ZE 07 - Proud, odpor, napětí jako chování vody

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 15 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 30

  • @jakubkabelka
    @jakubkabelka 4 роки тому +12

    perfektní videa, na tu kvalitu se divím, že tu není víc lidí :D

  • @lpskladivko4996
    @lpskladivko4996 3 роки тому

    byl bych radši kdyby si to měl více stručně, ale je mi jasné že pro lidi co to nikdy neviděli je to tak lepší. Doufám že v dalších dílech zmíniš i jednotky a různé hodnoty ktéré tam můžou být.

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому

      Je to tak jak říkáš. Svévolně jsem stvořil takový přístup proměnlivé náročnosti, že se začíná pomalu od prvního stupně základní školy a pak se dostávám na vysokoškoulskou úroveň. Nevím jestli je to optimální, ale nějak to vzniklo a snad si tam každý najde svoje.

  • @zaricihvezdicka962
    @zaricihvezdicka962 4 роки тому

    děkuji.

  • @jakubuman330
    @jakubuman330 3 роки тому +1

    Ahoj chtěl bych se zeptat, jak je možné, že u střídavého proudu s kapacitou je v kondenzátoru největší proud, když kondenzátor není nabitý a má 0 napětí, když napětí funguje jako tlak. Jestli je to hloupý dotaz tak se omlouvám :D

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому +1

      Nikdy žádný dotaz není hloupý, pokud chceš něčemu porozumět, tak se musíš ptát a já rád alespoň zkusím pomoct. Škoda že RLC obvody jsou ještě před námi, tak tě nemůžu odkázat na žádný video, protože ta tvoje otázka má poměrně dost zdlouhavou odpověď. Ptáš se proč v případě kondenzátoru přebíhá proud napětí o 90°. Sice ne uplně učebnicově, ale nejrychleji se dá říct, že kondenzátor je setrvačník napětí, tím pádem se napětí zpožďuje za proudem. Teď bych se ptal proč se napětí zpožďuje za proudem a na to by mohla být odpověď v 17-19 dilech o kondenzátoru.

  • @frantisek_heca
    @frantisek_heca 4 роки тому

    Mohu prosím dotaz? Motá se mi to. Elektrony se teda v el. proudu pohybují z atomu na atom? Pokud ano, tak jakmile jeden přeběhne na sousední atom, tak musí být ihned doplněna mezera sousedním elektronem? Tím pádem se jakoby o jeden elektron vždy posune celý obvod/okruh? Neustále musí být zachován stejný počet elektronů v atomech?

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  4 роки тому +1

      Dobrej dotaz! Díky. Předem řeknu, že nevím jistě, zběžně jsem zagooglil, ale potřebnou podporu jsem nenašel. Je to otázka na svět kvantové mechaniky, o tom vím jen z netu. Ale tipl bych si, že se můžeme na elektron při vedení proudu dívat jako na kuličku. Takže elektron se posunuje z atomu na atom, ale nemyslím si, že by v ten stejný okamžik přeskočily zároveň všechny elektrony. Nějaká časová prodleva tam bude, protože to by znamenalo, že se přenos informace, v našem případě elektromagnetické vlny šíří nekonečnou rychlostí. Přitom se elektromagnetické vlna šíř rychlostí světla. Takže musí docházet k nějaké silové interakci mezi elektrony. Stejně jak na sebe reagují sousední molekuly v trubce plné vody a přenášejí tlakovou vlnu viz video 4:20 . Jisti ještě něco najdu, tak doplním, ale nic neslibuju, jsem línej.

    • @frantisek_heca
      @frantisek_heca 4 роки тому

      @@nazornaelektrotechnika Děkuju. Jestli je to ihned nebo rychlost světla, to jsem zas tak moc neřešil. Spíš jsem si ani nebyl jistý, jestli se elektrony opravdu pohybují z atomu na atom. Jestli například jen nezpůsobí nějakou vlnu, tlak, jako magnet, na elektron ve vedlejším atomu. Takže určitě se elektrony pohybují z atomu na atom? A je pravda, že ten atom jakmile mu ubyl elektron, tak je v nerovnovážném stavu a přitahuje si odněkud elektron?
      Pak by mi dávalo smysl, že jedině v zapojeném okruhu se může toto předávací kolečko rozjet. Protože počet elektronů musí být zachován.
      Ale pokud by to takto bylo, tak jak si vysvětlit například blesk? Elektrony se přelijou do stromu/země? Odkud se vzaly, jaktože nechybí tam v nebi? :)

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  4 роки тому +1

      @@frantisek_heca Ano, elektrony se pohybují z atomu na atom. Počet elektronů musí být zachován. Ale v tomhle pohledu bych si to spíš představil naopak, že elektron tlačí na elektrony před sebou, kdyby nebyl obvod uzavřený tak se nemají kam natlačit.
      S tím bleskem sis právě odpověděl, před úderem blesku byl mrak elektricky nabitý, jako obří kondezátor. po výboji je náboj opět srovnaný. Mechanismus blesku je ve skutečnosti celkem složitý a pořád vše není jasné, protože bouřkovej mrak není zrovna "human friendly" :)
      Ale opakuju, jak přesně funguje elektromagnetické pole ti neřekenu, jednou jsem byl na přednáškách profesora Kulhánka, který učí na ČVUT elektromagnetismus a popularizuje vědu, především astronomii, některé přesnášky jsou i na UA-cam, padlo tahle věta "dnes už víme, že elektromagnetismus je realizován interakcí polních částic, což řeší obor kvantová elektrodynamika". To je téma nejspíš hodně nad výpočetní výkon mýho procesoru :)

  • @w0jt460
    @w0jt460 3 роки тому

    Ahoj mám jeden dotaz , když nechám hadicí téct vodu tak tu vodu tlačí voda, kerá právě vytéká z kohoutku.Ale kde se berou nové elektrony které by tlačily ty před sebou??

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  3 роки тому +1

      Ahoj, v baterii se uvolňují z chemické reakce, která probíhá uvnitř, dál elektrony prochází obvodem a usazují na druhé elektrodě baterie. V běžné elektrické sítí jsou volné elektrony už ve vodičích elektrárna jen dělá to, že je dává do pohybu. Obdobně jako bys měl uzavřený vodní obvod s čerpadlem. V obovodu už voda je, čerpadlo ji jen dává pohyb.

    • @w0jt460
      @w0jt460 3 роки тому

      @@nazornaelektrotechnika děkuji

  • @Dark_game275
    @Dark_game275 4 роки тому +1

    Kedy vide 18 . cast???

    • @nazornaelektrotechnika
      @nazornaelektrotechnika  4 роки тому +1

      Až budu zase moct pracovat, snad už brzy, více info na fb facebook.com/nazornaelektrotechnika1/photos/a.111811077016696/149802486550888/?type=3&theater

    • @Dark_game275
      @Dark_game275 4 роки тому

      @@nazornaelektrotechnika dakujem za odboved

  • @Dark_game275
    @Dark_game275 4 роки тому

    Planujes natocit aj pokus??

  • @gabrielsedivy5791
    @gabrielsedivy5791 2 роки тому

    Prvé video ku ktorému si dovolím byť kritický.
    1. Na strednej nám nik nevysvetľoval analógiu s vodou, a mám pocit, že to ani nebolo potrebné a neskôr to môže viesť k nesprávnym úvahám.
    2. Ak si dobre z chémie pamätám, tak väzby tvoria iba elektróny vo valenčnej vrstve, takže obrázok v 5:05 je nesprávne.
    3. Trojuhoľník U, I, R by som spravil tak, že U by bolo v hornom vrchole, I a R v spodných dvoch vrcholoch. Je to menmotechnická pomôcka pre vzorce. Keď zakryjeme nezámu, dostaneme zlomok alebo súčin. :)