GROUND ZERO #22: GRY WOJENNE CZYLI JAK PRZEWIDYWAĆ PRZYSZŁOŚĆ?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 чер 2024
  • Audycja przeznaczona dla osób powyżej 16. roku życia.
    Generał Rajmund T. Andrzejczak i Sławomir Dębski zapraszają już dziś o 20:00 na dwudziesty drugi odcinek z serii "GROUND ZERO", której gościem będzie: Wojciech Zalewski - autor gier strategicznych
    💵 Praca powyżej 20 000 zł miesięcznie 👉 oferty.rocketjobs.pl/9sGmjvb
    📈 XTB - właściwe miejsce dla Twoich inwestycji - link.pl.xtb.com/kanal-zero Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie
    🎬 Wszystkie odcinki: • GROUND ZERO
    Wpadnij tutaj:
    🔴 Kanał Zero Extra: / @kanalzeroextraofficial
    🔴 Instagram: / oficjalnezero
    🔴 Facebook: / oficjalnezeroo
    🔴 TikTok: / oficjalnezero
    🔴 Twitter: / oficjalnezero
    📩 biznes@kanalzero.pl
    #kanałzero #GroundZero #dębski #rajmund #andrzejczak #polityka #wojna #geopolityka #zalewski #gry #wojna

КОМЕНТАРІ • 136

  • @ludinho97
    @ludinho97 7 днів тому +206

    Dla mnie zdecydowanie najlepszy format na kanale.Nie ominąłem ani jednego odcinka.Dzięki Panowie,robicie kawał dobrej roboty.

    • @marcinzimek856
      @marcinzimek856 6 днів тому +9

      Zgadzam się. Dodam, że również jedyny format gdzie 2,5 h czy nawet 5 nie robiłoby różnicy:)

    • @panancymon
      @panancymon 6 днів тому +2

      +1

    • @chabiorad
      @chabiorad 6 днів тому +2

      Zgadzam się w 100%!

    • @libur11
      @libur11 6 днів тому +1

      Absolutnie w punkt. Do tego na najwyższym poziomie.

    • @maciejjaworski5934
      @maciejjaworski5934 3 дні тому

      +1

  • @artazjel8326
    @artazjel8326 6 днів тому +36

    Tak czytam o tych potencjalnych kandydatach w przyszlorocznych wyborach na Prezydenta RP i rece opadaja.
    Panie generale Andrzejczak, Ojczyzna wzywa!
    Pozdrawiam.

  • @piotrgrobelny7664
    @piotrgrobelny7664 3 дні тому +4

    Celowo złamię zasady regulaminu, który wyznaczył pan Sławek i podam najważniejsze, a nie najlepsze odcinki Ground Zero. Jako inżynier wiem, że nie zawsze te najbardziej interesujące elementy są tymi najistotniejszymi i kluczowymi w każdej większej układance.
    Odcinek pierwszy - Bardzo dobry odcinek inauguracyjny. Pokazaliście format, który nie istniał do tej pory w polskiej przestrzeni medialnej. Dzięki wytłumaczeniu motywów, które wami kierują oraz pokazaniu na wstępie olbrzymiej wiedzy, którą posiadacie, zachęciliście rzeszę ludzi do oglądania i interesowania się szeroko pojętą strategią i historią.
    Odcinek z A. Nowakiem ex aequo z M. Piątkowskim - Najważniejsze dla mnie jako Polaka. Te dwa odcinki pięknie pokazały, dlaczego musimy być dumni z naszych osiągnięć jako narodu i dlaczego musimy ciągle dbać o to, aby się dalej rozwijał. Obalają one także wiele szkodliwych mitów związanych z naszą historią (niepotrzebne powstania itp) i naszym postrzeganiem rzeczywistości.
    Odcinek o wschodniej flance NATO - Świetne streszczenie naszej obecnej sytuacji geostrategicznej. To jak nasza pozycja wygląda, z czym musimy mierzyć i na co się przygotować.
    Chciałbym podziękować Panowie z całego serca za rewelacyjną pracę, którą wykonujecie. Tak trzymać ;)

  • @charlierock6237
    @charlierock6237 7 днів тому +27

    Ciekawy temat, dużo się mówi o "grach wojennych", ale nikt dotąd tak dobrze tego nie objaśnił 👍👋

  • @antylopez
    @antylopez 6 днів тому +29

    To jest niesamowite - niby jeden temat ciągnięty przez 2h, a człowiek słucha z olbrzymim zaciekawieniem i nie ma dość.

  • @gurbi
    @gurbi 6 днів тому +24

    Dla mnie ten format jaki Panowie prezentujecie jest bardzo dobry, a wszystkie odcinki były merytoryczne i przedewszystkim ciekawe. Najlepszym wg mnie odcinkiem do tej pory jest właśnie ten pod którym piszę ten komentarz. Dlaczego? Zaproszony gość to człowiek z pasją, profesjonalista, który zaraża innych swoją pracą i swoim zamiłowaniem do szeroko pojętej strategii. Ponadto ta tematyka jest wrecz dla Państwa Polskiego egzystencjalna, bo skupia się na aspektach przetrwania Rzeczpospolitej w okresie w którym zmienia sie ład na Świecie. Dobrze przeprowadzone gry wojenne przez wszystkie strony biorące w niej udział, wyciągnięcie wniosków w sposób rzetelny, oraz wprowadzenie istotnych zmian w życie - zmieniając koncepcje operacyjne tam gdzie to konieczne - daje przestrzeń na poprawę sytuacji militarnej Polski, przygotowując ja na to, co może się wydarzyć, a czego tak wszyscy nie chcemy. Dzięki Panowie za Waszą pracę, bo również wasza inicjatywa przyczynia sie do tego, że świadomość społeczna rośnie, a Rzeczpospolita mocnieje.
    Co można poprawić w tym formacie? Myślę że ciekawym pomysłem bedzie zrobienie kilku odcinków poza studiem, w miejscach gdzie kamera rzadko zagląda. Może w jakiejś Jednostce Wojskowej, w sztabie, na poligonie? Możliwości jest mnóstwo, wiec zostawiam was z tym pomysłem. Pozdrawiam

  • @fal1a
    @fal1a 7 днів тому +15

    Jako dużo młodszy (nie tylko wiekiem), jednakże mimo to po tej samej szkole co gen. Andrzejczak, najciekawszym, a przede wszystkim najbardziej uczącym w mojej opinii był materiał z dr Andrzejem Dybczyńskim. Dość z oczywistych względów - ten bardzo ważny aspekt jakim jest dyplomacja, niesamowicie wpływający na sprawy wojskowe jest szeroko pomijany podczas edukacji na każdym szczeblu. Pomimo dużej wiedzy na temat dyplomacji, sojuszach jak i porozumień (z racji zainteresowań) dowiedziałem się wielu bardzo ciekawych definicji, które w swoim skomplikowaniu, dzięki znakomitemu doboru słów stają się bardzo przejrzyste oraz przyswajalne. I nie, to nie z tego powodu, że dr Dybczyński omal nie przejął roli prowadzenia odcinka ;)
    Drugim materiałem który bardzo mnie zaciekawił był wywiad z prof. Andrzejem Nowakiem. Odcinek obejrzałem kilkukrotnie, z takim gościem jak Pan Profesor Nowak rozmowa powinna trwać minimum 3 godziny. Niesamowita inteligencja, pokaz najwyższego poziomu wiedzy. Opis kultury strategicznej Rosji przez lata, jako państwa które w swojej kulturze ma zapisaną agresję - w punkt, idealnie wpasowujący się w obecną sytuację. Dodatkowo zupełnie bez agresji wypunktowanie Europy a bardziej Unii Europejskiej jako braku gwaranta bezpieczeństwa - powinno być cytowane w wiadomościach na każdej liczącej się stacji w głównych wiadomościach dziennych. Dobrobyt gospodarczy w dzisiejszych czasach nie jest już niestety najważniejszy.
    Trzecim materiałem który najbardziej zapadł mi w pamięć uznałbym odcinek o obawach Rosji w którym poruszono system/sposoby odstraszania (nie tylko te militarne), które i znów się powtórzę, dały mi zupełnie inne spojrzenie na ten aspekt.
    Szanowni Panowie, podsumowując, zmieniać należy totalnie nic. Rozmowy są prowadzone płynnie, goście są bardzo ciekawi i kontrastowi, tematy odcinków zachęcające do kolejnego czekania na nowy odcinek. Wasze rozmowy i wiedza wręcz wymuszają na odbiorcy chęć pogłębiania swojej. Jestem za to serdecznie wdzięczny.
    Jednakże jeżeli coś miałbym zaproponować to przechwycenie niektórych gości redaktora Mazurka i przeprowadzenie z nimi rozmowy nt sytuacji na granicy. Nie wypada zapraszać generała do studia i nie wiedzieć co to szpej, dywizja czy obecność pancerniaków na pasku :)
    Dziękuję jeszcze raz, życzę dalszych sukcesów w prowadzeniu obecnie jednego z najciekawszych programów nie tylko w Kanale Zero ale i na całym polskim UA-cam!

    • @rafadrzewiecki1905
      @rafadrzewiecki1905 7 днів тому +2

      Śmiem twierdzić, że jeden z lepszych na światowym YT.
      Dlatego ubolewam nad brakiem przynajmniej angielskich napisów.

  • @Ewa_Greenwich
    @Ewa_Greenwich 2 дні тому +2

    Nareszcie dobrze wyjaśniono pojęcie strategii gier wojennych. Doskonałe spotkanie, jak wszystkie zresztą. Nie mam ulubionych odcinków, dla mnie to spójna droga zagadnień, którą świadkuję od początku. Nie sposób wyrazić, jak wiele korzyści wnoszą. Panie Generale, Panie Sławomirze, dziękuję za elegancką obecność i zaproszenie wspaniałego gościa. Serdecznie Panów pozdrawiam

  • @Marcoo4023
    @Marcoo4023 5 днів тому +4

    Jeśli ja miałbym wybierać moje 3 ulubione odcinki tej serii byłyby to:
    ODCINEK 21
    Odcinek mówiący o sojuszach, z dr. Dybczyńskim, chyba faktycznie najlepszy w mojej ocenie odcinek z tej serii. Zobrazowanie sojuszy przez doktora, i przede wszystkim teoria tego jak faktycznie funkcjonują sojusze, i jakie są ich fundamenty. Przedstawienie całego mechanizmu ich funkcjonowania na konkretnych przykładach politycznych, ale także w łatwiej przyswajalnych, jak zagrożenia życia codziennego jednostki, pozwalają zwykłemu człowiekowi zrozumieć to, w jaki sposób działają alianse w świecie politycznym i w jaki sposób państwa na świecie łączą zależności, czy interesy, dzięki którym istnienie poszczególnych sojuszy ma szerszy kontekst. Pierwszą z rzeczy którą ten odcinek dał mi do myślenia to jak postrzegać dzisiejszy system sojuszu NATO, i jak bardzo to samo co może być jego silną stroną, może stać się też słabością. I tak samo jak dziś w przypadku zagrożenia sojusz północnoatlantycki jest zjednoczony, tak jutro, gdy zagrożenie może być większe ten sam sojusz będzie kruchy. Drugą rzeczą jest to ze widac że żaden sojusz nie jest idealny, właściwie to wręcz przeciwnie, a to rozromantyzowanie sojuszy jest w Polsce tak ogromne gdyż jak mówiono, w polityce jestesmy poetami, a w poezji politykami. A Polakom czasem potrzeba by było bezemocjonalnego podejścia do polityki międzynarodowej, tej która tyle razy była dla nas bezlitosna. Mi osobiście ten odcinek pozwolił również zrewidować swoje poglądy, na między innymi działanie dyplomacji II RP oraz przekonanie o jej sukcesie a nie porażce w '39 roku, a także na decyzje Jagiełły podczas wojny z lat 1409-1411.
    ODCINEK 9
    Odcinek o wschodniej flance NATO jest odcinkiem który poniekąd streścił czym tak naprawdę jest wschodnia flanka NATO i jaka jest na flance rola każdego państwa. Przede wszystkim pozwolił dogłębnie dowiedzieć się dzięki geografii, ale także statystyce jaki jest potencjał państw wschodniej flanki, jakie są jego słabe punkty, i jakimi sposobami wschód NATO może być rozbijany. Podobało mi się że rozmowa ta nie została skupiona jedynie na naszym państwie, a ciężar rozmowy przesunął się na państwa bałtyckie, ich rolę w rozgrywaniu konfliktu przez Rosję, ale też na sam Bałtyk i jego znaczenie w kontekście wojny, chociażby w kontekście Petersburga czy Rosyjskiej Marynarki Wojennej. Rozmowa ta przede wszystkim zaskoczyła tym czym była gdyż nie skupiła się ona jedynie na samej wojnie i przebiegu rzekomego konfliktu, ale na statystykach, demografii oraz tego w jaki sposób obecnie działa NATO na wschodniej flance i jak bardzo poszczególne państwa są zaangażowane w obronę "bałtyków". Zostało też tutaj opisane jakie NATO ma instrumenty aby "szachować" Rosję w wypadku ewentualnego konfliktu lub nim zagrożenia. Pan Generał podkreślał tutaj ważną kwestię Finlandii i Szwecji, szczególnie tej pierwszej. Ten odcinek najważniejsze co obrazuje jednak, to jaka jest rola polski w całym NATO, oraz w byciu tak de facto najważniejszym państwem wschodniej flanki, posiadajacą największy potencjał. Świetna rozmowa która faktycznie uświadamia złożoność naszego obszaru i pozycji Polski jakże waznej w tym obszarze Europy.
    ODCINEK 12
    Ten odcinek poświęcony w główniej mierze materii jakże aktualnej, czyli wizji dalszego rozwoju Polski i tego jak ma wyglądać świat w którym my chcemy żyć. Tak naprawdę to ten program można odczytać jako wezwanie do narodu aby wiedział jakie ma ambicje i wiedział co może zyskać a co może stracić. Dzisiaj potrzeba nam takich ludzi jak najwięcej, a pan Piątkowski jest osobą która faktycznie potrafiła otworzyć oczy i pozwolić zobaczyć na co nas jeszcze stać. Bardzo wartościowy gość i przede wszystkim wartościowa treść. Mowa o szczególnych dla nas rzeczach nie tylko jeśli chodzi o kwestie gospodarcze ale też o cały system funkcjonowania państwa. Najważniejszy wniosek z tej dyskusji jest taki, że nigdy nie byliśmy w lepszym miejscu na przestrzeni tysiąca lat jako Polska, mamy najlepsze w historii uwarunkowanie aby stać się kimś większym, nie tylko w Europie ale także i na świecie. Jest to również apel do narodu by nie bać się myśleć szeroko oraz nie być minimalistą. Mamy być narodem którego stać, który potrafi, który jest zdolny do bycia kimś większym. Widać w tej rozmowie iskrę nadzieji którą wzbudziło ostatnie 35 lat, ale u pana Piątkowskiego widać było zapał do pracy i błysk w oku taki który mówił aby nie roztrwonić lat ogromnego boom gospodarczego, można było czuć od niego nawet przez ekran ogromny optymizm poparty szansami, nadziejami, aspiracjami i realiami.
    Jeśli miałbym coś dodać to to, że nigdy nie przypuszczałem, że taki format z takimi personami, na tej platformie będzie możliwy i szczerze dziękuję za to że można panów słuchać. Oby więcej takich ludzi.

  • @janinajasna6195
    @janinajasna6195 2 дні тому +3

    Marzy mi się duża skala obecności takich mężczyzn wśród młodzieży. Dziękuję z serca za kolejny wspaniały odcinek, za pracę, którą Panowie robicie dla nas, Polaków. Dziękuję za zaproszenie pana Wojciecha Zalewskiego. Pozdrawiam i czekam na kolejne spotkanie

  • @DominiqueRo-j4h
    @DominiqueRo-j4h 6 днів тому +6

    Szanowni Panowie, bez wątpienia każdy odcinek jest godny uwagi i warty zarezerwowania dwóch godzin w kalendarzu. Jeśli chodzi o tematy związane ze strategią lub wojskowością, poruszam się w nich tak pewnie, jakbym pływała tratwą po wzburzonym oceanie. Co ciekawe, moja koleżanka z pracy, prezentująca podobny poziom, również ogląda każdy odcinek Ground Zero. Pod koniec tygodnia omawiamy go dzieląc się przemyśleniami, tym co nas zaskoczyło, zaciekawiło. Przy okazji, jak to kobiety, doceniamy Panów elegancję, kulturę wypowiedzi i przedstawianie tematów bez uciekania się do emocji. Fakty górują.
    Nie zwykłam pisać komentarzy, jednak jak tylko usłyszałam pytanie dotyczące najlepszego odcinka, to natychmiast pomyślałam o tym, w którym gościł Pan prof. Andrzej Nowak. Wiedza profesora jest imponująca, a do tego posiada umiejętność opowiadania w sposób barwny i przystępny o historii, sprawach ważnych dla Polski i Polaków, władając przy tym wspaniałą polszczyzną. Ten odcinek zmotywował mnie do poszerzenia wiedzy historycznej. Niemal natychmiastowo zakupiłam kilka książek, w tym (a jakże!) "Dzieje Polski" - jeszcze nieprzeczytane, ale zakolejkowane. Sądzę, że Pan Profesor ma dar oddziaływania na słuchaczy/widzów.
    Drugi odcinek, który chciałabym wskazać, to ten o sojuszach z udziałem dr Andrzeja Dybczyńskiego. Przyjemnie się go oglądało ze względu na polemikę, różne punkty widzenia. Każdy z Panów prezentował nieco inaczej zagadnienia i podnosił inne kwestie.

  • @bartek6918
    @bartek6918 7 днів тому +13

    3 najlepsze odcinki (kolejność chronologiczna):
    #10 / prof. E. Cohen - Intelektualna wyprawa od Marka Aureliusza, po Shakespeare'a czy Churchilla. Zmieniła moje postrzeganie tego jak historia, literatura, i wynikające z nich archetypy osobowości mogą posłużyć do analizy a co ważniejsze predykcji sytuacji geopolitycznej. Do tego świetne tłumaczenie, które utrzymało dynamikę rozmowy.
    #12 / prof. M. Piątkowski - Znakomite podsumowanie siły i słabości polskiego państwa na przestrzeni ostatnich kilkuset lat oraz szans i zagrożeń dla dalszego rozwoju. Poza tym odcinek wpłynął na to jakie lekcje wyciągam z rozbiorów (jesteśmy zagrożeni przede wszystkim kiedy państwo jest słabe, a nie kiedy ktoś się dogada za naszymi plecami) oraz jak można wykorzystać tragiczne wydarzenia z historii jako trampolinę, a nie hamulec, do rozwoju (komunizm -> złoty wiek).
    #21 / dr A. Dybczyński - Świetnie wyłożona teoria sojuszy i omówienie jak to się przekłada na naszą sytuację. Poza tym sporo konstruktywnych sporów i fantastyczna dynamika rozmowy.

  • @wysy85
    @wysy85 4 дні тому +2

    Moje trzy najlepsze odcinki :
    1.Odcinek 22 z Panem Wojciechem, dla tego, że przywrócił mi wiarę w to , że damy radę intelektualnie podołać obecnym wyzwaniom.
    2.Odcinek z profesorem Nowakiem za przypomnienie jakim jesteśmy niesamowitym narodem.
    3. Odcinek pierwszy za rozpoczęcie tak ważnych zagadnień na tak wysokim poziomie, a jednocześnie w takiej formie, że nawet laik zrozumie.

  • @kartur2470
    @kartur2470 7 днів тому +30

    Myślę że najlepszy odcinek to spotkanie z prof. Eliotem Cohenem. Doskonale było poznać tak znaczące osobę związaną z strategiczną myślą w USA ale przede wszystkim wizja przełożenia dramatów szekspirowskich na świat polityki: przemowy, aktorzy, scena to wszystko daje obraz wielkiej gry a tak naprawdę sztuki jaką jest strategia.
    (inna sprawa że bardzo mi pomógł bo był osią mojej matury z roz. polskiego)
    Na drugim miejscu umiejscowił bym odcinek z prof. Piątkowskim. Z inspirującą pewnością i profesjonalizmem nakreślił naszą obecną sytuację a przede wszystkim niezauważone dotychczasowe osiągnięcia i najważniejsze co z tego spotkania wychodziło to ponownie w naszej historii pojawiającą się myśl że Polska stoi pomiędzy wielkością a zanikiem i wcale nic jeszcze nie jest przesądzone.
    Na trzecim miejscu podkreśliłbym wagę odcinka z prof. Nowakiem. Każe wrócić myślami do chwili zwycięstw i upadków ale przede wszystkim wspomnianej często przez Panów kultury strategicznej jaką reprezentujemy zmagając się już ponad 1000 lat na pomoście bałtycko-czarnomorskim co powinno nam dać pewien spokój co do przyszłości i pewność co do skuteczności, które po raz pierwszy pokazały swoją siłę w 966 r.

    • @44JohnDoe
      @44JohnDoe 5 днів тому

      Tak, material z Cohenem to moj #1 tez. To bylo lepsze niz dobry film w kinie.

    • @kartur2470
      @kartur2470 4 дні тому

      fakt, zawsze się dobrze słucha zawodowców

  • @bartoszgladzik
    @bartoszgladzik 7 днів тому +8

    Lista moich 3 ulubionych odcinków Ground Zero:
    - miejsce 3:
    GROUND ZERO #8: ROLA BRONI JĄDROWEJ W OBRONIE POKOJU
    Porusza on jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych tematów dotyczących współczesnych relacji międzynarodowych i sterowania globalnym układem sił. Wokół tego tematu narosło bardzo dużo mitów i w jego przypadku wyjątkowo ważnymi są chłodne spojrzenie oraz odsianie zbędnego katastrofizmu z dyskusji. Odcinek w świetny sposób dostarczył zarówno dużo informacji dotyczących genezy użycia broni jądrowej oraz tytułowego "ground zero", jak i przybliżył współczesną perspektywę na to, czym potencjał broni jądrowej jest na współczesnym polu bitwy oraz we współczesnej polityce. Moją sugestią dotyczącą tego odcinka byłoby pogłębienie kwestii, jak w dzisiejszych czasach kraje mogą próbować oraz próbują wejść w posiadanie własnej broni jądrowej, przykładowo na wzór RPA w latach 70. XX wieku. Potrzebujemy więcej tak merytorycznych rozmów na temat tego, czym jest broń jądrowa w dzisiejszym systemie politycznym i dlaczego musimy się w końcu nauczyć z nią żyć.
    - miejsce 2:
    GROUND ZERO #12: POLSKI ZŁOTY WIEK - JAK GO WYKORZYSTAĆ?
    Wizja Polski prezentowana przez Profesora Marcina Piątkowskiego w "Złotym Wieku" jest perspektywą, z którą każdy z nas powinien się zapoznać. Musimy nauczyć się nie tylko nie romantyzować naszej historii, gdy jest to niepotrzebne, ale również doceniać owoce pracy, które są efektem naszych wspólnych działań przez ostatnie dziesięciolecia. Udało nam się dokonać wielkiego skoku gospodarczego i kulturowego. Rozmowa dobrze porusza się po najważniejszych wątkach z książki, dzięki czemu osoby, które jeszcze jej nie przeczytały mogą zapoznać się z tym, co najlepsze ma do przekazania, ale również poszerza niektóre wątki. Bardzo chętnie posłuchałbym więcej anegdot profesora z pracy w instytucjach międzynarodowych oraz o tym, jaką perspektywę na rozwój Polski ma establishment polityczny i akademicki z innych państw. W obliczu tych zmian musimy sobie wszyscy najpierw zdać sprawę z tego ile się już zmieniło i trafnie zdiagnozować przyczyny tego, dlaczego nam się udało, ale też potem z uwagą i spokojem zastanowić się co możemy zrobić dalej, żeby rozwijać się tak dalej albo tym bardziej tego nie stracić, bo nie zostało nam to dane za darmo i na zawsze.
    - miejsce 1:
    GROUND ZERO #10: PROF. ELIOT COHEN - WŁADZA, POLITYKA, SZEKSPIR
    Odcinek z Profesorem Eliotem Cohenem jest jednym z najbardziej wartościowych materiałów w polskiej przestrzeni medialnej, jakie znam. Naprawdę rzadko kiedy można posłuchać tak wyczerpującej oraz zarazem merytorycznej rozmowy z osobą o takim bagażu doświadczeń i kwalifikacji jak Profesor Cohen. Spojrzenie na Szekspira i jego dzieła nie tylko z perspektywy czysto literackiej, ale również w takim stopniu od strony politycznej i intelektualnej jest pewnie czymś, na co większość z nas wcześniej nie wpadło. Dało mi to zupełnie nową perspektywę na niektóre teksty tego autora, które czytałem, jak byłem młodszy oraz zmieniło sposób w jaki postrzegam je oraz wkład Szekspira w to, jak postrzegamy tematy takie jak władza i konflikt. Chętnie posłuchałbym w przyszłości więcej takich analiz innych znanych pisarzy, traktujących o tego typu tematach. Bardzo cieszy fakt, że polskie elity intelektualne mogą wykorzystywać swoje kontakty, żeby zaznajamiać społeczeństwo z osobami cieszącymi się taką estymą w swoim środowisku. Pomimo pozornie trudnego tematu, odcinek jest utrzymany w przystępnej formie i jest przyjemny w odbiorze. Lektor świetnie sobie poradził z zadaniem tłumaczenia rozmowy i udowodnił, że bez żadnego problemu można realizować więcej takich programów z gośćmi zagranicznymi.

    • @44JohnDoe
      @44JohnDoe 5 днів тому +1

      Cohen moj nr 1 tez :)

  • @ortalionowywiesaw9455
    @ortalionowywiesaw9455 5 днів тому +5

    Kto wie, może seria 2025 byłaby dobrą odskocznią od Cywilizacji V czy Medieval - Total War.

    • @Kamillo041285
      @Kamillo041285 5 днів тому +1

      Mam głód strategii. Przeleciałem cały internet i nie wiem w co pograć....

  • @user-sy2wd5zx6p
    @user-sy2wd5zx6p 5 днів тому +3

    Merytorycznie bez przekrzykiwania. Takie gadające głowy slucha się wyśmienicie. Szacun

  • @matb4336
    @matb4336 6 днів тому +6

    Ja mam propozycje, aby Panowie rozegrali jakiś scenariusz na kanale najlepiej z Panem Stanowskim ( ciekawe by bylo zobaczyć zdolność jego strategicznwgo myslenia, szczegolnie że ma kandydować na prezytenda :) ). Może sie wydawać, że to było by nudne do ogladania ale jestem pewien że znalazlo by się sporo chetnych do obejrzenia I taki praktyczny pokaz mogłby zachecić wiecej osób do grania. Na poczatek jakiś niezbyt rozbudowany scenariusz aby ludzi nie przestraszyć I nie trwalo kosmicznie długo. Pozdrawiam I dziekuje za prowadzenie tego formatu mam nadzieje że dojdzie do 100 odcinka.

  • @zawaterniok
    @zawaterniok 2 дні тому +1

    Również ja pokuszę się o wytypowanie trzech najlepszych odcinków. Zaznaczam, że kolejność nie ma znaczenia, gdyż każdy z nich jest na swój sposób wyjątkowy.
    1. Pierwszy odcinek z cyklu "Ground Zero": Tak to już jest, że pierwsze razy i odczucia zapadają nam w pamięci najmocniej. Na mnie zetknięcie się z tak dojrzałym, przemyślanym formatem oraz odbiór Panów zrobiły potężne, pozytywne wrażenie.
    Gratuluję pomysłu i poziomu!
    2. Rozmowa z profesorem Andrzejem Nowakiem: Tutaj osoba Pana profesora zadecydowała o świetności odcinka. Jego wiedza, kultura osobista, sposób wypowiedzi oraz spostrzeżenia są arcyciekawe i to wszystko sprawiło, że słuchałem Panów rozmowy z wielką przyjemnością.
    Warto zapraszać ciekawych gości.
    3. Rozmowa z doktorem Andrzejem Dybczyńskim: wytypowałem ten odcinek z tego względu, że tutaj występowała pewna doza polemiki z Panami. Moim zdaniem dodaje to ciekawej dynamiki rozmowie. Ożywia też format, do którego słuchacze po kilkunastu odcinkach się przyzwyczajają. Pobudza to także do próby samodzielnego spojrzenia na dany temat.
    Uważam, że takie sporadyczne "dynamizowanie" poprzez wprowadzanie większej dozy dyskusji/polemiki może korzystnie wpływać na odbiór programu.
    Pozdrawiam i dziękuję za tworzenie tak przydatnego i interesującego programu.
    Szymon

  • @ameba1902
    @ameba1902 17 годин тому +1

    Trzy najlepsze odcinki z dotychczas wyemitowanych:
    1) Odcinek z prof. Nowakiem - kwintesencja inteligencji, elokwencji i erudycji w wykonaniu pana profesora i panów prowadzących. Miód dla uszu. Pokazanie, że w narodzie funkcjonują tacy ludzie jak pan profesor, którzy posiadają ogromną wiedzę i chcą ją przekazać, będzie tylko rzutować na przyszłe pokolenia.
    2) Odcinek z gen. Molendą - Wielki Brat czuwa! Jednak tym razem nie jest ani ze Wschodu, ani z Zachodu, a ma na imię Karol (oraz pozostałych oficerów i pracowników). Uświadomienie obywateli, jakie zagrożenia czyhają w środowisku cyber jest bezcenne. Jednocześnie serce rośnie, gdy słyszy się jacy profesjonaliści nas ochraniają.
    3) Odcinek z prof. Piątkowskim - gdybyśmy mieli takiego premiera, to CPK, atom, szybkie koleje itp. już dawno by nam służyły, a teraz byśmy budowali promy kosmiczne na Marsa. Pan profesor w pozytywny, ale zgodny z faktami sposób, przedstawia, jaki ogromny skok został przez nas wykonany w stosunkowo krótkim czasie. Także ukazał wyzwania, które na nas czekają i którymi trzeba się będzie zająć.

  • @michadeptua8121
    @michadeptua8121 2 дні тому

    Dla mnie najlepszy odcinek to odkrycie takiej osoby jak Andrzej Dybczyński. Rozmowa o sojuszach wytłumaczenie ich mechaniki i zależności. Do mnie najbardziej trafiają i nie zwykle mnie cieszą goście o Polskim pochodzeniu. Daje mi to nadzieję na lepsze jutro a także przyszłość dla Nas jako Narodu. Pan Nowak , Pan Piątkowski itd itp. Wspaniali ludzie pełni pasji i nie zwykłych przemyśleń. Mnie osobiście tego typu programy ubogacają jako człowieka. Także uświadamia mi że dobro wspólne jakim jest Rzeczpospolita jest wyższym celem dla którego warto się starać po mimo różnych przeciwności. Dziękuję Panowie!

  • @OrzeszkiSnuuupa
    @OrzeszkiSnuuupa 6 днів тому +8

    Te wyświetlenia to jakiś żart.. najciekawszy format a tak ich mało , mam nadzieję że wam coś się nie odklei i z tego nie zrezygnujecie bo odrazu odchodzę.

    • @ChelseaFC741
      @ChelseaFC741 6 днів тому +1

      Ludzie wolą oglądać tiktokowe bzdury niż poważny i ciekawy materiał

    • @kalamarnica1000
      @kalamarnica1000 3 дні тому

      wyświetlenia dotyczą długiego materiału, wydaje mi sie że to też ma znaczenie, chyba że się mylę to proszę mnie poprawić :) poza tym tworzy się tu stałe audytorium, taka pozytywna "subkultura" co cieszy

  • @odryska
    @odryska 6 днів тому +2

    Dla mnie najlepszym odcinkiem był niewątpliwie #1 dlaczego? Ponieważ był to początek, początek czegoś nowego, poruszenie wielu różnych kręgów skupionych i przejętych dobrem ojczyzny, dotarcie do szerszej publiki z ciekawą propozycją, ciekawym i merytorycznym podejściem do rzeczy ważnych o których dotychczas nie było można usłyszeć w przekazie publicznym. Od tamtej pory czekam na każda kolejna przygodę, podróż z Panami po geopolityce, strategii, ludzkich odczuciach, obawach i planach realizacji celów, naszych jak i państwowych. Trzymam kciuki aby ten przekaz trwał nieprzerwanie. Pozdrawiam, Piotr.

  • @jarosawciszewski2761
    @jarosawciszewski2761 7 днів тому +12

    Najlepszy odcinek, musiałem wyciszyć mecz w tv.

  • @hyperion050
    @hyperion050 16 годин тому +1

    Nie wiem, czy mam jakieś szczególne przemyślenia na temat tego, który odcinek jest najlepszy, ale bardzo lubię w tym programie to, że prowadzą go przyjaciele. Te wszystkie drobne interakcje, jak to że obaj się przedstawiacie nawzajem, szeptem podpowiadacie sobie brakujące słowa, albo fakt, że w jednych tematach Rajmund czuje się lepiej, a w innych Sławek i wzajemnie się uzupełniacie. Jest tutaj dużo takiej "dobrej chemii", zwłaszcza też jak zapraszacie gościu, których wcześniej znaliście.
    A co do ulubionych odcinków, to albo #22, #12, albo #21. Jestem umysłem ścisłym, coś tam robiłem z ekonomią i symulacjami, także tematyka gier wojennych jest dla mnie bardzo interesująca, aż zacząłem się zastanawiać czy sam nie mógłbym takiej stworzyć.
    #12 i #21 ma bardzo wyrazistych, fajnych gości, których niesamowicie przyjemnie się słucha.

  • @ukaszpniewski242
    @ukaszpniewski242 6 днів тому +1

    Cała seria jest dla mnie inspirująca i oglądam każdy odcinek tuż po ukazaniu się na kanale. Podoba mi się sposób dyskusji, goście programu i odpowiedziane edukowanie społeczeństwa. Wiele się dowiedziałem i nauczyłem. Czytam też czasem komentarze pod odcinkami i jestem zbudowany, że jest nas wiele osób, dla których poruszane tematy są istotne. Z wybraniem 3 "najlepszych" odcinków miałem problem, bo dla mnie to nie oznacza, że pozostałe są "gorsze". Podam zatem te, które ponadprzeciętnie mnie zainteresowały:
    #12 Polski Złoty Wiek - Jak go wykorzystać? Ten odcinek dał mi trochę oddechu i nadziei. Owszem sytuacja geopolityczna jest poważna, jednak mamy pewne instrumenty i karty w zanadrzu, które mogą nam pomóc wyjść z tego obronną ręką. Myślę, że w zalewającej fali straszenia i pesymizmu (szum medialny, doniesienia znad granicy, państwo z dykty), ten odcinek dał mi poczucie, że jest o co walczyć (w sensie - warto się zmieniać/modernizować/pracować).
    #19 Dyskusja o strategii - Strategic Ark 2024. Cieszę się, że Polska organizuje tego typu konferencje. Super, że Minister Spraw Zagranicznych pojawił się i nawet zabrał głos. To, że nasz głos jest słyszalny i dyskutujemy z poważnymi "think tankami" o naszej perspektywie, to mi przypomina że nie jesteśmy w próżni i że na koniec dnia interesy mogą się różnić, jednak sojusz pozostaje póki co stabilny i spójny. Wypowiedzi niektórych analityków są czasem twarde, jednak uważam że społeczeństwo powinno brać aktywny udział i przynajmniej wiedzieć co się dzieje.
    #5 i #15 o wywiadzie i obronie cyberprzestrzeni. Podałem dwa odcinki, ponieważ chodzi mi o pokazywanie Wojska Polskiego. Czuję dumę z naszych oficerów i entuzjazmem oglądam kojelne odsłony. Pan Generał zainspirował mnie do okazywania na codzień szacunku naszym mundurowym :) Mam nadzieję, że te odcinki dotrą do potencjalnych wahających się rekrutów. Sam mam rodzinę (żona + trójka dzieci), ale z uznaniem obserwuję służbę "naszych chłopców".
    Robicie świetną robotę i mam nadzieję, że pomimo trochę niższej oglądalności ostatnio (w porównaniu do początku serii) i wielu obowiązków, nie przerwiecie nagrywania. Edukowanie i uświadamianie społeczeństwo, to długi proces - życzę wytrwałości!

  • @BsB702
    @BsB702 5 днів тому +2

    Niestety nie jestem w stanie oglądać każdego odcinka, ale uważam że to najlepszy lub jeden z najlepszych formatów na tym kanale. Niesamowicie się Panów słucha!

  • @mgdz4655
    @mgdz4655 6 днів тому +4

    Słuchajac takich ludzi widzę nadzieję dla Polski

  • @shad0w335
    @shad0w335 6 днів тому +2

    GROUND ZERO #5: PŁK PIOTR KRAWCZYK
    Rozmowa była niezwykle fascynująca! Zupełnie się nie spodziewałem, że temat ten tak mnie zaabsorbuje, że nawet zacząłem szukać informacji na temat rekrutacji do Agencji Wywiadu. Pomijając ten dla mnie kluczowy aspekt, rozmowa otworzyła przedstawioną mi zupełnie nową perspektywę na kwestie bezpieczeństwa, o których dotąd nie myślałem. Poruszono także aktualne konflikty i ich wpływ na Polskę, oraz zagrożenia ze strony służb specjalnych innych państw. Szczególnie ciekawe było poznanie kulis pracy w wywiadzie, co w największym stopniu mnie zainteresowało. Dowiedziałem się nie tylko o codziennej rzeczywistości agentów, ale również o strategicznych decyzjach i wyzwaniach, przed którymi stoją. To spotkanie całkowicie zmieniło moje spojrzenie na ten temat i pobudziło moją ciekawość na dalsze zgłębianie tych zagadnień.
    GROUND ZERO #12: POLSKI ZŁOTY WIEK - JAK GO WYKORZYSTAĆ?
    Chyba mój ulubiony odcinek, ale to też dlatego, że z wykształcenia jestem ekonomistą. Odcinek ten porusza niezwykle istotne i aktualne kwestie dotyczące rozwoju Polski i jej przyszłości gospodarczej. Gość odcinka, który przedstawił swoją analizę obecnej sytuacji ekonomicznej Polski, określił ten okres jako "złoty wiek". Omówił on, jak Polska stała się liderem wzrostu oraz jakie kroki są niezbędne, aby utrzymać ten dynamiczny rozwój.
    Było to dla mnie nie tylko ciekawe, ale i inspirujące, ponieważ rozmowa ta była pełna praktycznych wskazówek i analiz, które pokazały możliwości wykorzystania potencjału Polski. Szczerze mówiąc, nigdy nie patrzyłem na to w ten sposób, a po tym odcinku otworzyłem trochę bardziej oczy na te kwestie.
    GROUND ZERO #10: PROF. ELIOT COHEN - WŁADZA, POLITYKA, SZEKSPIR
    Od razu powiem, że fajnie byłoby, gdyby w przyszłości takie odcinki były dzielone na dwa - jeden z tłumaczem i jeden bez tłumacza. Myślę, że to świetna okazja, aby z takim gościem jeszcze bardziej doszlifować swój angielski, choć tłumacz był świetny i tego nie da się odmówić. Ale idąc dalej, dlaczego ten odcinek jest tak wyjątkowy?
    Pomijając już fakt, że Profesor Cohen to wybitny ekspert w dziedzinie strategii międzynarodowej i polityki bezpieczeństwa, i że jego rozmowa świetnie łączy teoretyczne aspekty z praktycznymi doświadczeniami, ten odcinek jest wyjątkowy głównie dlatego, że spotkałem się z czymś tak niesamowitym, o czym nigdy bym nawet nie pomyślał. A mianowicie, do tematów związanych z władzą i polityką została użyta analogia do dzieł Szekspira, co pozwoliło mi na głębsze zrozumienie mechanizmów władzy i decyzji politycznych. Wykorzystywanie postaci i motywów z dzieł Szekspira, aby zilustrować, jak liderzy mogą uczyć się na błędach przeszłości i podejmować lepsze, bardziej świadome decyzje, to coś niesamowitego.

  • @wscieklakrowa123
    @wscieklakrowa123 6 днів тому +3

    Najlepszy format kanału zero i polskiego yt jak dla mnie.

  • @ukiuki1530
    @ukiuki1530 6 днів тому +3

    Namówiliście kupiłem Grumwald 2025, chociaż nie mam z kim grać. Warto wesprzeć Pana Wojciecha, pozdrawiam.

    • @konradidzik2375
      @konradidzik2375 4 дні тому +1

      Graj sam ze soba, obczaj kanał "Wojna na planszy" :)

  • @MoneyJ-cn1lc
    @MoneyJ-cn1lc 10 годин тому +1

    1.#10 Za to, że tutaj jesteśmy (życie biegnie pomiędzy zamiarami, a losem).
    2.#22 Know-how
    3.#12 Za to, że mamy się na czym oprzeć.(Spojrzenie na naszą historye).

  • @dampelps
    @dampelps 6 днів тому +4

    Pan Wojciech mógłby rozważyć wydanie gry w stylu Hearts of Iron albo Crusader Kings, żeby trafić do mas z swoim produktem. Halo, inwestorzy, Game developerzy, pieniądze leżą😄👋🏼

    • @Kamillo041285
      @Kamillo041285 5 днів тому

      Jak długo trzeba uczyć się grania w Hearst of Iron 4 żeby mieć satysfakcję z rozgrywki? Kusi mnie ta gra od zawsze ale boje się że próg wejścia jest za duży. Nie mam aż tyle czasu na granie
      ..

    • @dampelps
      @dampelps 5 днів тому

      @@Kamillo041285 To może być nawet 10-15 min. Nie ma jednej odpowiedzi, czerpiesz satysfakcję z korzystania z mechanik, więc ta zaczyna się w momencie ich ogarnięcia,a czas na to potrzebny to kwestia mocno indywidualna.

  • @honestly7
    @honestly7 6 днів тому +2

    1. #12 z profesorem Marcinem Piątkowskim - może mało obiektywnie dałem ten odcinek na pierwszym miejscu, ponieważ byłem świeżo po przeczytaniu książki "Złoty wiek". Dla mnie najlepszy, ponieważ profesor doskonale tłumaczył nam wiecznie narzekającym Polakom, że jest dobrze. Żyjemy w kraju, w którym malkontenctwo nie ma już racji bytu.
    2. #15 z gen.dyw. Karolem Molendą - doskonałe przedstawienie zagrożenie z jakimi mierzymy się współcześnie. Trzeba mieć z tyłu głowy, że na nasze urządzenie może się ktoś włamać i narobić kłopotów. Natomiast groźniejsze są ataki na system i o tym na co dzień nie myślimy. Może dlatego, że wojska cyber dobrze wywiązują się ze swojego zadania.
    3. #6 z dr Anną Kwiatkowską - bardzo charyzmatyczna Pani. Świetnie się jej słuchało, widać, że wie o czym mówi. Nie byłem świadom złożoności „tematu” niemieckiego!
    Lubię jak zapraszacie Państwo gości, dostajecie Panowie od razu informację zwrotną lub też jesteście kontrowani 😉 ale też odcinki we dwójkę są w porządku, np.: o sytuacji w Ukrainie. Uwielbiam też komentarz do bieżących wydarzeń.

  • @Grzegorz-yy4ri
    @Grzegorz-yy4ri 5 днів тому +1

    Nie wszystko oglądałem, ale na pewno top program z profesorem Andrzejem Nowakiem i dzisiejszy.

  • @wysy85
    @wysy85 4 дні тому

    Genialny odcinek, proszę częściej zapraszać Pana Wojciecha. I omówienia ciekawych rozgrywek.

  • @SkwaRRR
    @SkwaRRR 4 дні тому +1

    Wyśmienita rozmowa, dziękuję!

  • @GrzegorzGrajdek
    @GrzegorzGrajdek 2 дні тому

    Panowie,
    niełatwe zadanie przed fanami programu. Na wstępie powiem, że format jest niezwykle ciekawy, cenię w nim powtarzalność schematu w każdym odcinku. Dzięki temu zabiegowi programy się nie nudzą i w poszczególnych etapach każdego odcinka poruszają nieustannie szare komórki widza. Imponująco wypada poruszanie przez Panów wraz z gośćmi różnych perspektyw i nawet jak linia jest "nadto wspólna" pojawia się próba przedstawienia sprawy z innej perspektywy. Na koniec dodam, zawsze profesjonalne przygotowanie, widać duże wymagania do oprawy i to co aż bije z ekranu, to doświadczenie merytorycznie przygotowanych liderów pełniących w swojej karierze funkcje na topowych stanowiskach. Dobór i poziom zapraszanych gości tylko to potwierdza Brawo! I dziękuję. Do brzegu:
    1. Odcinek z prof. Nowakiem - w tym odcinku spójne, merytoryczna wiedza historyczna, z wnioskami, przyczynami, perspektywami - nieustannie błyszczała na ekranie. Dodam, że czytam książki Pana profesora, więc można mnie zaliczyć do fanów, i może nie jestem do końca obiektywny. Natomiast dla mnie, w obecnej sytuacji Naszego regionu odcinek "trzymał w napięciu" od początku do końca!
    2. Odcinek 6. W moim odczuciu niezwykle ważny, ponieważ wiedza na temat genezy, obecnego stanu rzeczy, opisu bieżącej sytuacji i perspektyw jest w Polsce naznaczona trudną historią, krzywdami, ale też banalnymi skrótami myślowymi i niezrozumieniem tematu. Traktuję ten odcinek jako wstęp, myślę że powinno się w Polsce uporządkować patrzenie na relacje z Naszym zachodnim sąsiadem, by polska opinia publiczna mogła czytać między wierszami i lepiej rozumieć złożoność zagadnienia, a nie tylko przez pryzmat II wojny światowej, lat '90 i prywatyzacji czy PO jako "sługi" rządu niemieckiego. Zagłębmy się w szczegóły. Także liczę na więcej, cenione i profesjonalne OSW, dr Kwiatkowska świetna ekspertka.
    3. Odcinek Panów otwierający serię, czyli nr 1. Panowie cały czas trzymacie merytoryczny poziom dyskusji, ciężko nieustannie to podkreślać (zwłaszcza, że dla Panów to pewnie codzienność), natomiast dodałem ten odcinek, który zaprezentował nową jakość w polskiej publicystyce, wiedzę i własne przemyślenia doświadczonych gospodarzy na skalę w Polsce niespotykaną, ba myślę, że rzadko spotykaną na świecie. Pierwszy odcinek, od razu poziom top, mimo że Panowie przecież nie są prezenterami. Datę trzeba wyraźnie odnotować jako "idzie nowe."
    Dziękuję. Trzymam kciuki.
    Grzegorz,
    Cichy widz sprowokowany do komentarza przez Pana Sławomira :)

  • @TomaszTrelyn
    @TomaszTrelyn 6 днів тому +2

    Ciężko wybrać tylko trzy najlepsze odcinki, ale jeśli już muszę to zrobić, to moja lista wygląda następująco:
    Pierwsze miejsce zajmuje odcinek piąty, w którym gościem był były szef agencji wywiadu Płk. Piotr Krawczyk. Dopiero ten odcinek uświadomił mi, jak ważnym urzędem jest Agencja Wywiadu i jak ogromny wpływ na bezpieczeństwo państwa mają oficerowie wywiadu. Moja największa refleksja po obejrzeniu tego odcinka jest to, że gdybym jeszcze raz miał 20 lat i wybierał karierę zawodową, to od razu zapukałbym do drzwi AW.
    Drugi odcinek, który zajmuje szczególne miejsce w moim, sercu jest program, w którym gościnnie wystąpił profesor Marcin Piątkowski. Żywię wielką nadzieję, że ten program otworzył oczy ludziom jak wielki skok cywilizacyjny wykonała Polska. I nie mówię tylko o sferze gospodarczej, ale również mentalnej, co widać w zachowaniach ludzi na co dzień. Mam nadzieję, że ten odcinek obejrzy jak najwięcej ludzi, dzięki temu pozbędziemy się kompleksu niższości względem szerokopojętego Zachodu. Nas, jako Polskę, stać też na wielkie rzeczy w rejonach gospodarczych jak CPK i elektrownie atomowe, jak również w sferze dyplomatycznej by być wiodącym krajem w Europie środkowo-wschodniej.
    Trzecim moim ulubionym programem jest pierwszy odcinek serii „Ground Zero”, ponieważ tutaj rozpoczęła się moja przygoda z zupełnie innym postrzeganiem otaczającego mnie świata. Zrozumiałem jak wiele rzeczy z geopolityki na wpływ na mnie, moje bezpieczeństwo i moja przyszłość. Dzięki Panom dołączyłem do drużyny dwunastego zawodnika, który wspiera Wojsko Polskie. Ten program to był ewidentnie brakujący element w przekazie medialnym. Jestem wręcz pewien, że gdyby powstał szybciej, inaczej społeczeństwo postrzegałoby sprawy międzynarodowe.
    Co do uwag dotyczących programu, jedna rzecz jaka przychodzi mi do głowy, to nadzieja, że kiedyś program będzie częściej niż raz w tygodniu (-; Wszystkiego dobrego życzę Panom i oby nigdy nie przyszedł do głowy Wam pomysł, by zakończyć nagrywanie GZ.
    Pozdrawiam Tomek

  • @stefaniafraczkowska
    @stefaniafraczkowska 5 днів тому +1

    Pozdrowienia
    i ukłony
    dla Panów Generałów, słucham
    od początku
    do końca,
    a czasami
    dwa razy,
    niestety
    z przerwami, bo obowiązki wzywają...
    ❤🎉😮❤🎉😂

  • @Milek_90
    @Milek_90 6 днів тому +2

    3:51 nie zgadzam się ze stwierdzeniem, że gra to synomin zabawy. wystarczy spojrzeć na przykład dziedzinę matematyki - TEORIA GIER, zresztą wszystkie obecne modele decyzyjne (zwłaszcza militarne i strategiczne) mają swój rodowód z metody Monte-Carlo (skojarzenie z kasynem jest jak najbardziej na miejscu)

  • @TheGagarin12
    @TheGagarin12 6 днів тому +4

    Gry paradox w stylu europa universalis, hoi itp. Polecam bardzo bo to rozwija wg. Mnie kulturę myślenia syrategicznwgo

  • @Aga-j2i
    @Aga-j2i 5 днів тому

    Moje ulubione odcinki:
    1. Rola broni jądrowej w obronie pokoju
    Nie zdawałam sobie sprawy z tego jak wyglądały początki, perspektywa USA, ich nieświadomość i późniejsze kontrowersje związane z samym faktem istnienia tej broni. Zrobiło to na mnie wrażenie.
    2. Wojna w cyberprzestrzeni
    Zadziwiający rozwój technologii doprowadził do potrzeb obrony w obszarach, których wcześniej nie przewidziano. Jestem bardzo ciekaw jak w przyszłości będziemy definiować granice w miejscu, do którego mają dostęp ludzie z całej Ziemi.
    3. Pierwszy odcinek Ground Zero :D
    Przed tym programem byłam ignorantką w obszarze strategii. Pierwszy odcinek spodobał mi się tak bardzo, że obejrzałam wszystkie kolejne i nadrabiam moje braki w edukacji 😅

  • @grzybeklampucerek4507
    @grzybeklampucerek4507 6 днів тому +1

    "Mądrzy ludzie uczą się na własnych błędach. Ale ci naprawdę bystrzy uczą się na cudzych" - Brandon Mull

  • @plrc4593
    @plrc4593 7 днів тому +2

    Grałem w wiele gier Zalewskiego, bardzo dobre. W ogóle Polacy robią jeżeli chodzi o jakość wykonania chyba najlepsze gry wojenne na świecie. Oglądałem sobie wywiad z nim na YT na krótko przed inwazją na Ukrainę. Został zapytany czy Rosjanie mogliby zaatakować z Białorusi. Powiedział, że jeżeli zaatakują to przegrają. Pomiędzy Białorusią, a Ukrainą są bagna poleskie. One są gigantyczne, widoczne z kosmosu. Nigdy żadna armia nie atakowała przez bagna poleskie aż do 2022.

    • @Salemkowe
      @Salemkowe 6 днів тому +1

      Też gram, ale mam sceptyczną opinię, nie mniej, żeby nie było, że jestem jak ci eksperci od reprezentacji, to nie siedzę na kanapie bezczynnie, ale sam robię własny system. Czemu? Uważam, że pan Zalewski niestety nie obrazuje wielu aspektów w swoich tytułach i koloruje rzeczywistość. Oczywiście nie wiem, jak wyglądają gry jego na potrzeby wojska, ale te komercyjne niestety nie obrazują rzeczywistości. Nie chodzi mi o głębię szczegółów, ale już sam fakt, że rosyjskie oddziały nie są zaprezentowane zgodnie z doktryną rosjan, oraz nie odzwierciedlają faktycznej siły ognia

  • @sawomirchrost8044
    @sawomirchrost8044 4 дні тому

    pierwszy odcinek, pamiętam jak się ucieszyłem ze tacy ludzie jak Panowie są w strukturach państwa Polskiego, miałem taka nadzieje i się potwierdziło, potem 10 z prof. Eliotem Cohenem, ten odcinek to poezja dla uszu i ducha i 12 odcinek, który otwiera oczy na Polskę dzisiejszą, niby się to wie ale dobrze usłyszeć od innych

  • @pilots4466
    @pilots4466 6 днів тому +1

    Jak zwykle wysoka jakość, ciekawe treści i rewelacyjny poziom rozmowy 💪

  • @lolman3636
    @lolman3636 6 днів тому +1

    Komentarz dla zasięgów!
    Jedziecie dalej Panowie

  • @panwkratke
    @panwkratke 6 днів тому +2

    Sa fachowcy, jest kawa, wszystko jest ;) Pozdrawiam Panów!

  • @event151
    @event151 6 днів тому +2

    Jestem przekonany, że Szanowny Pan Wojciech Zalewski nieźle się ubawi przygotowując bitwę zwaną jako Bitwa o krowę między Świdwinem a Białogardem z 1469r.

  • @przepisnatatuaz651
    @przepisnatatuaz651 6 днів тому +1

    Piękna sprawa. Tak powinniśmy rozmawiać 🔥

  • @StarLight...
    @StarLight... 6 днів тому +4

    Czy może ktoś polecić jakąś grę strategiczną na Androida mniej wiecej w temacie?

  • @grubson8973
    @grubson8973 4 дні тому +1

    22 na 22 od deski do deski. Aż szkoda że poniedziałek jest tylko jeden w tygodniu. Pozdrawiam prowadzących , super robota

  • @ukaszkowalski8729
    @ukaszkowalski8729 6 днів тому +3

    Świetny program.

  • @MarCBlood
    @MarCBlood День тому

    Na wstępie tylko podsunę propozycję, że ewentualna nagrodę mogliby panowie okrasić swoimi autografami, laureat z pewnością nie będzie miał wam tego za złe.
    Moje typy 3 najlepszych odcinków to:
    -9, Nowa wschodnia flanka NATO w polskiej strategii, za przedstawienie perspektyw poszczególnych członków sojuszu. Trochę się zmieniła potencjalna konfrontacja z Rosją gdy do sojuszu dołączyła Finlandia i Szwecja.
    -12. Polski złoty wiek - jak go wykorzystać. Za starania w przywrócenie Polakom nadziei w nasze państwo, oraz za słowa pana Sławomira padające w 1:24:20 które chyba kogoś w KPMR zabolały.
    -19. PISM Strategic Ark - super podsumowanie ciekawej konferencji z wartościowym komentarzem.
    Ciężko się wybierało najlepsze 3 z 22. Tak naprawdę każdy odcinek ciekawie się oglądało, jak np. te o wojskach cyberprzestrzeni i wywiadu, choć goście nie zdradzali szczegółów. Zbliża się okres wakacyjny, wiec pewnie będzie przerwa w nadawaniu Ground Zero. Życzę czytającym udanego wypoczynku, a prowadzącym także powrotu z świeżą energią do prowadzenia programu.

  • @Filemons123
    @Filemons123 5 днів тому +2

    Super!

  • @Trelemorelebax
    @Trelemorelebax 6 днів тому

    Moja trójka najlepszych spotkań to (choć naprawdę z trudem je wytypowałem bo w zasadzie o każdym mógłbym coś dobrego napisać):
    #22 - Gry wojenne - jako fan Taktyki i Strategii i ogólnie gier strategicznych nie mogę pominąć tego odcinka - troszkę ubolewam że mając tak wybitnego stratega i znawcę sztuki operacyjnej jak Pan Zalewski nasze wojsko i Ministerstwo Obrony nie korzysta bardziej z jego wiedzy i umiejętności - mam nadzieję że się mylę. Naprawdę przyjemnie się słucha tej rozmowy.
    #14 - Źródło polskiej kultury strategicznej - Uwielbiam prof. Andrzeja Nowaka - zawsze ma coś mądrego do powiedzenia - tym razem analiza jakże bogatej historii polskiej kultury strategicznej w pigułce, jestem miłośnikiem historii i ten odcinek słuchałem z wypiekami na twarzy. To jeden z tych odcinków które powinien obejrzeć każdy, też uważam że w polskiej historiografii jest wiele szkodliwych mitów które trzeba wyjaśniać, właśnie tak wyjaśniać!
    #12 - Polski złoty wiek - prof. Piątkowski w tym czasie gościł w wielu programach i widząc go w Ground Zero już spodziewałem się wtórnej rozmowy bo już parę jego wywiadów widziałem i mogłem się spodziewać jak będzie przebiegać dyskusja, jakże się myliłem - świetnie prowadziliście rozmowę i podejmowane tematy były świeże, po prostu ciekawe i merytoryczne. Wywiad inny od reszty które udzielił prof. Piątkowski
    Dziękuję za wysiłek który niewątpliwie wkładacie w te rozmowy by były ciekawe i merytoryczne.

    • @edx_dex
      @edx_dex День тому

      Stratega i znawcę sztuki operacyjnej???I taki znawca stworzył bitwy II wojny światowej? HEHE. Albo Bitwy 41-45? no proszę. Przecież to jest pośmiewisko w światowym gameboardzie. Widziałeś dobrą grę opartą o strategię i sztukę operacyjną? Przejrzyj opracowania niemieckie, amerykańskie...Żałosne.

  • @kitankitanowicz859
    @kitankitanowicz859 6 днів тому

    Jeśli chodzi o bitwy, myślę że ciekawy scenariusz do odtwarzania przedstawia bitwa o Khasham gdzie doszło do starcia między siłami USA a jednostkami Wagnera, oczywiście USA posiadało miażdżącą przewagę ale może, dałoby się ją niwelować. Natomiast jeśli chodzi o najlepszy odcinek to pierwsze miejsce należy się sojuszom z Panem Dybczyńskim, bardzo przyjemnie wytłumaczone zawiłości sojuszy i tego że nawet nasz sojusznik może nas penetrować, dodatkowo Dr Dybczyński jest świetnym mówcą i bardzo przyjemnie się go słuchało.
    Drugi najlepszy odcinek to ten dzisiejszy, bardzo rzeczowe wytłumaczenie na czym polegają gry wojenne oraz jak istotne dalej są papierowe wersje, które pozywają niwelować koszta, oraz ciekawostka z chybieniem 5 pocisków manewrujących w koszary, myślę że to było najlepsze wytłumaczenie tego jak nieprawdopodobne scenariusze mogą jednocześnie być tymi najbardziej realnymi.
    Trzecim najlepszym odcinkiem myślę, że jest ten o Tajwanie. Dotykał kwestię nie tylko istotną, której waga rośnie z czasem co dodatkowo tłumaczył coś co nie jest tak bliskiem w postrzeganiu jak choćby Izrael i pokazywał w świetny sposób czym i na jaki okres czasu przypada pojęcie „okna możliwości”. Od siebie dodam, że świetny program i pomógł mi zrozumieć bardzo dużo kwestii

  • @marekmatuszewski7749
    @marekmatuszewski7749 6 днів тому +1

    dla mnie super program dziekuje

  • @slaw19801
    @slaw19801 6 днів тому +1

    Super ! a ja do tej pory tylko na Memoir 44 [z dodatkami] jadę !

  • @PatBart537
    @PatBart537 7 днів тому

    Jak zawsze dobrze Panów posłuchać. PozdRawiam. Łapka w górę ode mnie poszła.

  • @kingak4514
    @kingak4514 День тому

    T.Siemoniak powiedział w wywiadzie ,że minister Błaszczak sam wybrał tych generałów ,a oni kilka dni przed wyborami złożyli dymisje.
    12 maja 2024 cytat :"Apeluję o rozsądek i ważenie emocji, abyśmy nie dawali pożywki ambitnemu i agresywnemu przeciwnikowi, byśmy nie dawali się dzielić na grupy; by nigdy więcej nie dochodziło do sytuacji, które pomagają przeciwnikowi, a szkodzą nam" - napisał Dowódca Operacyjny RSZ gen. Tomasz Piotrowski."

  • @andrzejtuchowski8912
    @andrzejtuchowski8912 6 днів тому +1

    Panowie ciekawa rozmowa, 👍.

  • @bartek8978
    @bartek8978 2 дні тому

    Do tak dlugich programow powinny byc dodawane kody czasowe, lajkujcie zeby widzieli.

  • @simonjura
    @simonjura 6 днів тому

    Jeden z najlepszych odcinków jak dotychczas

  • @nikodemlewandowski5681
    @nikodemlewandowski5681 6 днів тому

    Komentarz dla zasięgów!!! Super materiał, super gość, super odcinek 🤍

  • @equos5060
    @equos5060 6 днів тому

    "Gry wojenne są bardziej skomplikowaną rzeczą niż przesuwanie małych żołnierzyków po papierowych planszach".
    Jako wieloletni gracz Warhammera, biorę to do siebie osobiście :D

  • @kingak4514
    @kingak4514 19 годин тому +1

    Cytat " Ja widzę realny postęp wśród oficerów Wojska Polskiego, którzy zaczęli bawić się grami. Oni podejmują decyzje zupełnie inaczej. "
    Ekspert Instytutu Bezpieczeństwa i Strategii oraz autor gier strategicznych, Wojciech Zalewski

  • @jakubjan7240
    @jakubjan7240 4 дні тому

    To jest ten Pan co na oczach Bartosiaka oklepał topowych strategów w Pentagonie ;) szacunek

  • @Chrispellos
    @Chrispellos 4 дні тому +1

    GROUND ZERO #14: ŹRÓDŁA POLSKIEJ KULTURY STRATEGICZNEJ - PROF. ANDRZEJ NOWAK
    GROUND ZERO #8: ROLA BRONI JĄDROWEJ W OBRONIE POKOJU
    GROUND ZERO #5: PŁK PIOTR KRAWCZYK - BYŁY SZEF AGENCJI WYWIADU
    To jest moje subiektywne TOP 3. Chyba najważniejszy program i moim zdaniem najlepszy był #14, pozwolił odczarować bardzo dużo mitów, które się nawarstwiły przez lata. Dosyć dosadnie wytłumaczył uproszczenia, które przewijają się w kółko, zwłaszcza w głównych mediach, a później są powtarzane, przy rodzinnych dysputach. Co sprawia, że najmłodsi są tym karmieni od samego początku, jak wtedy taka osoba ma później odczuwać dumę z kraju oraz odczuwać obowiązek wobec niej, skoro jej pierwsze autorytety stawiają nas jako wiecznych frajerów.
    Świetna robota, dzięki wielkie za Wasz wkład i misję w zmianę świadomości narodu. Nie zdawałem sobie sprawy jak wielu rzeczy, które się dzieją zarówno w kraju jak i na świecie po prostu nie rozumiałem. A teraz posiadając chociażby bazę poznaną z Ground Zero dużo łatwiej mi zrozumieć, dlaczego coś dzieje się zarówno w kraju z którego pochodzę i mam tam rodzinę, jak i kraju w którym obecnie mieszkam.
    PS. Jednak najważniejszym odcinkiem jest odcinek #1, gdyż Panowie zdecydowaliście się wyjść z Waszą wiedzą i spostrzeżeniami do ludu. Szkoda, że z biegiem czasu zainteresowanie się zmniejsza, ale to jednak było pewne, że w pewnym momencie zostanie mniejszość, którą to po prostu interesuje, być może powstanie jakiejś krótszej i łatwiejszej formy, byłoby dobrym rozwiązaniem, aby zachęcić nowych widzów do oglądania dłuższych i trudniejszych w odbiorze rozmów w Ground Zero.
    Trzymam kciuki i pozdrawiam z okolic północnych Pirenejów.

  • @ukaszokuniewicz9285
    @ukaszokuniewicz9285 6 днів тому +1

    Jak zwykle majstersztyk ❤🎉

  • @joachimschumacher9267
    @joachimschumacher9267 6 днів тому

    Dziękuję!

  • @majadominika6862
    @majadominika6862 5 днів тому +2

    Dla zasięgów

  • @petrosguasos530
    @petrosguasos530 4 дні тому

    Pomysł na idealną wrecz grę: cały front wschodni NATO vs. Rosja, na poziomie strategicznym, akcja w czasie teraźniejszym.

  • @marcinstolarek350
    @marcinstolarek350 7 днів тому +2

    Gry wojenne to bardzo ciekawy temat,dopiero zaczynam material i ciekaw jestem jak to pojdzie.

  • @lordsinu
    @lordsinu 6 днів тому +2

    👍

  • @bartn7669
    @bartn7669 6 днів тому

    Świetne, naprawdę

  • @jezusziomowski8659
    @jezusziomowski8659 5 днів тому +1

    fajnie jakby było więcej map

  • @Lukaszz26
    @Lukaszz26 6 днів тому

    Ciekawy odcinek

  • @mateuszb6712
    @mateuszb6712 3 дні тому

    Pytanie: czy planujecie Panowie odcinek o misjach w Afganistanie? Ewentualnie o wspolpracy GROMu z Navy Seals.

  • @edx_dex
    @edx_dex День тому

    Gry, które tworzy Pan Zalewski w porównaniu do wydawnictw (zespołów) zachodnich to jak nie przymierzając maluch do mercedesa. Z czym do ludzi?Ciągnie syna za uszy, choć ten ani nie ma wiedzy, ani umiejętności, ani tak na prawdę chęci, by przejąć "biznes ojca" Jego jedynym sukcesem stało się to, że wyrżnął konkurencję w Polsce i dzięki znajomościom, spotkaniom, imprezom i hektolitrom whiskey i tysiącami cygar przejął wojskowych sztabowców w Polsce. Przykre to, bo był czas, w którym mogliśmy "zrewolucjonizować" nasze krajowe gry wojenne i zamienić przaśne "heksy" na nowoczesne międzynarodowe standardy.

  • @marcinstolarek350
    @marcinstolarek350 7 днів тому +3

    Panowie powinni wydawać wywiad osobno i tydzień strategiczny osobno. Grupa widzów na oba filmy jest zupełnie osobna.

  • @Themonk159
    @Themonk159 7 днів тому +8

    Malo o grach. Pan Zalewski wydaje setki gier ale o słabej jakości z systemem walki archaicznym z lat 80.

    • @Salemkowe
      @Salemkowe 6 днів тому +1

      Znaczy należy rozdzielić system od technicznego wykonania, które jest w ostatnich dobre, ale systemy, zwłaszcza WW3 lub B21 nie obrazują tego, co "widzimy" i tego, "czego nie widzimy, a co jest". Niestety fakty nie są tak kolorowe, jak rzeczywistość w uniwesum TiSu, gdzie mamy hordy dzikich rosjan, oraz niepokonane, zawsze najlepsze wojska NATO... no i system, zwłaszcza B21 i B35 to jak myślenie francuzów z 1940 o wojnie z III Rzeszą. Robię własną grę, jeśli jesteś chętny, to zapraszam do kontaktu

    • @bastektrans
      @bastektrans 6 днів тому

      Bo jest rzut kostką

    • @bastektrans
      @bastektrans 6 днів тому

      @@Salemkowe zejdźmy do wspólnych mianowników - co to WW3 i B21/35 - (World war 3 i bombowiec stelth czy co?) „niepokonane najlepsze wojska NATO” nie kojarzę takich sugestii. W Wargame i samymi Holendrami da się wygrywać, czy Polska sprzed 85”. (Z założeniem ilościowym [ala naloty dywanowe USA w 43].
      I pytanie drugie jaką grę tworzysz? Rzucać będziesz kostką?

    • @Salemkowe
      @Salemkowe 6 днів тому

      @@bastektrans no rzucać kostką będę. WW3 to system Zalewskiego na szczeblu batalionu/pułku/brygady. B21 to system szczebla kompanii, zaś B35 to system szczebla batalionu, ale w realiach II WŚ, gdzie masz więcej podobnych punktów z B21.
      Co do wojsk NATO, to nie widzę możliwości, żeby jednostki polskie miały same BWP Borsuki, a tak jest w WW3 właśnie, więcej powiem, autor daje Polsce nie M142, a M270 jako artylerie rakietową. Skoro o niej mowa, to artyleria rosyjska jest w brygadach, zaś zachodnia w dywizjonach, a mają taką samą siłę wg autora. Nie logiczne jest też to, że rosyjskie brygady i pułki są reprezentowane przez jeden żeton, mimo, że w niektórych aspektach to rosjanie mają przewagę w uzbrojeniu (artyleria i systemy plot) w porównaniu z typowym związkiem taktycznym NATO. Z wielu innych powodów niestety tytuły pana Zalewskiego zalatują mi hura optymizmem. Mam nadzieję, że wojskowe gry są bardziej rzetelne w porównaiu z tymi do sprzedaży. Osobiście cenię pana Zalewskiego, ale niestety nie mogę się zgodzić z oceną faktycznego stanu rzeczy.
      Wracając do tematu mojej gry, to gra będzie też w skali batalionowej, ale z uwzględnieniem różnych aspektów decyzyjnych, które wpływają na wygląd pola bitwy. Na razie system powstaje pod czasy nam współczesne, ale po wydaniu gry, jeśli się przyjmie, zamierzam ruszyć z II WŚ i okresem Zimnej Wojny.

    • @bastektrans
      @bastektrans 6 днів тому +1

      @@SalemkoweSz.P. Celowo komentarzem włożyłem kij w mrowisko. Bo choć proponowane w programie gry to pewnie fajny sposób spędzania czasu. I nie wątpię w wysokie iq Pana Zalewskiego.
      Po pochyleniu się nad Pana tekstem nadal zachęcam do próby swoich sił we wspomnianym wcześniej tytule Wargame. Rozumiem rozterki nad „brakiem logiki w aspektach siły i możliwości związków taktycznych” w Wargame te problemy nie istnieją a jeśli nawet istnieć wg Pana będą ma Pan możliwość weryfikacji talii oraz jej modyfikacji. Czyli nie tylko wspomniana w programie geografia ale także technologi ilość jakość siła bojowa rozstawienie i co najciekawsze brak turowości ((- strategia pola walki czasu rzeczywistego (nie że teraz ja potem Ty i znowu ja ale najpierw pójdę zrobić kawę))… rozstawienie i co uważam za kluczowe jaka altyleria co za samolot i gdzie wlecieć ma tu i teraz! Nie za dwie tury… tylko za parę minut. Gdzie i kiedy wysłać czołgi (bo muszą dojechać) itp itd. Przemawia do mnie kostka- losowość zdarzeń (popsuł się nie trafił, mina) ale w Wargame też jest nie trafił albo trafił ale bez kill.
      Ja zachęcam do próby. Następnie opinii bo może Wargame to jest jednak przyszłość kształcenia kadr. Bo ja mam taki problem do wojska czy policji pójść nie mogę - wg mnie policjant który żyje nie jest policjantem a w wojsku generał by ze mną nie wytrzymał psychiczne - czyli … wiadomo. Pozdrawiam szczęścia z grą życzę. Proszę spojrzeć na Wargame przed wydaniem swojego dzieła w celach czysto rozwojowych ( może coś wniesie do Pana projektu, bo ja serio do dziś uważałem że generałowie to w Wargame grają nie w planszówki) Zgadzam się, znaczy wyobrażam sobie że profil napastnika lekkoducha głupka czy obrońcy to i planszówka szybko zdiagnozuje👀 Wargame w mojej ocenie najszybciej zdiagnozuje prawdziwego dowódcę tu i teraz. Jak bym to zrobił. Mają 10 godzin na wdrożenie w zasady i mechaniki po 10 godzinach konfrontował i porównywał straty. Szybka piłka.

  • @kosekfromkorea3250
    @kosekfromkorea3250 3 дні тому

    Ale boli Andrzejczaka ze stracil warszafke w 4 dni xDD

  • @kingak4514
    @kingak4514 День тому

    "T. Siemoniak komentuje wniosek o odebranie immunitetu M. Błaszczakowi ".

    • @kingak4514
      @kingak4514 День тому

      Nie było jeszcze takiego przypadku , aby podwładny podawał do sądu zwierzchnika .

  • @Lucas456
    @Lucas456 6 днів тому +2

    Jeśli to możliwe byłbym wdzięczny za podlinkowanie w opisie transmisji, źródeł gdzie można kupić niektóre z opracowań, bo np te przedstawione w tym odcinku bym chętnie kupił, a tak musze odwijać stream i szukać, a tak było by to dostępne 1 kliknięciem. A zresztą możecie podpisać zawsze jakieś umowy z wydawnictwami na promocję ich treści. Z góry dzięki jeśli się to pojawi.

  • @jakubacki4319
    @jakubacki4319 6 днів тому +1

    Wybitni ludzie z Polski muszą wyjeżdżać bo tutaj czycha zemsta za najlepsze miejsce na świecie, państwo w którym rządzą pokemony które chcą poznać Tuska lub innego guru…

    • @hidetomotakanashi7588
      @hidetomotakanashi7588 4 дні тому

      Oj tacy wspaniali ci ludzie wybitni, zamiast podjąć rękawice i zawalczyć o najlepsze miejsce na świecie, biorą nogi za pas tam gdzie im łatwiej. Potem pewnie siedzą na YT i smarują takie komentarze jak powyższy.

  • @mechanikaciala
    @mechanikaciala 6 днів тому

    🎉

  • @sebatadych8333
    @sebatadych8333 6 годин тому +1

    Znakomity format

  • @karlgie
    @karlgie 5 днів тому

    Za mną godzina programu a mam wrażenie że Pan Wojciech mówił góra przez 5 minut...

    • @karlgie
      @karlgie 2 дні тому

      Dokończyłem. Niestety nie wiem czy gość chociaż jedna wypowiedź miał szansę dokończyć

  • @konradidzik2375
    @konradidzik2375 4 дні тому

    Ciekawe jest to że pan Zalewski ma sporo hejterow wsrod polskich hobbystycznych graczy w gry wojenne. Troche to polskie piekielko pewnie, ale tez od gier TiSu można sie odbic i trzeba grac "zgodnie z duchem" bo czegos tam w zasadach brakuje albo jakies mechaniki i rozwiazania przyjete przez autora sa krytykowane. Sama rozmowa niezwykle interesujaca :)

    • @edx_dex
      @edx_dex День тому

      Nie hejterów, a ludzi którzy widzieli od środka jaki jest Zalewski, jak niszczył ludzi i jak ciągnął za uszy synka. To tak na start.. Jego przewin jest wiele wiele więcej. Nigdy monopol nie doprowadził do rozwoju, a niestety polski rynek gier strategicznych jest martwy przez właśnie Pana Zalewskiego.

  • @koprolity
    @koprolity 7 днів тому +7

    Wróżki mogłyby się sporo nauczyć z tego materiału.

  • @cya3mdirl158
    @cya3mdirl158 7 днів тому +1

    System złocień

  • @lordsas9277
    @lordsas9277 6 днів тому

    Generał mówi jak polityk mówi żeby nic nie powiedzieć konkretnego (aby nie urazić, aby nie zdradzić nie wiem czego tajemnic strasznych), po prostu lanie wody chyba, że nie ma nic do powiedzenia i się kręci w kółko.

  • @plrc4593
    @plrc4593 7 днів тому

    31:48 - zaczyna się o grach wojennych.

  • @kurtvonnegutt6145
    @kurtvonnegutt6145 5 днів тому

    Krzywa Gaussowska... Przecież pole bitwy, to nie jest krzywa Gaussowska. Śmiechłem 😅

  • @mgdz4655
    @mgdz4655 6 днів тому +2

    I teraz sobie wyobraźcie że zapraszacie do gry tzw polityka na poziomie intelektualnym Kołodziejczyka lub innego tygryska . Jedyny scenariusz który może być realizowany to ewakuacyjny pt: ratuj się kto może

    • @edek123
      @edek123 6 днів тому +1

      A Blaszczak czy Kowalski ? Jeszcze gorzej 😂😂😂

    • @mgdz4655
      @mgdz4655 6 днів тому

      @@edek123 Większość ludzi po pół roku już zrozumiała , ty możesz też włączyć myślenie,to nic nie kosztuje

  • @patryksmigielski4204
    @patryksmigielski4204 5 днів тому

    Z czego się ku... P. Dębski śmiejesz?

  • @pawelc86
    @pawelc86 7 днів тому +2

    Ale nudy

    • @edek123
      @edek123 6 днів тому +4

      Prawdopodobnie brakuje ci inteligencji żeby zrozumieć o czym rozmawiają 😂

  • @bastektrans
    @bastektrans 6 днів тому +2

    Jest jeden mały problem. Mówicie panowie o prostych grach komputerowych. I raczej o turowych rozgrywkach. Rozumiem szanuję. Jednak czasy się zmieniły… już meldunek nie leci konno;) a operacyjne centrum dowodzenia ma obraz z wielu dronów przejrzystą sytuację na froncie działań. Czekałem na konkluzję / opinię gier współczesnych. Nie stety.
    Był Silent Hunter jest Cold Waters z modem Epic. Był Generl 1-999 jest Wargame Red Dragon. Tu szukałem w Państwa odcinku odniesień, komentarzy, porównań, diagnozy, debaty. Ja chylę czoła umysłom strategicznym lecz sam nie wiem choć się domyślam nad którym oprogramowaniem dziś w Akademii Wojennej nakazałbym się pochylać. I tam bym kadetów porównywał konfrontował. Wachlarz możliwości jednostek się zmienił od czasów Genral coś tam. Wyniki te są od razu. Punkty przejecia a straty własne i przeciwnika.

    • @edx_dex
      @edx_dex 23 години тому

      Zalewskie twierdzi, że nic nie trzeba robić... Wg niego stare dobre rozwiązania są najlepsze... Każdego, kto myśli inaczej - wycina i niszczy!
      Wspólcześnie na akademii gra się w gry TISu na heksach i dalej tygrysy prowadzą "walkę ogniową" i rozbijają wszystko, co złapią 2 heksy od siebie!