Factori care afectează conversia T4 în T3

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 3 жов 2024

КОМЕНТАРІ • 31

  • @ELLA888
    @ELLA888 Рік тому +6

    Sunteți minunată 😍Dumnezeu să vă binecuvinteze și să vă răsplătescă 🙏pentru toată munca ce o depuneți ca să ne aduceți aceste informații prețioase.. Mulțumesc cu recunoștință și pentru modul cum explicați.. V-aș asculta ore întregi fără să mă plictisesc 🤗😘🫶

  • @tinavesel1786
    @tinavesel1786 Рік тому +3

    Fiti binecuvantata. Atat de explicit si atat de meticulos documentat.

  • @magdaalbu4850
    @magdaalbu4850 3 місяці тому

    Mulțumesc mult ! Foarte util !

  • @gela137
    @gela137 Рік тому +1

    Acum m-am lāmurit,aveam asa nevoie de aceste sfaturi. Multumesc ,🍀🍀🍀♾️

  • @sofiatoader9417
    @sofiatoader9417 Рік тому +1

    Mulțumesc pentru informații!Sunteți drăguță!

  • @carmenmaftei1786
    @carmenmaftei1786 Рік тому +1

    Eu exact aceasta problemă am....celeilalte analize sunt bune. Mulțumesc!

  • @ruxandraemilian4096
    @ruxandraemilian4096 Рік тому +1

    Multumesc cu recunostinta, si va doresc o seara frumoasa in continuare, 😂❤❤😢🎉

  • @corinamiapopa6536
    @corinamiapopa6536 Рік тому +2

    Mulțumim mult pentru informațiile pe care ni le oferiți ! V-aș ruga, dacă se poate, să îmi spuneți ,dacă am hipotiroidie ce fel de seleniu ( și zinc) este recomandat !

  • @tanasescujoita6719
    @tanasescujoita6719 Рік тому +1

    Va multumesc pt toate aceste in formații . Eu nu prea dorm dar nu ma simt obosită peste zi . Si asta se întâmplă de cel putin 10 ani . 3 ore pt mine sunt ok . Am regăsit însă in descrierea dvs alti cativa factori de determina faptul că am cca 6 kg in plus . Nu par multe dar fiind mică de statură se vad . Si nu reusesc deloc sa scap de ele fiindu mi foame noaptea .

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +3

      Bună seara. Nu este in regulă doar 3 ore de somn, testați nivelul cortizolului și discutați cu un endocrinolog. Apoi bănuiesc că mâncați prea mulți carbohidrați și probabil cam târziu seara, iarăși nu este un semnal sănătos să te scoli noaptea să mănânci, tulburați digestia și scurtați somnul. In acest caz ar trebui să testați glicemia, A1C / hemoglobina glicozilată și insulina serică, să vă asigurați că nu sunteți in prediabet. Medicul se va uita la toate aceste analize combinate cu simptomele dvs și va decide ce este de făcut.

  • @soltanescuana4854
    @soltanescuana4854 Рік тому +3

    Multumim frumos pentru tot ce ne daruiti ! Va rog ,ce prebiotice ,probiotice ne recomandati celor fara probleme tiroidiene!

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +1

      Bună seara. Cred că tot probioticul VSL#3 și Opti Fibre (Gumă de Guar) / prebiotic ar fi indicate, cel puțin din ce se găsește la noi pe piață (Farmacia Tei) și din ce am testat și eu. Cu siguranță că există și alte produse, dar nu le cunosc. Încercați 1 lună și observați cum vă simțiți. Nu le luați concomitent. Vorbesc aici despre Guma de Guar, nu știu dacă ați văzut: ua-cam.com/video/97H1gpWCnd0/v-deo.html și despre Ce utilitate au Probioticele aici: ua-cam.com/video/-VqAIiBeEfA/v-deo.html și aici De ce avem nevoie de probiotice: ua-cam.com/video/_CVcZ4H1fBA/v-deo.html și aici Alimente probiotice: ua-cam.com/video/6PmHg9U6aQM/v-deo.html

  • @soimumagdalena5719
    @soimumagdalena5719 Рік тому +1

    🏆🙏👏

  • @costindoinamariana
    @costindoinamariana Рік тому

    Mulțumesc din suflet pentru informațiile prețioase! Mă puteți ajuta cu un sfat pentru a disparea stafilococul...de la gat...ochi..etc ,banuiesc ca e tot din cauza TIROIDEI HASHIMOTO !? Mulțumesc anticipat ! 🙏🏻🙏🏻🙏🏻

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +1

      Bună seara. Nu Hashimoto este cauza infecției. Există astfel de infecții fără să ai Hashimoto, după cum e posibil să contractezi o infecție cu stafilococ când deja ai Hashimoto. Dar acest tip de infecție poate agrava Hashimoto. Mai degrabă ar fi invers, infecțiile bacteriene (nu numai) pot provoca / declanșa autoimunitate. Nu știu dacă ați văzut, dar vorbesc despre acest subiect aici: Declanșatori. Ce infecții declanșează autoimunitatea: ua-cam.com/video/WOTW9FmA2oI/v-deo.html

  • @cecilianecsutu3522
    @cecilianecsutu3522 Рік тому

    Vă mulțumesc pentru toate informațiile! M-ar interesa mai concret ce trebuie să facă o persoană fără tiroida cu tratam cu 125mg Eutirox și FT=23, că să slăbească!, fără sa afecteze alte le....Mulțumesc!

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому

      Bună ziua. Nu ați scris complet, vă referiți la FT4 ar fi 23? Nu se poate răspunde fără a ști rezultatele la toate testele de tiroidă. Oricum, cu tiroida extirpată aveți nevoie de o dozare mai atentă in baza tuturor testelor de tiroidă, nu numai TSH

    • @cecilianecsutu3522
      @cecilianecsutu3522 Рік тому

      @@HashimotoMonAmour Va mulțumesc pt răspuns! Cele mai recente analize 05.04.23 : FT4=23, TSH=0,0545, TG

  • @maricacostache7041
    @maricacostache7041 Рік тому +1

    Va multumesc mult ,pt,toate sfaturile pe care ni le dați,,,as dori sa va întreb, în hashimoto cât seleniu se ia dimineața?va multumesc

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +2

      Bună ziua. Dacă nu ați mai luat niciodată Seleniu pentru Hashimoto confirmat cu anticorpi crescuți in analize, ar trebui să începeți cu Seleniu de 200 mcg/zi o perioadă de câteva luni și apoi redus la 100 mcg/zi. Forma recomandată de seleniu este Selenomethionine și nu altă formă. Discutați, verificați și cu medicul dacă este de acord cu doza in funcție de istoricul bolii și de rezultate in analize.

  • @fridaoechs7298
    @fridaoechs7298 Рік тому +1

    Daca Nu Mai Liam eferoxs putem lua zum si selenium va multumesc

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +3

      Bună seara. Vreți să spuneți că nu mai aveți tiroida? Ortografia a ieșit incorect. Zinc (forma Zinc Bisglycinate 15 mg/zi) și Seleniu (forma Selenomethionine 100 mcg/zi) sunt indicate chiar dacă nu mai am tiroida, conversia T4 in T3 trebuie să aibă loc și fără tiroidă, bănuiesc că sunteți sub tratament hormonal. Dar pentru siguranță, verificați si cu medicul pentru cazul dvs specific, e important ce medicație luați acum, după operație.

  • @ellapetre5489
    @ellapetre5489 Рік тому +1

    Buna seara. Aș dori să știu dacă am hashimoto ,,tsh 3,2459. , vit D3 57 , 1,25(OH)2. 192 pmol/l ( VN48-192),. PTH 100,3 ,dacă trebuie să mai iau
    VitD3, și dacă da de cât? Am și o piatra de 0,7 la vezica biliară, in rest toate celelalte analize sunt foarte bune .
    Mulțumesc frumos!

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +3

      Bună seara. Cred că v-am mai răspuns la aceasta întrebare, am vreo 60 de mesaje de la dvs. Dacă spuneți că celelalte analize sunt foarte bune, bănuiesc că vă referiți la FT4, FT3, anticorpi Anti TPO, iar TSH este menționat mai sus in limite normale, atunci nu ar fi vorba de Hashimoto. Mai degrabă problema este la paratiroide cu un PTH de peste 100. Pe de altă parte, totuși, nu putem decide in schimb de mesaje pe UA-cam ce să luați, ce să nu luați, chiar și dacă ați avea sau nu Hashimoto, vă răspund tehnic punctual la întrebare, fără să cunosc detalii relevante. Nu este cazul să îmi transmiteți buletinul de analize, sau fragmente din analize, care pot fi chiar mai derutante dacă nu ai tabloul complet, cel mai profesionist, atât pentru dvs, cât și pentru mine, este să discutați cu medicul care are toată fișa medicală și istoricul analizelor și vă poate ghida concret. Mulțumesc de înțelegere.

  • @rodicaganga2591
    @rodicaganga2591 Рік тому +1

    Bună în Tiroidă se poate avea dureri de cap în partea stânga?

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +3

      Bună ziua. Pot fi dureri de cap, dar nu neapărat de la tiroidă. Nu se înțelege, când spuneți ”in tiroidă”, probabil aveți un diagnostic sau nu, dacă durerile continuă, efectuați un set de analize specifice tiroidei să știți dacă, eventual, cauza durerilor de cap ar proveni de la tiroidă.

    • @rodicaganga2591
      @rodicaganga2591 Рік тому +1

      ​@@HashimotoMonAmourMulțumesc pentru sfaturile date va ascult cu mare drag multă sănătate vă doresc!

  • @danagrigorescu6495
    @danagrigorescu6495 Рік тому

    As vrea sa stiu daca iau eutyrox 150 zilnic pot tine post negru 3 zile ,strict 3 zile .Este o k? Nu scade T3 prea mult? Multumesc mult ❤

    • @HashimotoMonAmour
      @HashimotoMonAmour  Рік тому +2

      Bună ziua. Eu vorbesc despre post intermitent și beneficii, nu despre post negru. Nu știu dacă ați văzut deja, dar poate doriți să aflați ce spun aici: Greșeli frecvente in post intermitent: ua-cam.com/video/MSlyl5N9fb8/v-deo.html sau aici Cele mai proaste modele de Post intermitent: ua-cam.com/video/74vlZGKHh-k/v-deo.html

  • @harnagiagen5957
    @harnagiagen5957 Рік тому +1

    🙏🫀🫀🫀🫀🕊💥

    • @andreeaevelina803
      @andreeaevelina803 Рік тому

      Bună ziua. As dori un nr de telefon al d vstra. Mă confrunt cu o boală autoimuna, urmez cu eutirox 125 doza zilnica recomandata și am făcut 2 radioiodoterapii, și am anticorpii tiroglobulinei de 9 ori mai mari față de valoarea normală. Va mulțumesc pentru timpul acordat.Paste fericit!