Цікаво, стисло, інформативно! Класно що вставляєте схеми проектів, так легше спиймається інформація. Авдокушин часто вас згадує в своїх відео і вважає вас своїм колегою! Це важливе визнання, від такого авторитетного блогера! Удачі)
Антонио, і знову ти радуєш приємними новинами! Ці сходи на Шухевича ще до великої війни потребували ремонту, гранітні сходинки провисали прямо у людей над головами. Дивом нікого не прибило, коли деякі обвалилися. Серед місцевих навіть ходить байка, що коли впали дві гранітні сходинки з одного аварійного прольоту, то чув увесь мікрорайон - так гепнуло. На інші аварійні сходинки також після цього звернули увагу і прибрали завчасно. Один проліт був закритий вже багато років і ніхто з владних структур ніяк не реагував на звернення місцевих. Коли закрили всі чотири прольоти - перебратися на інший бік дороги стало проблемою - або обходь, або ризикуй спускаючись з мосту вищербленими кривими та вузькими сходами (я кожен ранок згадую тих супер майстрів "незлим тихим словом"!!!), де й влітку в кросівках не досить зручно спускатися, а зимою взагалі можна вбитися, бо сходинки обледенілі та нечищені - де протоптали люди там і ходимо. Зрозуміло, що зараз війна, і у міста більше нагальних проблем, але те, що місцевих нарешті було почуто, й щось з цим нарешті буде робитися,- дуже позитивна новина!
Спасибо большое за обзор! Надеюсь, что будет принято решение сделать помимо реконструкции путепровода ещё новую часть, чтобы была нормальная развязка. Т. о. трамвай будет посередине двух дорог)
Центральная Садовая порадовала. 30 км - единственная адекватная скорость для такой улицы, плюс наконец-то велосипедисты смогут нормально выезжать через Сады - их там немало. Берлинские подушки гораздо лучше лежачих полицейских: сильнее тормозят гонщиков, менее ощущаются на низкой скорости, не затрагивают автобусы. Уже давно пора на них перейти по всему городу. Еще бы фонарные столбы с тротуаров убрать.
Дякуємо ,дуже цікаво . Здається ,до Різдва не встигнуть запустити автомобільний рух тонелем .Ще дуже багато роботи , мабуть раніше 05 листопада плиту тонеля не забетонують .
Дійсно. Будівельники кажуть що обетонування накривної плити буде десть 5-6 листопада. А для відкриття руху потрібно ще багато-чого зробити. Тож дай Боже їм завершити тунель під новий рік.
Так вухо різанула назва станції метро Райдужна... тоді вж е Веселкова))) А якщо в честь озера, то Радункова... розумію, що то через стару назву озера, але може варто і станцію перейменувати вже?
Хочется верить что после завершения этой части сразу возьмутся за трамвай до левобережной, который реально улучшит транспортную ситуацию - в отличие от автомобильной дороги в пробку на рыбальском. Но похоже что виталик с кандибобой не наигрались в машинки в девяностые, так что автомобильные съезды гонят в три смены, а трамвай “не на часi” уже 25 лет как. Отдельный привет свидетелям метро на троещину, на стройке которого полный штиль.
метро в Киеве всегда строилось с помощью денег Кабмина , команда Зеленского не дала ,не дает и не даст ни копейки на метро в Киеве .В Днепре -да ! На мост в Таврийске ,конечно ! На дорогу Днепр - Решетиловка 115 млрд гривен ? Запросто .
Так. Якби виділили грошей на будівництво продовження лінії швидкісного трамвая від тоннеля спочатку хочаб до Лівобережної !!! Це дасть суттєве збільшення пасажирів з Троєщини , з Бальзака до діючого метро...
У генплані кличка він хоч і присутній, але остаточного рішення немає. Як казав колишній очільник Київгенплан Броневицький, то це на перспективу, в той час як з'їзду на Троєщину буде втілений у найближчі п'ять років (рахуємо від 2020-2021), а на Навої в найближчі 10-15 років
@@tashananimations2727 генплану Кличка як такого немає, він не затверджений. Місто живе за попереднім генпланом, розробленим ще до Броневицького. Але і в обох версіях Генплану є подовження траси через озеро далі по Стальського до Лісового, тож маємо надію що вони виконають проект до кінця.
@@SergBogan це прекрасно розумію, навіть з поправкою на це -- дуже часто. Хоча з іншого боку, можливо на перший час і треба звертати особливу увагу на зміни в дорожному русі.
За правилами дорожнього руху ці знаки діють до наступного перехрестя. Тож після кожного перетину з перпендикулярною вулицею їх доводиться встановлювати повторно.
Кожного разу, дивлячись на огляд цього об'єкту відчуття, що споглядаю як "гора народжує мишку". Такі масштабні дорого-вартісні роботи, які по суті закопування грошей, адже в глобальному сенсі вирішення транспортно-мостової проблеми Києва абсолютно нічого не вирішують. Міст стоїть, а заїхати і з'їхати з нього немає як. І ця стежечка, що так масштабно будують абсолютно нічого не вирішує
Ввечері буде набагато легше виїхати з Подолу та центру у бік Оболоні ,Троєщини та Куренівкі це точно .Хочь шось буде краще .Загалом держава повинна допомагати фінансувати таки будівництва ,цеж метро та міст стратегичний .
Ви хіба не чули, що це буде тимчасово? Потім добудують розв'язку, яка вестиме на Троєщину, Райдужний та Воскресенку. Але і те, що ми зараз маємо - це вже добре.
Саме правильно було б через озеро Райдужне на Микитенка і Стальського а це повний бред і викинуті гроші на вітер міст буде стояти ще гірше ніж Північний дтп буде із трамваєм а на Вершигори буде повний колапс.
Коллапс не бывает полным или неполным ,как и аншлаг .Но представляю какие пробки будут на пересечении с Перова и далее с Братиславской ,там тоже надо буде строить развязки в двух уровнях .
Ви теж із секти свідків Петрука? 😄 Тому що для Києва це не варіант через його велику кількість населення, площу, висотний рельєф правого берега, широку пойму Дніпра та віддаленість спальних масивів від центру.
@@uasalвідкрийте старі схеми трамваю, я з нової Воскресенки трамваєм міг потрапити і на Арсенальну і на Поділ і до Пущі. Це через Омелю було знищено стільки трамвайних колій
@@vladimirchub7526 мені не треба відкривати схеми, бо застав ті часи. Я не проти розвитку трамвайної мережі, але проти того, щоб розвивати її як альтернативу метрополітену. Пам'ятаєте скільки часу займала поїздка з Воскресенки на Поділ? Більше 40 хвилин! І це ще до тотальної автомобілизації. Про яку зручність і швидкість пересування містом можна говорити?
Може пропустив, але ніде не озвучували чому вирішили будувати тунель під залізницею, та ще й під гострим кутом? Залізничний міст, в тому місці виглядає куди більш простою спорудою.
@@Anton_Sydorenko я розумію, що цей маршрут не основний. Питання в тому, чому саме тунель, а не залізничний міст, а під ним дорога. Я не знаю, що дешевше з точки зору капіталовкладень, але залізничний міст точно виглядає менш матеріалоємким.
Якщо мова саме про цей тимчасовий зїзд то його зробили тунелем під залізницею в зв'язку з тим що якби робили це у вигляді естакади то був би надто великий підйом НАД залізницею, а потім ще й над розворотним кільцем трамваю.
30 августа 25 года?)))) Клычко обещал до 22 года закончить))) Так зачем спешить-давайте на 35 год перенесем. Люблю когда в Киеве ОДНОВРЕМЕННО делают сразу несколько мостовых переходов бригадами по 10-20 человек. Вместо того чтобы все силы бросить на 1 обьект быстро его закончить и приступить к следующему:10-20 строителей медленно ковыряяютсяна каждом из Киевских эстакад и переходов ГОДАМИ
Вітання. Незрозуміло для кого це все ремонтують!? Інфраструктура побуддована під робітників підприємст/заводів. Їх немає, а відповідно виникає питання: кому воно тра!? На моїй памяті під тим мостом немає пасажиропотоку, а отже воно те все є не рентабельне!? Побудували - ніхто не користувався, і відремонтують ні для кого. Теж стосується і тих травмаїв ради яких над коліями будували шляхопроводи. Пасажиропотік мізерний, і гілка трамваю є нерентабельна. А отже це лише конвульсії.
Це ви розкажіть мешканцям Троєщини, Воскресенки і Райдужного - величезним спальним районам, які стирчать у щоденних пробках на Північному мосту. Чи цим робітникам непотрібно діставатись до підприємств/заводів?
немає пасажиропотоку? що? скільки я разів тудою ходив до скаймолу, то завжди бачив там людей на зупинці, що під мостом. А і на травна люди піднімались теж. Але більше спуськалось. Тобто більше тих хто прибував на зупинку, і йшов до дому.
Дивно, чому досі у нас в планах розвитку будівництво 6-ти смугових магістралей, а не розвиток нормального громадського транспорту? Ми не будуємо трамвайну інфраструктуру, ми не організовуємо рух на перехрестях з пріорітезацією громадського транспорту, ми будуємо десятиліттями дорогезне метро в пливунах та закатуємо місто в дороги.
Метро - найзручніший, найшвидкісніший та найбільш місткий вид міського транспорту, який мають всі розвинуті світові міста-мільонники. Не кажіть дурниць.
@@uasal Метро це магістральний транспорт, також це дуже дорогий транспорт. Трамвй є набагато єфективнішим, дешевшим видом транспорту. Просто у нас його не розвивають та довели до стано повного непотребу. Якщо ви поцікавитесь як розвивають транспортну інфраструктуру в розвинених країнах які вміють рахувати гроші ви побачите що тма розвиваютьсаме трамваї. І вони там їздять так само надійно і швидко, і дуже місткі состави. ТАкож трамваї дуже зручно вбудовувати в загальну мережу, оскільки зручно робити пересадки.
@@kyrylomorozov280 повірте, цією темою цікавлюсь,' вже кілька десятиліть і поїздив по світу чимало. І з власного досвіду скажу, що трамвай - є чудовим видом транспорту для середніх і малих відстаней в компактних містах з населенням до 1- го мільйона. Київ же має більше 3 мільйонів і розпластаний на великі відстані через свої природні особливості - висотний рельєф, широка долина Дніпра з парками і лісами і промзонами. Через це ні про які швидкісні та пасажиромісткі властивості трамвая, як єдиного виду, говорити не доводиться. Його потрібно розвивати, але тільки лише разом з метрополітеном. Питання вартості - це питання якісного менеджменту, інвестицій та потенції міської влади, через це пройшли всі великі міста Європи та світу. Там де у влади компетентні спеціалісти - все працює справно.
В Париже 26 автомобильных мостов через Сену .причем фуры не пускают , продуктовые и прочие машины с 0 до 6 часов утра имеют право заезжать в город . А в Киеве ? Пять мостов , два из них из-за старости не выдерживают веса грузовиков , весь транзит идет по двум мостам при этом . Дефицит мостов очень большой .Нужны еще минимум два моста выше и ниже Киева через Днепр как воздух . Это нормальная практика мировая .
Новый разворт и асфальт...И уже срач.Горы мусора((( Грунтовка подпорных стен в ручную.В 21-ом веке в ручную((( Стеклянные остановки на дачном массиве. Летом в сонцепёк стоять на стеклянной остановке(((
Тяжелая физически работа , попробуйте потягать эту фанеру часа четыре в день или арматуру , вы еще скажете ,что они молодцы .Хотя первое впечатление ,что вразвалку работают . Это обманчиво .
Держим кулаки за то чтобы варвары не уничтожили озеро съездами поперек. Такое даже предлагать это уже повод ввести обязательную проверку у психиатра при трудоустройстве в кмда. Хотя после предложения засунуть Лыбедь под землю ради очередной дороги уже не удивительно. Давайте еще Днепр осушим и шоссе на 20 полос сделаем. Удачи местным в борьбе с кличковским дебилизмом.
где вы были ,когда комуняки загнали под землю Почайну и Лыбедь и там засрано все до невозможности было ? Когда строили парк вдоль проспекта Шухевича ,то откопали горы жедезобетона в виде обломков ,труб ,плит , дробили и вывозили месяц и закопали их при комуняках .
@@ВолодимирДавиденко-о2р там давно нема озера, а є калюжа, куди стікають всі брудні води з навколишніх вулиць і побутова каналізація з приватного сектора.
Антон, дякуємо Вам 🎉
Цікаво, стисло, інформативно!
Класно що вставляєте схеми проектів, так легше спиймається інформація.
Авдокушин часто вас згадує в своїх відео і вважає вас своїм колегою!
Це важливе визнання, від такого авторитетного блогера!
Удачі)
І вам дякую🤝🏻
Він руками маше весь час .
Дякую за огляд! Я буду очікувати подальші зміни
Дякую вам за якісний огляд продовжуйте цю рубрику.
Дякую! Гарний формат, гарно знято, стисло та інформативно. І добре, що таймінг як раз десь між огрядями Авдокушина і можна прогрес відслідковувати :)
Приємно дивитися Ваші цікаві відеоогляди, і з других об'єктів теж. Дякую
Дякую, шикарний огляд. Чудовий формат по тривалості. Я зараз не в Києві, тому цікаво, що відбувається
Обьект найцікавіший серед усіх !
Дякую за відео !
Антонио, і знову ти радуєш приємними новинами! Ці сходи на Шухевича ще до великої війни потребували ремонту, гранітні сходинки провисали прямо у людей над головами. Дивом нікого не прибило, коли деякі обвалилися.
Серед місцевих навіть ходить байка, що коли впали дві гранітні сходинки з одного аварійного прольоту, то чув увесь мікрорайон - так гепнуло.
На інші аварійні сходинки також після цього звернули увагу і прибрали завчасно.
Один проліт був закритий вже багато років і ніхто з владних структур ніяк не реагував на звернення місцевих. Коли закрили всі чотири прольоти - перебратися на інший бік дороги стало проблемою - або обходь, або ризикуй спускаючись з мосту вищербленими кривими та вузькими сходами (я кожен ранок згадую тих супер майстрів "незлим тихим словом"!!!), де й влітку в кросівках не досить зручно спускатися, а зимою взагалі можна вбитися, бо сходинки обледенілі та нечищені - де протоптали люди там і ходимо.
Зрозуміло, що зараз війна, і у міста більше нагальних проблем, але те, що місцевих нарешті було почуто, й щось з цим нарешті буде робитися,- дуже позитивна новина!
Спасибо большое за обзор!
Надеюсь, что будет принято решение сделать помимо реконструкции путепровода ещё новую часть, чтобы была нормальная развязка.
Т. о. трамвай будет посередине двух дорог)
Дякую за огляд! Приємно дивитися! Цей обьект найцікавіший серед усіх інших
Центральная Садовая порадовала. 30 км - единственная адекватная скорость для такой улицы, плюс наконец-то велосипедисты смогут нормально выезжать через Сады - их там немало. Берлинские подушки гораздо лучше лежачих полицейских: сильнее тормозят гонщиков, менее ощущаются на низкой скорости, не затрагивают автобусы. Уже давно пора на них перейти по всему городу. Еще бы фонарные столбы с тротуаров убрать.
А чого сильніше гальмують і одночасно менше відчуваються на низькій швидкості? Ніби все те саме, тільки довше і з діркою під автобус.
Технічний нагляд за будівництвом стає продюсером. Круто.
Дякую за Ваше відео
Дуже дякую за огляд.
Лайк україномовному контенту і особисто вам
🤝🏻
Дуже дякую за відео, як завжди, дуже цікавво і інформативно!)
🤝🏻
По метро, как и прежде, никакого продвижения нет. В Киеве всё делается не для людей, а для автомобилей. (
Автору ролика благодарность за работу.
На шляхопроводі потрібен не те що ремонт, а реконструкція та добудова ще одного прогону моста.
Так. Був здивований що не все відразу. Чомусь думав що саме так і буде. Бо надто сильно і так затягнули з ремонтом станції.
@@Anton_Sydorenko схоже, що трамвайний шляхопровід разом із станцією належить Київпастрансу, а другий іншій конторі.
Цей обьект найцікавіший серед усіх інших. Ваш вислів в усі медіа.😊
Дякуємо ,дуже цікаво . Здається ,до Різдва не встигнуть запустити автомобільний рух тонелем .Ще дуже багато роботи , мабуть раніше 05 листопада плиту тонеля не забетонують .
В нас прийнято все під новий рік відкривати) тому ще все попереду.
Дійсно. Будівельники кажуть що обетонування накривної плити буде десть 5-6 листопада. А для відкриття руху потрібно ще багато-чого зробити. Тож дай Боже їм завершити тунель під новий рік.
Дякую вам за працю якщо можна зніміть будівництво метро на Виноградар там вроді відновили будівництво
а ще необхідно з'їзд з мосту на набережно-лугову
Ну він поки що наче і є в проєкті разом з лінією метро
🙋👍👌👏🇺🇦🇺🇦
3:46 А як ці дві смуги можуть перетворити на три? Завдяки пішохідно-велосипедному простору?...
Прикольно було би зняти на відео, як там ходить Авдокушин, " як невід'ємна частина цього проекту"
Це друга черга відкриття, а скільки ще залишилось ?
Приємно бачити, але зараз це сюр .
Так вухо різанула назва станції метро Райдужна... тоді вж е Веселкова)))
А якщо в честь озера, то Радункова... розумію, що то через стару назву озера, але може варто і станцію перейменувати вже?
"райдуга" - це українське слово. Російською буде "радуга"
Правильно і так і так, і веселка і райдуга
а райдужний массив поряд такий: ну да ну да пішов я нахе...
@@ob_dowboosh так, але…. пішло воно до дупи)
@@dementer5289 до нього у мене теж питання
Як мінімум - де у нього хоча б натяк на відповідність назви😉
jesus station роман шухевича
Тільки від відео Павла Авдокушина😅
До речі,чекаю відео з Кирилівської прям дуже
Кирилівська - наступне відео))
@@Anton_Sydorenko зніміть будівництво метро на Виноградар
Але дуже багато змін навіть за день !
@@Anton_Sydorenko маю надію,що там багато цікавих змін😊
Бляха, хіба так важко на Вершигори поставити смітник, щоб ті водії маршруток не засмучували там усе навколо
Є така проблема..
Та побудувати над ним навіс як на платформі :)
Хочется верить что после завершения этой части сразу возьмутся за трамвай до левобережной, который реально улучшит транспортную ситуацию - в отличие от автомобильной дороги в пробку на рыбальском. Но похоже что виталик с кандибобой не наигрались в машинки в девяностые, так что автомобильные съезды гонят в три смены, а трамвай “не на часi” уже 25 лет как. Отдельный привет свидетелям метро на троещину, на стройке которого полный штиль.
метро в Киеве всегда строилось с помощью денег Кабмина , команда Зеленского не дала ,не дает и не даст ни копейки на метро в Киеве .В Днепре -да ! На мост в Таврийске ,конечно ! На дорогу Днепр - Решетиловка 115 млрд гривен ? Запросто .
@@sergiiyershov5795мост в таврийске уже кацапы будут пользовать!(
Так. Якби виділили грошей на будівництво продовження лінії швидкісного трамвая від тоннеля спочатку хочаб до Лівобережної !!! Це дасть суттєве збільшення пасажирів з Троєщини , з Бальзака до діючого метро...
Зайка, а Віталік 25 років мер?
Цікаво, що нового збудували за час вашої відсутності
😂будують
9200 просмотров це дуже добре ! Приїжджайте раз на тиждень і буде 20 тисяч .
Виходить, що основний проїзд не піде далі через озеро на Братиславську?
Дякую за огляд
Поки немає остаточних планів.
У генплані кличка він хоч і присутній, але остаточного рішення немає. Як казав колишній очільник Київгенплан Броневицький, то це на перспективу, в той час як з'їзду на Троєщину буде втілений у найближчі п'ять років (рахуємо від 2020-2021), а на Навої в найближчі 10-15 років
@@tashananimations2727 генплану Кличка як такого немає, він не затверджений. Місто живе за попереднім генпланом, розробленим ще до Броневицького. Але і в обох версіях Генплану є подовження траси через озеро далі по Стальського до Лісового, тож маємо надію що вони виконають проект до кінця.
Е сквер, а iздити будуть по транвайним колiям !
12:30 наліпили знаків як в отанній раз =/
12:21 - Я в шоці від кількості однакових дорожних знаків на цій ділянці Центральної Садової. Це хтось добре гроші на них підняв чи що?
То результат зближення планів при застосуванны довгофокусного об'єктиву. Така зйомка візуально зменьшує відстані.
@@SergBogan це прекрасно розумію, навіть з поправкою на це -- дуже часто. Хоча з іншого боку, можливо на перший час і треба звертати особливу увагу на зміни в дорожному русі.
За правилами дорожнього руху ці знаки діють до наступного перехрестя. Тож після кожного перетину з перпендикулярною вулицею їх доводиться встановлювати повторно.
в новинах говорять про тонель 90~92 метра. Так 112 чи 92?
Там у тунелі. Один може по 92, а разом 112 метрів, вони ж зі зміщенням
@@ДмитроБрендак тобто починаєм мірять в одному тонелі а закінчуєм в іншому? це ж геніально)
😂 Так і є
Ну нічого)
@@ivanbliaher8622 ну, середня стіна 112 метрів, а крайні по 92 метра
такі тонель на севастопольській чуток більше)
Навіси на платформі просто крінж, мені соромно за тих, хто це вліпив(
Ці навіси - для смітників, що будуть наповнюватися пасажирами
Де в УЗ на платформах були кращі?
Дякую 💙💛
Навіс з лавочкою з дошок це топ!
Ага, велкам ту село 1960-х
Кожного разу, дивлячись на огляд цього об'єкту відчуття, що споглядаю як "гора народжує мишку". Такі масштабні дорого-вартісні роботи, які по суті закопування грошей, адже в глобальному сенсі вирішення транспортно-мостової проблеми Києва абсолютно нічого не вирішують. Міст стоїть, а заїхати і з'їхати з нього немає як. І ця стежечка, що так масштабно будують абсолютно нічого не вирішує
Не показуйте дурню наполовину виконану роботу.
@@zoha605не пиши маячню! Там дійсно будують фігню, яка не вирішить транспортну проблему Троєщини.
Ввечері буде набагато легше виїхати з Подолу та центру у бік Оболоні ,Троєщини та Куренівкі це точно .Хочь шось буде краще .Загалом держава повинна допомагати фінансувати таки будівництва ,цеж метро та міст стратегичний .
Ви хіба не чули, що це буде тимчасово? Потім добудують розв'язку, яка вестиме на Троєщину, Райдужний та Воскресенку. Але і те, що ми зараз маємо - це вже добре.
@@sergiiyershov5795 Оболонь і Курінівка знаходяться на правому березі, їм до дупи цей ПМП.
знов не показав аварійний основний прольот біля станції Шухевичаю .тіки сходи знов показав
чи буде збудована хоч якась людська доріжка від того переїзду трамвайного біля Вершигори до станції Ватутіна?
нет такой станции , есть Романа Шухевича
Об'єкт сміливо можна назвати - 20 років корупції!
Саме правильно було б через озеро Райдужне на Микитенка і Стальського а це повний бред і викинуті гроші на вітер міст буде стояти ще гірше ніж Північний дтп буде із трамваєм а на Вершигори буде повний колапс.
Пізніше зроблять до Перова я сподіваюсь. А покищо так.
Коллапс не бывает полным или неполным ,как и аншлаг .Но представляю какие пробки будут на пересечении с Перова и далее с Братиславской ,там тоже надо буде строить развязки в двух уровнях .
Вітаю. Цікаво чому замість метро не пустити трамвай! Дешевше і більша мережа маршрутів.
Ви теж із секти свідків Петрука? 😄 Тому що для Києва це не варіант через його велику кількість населення, площу, висотний рельєф правого берега, широку пойму Дніпра та віддаленість спальних масивів від центру.
@@uasal Пертрук якараз фігню пропонуе. Трамтрейн таки дуже важно іплементувати. А от просто розвивати трамвай це супер.
@@uasalвідкрийте старі схеми трамваю, я з нової Воскресенки трамваєм міг потрапити і на Арсенальну і на Поділ і до Пущі. Це через Омелю було знищено стільки трамвайних колій
@@vladimirchub7526 мені не треба відкривати схеми, бо застав ті часи. Я не проти розвитку трамвайної мережі, але проти того, щоб розвивати її як альтернативу метрополітену. Пам'ятаєте скільки часу займала поїздка з Воскресенки на Поділ? Більше 40 хвилин! І це ще до тотальної автомобілизації. Про яку зручність і швидкість пересування містом можна говорити?
@@vladimirchub7526 нажаль так вони знищили в свої часи зручність трамваю. Багато файних та дуже зручних маршрутів було знищено.
Може пропустив, але ніде не озвучували чому вирішили будувати тунель під залізницею, та ще й під гострим кутом?
Залізничний міст, в тому місці виглядає куди більш простою спорудою.
🪝☢
Це тимчасове рішення. Але й окрім цього найшвидше в будуванні. В наступному році, можливо, почнуть основну естакаду НАД залізницею.
@@Anton_Sydorenko я розумію, що цей маршрут не основний. Питання в тому, чому саме тунель, а не залізничний міст, а під ним дорога.
Я не знаю, що дешевше з точки зору капіталовкладень, але залізничний міст точно виглядає менш матеріалоємким.
@@Anton_Sydorenko дай бог ! Пару мільярдів це мінімум на наступний рік треба щоб замовити метал та блоки ЦСО .
Якщо мова саме про цей тимчасовий зїзд то його зробили тунелем під залізницею в зв'язку з тим що якби робили це у вигляді естакади то був би надто великий підйом НАД залізницею, а потім ще й над розворотним кільцем трамваю.
Дуже дивує це будівництво, враховуючи що міст Патона не сьогодні так завтра впаде,а вони будують якісь тунелі для трамваїв🤷🤷🤷🤷
Трамвай то на майбутнє. А ось цей зїзд якраз і будують для того щоб частково почати реконструкцію мосту Патона.
30 августа 25 года?)))) Клычко обещал до 22 года закончить))) Так зачем спешить-давайте на 35 год перенесем. Люблю когда в Киеве ОДНОВРЕМЕННО делают сразу несколько мостовых переходов бригадами по 10-20 человек. Вместо того чтобы все силы бросить на 1 обьект быстро его закончить и приступить к следующему:10-20 строителей медленно ковыряяютсяна каждом из Киевских эстакад и переходов ГОДАМИ
Вітання. Незрозуміло для кого це все ремонтують!? Інфраструктура побуддована під робітників підприємст/заводів. Їх немає, а відповідно виникає питання: кому воно тра!? На моїй памяті під тим мостом немає пасажиропотоку, а отже воно те все є не рентабельне!? Побудували - ніхто не користувався, і відремонтують ні для кого. Теж стосується і тих травмаїв ради яких над коліями будували шляхопроводи. Пасажиропотік мізерний, і гілка трамваю є нерентабельна. А отже це лише конвульсії.
Це ви розкажіть мешканцям Троєщини, Воскресенки і Райдужного - величезним спальним районам, які стирчать у щоденних пробках на Північному мосту. Чи цим робітникам непотрібно діставатись до підприємств/заводів?
немає пасажиропотоку? що? скільки я разів тудою ходив до скаймолу, то завжди бачив там людей на зупинці, що під мостом. А і на травна люди піднімались теж. Але більше спуськалось. Тобто більше тих хто прибував на зупинку, і йшов до дому.
Трамваи утром и вечером полные народа .очень удобно ,электричка ходит не боясь пробок и даже в тревоги
Дивно, чому досі у нас в планах розвитку будівництво 6-ти смугових магістралей, а не розвиток нормального громадського транспорту? Ми не будуємо трамвайну інфраструктуру, ми не організовуємо рух на перехрестях з пріорітезацією громадського транспорту, ми будуємо десятиліттями дорогезне метро в пливунах та закатуємо місто в дороги.
Метро - найзручніший, найшвидкісніший та найбільш місткий вид міського транспорту, який мають всі розвинуті світові міста-мільонники. Не кажіть дурниць.
@@uasal Метро це магістральний транспорт, також це дуже дорогий транспорт. Трамвй є набагато єфективнішим, дешевшим видом транспорту. Просто у нас його не розвивають та довели до стано повного непотребу. Якщо ви поцікавитесь як розвивають транспортну інфраструктуру в розвинених країнах які вміють рахувати гроші ви побачите що тма розвиваютьсаме трамваї. І вони там їздять так само надійно і швидко, і дуже місткі состави. ТАкож трамваї дуже зручно вбудовувати в загальну мережу, оскільки зручно робити пересадки.
@@kyrylomorozov280 повірте, цією темою цікавлюсь,' вже кілька десятиліть і поїздив по світу чимало. І з власного досвіду скажу, що трамвай - є чудовим видом транспорту для середніх і малих відстаней в компактних містах з населенням до 1- го мільйона. Київ же має більше 3 мільйонів і розпластаний на великі відстані через свої природні особливості - висотний рельєф, широка долина Дніпра з парками і лісами і промзонами. Через це ні про які швидкісні та пасажиромісткі властивості трамвая, як єдиного виду, говорити не доводиться. Його потрібно розвивати, але тільки лише разом з метрополітеном. Питання вартості - це питання якісного менеджменту, інвестицій та потенції міської влади, через це пройшли всі великі міста Європи та світу. Там де у влади компетентні спеціалісти - все працює справно.
В Париже 26 автомобильных мостов через Сену .причем фуры не пускают , продуктовые и прочие машины с 0 до 6 часов утра имеют право заезжать в город . А в Киеве ? Пять мостов , два из них из-за старости не выдерживают веса грузовиков , весь транзит идет по двум мостам при этом . Дефицит мостов очень большой .Нужны еще минимум два моста выше и ниже Киева через Днепр как воздух . Это нормальная практика мировая .
@@kyrylomorozov280 В Париже это поняли и убрали трамвай в 30-х годах 20-го века .
СтАльського.
Так, дякую
Новый разворт и асфальт...И уже срач.Горы мусора((( Грунтовка подпорных стен в ручную.В 21-ом веке в ручную((( Стеклянные остановки на дачном массиве. Летом в сонцепёк стоять на стеклянной остановке(((
Сміття потім приберуть бо його появі винуваті срані маршрутчики які там стоять
5.55 Нарахував працюючих робітників аж 8 із усіх в кадрі) Інші чи стоять, чи сидять, хз що роблять. Не бачу мотивації їх дій.
Субота, обідня перерва)
@@Anton_Sydorenko Так а чого тоді ті інші 8 в обідню переву працюють? Стахановцы? ))
Тяжелая физически работа , попробуйте потягать эту фанеру часа четыре в день или арматуру , вы еще скажете ,что они молодцы .Хотя первое впечатление ,что вразвалку работают . Это обманчиво .
@@dofigabukff тому що різні бригади, і по різному графіку обід.
Такі ролики є не що інше, як інформаційна підтримка корупціонерів у
країні, яка ллє свою кров, бореться за свою незалежність та свободу.
Держим кулаки за то чтобы варвары не уничтожили озеро съездами поперек. Такое даже предлагать это уже повод ввести обязательную проверку у психиатра при трудоустройстве в кмда. Хотя после предложения засунуть Лыбедь под землю ради очередной дороги уже не удивительно. Давайте еще Днепр осушим и шоссе на 20 полос сделаем. Удачи местным в борьбе с кличковским дебилизмом.
@@essermcfalkon про яке озеро мова?
где вы были ,когда комуняки загнали под землю Почайну и Лыбедь и там засрано все до невозможности было ? Когда строили парк вдоль проспекта Шухевича ,то откопали горы жедезобетона в виде обломков ,труб ,плит , дробили и вывозили месяц и закопали их при комуняках .
@@Anatoliy671 Хіба не зрозуміло, що Райдужне (Радунка). Згори на ним побудують міст на Стальського, а метро під ним. То що від озера залишиться?
@@ВолодимирДавиденко-о2р там давно нема озера, а є калюжа, куди стікають всі брудні води з навколишніх вулиць і побутова каналізація з приватного сектора.
Зайка,тх купа мостів над озерами , річками, морями. Чи вони від мостів померли?