Orkiestra "Chmielna" w rewji "Gwiazdy areny" 1970/1971 r

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 22 чер 2024
  • Pod koniec 1970 roku w Warszawie w nowym budynku cyrkowym na Powiślu przy ul. Kruczkowskiego 8, nazwanym „Teatr Rozrywki”, który już nie istnieje, została zorganizowana rewia „Gwiazdy areny”, w której udzial wzięla Orkiestra z Chmielnej, po sukcesie obu longplayów. Spektakl szedł od listopada 1970 roku do kwietnia roku nastpnego. Brał w nim udział pan Józef Kalinowski mieszkający nieopodal na ulicy Hożej 1a. Przechowywał u siebie cięższe instrumenty kolegów dalej mieszkających, żeby nie musieli ich wozić za każdym razem.
    Młody saksofonista Antoni Naraniecki, który grał na kontrakcie w sekcji rytmicznej akompaniującej cyrkowcom, a była ona umiejscowiona w wysoko umieszczonym nad areną podeście, poznał wówczas pana Józefa Kalinowskiego przedstawionego tym nazwiskiem i go zapamiętał, kiedy kierownik spektaklu zapoznawał zespól wykonawców.
    „Chmielna” wykonywała swoje przeboje na przemian z występami cyrkowymi, co pozwalało na przerwy w akompaniowaniu cyrkowcom.
    Niestety Cyrk na Powiślu działał tylko rok i został zamkniety, a po latach zburzony z powodu niebezpiecznej palnej konstrukcji nie nadającej się do modernizacji, zaprojektowanej przez bułgarskich architektów. Każdy występ był ryzykiem i z tej przyczyny, na widowni i w przejściach musieli dyżurować strażacy z gaśnicami na wszelki wypadek. Analogiczny budynek w Sofii, zaprojektowany przez tych samych projektantów, spłonął w 1983 roku w ciągu 18 minut.
    W opuszczonym niszczejącym budynku cyrkowym zostały sfilmowane w 1976 roku sceny do filmu „Brunet wieczorową porą”.

КОМЕНТАРІ •