Ludziom sie wydaje , ze pompa ciepla jest zasilana z fotovoltaiki. Niestety w Polsce te urzadzenia pracuja na pradzie z wegla, a to co latem wpuszczamy do sieci w wiekszosci się marnuje. Na starych zasadach jest to opłacalne, ale nieetyczne, ponieważ zeby czesc ludzi mogła sobie zaoszczędzić reszta musi się na to zrzucić w cenie pradu. Brutalna prawda w pigułce.
Dokładnie tak jest, jak kiedyś napisałem że wszyscy się dokładają do starych zasad to mnie chejtowali, dzisiaj widać to już gołym okiem że tak jest i będzie gorzej i drożej bo mnóstwo ludzi powiększyło i nadal powiększa swoje instalacje, a płacą tylko grosze, więc ktoś musi za to płacić.
@@sztajmes1095 - co do dachów to teraz taka moda zamiast ŁADNA DACHÓWKA CERAMICZNA to panele no ale słowa :"za darmo prąd" - tylko że trzeba z góry zapłacić za 6-8 lat nie ma znaczenia
Ja mam według własnych zasad . Nie oddaje do energetyki ,ale mam magazyn energii i jestem szczęśliwa , zadowolona. Niezależna na przyszłość. Mamy nieciekawe czasy.😉😉 Dziękuję Pozdrawiam 😊
@@robertrobert1490 Dawniej byli w zimie zależni od energetyki a teraz jak "niezależni zimowi offgridowcy" są zależni od chińskiego agregatu i magazynu oraz od paliwa. Muszą sobie wykopać własny odwiert aby paliwo niezależne na zimę produkować 😂. I to mówię ja proekologiczny. Całkowita utopia takie rozwiązania niesystemowe poza łodziami, camperami i domkami w górach 🥴
Szacunek dla ludzi co potrafią coś zrobić, ja przespałem ten czas i zrobiłem też, ale już w nowym systemie, samodzielnie wychodzi to znacznie taniej, zrobiłem wpierw jedną na próbę z magazynem, teraz montuję drugą też z magazynem, oczywiście obie z dotacją to wychodzi to nawet dobrze. Pozdrawiam.
@@wojas25 Do mnie nie dopłaca, nic mi nie daje, ale też mało dostaje, natomiast stare zasady nie dość że wpychają energię wtedy kiedy jest jej nadmiar i nikt jej nie chcę, to jeszcze muszą ją w zimie dla nich wyprodukować.
@@grzechuskl6684 też mam dwie instalacje 10kW+10kW i jedna jest z magazynem 5kWh. Też na nowych zasadach bo jakoś przegapiłem. Aktualne progrozy z Tauron-a to 35 zł miesięcznie.
@@wojas25 Tylko że ja mam mniej pv, ale do każdej instalacji magazyn 10kWh i to robi całą robotę, od marca pobór energii minimalny potrzebny na współpracę z siecią tzn. do 10kWh miesięcznie i tak aż do listopada, a później sobie odkupię te brakujące kWh w zimie.
Witaj! wielki szacunek ! też sam zrobiłem instalacje PV o mocy 10kWp z magazynem energii w układzie wyspowym off grid. Drugą inst. 9,99kWp mam która pcha w sieć .Pozdrawiam i Życzę dalszych pomysłów i realizacji. Włodek.
Paneli nie mam ale książkę tak. Jest świetnie napisana i porządnie wydana, bardzo dobrze oznaczone rozdziały i naturalne zdjęcia zachęcają do lektury. Dziękuję za cenne informacje, zwłaszcza dla początkujących i z radością polecam 👍
Na studiach na Polibudzie liczyliśmy i okazało się że się zwraca po 7latach a po 10 teoretycznie ma być nieopłacalna albo awaryjna. W praktyce często psuje się nawet po 5. Ja bym nigdy nie zalozył. Ale wysłuchałem z ciekawością. Malkontenci negują wszystko, udowadniasz że jednak się opłaca to nie zdziwię się jak ktoś powie 'ile Ci zapłacili' heh
Filipiny - na wsi podlacznie "pradu" kosztuje tyle co panele 2000 W - bateria (litowa) to koszt rocznego zyzycia energii czyli zwrot po 1 roku. I nie trzeba kupowac pokrycia dachu do warsztatu :) - oszczednosc czyli praktyczny zwrot " minus 1 miesiac". Panele sloneczne to rewolucja w tropikach. PS. a stare panele sluza do budowy kurnikow (czyli jeszcze mozna dodatkowo zarobic).
@@tomaszjot2841 witam Tomasz , czy masz te obliczenia, bo u mnie w bloku banda głupków z zarządu chcą instalować fotowoltaika na dachu budynku , oczywiście jeszcze w kredycie , mają obliczenia od cwaniaków z firm fotowoltaicznych że opłaca się , my wszyscy co mieszkają na ostatnim piętrze nie zgadzamy się ale przez glosowanie wygrali , czy możesz mi pomóc żebym mógł im pokazać twardy dane od mądrych ludzie a nie od handlarzy. Pozdrawiam
Witam też zacząłem się w to bawić i całkowicie odłaczyłem się od sieci i korzystam z fotovoltaiki i to naprawdę działa i się opłaco choćby to że nie musisz się martwić że trzeba będzie zapłacic rachunek 😎 pozdrawiam Grzegorz
3 місяці тому+1
@@Buddabieda Dokładnie.... dzięki I pozdrawiam serdecznie
Obecny system rozliczania, jest system dużo mniej korzystnym od poprzedniego. Sprzedajesz za 0,40 gr. ..kupujesz za 0,80. Przy takim rizliczeniu Instalacje muszą być sporo przewymiarowane.
No nie. Sporo przewymiarowane instalacje nie powinny być przyłączone do sieci. Niestety. Później przychodzi okres że praktycznie prawie nic z tego nie odbierasz a 80-90% pchasz w sieć. Grosze za to dostaniesz a inni mają z tego problemy przez podwyższone napięcie. Sam założyłem mniej niż będę potrzebował. Ale wole jak najwięcej z tego konsumować niż oddawać za pół darmo. Magazyn na tą chwilę mnie nie interesuje. Mała sprawność i ceny. Ale nie mówię w przyszłości nie.
@@RonaldoRonaldo-zt6hs Nie. Dopiero w przyszłym roku. I od razu zakładając PV z PC wiedziałem że będę musiał dopłacić. Ale wole tak niż babrać się dalej z opałem,sprawdzać ceny,czyszczenie,wnoszenie,smród itd. Zresztą jakie człowiek by nie miał ogrzewanie trzeba płacić. Więc czy ja będę płacił za prąd,czy co innego to jeden pies. Ważne że jest na tą chwila rewelacja i nie muszę kompletnie nic robić.
@@rybuss85 jestem już po pierwszym rozliczeniu w nowym systemie i miałem o 1/3 więcej oddanejw stosunku do pobranej i tak musiałem dopłacać... rozliczą cię pierwszy raz...przekonasz się ile trzeba mieć przewymiarową. Stary system był o wiele lepszy.
@@RonaldoRonaldo-zt6hs tyle wiem. Ale nic nie zrobimy w tym złodziejskim kraju. Może trzeba wyjść na ulicę. Ale powtarzam jeszcze raz. Wiedziałem od początku że będę dopłacał. Więc rozczarowany nie będę 😜 A to że stary system był lepszy to uświadamiają mi znajomi z pracy. Rocznie mają 150-200zł. Nawet z PC nie przekraczają kilkuset zł na rok. Jak zapłacę rocznie tyle co za opał będzie git. Wszystko poniżej będzie jeszcze lepiej. A co nie muszę się z tym babrać to kolejny plus. Do września autokonsumpcji dopóki PC nie działała miałem w okolicy 25-27%,ale to żonie nadal mówię i zmianie nawyków(a nie ledwo wstanie i odpalone wszystko,zamiast poczekać aż PV się nie rozpędzi 😂 ). Teraz to wiadomo że wszystko na bieżąco.
Mam fotowoltaikę dwa sezony i nie płacę za prąd, tylko stała niewielka opłata roczna. Na dziś się opłaca. Zabierają nam 20% oddanej do sieci energii. Oprócz ogrzewania domu, wszystko mamy na prąd. Jest ok.
@@rafimled4868mam 20kW w formie dwóch instalacji w tym jedna z magazynem 5kWh, obie niestety na nowych "zasadach". Wcześniej na jednej instalacji 10kW płaciłem rachunki 65zł/miesiąc, teraz powinno być taniej, czekam na pierwsze rozliczenie.
Instalowanie paneli przed kwietniem 2022, nim rząd schrzanił ustawę, było opłacalne. Też zdążyłem wtedy zainstalować. Na nowych zasadach, nie wiadomo czy inwestycja się kiedykolwiek zwróci bo prąd będzie coraz tańszy w południe, kiedy go sprzedajemy a coraz droższy wieczorem i zimą, kiedy musimy go kupić. Sytuacja pogarsza się wraz z rosnącą ilością farm fotowoltaicznych w naszym kraju. Już w tym roku coraz częściej, w południe, cena energii spada poniżej zera, więc gdzie tu zysk?
@@d..c.. Dla zysku buduje się farmę fotowoltaiczną, ale nie jest się wtedy prosumentem, tylko wytwórcą. Przy domu instalacją nie ma być nastawiona na zysk. Prosument produkuje na własne potrzeby i o wzrost autokonsumpcji u niego chodzi.
@@d..c.. Przecież napisałem, że instalacja prosumentów ma na celu wzrost autokonsumpcji. Im więcej zużyje sam, tym więcej oszczędności. Oddawanie energii do sieci powinno być obecnie zyskiem dodatkowym, a nie źródłem dochodów, tym bardziej, że pieniądze nie trafiają w całości do kieszeni tylko na depozyt prosumencki.
Mam od 2019r jestem zadowolony. Końcem 24r albo w połowie 25 wyjdę na przyslowiowe zero. Każdy przypadek jest inny i każdy powinien podejść do tematu indywidualnie. Zanim zainwestowałem kasę to dużo oglądałem Slawka z rzeszowa z kanału panele fotowoltaiczne. I każdemu polecam jego kanał- nie dla celów propagandowych ale z racji jego wiedzy. Jak zwykle co kto woli.
U mnie instalacja PV wyłancza się w słoneczne dni 30/40razy w ciągu godziny bo napięcie przekracza Non Stop 253V!!! W efekcie czego produkcja dzienna energii elektrycznej to 2kwh czasem 3kwh ☹️😢😭... Dzisiaj o 10 rano było 256V i do 15 falownik się nie włączył wogule!!! PGE na moje telefony i mejle ignoruje i z Nikąd Pomocy ☹️😢😭... Jakiego argumentu użyć żeby PGE coś zrobiło z za wysokim napięciem w sieci energetycznej??? Ja się uprzejmie pytam 🤔🤔🤔... Proszę o pomoc Plisss🙏🙏🙏
A co PGE to obchodzi. To Twoja i sąsiadów fotowoltaika podbija te napięcie a teraz niech PGE coś zaradzi. Dzwoń do firmy która Ci to wepchła a nie zrobiła wcześniej żadnych pomiarów
@@Mastx91 Ja mam instalacje PV z dotacji Gminnej i to Urząd Gminy jest gwarantem i dostali przydział mocy z PGE ile mogą zamontować instalacji PV i jakiej mocy!!! Więc w tym konkretnym przypadku to PGE za to odpowiada!!! I ma obowiązek utrzymywać odpowiednie napięcie w sieci energetycznej zgodne z Polską Normą.Amen! p.s A to że będzie się to wiązać w wymianą transformatora za 2.000.000zł to mało to obchodzi odbiorcę końcowego.
@@andrzejandrzejewski8556 Nie zawsze trzeba wymieniać transformator. Każde trafo ma regulacje na zaczepach i można obniżyć napięcie. Pracuje w pogotowiu energetycznym tylko w Enerdze nie raz opuszczaliśmy.
@@Mastx91 Znam ludzi którzy pracują w PE i prawda jest taka że w moim regionie PGE ma Dwa Tysiące Trzysta transformatorów i nikomu się nie chce dwa razy w roku wyłączać napięcia i przekładać zaczepów na trafo! Najchętniej PE przyjeżdżało by na pomiary napięcia o godzinie 19:30 /20:00 kiedy są wszyscy w domach a Falowniki już nie pracują i w tedy na końcówkach śieci energetycznej jest 215V/220V . Niech przyjadą w słoneczny dzień o 13:00 kiedy u mnie przy wyłączonym Falowniku jest 264V czasem 269V !!! A tak naprawdę to PGE zależy na jak największej ilości sprzedanych kWh energii elektrycznej a nie na Tym żeby producenci oddawali do "magazynu" energii elektryczną.
@@andrzejandrzejewski8556 No umie jest podobna ilość ale nie na każdej stacji jest taka sytuacja. Fakt jest taki że robi się pomiar kiedy jest na to czas i nikt nie będzie czekał na okienko pogodowe bo jest masa innych zajęć. Oprócz tego. Jeśli pod wieczór jest 215 obniży się zaczep będzie 205. Za chwilę zrobi się chłodniej dojdą pompy ciepła i spadnie do 190 i znowu bd że za mało. Z resztą przekrój lini też się liczy nie tylko trafo. A to już większe koszty. Doradzam wezwać PE i dogadać się w normalny sposób jak czlowiek żeby to ogarnęli. Wszystko zależy o tego co oni powiedzą dyżurnemu jak przyjadą. Jeśli powiedzą że napięcie jest za wysokie to będzie podstawą do tego aby obniżyć zaczep
Tylko go zrob . Na pewno działałby i to wcale nie jest trudno wykonac elektrostatyczny generator pradu tzn umiescic plyte w ziemi metalowa lub folie czu wbic druty i nastepnie zastosowac izolator i u gory znowu plyte metalowa . To jest po prostu kondesator samonaladowujacy sie jeżeli plyta bylaby na 2 metrach mamy napiecie ok 220 v. Co najlepsze to mieszkanie w takim pomieszczeniu wzmacnialoby wiazania wodorowe w ciele spowalnialo proces starzenia .
Ja mam 9,6kWp...odpalałem w27.04.2021....do dzisiaj mam już 29,8MW wyprodukowanej energii. Koszt pv plus pompa nulite z chin to 33000 zł minus dofinansowanie do pv i zwrot z podatku. Po trzech latach się zwróciło.
2 місяці тому
@@rickdbank Super. Dziękuję za komentarze. Pozdrawiam serdecznie
Fotowoltaika ma sens przy autokonsumcji, a nie tysiące kWh ludzie oddaną a w zimę chcą odebrać i to jak najszybciej, nie długo wprowadzą limity albo kwartalne na zwrot kWh lub roczny limit na oddanie np. 1000kWh na rok resztę co wyprodukujesz to ci buchną, mocno będą promowani autokonsumenci.
Ale o czym mowa 'na tych zasadach juz nie zrobisz .na nowych jest w 90 procent nieoplacalna .oplaca sie 'gdy masz firme i wszystko maksymalnie odlucxysx i wezmiesz dotacje .kolejny przypadek to gdy masz duza autokomsupcje 'czyli duze zapitrzebowanie na prad wtedy gdy w teorii swieci slonce .mahazyn energii 'przynajmniej kupny to bezsensowny zakup .tak dla informacje gotowe sa juz dla was podatki 'od pisiadania paneli i od przesylu energii .nie weszly 'bo rok wyborczy 'ale juz po wyborach 'tak ze czekajcie cierpliwie .przeciez widac ze firmy energetyczne robia wsxystko aby sie was pozbyc 'a to sa niby prywatne spolki wiec nie beda dokladac
Nie jest i nie może być opłacalna w tej konfiguracji a rachunek jest prosty. Oddajesz energię praktycznie za free . Nie wziołeś pod uwagę kosztów gruntu który zawala. Pomijając to że spaskudziło widok z okna. I nie nie jestem przeciwnikiem FV tylko musi to być zrobione z głową . Nabijanie kasy koncernom to nienajlepszy pomysł. Podchodząc do tego z głową robimy to zupełnie inaczej. 1. Bezpieczne miejsce na magazyn energii 2. Zakup odpowiednio wielkiego magazynu energii z możliwością jego powiększenia na przyszłość. 3 zakup odpowiedniego falownika (taki aby ogarnoł też powiększenie w przyszłości . 4. Optymalizacja odbiorników 5. Zakup paneli FV i zamocowanie ich w zbędnym miejscu ( czyli dach ). 6. Test offgridu . 7. Odcięcie się od dostawcy (czytaj złodziejstwa). Miłego dnia. Tyklo w takiej konfiguracji która daje wolność i niezależność można wspomnieć o opłacalności . Bo wolności w sklepie nie kupisz . Pozdrawiam i miłego dnia. PS W razie w agregat na gaz (gaz w przeciwieństwie do benzyny i ropy może być składowany latami i nie traci swej wartości)
W swoich punktach pominąłeś jeden, ale bardzo ważny, czyli zasilanie domu w zimę, kiedy panele produkują 30 kWh na cały miesiąc... Bez tego ciężko się odciąć od "złodziejstwa"...
Wielu nie chce PV na dachu. Możliwe pożary, trudność w utrzymaniu jak śnieg spadnie, trudność w czyszczeniu. Mam wielorodzinny, bardzo wysoki dom z spadzistym dachem, gdzie strach się wspinać, jak sobie wyobrażasz utrzymanie takich paneli :) ? Stwierdziliśmy w rodzinie, że jeśli PV to tylko na placu jak w tym filmiku, bezpiecznie i przyjemnie w utrzymaniu/czyszczeniu/rozwijaniu w przyszłości samodzielnie.
"Oplaca sie oplaca!" - jak jest na starych zasadach - jak samemu sie robi montaz - jak sie kupi po kosztach na promocji panele i falownik etc --- TL;DR dla przecietnej osoby bioracej firme do zalozenia - sie kompletnie nie oplaca bo za 10 lat panele do wymiany, dodatkowo inwestycja oparta o wysokie ryzyko albo awarii albo gradobicie i po panelach
Ludzie zrozumcie że w Polsce fotowoltaika w roku 4 miesiące maks wszystkim się opłaca tylko nikt nie liczy ile stracił na montaż i zakup tego wszystkiego
Pan mówi, że „stracił” 4 dni - popołudniami. Pochwalam. Zamiast tracić czas na scrolowanie głupot spożytkował go dla siebie, dla zainteresowania i „ekologii” ;)
No raczej prąd nie kosztował średnio 1zl za 1kWh, więc jeszcze się nie zwróciło. Ale nawet jeśli się zwróci w ciągu ,3 lat to jest to baaaardzo dobra inwestycja.
Państwo kaczogród wydyma każdego.Nie martw się Ciebie również.Nie zapomną.Fajne filmy ogrodnicze prowadzisz.A cały świat bije się o ropę a nie o hektary w Afryce😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Ja w 2021-szym roku płaciłem za energię ok. 100pln. Teraz ok. 170pln (bez klimatyzacji). A dom ma 180m kw. Także licząc, te 26000pln. Kiedy, by mi się zwróciło? Czy, panele mają taką żywotność? 🤔🤔 Ps. Prosił pan o komentarz. To tylko informacyjnie. Pozdrawiam i do przodu🖐
@@MW-of3ww Nie wiele. Ja mam sporo czasu. Biorę działki w lesie do czyszczenia. W tym roku za 600pln przywiozłem (w trzy tygodnie) drewna na dwie zimy. Albo i więcej (grab, olcha i brzoza). Trochę roboty będzie z pocięciem tego, ale ja lubię to. Ps. 300pln i trochę pilarowania na sezon, to i tak nawet pół tony węgla bym nie kupił. Ps2. Co do opłat za energię? Ja mam prognozy półroczne. Także do końca roku, nic się nie zmieni. Pozdrawiam.🤚🤚🤚
@@Mario_Boss325 jasna sprawa. Rozumiem. Przez kilka lat działałem w drewnie opałowym, z tym że kupowałem wałki i przerabiałem, Piła siekiera i jazda. Robiłbym to dalej, ale opieszałość lasów państwowych mnie zniszczyła. Dałem sobie spokój. Nie miałem problemu z rynkiem zbytu tylko z zapewnieniem surowca na przerób.
@@MW-of3ww Ok. Ja wyłącznie na własne potrzeby. Ps. Ja mam jeszcze zapasu na dwie zimy, ale trzeba działać na przyszłość. Ps2. W tym roku, był jakiś problem na wiosnę. W ogóle. Nawet z pilarzami rozmawiałem. I mówili, że dwa miesiące nie było roboty. Ps3. Ale z drewnem opałowym, typu wałki. To odkąd pamiętam, jest słabo. Pilarze wyciągają, jak mogą na tartaki.
mam fotowoltaikę od dwóch lat.. działała tylko przez chwilę, teraz nie produkuje praktycznie w ogóle, od prawie roku. Firma, która zakładała mi instalację twierdzi, że po ich stronie wszystko jest w porządku. Problem leży po stronie Tauronu, do którego pisałam pisma już wielokrotnie, a który wypina się na mnie dupą i pierdzi mi w twarz.. W moim najbliższym sąsiedztwie jest kilka instalacji, które zmagają się z tym samym problem. Nie wiemy co robić.. Utopiliśmy kasę i nie wiemy co dalej robić. Może wśród Państwa znajduje się ktoś kto miał podobny problem i może coś doradzić? Jak z nimi walczyć?
Brednie i jeszcze raz brednie. Po pierwsze to nie 3MWh bo 30% trzeba oddać na starych zasadach przyjmując że auto konstrukcja wynosi 20% Podejrzewam że tak jest w przypadku ponieważ dom ogrzewany jest tą zimą i auto koncepcjanie będzie wyższa to realnie z sieci pozostaje do wybrania około 2,4 MWh czyli 3 produkcja minus autokonsumpcja daje 2.6 wprowadzony do sieci minus 30% czyli 0.6 z autokonsumpcji plus 1.82 z magazynu w sieci . Po drugie i najważniejsze tego prądu nie sprzedaje po "złotówce" bo jest na starych zasadach i musi go zużyć inaczej po roku przepada więc trzeba zainwestować dodatkowe odbiorniki w postaci pompy ciepła i klimatyzacji które należy doliczyć do kosztów inwestycji , kto już nie jest zwrot po dwóch latach tylko 7-8. Nadmienię tylko że nie próbuję negować ponieważ sam jestem właścicielem instalacji fotowoltaicznej na starych zasadach też samodzielnie wykonana,. Proszę tylko o rzetelne podejście do tematu i nie opowiadanie bzdur że inwestycja zwraca się po dwóch latach, więc proszę się skupić na ogrodnictwie a nie na matematyce i dodam jeszcze że poważni inwestorzy uważają zwrot inwestycji na poziomie 3,4 lat za bardzo dobry wynik. Pozdrawiam
11 місяців тому
Szkoda ze tyle czasu na ten ignorancki komentarz straciłeś. Liczyć to ja potrafię i nie mam interesu by mówić nieprawdę. Zwrot z inwestycji można liczyć na wiele sposobów. Dla przykladu mogę porównać jeden rok z bardzo drogim ekogroszkiem po 4000 zł. Spaliłem go 6 ton na mój dom to 24 000 zł za prąd w domu płaciłem ok. 6 500 zł za ok 8500 kWh to w sumie ponad 30 000 zł, kolejny rok ekogroszek staniał i jest po ok. 1400 zł to już tylko 8400 plus za prąd ok. 7000 zł to 15 400. W ciągu 2 lat wydałbym na ogrzewanie i prąd 45 400 zł za lata 2022 i 2023. To proste liczenie. Moja inwestycja w panele 22.5 kWp to koszt 45 000 zl po odliczeniu z podatku i 5000zl dofinansowania . 1 kWp wyniósł mnie 2000 zł. A więc jak widać wystarczyły 2 lata by się inwestycja w panele zwróciła. Koszt źródła ciepła zawsze występuje więc go nie uwzględniłem choć w moim przypadku to 10 490 zł za pompę w ramach gminnego programu. Każde inne źródło ciepła byłoby droższe w moim przypadku. Jak widać rachunek jest prosty i oczywisty więc proszę glupot czy bredni nie pisać samemu.
@@jasny2lpify A jak wygląda odporność tych paneli na uszkodzenia mechaniczne? Do takiego ogrodzenia będą mieli dostęp wszyscy z zewnątrz. Do tego, z tego co się orientuję, panele muszą być instalowane kilka metrów od granicy działki. Czy stawianie takiego ogrodzenia jest zgodne z prawem?
@@maciejk9049 Ryzyko jak sie boisz to musisz ubezpieczyc czy czujniki założyc ruchu przed ukradzeniem. Ale ryzyko przed gradem rozwiazane . Ale od strony łaki mozesz zrobic nie od ulicy .
@@maciejk9049 ludzie juz tak robili i problemu nie ma pozatym masz przeslo 2,3 m dlugosci za 450 zl , ktore jeszcze z 2 stron produkuje prad . To za 200 zl masz mb przesla na plot . To nawet uszkodzone panele warto odkupic za grosze na przesła . Albo kurniki robia . Nie wszedzie da sie tak zrobic najlepiej miec dzialke w srodku pola kolo lasu . Bez sasiadow . Wtedy mozna z 4 sron zakladac .
Najczesciej najbardziej sie nie oplaca jak ktos odda firmie do zrobienia ,bo sam nie potrafi. Tez zakladalem sobie na mikroinwerterach ale 1/3tego co Ty masz . Pozdrawiam.
Poczekamy teraz 2024 jaki będzie płacz, za ile wam to się zwróci 10lat i modlenia żeby serwisu nie było i oby panel nie padł plus słońce było, pokażcie mi ile zapłaciliście za całość z panelemi i rachunki po pol roku w 2024r
Film ciekawy, ale nie niesie już żadnej informacji o opłacalności człowiekowi, który nie ma wehikułu czasu, bo dziś na tych starych zasadach już instalacji nie założymy. A stary system był dużo bardziej opłacalny, wbrew temu, na co zawsze narzekali ludzie: "Złodzieje zabierają nam 80/70% z produkcji!" ;)
Wedlug strrych zasad oplacalo sie to tylko firmom ktore zuzywaly duzo pradu z rozliczeniem polrocznym wedlug nowych kompletnie nie oplacalne poniewaz oddajesz energie po cenie energi a odbierasz energie + koszt przesylu i oplat magazynowania pomijajac fakt ze niszczysz nieswiadomie urzadzenia sasiadowi nie jednemu bo zmaiast miec 230 w gniazdku ma nie rzadko 260. Skad wiem pracje w energetyce 99,9 osob pracujacych w Tauronie np nie ma fotowoltaiki przypadek ?? Kolega ktory mial firme instalujaca Tez zrezygnowal powody ludzie chca tanio a to wiaze sie z kiepska jakoscia sprzetu paneli itp co przeklada sie na awaryjnosc a i ludzie przekonali sie ze to nie oplacalne pomijajac fakt ze grad pieknie wybija z glowy posiadaczom paneli chec ich naprawy po grafobiciu pozdro
Jak wszystko w życiu nie ma sytuacji czarno-białych. Nie mam wiedzy branżowej na temat fotwotaiki i pomp ciepła, ale zanim wydam pieniądze staram się nie być idiotą, nie zawsze się udaje. Jestem w trakcie budowy do domu, na etapie wykończenia, ogrzewanie oczywiście już hula, nie jest to jednak pompa ciepła z fotowoltaiką. Na pewno ma Pan rację co do opłacalności pańskiej instalacji. Załapał Pan się na korzystniejsze przepisy. Kupił Pan i zmontował to na własną rękę, nie korzystał Pan z usług firm, z których według mnie duża część jest nie uczciwa. Trzeba mieć na uwadze że większość ludzi jest skazana na te firmy. Pozostaje kwestia doboru pompy ciepła, szczerze mówiąc nie wiem, na prosty chłopski rozum, wywnioskowałem tyle że pompa powietrzna zużyje więcej prądu do ogrzania domu w zależności od tego jak chłodna będzie zima, pompa gruntowa na pewno jest wydajniejsza, szczególnie przy niskich temperaturach, jednak jest o wiele droższa. Ostatecznie uznałem że gdybym miał się decydować to na gruntową, zdecydowałem się na ogrzewanie węglem, nie ma gazociągu niestety. Koszty budowy domu były ogromne, ogrzewanie było tylko jednym z wielu. Kotłownia węglowa też za darmo nie była, kosztowała mnie ponad 50 tys., nie liczyłem że będzie taka droga. No i wiadomo pompa ciepła jest o wiele wygodniejsza niż rozpalanie w piecu. Jak będę miał kasę założę taką instalację w przyszłości, ze wględu na wygodę ale czy w moim przypadku wyjdzie to taniej to nie jestem przekonany.
11 місяців тому
Dziękuję za obszerny komentarz. Pozdrawiam serdecznie
Czy ktoś wlicza w te oszczędności 1. Koszty serwisu i naprawę PV 2. Utylizację tego ekologicznego gówna. 3. Blachodachówka do wymiany bo przecież pełno dziur wywierconych .... Inwestować w coś co zwrócić się za 7 lat jest totalna głupota. Lepiej zainwestować w coś sensownego i płacić więcej za prąd
Zobacz jak panele potaniały 400w panel 440zl i przelicz koszt budowy. Tej różnicy niestety twoje panele nie wyprodukowały. Sam montowałem w 2020. Pozdrawiam
Marek a ile Ci zeżarła ta pseudo pompa ciepła to nie liczysz.Bez tej PV to byś dawno przepadł finansowo z tą pompą ciepła. Poza tym 30% z tej energii Ci zabrali przecież za darmo. Marek z matmy słaby jesteś. Ja gdybym miał PC ale prawdziwą z wymiennikiem gruntowym to też bym PV zakładał bo bez tego to szkoda myśleć o PC. I o jaiej Ty opłacalności myślisz?Ja płacę za prąd ok.3 tyś rocznie, to za tą Twoją PV to ja bym miał prąd przez 10 lat i tyle jest realnej amortyzacji takiej instalacji PV. W moim przypadku PV się nie opłaca, liczyłem to, szkoda kasy i czasu potem na podniecanie się ile to czego i siedzienia przd ekrannikiem LCD jak tysiące idiotów. A tak mam spokój. A do C.W.U. mam solary i to jest świetne wyjście polecam każdemu.
I te solary to ci starczają na brzydką pogodę w sobotę , czy kapiesz się w wannie w wodzie po dzieciach i tylko jak pogoda jest ? Też mam solary i pompę ciepła to wiem jak to jest , głupoty piszesz i nie wyzywaj drugie człowieka od idiotow bo … sam sobie dopowiedz 😂😂😂
@@waldemar2355 Walduś, nie podskakuj bo wyżej ch.. nie podskoczysz. Nie wyzywam Marka bo on jest akurat człowiekiem rozsądnym w miarę i nie przeżyWa tej PV jak inni.Ale jest wielu idiotów co wręcz je i sra przy tych ekranach tak się cieszą ile to zarabiają na godzinę. Poza tym mam nie tylko solary ale też kocioł konwencjonalny i gdy nie ma nasłonecznienia to ma z kotła ciepło na C.W.U. Zatem Walduś nie spinaj się bo to Ci tylko zaszkodzić może.
@@maxpayne6418 takich hejterow ja Ty to na pęczki w internecie , Tobie to już nic nie zaszkodzi co 😁😁😁, doładowanie cwu to ja mam z kilku źródeł i się tym nie chełpię.
@@maxpayne6418 Jak możesz pisać ze to się nie opłaci Pompa i panele mam już ponad 4 lata i rachunki za prąd Tylko opłaty licznika 170 zł na rok !!! Nie wiem czy ja nie umie liczyć czy to ty taki matematyk jesteś 🧐🧐🧐🧐 A ze mnie stać na to !!! To mam wygodę i ciepło w domu a reszta mnie nie interesuje kto co pisze !! Ale ty to masz jakichś problem z sobą !!!!
W życiu bym sobie przed oknami takiego gówna nie postawił. Pogadamy jak się zacznie psuć. Większość ludzi słono będzie płacić "flachowcom". Cwaniaki sobie poradzą. 😂😂
Ludziom sie wydaje , ze pompa ciepla jest zasilana z fotovoltaiki. Niestety w Polsce te urzadzenia pracuja na pradzie z wegla, a to co latem wpuszczamy do sieci w wiekszosci się marnuje. Na starych zasadach jest to opłacalne, ale nieetyczne, ponieważ zeby czesc ludzi mogła sobie zaoszczędzić reszta musi się na to zrzucić w cenie pradu. Brutalna prawda w pigułce.
Dokładnie tak jest, jak kiedyś napisałem że wszyscy się dokładają do starych zasad to mnie chejtowali, dzisiaj widać to już gołym okiem że tak jest i będzie gorzej i drożej bo mnóstwo ludzi powiększyło i nadal powiększa swoje instalacje, a płacą tylko grosze, więc ktoś musi za to płacić.
@@grzechuskl6684 Produkcja energii eklektycznej z ciepłem w zimie co pikuś?
Najlepsze to są dachy z najdroższej dachówki i obsrane pv 😂
Czy Ty jestes normalny czlowieku , pokazujesz Ruskie "Z" ???😡😡😡
@@wymborek1978 Nie, Rosyjskie 🇵🇱🤝🇷🇺
@@sztajmes1095 - co do dachów to teraz taka moda
zamiast ŁADNA DACHÓWKA CERAMICZNA
to panele
no ale słowa :"za darmo prąd" - tylko że trzeba z góry zapłacić za 6-8 lat
nie ma znaczenia
@@marekprzedstawiciel8740 moda przeminie, niedługo coś nowego wymyśla..
Ja mam według własnych zasad .
Nie oddaje do energetyki ,ale mam magazyn energii i jestem szczęśliwa , zadowolona.
Niezależna na przyszłość.
Mamy nieciekawe czasy.😉😉
Dziękuję
Pozdrawiam 😊
@@apollodonatello3975 Zimą nie ma energii z PV od listopada do lutego
Jest
Jest ze słupa energetycznego zimą
@@robertrobert1490 Dawniej byli w zimie zależni od energetyki a teraz jak "niezależni zimowi offgridowcy" są zależni od chińskiego agregatu i magazynu oraz od paliwa. Muszą sobie wykopać własny odwiert aby paliwo niezależne na zimę produkować 😂. I to mówię ja proekologiczny. Całkowita utopia takie rozwiązania niesystemowe poza łodziami, camperami i domkami w górach 🥴
@@leszekkulej9288 Jest energia w zimę z słupa lub agregatu 😂
I cała działka zawalona panelami. Lepiej już zrobić wiatę i panele jako zadaszenie
Szacunek dla ludzi co potrafią coś zrobić, ja przespałem ten czas i zrobiłem też, ale już w nowym systemie, samodzielnie wychodzi to znacznie taniej, zrobiłem wpierw jedną na próbę z magazynem, teraz montuję drugą też z magazynem, oczywiście obie z dotacją to wychodzi to nawet dobrze. Pozdrawiam.
Dzięki wielkie. Pozdrawiam
👍 a więc Tobie będzie dystrybutor dopłacał.
@@wojas25 Do mnie nie dopłaca, nic mi nie daje, ale też mało dostaje, natomiast stare zasady nie dość że wpychają energię wtedy kiedy jest jej nadmiar i nikt jej nie chcę, to jeszcze muszą ją w zimie dla nich wyprodukować.
@@grzechuskl6684 też mam dwie instalacje 10kW+10kW i jedna jest z magazynem 5kWh. Też na nowych zasadach bo jakoś przegapiłem. Aktualne progrozy z Tauron-a to 35 zł miesięcznie.
@@wojas25 Tylko że ja mam mniej pv, ale do każdej instalacji magazyn 10kWh i to robi całą robotę, od marca pobór energii minimalny potrzebny na współpracę z siecią tzn. do 10kWh miesięcznie i tak aż do listopada, a później sobie odkupię te brakujące kWh w zimie.
Po 01.07.2022r fotowoltaika na nowych zasadach nieopłacalna !!!
@@zdzisawkozik2264 tak rzeczywiście jest dużo gorzej, chyba że na własne potrzeby
Witaj! wielki szacunek ! też sam zrobiłem instalacje PV o mocy 10kWp z magazynem energii w układzie wyspowym off grid. Drugą inst. 9,99kWp mam która pcha w sieć .Pozdrawiam i Życzę dalszych pomysłów i realizacji. Włodek.
Dzięki i pozdrawiam serdecznie
Paneli nie mam ale książkę tak. Jest świetnie napisana i porządnie wydana, bardzo dobrze oznaczone rozdziały i naturalne zdjęcia zachęcają do lektury. Dziękuję za cenne informacje, zwłaszcza dla początkujących i z radością polecam 👍
Na studiach na Polibudzie liczyliśmy i okazało się że się zwraca po 7latach a po 10 teoretycznie ma być nieopłacalna albo awaryjna. W praktyce często psuje się nawet po 5. Ja bym nigdy nie zalozył. Ale wysłuchałem z ciekawością. Malkontenci negują wszystko, udowadniasz że jednak się opłaca to nie zdziwię się jak ktoś powie 'ile Ci zapłacili' heh
Filipiny - na wsi podlacznie "pradu" kosztuje tyle co panele 2000 W - bateria (litowa) to koszt rocznego zyzycia energii czyli zwrot po 1 roku. I nie trzeba kupowac pokrycia dachu do warsztatu :) - oszczednosc czyli praktyczny zwrot " minus 1 miesiac". Panele sloneczne to rewolucja w tropikach. PS. a stare panele sluza do budowy kurnikow (czyli jeszcze mozna dodatkowo zarobic).
@@apollodonatello3975 zapewne.
Ja mam instalacje fotowoltaiczną 9 lat i nic się jeszcze nie zepsuło. Spłaciła się po 4 latach
@@tomaszjot2841 witam Tomasz , czy masz te obliczenia, bo u mnie w bloku banda głupków z zarządu chcą instalować fotowoltaika na dachu budynku , oczywiście jeszcze w kredycie , mają obliczenia od cwaniaków z firm fotowoltaicznych że opłaca się , my wszyscy co mieszkają na ostatnim piętrze nie zgadzamy się ale przez glosowanie wygrali , czy możesz mi pomóc żebym mógł im pokazać twardy dane od mądrych ludzie a nie od handlarzy. Pozdrawiam
Mam na nowych 5mwh zero oplacalnosci kompletne zero nowe zasady
Witam też zacząłem się w to bawić i całkowicie odłaczyłem się od sieci i korzystam z fotovoltaiki i to naprawdę działa i się opłaco choćby to że nie musisz się martwić że trzeba będzie zapłacic rachunek 😎 pozdrawiam Grzegorz
@@Buddabieda Dokładnie.... dzięki I pozdrawiam serdecznie
Obecny system rozliczania, jest system dużo mniej korzystnym od poprzedniego.
Sprzedajesz za 0,40 gr. ..kupujesz za 0,80. Przy takim rizliczeniu Instalacje muszą być sporo przewymiarowane.
No nie. Sporo przewymiarowane instalacje nie powinny być przyłączone do sieci. Niestety. Później przychodzi okres że praktycznie prawie nic z tego nie odbierasz a 80-90% pchasz w sieć. Grosze za to dostaniesz a inni mają z tego problemy przez podwyższone napięcie.
Sam założyłem mniej niż będę potrzebował. Ale wole jak najwięcej z tego konsumować niż oddawać za pół darmo. Magazyn na tą chwilę mnie nie interesuje. Mała sprawność i ceny. Ale nie mówię w przyszłości nie.
@@rybuss85 otrzymałeś rozliczenie w nowym systemie ?..
@@RonaldoRonaldo-zt6hs Nie. Dopiero w przyszłym roku. I od razu zakładając PV z PC wiedziałem że będę musiał dopłacić. Ale wole tak niż babrać się dalej z opałem,sprawdzać ceny,czyszczenie,wnoszenie,smród itd. Zresztą jakie człowiek by nie miał ogrzewanie trzeba płacić. Więc czy ja będę płacił za prąd,czy co innego to jeden pies. Ważne że jest na tą chwila rewelacja i nie muszę kompletnie nic robić.
@@rybuss85 jestem już po pierwszym rozliczeniu w nowym systemie i miałem o 1/3 więcej oddanejw stosunku do pobranej i tak musiałem dopłacać... rozliczą cię pierwszy raz...przekonasz się ile trzeba mieć przewymiarową.
Stary system był o wiele lepszy.
@@RonaldoRonaldo-zt6hs tyle wiem. Ale nic nie zrobimy w tym złodziejskim kraju. Może trzeba wyjść na ulicę.
Ale powtarzam jeszcze raz. Wiedziałem od początku że będę dopłacał. Więc rozczarowany nie będę 😜
A to że stary system był lepszy to uświadamiają mi znajomi z pracy. Rocznie mają 150-200zł. Nawet z PC nie przekraczają kilkuset zł na rok. Jak zapłacę rocznie tyle co za opał będzie git. Wszystko poniżej będzie jeszcze lepiej. A co nie muszę się z tym babrać to kolejny plus.
Do września autokonsumpcji dopóki PC nie działała miałem w okolicy 25-27%,ale to żonie nadal mówię i zmianie nawyków(a nie ledwo wstanie i odpalone wszystko,zamiast poczekać aż PV się nie rozpędzi 😂 ). Teraz to wiadomo że wszystko na bieżąco.
Mam fotowoltaikę dwa sezony i nie płacę za prąd, tylko stała niewielka opłata roczna. Na dziś się opłaca. Zabierają nam 20% oddanej do sieci energii. Oprócz ogrzewania domu, wszystko mamy na prąd. Jest ok.
Witam a jaka ma Pan moc instalacji?
Baju baj jakbym nie miał to bym uwierzył
@@antons2311 bo trzeba mieć z 30kW a nie 6.5kW jak stanowcza większość :-) i wtedy nie ma baju baju
@@rafimled4868mam 20kW w formie dwóch instalacji w tym jedna z magazynem 5kWh, obie niestety na nowych "zasadach". Wcześniej na jednej instalacji 10kW płaciłem rachunki 65zł/miesiąc, teraz powinno być taniej, czekam na pierwsze rozliczenie.
@@wojas25 i jak?
Instalowanie paneli przed kwietniem 2022, nim rząd schrzanił ustawę, było opłacalne. Też zdążyłem wtedy zainstalować. Na nowych zasadach, nie wiadomo czy inwestycja się kiedykolwiek zwróci bo prąd będzie coraz tańszy w południe, kiedy go sprzedajemy a coraz droższy wieczorem i zimą, kiedy musimy go kupić. Sytuacja pogarsza się wraz z rosnącą ilością farm fotowoltaicznych w naszym kraju. Już w tym roku coraz częściej, w południe, cena energii spada poniżej zera, więc gdzie tu zysk?
No nie ma zysku dla Taurona, dlatego jak to ująłeś "rząd schrzanil ustawę ". Ogólnie to wszyscy wokół dotuja tych na starych zasadach 😅
@@MariOwc Akurat Tauron dobrze na tym wychodzi.
@@d..c.. Dla zysku buduje się farmę fotowoltaiczną, ale nie jest się wtedy prosumentem, tylko wytwórcą. Przy domu instalacją nie ma być nastawiona na zysk. Prosument produkuje na własne potrzeby i o wzrost autokonsumpcji u niego chodzi.
@@januszfifielski3702 A oszczędność energii to nie jest zysk dla prosumenta?
@@d..c.. Przecież napisałem, że instalacja prosumentów ma na celu wzrost autokonsumpcji. Im więcej zużyje sam, tym więcej oszczędności. Oddawanie energii do sieci powinno być obecnie zyskiem dodatkowym, a nie źródłem dochodów, tym bardziej, że pieniądze nie trafiają w całości do kieszeni tylko na depozyt prosumencki.
Mam od 2019r jestem zadowolony. Końcem 24r albo w połowie 25 wyjdę na przyslowiowe zero. Każdy przypadek jest inny i każdy powinien podejść do tematu indywidualnie. Zanim zainwestowałem kasę to dużo oglądałem Slawka z rzeszowa z kanału panele fotowoltaiczne. I każdemu polecam jego kanał- nie dla celów propagandowych ale z racji jego wiedzy. Jak zwykle co kto woli.
Mając lepianki z styropianu może tam coś jest na oszczędności, ale tylko w lepiankach.
Ja bym raczej liczył po 70gr lub nawet po 60gr średnia cenę z dwóch lat bo jest 1 do 0,7 kwh to zwróci się za rok ale to i tak jest super wynik 👍👋
U mnie instalacja PV wyłancza się w słoneczne dni 30/40razy w ciągu godziny bo napięcie przekracza Non Stop 253V!!! W efekcie czego produkcja dzienna energii elektrycznej to 2kwh czasem 3kwh ☹️😢😭...
Dzisiaj o 10 rano było 256V i do 15 falownik się nie włączył wogule!!!
PGE na moje telefony i mejle ignoruje i z Nikąd Pomocy ☹️😢😭...
Jakiego argumentu użyć żeby PGE coś zrobiło z za wysokim napięciem w sieci energetycznej??? Ja się uprzejmie pytam 🤔🤔🤔...
Proszę o pomoc Plisss🙏🙏🙏
A co PGE to obchodzi. To Twoja i sąsiadów fotowoltaika podbija te napięcie a teraz niech PGE coś zaradzi. Dzwoń do firmy która Ci to wepchła a nie zrobiła wcześniej żadnych pomiarów
@@Mastx91 Ja mam instalacje PV z dotacji Gminnej i to Urząd Gminy jest gwarantem i dostali przydział mocy z PGE ile mogą zamontować instalacji PV i jakiej mocy!!!
Więc w tym konkretnym przypadku to PGE za to odpowiada!!! I ma obowiązek utrzymywać odpowiednie napięcie w sieci energetycznej zgodne z Polską Normą.Amen!
p.s
A to że będzie się to wiązać w wymianą transformatora za 2.000.000zł to mało to obchodzi odbiorcę końcowego.
@@andrzejandrzejewski8556 Nie zawsze trzeba wymieniać transformator. Każde trafo ma regulacje na zaczepach i można obniżyć napięcie. Pracuje w pogotowiu energetycznym tylko w Enerdze nie raz opuszczaliśmy.
@@Mastx91 Znam ludzi którzy pracują w PE i prawda jest taka że w moim regionie PGE ma Dwa Tysiące Trzysta transformatorów i nikomu się nie chce dwa razy w roku wyłączać napięcia i przekładać zaczepów na trafo! Najchętniej PE przyjeżdżało by na pomiary napięcia o godzinie 19:30 /20:00 kiedy są wszyscy w domach a Falowniki już nie pracują i w tedy na końcówkach śieci energetycznej jest 215V/220V .
Niech przyjadą w słoneczny dzień o 13:00 kiedy u mnie przy wyłączonym Falowniku jest 264V czasem 269V !!!
A tak naprawdę to PGE zależy na jak największej ilości sprzedanych kWh energii elektrycznej a nie na Tym żeby producenci oddawali do "magazynu" energii elektryczną.
@@andrzejandrzejewski8556 No umie jest podobna ilość ale nie na każdej stacji jest taka sytuacja. Fakt jest taki że robi się pomiar kiedy jest na to czas i nikt nie będzie czekał na okienko pogodowe bo jest masa innych zajęć. Oprócz tego. Jeśli pod wieczór jest 215 obniży się zaczep będzie 205. Za chwilę zrobi się chłodniej dojdą pompy ciepła i spadnie do 190 i znowu bd że za mało. Z resztą przekrój lini też się liczy nie tylko trafo. A to już większe koszty. Doradzam wezwać PE i dogadać się w normalny sposób jak czlowiek żeby to ogarnęli. Wszystko zależy o tego co oni powiedzą dyżurnemu jak przyjadą. Jeśli powiedzą że napięcie jest za wysokie to będzie podstawą do tego aby obniżyć zaczep
Generator punktu zerowego zwraca się w ciągu tygodnia. Panele przy nim to zwykły bubel.
Tylko go zrob . Na pewno działałby i to wcale nie jest trudno wykonac elektrostatyczny generator pradu tzn umiescic plyte w ziemi metalowa lub folie czu wbic druty i nastepnie zastosowac izolator i u gory znowu plyte metalowa . To jest po prostu kondesator samonaladowujacy sie jeżeli plyta bylaby na 2 metrach mamy napiecie ok 220 v. Co najlepsze to mieszkanie w takim pomieszczeniu wzmacnialoby wiazania wodorowe w ciele spowalnialo proces starzenia .
Od kiedy masz te objawy?
@@andrzej3511 Głupi ludzie zadają głupie pytania
@@Chrystusowy Nie ma głupich pytań. Są TYLKO głupie odpowiedzi.
Gratuluje....świetna robota
Też mam pompę i pv na starych zasadach....koszt co, cwu i prądu 250 zł rocznie
Ja mam 9,6kWp...odpalałem w27.04.2021....do dzisiaj mam już 29,8MW wyprodukowanej energii. Koszt pv plus pompa nulite z chin to 33000 zł minus dofinansowanie do pv i zwrot z podatku. Po trzech latach się zwróciło.
@@rickdbank Super. Dziękuję za komentarze. Pozdrawiam serdecznie
Fotowoltaika ma sens przy autokonsumcji, a nie tysiące kWh ludzie oddaną a w zimę chcą odebrać i to jak najszybciej, nie długo wprowadzą limity albo kwartalne na zwrot kWh lub roczny limit na oddanie np. 1000kWh na rok resztę co wyprodukujesz to ci buchną, mocno będą promowani autokonsumenci.
Dobrze że jeszcze można rozbudować pozostając na starych zasadach. A teraz najlepszy czas bo panele tanie...
Ale o czym mowa 'na tych zasadach juz nie zrobisz .na nowych jest w 90 procent nieoplacalna .oplaca sie 'gdy masz firme i wszystko maksymalnie odlucxysx i wezmiesz dotacje .kolejny przypadek to gdy masz duza autokomsupcje 'czyli duze zapitrzebowanie na prad wtedy gdy w teorii swieci slonce .mahazyn energii 'przynajmniej kupny to bezsensowny zakup .tak dla informacje gotowe sa juz dla was podatki 'od pisiadania paneli i od przesylu energii .nie weszly 'bo rok wyborczy 'ale juz po wyborach 'tak ze czekajcie cierpliwie .przeciez widac ze firmy energetyczne robia wsxystko aby sie was pozbyc 'a to sa niby prywatne spolki wiec nie beda dokladac
Nie jest i nie może być opłacalna w tej konfiguracji a rachunek jest prosty. Oddajesz energię praktycznie za free . Nie wziołeś pod uwagę kosztów gruntu który zawala. Pomijając to że spaskudziło widok z okna. I nie nie jestem przeciwnikiem FV tylko musi to być zrobione z głową . Nabijanie kasy koncernom to nienajlepszy pomysł. Podchodząc do tego z głową robimy to zupełnie inaczej. 1. Bezpieczne miejsce na magazyn energii 2. Zakup odpowiednio wielkiego magazynu energii z możliwością jego powiększenia na przyszłość. 3 zakup odpowiedniego falownika (taki aby ogarnoł też powiększenie w przyszłości . 4. Optymalizacja odbiorników 5. Zakup paneli FV i zamocowanie ich w zbędnym miejscu ( czyli dach ). 6. Test offgridu . 7. Odcięcie się od dostawcy (czytaj złodziejstwa). Miłego dnia. Tyklo w takiej konfiguracji która daje wolność i niezależność można wspomnieć o opłacalności . Bo wolności w sklepie nie kupisz . Pozdrawiam i miłego dnia. PS W razie w agregat na gaz (gaz w przeciwieństwie do benzyny i ropy może być składowany latami i nie traci swej wartości)
W swoich punktach pominąłeś jeden, ale bardzo ważny, czyli zasilanie domu w zimę, kiedy panele produkują 30 kWh na cały miesiąc... Bez tego ciężko się odciąć od "złodziejstwa"...
Wielu nie chce PV na dachu. Możliwe pożary, trudność w utrzymaniu jak śnieg spadnie, trudność w czyszczeniu. Mam wielorodzinny, bardzo wysoki dom z spadzistym dachem, gdzie strach się wspinać, jak sobie wyobrażasz utrzymanie takich paneli :) ? Stwierdziliśmy w rodzinie, że jeśli PV to tylko na placu jak w tym filmiku, bezpiecznie i przyjemnie w utrzymaniu/czyszczeniu/rozwijaniu w przyszłości samodzielnie.
Ładna elektrownia, ja mam tylko do grzania wody :)
"Oplaca sie oplaca!"
- jak jest na starych zasadach
- jak samemu sie robi montaz
- jak sie kupi po kosztach na promocji panele i falownik etc
---
TL;DR dla przecietnej osoby bioracej firme do zalozenia - sie kompletnie nie oplaca bo za 10 lat panele do wymiany, dodatkowo inwestycja oparta o wysokie ryzyko albo awarii albo gradobicie i po panelach
Byla oplavalna, byla . Na starych zadadach, ktorych juz nie ma..
Ludzie zrozumcie że w Polsce fotowoltaika w roku 4 miesiące maks wszystkim się opłaca tylko nikt nie liczy ile stracił na montaż i zakup tego wszystkiego
Pan mówi, że „stracił” 4 dni - popołudniami.
Pochwalam. Zamiast tracić czas na scrolowanie głupot spożytkował go dla siebie, dla zainteresowania i „ekologii” ;)
Ja odpowiem bo to eko ściema pozdrawiam świadomych ludzi
No raczej prąd nie kosztował średnio 1zl za 1kWh, więc jeszcze się nie zwróciło. Ale nawet jeśli się zwróci w ciągu ,3 lat to jest to baaaardzo dobra inwestycja.
Oooo ciekaw książka 😊
Państwo kaczogród wydyma każdego.Nie martw się Ciebie również.Nie zapomną.Fajne filmy ogrodnicze prowadzisz.A cały świat bije się o ropę a nie o hektary w Afryce😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
dobrze ale tanie one nie są i kiedy to się zwróci?
Przy samodzielnym montażu nakład finansowy zwrócił mi się w ciągu max 2 lat
W Polsce każdy swoje chwali i prawdy nie powie chociaż było by najgorzej i tylko książki reklamować żeby było jeszcze więcej pieniedzy
Ja w 2021-szym roku płaciłem za energię ok. 100pln. Teraz ok. 170pln (bez klimatyzacji). A dom ma 180m kw. Także licząc, te 26000pln. Kiedy, by mi się zwróciło? Czy, panele mają taką żywotność? 🤔🤔 Ps. Prosił pan o komentarz. To tylko informacyjnie. Pozdrawiam i do przodu🖐
Panele rzekomo mają zasteoować również ogrzewanie, więc.do tej stówy powinieneś coś jeszcze doliczyć inaczej to już na pewno nie miałoby sensu
@@MW-of3ww Nie wiele. Ja mam sporo czasu. Biorę działki w lesie do czyszczenia. W tym roku za 600pln przywiozłem (w trzy tygodnie) drewna na dwie zimy. Albo i więcej (grab, olcha i brzoza). Trochę roboty będzie z pocięciem tego, ale ja lubię to. Ps. 300pln i trochę pilarowania na sezon, to i tak nawet pół tony węgla bym nie kupił. Ps2. Co do opłat za energię? Ja mam prognozy półroczne. Także do końca roku, nic się nie zmieni. Pozdrawiam.🤚🤚🤚
@@Mario_Boss325 jasna sprawa. Rozumiem. Przez kilka lat działałem w drewnie opałowym, z tym że kupowałem wałki i przerabiałem, Piła siekiera i jazda. Robiłbym to dalej, ale opieszałość lasów państwowych mnie zniszczyła. Dałem sobie spokój. Nie miałem problemu z rynkiem zbytu tylko z zapewnieniem surowca na przerób.
@@MW-of3ww Ok. Ja wyłącznie na własne potrzeby. Ps. Ja mam jeszcze zapasu na dwie zimy, ale trzeba działać na przyszłość. Ps2. W tym roku, był jakiś problem na wiosnę. W ogóle. Nawet z pilarzami rozmawiałem. I mówili, że dwa miesiące nie było roboty. Ps3. Ale z drewnem opałowym, typu wałki. To odkąd pamiętam, jest słabo. Pilarze wyciągają, jak mogą na tartaki.
@@Mario_Boss325 Szacunek za pracę. Ale część ludzi woli jednak ten czas poświęcić na inne rzeczy.
Wszyscy gadają, że nieopłacalne a każdy kto może zakłada 🙃
Witam książkę na pewno kupię.A co do fotowoltaiki to się jeszcze wacham.Pozdrawiam.
Dziękuję bardzo również za zainteresowanie moją książką. Pozdrawiam serdecznie Marek
NA WAKACJE LATEM MOZNA JECHAC NAD MORZE.... a PV niech produkuje ENERGIE NA ZIME !!! ZAYEBISCIE !!!
A mialo byc tak pięknie.❤A konsumencki mieli taniej. A tu lipa.😮
mam fotowoltaikę od dwóch lat.. działała tylko przez chwilę, teraz nie produkuje praktycznie w ogóle, od prawie roku. Firma, która zakładała mi instalację twierdzi, że po ich stronie wszystko jest w porządku. Problem leży po stronie Tauronu, do którego pisałam pisma już wielokrotnie, a który wypina się na mnie dupą i pierdzi mi w twarz.. W moim najbliższym sąsiedztwie jest kilka instalacji, które zmagają się z tym samym problem. Nie wiemy co robić.. Utopiliśmy kasę i nie wiemy co dalej robić. Może wśród Państwa znajduje się ktoś kto miał podobny problem i może coś doradzić? Jak z nimi walczyć?
Brednie i jeszcze raz brednie. Po pierwsze to nie 3MWh bo 30% trzeba oddać na starych zasadach przyjmując że auto konstrukcja wynosi 20% Podejrzewam że tak jest w przypadku ponieważ dom ogrzewany jest tą zimą i auto koncepcjanie będzie wyższa to realnie z sieci pozostaje do wybrania około 2,4 MWh czyli 3 produkcja minus autokonsumpcja daje 2.6 wprowadzony do sieci minus 30% czyli 0.6 z autokonsumpcji plus 1.82 z magazynu w sieci .
Po drugie i najważniejsze tego prądu nie sprzedaje po "złotówce" bo jest na starych zasadach i musi go zużyć inaczej po roku przepada więc trzeba zainwestować dodatkowe odbiorniki w postaci pompy ciepła i klimatyzacji które należy doliczyć do kosztów inwestycji , kto już nie jest zwrot po dwóch latach tylko 7-8.
Nadmienię tylko że nie próbuję negować ponieważ sam jestem właścicielem instalacji fotowoltaicznej na starych zasadach też samodzielnie wykonana,. Proszę tylko o rzetelne podejście do tematu i nie opowiadanie bzdur że inwestycja zwraca się po dwóch latach, więc proszę się skupić na ogrodnictwie a nie na matematyce i dodam jeszcze że poważni inwestorzy uważają zwrot inwestycji na poziomie 3,4 lat za bardzo dobry wynik. Pozdrawiam
Szkoda ze tyle czasu na ten ignorancki komentarz straciłeś. Liczyć to ja potrafię i nie mam interesu by mówić nieprawdę. Zwrot z inwestycji można liczyć na wiele sposobów. Dla przykladu mogę porównać jeden rok z bardzo drogim ekogroszkiem po 4000 zł. Spaliłem go 6 ton na mój dom to 24 000 zł za prąd w domu płaciłem ok. 6 500 zł za ok 8500 kWh to w sumie ponad 30 000 zł, kolejny rok ekogroszek staniał i jest po ok. 1400 zł to już tylko 8400 plus za prąd ok. 7000 zł to 15 400. W ciągu 2 lat wydałbym na ogrzewanie i prąd 45 400 zł za lata 2022 i 2023. To proste liczenie. Moja inwestycja w panele 22.5 kWp to koszt 45 000 zl po odliczeniu z podatku i 5000zl dofinansowania . 1 kWp wyniósł mnie 2000 zł. A więc jak widać wystarczyły 2 lata by się inwestycja w panele zwróciła. Koszt źródła ciepła zawsze występuje więc go nie uwzględniłem choć w moim przypadku to 10 490 zł za pompę w ramach gminnego programu. Każde inne źródło ciepła byłoby droższe w moim przypadku. Jak widać rachunek jest prosty i oczywisty więc proszę glupot czy bredni nie pisać samemu.
Szkoda tylko, że te panele tak szpecą działkę. Poczekam jeszcze na rozwój technologii i kiedyś pewnie sobie założę w wersji zminiaturyzowanej.
Nie musza szpecic bo mozna zrobic w formie ogrodzenia dzisiaj bifacjale . Wtedy ma sie taniej plot ktorego nigdy nie bedziesz musial malowac
@@jasny2lpify A jak wygląda odporność tych paneli na uszkodzenia mechaniczne? Do takiego ogrodzenia będą mieli dostęp wszyscy z zewnątrz. Do tego, z tego co się orientuję, panele muszą być instalowane kilka metrów od granicy działki. Czy stawianie takiego ogrodzenia jest zgodne z prawem?
@@maciejk9049 Ryzyko jak sie boisz to musisz ubezpieczyc czy czujniki założyc ruchu przed ukradzeniem. Ale ryzyko przed gradem rozwiazane . Ale od strony łaki mozesz zrobic nie od ulicy .
@@maciejk9049 ludzie juz tak robili i problemu nie ma pozatym masz przeslo 2,3 m dlugosci za 450 zl , ktore jeszcze z 2 stron produkuje prad . To za 200 zl masz mb przesla na plot . To nawet uszkodzone panele warto odkupic za grosze na przesła . Albo kurniki robia . Nie wszedzie da sie tak zrobic najlepiej miec dzialke w srodku pola kolo lasu . Bez sasiadow . Wtedy mozna z 4 sron zakladac .
Ciekawe czy z tymi gwarancjami bedzie sie wydymanym i przejdzie sie w net biling
Najczesciej najbardziej sie nie oplaca jak ktos odda firmie do zrobienia ,bo sam nie potrafi. Tez zakladalem sobie na mikroinwerterach ale 1/3tego co Ty masz . Pozdrawiam.
Dokładnie. Dzięki za komentarz
Poczekamy teraz 2024 jaki będzie płacz, za ile wam to się zwróci 10lat i modlenia żeby serwisu nie było i oby panel nie padł plus słońce było, pokażcie mi ile zapłaciliście za całość z panelemi i rachunki po pol roku w 2024r
Film ciekawy, ale nie niesie już żadnej informacji o opłacalności człowiekowi, który nie ma wehikułu czasu, bo dziś na tych starych zasadach już instalacji nie założymy.
A stary system był dużo bardziej opłacalny, wbrew temu, na co zawsze narzekali ludzie: "Złodzieje zabierają nam 80/70% z produkcji!" ;)
My też mamy zobaczymy ile będzie do zapłaty mamy rok dopiero 😊
Wedlug strrych zasad oplacalo sie to tylko firmom ktore zuzywaly duzo pradu z rozliczeniem polrocznym wedlug nowych kompletnie nie oplacalne poniewaz oddajesz energie po cenie energi a odbierasz energie + koszt przesylu i oplat magazynowania pomijajac fakt ze niszczysz nieswiadomie urzadzenia sasiadowi nie jednemu bo zmaiast miec 230 w gniazdku ma nie rzadko 260. Skad wiem pracje w energetyce 99,9 osob pracujacych w Tauronie np nie ma fotowoltaiki przypadek ?? Kolega ktory mial firme instalujaca Tez zrezygnowal powody ludzie chca tanio a to wiaze sie z kiepska jakoscia sprzetu paneli itp co przeklada sie na awaryjnosc a i ludzie przekonali sie ze to nie oplacalne pomijajac fakt ze grad pieknie wybija z glowy posiadaczom paneli chec ich naprawy po grafobiciu pozdro
U mnie by się zwracała 10 lat przy obecnych cenach gazu i prądu.
Jak wszystko w życiu nie ma sytuacji czarno-białych. Nie mam wiedzy branżowej na temat fotwotaiki i pomp ciepła, ale zanim wydam pieniądze staram się nie być idiotą, nie zawsze się udaje. Jestem w trakcie budowy do domu, na etapie wykończenia, ogrzewanie oczywiście już hula, nie jest to jednak pompa ciepła z fotowoltaiką. Na pewno ma Pan rację co do opłacalności pańskiej instalacji. Załapał Pan się na korzystniejsze przepisy. Kupił Pan i zmontował to na własną rękę, nie korzystał Pan z usług firm, z których według mnie duża część jest nie uczciwa. Trzeba mieć na uwadze że większość ludzi jest skazana na te firmy. Pozostaje kwestia doboru pompy ciepła, szczerze mówiąc nie wiem, na prosty chłopski rozum, wywnioskowałem tyle że pompa powietrzna zużyje więcej prądu do ogrzania domu w zależności od tego jak chłodna będzie zima, pompa gruntowa na pewno jest wydajniejsza, szczególnie przy niskich temperaturach, jednak jest o wiele droższa. Ostatecznie uznałem że gdybym miał się decydować to na gruntową, zdecydowałem się na ogrzewanie węglem, nie ma gazociągu niestety. Koszty budowy domu były ogromne, ogrzewanie było tylko jednym z wielu. Kotłownia węglowa też za darmo nie była, kosztowała mnie ponad 50 tys., nie liczyłem że będzie taka droga. No i wiadomo pompa ciepła jest o wiele wygodniejsza niż rozpalanie w piecu. Jak będę miał kasę założę taką instalację w przyszłości, ze wględu na wygodę ale czy w moim przypadku wyjdzie to taniej to nie jestem przekonany.
Dziękuję za obszerny komentarz. Pozdrawiam serdecznie
Czy ktoś wlicza w te oszczędności
1. Koszty serwisu i naprawę PV
2. Utylizację tego ekologicznego gówna.
3. Blachodachówka do wymiany bo przecież pełno dziur wywierconych
.... Inwestować w coś co zwrócić się za 7 lat jest totalna głupota. Lepiej zainwestować w coś sensownego i płacić więcej za prąd
@@Limak65-n5d mnie za 1.5 roku się zwróciło
Panele za blisko granicy działki. Jak wredny sąsiad to może zmusić do demontażu.
złotówki złotówkami... ale wygląd domu spierdolony bezcennie
Zobacz jak panele potaniały 400w panel 440zl i przelicz koszt budowy. Tej różnicy niestety twoje panele nie wyprodukowały. Sam montowałem w 2020. Pozdrawiam
Parking dla rowerow
dokładnie...
wiesz kolego co pisza na youtube to cza dac sobie spokuj z tymi oszolami , niech moc z toba
Jaki następny materiał?. Suszarka nie dala rady?. Słabo
Jak są pytania w komentarzach to nagrywam temat
Ja czekam na zwrot dotacji cztery miesiace i niema
A wyobraź sobie że w Afryce prąd jest za darmo .....
2021 rok i wszystko w temacie !
Ladnie eko randapem spryskane pod
uprawa owoców i warzyw w okolicy promieniowania paneli fotowoltaicznych 🤣🤣🤣🤣🤣
Marek a ile Ci zeżarła ta pseudo pompa ciepła to nie liczysz.Bez tej PV to byś dawno przepadł finansowo z tą pompą ciepła. Poza tym 30% z tej energii Ci zabrali przecież za darmo. Marek z matmy słaby jesteś. Ja gdybym miał PC ale prawdziwą z wymiennikiem gruntowym to też bym PV zakładał bo bez tego to szkoda myśleć o PC.
I o jaiej Ty opłacalności myślisz?Ja płacę za prąd ok.3 tyś rocznie, to za tą Twoją PV to ja bym miał prąd przez 10 lat i tyle jest realnej amortyzacji takiej instalacji PV. W moim przypadku PV się nie opłaca, liczyłem to, szkoda kasy i czasu potem na podniecanie się ile to czego i siedzienia przd ekrannikiem LCD jak tysiące idiotów. A tak mam spokój. A do C.W.U. mam solary i to jest świetne wyjście polecam każdemu.
Spokojnie, w 2024 zapłacisz 6 tyś
I te solary to ci starczają na brzydką pogodę w sobotę , czy kapiesz się w wannie w wodzie po dzieciach i tylko jak pogoda jest ? Też mam solary i pompę ciepła to wiem jak to jest , głupoty piszesz i nie wyzywaj drugie człowieka od idiotow bo … sam sobie dopowiedz 😂😂😂
@@waldemar2355 Walduś, nie podskakuj bo wyżej ch.. nie podskoczysz. Nie wyzywam Marka bo on jest akurat człowiekiem rozsądnym w miarę i nie przeżyWa tej PV jak inni.Ale jest wielu idiotów co wręcz je i sra przy tych ekranach tak się cieszą ile to zarabiają na godzinę. Poza tym mam nie tylko solary ale też kocioł konwencjonalny i gdy nie ma nasłonecznienia to ma z kotła ciepło na C.W.U. Zatem Walduś nie spinaj się bo to Ci tylko zaszkodzić może.
@@maxpayne6418 takich hejterow ja Ty to na pęczki w internecie , Tobie to już nic nie zaszkodzi co 😁😁😁, doładowanie cwu to ja mam z kilku źródeł i się tym nie chełpię.
@@maxpayne6418 Jak możesz pisać ze to się nie opłaci Pompa i panele mam już ponad 4 lata i rachunki za prąd Tylko opłaty licznika 170 zł na rok !!! Nie wiem czy ja nie umie liczyć czy to ty taki matematyk jesteś 🧐🧐🧐🧐 A ze mnie stać na to !!! To mam wygodę i ciepło w domu a reszta mnie nie interesuje kto co pisze !! Ale ty to masz jakichś problem z sobą !!!!
Mi się codziennie zwraca 😂
W życiu bym sobie przed oknami takiego gówna nie postawił. Pogadamy jak się zacznie psuć. Większość ludzi słono będzie płacić "flachowcom". Cwaniaki sobie poradzą. 😂😂
Każdy orze jak może