Tesla kontra Edison, czyli dlaczego akurat 230V?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 7 лют 2024
  • S012 Trzeci film z serii o zasilaniu sygnalizuje kontrowersje dotyczące Nikoli Tesli i Tomasza Edisona, a także wyjaśnia cztery kwestie:
    - dlaczego w gniazdkach mamy prąd przemienny, a nie stały?
    - dlaczego napięcie ma "nieokrągłą" wartość 230V?
    - dlaczego częstotliwość wynosi akurat 50 herców?
    - dlaczego w Polsce mamy sieci trójfazowe?
    Więcej informacji o mnie i czasopiśmie, które aktualnie wydaję:
    piotr-gorecki.pl
    Zaprenumeruj czasopismo Zrozumieć Elektronikę przez Patronite:
    patronite.pl/Zrozumiec-Elektr...
  • Наука та технологія

КОМЕНТАРІ • 318

  • @KraverekPL
    @KraverekPL 3 місяці тому +141

    Gdybym miał takich wykładowców na politechnice, chodziłbym na zajęcia z radością a nie z przymusem. Zazdroszczę Pana dzieciom i wnukom, (o ile są). Taka encyklopedia tak blisko.

    • @wwmajor
      @wwmajor 3 місяці тому +11

      Książki Pana Góreckiego to były pierwsze opracowania które można było zrozumieć. "Wyprawy w świat elektroniki" czy "mikroprocesorowa ośla łączka" to normalny sztos.

  • @rafirafal
    @rafirafal 3 місяці тому +53

    Prosze tworzyc, tworzyc i jeszcze raz tworzyc - jest Pan encyklopedia wiedzy dla przyszlych pokolen ogladajacych ten film a w dodatku opowiada Pan w przyjazny sposob - to tyle ze strony odbiorcy.

    • @chillyshotorbitus5152
      @chillyshotorbitus5152 3 місяці тому +2

      Dokladnie i wrzucac swoje filmy na wiecej portali (aby przypadkiem nie utracic dostepu do tak cennej wiedzy) np Rumble w razie czego jakby tym z Youtuba kompletnie odbilo i w przyszlosci za niewygodne zdanie, wyrazenie, poglad kanaly byly by kasowane (co zmierza w tym kierunku)

  • @asal398
    @asal398 3 місяці тому +15

    Ale Pan umie opowiadać. Odcinek pełen ciekawostek, ja większości z nich nie znałem.

  • @robertkaminski4256
    @robertkaminski4256 3 місяці тому +36

    Swietny Kanał!
    Tak jak dwadzieścia parę lat temu w liceum nie mogłem oderwać sie od czytania EdW, tak teraz hipnotyzują mnie nagrania Pana Piotra :)
    Pozdrawiam serdecznie

  • @rafalrams7034
    @rafalrams7034 3 місяці тому +11

    Witam panie Piotrze korzystam yt bardzo często ale komentuję może 4 razy w roku i tylko w tedy gdy uważam że jest co skomentować Nie wiem jaki wykonuje Pan zawód ale treść przekazana w Pana wykonaniu powinna być wzorem dla nauczycieli w szkołach..... Potrafi Pan tak przekazać informację że chce się słuchać mało tego chce się więcej warto wiec polecać ten kanał innym. Mądry człowiek z Pana życzę kontynuacji działalności yt i dożo zdrowia😀😀

  • @Arientar
    @Arientar 15 днів тому +1

    Przypomniała mi się dyskusja z kumplem, który mówił że napięcia stałego nie można przesyłać na większe odległości bez względu na woltaż i że już miedzy naszymi miejscowościami (około 10 km) nie przesłali by żadnego prądu stałego. Jak mu powiedziałem ze musi powiadomić kolei, że nie są w stanie pociągnąć trakcji między naszymi miastami to zgłupiał (w sieci kolejowej w Polsce używa się napięcia stałego 3000 wolt.
    PS. Warto powiedzieć≤ że napięcie 230V w naszej sieci to tzw. napięcie uśrednione, które odpowiada jaki woltaż miałaby sieć napięcia stałego o takiej samej wydajności , a szczyt napięcia w dla sieci 230 to około 325V (co dla całej fali daje amplitudę 650V) - to też ciekawy temat.

  • @ukaszc9200
    @ukaszc9200 3 місяці тому +8

    Cieszę się, że odkrylem tak wspaniały kanał

  • @henrykteodor706
    @henrykteodor706 3 місяці тому +13

    Nikola Tesla to był geniusz, wizjoner. Wyprzedził wiek.

  • @piotri.3928
    @piotri.3928 3 місяці тому +1

    Piękny kanał, podziękowania dla autora za wzorowy sposób przekazywania obszernej i pożyteczne wiedzy...

  • @rexmanr
    @rexmanr 2 місяці тому +1

    Jak widać prąd ciągle skrywa jakieś tajemnice.
    Czytałem swego czasu ciekawostki na temat tych wynalazców. Wszystko się zgadza.
    Pięknie pan wykłada! Prościej się chyba nie da.

  • @Szczwany-Lisek
    @Szczwany-Lisek 5 днів тому +1

    Panie Piotrze górecki, chętnie posłuchałbym elektrowniach wodnych, węglowych i atomowych. Jakie procesy zachodzą że powstaje prąd elektryczny dla ludności.

  • @Fabi....
    @Fabi.... 3 місяці тому +19

    Witam, fajnie opowiedziane, aż się do roboty spóźnię, bo się zasiedziałem 😅
    Pozdrawiam 👊👍

  • @MateuszPetkiewicz
    @MateuszPetkiewicz 3 місяці тому +1

    Super odcinek! Siedzę własnie w Malezji, gdzie niedawno w gniazdku miałem 340V, wiatrak pokojowy wskoczył na niesamowite obroty i zdążyłem kilka urządzeń powyłączać zanim nie spaliło pralki, klimatyzatora i czajnika. Później okazało sie, że własnie chyba coś z transformatorem lokalnym. Na szczęście elektrownia i zarząd budynku wysłały ludzi do oszacowania strat.

  • @pokrec
    @pokrec 27 днів тому +1

    Piekny film z cyklu "znacie, to posłuchajcie".
    Choc o tym, że Tesla nie zrealizował silnika indukcyjnego - nie wiedziałem. Faktycznie, prąd dwufazowy (2 fazy przesunięte o 90 stopni elektrycznych) jest upierdliwy i maszyny sa bardzo wrażliwe na niezrównoważenie faz. Te problemy praktycznie likwiduje prąd trójfazowy a silniki indukcyjne 3-fazowe sa niezaje*ywalne do dziś. Poza tym przesyłanie danej mocy w systemie trójfazowym jest tańsze w miedzi od systemu dwufazowego (o jednofazowym lub stałym nie wspominając). Im więcej faz, tym oszczędności sa większe, ale też przeskok z trzech do np. 5 faz daje mniejszy ich przyrost a potrzebujemy wtedy wszystkiego (bezpieczniki, uzwojenia transformatorów, etc.) w 5-ciu egzemplarzach. 3 fazy to idealny kompromis.
    Pierwotna sieć Doliwo-Dobrowolskiego miała mieć 40 Hz, ale żarówki nieco migały, więc zdecydowano sie na 50 i tak juz zostało. Jak Niemcy sobie cos umyślą, to albo to jest genialne, albo zatrzymują sie dopiero jak Berlin (i pół Europy przy okazji) leży w gruzach. Tak mają.
    Z Doliwo-Dobrowolskim jest troche jak z Kopernikiem - Kopernika uważamy za Polaka, bo choc jego rodzice byli Niemcami - to Kopernik uważał się za poddanego polskiego króla a pisał po niemiecku i łacinie bo Mikołaj Rej był o pokolenie od Kopernika młodszy, tak z Doliwo-Dobrowolskim - geny polskie, świadomość tego miał, może prywatnie "kibicował" Polsce, ale po prostu robił to co robił w warunkach, jakie stworzyli mu zaborcy. Nie każdy musi od razu walczyć z kosą na sztorc i o niepodległośc Polski. Czasem wystarczy, że nie przyłoży reki do jej szkody robiąc coś dobrego dla ludzkości. Akurat z prądu trójfazowego bezpośrednio broni nie da sie zrobić, ta technologia ma zastosowanie wyłacznie pokojowe.
    Amerykanie natomiast maja prąd trójfazowy! Właściwie wszyscy maja na świecie prąd trójfazowy, bo to jest najrozsądniejsze, co znamy. Tylko w Ameryce transformatory konsumenckie, zamieniające ichnie średnie napięcie trójfazowe na napięcie "120V" są tak połączone, że z nich wychodzi jedna faza rozdzielona na dwie przeciwstawne, po 120 V każda, jak w tym przykładzie z Edisonowska siecia prądu stałego. Oczywiście, w domach amerykańskich sa gniazdka 240 V do zasilania prądożernych aparatów jak klimatyzacja, pralka, suszarka czy ładowarka samochodu w garażu, ale takie zwykłe gniazdka w ścianach to 120 V.
    Tylko w Europie wschodniej można mieć w domu normalnie 3 fazy i "siłę" w garażu, gdzie indziej to w najlepszym razie jedna faza co najwyżej "rozdzielona" na dwie "półfazy". Poza naszym regionem, 3 fazy w domu to solidna ekstrawagancja (i koszty!), trzeba się specjalnie nabłagać w zakładach energetycznych, żeby coś takiego zrealizowali, bo trzeba licznik trójfazowy, zabezpieczenia trójfazowe, wszystko jak w przemyśle, linia kablowa trójfazowa do willi jaśniepana... niestandardowo, a idź pan w ch... Normalnie to tylko przemysł i biznes (typu warsztaty mechaniczne z trójfazowymi silnikami np. w tokarkach) to dostaje.
    Niemniej postępy w elektronice energetycznej powodują, że wraca sie do projektu linii przesyłowych prądu stałego wysokiego napięcia (jak u Edisona, tylko przy napięciach rzędu setek kV), bo przemiennośc prądu na wielkich dystansach tez powoduje problemy wynikające z indukcyjności i pojemności sieci przesylowej. Ten słynny cosinus fi zaczyna się dawać za bardzo we znaki...

    • @user-vd3kw3qs3p
      @user-vd3kw3qs3p 20 днів тому +1

      bardzo solidna porcja wiedzy. Dziękuję

  • @MiroslawBlazek-Gdansk
    @MiroslawBlazek-Gdansk 3 місяці тому +5

    16 kwietnia 1895 - tego dnia w elektrowni wodnej przy wodospadzie Niagara (Niagara Falls Power Co.) popłynął prąd przemienny, dwufazowy opracowany przez N.Teslę przy finansowym wsparciu George Westinghouse'a. Skąd więc pochodzą te informację o rzekomej niezdolnosci Tesli do wdrożenia swoich pomysłów w praktyce? Przykładów jest więcej (np. zdalnie sterowana łódź, którą zademonstrował w tym samym czasie, jeszcze pod koniec XIX wieku). Niewielu jednak wtedy zdawało sobie sprawę z możliwych zastosowań wielu jego wynalazków - nie mówiąc już o zasadzie działania.
    Faktem jest, że dziesięć lat później, tj. w połowie 1905 roku Canadian Niagara Power Company zdecydowała się na zastosowanie bardziej efektywnego systemu trójfazowego. Ale to oznacza tylko tyle, ze postęp w tej dziedzinie był bardzo szybki i podążano za najnowocześniejszymi rozwiazaniami - jednak chyba nie do końca to, co starał się przekazać autor tego filmu (do którego wiedzy i sposobu prowadzenia "jutubowych wykładów" mam ogromny szacunek).

    • @ryszarddopierala6624
      @ryszarddopierala6624 Місяць тому +2

      Edison to byl kawal oszusta, a najlepsze co wymyslil to Krzeslo Elektryczne.

    • @user-vd3kw3qs3p
      @user-vd3kw3qs3p 20 днів тому +2

      @@ryszarddopierala6624 Wystarczy spojrzeć na stare zdjęcie Edisona. Bardzo nieprzyjemne oczy...
      To nie był dobry człowiek. Dla niego bogiem był pieniądz. Myślę, że pod względem moralnym Tesla był przeciwieństwem Edisona.

    • @paniCpaniBpaniSpaniP
      @paniCpaniBpaniSpaniP День тому +1

  • @antonimawel6355
    @antonimawel6355 7 днів тому +2

    Bardzo chętnie posłucham o wojnach prądów. Jestem przekonany, że potrafiłby pan przedstawić w fascynujący sposob zawartość książki telefonicznej. ;)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  7 днів тому +2

      Akurat "wojna prądów" to temat fascynujący sam w sobie. Z egzekucja na krześle elektrycznym i uśmierceniem słonia. Tylko zupełnie nieprawdziwa jest opinia, że to była wojna Edisona z Teslą. Tesla to był "mały pikuś" - wojna była między Edisonem i Westinghouse'a, a wojnę zakończył "gajowy" (JPM). Może zrobiet o tym film. Pozdrawiam

    • @paniCpaniBpaniSpaniP
      @paniCpaniBpaniSpaniP День тому +1

      ❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @elektrodatv
    @elektrodatv 3 місяці тому +15

    Super! dodanie praktycznych prezentacji bardzo pomaga.

  • @pawekowalski7469
    @pawekowalski7469 28 днів тому +1

    Rewelacyjny materiał i przekaz jak zawsze!! Mi zabrakło tylko informacji o jeszcze jednym problemie z wykorzystaniem prądu stałego o wysokim napięciu- łuk przy rozłączaniu, jak podczas spawania, o ile się nie mylę.

  • @czted1568
    @czted1568 3 місяці тому +9

    Długa seria krótkich filmów z Genialnym Prezenterem. Uwielbiam. I pozdrawiam Autora.

  • @moriskoff
    @moriskoff 28 днів тому +1

    Bardzo ciekawy sposób opowiadania, pozdrawiam serdecznie

  • @robertj7583
    @robertj7583 3 місяці тому +3

    Świetny materiał. Kawał wiedzy. Czekam na kolejne odcinki.

  • @1r3k1970
    @1r3k1970 3 місяці тому +3

    Super wykład.
    Dziękuję.

  • @mrEnd_
    @mrEnd_ 3 місяці тому +4

    Piotr = TheBest = SSUUUPPERR !!!!!
    Niesamowita pasja. p.P WD

  • @leszekrozen8743
    @leszekrozen8743 3 місяці тому

    Autorowi wdzięczność szacunek i serdeczności ślemy za świetne materiały edukacyjne oraz pracę bezwarunkowo rozdawaną świadomej uwadze polecam pojąć treści i rozpropagować strumyk wiedzy.

  • @ZielonaBrama-XXL
    @ZielonaBrama-XXL 3 місяці тому +10

    Dodam że najefektywniejsze są sieci o ilości 2.6 faz lub coś koło tego może 2.8 (już nie pamiętam). Oczywiście to niemożliwe ale 3fazowe są najbliższe tej liczbie i dlatego też z punktu ekonomicznego nie buduje sie powszechnie sieci wielofazowych o wiekszej ilosći faz. Kiedyś brałem udział w szkole konstruktorów dzisiaj pracuję w embedded od wielu lat. Bez pana Piotra i EDW tak daleko bym nie zaszedł. Pozdrawiam

    • @ZielonaBrama-XXL
      @ZielonaBrama-XXL 3 місяці тому +1

      @@user-rd2zo9wn8i Sciąłem i co z tego, to nie moj orzech w tym miejscu gdzie on rósł będzie budowany dom. Jakas rodzina go posadziła i ta rodzina zdecydowała o wycince.

  • @krismont
    @krismont 3 місяці тому +1

    Panie Piotrze, bardzo ciekawie Pan opowiada; konkretnie, do rzeczy, nie za krótko, nie za długo; fajnie się tego słucha; dobra robota! aż zasubskrybowałem.
    nigdy bym nie pomyślał, że z ciekawością o prądzie będę słuchał gdyż jam ten od rur (hydraulik)
    pozdrawiam

  • @andrzejlisek
    @andrzejlisek 2 місяці тому +2

    Te 100 lat temu nie znano przetwornic DC-DC, więc zmiana napięcia była możliwa tylko dla prądu przemiennego. A obecnie można zbudować przetwornicę zmieniającą napięcie prądu stałego na inne napięcie prądu stałego i to ze sprawnością ponad 90%, czyli lepszą niż transformator. Ciekawe, czy da się zbudować taką przetwornicę o mocy liczonej w megawatach dla elektrowni i odbiorców i czy taka przetwornica miałaby mniejsze straty energii, mniejsze koszty produkcji, mniejsze gabaryty niż tradycyjny transformator. Albo mozna by zastosować częstotliwość 1kHz, której transformowanie ma mniejsze straty energii i jest możliwe za pomocą znacznie mniejszych i tańszych transformatorów.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 місяці тому +2

      Odpowiedzią są linie przesyłowe HV DC o napięciu ok. 1MV

  • @specto1
    @specto1 3 місяці тому +1

    Bardzo ciekawe omówienie, pozdrawiam!

  • @kamilkoosowski5110
    @kamilkoosowski5110 3 місяці тому +1

    Poproszę więcej i częściej :)

  • @peterhornik9971
    @peterhornik9971 3 місяці тому +4

    Hejki ze Slowaciji! Tutaj očiwidnie jest wiencej patriotizma niež li faktografiji.

  • @krystianraszewski
    @krystianraszewski 3 місяці тому +1

    Pozdrowienia dla szanownego Pana Piotra.👍👍👍👍

  • @dominikenergia9870
    @dominikenergia9870 3 місяці тому +1

    Piękny wykład normalnie szacun

  • @tomaszjangogowski9337
    @tomaszjangogowski9337 3 місяці тому +2

    super :-), dziękuję

  • @afbsartur1270
    @afbsartur1270 3 місяці тому +1

    Zasubskrybowalem - bardzo fajnuy i przydatny kanal

  • @xd-oq8vo
    @xd-oq8vo 3 місяці тому +2

    Bardzo dobry materiał

  • @damianzareba1594
    @damianzareba1594 3 місяці тому +1

    Znakomity materiał naszpikowany konkretną wiedzą🫡

  • @Hoolgerr24
    @Hoolgerr24 3 місяці тому

    Zabieram się za oglądanie. Pozdrawiam Pana bardzo serdecznie!

  • @thedino445ify
    @thedino445ify 3 місяці тому +4

    Jak miło odświeżyć kanał przyciskiem F5 i zobaczyć, że akurat wleciał nowiutki film 😁

  • @dominikdowolny3162
    @dominikdowolny3162 3 місяці тому

    Super i na temat! Czekam na kolejne filmy, pozdrawiam!

  • @Luksusowy91
    @Luksusowy91 3 місяці тому

    No to czekamy na odcinek o wojnie prądów :D

  • @leszekporeysky6441
    @leszekporeysky6441 2 місяці тому

    Jak ChatGPT mówi o polskim pochodzeniu Michała Doliwo Dobrowolskiego "Wiele osób o polskich nazwiskach lub pochodzących z terenów polskich z czasem podjęło znaczące role w różnych dziedzinach życia, zarówno w Rosji, jak i poza nią. To samo dotyczy Doliwo-Dobrowolskiego, który, pomimo swojego pochodzenia, został jednym z najwybitniejszych inżynierów elektryków swojej epoki i odegrał kluczową rolę w rozwoju prądu trójfazowego i elektrotechniki. Jego polskie pochodzenie nie miało wpływu na jego osiągnięcia i znaczenie w dziedzinie technologii elektrycznej."

  • @jurekp8065
    @jurekp8065 3 місяці тому +2

    Panie Piotrze super materiał . Pan to taki Wołoszański elektroniki POZDROWIONKA

  • @miqel80
    @miqel80 27 днів тому

    Świetny materiał. Ale proszę mi wytłumaczyć albo wyprowadzić z błędu. Dlaczego połaczenie elektryczne między Polską a Szwecja jest wykonane w "technologi" prądu stałego..

  • @kubens994
    @kubens994 3 місяці тому +2

    Wspaniały film. Najciekawszy polski kanał o tej tematyce jaki widziałem. Czekam na więcej!

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      dziękuję bardzo!

    • @GrandePunto8V
      @GrandePunto8V 3 місяці тому +1

      Tylko po co omawiać podstawy po raz 1567 to samo w kółko? Stoimy w miejscu w ten sposób.
      A polskojęzyczny YT jest do tyłu średnio o 10 lat w każdej możliwej dziedzinie.

  • @marabut8726
    @marabut8726 3 місяці тому +4

    Nie jestem fizjonomistą ale jeśli to jest rzeczywiste zdjęcie Edisona, to ma w twarzy coś z krętacza i złodzieja. Nie chcałbym z nim prowadzić interesów.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +5

      Na szczęście dla nas wszystkich gość już nie żyje... Edison nie był genialnym wynalazcą, tylko sprytnym i dość bezwzględnym biznesmenem. Pozdrawiam

    • @paniCpaniBpaniSpaniP
      @paniCpaniBpaniSpaniP День тому +1

      ❤❤❤❤

  • @chillyshotorbitus5152
    @chillyshotorbitus5152 3 місяці тому

    Ojej przez chwile odplynalem do przelomu 19 i 20 wieku : ] piekna opowiesc pieknie opowiedziana (duzo wiedzialem ale teraz !!!) ...jest tez swietny film w tym temacie Jim Al-Khalili (cos takiego) : "History of Electricity" ...3 godzinny : ) jedno z arcydziel ("Beyond Big Bang" moj nr 1 ,,,nr 2 "Race for Absolute Zero: Basics of Thermodynamics") [wszystkie na Youtubie]

  • @bluesmagic9128
    @bluesmagic9128 Місяць тому +1

    W Szczecinie mamy plac Michała Doliwo-Dobrowolskiego przy Wydziale Elektrycznym Politechniki Szczecińskiej, a wykład jest trójfazowy czyli genialny.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      Trudno powiedzieć, na ile Dobrowolskiego należy uważać za Polaka, ale rzeczywiście w Szczecinie powstała inicjatywa, żeby go za takiego uznać. Szkoda, że nie mamy większego wyboru wynalazców - naszych rodaków. A swoją drogą - Dobrowolski naprawdę zrobił dużo więcej niż koszmarnie przereklamowany showman Tesla. Pozdrawiam

    • @pokrec
      @pokrec 27 днів тому

      @@piotrgorecki4274 Poza elektryką Tesla tez zajmował się mechaniką, np. turbina talerzowa to jego pomysł. Na chwilę był genialny, ale szybko nauczono sie projektowac łopatki w turbinach parsonsa i turbiny talerzowe, choć będące przełomem w stosunku do pierwszych "wentylatorów" konstruowanych na chybił - trafił, przgrały z kretesem z turbinami Parsonsa uzywanym do dziś gdzie się tylko da. Albo zawór Tesli będący zaworem jednokierunkowym bez części ruchomych. Owszem, działa, jako zabawka jest genialny, w jedna strone przepływ jest łatwy, w drugą - trudny, ale nie wiem, czy gdziekolwiek zastosowany w technice. Generalnie wynalzki Tesli są tyleż genialne i błyskotliwe, co średnio używalne. Jako zabawki - wspaniałe, jako rozwiązania techniczne - jakoś ich nikt nie uzywa.
      Tesla jest jednym z wynalazców radia (jak Popow), choć pierwszeństwo przyznaje sie Marconiemu, Podobnież Tesla wydał fortunę na spory sądowe m. in. z Marconim.
      Tak, Tesla był dziwakiem, showmanem, geniuszem, wizjonerem, ale inżynierem to on nie był.
      W ogóle pierwszeństwo wynalazku (nie mylić z patentem!) powinno sie przyznawać temu, kto pierwszy wymyśli i publicznie zademonstruje działający model (albo wg. jego patentu zostanie on skonstruowany).

  • @dragunov_7324
    @dragunov_7324 3 місяці тому

    Extra odcinek! Dziękuję

  • @BLEPECKI
    @BLEPECKI 3 місяці тому

    Dziękuję za świetne filmy. Ja właśnie po latach próbuję nadrobić zaległości w pełnym zrozumieniu elektryczności. Muszę jednak powiedzieć, że dalej nie rozumiem, dlaczego mamy w gniazdkach prąd przemienny. Zrozumiałem, że kwestię strat przy przesyle na większą odległość rozwiązuje podwyższenie napięcia, ale dalej nie wiem, po co zmiana na prąd przemienny.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      dawniej nie było możliwości mało stratnego podwyższania i obniżania napięcia i prądu stałego. Dziś już tak. A do przemiennego wystarczy prosty transformator.

    • @BLEPECKI
      @BLEPECKI 3 місяці тому

      @@piotrgorecki4274 teraz jasne, dziękuję za odpowiedź.

    • @wk6848
      @wk6848 Місяць тому

      Jest jeszcze kwestia łuku elektrycznego, np spróbuj wyłączyć zwykłym "domowym" obciążenie kilku kilowatów - zobaczysz, że to niemożliwe - łuk zespawa styki.wyłącznikiem

  • @user-hs5zj5yq1w
    @user-hs5zj5yq1w 3 місяці тому

    Super wytłumaczone!

  • @MrMarianoamigo
    @MrMarianoamigo Місяць тому

    genialne, zaczynac kumac!

  • @IndyPoint
    @IndyPoint Місяць тому

    Witam, intesuje mnie przebieg dwufazowy. Z oscyloskopu widać że przesuniecie miedzy fazami jest 120 i 240 stopni a czy nie powinno być symetrycznie po 180 stopni? Jest to istotne bo przy przesunięciu 120/240stopni silnik klatkowy ruszy sam z siebie, natomiast przy przesunięciu faz 180/180 taki silnik w pewnych skrajnych przypadkach dodatkowo pod obciążeniem może nie ruszyć i się spalić.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      W dwufazowym przesunięcie fazy wynosi 90 stopni. Tak jest np. w silnikach krokowych. Pozdrawiam

  • @ProgramistaNaBudowie
    @ProgramistaNaBudowie 3 місяці тому

    Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję!

  • @szympow
    @szympow 3 місяці тому

    Świetny kanał naprawdę. Oglądam od jakiegoś czasu choć suną dałem dopiero teraz. Mam pytanie do Pana prowadzącego. Jest jakaś książka o historii prądu? W sensie cała historia zebrana w jeden tom? Bardzo bym chciał dorwać takie tomiszcze. Dodam że jestem elektrykiem na kopalni. Tam to w ogóle są rozwiązania zupełnie inne niż zaproponowane przez tych trzech panów. Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому

      Nie wiem, czy coś takiego jest po polsku. Należałoby dobrze poszukać w Internecie - być może. Ja planuję kilka filmów o historii elektryczności od wieku XVIII, a głównie od roku 1800, który można uznać za początek ery elektryczności (podobnie jak rok 1900 jako początek elektroniki. Kiedyś napisałem 2 artykuły o prądzie: pierwszy: forbot.pl/blog/czym-jest-prad-elektryczny-oto-czeste-bledne-wyobrazenia-id51841 W moim czasopiśmie było kilka artykułów historycznych.
      piotr-gorecki.pl/kategorie/kategorie-tematyczne/historia-retro/
      A w kopalniach rzeczywiście są zupełnie inne rozwiązania niż w domach, często IT.
      Pozdrawiam!

  • @Luke-jv8oh
    @Luke-jv8oh 3 місяці тому

    W nawiązaniu do filmu i prądu stałego …fotowoltaika i banki energii na np osiedlach i w zabudowie wolnostojącej jak najbardziej miały by teraz zastosowanie i odszedł by problem „prostowania” prądu dla urządzeń „UPS”

  • @hukujestemsmok7754
    @hukujestemsmok7754 3 місяці тому

    Film który rozwiewa bardzo ciekawe pytania, Dziękuję.

  • @Kamil-lj3mn
    @Kamil-lj3mn 3 місяці тому

    Może Pan będzie coś więcej wiedział o niedokończonym pomyśle Tesli, o bezprzowodowym prądzie? Gratuluję pomysłu na kanał, jestem Pana wielkim fanem, każda wiedza, którą Pan przekazuje, łatwo się zapamiętuje, pozdro:)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +4

      Mogę opowiedzieć o tych pomysłach, tylko to jest kolejne wielkie rozczarowanie, bo to nie jest oryginalny pomysł Tesli, tylko pewnego dentysty. To także dowód, że niedouczony Tesla (nie skończył studiów) nie rozumiał Maxwella i tego, co dziś nazywamy polem dalekim i bliskim. Niestety.Pozdrawiam

  • @redelek2
    @redelek2 3 місяці тому

    Bardzo dziękuję mega odcinek.

  • @user-dr3fj3te1f
    @user-dr3fj3te1f 3 місяці тому

    Super

  • @eR-MIK
    @eR-MIK 3 місяці тому +1

    Dlaczego w taki sposób nie uczą w szkołach?
    Bo wykładowcy z reguły niewiele wiedzą a jak wiedzą i chcę przekazać ową wiedzę to MEN im to utrudnia, zakazuje często też kara za takie praktyki. Dlaczego? Bo rządzącym zależy aby społeczeństwo było głupie!

  • @Bareizm
    @Bareizm 3 місяці тому +6

    A cóż to za regularność w działaniu na UA-cam? Zaskoczenie, ale miłe. Być może wrócę do oglądania zamieszczonych odcinków, bo jakiś czas temu bardzo mnie zniechęciła "okazjonalna" płodność autora :)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      Panta rhei...

    • @therzook
      @therzook 3 місяці тому

      Pan Piotr grzeszył regularnością prawie 30lat jako naczelny Edw, przyczynił sie do wyksztalcenia rzeszy elektronikow, elektrykow i inzynierow. Niechze troche zwolni na emeryturze...

  • @kwasnydeszcz708
    @kwasnydeszcz708 3 місяці тому

    Niesamowicie ciekawe są te filmy, oglądam zahipnotyzowany.

  • @Pawel-lomza
    @Pawel-lomza 3 місяці тому +4

    Trochę to dziwne i nie do uwierzenia że Tesla nie potrafił zbudować takiego silnika?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      Miał dobry pomysł, ale nie potrafił go zrealizować w praktyce. Pozdrawiam

    • @Aboriginees
      @Aboriginees 2 місяці тому

      Tesla został zniszczony przez Edisona. Jego wieża w Wardenclyffe była w stanie zapewnić darmowy prąd dla ludzi, jak sobie to uzmysłowili banksterzy to zniszczyli ją zanim została uruchomiona.

  • @przemysawkot1888
    @przemysawkot1888 3 місяці тому

    Niekoniecznie bezużyteczne na tym się uczyliśmy 😉

  • @przemekdabrowski7814
    @przemekdabrowski7814 Місяць тому

    Panie Piotrze-kto był pomysłodawca prądu przemiennego?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      Nie ma krótkiej odpowiedzi. przebiegi przemienne otrzymywał Faraday swoich eksperymentach. Pierwsza pradnica H. Pixii dawała napięcie i prąd przemienny, ale on dobudował do niej prostownik - komutator. Najpierw prąd przemienny uznano za bezuzyteczny. Potem stopniowo odkrywano, że można go łatwo transformować. O upowszechnieniu prądu przemiennego w sumie zadecydowali wynalazcy transformatora - szereg osób, w tym Ferranti, Gibbs, trzech specjalistow z firmy Ganz, a potem Stanley pracujący dla Westinghouse'a. Niejaki Tesla był zwolennikiem, ale nie odkrywcą prądu przemiennego.

  • @xdaro83x
    @xdaro83x 3 місяці тому +7

    Prawda jest taka, że bez pomysłów Nikoli Tesli ani Edison ani Doliwo-Dobrowolski ani Marconi ani Ferraris ani inni nie wymyślili by tego co im się przypisuje. Tesla miał wiele spisanych pomysłów i wiele patentów, które w magiczny sposób zostały zatajone przed ludzkością. A Edison to frajer i szemrany biznesman a nie wynalazca na usługach Rockefellera i innych bogaczy :P

  • @diabel37
    @diabel37 3 місяці тому

    Genialny jest ten kanał!

  • @Arientar
    @Arientar 15 днів тому

    Jakie napięcie było w elektrowniach Edisona, że były takie straty na przesyle? okolice 100V?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  15 днів тому

      110V, a raczej 110 + 110V.

    • @Arientar
      @Arientar 15 днів тому

      okej, obejrzałem dalej film. 110V, nic dziwnego, że duże straty były

  • @mateuszwojciechowski3668
    @mateuszwojciechowski3668 3 місяці тому +1

    Właśnie myślałem, że jutro będzie kolejny odcinek.
    A tu proszę jest !
    Świetna robota, czekamy na więcej💪.

  • @yodek1846
    @yodek1846 3 місяці тому

    21:25 - Co? Nie słyszałem tego kosmicznego żartu :D

  • @maklimcz
    @maklimcz 3 місяці тому +2

    dzieki za film, troche mi zabralo wytlumaczenia czym jest faza i do czego sluzy

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +6

      To będzie w kolejnym filmie, gdzie też będą omawiane domowe sieci energetyczne i sens trzech przewodów L, N, PE.

    • @GrandePunto8V
      @GrandePunto8V 3 місяці тому +2

      "Faza" to napięcie osobne i tyle (często przesunięte w czasie). Nie ma co tłumaczyć. Pytanie naiwne w stylu: co to jest ciśnienie atmosferyczne i do czego służy? A do czego służą morza, oceany i góry?

  • @kroolik1989
    @kroolik1989 Місяць тому

    A co powiesz o sieci DC Japońskiej?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому +1

      to nie jest siec, tylko łączniki HVDC 50Hz/60Hz

  • @tadeuszmic8338
    @tadeuszmic8338 3 місяці тому

    Proszę kontynuować i nie zniechęcać się.
    Kathy Loves Physics & History to interesujący kanał pod tym względem. Wcześniej nie wiedziałem, dlaczego w USA i kilku innych krajach jest 115-120 v. Tak zostało mimo strat w sieci.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +2

      Dziękuję! Historia jest równie interesująca jak sama elektronika. Intrygujących tematów do omówienia jest mnóstwo. W najbliższym czasie planuję: "Kiedy zaczęła się elektronika?", Historia elektryczności "po imieniu", Historia liczb zespolonych, czyli jąkała i spółka, Kto tak naprawdę wynalazł radio? Historia wzmacniaczy począwszy do... węglowych i magnetycznych" Fakty i mity dotyczące tranzystorów, i wiele innych A kwestia "nie zniechęcać sie" to w sumie kwestia finansowa - czy uda mi się z tego utrzymać ( patronite.pl/Zrozumiec-Elektronike ). A nagranie filmu to nie jest proste "usiąść i nagrać". Pozdrawiam

    • @grzegorznapiorkowski496
      @grzegorznapiorkowski496 3 місяці тому

      @@piotrgorecki4274 proszę usunąć z linku końcowy nawias, bo kieruje na stronę z błędem 404. Większość się chyba połapie, ale może ktoś zbłądzić :)

  • @radosawblum870
    @radosawblum870 3 місяці тому

    U nas dzieją się jajca gdy upali się zero w domu z taką instalacją na trzech fazach rozdzielonych na obwody. Po prostu wywala warystory w urządzeniach na 230, gdy pojawia się 400V, jedne przetrwają, inne nie. Nie da się tego przewidzieć, co się stanie przy upaleniu zera poprzez upływności przez różne odbiorniki.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому

      Ja starym domu miałem instalację, gdzie bezpieczniki - korki były też "w zerze" czyli w przewodzie PEN. I czasem wcześniej "wyskakiwał" ten "w zerze", a nie ten "w fazie" - wesoło bywało ... Pozdrawiam

  • @adamszczesiak6950
    @adamszczesiak6950 3 місяці тому +4

    Nikola Tesla.Cudowny umysł książka Johna Josepha O'Neila bardzo szczegółowo wyjaśnia kwestie pomysĺów i patentòw na kożyść Tesli.

  • @Kaszkafr50
    @Kaszkafr50 3 місяці тому +2

    Panie Piotrze, świetnie że zrobił Pan ten kanał i przygotowuje materiały video. Drugi mistrz wiedzy i dydaktyki to wykładowca www.youtube.com/@AlekAnalogowy a tu amatorsko ale tez o podstawach www.youtube.com/@ElektronikaJava. Pozdrawiam. cały czas czekamy na Pana filmy.

  • @33.369
    @33.369 3 місяці тому +2

    A radia przypadkiem Tesla nie wynalazł ?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      Co to znaczy "wynalazł"? Sąd rozstrzygnął spór o pierwszeństwo patentu między Marconim i Teslą. Natomiast historia fal radiowych i audycji radiowych to zupełnie inna sprawa . Pozdrawiam

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      Wieść gminna, a raczej legenda miejska głosi, że w roku 1943 sąd rozstrzygnął spór na korzyść Tesli. To nieprawda. Tesla w ogóle nie był stroną tego sporu. Był to spór między udziałowcami firmy Marconiego, a rządem USA o wysokość odszkodowania za wykorzystanie patentów Marconiego w czasie I wojny światowej. Sąd odrzucił żądanie bardzo wysokich odszkodowań. Unieważnił niektóre patenty Marconiego, ale nie na korzyść Tesli, tylko Lodge'a i Stone Stone-a. Kolejny mit i zakłamanie historycznej prawdy.

    • @33.369
      @33.369 18 днів тому +1

      @@piotrgorecki4274 Skoro nie wiesz co to znaczy wynalazł proponuję zajrzeć do słownika języka polskiego 🙂…

  • @c64club
    @c64club Місяць тому

    Edison wynalazł przede wszystkim subskrypcyjny model biznesowy i a jego specjalizacją był trolling patentowy. Wszystko, łącznie z żarówką, miało należeć do dostawcy energii. Prąd stały promował ponieważ 1) nie miał wtedy patentu na przemienny (a konkurencję przejmował lub niszczył), 2) stały dawał mu przywiązanie klientów do krótkiego zasięgu.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  Місяць тому

      3) jako samouk nie znał się na prądzie zmiennym - to było dla niego za trudne.

    • @user-vd3kw3qs3p
      @user-vd3kw3qs3p 20 днів тому

      Świetna analiza Edisona. Na podstawie pochłoniętej literatury tematu potwierdzam niezaprzeczalne przymioty tego biznesmana.

  • @JanJan-fs8mw
    @JanJan-fs8mw 3 місяці тому +3

    Ja bym zadał pytanie inne, dlaczego PL nie ma ani jednej elektrowni atomowej? ...

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +5

      "Koń jaki jest każdy widzi..."

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 3 місяці тому

      Raczej niestety bądz stety głupota rządzących we wczesnych latach 90siatych, dobry film z tamtych lat pt "Przed decyzją - EJ Żarnowiec" jest dostępny na YT, dodam iż w tamtych czasach organizacje międzynarodowe ds bezpieczeństwa takich siłowi bardzo dobrze oceniały inwestycje wbrew plotkom iż kierowcy z gruszek sprzedawali beton na lewo a w zamian aby ilość się zgadzała wsypywali boto co by sie ilość zgadzała, jak widać niedokończone sciany w wodzie i nie chronione od trudnych warunków atmosferycznych stoją do dziś @@piotrgorecki4274

    • @mariolondyn50
      @mariolondyn50 2 місяці тому +1

      bo politycy bali sie naruszać tradycje górniczego stanu i konfrontować sie z ich gniewem . Jednak w dobie postępującej szkodliwej karbonizacji atmosfery jak też wzrostu finansowych możliwości kraju tudzież niestabilności energetycznej ze źródeł odnawialnych - bezpieczne i wypróbowane technologie nuklearne ( tak duze jak i małe blisko dużych miast ) są oczywistym wyborem .

    • @JanJan-fs8mw
      @JanJan-fs8mw 2 місяці тому

      @@mariolondyn50 Nie,
      EJ Żarnowiec była ukończona jeśli dobrze pamiętam w około 60-80%, do tego było zakupionych mnóstwo komponentów oraz urządzeń włącznie z reaktorem który miał tam pracować, więc tej elektrowni nie ma bo zwyczajnie owcześni rządzący nie mieli własciwych kompetencji, doświadczenia, predyspozycji oraz odpowiedzialności do sprawowania władzy. Zainwestowano bardzo duże pieniądze i te pieniądze zostały zmarnotrawione, a reaktor który miał tam pracować pracuje do dnia dzisiejszego w ktorymś ze skandynawskich krajów bezpiecznie oddając energię.
      Czechy bądz Słowacja mieli dokladnie taką samą sytuację, przemiany ustrojowe, brak środków do kontynuowania budowy oraz liczne protesty ludzi żyjących jeszcze katastrofą w Czarnobylu, nie mniej tam postanowiono zabezpieczyć/zakonserwować budowę na czas postoju by po kilku latach kontynuować dalsze etapy tej budowy, finalnie ją ukończono i również pracuje do dzisiaj produkując energię, a w Polsce jw pisałem rozdupiono tę bądz co bądz juz w zawansowanym stadium budowy oraz z pozytywnymi ocenami międzynarodowych komisji ds bezpieczeństwa takowych siłowni.

  • @norbertjaworowski6314
    @norbertjaworowski6314 Місяць тому

    Zaraz, zaraz... Reduktor Szumu? 🤔Bo głos dość podobny!

  • @sebekhiszpan
    @sebekhiszpan 3 місяці тому +2

    Ale czy mogę wziąć wiadro i skoczyć po fazę? Kierownik mi kazał:/

    • @nomtbg
      @nomtbg 3 місяці тому

      Tak możesz, jeżeli masz plastikowe wiaderko...

    • @sebekhiszpan
      @sebekhiszpan 3 місяці тому +1

      ​@@nomtbgnie no do plastikowego wiaderka zbieram iskry z szlifierki

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Місяць тому

    ja mam do zapłaty jeszcze 40 tyś podatku i nie wiem jak to zrobić ale też zatrudniam 20 osób

  • @dioda0
    @dioda0 3 місяці тому

    Piękna wypowiedź

  • @awgangawan5760
    @awgangawan5760 3 місяці тому

    Fajna historia, ale jak dla mnie za mało technikaliów. Dlaczego mamy mniejsze straty mocy na przesyłaniu prądu przemiennego?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому

      Bo transformatorem łatwo zwiększamy napięcie i zmniejszamy prad, a o stratach decyduje wielkość prądu (P = R • I^2 ciepło Joule'a). Pozdrawiam

    • @awgangawan5760
      @awgangawan5760 3 місяці тому

      @@piotrgorecki4274 Teraz jest to jasne. Ale z drugiej strony zastanawia mnie teraz dlaczego stosujemy taki wzór na moc, zamiast P=U x I

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      @@awgangawan5760 bo to nie jest moc transmitowana, przesyłana, tylko moc strat

  • @piotrtg_SP9TDC
    @piotrtg_SP9TDC 3 місяці тому +1

    Pozdrawiam serdecznie

  • @andruszyk76
    @andruszyk76 3 місяці тому

    Może, wiesz pan jak zrobić oscyloskop na raspberry Pi 5

  • @orzech20406
    @orzech20406 3 місяці тому

    16 2/3 Hz - prąd na tyle stały, że pójdzie na nim (bez fajerwerków) silnik szeregowy prądu stałego, ale jednocześnie na tyle przemienny, że go "zeżre" trafo :)

  • @albertwisniewski6104
    @albertwisniewski6104 3 місяці тому

    👍

  • @collector4282
    @collector4282 3 місяці тому +4

    Dokonania i osiągnięcia Nikoli Tesli:
    Prąd zmienny:
    Opracował i opatentował system prądu przemiennego (AC), który stał się standardem na całym świecie.
    Wynalazł silnik elektryczny prądu zmiennego, który był bardziej wydajny i łatwiejszy w sterowaniu niż silniki prądu stałego.
    Zbudował pierwszą elektrownię prądu zmiennego na wodospadzie Niagara.
    Radio:
    Niezależnie od Guglielmo Marconiego wynalazł radio i zbudował pierwszy radioodbiornik.
    Opracował wiele kluczowych elementów technologii radiowej, takich jak antena i cewka Tesli.
    Inne wynalazki:
    Zbudował transformator Tesli, który jest używany do generowania wysokiego napięcia i prądu zmiennego.
    Wynalazł cewkę Ruhmkorffa, która jest używana do generowania prądu zmiennego o wysokim napięciu.
    Opracował system przesyłania energii bezprzewodowej, który do tej pory nie został w pełni zrealizowany.
    Zbudował turbinę Tesli, która jest typem silnika bezłopatkowego.
    Wynalazł pompę Tesli, która jest typem pompy bezprzewodowej.
    Opracował wiele innych wynalazków w dziedzinie elektryczności, magnetyzmu i mechaniki.
    Osiągnięcia:
    Otrzymał wiele nagród i wyróżnień za swoje wynalazki, w tym Medal Edisona i Order Świętego Sawy.
    Jest uważany za jednego z najważniejszych wynalazców w historii.
    Jego praca miała ogromny wpływ na rozwój technologiczny w wielu dziedzinach.
    Dodatkowe informacje:
    Tesla był bardzo płodnym wynalazcą i posiadał około 300 patentów.
    Był również wizjonerem i wierzył, że jego wynalazki mogą zmienić świat na lepsze.
    Niektóre z jego pomysłów, takich jak przesyłanie energii bezprzewodowej, wciąż są badane i rozwijane.
    Uwaga:
    Istnieje wiele kontrowersji wokół niektórych wynalazków Tesli, takich jak radio.
    Niektóre z jego pomysłów były uważane za niepraktyczne lub niemożliwe do zrealizowania.
    Mimo to, Tesla jest bez wątpienia jednym z najbardziej wpływowych wynalazców w historii.

    • @steam7087
      @steam7087 3 місяці тому +4

      Ruhmkorff skonstruował swoją cewkę w 1850, a Tesla urodził się w 1856.
      😉

    • @collector4282
      @collector4282 3 місяці тому

      @@steam7087 Sorry zadałem pytanie AI Gemini, kiedyś bard, o wylistowanie mi dokonań tesli, wypluła mi coś takiego. Też mi coś z tym nie pasowało.
      Dobra nauka na przyszłość, dobrze jest, to co ona wypluje, zweryfikować z ludzką wiedzą. Zauważyłem, że dużo ona halucynuje. Dlatego takie kanały jak te są potrzebne.

    • @collector4282
      @collector4282 3 місяці тому

      Odpowiedz AI Bard
      Masz rację, pomyliłem się. Cewka Ruhmkorffa została skonstruowana w 1850 roku przez Heinricha Daniela Ruhmkorffa, a Nikola Tesla urodził się w 1856 roku. Tesla udoskonalił cewkę Ruhmkorffa, ale nie był jej wynalazcą.
      Dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi. Będę bardziej uważał na takie błędy w przyszłości.
      Czy mogę jeszcze czymś pomóc?

    • @steam7087
      @steam7087 3 місяці тому

      ​@@collector4282tak się zastanawiam, czy informacje generowane przez AI nie są swego rodzaju średnią odpowiedzi dostępnych w sieci na tak sformułowane pytanie. Jeżeli tak, to efekt pracy AI uwidacznia nam, z jakim ogromem nieprawdziwych lub zniekształconych informacji mamy do czynienia w sieci.

    • @collector4282
      @collector4282 3 місяці тому +1

      @@steam7087 Ciekawe, ona dokładnie to samo uważa. Wkleiłbym ten tekst, ale jest długi.
      Na początku istnienia internetu było lepiej z wyszukiwaniem wiedzy, korzystali wtedy z niego ludzie ogarnięci, ale z czasem jak się upowszechnił, przyciągną tę drugą pulę ludzi nie okrzesanych, wtedy zaczęła się mieszać, prawda z fałszem.

  • @konradnech7424
    @konradnech7424 3 місяці тому

    Ej ej ej mamy problem czemu tam jest lampa

  • @marcinl4396
    @marcinl4396 Місяць тому

    już wyskoczyłem z pułapu sredniej krajowej a to dopiero początek roku

  • @tomcioAaa
    @tomcioAaa 3 місяці тому +1

    Czy ostatecznie sąd, nie przyznał że to jednak Tesla był pierwotnym wynalazca radia ?

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      Tak, praktycznie w chwili śmierci Tesli. Tylko był to spór z Marconim o coś, co dziś nazywany nadajnikami iskrowymi, stosowanymi co najwyżej do telegrafii. Natomiast prawdziwe radio z transmisją audio (potem TV) to ani Marconi, ani Tesla, tylko R. Fessenden. Fascynująca historia początków transmisji programów radiowych i też zdeformowana historia J. Fleminga, a tym bardziej L. deForesta. Pozdrawiam

    • @tomcioAaa
      @tomcioAaa 3 місяці тому +1

      @@piotrgorecki4274 W rożnych miejscach napotykałem informację iż Tesla wykorzystywał radio (fale radiowe) do pierwszej miniaturowej zdalnie sterowanej łodzi, która pływał przy ogromnej dezorientacji ludzi dookoła. Ciekawe ile jest w tym prawdy.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +3

      @@tomcioAaa Tesla istotnie wykonał łódź zdalnie sterowaną impulsami radiowymi. To prawda.

  • @dejaeprouve
    @dejaeprouve 3 місяці тому +1

    Przyznam historii o silnikach nie słyszałem ale potwierdził się mój pogląd, że główną rolę odegrała tu jednak żarówka. Biznes musiał się spiąć, a kto by kupił migające dziwactwo od którego można było by dostać napadu padaczki :) Może warto było by dodać w filmie, że owe 230 VAC to napięcie skuteczne, czyli sinusoida o amplitudzie 230*sqrt(2)=325 V. No i też mamy miarę naszych czasów dla częstotliwości, bo teraz nowoczesny zasilacz sieciowy powiela częstotliwość aby zaoszczędzić na stratach no i te rakotwórcze ale modne kuchenki indukcyjne :)

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +4

      Rakotwórcze indukcyjne? Czy może mikrofalowe? Czy może ani jedne, ani drugie? Pozdrawiam!

  • @paniCpaniBpaniSpaniP
    @paniCpaniBpaniSpaniP День тому +1

    Transformatory dla KARZDEGO!!!

  • @MrRedStream
    @MrRedStream 29 днів тому

    nauka jest powtarzalna, jak nawet cos zostalo zniszczone (pozar laboratorium) to w ciagu kilkudziesieciu lat inni naukowcy dochodza do takich samych wnioskow Swietnym przykladem jest Henry Cavendish ktory odkryl prawo Oma i Coulomba przed ich oficjalnymi odkrywcami.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  29 днів тому

      Tak, dużo wcześniej. Wszystkie odkrycia mają wielu ojców. Większość anonimowych, zapomnianych...

  • @jerzycieslar1471
    @jerzycieslar1471 3 місяці тому +1

    Bardzo ciekawie przedstawiona historia elektryki. Moim skromnym ;-) zdaniem, największy z tej trójki co oczywiste jest mój wuj Mikołaj Cieślar, znany szerzej jako Nikola Tesla.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому

      Dobre! Mało kto ma świadomość, że to był Mikołaj. I nie ma tu znaczenia, że był synem księdza (prawosławnego). Pozdrawiam!

    • @jarekferenc1149
      @jarekferenc1149 3 місяці тому

      ​@@piotrgorecki4274Ma natomiast znaczenie, że Nikola to imię męskie (mimo, że kończy się na "a"). Jeszcze większe znaczenie ma, że Tesla jednak był mężczyzną. Dlaczego? Bo często mówi się, że indukcja ma wartość np. "dwie tesle", na co zawsze protestuję, bo to są "DWA tesle".

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому

      sjp.pl/tesla

  • @leszeka3398
    @leszeka3398 3 місяці тому

    Ale to już wszystko jest wiadomo.

  • @jannowak9268
    @jannowak9268 2 місяці тому

    A dlaczego w niektórych krajach stosuje się 110 V.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  2 місяці тому

      W Japonii 100V - jeszcze bezpieczniej

    • @mariolondyn50
      @mariolondyn50 2 місяці тому

      @@piotrgorecki4274 - z tego też powodu w UK na wszystkich budowach 110V to obowiązek . 230V tylko poza ścisłym terenem budowy np. w biurach , kantynie , szatni czy toaletach .

  • @mirosawsaamaj2915
    @mirosawsaamaj2915 3 місяці тому +1

    Wplacilem kwotę na kawę i nie wiem co teraz mam robić.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +1

      wysłałem link do pobrania czasopisma. Pozdrawiam.

  • @tyramisiu
    @tyramisiu 3 місяці тому +6

    Mimo wszystko do przesyłu energii na większe odległości bardziej nadaje się prąd stały, ze względu na brak strat związanych z przesyłem energii biernej. Między Polską a Szwecją mamy przesłył energii w technologii HVDC (450kV/600MW).

    • @hinsen
      @hinsen 3 місяці тому +1

      No wlasnie. Wydaje się ze wraz z postępem technologicznym prąd stały wraca do szerszego zastosowania w przesyłaniu na duże odległości.
      Fajnie by było zobaczyć odcinek o HVDC wyjaśniający dlaczego w czasach Edisona były tak duże straty ze nie opłacało się przesyłać na duże odległość a w we współczesnym swiecie są pomysły przesyłania go nawet miedzy kontynentami.

    • @tyramisiu
      @tyramisiu 3 місяці тому +3

      @@hinsen nie było wtedy półprzewodników. które teraz są wykorzystywane w stacjach przekształtnikowych. Jak sama nazwa wskazuje HVDC (High Voltage Direct Current - prąd stały o wysokim napięciu ) napięcie ma bardzo wysoką wartość, żeby straty wynikające z rezystancji przewodnika były jak najmniejsze. Wtedy nie było jak przekształcać tego napięcia.

    • @piotrgorecki4274
      @piotrgorecki4274  3 місяці тому +2

      Ja jestem elektronikiem, nie elektroenergetykiem. Tyrystorów GTO raczej omawiał nie będę. Może elementy WBG, ale raczej nie tyle SiC, tylko GaN stosowane w najnowszych ładowarkach. Czyli małe moce. W jednym z następnych filmów będą omawiane zasilacze oraz przetwornice DC/DC, czyli... transformatory prądu stałego. Pozdrawiam