Ogrzewa taniej niż SOMSIAD dzięki...
Вставка
- Опубліковано 18 січ 2025
- ►sprawdź cenę Rekuperacji ►cennik24.pl
► i GWC► cennik24.pl/gw...
Jak to możliwe że nie musiał przez cały miesiąc włączać ogrzewania, a sąsiedzi tak ? Co wpływa na niższe koszty ogrzewania i skrócenie sezonu grzewczego ?
Prownanie bezsensowne
Moj znajomy np , jemu jest przy 20 C za goraco. Ja komofortowo czuje sie przy 23 C
Powinni porównywac temperature pomiedzy domami a nie ktory z nich " Poczuł " że jest mu zimno.
otóż to ! Mi np jest ciepło przy 20 stopniach i 50 % wilgotności, ale warto pamiętać jeszcze że im mniejsza wilgotność tym większe odczucie chłodu
nieszczelnosc miedzy szybami w kominku naroznym z czasem ulegnie uszczelnieniu przesz sadze -rezultat czyszczenia szyb
Dobrze jest ustawić lekkie nadciśnienie na rekuperacji przy kominku, wtedy uchylenie bądź otwieranie kominka spowoduje że to lekkie nadciśnienie pójdzie w komin a do tego bezpieczniej aby z kominka nic nie poszło na dom podczas wygaszania
@@Pajero_4_no jeśli komin jest dobrej jakości i ma drożny wlot powietrza pod wyczystką, a podczas otwarcia komina jest maksymalnie otwarta przepustnica powietrza z zewnątrz, ta od góry, dająca tzw. kurtynę powietrzną, a drewno do palenia jest suche, to możesz spokojnie otworzyć drzwiczki z kominka, a ciąg do komina jest na tyle duży, że spaliny nie mają szansy na wyjście poza drzwi. No chyba, że chwilowo, jeśli szarpniesz i gwałtownie otworzysz drzwiczki.
@@mpGrafik zgadzam sie z tobą, sam mieszkam w nowym budownictwie w Skandynawii i tutaj prawie od 10 lat obowiązują przepisy że w nowo powstałych domach bądź mieszkaniach mają być rekuperacje, tak samo się to tyczy garaży i piwnic, sam widzę dużą różnicę i oszczędności, w rekuperacji, posiadam wymiennik obrotowy który sam dostosowuje również poziom wilgotności oraz odzyskuje chłód z mieszkania podczas letniego okresu kiedy używa się klimatyzacji, posiadam również piec wolnostojący który ma wkład kominowy z kanałem świeżego powietrza do pieca tak że nie trzeba było dorabiać osobnego kanału ze świeżym powietrzem
@@mpGrafik szczelny kominek z zamkniętą komorą spalania nie ma szybra na wylocie do komina . Mam temporisa 2d od Supry .
@@fixknorr8121 no nie ma - gdzie pisałem o tym? Dobre kominki mają powietrze z zewnątrz doprowadzone do paleniska od dołu i od góry - szczeliną nad szybą, co zapewnia powietrze od dołu do zasadniczego paleniska oraz od góry, tworząc kurtynę powietrzną przed szybą i zapewniając jednocześnie pracę komory dopalania spalin na górze, ponad deflektorem. Konstrukcja kominka ma kanały rozdzielające powietrze do góry i do dołu, a każdy z nich ma własną regulację. Wylot do komina pozostaje zawsze w pełni otwarty. Ale szyber czasem jest stosowany w kominkach nie będących w ciągłym użyciu, jednak tylko w tym celu, żeby kominek nie był mostkiem cieplnym, kiedy nie jest używany, a nie do przytykania odpływu spalin podczas palenia.
"nie włączałem ogrzewania ale paliłem w kominku" tyle w temacie....
To było dla klimatu i się nie liczy. Tak jak u Kamila ogrzewanie elektryczne podłogowe ustawione na 25*C podnosiło wyłącznie komfort termiczny dla stóp 😉
Mam drewniany, 100m2 p.uż. dom w lesie i do końca października nie ogrzewałem domu, ani wody nagrzanej przez solary. Było ciepło... Kominek ma zamknięty obieg powietrza do paleniska i komina.
Szkieletowy czy z bala?
@RafaCielecki-ld8ow szkieletowy dom, to nie jest dom drewniany. Ma co najwyżej konstrukcję drewnianą.
@@mpGrafik Nawet jak jest wypełniony wełną drzewną?
@@RafaCielecki-ld8ow no bez żartów proszę 😅
Ps. Są 2 typy mieszkalnych (pomijam jakieś altanki i altanko-podobbne domki letniskowe) domów drewnianych stawiane w Polsce: typ wiejski (z bala) i typ polski (sumikowo-łątkowe). Inne nie są domami drewnianymi nawet, jeśli mają konstrukcję drewnianą, wełnę drzewną, boazerię czy poszycie obite deskami.
Sterowanie ogrzewaniem przy rekuperacji? Napiszcie proszę jaki to ma sens, bo ja go za cholerę nie widzę?
Hej. Możesz podać jaką kubaturę ma ten domek i jaki model rekuperatora zastosował.
Taka kostka lekko 800m3
Też ogrzewam taniej niż sąsiad 😊 jeden grzeje ekogroszkiem drugi pc i pv, ja mam drewno z własnego lasu. W dodatku wiele osób za darmo oddaje drewno do utylizacji z czego chętnie korzystamy 🙂
Już nie wspomnę że to najlepsze rozwiazanie
A ja nie ogrzewam tanio, bo zamiast jeździć z taczka pełna drzewa, to poświeciłem czas na rozwój firmy, i od 1999r ogrzewam drogim prądem, ale mi nie zależy bo firma płaci. Za to od 25 lat nie musze jak jaskiniowiec palic w piecu, tylko ustawie temp na telefonie i tyle.
@@davidanderson5411 bo całe dnie spedzasz w pracy. Hahaha ps może jaskiniowiec jest zdrowszy od ciebie bo ruch to zdrowie a w tym przypadku ruch dla ciała i korzyści ekonomiczne
Sie nie ma co chwalić, że za głupotę pomieszaną z lenistwem wyrzucasz kase, sobie przypomnij jak firmę zakładałeś jak kazdy grosz zbierałeś, to już jak taki majetny jesteś to dom w Hiszpanii kup i we wrześniu z Polski wyjezdzaj, a nie pierdolisz coś o jaskiniowcach bucu
@@davidanderson5411jaskiniowiec nie miał pieca , panie biznesmenie a drzewo to rośnie w taczce jest drewno
Mam 2 duże przeszklenia na narożniku skierowanym na południe, temperatura w grudniu w nieogrzewanym domu/budowie(całe ocieplenie zrobione, bez wentylacji) to 6-10 stopni, słoneczny dzień podbijał temperaturę 2-3 stopnie mimo, że te okna są zaklejona białą folia po wełnie mineralnej. W lato i tak jest ciepło i to jest raczej ok :)
Modernizacja starych budynków to bardzo ciekawy temat. Proszę o więcej filmów na ten temat:-)
Naprawdę doceniam twoje starania! Czy możesz mi pomóc w czymś niezwiązanym? Mam portfel SafePal z USDT i mam frazę odzyskiwania. (alarm fetch churn bridge exercise tape speak race clerk couch crater letter). Czy możesz wyjaśnić, jak przenieść je na Binance?
Sąsiad ma nowy dom bez rekuperacji i podobnie o miesiąc później uruchamia ogrzewanie .
12:18 Przez kominek wpada tyle powietrza do środka, ile przez uchylone okno pokojowe, tak mniej- więcej. Efekt ten niweluje pracująca centrala wentylacyjna, kiedy jest stały nadmuch powietrza do wnętrza.
Którędy wpada ci powietrze przez kominek ?
Pomyśl o wyrzucaniu powietrza do piwnicy a nie na zewnątrz. Ja mam wyrzutnię w garażu i małe kratki w drzwiach dla wyrównania ciśnienia. Efekt jest taki, że wykorzystuję dodatkowo ciepło i po powrocie do domu wiem co jest na obiad.
A jak pies ma sraczkę która pływa w fugach . Jak długo ją czujesz?
Czym pokryty jest dach ?
Jaka izolacja od gruntu ?
Czemu nie pokazaliscie systemu rekuperacji?
Zamiast ogromnych okien od południa w domach pasywnych lepiej zrobić oddzielny "akumulator ciepła" od południa przed ścianą. Cyli taki "inspekt" jak w ogrodach stojący pionowo w kierunku południa ocieplony porządnie. Wewnnątrz aluminiowe rurki fi 80 ułożone jak wężownica gęsto. Słońce ogrzewa rurki w tym "inspekcie" i gdy jest powyżej np. 20 C, samemu, lub automatyką otwiera się przepust z wiatraczkiem aby ciełp ciągło do mieszkania. Latem to nie ociepla budynku, bo się zaślepia lub zasłania a nawet jeśli umieścimy wewnątrz rurki z wodą zatopione w dodatkowo np w betonie to mamy też darmową CWU. Dziwne że tego nikt nie "opracował", lub ja nie wiem.
Świat jest gotwy na Twoje rozwiązania i stoi przed tobą otworem. Działaj i pochwal się wynikami jak już je przetestujesz.
@neezmarcin Z czasem to zrobię, bo takie akumulator już widziałem tyle że albo do samej wody celu albo do podgrzewania mieszkań w sloneczne dni zima. Mój pomysł to hybryda czyli 2 systemy w jednej obudowie.
@@diesel34167 Tylko w jakim celu skoro okna robią to samo w sposób naturalny i nie wymagają dodatkowego nakładu ani prądu do wiatraczka i systemu sterowania.
Mam żaluzje zewnętrzne i wewnętrzne w kolorze antracytowym. Jeśli nie chce latem przegrzewać budynku to latem ustawiam lamele poziomo i po sprawie. W okresach przejściowych przy otwartych żaluzjach nawet jak przegrzeje budynek to ta energia zostaje w środku. A jak nie chce żeby mi słońce świeciło w oczy jak oglądam tv to opuszczam tą wewnętrzna żaluzję która działa jak grzejniki i oddaje energii do budynku.
Wymyślasz koło od nowa i jeszcze takie które będzie generować straty energii.
"Kolega" włączył bo lubi miec 23 stopnie a ten wytrzymuje 19 stopni. Rekuperacja ma sprawność max 70%, gwc da max +7 stopni, temp na zewnątrz srednia w listopadzie to 7 stopni + słoneczne dni i 19 moznabylo wytrzymac. Porównanie z dvpy.
Ja mieszkam w bliźniaku i sąsiad mi grzeje dom przez ścianę, szach mat😂
Mieszkam w bloku i jeszcze nie odkręciłem ogrzewania, blok mam nie ocieplony, komu wychodzi taniej?
Nie wierzę żeby powietrze z GWC miało temperaturę 16 -17 stopni .
U nas rozpoczęty 08 listopada, jak temp spadła do 20 st C.
Bez sensu. Kolejni szukaja idiotów i wciskaja ciemnote
Dajcie dziadka co ogrzewa dom kompletnie za darmo....
Taaaak.
Mi auto pali 2l diesla przy prędkości 130kmh na autostradzie . I nikt nie udowodni mi, że jest inaczej...... :)
W mojej kostce tez by się takie patenty przydały 😍
ja w zime rekuperacji nie właczam bo mi wychładza pomieszczenia - wole na chwile okno 0tworzyc!
No to nie jest to rekuperacja 😉
Mieszkam vis a vis nie mam rekuperacji i włączyłem ogrzewanie na koniec października.
szkoda ze nie pokazał wykonania reku i podłogówki
Czyli sąsiad jest wyznacznikiem🤣🤣🤣
Co to jest "SOMSIAD"?
to sąsiad z memów
Jaki sens robic GWC ktory daje minimalne korzysci ja to jest siedlisko pleśni i grzyba ?? Czy zdrowie warte jest kilka zl oszczednosci
Czary mary, frajerzy do kwadratu, gwc daje przy najlepszych parametrach temperaturę 7-8 stopni.
Stoimy na węglu ale trzeba wydać miliony cebuli na gwc, reku, pompy, okna, itd paranoja
Na jakim węglu? Ostatnio to mniej niż 50 % produkcji prądu z węgla w Polsce i bedzie jeszcze mniej. Chyba że lepiej palić w kopciuchach i smrodzić syfiastymi spalinami z komina sobie i sąsiadom.
A jakie to ma znaczenie? Za wegiel tez trzeba zaplacic .A jak sa ekonomicznie uzasadnione metody zeby zaoszczedzic to trzeba je zastosowac.
Ma znaczenie bo stwierdzenie ze stoimy na węglu nie jest prawdą, przynajmniej z ekonomicznego punktu widzenia. Oczywiście mamy wielkie pokłady wegla, ale co z tego, skoro ich wydobycie jest nieopłacalne. Nawet w trakcie kryzysu energetycznego sprzed dwóch lat kiedy węgiel był strasznie drogi to polskie kopalnie ledwo co wyszły na zero finansowo. I jak byla potrzeba dostarczenia większej ilości węgla to nie dały rady. Węgiel trzeba było sprowadzać z innych krajów w tym z Kolumbii czy z Australii. I to najlepiej świadczy o tym, że skoro opłaca się sprowadzić węgiel dosłownie z drugiego końca świata to raczej na tym węglu nie stoimy.
Ludzie nie zesra… się z tym węglem za przeproszeniem. Raz żeby to był tani węgiel dwa żeby chociaż był dobrej jakości a tu nie ma co liczyć na jedno ani na drugie. Gdyby nie to że rząd musi utrzymać tych wszystkich hobbystów to te kopalnie w większości już dawno by zbankrutowały
Widzę że ciemnota niesamowita w komentarzach...tak stoimy na węglu... Czemu wydobycie nie było ekonomiczne... Proste.. zysk brali ci co zasiadali na wyższym szczeblu...
Czemu jakość była słaba? Bo 80% szło na eksport a do nas wprowadzano węgiel marnej jakości
ale bzdury ogrzewanie rekuperacją, a moze włączył wcześniej bo woli ciepło a Ty w kurtce siedziałeś?! Rekuperacja NIE grzeje!!odzyskuje ciepło ale i tak w deficycie
Nie no, są producenci którzy stosują grzałkę elektryczną w centrali wentylacyjnej, żeby klient się cieszył, że ma super odzysk ciepła... 😅 Daleko szukać nie trzeba... A no i kto wie... Jak grzałka mocna, to może i nagrzeje w domu. 😊
@@levelpeem Proponuję doczytać jakie jest zadanie grzałki w centralce.
To nie dobra rada pana który dobieral kominek. To decyzja, żeby robić kominek, mimo, że zalecana jest, przy rakuperacji, likwidacja kominków i wszelkich kominów, w tym kominów wentylacji grawitacyjnej.
@@cezaryczech3817 hmmm, to po co są produkowane kominki do działania z rekuperacją? Taki kominek nie potrzebuje komina wentylacyjnego, a obieg powietrza z zewnątrz do paleniska i z paleniska do komina jest zamknięty. Dobry komin spalinowy systemowy z kolei jest również izolowany i nie stanowi mostka cieplnego. Przy największym mrozie i maksymalnym paleniu powierzchnia komina ma u mnie temperaturę otoczenia - nie przepuszcza kompletnie ani zimna, ani ciepła.
Tak więc musisz zweryfikować swoje poglądy ;).
@mpGrafik Kominki są produkowane dla tych co chcą na siłę próbować łączyć jedno podejście z odmiennym. Albo jest tradycyjnie, albo nowocześnie Jak ktoś chce na siłę złamać zasady to mu to umożliwiają, ale potem po co pretensje, że jest słabo. Niezgodnie z zasadą zawsze jest slabo. Żeby naprawdę zrobić szczelny kominek, musiałby opał być podawany z zewnątrz, tak jak powietrze do spalania, a wewnątrz tylko szybka . Osobnym problemem jest szczelność wszystkich połączeń i szachtu kominowego. Gdy w kanale spalinowym jest naturalny ciąg grawitacyjny ryzyko zatrucia czadem jest mniejsze, niż w przypadku nieujawnionych nieszczelności z systemem wentylacji mechanicznej. Ja bym nie miał odwagi palić w takim kominku. Czad jest bezwonny. W razie tragedii podasz do sądu producenta kominka, montażystę, czy sam weźmiesz na klatę odpowiedzialność?
@cezaryczech3817 😅 dobre! Czy wiesz, jaka jest popularność kominków w krajach skandynawskich? Rekuperacja obowiązuje tam od lat i w niczym to nie przeszkadza w montażu kominków. Żadne zasady nie są tu łamane właśnie dlatego, że jest szczelność i wyłączenie paleniska z obiegu wewnętrznego. Używam takiego kominka z monolitu żeliwnego od 10 lat, ogrzewając dom przez DGP. Wyłącznie tak.
Co to jest szacht w kominie? Jeśli masz na myśli jakieś ruchome przegrody, to nie mam nic takiego - całość regulacji jest wyłącznie przez regulację powietrza od dołu i od górnej komory dopalania.
Od czadu są czujniki.
@mpGrafik 24 lata ogrzewałem dom wyłącznie kominkiem z grawitacyjnym, powietrznym rozprowadzeniem ciepła. I potwierdzam, że chodzi o szczelność, której w naszym kraju mało kto umie zapewnić. Szacht to kanał pionowy, wentylacyjny, lub spalinowy, z niemieckiego, jak durszlak, mesel i hebel 😀
@cezaryczech3817 w Polsce używany raczej języka polskiego. Tyle lat temu nie było kominów systemowych o odpowiedniej jakości, więc stąd twoja opinia o ich szczelności. Kominków szczelnych też. Współczesna technologia _trochę_ się rozwinęła, stąd twoje opinie związane z tamtymi latami. Zresztą producentów z brakami w zakresie nowych technologii też nie brakuje i trzeba wiedzieć samemu, co się kupuje.
Sąsiad zaczął płacić za ogrzewanie miesiąc wcześniej a Pan płaci cały rok za prąd do rekuperatora. Nie wiem kto wygrał. Pewnie producent rekuperatorów. ;)
Poprawcie ten błąd gramatyczny w nagłówku wideo. Pisze się sąsiad a nie SOMSIAD !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Piec jest do chleba albo krematoryjny. A do grzania jest kocioł.
Następny frajer
A, dzień dobry.