Fordulj be, de ne úgy! | Fotelmotoros

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 лют 2023
  • Manapság látszólag már nem elég egyszerűen csak bekanyarodni, vérre menő viták születnek abból, hogy mit és hogyan csinálj.
    HH és Geri most nem a tüzet szítja, egyszerűen csak adózik a legnagyobbak stílusa előtt.
  • Авто та транспорт

КОМЕНТАРІ • 26

  • @fehercapa3804
    @fehercapa3804 Рік тому +1

    Nekem a vége tetszett leginkább, mert szóba került minden alternatíva. Mivel a műsor többi része a pályaversenyzés stílusfejlődéséről * szól, az kicsit kötöttebb. Utcán, vagy terepen (szerintem) sokkal nagyobb az eszköztár amivel lehet (és talán kell) élni, már ami a lehetőségek spektrumát illeti - nem feledve, hogy egy-egy alternatívát sokkal kevésbé viszünk el a falig, mint pályaversenyzésben. Én pl. (sportmotorral) a féktávon motokrosszosan, a bejáraton "doohanesen" ülök, amit az apex környékén kezdek át vinnni "márkezes" stílusba, majd a kigyorsítás vehemens szakaszában "stoneresen" csinálom. És mindezt variálom a pillanatnyi kondíciók függvényében, amiben minden létező paraméter szerepel és teszem ezt sokkal inkább ösztönösen, mint tudatosan (annyira, hogy miezt csak akkor kezdtem el felismerni, amikor már pályafotókon viszont láttam saját magam és születtek ehhez hasonló kommentek). Éppen emiatt vagyok teljesen megrökönyödve, amikor bizonyos önjelölt szakértők konkrétizálják, a "hogyan kell kanyarodni" kérdésre adott választ, sőt, tudtommal vezetéstechnikai tréningen is ránevelik az embereket - ami az utcán járva hihetetlen dolgokat eredményez. Szerintem a kanyarodás ösztönös vezérelve az, hogy a motoros igyekszik érezni a kerekek tapadását és kontrollálhatóságát és ehhez alkalmazkodik. És ez mindenki máshogy csinálja, hiszen más az emberek testmagassága, testsúly aránya, van aki fogja térddel a tankot, van aki nem és a lábtartókon áll laza térddel. Kinek mi adja vissza a kellő ingert. Ha a versenyzőknél sincs konkrét recept, utcára miért kéne (mikor az sokkal-sokkal sokrétűbb feladat, de persze kevésbé kiélezett)?!
    * Már sokkal korábban az 50-es években is fordultak térden, méghozzá pont nem a GP motorokkal, hanem az utcai túraversenyeken. Éppen azért, mert azokon utcai motorokkal mentek, amiken a kipufogó és a lábtartó olyan alacsonyan volt, hogy még az akkori gumik által adott határig sem lehetett ledönteni a motort egyenes tartással, ezért kiültek és térdeltek. (A GP motorokat direkt úgy építették, hogy ne kelljen kiülni, felrakott térddel lehetett lapolni és a zsoké elfért a kupola méretű áramvonal idom mögött.) A térdelés GP-ben történő elterjedése - Kenny Robertsék - is pont ezzel függ össze. A gumik már elérték azt a tapadást, hogy egyenes tartással már a gép testig, de minimum a lábtartóig kellett volna dönteni az adott kanyarsebességnél és még így sem csúszott el. Magyarán egyenes tartással a kanyarsebesség korlátozódott volna a geometria miatt, nem gumi tapadás határa miatt. Ezért kezdtek kiülni. És ez fejlődött mostanára odáig, hogy most már a teljes testtel kell "elgörbíteni" a motor-motoros együttest, hogy a ható erő támadásvonala úgy menjen keresztül a gumi felfekvési pontján, hogy közben maga a motor kevésbé van bedöntve, mint maga az erővektor.
    Az egész szín tiszta fizika. A jó és stílusteremtő versenyzők pedig szerintem azért korszakos zsenik, mert a fizikát jobban érzik mint mások.

  • @bobmastermotovlog
    @bobmastermotovlog Рік тому +5

    Bitter Sanyi (nyugodjék békében) képeit is elemezhettétek volna

  • @tamaskovacs4791
    @tamaskovacs4791 Рік тому +2

    Stephane Chambon volt az egyetlen, aki eredményes szupermotós évek után (többszörös francia bajnok), eredményes volt a gyorsasági szakágban is (Supersport világbajnok).
    De általánosságban el lehet mondani, hogy minden (világ)élvonalbeli gyorsasági versenyző így vagy úgy, kötődik valamelyik laza talajos szakághoz.

    • @fotelmotoros1090
      @fotelmotoros1090  Рік тому

      Bussei wsbk-ból ment "vissza" supermotozni. Christian Iddon is supermoto bajnokként landolt a BSB-be. Troy Bayliss motocrossal kezdte, meg az ausztrálok általában, de Johny Rea is motocrossal kezdte. Sok amcsinak meg Dirt Trackes alapa volt. A lista szinte végtelen.

    • @tamaskovacs4791
      @tamaskovacs4791 Рік тому

      @@fotelmotoros1090 Mivel szó esett a supermoto sportról, azért írtam azt amit. S. Chambon két szakágban címet szerzett. Supermoto-ban ugyan csak nemzeti bajnoki címet, többet is, egy olyan nemzet bajnokságában, amely a szakágban a legtöbb Vb címet szerezte (26-ból 19-et). Mondhatni, a francia bajnokság ugyanolyan erős mint a világbajnokság. G. Bussei és C. Iddon egynél több szakágban nem szerzett címet, ill. előbbi egyben sem.
      A másik két névvel megerősítetted az első hozzászólásom második mondatának tartalmát.

  • @peterkiss6445
    @peterkiss6445 Рік тому

    Hello , 1 kérdésem lenne erre a témára, mi az a min. Magasság amivel lehet könyéken fordulni.......🤔 160, 170 cm????

    • @fotelmotoros1090
      @fotelmotoros1090  Рік тому

      Ez attól is függ, hogy milyen motorral. Fizikailag 160 cm már elég kell legyen.

  • @laz1go286
    @laz1go286 Рік тому

    Jo kis tema.
    Amit en tavaly megfigyeltem a GP-ben az az, hogy sok fugg a motoroktol(geometria,beallitas) is.
    Pl Alexis Espargaro egyaltalan nem konyokol ugy mint Maki, El-Diablo, vagy Jorge Martin a Ducatin megis a szezon feleig top 3-ban ment stabilan az Apriliaval, sot neha vezette a pontversenyt is.
    Pedig o is elegge magas, de megsem rakja le a konyoket csak a terdet.
    Megis jo volt a tempoja, es versenykepes volt amig Bagnaia fol nem tamadt mint fonix madar.

    • @roderik9061
      @roderik9061 Рік тому

      figyi bocs ha nemesik jól de sok él motosportoló volt nemakárhogy tanulmányozva, akkor sem lettek jobbak, mert amit ērzel és ahogy áttadod magad az egész dolognak az mindörökké individuális tényező .

    • @laz1go286
      @laz1go286 Рік тому

      @@roderik9061 figyi, egyaltalan semmi gond nincs azzal ha leirod a velemenyed, hiszen erre valo a kommentszekcio.
      Amig nem megy at anyazasba, es eszervekkel alatamasztod azt amit allitasz, en azt el tudom fogadni, es nem esik rosszul.
      De ettol meg teny, hogy Espargaro mas stilusban motorozik mint az uj generacio, es ennek ellenere is siman vezette a pontversenyt a szezon elejen, es meghatarozo tenyezo volt amig Quartararo magahoz nem ragadta a vezetest, majd a Ducati, es Bagnaia magara nem talalt. Pont most neztem vegig azt a behind the scenes videosorozatot a Motogp.com-on ahol a tavalyi szezont elemzik ki, es mutatjak meg, hogy egyes versenyzok hogyan eltek meg a versenyhetvegeket a futamok elott, utan stb. Ajanlom neked is, eleg sok erdekes info jott le belole. Az egyik pl az volt, hogy Espargaro nem nagyon hitte el azt ami tortenik vele a szezon feleig, es tul nagy nyomas kerult ra azzal, hogy hirtelen sokan, Marquezt is belertve bajnok eselyesnek gondoltak.
      Amugy egy diplomas sport oktato vagyok, aki 5 sportagban erdekelt, (igaz egyik sem a motorversenyzes) de mast sem csinalok az elmult 20 evben mint emberek mozgaskoordinaciojat elemzem, es probalok segiteni nekik, hogy fejlodjenek, es jobbak legyenek az altaluk valasztott sportagban, akar kezdok,haladok, vagy profik.
      Igy picit mas szemmel is tudom nezni azt, hogy mi folyik a palyan, es ezert is irtam amit irtam.

  • @zoltanzaban1241
    @zoltanzaban1241 Рік тому

    Kevin Schwantz volt a texasi rodeos. Ő alatta fickándozott leginkább a gép elektronika nélkül.

  • @arpadkovacs1463
    @arpadkovacs1463 Рік тому

    A CBR 125-ös hondán hogy forduljak, a féktávra és főleg a kigyorsításra gondolok?

    • @laz1go286
      @laz1go286 Рік тому +1

      Sztem nezd meg Acostat ahogy fordult tavaly elott a moto3-ban az egy jo referencia.
      De azert egy szett slick gumit is erdemes felraknod a 125-re ha gyakorolni akarsz, mert ezeknek a kis 125 sportmotoroknak a gyari gumija altban gyalazatos.
      Leginkabb kmre vannak optimalizalva.

  • @botiill_6475
    @botiill_6475 Рік тому +3

    Pont most lett vége a portimaoi wsbk tesztnek és a Bautista bement 3 tizedre a MotoGP-s pályarekordhoz szóval ránézésre egyre kisebb a difi.

  • @laszlomolnar5066
    @laszlomolnar5066 Рік тому

    25:40 Chris Vermuelen is.

  • @ottofabian5241
    @ottofabian5241 7 місяців тому

    A kielemzès jobb lett volna úgy, hogy a motoros van a teljes kèpen ès ti a hangot adjátok😂

  • @overpowered316
    @overpowered316 Рік тому +1

    Epp nemreg hallgattam (neztem) egy podcastet, Casey Stonerrel, hogy miert volt gyorsabb driftelve. Erdemes meghallgatni, milyen problemat oldott meg ezzel a modszerrel es gyorsult tovabb.
    ua-cam.com/video/cbIq2jymnxw/v-deo.html

    • @tamaskovacs4791
      @tamaskovacs4791 Рік тому

      Tedd már meg légyszíves, hogy leírod ide, mit mondott erről!

    • @laz1go286
      @laz1go286 Рік тому

      En is lattam azt az intejut a Gypsy Tales-en.
      Vegulis az volt a lenyege, hogy Stoner mindig tartott attol, hogy elvesziti a motor elejet a bejarati iven, es ugy erezte hogy nagytempos kanyaroknal 150-200+km/h nem tudja ugy kontrollalni az elso kereket mint ahogy azt a hatsoval kepes.
      Igy nem erezte biztonsagosnak a Lorenzo fele folyatos/ivelt technikat.
      Ezert azt csinalta inkabb, hogy fektavon meginditotta a motor hatuljat, es kicsit elobb gazt adva mint meg mielott elerte volna az apexet, a motor hatuljat driftbe rakva, hamarabb iranyba tudta tenni az egesz motort, es a kijaraton a motort mar feljebb tolva biztonsagosabb tudott fullgazon kigyorsitani annak a veszelye nelkul, hogy a motor eleje becsukjok, vagy esetleg egy highside kovetkezzen be.
      Amugy a motorfeltolasos technika mar akkor se nem volt ujdonsag, mert Dani Pedrosa is nagy mestere volt ennek.
      Stoner raadasul ahogy a legtobb Ausztraliaban szuletett, es felnovo motorsportolo gyerek rengetegett krosszozott kiskoraban, ahol tokelyre fejlesztette a driftet, es a hatso kerek csuszas kontrolalasat.
      Ezert a GP-ben is erre a skilljere alapozott, annak erdekeben, hogy kevesebb serulese, es DNF-je legyen, es megtudja nyerni a VB-t.

    • @tamaskovacs4791
      @tamaskovacs4791 Рік тому

      @@laz1go286 Kössz, hogy időt szenteltél a válaszra!

    • @laz1go286
      @laz1go286 Рік тому

      @@tamaskovacs4791 nem gond ✌

    • @overpowered316
      @overpowered316 Рік тому

      @@laz1go286 illetve nagyon fontos, hogy Stoner azt mondja, ha a hatulja csuszik, az eleje nem csuszhat meg. Nem a felallitassal erezte jobbnak a motort, hanem azt mondja, hogy mindket kerek egyszerre nem csuszhat el, meg ha nagy oldalszel is van azon a palyan, amitol mindenki bizonytalankodott, igy o egy masik szinten tudott abban a kanyarban menni a tobbiekhez kepest.

  • @roderik9061
    @roderik9061 Рік тому +1

    biztos hogy lehet tanulni másoktól is valamit, de az egész azon alapozódik hogy menyire vagy képes ráérezni... születned kell ezzel a szenvedéjjel. Originalitásod jellemzi a gyakorlott képességeidet, fizikai magyarázatot adhatsz de a lényeg nagyobbrészból te vagy. de ebbe inkább nemenyünk mejebben bele mert megzavarodhatunk.
    ✌️😇⚡👌😃

  • @tamaskovacs4791
    @tamaskovacs4791 Рік тому

    Ami Giovanni Bussei supermoto-beli, aszfalton való térdelős technikáját illeti, valóban ő alkalmazta először a vb-n, de ezzel együtt sem ő a leggyorsabb a mezőnyben. De hogy mégis igaza van a technikát illetően, azt más valaki bizonyítja:
    ua-cam.com/video/lSiqQFIN6_U/v-deo.html
    Aki szereti a supermoto szakágat, és még nem látta, annak érdemes megnéznie: Egy fiatal, szabadkártyával beugró brazil srác hogyan döngöl földbe világbajnokokat ...