NAS hálózati fájl tároló, Raspberry PI

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 30 гру 2020
  • Hálózati adattároló = Network Attached Storage (NAS)
    SD kártya formázás:
    www.sdcard.org/downloads/form...
    SD kártya tartalom:
    pl. ebay.com ezt kell beírni a keresőbe: Low-Power NAS Network Storage & Torrent Server SD Image Noobs

КОМЕНТАРІ • 67

  • @Bodo_Richard
    @Bodo_Richard 6 місяців тому +3

    Nekem is megvan mindez. Eddig mediacenter volt, vagy SDR vevő, most NAS lesz ;-)
    Nagyon hasznos video, egyszerűen szép téma !

  • @Pufi69
    @Pufi69 2 роки тому +3

    Nagyon jó Gábor, hiánypotló volt egy ilyen videó!

  • @82levy5
    @82levy5 3 роки тому +5

    Nagyon jó video lett. Gratula. Én szemész szerint évek óta használok Raspberry Pi-vel épített hálózati meghajót, igaz én inkább a zéróról telepítést választottam. Viszont az általad válaztott megoldás remek példa arra, hogy nem kell megilyedni a linuxos eszközöktől, egyszerűbbek mint sokan gondolnák.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 роки тому +2

      Sokan félnek a linuxtól. Mondjuk néha van vele munka. Legutóbbi élményem: Windows alatt 1db 4TB GPD partíciót 10 perc alatt összehoztam, míg linux alatt ez elég sok google keresés után sikerült. Az volt a cél, hogy az SDA legyen 4TB és ne legyen másik partíció. Jó lenne ha valaki ezt is oktatná a youtube-on és nem fórumok tömkelegét kellene átolvasni.

    • @82levy5
      @82levy5 3 роки тому +2

      @@ordasigabor , grafikus felület alatt erre van a "Gparted" nevű program. Nagyon egyszeű kezelni, hasonlít a Windows partició kezelőjére, csak többet tud.
      Parancssorból is könnyű összehozni, bár igaz, aki nem jártas benne, annak utánna kell nézni egy kicsit. Sokan félnek a linuxtól ez igaz, de utóbbi években a linux is sokat változott. Sok esetben egyszerűbbé vált mint a Windows.

    • @komnormand3793
      @komnormand3793 2 роки тому +2

      Kedves Gábor!
      Linuxmind csatorna már sajnos nem frissül, de magyar nyelven nagy segítség lehet kezdő linuxosoknak.

  • @Dokee72
    @Dokee72 Рік тому +2

    Nagyon király dolog. Volt elfekvőben egy ilyenem, 7 dollar körüli pénzért leis töltöttem a progit és tadaam... Működik! Nagyon jó kis cucc. Köszi az öttletet!

  • @mneo7
    @mneo7 2 роки тому +2

    Én Asustor-t használok, de ez is egy jó megoldás.

  •  2 роки тому +2

    Gábor nagyon profi vagy, küldök aktiváló kulcsot a total commanderedhez :D :D

  • @kaposfured
    @kaposfured 2 роки тому +3

    nekem egy regi rpi van, amin csak 2db usb van. az egyikre egy usb fiwis stick antennaval, a masikra egy usb mobil vinyo van rakva. egy konyv alaku kamu konyv dobozba epitettem, kameraval a konyv elebe rejtve. a kameran kivul egy homerseklet es paratartalom szenzor van rajta. apache webszervert futtatok rajt, a kamera kepet sajat weboldalra nyomja ki belso halozaton, es rateszi a homerseklet es paratartalom ertekeket.

  • @ujfalvilajos2859
    @ujfalvilajos2859 3 роки тому +1

    Köszönjük Gábor végre valaki érthetően Leírja elmagyarázza Mi is az a Raspberry pi. eddig fogalmam sem volt de a Wish vásárlások között mindig megtalálom és rendkívül olcsó

    • @ujfalvilajos2859
      @ujfalvilajos2859 3 роки тому +1

      Tehát ha jól értem akkor gyakorlatilag egy komplett számítógépet rakhatunk össze pár 1000 Ft ból aminek Ráadásul van külső kapcsolódása a külvilággal mert a vízben rengeteg érzékelők modult külön vásárolható dolgokat látok 100 Ft ért 500 Ft ért 1000 Ft ért első érzékelő hőérzékelő nedvességérzékelő És ha ez igaz hogy programozható akkor rendkívül sokoldalú lehet ez a szerkentyű akkor gyakorlatilag szinte bármit meg lehet belőle építeni ami a külvilággal kommunikál és bármikor frissíthető gondolom

  • @olomangyal
    @olomangyal 3 роки тому +3

    Szia Gábor! Gondolom ezt az image-t csak fizetősben lehet letölteni? Egyébként szuperek a videóid. Gratulálok csak így tovább!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 роки тому +1

      ebay.com -on néhány Euroért adják, utána örök support van rá és korlátlan használat is jár hozzá házi használatra. Nem akarom reklámozni, de ennyi pénzt megér.

  • @gytalas
    @gytalas 3 роки тому +4

    Szia Gábor! Javaslom, hogy egy írás/olvasási tesztet ossz meg velünkaz egyik következő videódban! Saját tapasztalataim szerint lassú volt a RPi2, mondjuk ott Rasbian alatt Samba szervert futtattam.

  • @roberthorvath2568
    @roberthorvath2568 Рік тому

    Azt azért tegyük hozzá, hogy ezt az rPi-t nem fájlszervernek találták ki.
    Eleve az USB 2.0 sebessége lekorlátoz, hardveres enkódolás nincs (tehát médiakiszolgálónak nem elég jó), a 10/100-as interfészről nem is beszélve.
    A 4-es rPi-k már egy fokkal jobbak.
    Van rajtuk Gigabites csatoló, és van már 2db USB 3.0 is.
    Ezzel már egész élhető lenne a sebesség, viszont ha nem akarjuk az SD kártyákat állandóan lapátolni alóluk, muszáj lesz M.2-es SSD-t használni, amivel a rendszer ugyan gyorsabb lesz, de cserébe le kell mondanunk 1db USB 3.0 portról, így már csak 1db port áll rendelkezésre, és a 3.5"-os HDD-k mostanában aranyárban mennek, márpedig csak ezek rendelkeznek kellő kapacitással. Igen, kell még a külső dokkolóhoz is egy 12V-os táp, de a nagyobb kapacitásért ezt az áldozatot meg kell hozni.
    ÁÁÁÁÁMDE!
    Statikus webkiszolgálónak, Reverse Proxy-nak, hálózati szintű reklámblokkoló-projektnek, okosotthon vezérlésre, vagy Rsync alapú biztonsági mentések tárolására kiváló választás lehet ... feltéve, ha kap ilyet az ember ... Sajnos mostanában a Chiphiány nem kíméli a Raspberry Pi-ket.

  • @janosjeges5669
    @janosjeges5669 2 роки тому +2

    Szia! Régóta kerestem ezt a megoldást, nagyon köszönöm a videót! De "... ezt kell beírni a keresőbe:..."" ? Honnan lehet tudni hogy, nem egy hekkelt változatot kapok?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      ha ebay.com oldalt hoz fel, akkor már félsiker. A SW készítői hirdetik, nekem minden esetben korrekt módon válaszoltak és a Linux alapú.... ha abban valami hekkerkedés lenne, akkor a Linux társadalom gyorsan lépne...

  • @gergelyszabo116
    @gergelyszabo116 3 роки тому +2

    Szia!
    Raid-ot lehet használni?
    2 hdd vel már nyugottan aludnék és tényleg hanyagolni lehetne a nagyvállalatok felhőit!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 роки тому +3

      Szia. Igen lehet, de ekkor nem megy automatán a telepítés. Létre kell hozni parancssor használatával a raid tömböt és ezt sda -ra kell állítani.
      De nem éri meg, van automata funkciója, ami azt csinálja, hogy ha 2db HDD van benne, akkor éjjel adott időpontban elvégzi a szinkronizációt a két lemez között. Ez majdnem raid, max 1 napi adat veszhet el ezzel.

  • @Bigcatorama
    @Bigcatorama 2 роки тому +1

    Szia Gábor! Nagyon tetszik ez a videó! A leírásodnak megfelelően megvettem, telepítettem a szoftvert. Csatlakoztattam az NTFS-re formázott HDD-t Raspberry Pi 3+-hoz. Elindul a rendszer, látja a HDD-t a /dev/sda1 porton, fut a Transmission torrent program amivel tudok letölteni fájlokat az SD kártyára, de nem tudok csatlakozni a HDD-re, mert a Windows nem találja így pont a NAS része nem működik a dolognak. Mi lehet a gond? Linuxhoz sajnos nem értek! 😞

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      szerintem win 10-ed van és az a probléma, h egy tucat dolgot be kell a windows-ban állítani, biztonsági okokból a default az, h blokkolja az oprendszered.
      Nézd meg az ip címét a NAS-nak a routeredben. Windows hálózati meghajtó csatlakoztatásánál írd be ezt az ip címet. Ha nem megy, akkor jópár dolgot be kell állítani, mind a winfowsban, legjobb ha google segítségével erre ráketesel: win10 nas not visible

  • @birosandor4166
    @birosandor4166 2 роки тому +1

    Szervusz Gábor! Először is gratulálok a csatornádhoz! Kérnék egy kis segítséget! Feltelepítettem a NAS programot. A pi-be helyezve elindul a boot program és egyszer csak kéri a logint és a jelszót. Azt gondoltam, hogy itt adhatom meg az általam választott elérési adatokat, de mindenféle próbálkozásra az" incorrekt login" a válasz. Tudtok segíteni, hogy ide mit kell beírni! Válaszodat előre is köszönöm!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +2

      Felhasználói név: pi
      Jelszó: raspberry

    • @birosandor4166
      @birosandor4166 2 роки тому +1

      @@ordasigabor köszönöm, ez segített.

  • @intuicio
    @intuicio 11 місяців тому

    Szia Gábor! Tudnál nekem segíteni?
    Nekem most van egy nvidia shield pro média lejátszó + PLEX (PC a szerver). Azt szeretném elérni, hogy a filmeket egy NAS-ról játszanám le. Viszont amit kinéztem DS220+ az 150e nem ér meg, és ebben még HDD sincsen. Ezért gondoltam erre a kis RPi 4-re+ 1TB SSD-re. Szerinted megvalósítható ez az elképzelésem? 4K filmeket szeretnék nézni, (kb 60,0 Mb/s adatsebesség rls.)
    Nagyon köszi!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  11 місяців тому

      szia
      Gigabites PI kell hozzá, PI3 vagy PI4, ezeken a proci is gyors. Valamiért mostanában ezek nagyon drágák.
      SW lehet OMV open media vault. Az ingyenes, könnyű beállítani, egy sd kártyára kell felírni a netről letöltött OMV img fájt.
      Szóval ez sem olcsó, ssd-vel 70eFt-ot el lehet rá költeni....

  • @zsoltdvorszki2029
    @zsoltdvorszki2029 2 роки тому +1

    Szia Gábor!
    Külső hálózatról elèrhetővè lehet tenni?
    Esetleg a beèpített wifit lehet aktiválni?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      Szia, mindkettőre igen a válasz, de ezek nem automatikusan, maguktól beállításra kerülő funkciók, hanem prracssorból 10 percnyi ügyködéssel lesznek meg. Szóval ehhez a részéhez kell egy kis linux ismeret.

    • @dolovoltaren2064
      @dolovoltaren2064 Рік тому +1

      @@ordasigabor Én örülnék, ha egyszer bemutatnád, hogy lehet, pl mobilinternetről elérni akár Timbuktuból is, az otthoni RPi-s NAS-t. :) Jó lenne, ha pl a telón nincs egy doksi, kép vagy egy videó, amiről valakivel beszélek, de 120km-re vagyok, akkor telefonnal kiböngészve a NAS-ról, csak áttöltöm vagy megnyitom. Tudom, hogy nem az RPi oktatás a csatorna célja, én is jobb szeretem a kísérletezős videóidat (pl.: LED, mint energiaforrás. :) , vagy mint a helyzeti energiájú vízszivattyú ), de ez, még megérne egy misét... :)

  • @antalgabor581
    @antalgabor581 Рік тому

    Szia Gábor! Én szerettem volna letölteni az alkalmazást, ki is fizetem, ha kell, de értelmetlen a weboldal (nehéz benne eligazodni), hol lehet jelenleg beszerezni (fizetést követően) a programot? Köszönöm válaszod! Üdv: Gábor

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Рік тому

      Ez "jobban megszervezett oldal":
      www.raspishop.com/store/uncategorized/images/nas-torrent-server-sd-card-image/

  • @laszlojanos3583
    @laszlojanos3583 3 роки тому +1

    Üdv! Megvettem a szoftvert felraktam a sd kártya de nem boot be valamiért! Kérhetnék segítséget tőled elakadtam!Üdv!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 роки тому +1

      Szia, azzal az SE-vel formáztad le a kártyát amit a videóban írtam? Ez nagyon fontos! Ugye kitömörítetted úgy másoltad fel? Nem kell könyvtárba tenni a kártyán. A Ledek (lan, power) mit csinál a PI-n?

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 3 роки тому

      @@ordasigabor Üdv! Csak pirosan világit a led semmi más monitort is dugtam rá olyan mint ha nem is bútolna! Igen azzal a programmal formáztam exfat dormátumra csinálta a program! Egy sandisk 128gb sd kártya! Lehetséges hogy teamwiever kellene megnézned hátha valami felett elsíklik a figyelmem!

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 3 роки тому

      @@ordasigabor Persze ki lett tömörítve a zip!

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 3 роки тому

      @@ordasigabor A lan power világít mindkettő led! És simán felraktam a programot! Amugy ha kell ellinkelem ahonnan leszedtem!

    • @laszlojanos3583
      @laszlojanos3583 3 роки тому

      De ha rádugom hdmi semmi képet nem mutat olyan mint ha nem bootolna az sd kártya milyen dormátumnak kell lennie?

  • @videos3d313
    @videos3d313 3 роки тому +1

    ntfs-sel nem lassabb a sebesség? Pi4-gyel elérhető a 100/100 MB/s oda-vissza?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  3 роки тому +1

      PI3 is már gigabites Lannal szerelt, a Pi4 is. Viszont nem biztos, hogy az USB-n át fog menni 100MByte/s

    • @82levy5
      @82levy5 3 роки тому +1

      @@ordasigabor ,itt pontosítanék. A Raspberry Pi 3B+ van gigabites lannal szerelve, a sima 3-as még 100 megásat kapott.

  • @peterpataki4094
    @peterpataki4094 3 роки тому +2

    Le vagyok nyűgözve.

  • @lacusbarkacs1784
    @lacusbarkacs1784 2 роки тому +1

    helló telefonal milyen pogival és hogyan csatlakozol rá?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      IP címét be kell írni a böngészőbe, ha ugyanazon a hálózaton van a telefon is.

  • @karolyorosz3396
    @karolyorosz3396 2 роки тому +1

    Ha valakit érdekel még ez a
    rabsbery technológia itt talál ua-cam.com/video/jDdAI6LJ_cU/v-deo.html. Igaz nem értem mit mond, de nagyon aranyos!

  • @windo2010
    @windo2010 4 місяці тому

    Szia Gabi,
    pontosan milyen oldalról lehet letölteni a programot, amit használsz, mi a neve?
    Köszönöm a segítséged, nagy jó a videó! :)

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  4 місяці тому +1

      szia ebay-en pénzért eladják vagy
      forums.raspberrypi.com/viewtopic.php?t=80673
      github.com/raspberrypi/noobs
      itt kevés pénzért
      picclick.com/Low-Power-NAS-Network-Storage-Torrent-Server-SD-300979352488.html

    • @windo2010
      @windo2010 4 місяці тому +1

      @@ordasigabor Nagyon hálás vagyok neked és további sok sikert! :)

  • @gres7603
    @gres7603 Місяць тому

    Üdv, sziasztok. A kérdésem az lenne, hogy ez az oprendszer Khadas V2 Vim Basic-en működne? Én külső dokkolóban tennék rá 3,5" hdd-t, azt beolvasná ez a rendszer? Csak mert a dokkoló leírásában W7 vagy újabb os-t ír. Köszi ha valaki válaszol.

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Місяць тому

      szia
      nem működne

    • @gres7603
      @gres7603 Місяць тому

      @@ordasigabor gondolom az android miatti hadverek miatt. Sajnálom, jó lett volna használni valamire a kis Khadast. Linux mehetne rá, de ahhoz aztán főleg nem értek...így marad pihenni a szekrényben. Köszi szépen a választ és a videót is. :)

  • @KaTejutub
    @KaTejutub Рік тому

    engem az érdekelne, hol vegyem a raspberry pi 3-at vagy négyet

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  Рік тому

      leginkább itt: www.rpibolt.hu/Raspberry-Pi-3
      A 3-as és 4-es már gigabites, szóval ha az USB csatolóra tett HDD/SSD interfész bírja, akkor piszkosul gyors az adatátvitel.

  • @zoltannemeth5083
    @zoltannemeth5083 6 місяців тому

    Azóta nincs már fenn ebayen :( tudnál egy linket adni?

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  6 місяців тому

      vele kell felvenned a kapcsolatot
      www.ebay.at/cnt/intermediatedFAQ?requested=iloromero
      github.com/raspberrypi/noobs

  • @balazshegyi7290
    @balazshegyi7290 2 роки тому

    Felesleges megvenni a programokat, Openmediavault ingyenes

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  2 роки тому +1

      Én is használtam és az nem ennyire plug and play

  • @markrongics294
    @markrongics294 7 місяців тому

    Szia! Jó lett a videó, csak az a merevlemez amit használtál az nem valami jó. A Hitachi merevlemezek nagyon nem megbízhatók, erre figyelj!

    • @ordasigabor
      @ordasigabor  7 місяців тому

      Szia
      régen a WD megbízható volt, ma már kevésbé érzem így. A Hitachi már 2 éve megy folyamatosan (4db) a NAS szerverben és semmi baja. Igaz, az 5700RPM-es verziót vettem, mert oda ez is elég.