FEEDER SISTEM OD FLUOROCARBONA (jednostavno i efikasno)

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 11 кві 2018
  • Feeder montaža koju najviše koristim i koja mi se pokazala najefikasnija od svih koje sam probao. Trudio sam se da polako i detaljno pokažem kako vezujem ovaj feeder sistem, kako bi bilo što lakše drugima da ga prekopiraju.
    Vrlo osetljiv feeder sistem, ne mrsi se uz pravilno zabacivanje tako da pruža potpuni užitak u pecanju feeder tehnikom. Napravljena montaža od fluorokarbona, otporna na krzanja, dovoljno kruta da smanji mogućnost mršenja a ujedno se može koristiti više puta...
    Ukoliko imate nekih pitanja, rado ću odgovoriti a vi lajkujte ovaj video klip ako vam se svideo i pridružite se kanalu RIBOLOVIJA. Bistro!
    Prijatelj kanala - ribolovačka online prodavnica: www.sportskiribolov.co.rs/?tra...
  • Спорт

КОМЕНТАРІ • 47

  • @goksiizivanovic6510
    @goksiizivanovic6510 3 роки тому

    Bravo majstore..lepo objasnjeno

  • @farukbrestovci9062
    @farukbrestovci9062 6 років тому

    hvala ti na savetu prijatelju,I bistro

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  6 років тому

      Nema na čemu, uvek... BISTRO!

  • @boba6478
    @boba6478 6 років тому

    Pozdrav prijatelju, zaista dobar i poučan video, hvala ti na korisnim savetima, naročito onima koji nisu još savladali sve tajne ove divne tehnike.Reci mi ako stavim vrtilicu na kraju pletenice, da li ona ide direktno na fluorocarbon, ili se pravi mala omča kao u videu, pa se onda veze, i kako menjaš predveze koji su vezani putem omča na omču, da li cvikuješ makazama ili ima neki lakši način, da ne bi gubio u duzini predveza.

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  6 років тому +2

      Pozdrav Bobo, vrtilica na kraju pletenice je svakako dobra jer kompenzuje uvrtanje i treba je stavljati. Ja je stavljam direktno na fluorocarbon pa vezujem jedan običan čvor tako da vrtulica ima slobodu da se kreće u toj maloj omčici na kraju pletenice. Predveze možeš da menjaš tako što odvežeš čvor omča za omču - to jeste malo pipavo ali ako obe omče pritiskaš jednu ka drugoj (polako i nežno) čvor će da se otvori. Za odvezivanje korišćenje neke tanke igle može da pomogne, kao i da nakvasiš čvor da omče lakše mogu da skliznu. Inače ja lično često menjam predveze zbog udica i promenim od 5-10 udica u toku jednog pecanja. Udice menjam jer hoću da budu naj oštrije moguće, pa samim tim kad menjam udicu samo isečem komplet sa predvezom. Ovaj sistem sa fluorocarbonom je samo jedan od mogućih sistema koji ima svojih prednosti (krući sistem, manje se mrsi, štedi na materijalu za predveze...) ali ima i nedostataka (može da se uvija ako nema vrtilice i ako su predvez i međupredvez različite debljine). Ako nisi, pročitaj i moj komentar koji sam napisao Faruku, tu ima još korisnih informacija... Nadam se da sam uspeo lepo da objasnim, ako nešto još treba tu sam... Pozdrav

  • @ivanmilutinovic5055
    @ivanmilutinovic5055 4 роки тому

    Pozdrav, da li moze fluorocarbon da se koristi kao lead core na method sistemu isto bi gore stavio duplu vrtilicu i da li je taj kineski sufix pouzdan?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому

      Naravno da može, ja ga takođe koristim. Sufix sam koristio sve dok sam ga imao, sad ga više nema kod kineza gde sam ga kupovao. Verovatno se rasprodao, obzirom da je bio 250 dinara 100m. Možda ga ima u nekim drugim većim kineskim radnjama.

    • @ivanmilutinovic5055
      @ivanmilutinovic5055 4 роки тому

      @@RIBOLOVIJA moram pogledati da li ga ima kod nas u Sapcu u kineskim radnjama. Koja debljina i duzina je dovoljna za method, pecam na Savi gde ima malo krsa?

  • @farukbrestovci9062
    @farukbrestovci9062 6 років тому

    pozdrav prijatelju,hteo bih da te pitam oko sistema,ako predvez treba da je duzine 40-50.cm,koliko cm.treba da medju predvez,a koliko treba duzina glavnog predveza-as udicom

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  6 років тому +2

      Pozdrav i tebi Faruk. U slučaju ukupne dužine od 50 cm, ja bih stavio 25 cm međupredvez i 25 predvez. Nije pogrešno da ukupnu dužinu radiš iz jednog dela, bez međupredveza. Ja sam samo predložio ovaj sistem da bi se uštedelo na materijalu za predveze. Napraviš međupredvez a posle samo menjaš predveze koji su kraći pa samim tim i ne trošiš mnogo kvalitetnog najlona za predveze. Ja obično kada pecam na fider, sa sobom uvek nosim i meč štap. Predvezi za meč su mi 25 cm, pa na ovaj način mogu da koristim iste predveze koje sam spremio i za meč i za fider, tako mi je prektičnije. I preporučio bih još da na pletenicu stavljaš vrtilicu duplu ili trostruku zbog uvrtanja najlona. Ja sam u ovom video klipu vezivao omča za omču da bih pokazao pravilno vezivanje omča na omču. A ceo sistem sam testirao kada sam pecao na Bovanskom jezeru gde smo imali ribu skoro na svakom zabačaju. Obzirom da sam retko kada vadio sistem bez ribe, nije se dešavalo uvrtanje predveza, ali u svakom slučaju je bolje sa vrtilicom na kraju pletenice. Možeš predvez i međupredvez da radiš od najlona istog promera jer će onda tako uvrtanje da se prenosti istom silom sve do vrtilice, koja treba da neutrališe uvrtanje. Ako je međupredvez deblji od predveza onda će se predvez više uvrtati od međupredveza jer deblji najlon daje veći otpor uvrtanju (teže se uvrće prilikom izvlačenja sistema iz vode). Nadam se da sam nekako uspeo da pojasnim ali u svakom slučaju odgovoriću i na dodatna pitanja.

  • @boba6478
    @boba6478 6 років тому

    Pozdrav druže, imam jednu nedoumicu u vezi fluorocarbona. u klipu vidim da je on deblji od osnovnog monofila. je li to pravilo, ili može biti iste debljine ili malo tanji, kao medjupredvez, ili predvez za udicu. Koristio bi ga na Tamišu koji je ovih dana malo brži i mutniji a ima i prepreka na dnu.

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  6 років тому

      Pozdrav,
      Koristim deblji fluorocarbon jer on trpi najviše oštećenja, jer se nalazi u delu sistema koji je na dnu i od trave i kamena dolazi do grebanja. Sam fluorocarbon je otporan na krzanje ali ja volim da stavim malo deblji jer isti sistem koristim više puta, na više izlazaka...

    • @boba6478
      @boba6478 6 років тому

      hvala na savetu-

  • @andrijabujosevic1295
    @andrijabujosevic1295 4 роки тому

    Zdravo, da li je ovaj sistem kao ovakav bolji za stajacu ili tekuce vode? Zanima me za stajace, posto bi na njima pecao. Hvala

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому

      Andrija, sistem može da se koristi i za stajaće i za tekuće vode.

    • @andrijabujosevic1295
      @andrijabujosevic1295 4 роки тому

      @@RIBOLOVIJA Ok. I samo jos jedno pitanje, ovaj predvez za udicu (ispod uvijene strune) koji si stavio 75cm, koliko je pogresno sto sam stavio 25-30cm, posto taj deo s pocetka nisam lepo ukapirao.. dubina bare gde cu da pecam je mozda 1.5/2m. Hvala unapred.
      Pozdrav

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому

      Ne moraš taj deo da stavljaš, ti možeš samo predvez direktno na uvijenu pletenicu. Taj deo koji ja nazivam međupredvez služi da bi ti uštedeo najlon koji koristiš za predvez. Dužina predveza zavisi od toga gde ti riba uzima mamac. Detaljnije o dužini predveza možeš naći u ovom video klipu: ua-cam.com/video/Knf_uLtS_LU/v-deo.html

    • @andrijabujosevic1295
      @andrijabujosevic1295 4 роки тому +1

      @@RIBOLOVIJA hvala ti puno, Pomogao si mi dosta sa ovim klipom i objasnjenem. Pozdrav

  • @brankostojkovski519
    @brankostojkovski519 3 роки тому

    Izvini brate ako moze jedan kratak odgovor na pitanje: znam da ima beli crvi ali prvi put vidim da ima i crveni isto kao beli samo crvena boja, e sad dali ih sami pravite ili tako ih kupujete i gde nalazite pinkice???
    Hvala.

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  3 роки тому +1

      Kupiju se. Nema ih u svakoj radnji, samo u bolje opremljenim radnjama. A što se tiče istih crva kao obični samo crveni i oni se kupuju uz ove obične, bude po koji crveni među njima.

  • @brunoperica6447
    @brunoperica6447 4 роки тому

    Pozdrav, sta koristite kao osnovni najlon odnosno najlon koji ide na stap i masinicu?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому

      Zavisi koju vrstu ribe lovim. Za feeder ribolovi uglavnom 0,20 ili 0,22 gorila feeder. Koristim i konac 0,10.

    • @brunoperica6447
      @brunoperica6447 4 роки тому

      A ne smeta sto bi onda sistem bio od 0.25 fluorocarbona a osnovni najlon 0.22 jel on jaci ili sam krivo shvatio nesto, uglavnom bi za pocetak probao bijelu ribu pecao bi na nesto manjim rijekama sporijeg toka al dosta su prljave pa me zato brine koji bi najlon odgovarao najbolje dosta sam nov pa se ne razumijem najbolje.

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому

      Taj sistem od fluorokarbona 0,25 je samo u tom delu po kome kliza hranilica. Ujedno je on jači i otporniji na krzanje, kog neminovno ima na dnu. Ti predveze stavljaš normalne debljine 0,10 ili 0,12.

    • @brunoperica6447
      @brunoperica6447 4 роки тому

      Hvala vam puno kanal vam je odlican..veliki pozdrav!

  • @petarkapisoada3144
    @petarkapisoada3144 5 років тому

    Nisam ja neki majstor, pa me zanima, ovaj sistem je od 25, koliko sam gledao tvoje prezentacije, ti voliš baš tanje najlone, ovo 25 ne smeta ? Da li se posle svakog pecanja u principu skida ovaj feeder sistem, ili ga možemo držati na štapu neko vreme ?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому +2

      Fluorocarbon od 0,25mm ne smeta jer je on deo sisetema koji ne dolazi u kontakt sa ribom. Predvez na kome je udica treba da bude što neprimetniji i tu je debljina predveza jako bitna kako riba ne bi primetila zamku. Možeš da držiš sistem na štapu koliko god želiš, naravno dok ne odlučiš da ga zameniš. Ja skidam sitem jer posle pecanja rasklapam štap i mašinicu.

  • @vasilijecicic4309
    @vasilijecicic4309 6 років тому

    Koristim slican sistem, jedina razlika je sto ne stavljam drugi stoper iz razloga da ako dodje do pucanja osnovnog najlona ne ostane riba zakacena za hranilicu

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  6 років тому

      Vasilije, slažem se sa tobom u tom pogledu, ali to mi se nije desilo nikada jer koristim vrlo tanke predveze npr. 0,10 ili 0,12 a nikad deblje od 0,14. Osnovni najlon mi je 0,18 tako da će uvek pre da pukne predvez. Taj drugi stoper je koristan jer maltene u sekundi promeniš sa kliznog na fiksni sistem.

  • @zoranradonjic6369
    @zoranradonjic6369 5 років тому +1

    Dopalo se meni ovo i ja napravih po vašim uputstvima. Hvalim se prijatelju,(ja sam pocetnik, on znalac), on uhvati po sredini razvuče i puče ovaj od 25. Moje pitanje, koliku ribu on može da izvuče, a da ne pukne ?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому +3

      Zorane, to nema veze sa sistemom. Verovatno je taj tvoj znalac dovoljno jako povukao pa pokidao. Neki ribolovci čak pecaju šaranskim sistemima sa najlonom od 0.25 pa vade velike ribe bez kidanja. Ako ti znalac nije rekao da kod vađenja ribe može da se koristi borbena kočnica (drill na mašinici), onda evo ja ti to kažem, pa s tim u vezi možeš sa 0,25 da izvučeš bilo koji ribu uhvaćenu feeder tehnikom, samo treba da znaš da je zamoriš i da koristiš kočnicu mašinice na adekvatan način. Možda ti je najlon bio star ili bio oštećen pa je zato pukao ili je prejako znalac povukao. Zorane, sve može da se pokida kad se dovoljno jako zapne...

    • @zoranradonjic6369
      @zoranradonjic6369 5 років тому

      @@RIBOLOVIJA Ma jak je ovaj, 2 metra gradjevinac, inače ovaj fluorocarbon sam baš kupio zbog toga u formaxu 300 din, 20 metara....ok je odgovor

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому +1

      Hehe, pa taj može i štap da polomi ako ga uzme u ruke neoprezno. :)
      Povedi ga u radnju da ti testira pribor pre nego što kupiš ;-)
      Malo se šalim naravno, ali nemoj da brineš da će riba da ti pokida fluorocarbon 0,25 ako lepo podesiš da ti prokliza kočnica na jače zatezanje. Druga stvar je što ti je i predvez tanji od fluorocarbona 0,25, pa će sigurno riba pre da pokida predvez na kojoj je udica nego ovaj FC 0,25.

  • @user-yg5uh4ey3y
    @user-yg5uh4ey3y 4 роки тому

    Зашто је боље да буде трострука вртилица?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому

      Bolje se okreće i sa njom se sistem manje uvrće. Nije obavezna u ovakvom ribolovu kao u nekim varaličarskim.

  • @petarkapisoada3144
    @petarkapisoada3144 5 років тому

    Recite mi, meni se dopada ovaj glavni predvez, gde se kači hranilica. Ja inače kupujem vezane udice, da li je greška da najlon od udice direktno vezemo na ovaj fluorokarbon. Koju bi ste mi vi dužinu preveza sa udicom preporučili, ako želim pecati belu ribu, a ponekad staviti i šećerac...pa....ako naidje i nešto drugo ?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому

      Petre, naravno da nije greška. Možeš na fluorocarbon da vežeš direktno predvez a možaš da vežeš izmenjivu kopču pa da lako menjaš predveze. Dužine predveza koje ja koristim su od 25cm pa do 1,5m. Dužina predveza zavisi da li hoćeš da pecaš na tekućoj ili stajaćoj vodi i da li pecaš statično čekanjem duže vremna na udarac ili prezabacuješ na svakoh 15-20 sekundi. Reci mi gde bi pecao, tekuća voda ili stajaća?

    • @petarkapisoada3144
      @petarkapisoada3144 5 років тому

      @@RIBOLOVIJA Pecam Tamis, Tisa, ponekad i Dunav. Pravim prehranu na taj nacin, da vadim stap recimo svakih 10 minuta. Pecam sa jednim feeder, i sa jako osetljivim teleskopom, koji takodje ima hranilicu, tako da mi je tih 10 minuta optimalno vreme, tako i pravim prehranu. Hvala ti, pozdrav !

  • @silvesterstalone5109
    @silvesterstalone5109 4 роки тому

    Kada se koristi klizni sistem a kada je fiksna hranilica ... Od čega to zavisi !!!???

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  4 роки тому +2

      Ako je riba u hranjenju aktivna i pokretljiva na hranilistu fiksni sistem će omogućiti da kada riba uzme mamac, dođe do samozakačinjanja. Ako je riba slabo aktivna i ne kreće se mnogo tj usporeno, onda će klizni sistem omogućiti da se lakše detektuje uzimanje mamca preko vrha štapa. Ako ne možeš da se odlučiš koji sistem da koristiš onda probaj jedno i drugo pa vidi sta je efikasnije, a montaža u videu ti dozvoljava da brzo prelazis sa fiksnog na klizni sistem i obrnuto.

    • @silvesterstalone5109
      @silvesterstalone5109 4 роки тому

      @@RIBOLOVIJA Пуно вам хвала

  • @petarkapisoada3144
    @petarkapisoada3144 5 років тому

    I ne reci me, koliko predvez sa udicom treba da mi bude, ako pecam na tekucim vodama(Tisa, Tamiš) ako zabacujem svakih 7,8,9...minuta ?

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому +1

      Predvez od 50cm do 120cm, zavisi koliko je brza vodena struja. Ako je brža onda iide duži predvez a ako je sporija kraći. Kod tekuće vode vodena struja spira hranu iz hranilice i tera je nizvodno praveći trag na dnu. Poenta dužine predveza je da sa njim podesiš da udica bude na tom tragu. Ako je voda spora a ti staviš previše dugačak prevez onda si nizvodnije od tog traga ili ako je voda brža a staviš kratak predvez onda si ispred traga od hrane. I još jedna stvar, brzina vodene struje nije ista na samoj površini vode i na dnu. Na dnu je voda sporija nego na površini. Najbolja varijanta je da probaš više dužina predveza na samom pecanju pa da vidiš na koju dužinu se javlja najviše udaraca ribe. Ne mogu da ti kažem stavi tu dužinu i to je najbolje jer nema nejbolje dužine kad se govori uopšteno jer sve zavisi od trenutnog mesta na kome se peca. A treba isprobavati i duže i kraće i sam uvideti koji daje najbolje rezultate na konkretno tom pecanju na tom mestu.

  • @zoranradonjic6369
    @zoranradonjic6369 5 років тому

    Verovatno ne bi preporučio da na virbli koja spaja osnovni najlon sa medjuprevezom, ponekad probamo i sa drugom udicom, čiji predvez ne bi bio nešto baš velik ? naravno trostruka virbla.

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому +1

      Pozdrav Zorane. Nije bilo teško predpostaviti da ne bih to savetovao. Prvo nije sportski i nije fer prema ribi. Nema potrebe biti toliko predatorski nastrojen u ribolovu. Pecanje je uživanje i relaksacija a ne obaveza gde mora po svaku cenu da se uhvati riba. Podržavam princip uhvati i pusti. Pecanje na dve udice dovodi do situacija da se udica na kojoj nemamo ribu, zakači na neku prepreku i tako napravi problem koji može uzrokovati uginuće ribe, kidanje sistema i td. Ne podržavam sisteme sa dve udice.

    • @zoranradonjic6369
      @zoranradonjic6369 5 років тому

      @@RIBOLOVIJA Slažem se sa tobom. Uzmem ja ribu, ali sitnije vraćam. Mislim da je problem na drugoj strani, nisu pecaroši ti koji su smanjili riblji fond u našim rekama. To su ovi sa mrežama i strujom. Recimo da vam dam jedan primer, gde sam pokušavao da prijavim, ali mislim da kod nas nemaš kome. 200 metara. od pijace u svom dvorištu, čovek prodaje ribu, za šta svi znaaju da je strujom ubijena. Znam da nije tema, on tvrdi da ima ribnjak, u kom ribnjaku se nalaze smudjevi, deverike svih vrsta, babuške. Deveriku od kilogram, je prodavao 150 dinara. Znam da je to i stvar kulture, ali očigledno ni sistem ne funkcioniše. Takvi u sredjenim zemljama dobiju godinu dana. Izvini, znam da nije tema.

    • @RIBOLOVIJA
      @RIBOLOVIJA  5 років тому +3

      Vidi Zorane, to što si naveo kao primer verujem da je istina. Postoji problem oko krivolova i ne sprovođenja zakonskih mera ali nije samo to problem. Problem je i zagađenje voda ispuštanjem otrova direktno u vodu koji ubijaju sve. Nataložen otrov se zadržava godinama i decenijama i onemogućava da se živi svet oporavi. Međutim moram da napomenem da postoji jedan broj latentnih ribokradica koji su na granici krivolova i propisa. To su oni ribolovci koji bi upotrebili sva sredstva koja su manje kažnjiva od onih koja se smatraju većim prekršajem. Takvi ribolovci su na primer oni koji za sve što urade mimo pravila nalaze opravdanje tako što kažu: "Ako neko može da ubija strujom ili eksplozivom da postavlja mreže zašto onda ja ne mogu da grabuljam ili da pecam ribu u toku mresta". E to su oni navodno pošteni kad sami pričaju o svom poštenju a kad ih niko ne gleda onda haraju i trpaju u čuvarke sve što izvade iz vode. Potrebno je da ribolovci malo više povedu računa o prirodi oko sebe i živom svetu. Samo oni koji vole ribolov kao hobi i smatraju ga zadovoljstvom i uživanjem a ne kao izvor prihoda i interesa, razmišljaju o očuvanju ribljeg fonda na duže staze. Od sportskih i fer ribolovaca koji ribu vraćaju u vodu, nakon što im je pružila zadovljstvo u borbi, nikada nećeš čuti da kažu:" Što da ne nosim ribu kući kad onaj tamo bije ribu strujom". Ako smo stvarni zaljubljenici u prirodu gledaćemo da je sačuvamo i ako ne možemo ništa više da učinimo za prirodu onda bar da je zaštitimo od nas samih. Zar nije bolje napraviti lepu sliku sa ribom, vratiti je u vodu i omogućiti i ponovni susret sa njom... Eto Zorane ovo ti je moje mišljenje ukratko rečeno, a drugi neka razmisle da li moraju ribu da ubiju i ponesu kući...