Od prawie 100lat oglądam filmy nt. ciepłego montażu i zawsze się zastanawiałem czemu okna nie mogą być w ścianie osadzone na izolacji termicznej. Miło wiedzieć że jest ktoś na świecie kto wpadł na ten pomysł i go zrealizował
Autonomia jest drogą do wolności. Jest jasne, że na tej drodze napotykamy wiele ograniczeń, które prowadzą do kompromisów. Ale w istocie chodzi o to by każdą decyzją zwierzać jej zakres i jak ognia unikać decyzji ją ograniczających.
Mam u siebie okna taśmą epdm z zew uszczelnione, glify wew styropianem grafitowym 2cm docieplone, wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła i paroizolacje poddasza klejoną po obwodzie + przepusty tak samo. Jest szczelnie, ciepło nie ucieka, a powietrze ciągle świeże. Tanio w utrzymaniu, tanio w wykonaniu. Taka podstawa a mało osób na to zwraca uwagę 😀
mam pytanie o plyte fundamentowa. Przywoluje Pan grubość izolacji nad płytą w związku z czym wnoskuje że nie jest ona finalna posadzka jak to czesto bywa??@@adamburski1724
Dla mnie się podoba! Mógłbym w takim mieszkać! Szkoda że nie powiedzieliście nic o ilości zużywanej energii rocznie, i ile fotowoltaiki jest na dachu zainstalowane.
Chyba ciekawy temat to że jednocześnie działa podłogówka i na suficie maty kapilarne. Mam wrażenie że spece od mat mówili aby nie łączyć tych rozwiązań. Montaż okien zasługuje na dedykowany odcinek.
@@ludomirduda2261 Gwoli ścisłości. W filmie jest informacj że nie została włączona w pierwszym roku, a teraz działa razem z matami. 19:50 "(o podłogówce) rzecz którą używam teraz, im większa powierzchnia tym lepiej dla pompy, ... nie trzeba podłogówki robić". Czemu bez sensu? Jestem na etapie wyboru rozwiązania. Chodzi o koszta czy inny powód? Teoretycznie im większa powierzchnia tym możliwość uzyskania niższej temeratury górnego źródła i większej sprawności. Maty mają małą bezwładność, podłogówka dużą. Maty dwa razy droższ niż podłogówka. Maty dobre do chłodzenia, podłogówka dobra do grzania. Może jeśli kogoś stać to niech sobie robi to i to bo rozwiązania wg. mojej wiedzy się częściowo uzupełniają.
Moim zdaniem to kwestia głównie finansowa. Ciekawe jest to, że właśnie jak będziesz miał ciągłe ogrzewanie z sufitu i z podłogi to masz wyższą temperaturę otoczenia, co sprawia, że powietrze może być chłodniejsze przy zachowaniu komfortu termicznego @@leegwan
Jaki system został zastosowany jako osłona okien zewnętrznych od zysków i strat od słońca? Okna od boków i góry są izolowane od ścian 5cm warstwa XPS, a w jaki sposób wykonano izolacje termiczną na dole okna?
@@piotr4488 zwykła pergola z dachem przesuwnym widać na filmie prawie cały czas, to jest przesłona nad tarasem - południe daje popalić jak się siedzi na zewnątrz, oczywiście wtedy nie trzeba używać żaluzji fasadowych w oknach balkonowych co ułatwia komunikację, to zadaszenie chroni także przed deszczem...
Jeśli chodzi o cenę 3800 PLN brutto za m2 powierzchni użytkowej. Cena obejmuje stan deweloperski plus wszystkie instalacje, pompę ciepła i rekuperator. Dom ma około 157 m2. Można było zbudować trochę taniej rezygnując z niektórych elementów lub wybrać je w tańszej wersji np: wstawić normalne drzwi balkonowe zamiast przesuwnego HST, nie robić okładziny drewnianej z modrzewia syberyjskiego, nie wybierać drogiego wykończenia okien (VEKA Spectral), nie robić okładziny garażu z płyt włóknocememtowych itp. To są elementy które wpływają na estetykę, a mi zależało także na wyglądzie tego budynku. Cena jest zależna od wielu decyzji, które podejmuję inwestor. Nie wszystkie decyzje są podejmowane biorąc pod uwagę tylko aspekt ekonomiczny.
Chciałbym zapytać o płytę fundamentową, ten obwodowy xps to rozumiem że jest burtą tzw. wanny z xpsa czyli stanowi izolację boku płyty i jednocześnie stanowi pionową opaskę wysadzinową na 1.2 m w dół?. Czy pod xpsa kładł Pan folię?
@@jacekj5157 Jest dokładnie tak jak Pan napisał. Folia powinna być położona na XPS a pod płytę żelbetową, najlepiej podwójna, jako warstwa poślizgowa i przeciwwilgociowa. Proponuje dać także beton z dodatkiem W8, koszt nieduży a zawsze bezpieczniej.
Zbudowałem swój dom w 2014 roku i wnęki okienne wyklejone mam xps 2 cm plus oczywiście taśmy uszczelniające. Wychodzi na to, że ten Wasz autorski system wykonałem zanim powstał😊. Na codzień buduje domy i nie spotkałem takiego projektanta jak Pan. Podczas rozmów z moimi przyszłymi klientami(inwestorami) poruszam właśnie temat plyty fundamentowej, rekuperacji, ocieplenia wnek okiennych, izolacji nakrokwiowrej z PIR czy pompy ciepła. Niestety wielu klientów tracę ponieważ ja "zwykły robol" co mogę wiedzieć więcej niż projektant. Jestem technikiem budownictwa, od zawsze interesowałem się budownictwem plus energetycznym. Pozdrawiam z Wielkopolski.
Jak u Pana jest z dostawieniem garażu do bryły budynku pod względem płyty fundamentowej? Czy garaż jest ogrzewany? Czy płyta budynku i garażu jest jednolita czy odseparowana xpsem (burtą) i osobna płyta dla garażu? Pod płytą garażu jest izolacja?
Jak są zamocowane kasety żaluzji zewnętrznych, jeśli w warstwie muru na ich wysokości jest XPS (jeśli dobrze zrozumiałem)? Drugie pytanie, czy producenci okien nie mają problemu z montażem okiem w otworach wyłożonych XPSem? Gdzieś kiedyś czytałem, że to może wpływać na sztywność montażu.
Nikt chyba nie zapytał o dach. Jak dobrze widziałem to blacha w rąbek. Słyszałem że jest tańsza od dachowki czy nawet zwykłej blachy. Może Pan podać jaka cena za dach (ile taniej niż by wyszło z dachówki) i drugie pytanie to montaż PV - czy ściski które są na krawędzi blachy (mocowania konstrukcji PV) jej nie niszczą ?
Ja grzeje dom matami kapilarnymi, czyli ogrzewanie wodne, temperatura wody (czynnika grzewczego) jest zależna od term zewnętrznej, wącha się od 26-31 stopni C. Przy -14 było 29 stopni na zasilaniu.
Witam, bardzo dobra koncepcja nowoczesnych domów tanich w eksploatacji. 👌Pytanie Kiedy będzie film o garażu? Jaki koszt garażu w takiej konstrukcji? Nie ma problemu z wilgocią na płytach OSB?
Zastanawiam sie jaka jest faktycznie roznica w enegooszczednosci domu w przyadku plyty fundamentowej a fundamentu tradycyjnego. Wszyscy krzycza ze jak dom ma byc pasywny/energooszczedny to tylko plyta. Ja slyszalem ze roznica na korzysc plyty w zaleznosci od zastosowanych materialow oscyluje w okolicach kilkunastu procent. Moze jednak ta cala dyskusja o rozdaju fundamentow nie ma wieszkego znaczenia a roznice miedzy jednym a drugim rodzajem mozna by zniwelowac prawie do zera technologia wykonania ?
A jak zakład przestanie od Pana odbierać energię z powodu nadmiaru tych domów " plus energetycznych " to jaki wtedy będzie ten Pana dom? Jednak z zapotrzebowaniem na energię?
zaciekawiły mnie schody: jaka jest wysokość od podłogi do podłogi i jak wygląda rozstaw stopnic. Akurat szukam inspiracji i może właściciel podzieliłby się chociaż trochę zastosowanymi wymiarami? z góry dziękuję
Wysokość od podłogi do podłogi to 3,4m, bez rysunku ciężko opisać kształt. Generalnie to są schody zabiegowe, szerokość biegu 1,1m, zabieg ma 6 stopni.
Ciekawią mnie dwie rzeczy 1 jak mechanicznie okna są zamontowane ? Na dole na na górze 2 wychodzi na to że dom cały z żelbetu tzn ściany zew są najlepszym rozwiązaniem do budowy domu??
Jakiej marki są maty kapilarne i ile ich jest do powierzeniu ogrzewanej? W zasadzie do powierzchni chłodzonej bo chłodzenie chyba wymaga więcej energii :)
Maty są od Ifraclima z Czech. Ma Pan racje, maty liczy się na chłodzenie. Ja mam wszystkie sufity i skosy w matach, odejmując przerwy pomiędzy matami, wychodzi około 0,8 powierzchni podłogi.
@@adamburski1724 ciekawe, strzelałem że to Hennlich :) Jestem ciekaw jak wychodzi porównanie tych dwóch producentów (obaj chyba z Czech). Jaki w przybliżeniu był koszt m2 mat?
Projektując ten przedsionek chciałem osiągnąć kilka rzeczy: Zapewnienie komunikacji pomiędzy domem a garażem. Zamaskowanie wejścia do pomieszczenia technicznego. Uzyskanie więcej miejsca do składowania. Lepsza izolacja termiczna domu. I oczywiście atrakcyjniejsza bryła budynku. Jeśli chodzi o wybór lekkiego szkieletu stalowego to: Szybkość budowy. Atrakcyjna cena. Wykorzystanie lekkiego szkieletu stalowego jako stelażu pod montaż płyt OSB we wnętrzu oraz pod montaż płyt włóknocementowych na elewacji.
"nie użyłem tu nic co jest pasywne": płyta fundamentowa, usytuowanie względem stron świata, ciepły montaż okien, pergola od południa, rekuperacja, garaż niezwiązany konstrukcyjnie z domem... jak to nie są założenia domu pasywnego to ja jestem św Mikołajem...
Jak najbardziej się z Panem zgadzam, są to rozwiązania polecane przy budowie budynków pasywnych, energooszędnych, zeroenegertycznych czy jak tam je sobie nazwiemy. Może nie dość precyzyjnie się wypowiedziałem, chodzi mi o używanie materiałów z certyfikatem pasywności np. drzwi wejściowe pasywne., okna pasywne, puszki elektryczne pasywne, itd. Nie jestem zwolennikiem płacenia za certyfikaty czy nazwy. Producenci wykorzystują to marketingowo, aby podwyższyć cenę materiału. Oczywiście polecam rozwiązania pasywne nie polecam tylko przepłacania za nie.
Panie Adamie, pod płytą dał Pan 10cm xps a nad 15cm ocieplenia i to jest już całe ocieplenie na pełnym przekroju podłogi łącznie z płytą? Co zadecydowało, że dał Pan pod spodem tylko 10cm XPS, a nie np 20cm XPS? Koszty? Projektant zaproponował mi 20cm XPS pod płytą + TYLKO 5cm nad płytą i zastanawiam się, czy to jest dobre wyjście, czy może iść w podobną stronę, jak Pan. Trochę niepokoi mnie te 5cm.
Mój dom ma około 180m2, nie licząc garażu i przedsionka. Jeśli chodzi o projekt to jest to modyfikacja projektu typowego ADD. Działka nie ma idealnego ustawienia względem stron świata, wschód jest od ulicy. Ponadto chciałem zmieścić 4 sypialnie na pietrze, projekt ADD posiada 3 sypialnie.
@@andrzejturczyk8456 Wszytko zależy od ceny GWC, po prostu trzeba to policzyć, przy wysokosprawych rekuperatorach może się okazać że GWC będzie się zbyt długo zwracał. Zawsze można próbować samemu wykonać GWC aby obniżyć jego koszt. W moim przypadku było to nie opłacalne.
Marketing nakreca sprzedaz. To samo caly swiat elektro. W kwestii aut spalinowych juz nie da sie wiecej wlozyc ale zeby z portfela zajebac trzeba mediow i tepoty
ale co 3800zl za metr, do ktorego momentu, kurcze no brak dokladnosci niszczy ten film bo sie zaraz okaze ze bez instalacji bez pompy, bez polowy rzeczy, tak sie nie robi poprostu filmow, nadal drozej od sendomu nawet nie przypomniane ile metrow czemu ktos wczesniej tego nie reklamowal, nie sprzedawal planow, przeciez to bez sensu nie chciec, nad czym tu sie zastanawiac, ludzie sami sobie zdecyduja czy warto jak widze ta stalowa konstrukcje to az nie wierze ze to tanio wyszlo, firmy zajmujace sie stala i spawaniem maj ogromne stawki a tu widac duzo pracy i to na miejscu cieply montarz po polsku - czyli tasma na okolo :) w sumie czemu nie ale wiele firm chce cisnac drogie rozwiazania
No i ten argument, że konstrukcja stalowa ze względu na czas. Coś tu się nie dodaje. Murowanie nie zajęłoby więcej czasu niż stawianie takiej konstrukcji. Pomijam fakt, że na materiały tego typu trzeba pewnie długo czekać.
Cena 3800 jest za stan deweloperski, dom jest wyposażony we wszystkie instalacje, razem z pompą ciepła i rekuperatorem, nowsze domy są zbudowane tradycyjnie czyli strop żelbetowy plus ściany z sylikatu oraz drewniana więźba dachowa.
Jeśli chodzi o dom z piętrem w konstrukcji stalowej: lekki szkielet stalowy jest prefabrykowany w zakładzie, na budowę przyjeżdżają gotowe ściany oraz belki stalowe. Montaż zajmuje kilka dni, wątpię ze strop żelbetowy, ściany murowane razem ze słupkami żelbetowymi plus tradycyjna więźba drewniana można wykonać w pare dni…
14:31 "ja mam te wszystkie...." i co ty chłopie sprawdzasz "na pogodzie"? Kolorowe "plamki" publikowane przez mistrzów manipulacją przekazem? Przez macherów percepcją motłochu? Jak ci się udało przeżyć do tej pory: bez rekuperacji i bez sprawdzania "na pogodzie"? Zastanawiałeś się?🙂
Zapraszam do mnie na wioskę w zimę, postoimy chwile na świeżym powietrzu i sam Pan zobaczy czy jest ok, można to ocenić używając nosa a nie zmanipulowanych czujników. ;)
@@nastaf Ale ja nigdzie nie napisałem, że w s z ę d z i e jest OK. Czujniki - w odróżnieniu od kolorowych plamek "na onetach" - nie manipulują. Ale już manipuluje uznaniowa "norma" w nich zaszyta. Zupełnie jak z uznaniową normą poziomu (np.) cholesterolu, kiedy tzw. Polskie Towarzystwo Tego i Owego, czy inna Izba, na zlecenie korpo znachodzi sposób na upchnięcie większej ilości medykamentów. Nos, nie przesądza o składzie powietrza atmosferycznego i potwierdzą to twoi wioskowi sąsiedzi, ci koło chlewni. Ktoś jeszcze pamięta, ile razu już szkodziły jajka kurze? A może masło na przemian z margaryną? 🙂
14:02 zdrowotnych? No i jak ci chłopie udało się WIĘKSZOŚĆ ŻYCIA, jak do tej pory, przeżyć "pod Warszawą" b e z świętej r e k u p e r a c j i przy dużo gorszym zanieczyszczeniu choćby w PRL? Zanieczyszczeniu wszystkiego: wody (ścieki odprowadzane bezpośrednio do rzek), powietrza (brak katalizatorów, brak filtrów cząstek stałych, powszechne silniki gaźnikowe ze szczególnym uwzględnieniem silników 2T, brak filtrów na kominach elektrociepłowni i hut) czy ziemi do której zakopywano bezpośrednio odpady stałe i wlewano szamba?
@@nastaf Nie ty jeden. Przeżyli Japończycy z Hiroszimy i Nagasaki. Co najbardziej ciekawe, już kilka tygodni (które zajęło im oczyszczenie miast z gruzów zafundowanych im przez roznosicieli demokracji) część populacji, która nie została przez Amerykanów odparowana, przeszła nad tymi wybuchami do porządku dziennego, co widać na archiwalnych filmach. I nikt nie pyta, jak to się dzieje, że nikt ich z miast nie przegonił. W odróżnieniu od AWARII Czarnobyla, do którego obu wybuchów w Japonii (przetestowane na żywych ludziach dwie różne technologie - o testy nowej broni tym bandytom de facto tylko chodziło) porównywać nawet nie sposób. Łapiesz skale propagandowego zmatolenia? Chwytasz ó propagandowy niuans? Nie bardzo? Nie bardzo.
@@aw8640 Wstawać w nocy, to wstawałem tylko do sikania. Temperatury takie, że śpię przy otwartych: dokładnie, to uchylonych i to dwóch w sypialni. Poza tym w okolicy, to roznosi się zapach dymu co najwyżej z drewna kominkowego. A teraz, w dodatku, spadł śnieg i jest przepięknie! No, ale to nie jest osiedle ignorantów. W szczególności... technicznych.
@@MinSziHo Aha, czyli jednak dym jest, ale to z drewna więc pewnie niegroźny :D Do tego owady - w tym komary. No chyba, że masz czarne pół prześwitujące siatki upiększające okna. Ale dobrze, że przyznałeś, że masz otwarte okna w nocy. Przynajmniej wszyscy wiedzą, że syf za oknem równa się nieprzefiltrowany syf w domu.
Od prawie 100lat oglądam filmy nt. ciepłego montażu i zawsze się zastanawiałem czemu okna nie mogą być w ścianie osadzone na izolacji termicznej.
Miło wiedzieć że jest ktoś na świecie kto wpadł na ten pomysł i go zrealizował
tylko ciekawe styrodur o jakiej gęstości zastosowano
Autonomia jest drogą do wolności. Jest jasne, że na tej drodze napotykamy wiele ograniczeń, które prowadzą do kompromisów. Ale w istocie chodzi o to by każdą decyzją zwierzać jej zakres i jak ognia unikać decyzji ją ograniczających.
Mam u siebie okna taśmą epdm z zew uszczelnione, glify wew styropianem grafitowym 2cm docieplone, wentylacje mechaniczną z odzyskiem ciepła i paroizolacje poddasza klejoną po obwodzie + przepusty tak samo. Jest szczelnie, ciepło nie ucieka, a powietrze ciągle świeże. Tanio w utrzymaniu, tanio w wykonaniu. Taka podstawa a mało osób na to zwraca uwagę 😀
Tak trzymać :)
mam pytanie o plyte fundamentowa. Przywoluje Pan grubość izolacji nad płytą w związku z czym wnoskuje że nie jest ona finalna posadzka jak to czesto bywa??@@adamburski1724
@@bartoplustak mam izolacje nad płyta
@@nastaf cześć, jakiej firmy masz okno na tarasie?
Vetrex @@PolandRepublicOf
zróbcie film o montazu okien...namiesza na rynku!
Podbijam
Dla mnie się podoba! Mógłbym w takim mieszkać! Szkoda że nie powiedzieliście nic o ilości zużywanej energii rocznie, i ile fotowoltaiki jest na dachu zainstalowane.
"Dla mnie się podoba" Cóż to za nowy jezyk? 🤔
ukropolski
Białostocki@@EmilKto-cb2df
Chyba ciekawy temat to że jednocześnie działa podłogówka i na suficie maty kapilarne. Mam wrażenie że spece od mat mówili aby nie łączyć tych rozwiązań. Montaż okien zasługuje na dedykowany odcinek.
Montaż okien pokażemy na wiosnę. Czekamy na odpowiednią inwestycję 😉
Podłogówka została zastosowana by przyspieszyć wysychanie płyty ale nie została włączona. generalnie podłogówka i maty na suficie to bezsens.
@@ludomirduda2261 Gwoli ścisłości. W filmie jest informacj że nie została włączona w pierwszym roku, a teraz działa razem z matami. 19:50 "(o podłogówce) rzecz którą używam teraz, im większa powierzchnia tym lepiej dla pompy, ... nie trzeba podłogówki robić". Czemu bez sensu? Jestem na etapie wyboru rozwiązania. Chodzi o koszta czy inny powód? Teoretycznie im większa powierzchnia tym możliwość uzyskania niższej temeratury górnego źródła i większej sprawności. Maty mają małą bezwładność, podłogówka dużą. Maty dwa razy droższ niż podłogówka. Maty dobre do chłodzenia, podłogówka dobra do grzania. Może jeśli kogoś stać to niech sobie robi to i to bo rozwiązania wg. mojej wiedzy się częściowo uzupełniają.
Moim zdaniem to kwestia głównie finansowa. Ciekawe jest to, że właśnie jak będziesz miał ciągłe ogrzewanie z sufitu i z podłogi to masz wyższą temperaturę otoczenia, co sprawia, że powietrze może być chłodniejsze przy zachowaniu komfortu termicznego @@leegwan
Gratulacje !!!!!!!. Dzięki za dobry pomysł i pokazane rozwiązania dla innych klientów w budowie domu.
Jaki system został zastosowany jako osłona okien zewnętrznych od zysków i strat od słońca? Okna od boków i góry są izolowane od ścian 5cm warstwa XPS, a w jaki sposób wykonano izolacje termiczną na dole okna?
Zastosowałem żaluzje zewnętrzne profil z.
Na dół okna polecam ciepły parapet lub kinaryt, a na okno balkonowe poszerzenie okienne.
Dziękuję za informację. Na filmie czas 11:36 mówi Pan o "przeslonie od słońca" tej nad tarasem. Jaki system przysłony Pan zastosował?
@@piotr4488 zwykła pergola z dachem przesuwnym widać na filmie prawie cały czas, to jest przesłona nad tarasem - południe daje popalić jak się siedzi na zewnątrz, oczywiście wtedy nie trzeba używać żaluzji fasadowych w oknach balkonowych co ułatwia komunikację, to zadaszenie chroni także przed deszczem...
a czym jest konstrukcja antresoli pomalowana ?
Jak okna są kotwione do muru przez ten styrodur? Ile kołków/dybli ma stronę i jakiego rozmiaru ?
Jeśli chodzi o cenę 3800 PLN brutto za m2 powierzchni użytkowej. Cena obejmuje stan deweloperski plus wszystkie instalacje, pompę ciepła i rekuperator. Dom ma około 157 m2.
Można było zbudować trochę taniej rezygnując z niektórych elementów lub wybrać je w tańszej wersji np: wstawić normalne drzwi balkonowe zamiast przesuwnego HST, nie robić okładziny drewnianej z modrzewia syberyjskiego, nie wybierać drogiego wykończenia okien (VEKA Spectral), nie robić okładziny garażu z płyt włóknocememtowych itp. To są elementy które wpływają na estetykę, a mi zależało także na wyglądzie tego budynku. Cena jest zależna od wielu decyzji, które podejmuję inwestor. Nie wszystkie decyzje są podejmowane biorąc pod uwagę tylko aspekt ekonomiczny.
Chciałbym zapytać o płytę fundamentową, ten obwodowy xps to rozumiem że jest burtą tzw. wanny z xpsa czyli stanowi izolację boku płyty i jednocześnie stanowi pionową opaskę wysadzinową na 1.2 m w dół?. Czy pod xpsa kładł Pan folię?
@@jacekj5157 Jest dokładnie tak jak Pan napisał. Folia powinna być położona na XPS a pod płytę żelbetową, najlepiej podwójna, jako warstwa poślizgowa i przeciwwilgociowa. Proponuje dać także beton z dodatkiem W8, koszt nieduży a zawsze bezpieczniej.
Zbudowałem swój dom w 2014 roku i wnęki okienne wyklejone mam xps 2 cm plus oczywiście taśmy uszczelniające. Wychodzi na to, że ten Wasz autorski system wykonałem zanim powstał😊.
Na codzień buduje domy i nie spotkałem takiego projektanta jak Pan. Podczas rozmów z moimi przyszłymi klientami(inwestorami) poruszam właśnie temat plyty fundamentowej, rekuperacji, ocieplenia wnek okiennych, izolacji nakrokwiowrej z PIR czy pompy ciepła. Niestety wielu klientów tracę ponieważ ja "zwykły robol" co mogę wiedzieć więcej niż projektant. Jestem technikiem budownictwa, od zawsze interesowałem się budownictwem plus energetycznym.
Pozdrawiam z Wielkopolski.
Jak u Pana jest z dostawieniem garażu do bryły budynku pod względem płyty fundamentowej? Czy garaż jest ogrzewany? Czy płyta budynku i garażu jest jednolita czy odseparowana xpsem (burtą) i osobna płyta dla garażu? Pod płytą garażu jest izolacja?
U mnie w mieśćie jest 1200zł za m2, ale pewnie i tak nie uwierrzy. Może w Warszawie sątak wysokie stawki jak Ty piszesz.
Jak są zamocowane kasety żaluzji zewnętrznych, jeśli w warstwie muru na ich wysokości jest XPS (jeśli dobrze zrozumiałem)? Drugie pytanie, czy producenci okien nie mają problemu z montażem okiem w otworach wyłożonych XPSem? Gdzieś kiedyś czytałem, że to może wpływać na sztywność montażu.
Kasety są montowane do poszerzeń okiennych. Nie ma problemu z producentami, wystarczy dobra firma montująca okna.
Ile izolacji na ścianach Pan zastosował/jaki współczynnik przenikania ciepła dla ścian został przyjęty?
gdzie można uzyskać projekt takich domów? I czy są jakieś firmy na śląsku które taki wybudują?
Otwór okienny jest wyłożony XPSem 700 ? Robiłeś jakieś dodatkowe wzmocnienia w miejscach kołkowania ?
ja chcę mieć dom ale bezobsługowy żeby sam sprzątał, naprawiał się, kosił trawę, czuścił basen i był przy tym bezszelestny
Czekam na kolejny odcinek. 👍🏻
Witam, będzie film o zielonym dachu? Pozdrawiam.
Nikt chyba nie zapytał o dach.
Jak dobrze widziałem to blacha w rąbek. Słyszałem że jest tańsza od dachowki czy nawet zwykłej blachy. Może Pan podać jaka cena za dach (ile taniej niż by wyszło z dachówki) i drugie pytanie to montaż PV - czy ściski które są na krawędzi blachy (mocowania konstrukcji PV) jej nie niszczą ?
Poproszę film o montażu okien
Co daje bufor przy grzaniu niskotemperaturowym? Jak podrzejemy wodę w buforze do 30st to wiele energii nie zgromadzimy
Wojciech proszę Cię podpowiem pojemność cieplna
Witam. Tez grzeję dom kablami. Wylewke mam anhydryt 4 cm parter i 3 cm gora. Jaka temperature nagrzewania kabli masz ustawioną ?
Ja grzeje dom matami kapilarnymi, czyli ogrzewanie wodne, temperatura wody (czynnika grzewczego) jest zależna od term zewnętrznej, wącha się od 26-31 stopni C. Przy -14 było 29 stopni na zasilaniu.
Jakiej twardości xps Pan zastosował? kPa300, lub mocniejszy np. kPa 700? Chodzi o wnęki otworów okiennych.
300
Witam, bardzo dobra koncepcja nowoczesnych domów tanich w eksploatacji. 👌Pytanie Kiedy będzie film o garażu? Jaki koszt garażu w takiej konstrukcji? Nie ma problemu z wilgocią na płytach OSB?
O film to pytanie do iZZi. Dwa lata temu 15 tyś brutto razem z montażem. Nie ma problemu z wilgocią.
Czy można prosić kontakt do Pana chciałbym zaprojektować i postawić dom Pozdrawiam
E-mail do Pana Adama jest podany w opisie filmu. Pozdrawiamy 🙂
Zastanawiam sie jaka jest faktycznie roznica w enegooszczednosci domu w przyadku plyty fundamentowej a fundamentu tradycyjnego. Wszyscy krzycza ze jak dom ma byc pasywny/energooszczedny to tylko plyta. Ja slyszalem ze roznica na korzysc plyty w zaleznosci od zastosowanych materialow oscyluje w okolicach kilkunastu procent. Moze jednak ta cala dyskusja o rozdaju fundamentow nie ma wieszkego znaczenia a roznice miedzy jednym a drugim rodzajem mozna by zniwelowac prawie do zera technologia wykonania ?
A jak zakład przestanie od Pana odbierać energię z powodu nadmiaru tych domów " plus energetycznych " to jaki wtedy będzie ten Pana dom? Jednak z zapotrzebowaniem na energię?
Wtedy trzeba rozważyć magazyn energii.
zaciekawiły mnie schody: jaka jest wysokość od podłogi do podłogi i jak wygląda rozstaw stopnic. Akurat szukam inspiracji i może właściciel podzieliłby się chociaż trochę zastosowanymi wymiarami? z góry dziękuję
Wysokość od podłogi do podłogi to 3,4m, bez rysunku ciężko opisać kształt. Generalnie to są schody zabiegowe, szerokość biegu 1,1m, zabieg ma 6 stopni.
Czym obrobione sa wneki okienne na parterze? Bardzo efektowne.
Rozumiem że chodzi o glify na zewnątrz? Jak tak, to jest to blacha stalowa malowana proszkowo.
@@adamburski1724 dziękuję za odpowiedź
Ten ciepły montaż okien w XPSie Czesi stosują od wielu lat 🤭
Ciekawią mnie dwie rzeczy
1 jak mechanicznie okna są zamontowane ? Na dole na na górze
2 wychodzi na to że dom cały z żelbetu tzn ściany zew są najlepszym rozwiązaniem do budowy domu??
1. po bokach, 2. na dole ściany są z bloczków silikatowych, plus ściana żelbetowa w gabinecie.
Reszta ścianek działowych na parterze z czego jest wykonana ?
Gdzie mozna kupic te sondy helix , do GWC ?
Choćby skręcić samodzielnie: nawet z rury PEX, np. na wzorcowej rurze kanalizacyjnej.
Jakiej marki są maty kapilarne i ile ich jest do powierzeniu ogrzewanej? W zasadzie do powierzchni chłodzonej bo chłodzenie chyba wymaga więcej energii :)
Maty są od Ifraclima z Czech. Ma Pan racje, maty liczy się na chłodzenie. Ja mam wszystkie sufity i skosy w matach, odejmując przerwy pomiędzy matami, wychodzi około 0,8 powierzchni podłogi.
@@adamburski1724 ciekawe, strzelałem że to Hennlich :) Jestem ciekaw jak wychodzi porównanie tych dwóch producentów (obaj chyba z Czech). Jaki w przybliżeniu był koszt m2 mat?
@@onomatopejaB Najtaniej wychodziła Ifraclima, to było 100 płn za 1m2.
A ja mam pytanie o ten „wiatrołap” czy też przedsionek. Czy zabudowanie go w taki sposób daje duże oszczedności?
Projektując ten przedsionek chciałem osiągnąć kilka rzeczy:
Zapewnienie komunikacji pomiędzy domem a garażem.
Zamaskowanie wejścia do pomieszczenia technicznego.
Uzyskanie więcej miejsca do składowania.
Lepsza izolacja termiczna domu.
I oczywiście atrakcyjniejsza bryła budynku.
Jeśli chodzi o wybór lekkiego szkieletu stalowego to:
Szybkość budowy.
Atrakcyjna cena.
Wykorzystanie lekkiego szkieletu stalowego jako stelażu pod montaż płyt OSB we wnętrzu oraz pod montaż płyt włóknocementowych na elewacji.
A modułowy z keramzytu?
Przez 3 lata nie zmieniany filtr wody?
Noo to jest ciekawe 😊
Witam co to za pergola?
No jak na architekta, to szacun. Większość to jednak są artyści - ja ich tak nazywam, bo z inżynierią nieco się mijają .
"nie użyłem tu nic co jest pasywne": płyta fundamentowa, usytuowanie względem stron świata, ciepły montaż okien, pergola od południa, rekuperacja, garaż niezwiązany konstrukcyjnie z domem... jak to nie są założenia domu pasywnego to ja jestem św Mikołajem...
Jak najbardziej się z Panem zgadzam, są to rozwiązania polecane przy budowie budynków pasywnych, energooszędnych, zeroenegertycznych czy jak tam je sobie nazwiemy. Może nie dość precyzyjnie się wypowiedziałem, chodzi mi o używanie materiałów z certyfikatem pasywności np. drzwi wejściowe pasywne., okna pasywne, puszki elektryczne pasywne, itd. Nie jestem zwolennikiem płacenia za certyfikaty czy nazwy. Producenci wykorzystują to marketingowo, aby podwyższyć cenę materiału. Oczywiście polecam rozwiązania pasywne nie polecam tylko przepłacania za nie.
@@adamburski1724 gratuluję podejścia, chciałby aby wszyscy projektanci/deweloperzy brali z Pana przykład!
Witaj Św. Mikołaju 😂
Mozna gdzies zobaczyc projekt oraz kosztorys?
Tych projektów nie ma na żadnej stornie www.
Panie Adamie, pod płytą dał Pan 10cm xps a nad 15cm ocieplenia i to jest już całe ocieplenie na pełnym przekroju podłogi łącznie z płytą?
Co zadecydowało, że dał Pan pod spodem tylko 10cm XPS, a nie np 20cm XPS? Koszty? Projektant zaproponował mi 20cm XPS pod płytą + TYLKO 5cm nad płytą i zastanawiam się, czy to jest dobre wyjście, czy może iść w podobną stronę, jak Pan. Trochę niepokoi mnie te 5cm.
jaka cena na ten moment? czemu wy nie budujecie takich chętnie kupię
widzę tutaj nikt nie patrzy i nie odpowie na to
Gratulacje dla Pana Architekta
Jaka to kamera termowizyjna ?
BOSCH GCT 400 C
witam jaki to projekt domu i ile ma metrow?
Mój dom ma około 180m2, nie licząc garażu i przedsionka. Jeśli chodzi o projekt to jest to modyfikacja projektu typowego ADD. Działka nie ma idealnego ustawienia względem stron świata, wschód jest od ulicy. Ponadto chciałem zmieścić 4 sypialnie na pietrze, projekt ADD posiada 3 sypialnie.
dlaczego Adam powiedział że przy montażu okien zastosował xps tylko na górze i bokach otworów?? Na zdjęciach wygląda jakby xps był też na dole
Na dół okna polecam ciepły parapet lub kinaryt, a na okno balkonowe poszerzenie okienne.
@@adamburski1724 Dzień dobry, gdyby Pan nie nie posiadał mat kapilarnych to czy zdecydowałby się Pan na GWC?
@@andrzejturczyk8456 Wszytko zależy od ceny GWC, po prostu trzeba to policzyć, przy wysokosprawych rekuperatorach może się okazać że GWC będzie się zbyt długo zwracał. Zawsze można próbować samemu wykonać GWC aby obniżyć jego koszt. W moim przypadku było to nie opłacalne.
gdzie kupić ten dom? Jego projekt?
Proszę o info na maila.
Ten koszt 3.800 zl/m2 to budowy czy dla klienta cena?
To koszt budowy.
Geniusz.
ciekawie posluchac fachowca "ktory mysli" maty kapilarne na suficie to gotowy produkt ?? czy robi sie petle z rurki jak podlogowke"?
To gotowy produkt. Więcej o matach ua-cam.com/video/LWQKR6NsFqs/v-deo.html
zwiększać nie zwierzać oczywiście
Pare kwestii rekuperator bierze ok 2kw a zysk wymiany pow pow jest zerowy. W polsce przyjelo sie budowac na wieki. Nie ma tosensu.
Jest kilka filmów na kanale iZZi instlacaje o rekuperatorach, tam ten temat jest omawiany dość szczegółowo.
Marketing nakreca sprzedaz. To samo caly swiat elektro. W kwestii aut spalinowych juz nie da sie wiecej wlozyc ale zeby z portfela zajebac trzeba mediow i tepoty
A wystarczyło wprowadzić tynki gliniane...może by alergia przeszła...💊💊a tu klasycznie Beton🔊😵💫
To nie alergia niestety...
Nie ma nic głupszego jak grzanie sufitu jakimiś matami kapilarnymi.
Wszystkie te domy są autonomiczne 😂 ścieki gdzie? Woda?
ua-cam.com/video/8MH4T4vGrKc/v-deo.htmlsi=zhANsdKxoSLnauca 😉
ale co 3800zl za metr, do ktorego momentu, kurcze no brak dokladnosci niszczy ten film bo sie zaraz okaze ze bez instalacji bez pompy, bez polowy rzeczy, tak sie nie robi poprostu filmow, nadal drozej od sendomu
nawet nie przypomniane ile metrow
czemu ktos wczesniej tego nie reklamowal, nie sprzedawal planow, przeciez to bez sensu nie chciec, nad czym tu sie zastanawiac, ludzie sami sobie zdecyduja czy warto
jak widze ta stalowa konstrukcje to az nie wierze ze to tanio wyszlo, firmy zajmujace sie stala i spawaniem maj ogromne stawki a tu widac duzo pracy i to na miejscu
cieply montarz po polsku - czyli tasma na okolo :) w sumie czemu nie ale wiele firm chce cisnac drogie rozwiazania
No i ten argument, że konstrukcja stalowa ze względu na czas. Coś tu się nie dodaje. Murowanie nie zajęłoby więcej czasu niż stawianie takiej konstrukcji. Pomijam fakt, że na materiały tego typu trzeba pewnie długo czekać.
Tasmy dookoła są, żeby uszczelnić co jest nawet ważniejsze niż ta opaska styrodurowa.
Cena 3800 jest za stan deweloperski, dom jest wyposażony we wszystkie instalacje, razem z pompą ciepła i rekuperatorem, nowsze domy są zbudowane tradycyjnie czyli strop żelbetowy plus ściany z sylikatu oraz drewniana więźba dachowa.
Jeśli chodzi o dom z piętrem w konstrukcji stalowej: lekki szkielet stalowy jest prefabrykowany w zakładzie, na budowę przyjeżdżają gotowe ściany oraz belki stalowe. Montaż zajmuje kilka dni, wątpię ze strop żelbetowy, ściany murowane razem ze słupkami żelbetowymi plus tradycyjna więźba drewniana można wykonać w pare dni…
Jeśli chodzi o czas oczekiwania to wystarczy odpowiednio wcześniej zamówić materiał…koordynacja budowy jest pomocna.
14:31 "ja mam te wszystkie...." i co ty chłopie sprawdzasz "na pogodzie"? Kolorowe "plamki" publikowane przez mistrzów manipulacją przekazem? Przez macherów percepcją motłochu? Jak ci się udało przeżyć do tej pory: bez rekuperacji i bez sprawdzania "na pogodzie"? Zastanawiałeś się?🙂
Zapraszam do mnie na wioskę w zimę, postoimy chwile na świeżym powietrzu i sam Pan zobaczy czy jest ok, można to ocenić używając nosa a nie zmanipulowanych czujników. ;)
@@nastaf Ale ja nigdzie nie napisałem, że w s z ę d z i e jest OK. Czujniki - w odróżnieniu od kolorowych plamek "na onetach" - nie manipulują. Ale już manipuluje uznaniowa "norma" w nich zaszyta. Zupełnie jak z uznaniową normą poziomu (np.) cholesterolu, kiedy tzw. Polskie Towarzystwo Tego i Owego, czy inna Izba, na zlecenie korpo znachodzi sposób na upchnięcie większej ilości medykamentów. Nos, nie przesądza o składzie powietrza atmosferycznego i potwierdzą to twoi wioskowi sąsiedzi, ci koło chlewni. Ktoś jeszcze pamięta, ile razu już szkodziły jajka kurze? A może masło na przemian z margaryną? 🙂
14:02 zdrowotnych? No i jak ci chłopie udało się WIĘKSZOŚĆ ŻYCIA, jak do tej pory, przeżyć "pod Warszawą" b e z świętej r e k u p e r a c j i przy dużo gorszym zanieczyszczeniu choćby w PRL? Zanieczyszczeniu wszystkiego: wody (ścieki odprowadzane bezpośrednio do rzek), powietrza (brak katalizatorów, brak filtrów cząstek stałych, powszechne silniki gaźnikowe ze szczególnym uwzględnieniem silników 2T, brak filtrów na kominach elektrociepłowni i hut) czy ziemi do której zakopywano bezpośrednio odpady stałe i wlewano szamba?
Przeżyłem także wybuch w Czarnobylu. ;)
@@nastaf Nie ty jeden. Przeżyli Japończycy z Hiroszimy i Nagasaki. Co najbardziej ciekawe, już kilka tygodni (które zajęło im oczyszczenie miast z gruzów zafundowanych im przez roznosicieli demokracji) część populacji, która nie została przez Amerykanów odparowana, przeszła nad tymi wybuchami do porządku dziennego, co widać na archiwalnych filmach. I nikt nie pyta, jak to się dzieje, że nikt ich z miast nie przegonił. W odróżnieniu od AWARII Czarnobyla, do którego obu wybuchów w Japonii (przetestowane na żywych ludziach dwie różne technologie - o testy nowej broni tym bandytom de facto tylko chodziło) porównywać nawet nie sposób. Łapiesz skale propagandowego zmatolenia? Chwytasz ó propagandowy niuans? Nie bardzo? Nie bardzo.
Jak tam, wstajesz dalej w nocy co godzinę i otwierasz w zimie okna z moskitierami żeby przewietrzyć pokoje powietrzem z dymem z kominów sąsiadów?
@@aw8640 Wstawać w nocy, to wstawałem tylko do sikania. Temperatury takie, że śpię przy otwartych: dokładnie, to uchylonych i to dwóch w sypialni. Poza tym w okolicy, to roznosi się zapach dymu co najwyżej z drewna kominkowego. A teraz, w dodatku, spadł śnieg i jest przepięknie! No, ale to nie jest osiedle ignorantów. W szczególności... technicznych.
@@MinSziHo Aha, czyli jednak dym jest, ale to z drewna więc pewnie niegroźny :D Do tego owady - w tym komary. No chyba, że masz czarne pół prześwitujące siatki upiększające okna. Ale dobrze, że przyznałeś, że masz otwarte okna w nocy. Przynajmniej wszyscy wiedzą, że syf za oknem równa się nieprzefiltrowany syf w domu.
Dom na jedno pokolenie
Wieża Eifla też miała być na jedno pokolenie....
bo niby czemu?
@@diesel34167 tego akurat nie wiem i raczej nie wierzę w info randomowca
@@tj.hooker4125 bo to dziadostwo budowane z najtańszych i nietrwałych materiałów
Około pół miliona za ok 130m2 bez działki w stanie surowym to tanio... Czyli kiedy jest drogo...? Jak 100m2 w deweloperce kosztuje 10 baniek...?