Dags att sakta väcka våra rörspisar efter vilan.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 9 лют 2025
  • Hösten är här och vi kommer snart behöva börja använda våra två rörspisar för värme. Men innan dom kan jobba för fullt måste vi sakta låta dom vakna efter flera månaders vila.

КОМЕНТАРІ •

  • @Cheva-Pate
    @Cheva-Pate Рік тому

    Aldrig hört rörspis förut, hette torparugn förr i tiden!

  • @yggsten
    @yggsten 5 років тому +1

    Mysigt med höst ändå, skulle så gärna vilja ha en vedspis, klassisk i gjutjärn i köket, men min lägenhet tillåter inte det, tyvärr. Men kul att se en ny liten film igen..

  • @gavasiarobinssson5108
    @gavasiarobinssson5108 5 років тому +1

    två per dygn när jag bodde så där. men det var en kall vinter. i år hade ni tur?

  • @SurvivalFarNorth
    @SurvivalFarNorth 5 років тому +1

    Bra video
    Köper ni ved?

    • @torpliv
      @torpliv  5 років тому

      Ja vi har tyvärr ingen egen skog här ute även fast vi bor i skogen. :)

  • @Riggsson
    @Riggsson 5 років тому

    Du stänger ju när det är aktivt glöd kvar? :) För bygga bästa värmen effektivt över tid. Har själv två stycken i huset! :)

    • @torpliv
      @torpliv  5 років тому +1

      Beror lite på drag och spjäll. Vi begränsar sakta ner under tiden det brinner. Men vissa spisar har ju glapp i spjället stort nog för att gå och stänga vid glöd. 👍

    • @Riggsson
      @Riggsson 5 років тому +1

      @@torpliv såklart. Sen är de skillnad också har ju själv kakelugn. Lite annat där. Men ack så mysigt.