedzieniem to tulej ciśnieniowa i wąż do starego rozdzielacza pod siedzeniem od przodu na rurkach które wychodziły na błotnik montujemy trujnik mostkujemy je i wpinamy powrót z nowego rozdzielacza a jak wywalamy też ten z pod siedzenia co osobiście proponuję to kupujemy większy rozdzielacz i flansze zamiast dolnego rozdzielacza tylko musimy mieć sekcje nurnikową albo zrobić mostek taki jak pokazał na filmie
Witam mam problem przy 914 podlaczony rozdzielacz 3 sekcyjny do trzech wyjść z tyłu, zasilanie i powrót do skrzyni podłączone zgodnie z sztuką, przy orce strasznie grzeje sie olej
a jaki masz rozdzielacz
@@MrMisiek0426 3 sekcyjny bodajże 40l, pompa wzmacniana założona po montażu było ok po miesiącu grzeje się
@@bazejbaczek9423 40l to do ciapka i 360 możesz sobie założyc
@@MrMisiek0426 przez to może się grzać ? Jaki rozdzielacz polecasz
@@bazejbaczek9423 ua-cam.com/video/DgbiyskHM44/v-deo.htmlsi=183WR6UqeS4katg9
Uszanowanie. Mam takową tuleję ciśnieniową i na mój gust nie różni się niczym od kawałka zagwintowanej rury. Omówisz kiedyś budowę i dlaczego właśnie ona a nie kawał węża? Pozdrawiam serdecznie.
ua-cam.com/video/NeeT1953Rgk/v-deo.htmlsi=7iLBGMvqAfER5xMz
@@MrMisiek0426 Dziękuję. Dodałem do listy na jutro :)
P zasilani N do kolejnego rozdzielacza T- tank wolny spływ
Ma znaczenie długość przewodów? dostałem w zestawie chyba 3 metrowe, wydają się takie trochę przydługie, teoretycznie działa tak kilka lat ale np jak zimny olej to pompa wyje. W innym ciągniku podłączony rozdzielacz takie sam przekrój przewodów ale dałem jak najkrótsze 75cm, olej gęsty hipol i nic nie wyje
teoretycznie nie, ale zimny olej ma inną gęstość i jak jest cienki olej musi go przepchnąć przez dłuższy odcinek weź rurkę o srednicy 10m wsadź kulkę i dmuchnij w rurkę o długości 30cm i np 3m
Przewody na złączach prostych czy kątowych 90stopni?
Jakieś znaczenie to ma przy długich przewodach proponuję większy przekrój tak samo małe kolanka 90stopni psują robotę ja np staram się montować albo proste albo kolanka z dużym promieniem gięcia i przekrojem bo czasem wąż 12mm a kolanko ma 7 czy 8mm
Mam jedno takie kolanko na zasilaniu ale to chyba nie to, gdyż sprawdzałem 2 jak nie 3 razy, odkręcając je, czy to nie ono blokuje i nie widziałem specjalnie różnicy
@@krzysztoffalkowski8316 przekrój przewodów za mały względem wydajności pompy
Witam, jak podłączyć joystick pod rozdzielacz 3 sekcyjny do ładowacza czołowego 2 sekcyjnego?
temat jeszcze nie zgłębiony ale opanujemy... moze dziś jutro
@@MrMisiek0426 ok, bardzo dziękuję 👍
A jak w c330 użyć tej tulei ciśnieniowej. W którym miejscu ją wpiąć??
tuleje wpinasz w dodatkowy rozdzielacz a dodatkowy rozdzielacz powinien być zamontowany pomiędzy pompą a rozdzielaczem fabrycznym
@@MrMisiek0426 czyli zasilanie z pompy daje prosto do zewnętrznego rozdzielacza a poprzez tuleję podpinam pod zasilanie oryginalnego rozdzielacza a powrót z zewnętrznego prosto do skrzyni na przykład?
@@tedex1204 tak dokładnie nie inaczej
Witam czy moge podłaczyc rozdzielacz tylko przez tuleję ciśnieniową bezpośrednio do oryginalnego rozdzielacza do c330 bez podłączania spływu jeżeli nie to dlaczego
tuleja ciśnieniowa jak sama nazwa mówi daje ciśnienie i blokuje kanał T w rozdzielaczu, bez kanału t nie ma powrotu z sekcji
@@MrMisiek0426 a może coś się zepsuć gdy dam tylko przez tuleje bez spływu a i gdzie mam ten spływ podłączyć
@@MichaGrygielski kołpaki rozerwie
@@MrMisiek0426 ale pod co mam to połączyć ten spływ bo che założyc i nie che czegoś źle zrobić
@@MichaGrygielski spływ jako nazwa mówi spływ to do zbiornika
Witam warto było by rozwiercić taki rozdzielacz na większy przepływ?
jak się kupi 80l to nie ma sensu
Raczej ciężko go rozwiercić bo braknie mięsa np80l jest znacznie większy
@@maciejsmtm Witaj może Na 60l Dało by się mam kilka rozdzielaczy 40l
@@konradkonrad7745 no nwm czy sie to uda nigdy o tym nawet nie myślałem
I takie główne pytanie czy nie zacznie przepiuszczać. Ja jak miałem problem z grzaniem się chydrauliki to pierw przerobiłem węże na grubsze z innymi kolankami bo najbardziej dławiły kolanka 90 stopni
Presko to chyba najtańsze z tych rozdzielaczy, 80l dwie sekcje kosztuje 300zl, więc po co robić sobie robotę z jakimś rozwiercaniem?
Prawie jak gra w trzy kubki
Haha ha ha komu to potrzebne
Ja montuję takie rozdzielacze , wszystko o nich wiem. Są osoby którym teoria się przyda, bo dużo osób wstawiających filmy na YT nie montuje tulei ciśnieniowej a olej z przyłącza T kierują pod plecak.
@@QweAsd-yz3bd ja powrót w każdym robię beze pośrednio do szkrzyni A zasilenie z głównej pąpy zawór trzydrożny jak chcę używa tur tuz A jak chcę daję na plecak
można tak... o tym wspominałem na końcu... ale czasami jest to uciążliwe i trochę takie januszowe rozwiązanie bo tuleja kosztuje około 20-30zł a trójnik 70-100.. no i jeszcze ten wajchotronik
@@MichaBiedrzycki Jak zamontujesz tuleje i wszystko odpowiednio podłączysz to nie musisz mieć zaworu trójdrożnego i bez żadnych przekierowań wszystkie dżwignie będą działać
@@QweAsd-yz3bd bez tulei taki układ działa do momentu podniesienia czegoś ciężkiego na Tuz 😁