Tiniként voltam nem egy Radics koncerten, bizony a fogával is nem egyszer gitározott, a legjobb gitáros volt! Nyugodjék békében! Nagyon tetszett a beszélgetés!
Bálint Csabával (nem rokon) nagyon szeretnék egy személyes interjút hallgatni. Rendkívül érdekes egyéniség, és szeretem, hogy nem akar befolyásolni. Hatalmas tiszteletet érzek a részéről Béla irányában, és ami csodálatos: úgy védi halálában is Radicsot, hogy nem kritikátlan rajongó. Köszönöm az egész műsort!
Bálint Csaba egy középszerü valakinak gondolhatja magát! Kitúrt maga mellől egy pár riválist, akik a Rockmúzeumot kitalálták megvalósították! Nem is ismerte (5.18) Radics Bélát!
Szuper ez a műsor, nagyon jó, éles, precíz kérdések által kerülnek felszínre a különböző nézőpontok, vélemények, történetek. Több műsort is már megnéztem, de fogok is még, akár számomra ismeretlen emberekről szólóakat is, sok sok plusz információt lehet összeszdni :)
Valaki beszélt, aki soha nem találkozott vele, én ott voltam. Egy lerobbant szerencsétlen proli alkoholista volt, aki rendelkezett a pímások minden adottságával. Sok ilyen volt, van. Ő gitározott, a többiek rendszerint hegedülnek. Sajnos ennyi.
Remek munka, végre viszonylag kevés találgatással, mi-lett-volna-ha kérdésekkel. Őszinte elismerésem Bálint Csaba tapintatos, intelligens véleményformálásához, annak ellenére, hogy érezhetően ő tud Radicsról tárgyszerűen a legtöbbet, mégis a legizlésesebben kezelte a gitárlegenda múltját. igy kell ezt csinálni. Gratulálok neki is, Endrének is. Várom a következő epizódot...
Ez igazán nem volt egy tapintatos meg emlékezés.Borzasztó volt hallani h olyan emberek mondtak róla véleményt akik nem is ismerték vagy aki ismerte annak sérelme volt vele szembe. Som Lajos nem véletlenül bocsátott meg neki.Ki az , aki nem tett volna meg mindent , h végre lemeze legyen.Azért nem mindenkiről skandáltak ilyen verseket, mint róla. Ady is alkoholista volt ès beképzelt is,és még sokan mások pl. Werös Sándor még sem ez s lényeg, hanem a munkásságuk,Ez a visszatekintés felháborítóan csúnya volt!!!!(A fehér pólós ficsúr kimondottan megvetően beszélt róla) A végén kiderült hogy nem is volt olyan tehetséges gitáros! Ez aztán igazán csúnya volt!!! Sem életében sem halála után nem kapta meg az elismerést.Ahogy a ficsúr fogalmazott csak a prolik szerették Ez több mint botrány volt!!
Nem lenne túl könnyű feladat, mert ott viszont már nehezen lehetne elkerülni a bulváros vájkálás látszatát. Vendége is válogatja, de az ő személyéről beszélgetve nem olyan sok szakmabeli tudna érzelmi túlfűtöttség nélküli diszkrét mégis érdekes módon beszélni.
Ez így elég gagyi, hogy olyan emberek beszélnek Béláról, akik nem is ismerték őt. Sokkal hitelesebb lenne, ha személyes ismerősei beszélnének róla, mint az itt is megszólaló Ádi bácsi.
Tetszett a beszélgetés, de egy valami hiányzott. Sok pályatársa él még, lett volna Török Ádámon kívül még olyan személy aki ismerte személyesen. Számomra érdekesebb lett volna, ha ők emlékeztek volna.
Vegyes érzéseim maradtak a videó megnézése után.... Molnár Csilla Andrea is megérdemelne egy részt.Könyv formájában Friderikusz könyve felülmúlhatatlan,de kíváncsi lennék hogy pl az akkori versenytársak hogy látják ma a dolgokat.
@@livmarlin4259 Ennyi erővel Párkányi Évi mit tett le az asztalra? Mégis tanulságos a története és szerintem az egyik legérdekesebb rész volt ami róla szólt.
Én egyedül azt nem értem, hogy a két fiatalabb úr, aki nem ismerte személyesen Radics Bélát, miért beszél hatalmas magabiztossággal Radics Béla gyarlóságairól, természetével kapcsolatos dolgairól, tulajdonságairól, amikröl csak a hozzá közelállóknak lehetett fogalma.
RENDSZERÁLDOZAT!!! R.I.P. (( Van aki a sikert nem tudja feldolgozni van aki a sikertelenséget)) Sajnos Béla az utóbbihoz tartozott nagy veszteségünkre!! A mai napig nagy kedvenc egy igazi LEGENDA!!
A zenéjéről csak annyit, hogy még 1981 körül láttam az utolsó jó időszakában. Maga a koncert is jelenség volt egy kis művelődési ház dohányfüstös nagyterme lelkes hálózsákos rajongókkal, az élő zene örömével, Béla csodás gitárjátékával, fél részben Bill énekével. Ez nem ugyanaz lett volna, egy nagy szinpadon, fényekkel, stb. Az életformájával kapcsolatban néhány gondolat. A bátyámék(Béláék) korosztályára feltekintettünk a lázadó öltözködésük, kedvelt zenéik, életstílusuk miatt. Tudtukon kívül megtörték a megelőző kultúrák folyamatosságát. A tagadott életforma helyett hasonlóan értékeset nem tudtak teremteni. Ez a lázadó generáció későbbi életében a megéltnek hitt szabadság után belefulladt a kompromisszumokba. Ajánlom "A nagy generáció" című filmet figyelmetekbe. A főszereplők élete zsákutcákba mutat. Sajnos a galamblelkű Radics Béla sem csak a rendszernek, hanem a felborult értékrendnek is áldozata volt, miközben sokaknak mintául szolgált. De maga a műfaj sem számított akkoriban támogatottnak - mint ahogy ma sem.
Nem értem, miért nem hívták meg Tátrait, aki eleinte Radics roadja volt, és a rock gitározás miatt tért le a sport útjáról.. Ő sokkal hitelesebb lett volna, mint pl. Rozsovits, aki nem igazán objektíven tette hozzá a magáét, különös tekintettel Béla alkoholizmusának ecsetelésekor, holott khm...számára sem lehet ismeretlen ez a fogalom így ránézésre.. Egyébként a Taurus szétverése a hívei körében nagyon nagy gyászt, kiábrándulást okozott, sokan Zoránékat okolták, sose heverték ki Bélával együtt,óriási nimbusza volt.. Más kérdés, hogy a rajongók ritkán láttak be a kulisszák mögé..
Nagyon szomorú, hogy erdős akkoriban tönkrevágta a zenésztársadalmat. erdős felemelte a tehetségtelen cicababáit, a vérbeli tehetségeket pedig elnyomta, lehetetlenné tette. A kádárkorszak így zúzott szét művészeket.
A műsorban is elhangzik, hogy Béla a sült galambot várta, ami se akkor se most nem működött úgy, ahogy elképzelhette. Őt pedig a soros korsóbol ivott rum is alaposan megzuzta, ami a saját választása volt. Félve teszem hozza, hogy a Hendrixkedés és a Rhytm and Blues a hetvenes évek második felére már kiment a divatból, és megújulni meg nem próbált a Béla.
Erdős egy tetű volt, de tedd a szívedre a kezed: egy alkoholistával ki tud vagy akar dolgozni?Oké, monopolhelyzetben volt a Hungaroton, csak Beatrice lemez nem jött ki a nagy rockzenekarok közül, de, ha úgy nézzük, talán Feró még jobban is járt, lett Hamlet kis és nagylemez, Bikini lemezek stb.Hiába éltünk kommunista országban, a lemezkiadás egy rakás pénzt hozott, Oda akarok kilyukadni, hogy persze kompromiszumokkal, ezzel-azzal, de kijöttek fontos lemezek.Hiszem, hogy Taurus nagylemez is lett volna, hiszen, mintegy felvezetésként kijött két kislemez, amit tuti, hogy nagylemez követett volna, de, ha meghallgatunk bármilyen akkori kalóz koncertfelvételt, a gitárjáték mindig akadozó, pontatlan, hamis, a konferálásain érezni az ittasságot.
@@Retfie719 Ja, a hetvenes évek második felére már a glam rock (pl. Rubettes, Mud, Sweet) is lefutott Nyugaton, akkor már a disco és a funky ment. Bár, nálunk még csak ekkor jöttek az "őszinte, kemény rock" zenekarok.
@@wanderowa igen. 1968-ban viszont gyakorlatilag state of the art volt a Béla, ha nem is igazán eredeti. Cream, Hendrix... Mi lehetett volna, ha segítséget kap (mint a mesében), és a lendület marad meg, nem az Angyalföldi szobakonyha, Mamikával. Bartával is érdemes összevetni, különbseg, hogy ő műveltebb közegből érkezett, képes volt tenni az álmaiért, odakint viszont hamar kiderült, hogy a tengerentúli gitaros "profi ligában" más nagyságrendű a merítés, és Barta számára a futottak még kategória is elérhetetlen. Tudom, Béla azért jobb gitáros volt, jobban érezte is a műfajt. Hogy neki vagy Bartának volt-e egyáltalán saját hangja, azt már csak találgatni lehet. Bocs hogy elég random gondolataim vannak... Kevés a biztos pont, legendáik viszont már a saját életüket élik.
Óriási hiba! Lehet,hogy nem fogadták el a meghívást,viszont akkor nem kellett volna beszélni róla! Tibusz,Charlie.... Lennének itt hiteles figurák,akik kortársai voltak.
Csak egy pár érdekesség és korrekció: Jimi Hendrix nem az első gitáros volt aki a fogával és a háta mögött játszott, ezt már TBone Walker is csinalta a 30as, 40es években. Jimi Hendrix nem csak "úgy csinált, mintha" a fogával játszana, több közeli felvételen látszik hogy valóban a fogával pengette a húrokat, pl. a Woodstockos fellépésén is. Nem Radics Béla írkalta fel a nevét a falra, hanem Deák Bill, tehát a Kopaszkutyában Bill önmagát játszotta abban a jelenetben. A Radicsra történő utalás a filmben pl. az amikor a zenekar gitárosa pengeti a hangszerét a tükör előtt és közben megkérdezi a roadot hogy "Na ki vagyok én?", mire az azt mondja: "hát te vagy a király". Ez tudomásom szerint valóban Radiccsal történt meg, de a falfirkalós jelenethez semmi köze. Valóban van Orange nevű erősítőmárka, de a Taurust egy hasonló nevű üdítőgyártó cég támogatta a jugoszláv turnén.
Újabb adalékok, de ez cseppet sem változtat azon a tényen, hogy Béla, mire meghalt már legenda volt, ezt az akkori korszak egyik újságírója, Sebők János a Ki, kicsoda a magyar rockzenében? című 1981-es könyvében írta Radicsról, amit a párt támogatott ugyan, de Bélát nem tudták kihagyni. Sajnos, a könyv megjelenése után néhány hónappal Béla meghalt, így a megszólalók (nem csak ebben a videóban) többnyire nem is ismerhették már, pláne azt a korszakot, amikor neki meg kellett küzdenie a külvárosi léttel zenészként. Ádi egy belvárosi, budai úrigyerek volt, fogalma sem lehetett, hogy milyen az élet Angyalföld szélén, vagy Újpesten. A fellépőhelyek száma igen rövid volt arrafelé, ha nem tudott egy banda bekerülni a nagyobb belvárosi klubokba, akkor halálra volt ítélve. Ma hasonló a helyzet még mindig, de akkor a kommunista rendszer engedélyétől függött, hogy melyik művházban léphet fel valaki és ha valaki nyugati rockzenét játszott, amit kifejezetten tiltott a rendszer, annak nem volt sok esélye még a külvárosban sem, lehetett akár többezres közönsége is, ez a hatalmat nem befolyásolta. Jó példa erre a Ricse, ami ki volt tiltva Budapest összes helyéről, bár az akkori fiatalok szinte csak azt hallgatták, persze csak kazettáról. Kicsit később az Európa Kiadó, Kontroll hasonló cipőben járt, maradt nekik az Ikarus meg a kazetták. Ma már ezt egy zenész el se tudja képzelni, hogy milyen akadályokkal kellett megküzdeni, hogy színpadra léphessen valaki, arról nem is beszélve, hogy olyan mint koncertplakát nem is nagyon létezett, így, ha még sikerült is egy-egy helyen fellépni, nagyon kérdéses volt, hogy mennyien jönnek el egy koncertre, főleg a külvárosba, ami akkoriban nehezen megközelíthető volt. Nem voltak autók, inkább csak BKV létezett, ami, ha a Belvárosból jött valaki, bizonytalan volt, hogy haza is jut a koncert után (nem voltak éjszakai járatok). Erre épített a hatalom is, így kaptak helyet Béláék Újpesten, a Németi Ernő (bárki is volt az, sohasem tudtam meg, ki) művházban a Tűzkerékkel. Én újpestiként sem mentem el akkoriban, pedig emlékszem néhány plakátra (kb. kettőre), mert volt már a Kugli együttes, szintén ott Újpesten, egy másik (Dallos Ida) művházban, ami jobban megközelíthető volt, így oda jártunk inkább. Ezt nagyon sajnálom azóta is. Először a halálhíre miatt és a Sebők-könyv miatt figyeltem fel rá, de akkor már késő volt, lemaradtam az élő koncertről. A Zöld csillag kislemezt persze rögtön megvettem.
Ugye ugye? És hogy ezt a nem is olyan mellékes különbséget egy ilyen komoly hazai rockszakember még mindig nem tudja, az némi egyoldalásúgról árulkodik. Érdekes a zenetörténet, de magához a zenéhez is minimum illene valamennyi szakmai tudással közelíteni ezen a szinten már.
Na a Radics egy érdekes téma. Véleményem szerint ő a leginkább túlértékelt személy a magyar rock zenében. Bár hozzá teszem a Taurust imádom. Azért lett király, mert ő volt az első, aki itthon Hendrixet játszott, újdonságot hozott. DE. Kvalitásait tekintve, mind emberi, mind zenei tekintetben bőven hagy kivetnivalót maga után. Emberileg sokan sok mindent meséltek róla. Nekem leginkább Szénich János a HBB gitárosa által mesélt történet maradt meg a Hobo könyvből. Béla azzal szórakozott Angyalföldön, hogy köpködte le a kutyákat a kerítésen keresztül, azok meg veszettül ugattak. És élvezte, hogy nem tudnak ellene mit tenni. Többen mondták, nem csak itt a videóban, hogy a gázsit néha elrakta zenésztársai elől. Van annak valami oka, hogy nem vitte semmire. Ezt nem lehet a kommunizmusra meg Erdősre kenni, pláne, hogy Erdős csak a 70-es évek közepétől kapott tejhatalmat a magyar popzene felett. Köze nem volt a Taurus felbomlásához. És a nagy legendát megcáfolandó, hogy a Zorán tönkretette a Taurust meg Bélát, a Zoránnal jól kijöttek, amikor bekerült a Taurusba. Ezt Balázs Fecó is lenyilatkozta. Gitáros kvalitásait tekintve pedig Barta Tamás ezerszer, Tátrai Tibor, Szűcs Antal Gábor meg százszor jobb gitáros volt nála. Zeneszerzésről ne is beszéljünk. A Zöld csillagon kívül semmit nem tett le az asztalra, minden többi Taurus kislemez szám Balázs Fecó érdeme. Nem véletlen, hogy ő vitte valamire és nem Béla. Radics újító volt, jó gitáros, de mai füllel nem kiemelkedő, emberként pedig vegyes a kép, de nem véletlen, hogy nem jutott feljebb szerintem.
Nem is mai füllel kell kiemelkedőnek lennie. Több helyen nyilatkozták már, hogy a korszakban minden második gitáros próbált hendrixet játszani, de egyedül Bélának volt hozzá olyan füle, hogy amikor ő játszott az tényleg úgy is szólt. Mellé olyan színpadi karizmája amivel a fiatalok számára a lázadás szimbólumává tudott válni. Deák Bill Gyula szerint sok jó gitáros volt, de Bélához hasonló talán évszázadonként ha születik.
Abban a korszakban kellett élni Radics Béla megismeréséhez. Egy 1978-ban született ember nem tudja és nem fogja megérteni őt. Hiába volt az akkori nagy együttesek között különc és tehetséges zenész, esélye sem volt. Illés, Omega, Metró Hungária vitte a prímet. Én Sakk matt együttesen keresztül ismertem meg őt és rajta keresztül a Blues zenét, amelyet fajta kívül itthon nem játszott senki Kedvence a Cream volt és Eric Clapton . Miután ezidő tájt volt a csúcson Radics, esélyt sem kapott a lemez kiadásra
Bâlint Csaba azért egy elég komoly és hiteles szakértője a témának, ha jól megnézed nem fogalmazott meg egy kemény sarkos véleményt, prőbálta árnyalni a Radicsról alkotható képet és hagyott helyet az egyedi véleményeknek.
@@bollokcs Radics sokat olvasott mert érdekelte a világ. De azt kjelenteni róla. Nem biztos hogy értette azt, amit olvasott, egyértelművé tette számomra az író előítéletekkel bír. Radics egy munkádsrac volt, meghallotta Hendrix yagy Clapton zenéjét és az akart lenni. Minden háttér nélkül. Ez magában örvendetes abban a korszakban. Semmi simlisség nem érdekelte. Miközben mások a rendszer kiskapukat engedett más zenészeknek, ő nem élt vele. A fősodrásban lévő Illés. Omega Metró zenekarok bár valóban jó zenét játszottak de közéjük nem illett Radics. Az érti meg aki ezt a korszakot átélte. Későbbi korszakban a méltán népszerű Beatrice zenekarra azt mondták az akkori KISZ vezetői. Adjunk nekik KISZ kitüntetést és akkor majd elveszitik a fiatal közönségünk felét és nem lesznek ennyire népszerűek. Ez volt a kor művelődés politikája. Aztán Béla esetében jött az alkohol. ami elvitte öt rossz irányba. Megértem őt, de nem értek együtt vele. Sakk matt volt az ő egyetlen saját gyermeke. Nekem is. Bár nem vagyok zenész. Rajta keresztül lett kedvencem a Cream együttes. Nem is játszotta a magyar rádió. Minden pop zenét így állították össze több mjnt feje magyar aztán többi külföldi, de nem ám tock6 hanem nyálas zene. Ebben a közegben üde volt Radics zenéje. A többi zenekar beállt a rendszer sorába, volt stúdió felvétel, tévében szerepeltek, lemezeik lettek turnéra utazgattak. Njncs ezekkel nekem semmi bajom. Népszerű zenekarok voltak. Radics azzal lett népszerűbb nálam hogy különc volt. És nálam a különc, az egyedi, a különleges ember, stílus mindig magában hordozza a legjobb lehetőséget is, mert eltérést a megszokott embertől, stílustól művészettől
Az hülyeség eleve hogy egy 1978ben született ember nem érti meg. Ha tanulmányozza magát a kort és Radicsot megértheti. Ennyi erővel akkor Napóleonról sem tudnánk semmit...
Hendrix-et nem lehet összehasonlítani Radics Bélával. Azért Hendrix hagyott olyan dalokat, mint Little wing, Woodoo child, Red House stb. És ne feledd, hogy róla a legnagyobb gitárosok is elismeréssel beszélnek!
@@Retfie719 Arra értettem, hogy mind a ketten megfeleltek a Török Ádám által felvázolt sztárrá válásnak. De a két gitáros között azért volt egy kis különbség.
@@zsoltkovacs2847 miután Szabad Európa Rádió hallgató voltam ott hallottam Radics Béla a világ legjobb gitárosai közül a12.helyen volt az akkori Melody maker újság szerint. És tényleg ott volt.
@@gellerthollosy Akkor most kijelenthetjük, hogy Radics minden idők legjobb magyar gitárosa? Mert egyébként ezzel indult a kommentem. És szerintem ezt nem lehet így kijelenteni.
Voltak tanult zenészek a hőskorban is. Billentyűs "autodidaktáról" nem tudok. Nyilván a basszisták között volt több is. Barta például hegedűről képezte át magát, de a klasszikus alapok megvoltak.
miért nem hívták be mondjuk Csuha Lajost? mert ez így kicsit felemás lett, de nem lett megemlítve pár fontos dolog Béláról. Vártam ezt az adást nagyon, de sajnos ez pont az, mint az egyetlen youtube felvétel, amin csak egy alkesz tántorog, és abból lehet csak megtudni, ki is volt ő. hát itt a másik műsor, ahol megint csak az emberi gyengeség, gyarlóság van megemlítve, semmi más. kár érte...........
"az egyetlen youtube felvétel, amin csak egy alkesz tántorog, " Van azért más is. ua-cam.com/video/X18nDT7mC7g/v-deo.html ua-cam.com/video/n1vVlIkya1k/v-deo.html
Ha személyesen nem ismerted,hogy mersz róla véleményt nyilvánitani?Sok ilyen ember van,nem igazán hitelesek.Az itt hallottakból,csak nem ismerték ki illetve nem tudtak vele bánni.
Miért kell az interjúalanyoknak a szájukba rágni a válaszokat? Mintha idiótákkal beszélgetne. Pedig ők értelmesek, ezért a kérdező tűnik teljesen inkompetensnek. "több, árnyaltabb, rétegzettebb szeretett volna lenni"? - kérdezi Kadarkai egy helyen. Hogy milyen amikor valaki "rétegzett", azt csak ez a maníros jóember tudná megmondani.
A Tátrait és Csuha Lajost követelő „fanatikus rajongók” figyelmét bizonyára elkerülte az RTL „XXI. század” című műsorának Radics Béláról szóló epizódja, ami ezen a nyáron (!) került adásba. Mindkét hiányolt úriember nyilatkozik, mint ahogy nyilatkoztak már a zenésztársak ezerszer. A műsor jelenleg is elérhető ezen a videómegosztón, több más Radicsról szóló dokumentumfilmhez, interjúhoz hasonlóan, csak be kellene írni a keresőbe! … Az Ómolnár-könyvnél van már újabb, Tóth Tamás Béla - Zoltán János: Csodálatos utazás - Könyv Radics Béláról (2004). Ebben nyilatkozik Tátraitól Balázs Fecóig szinte minden zenész, barát, élettárs, rajongó, aki ismerte Bélát. Póka Egon elmondja, mi a gond az Ómolnár-könyvvel és mi lett/lehet Béla gitárjával.
Olvastam az összes Radicsról megjelent könyvet. A csodálatos utazás a leggyengébb mind közül. Radics Béláról idealizált képet fest, a megkérdezett pályatársak is igen szubjektíven vannak kiválogatva, az Atlantis koraszakot nagyjából "letudja" egy Neményi interjúval (Persze értem én, hogy a rockrajongók nem az Atlantis miatt szeretik Bélát, de mégis...), arról már nem is beszélve, hogy egy Radics Béláról szóló könyv egy jó részének nem a Tűzkerék Revival Band-ről kellett volna szólni. Mindenesetre Zoltán Jánosnak becsületére szól, hogy sokáig szinte csak ő írt Béláról.
Az utolsó egy percben Török Ádám végre kimondta, amit senki nem mert eddig felvállalni. Teljesen egyet értek vele. Abszolút helyén kezelte ezt a mítoszt. Ezzel együtt minden tiszteletem Radics Bélának.
Török Ádám is azok közé tartozik, akiknek zenélni kellene, nem nyilatkozni. Őszintén, Török Ádámot végighallgatva, olyan ember benyomását kelti, akinek adni kellene a véleményére? Mert nekem inkább tűnik olyannak, mint az nagypapa, akire ráhagynak mindent, mert úgyis csak a saját emlékeiben él.
Radics játszott dícsérőleg Illés számot, de egy olyan szerzeménye sem volt mint Szörényinek. Balázs Fecó meg őszintén mondta nála tizenkettő egy tucat, ő vagy Zorán szerző, Radics utánzó, gitárjátékban is. Énekesnek szintén gyenge. Ugyanakkor hihetetlen muzikalitás volt benne, és képes volt hallás tanulni, és gyötörni magát egy életen keresztül. Sajnos a gitár trió hamar abbamaradt, Angliában is, és itthon is pop felé fordult a divat, jött a Generál, Neoton, Hungária. Asszem Edősnek tök igaza vollt amikor rájuk tett. “Bélát a kormányba” senki sem gondolta komolyan, a hatalom biztos nem. Azért nézzük meg Bródy vagy Dusán mit írt, mit írhatott ami meg is jelent felvételen.
Török Ádámnak abszolút nincs igaza abban, hogy a halála tette naggyá Radicsot. Ő már életében legenda volt. Ráadásul úgy, hogy sem a tévé, sem a rádió nem játszotta, mégis rengetegen ismerték. Mondhatjuk, hogy sztár volt ( egy bizonyos közegben persze). Újpesti kissrácokként miatta kezdtünk el gitárt építeni.
Szerintem eleve hibásan megfogalmazott kérdést kapott Endrétől. Radics kapcsán ugyanis az ominózus kérdést minimum pontatlan nem korszakot is meghatározva feltenni, pl. 60-as évek második fele, 70-es évek eleje, 70-es évek közepe.
@@fefeeeere9675 radics meg egy önfejű,semmirevaló alkoholista!!! Egy ilyen lumpen életet élt egyènből mártírt csinàlni,vicc!!! Nem szeretem Tórök zenéjét,de azért elég sokra vitte!!!
Miért ne mondta volna ki? Bélát idézte, Tordai Terinek semmi köze hozza. Én is úgy tudom, hogy nem dugtak azokban a filmekben, de erotikus filmek voltak egyértelműen
Csomó részlet kimarad az összes létező Béláról szóló dokumentumfilmből. Pl. Ez az orange "endorsement" is új volt nekem eddig. De miféle gyűjtésről beszél Béla az utolsó megmaradt felvètelèn, vagy hogyan került rossz társaságba, pl. "Bonavent" hogy került az életébe akinèl később a gitárját is megtalálták... Van olyan legenda is hogy az ő megjelenése igazából taszított még egyet a szakadék szélén álló Bèlán. Kik miatt semmisült meg az utolsó riport többi része a TVnèl és mikor? Meg sok hasonló kérdés lenne még amit talán soha sem válaszol meg senki.
Ilyen volt egy Radics szóló: ua-cam.com/video/l9ZoT4yiCTk/v-deo.html Majd akkor beszéljünk nála jobb gitárosokról, amikor ennél jobb szólót nyomnak le egy koncerten.
hendrix meg Clapton egészen más stilus.nem lehetett példaképe egyik sem,hanem a kettő stilusából próbált egy számára jobban felépithető valamit csinálni(hogy ne tudják azt mondani,koppintás,mert ugye az akkor nagy divat volt,ma már úgy mondják,feldolgozás)
Som Lajos elmodnja a lényeget, én neki hiszek ua-cam.com/video/X69bE0wS7XU/v-deo.html ez az interjú okoskodás és méltatlan (kivéve Török Ádám), szerintem.
nem érdekelték az anyagi javak.igazatok van,nem akarom bántani az akkori(meg mostani zenekarokat),de azért az anyagiak miatt csinálják mindnyájan (kivétel a Lord)
Egy apró adalék mindenhez. A" rendszerváltás"után pár évvel volt egy TV műsor Radicsról . Éjjel 1 órakor az MTV2-n csak rétegnézőknek. A kultúrpolitika még akkor is tartott a nevétől. Nem az a kérdés hogy valóban ekkora ikon volt-e Radics. Hanem az ha valóban nem lett volna igazi nagyság miért kellett elhallgattatni. Miért nem bízták a közönségre ha úgy sem érdekel senkit majd abbahagyja. Másként fogalmazva Korda Gyuri bácsi repterével tele van a net míg sok támogatott sztár nem jut tovább a falusi bucsúhaknizásnál .
Azert mondjak Hendrixre hogy a vilag legjobb gitarosa vagy Radicsra hogy magyarorszag legjobb gitarosa mert valamiben elsok voltak, letettek valamit az asztalra. Mindenki tudja hogy millio jobb technikaju gitaros volt vagy lett de Hendrix volt az elso vagy elsok kozott hogy torzitott gitarhangot hasznalt. A Who zenekar azt allitja hogy ok, mert veletlenul megrepett a hangfaluk es rajottek milyen kurva jo torzitott hang jott ki belole. Radics volt az elso aki ilyen zenet jatszott egyaltalan magyarorszagon. Hendrix szamai megmaradtak mert kiadta lemezen. Sok nem is sajat, csak az o verzioja terjedt el, pl. Hey Joe. Radicsnak nem sikerult kiadnia, nehany szamat a Koral vitte tovabb, de vannak Radics, Tuzkerek, Taurus tribut koncertek, azert nem merultek feledesbe, az kar hogy akkor nem adtak ki, de olyan vilaghiru sose lett volna mint Hendrix vagy Clapton, es o se egy virtuoz. Az angol zenekarok hoztak vissza a blues 2. hullamat a koztudatba a 60as evekben, hiaba az amerikai negerek talaltak ki. Ezert ok mar fogalomma valtak. De meg tudom erteni aki izig verig Zepp vagy DP rajongo anak Page vagy Blackmore az isten, ez rendben van.
A Who-nak nagyon sok mindent köszönhet a rockzene, ez a kijelentésük enyhén apokrif, de elhisszük nekik. :) Szóval a témához: szerintem komoly figyelmeztető jel volt, hogy a hatalom épp a hazai rockélet egyik legnagyobb és legtehetségesebb szó- és hangvivőjét szívatta. Gáncsoskodásukkal nemcsak nagy kárt okoztak, de ennek erős üzenete volt a kisebb és komolytalanabb "lázítók" felé.
Azért az nagyon nem mindegy, hogy az ember stílust, hangzás és iskolát teremet a semmiből mint Hendrix, vagy, hogy ezt valaki hellyel-közzel, hozzáadott érték nélkül lemásolja mint Radics.
Jó ember, kitekersz egy Marshall 100-ast vagy egy Bassmant, nem kell oda repeszteni semmit. Aki az ilyen repesztős meséket komolyan vesz... Hendrix fantáziában annyira felette állt a kortársainak (és megmerem kockáztatni, az utókornak is), mintha egy más csillagrendszerből érkezett volna. És ettől a legnagyobb gitáros, de, ha valaki azt számolja, hányat tud valaki pengetni másodpercenként le meg fel, annak biztos van jobb alternatívája nála...
Ha mindenki, akinek félresiklik a karrierje mélyalkesszé válna, nem volna túlnépesedés... Az alkohol mellé egy kis depresszió, önpusztító hajlam, túltolt lázadás és ennyi a titok, Erdőst kár belekeverni, mert nélküle is ide jutott volna.
Tudtommal, egyetlen alkalommal sem szerepelt tévében, esetleg a Taurus, a rádióban, amikor a Zorán is tag volt. Viszonylag szűk rajongótábor szerette, és ismerte a játékát. Példaképe, Jimmy Hendrix, akit követett is a játékában, sem volt itt nálunk túlzottan kedvelt, mint ahogyan a blues zene sem. Az a korszak inkább a dallamos slágerszerű zenéknek, és az azokat játszó zenészeknek, együtteseknek kedvezett, mint amilyen az Illés, Metró, Omega, és később a Bergendi, esetleg az Expressz volt.
Egyszer volt a királyi TV-ben még a Taurus után. Ott közölte is, hogy ő nem áll be abba a sorba, mint akik slágerzenét játszanak. Egy nótát játszottak az akkori felállásukkal és ennyi volt az összes TV szereplése.
@@wernerreiner1343 Akkoriban ez az elnevezés eléggé elterjedt volt pontosan azért, mert az akkori hatalmat és ideológiát szolgálta az akkori honi először egy, majd kettő csatorna. Már csak azért is volt ez az elnevezés, mert a hatalmat így is lehetett irritálni, piszkálni. Egyébként bárminek is lehetett nevezni egyet kivéve! 🙂 Ezt az elnevezést többek között aktuálisan maga Radics Béla is használta , mikor a Budai Ifiparkban egy Hendrix számot konferált be és közölte, hogy "ezt nemrég játszották a TV-ben, de nem a királyiban, hanem kissé nyugatabbra". Erre Miklóska "éljen a Komszomol!" felkiáltással nyugtázta az elmondottakat, majd rövidesen a Rajnák berendelte a Radicsot az irodájába. 🙂
Török Ádám neked senki? Amúgy meg ezek nem senkik hanem objektíven látják azt amire egy rajongó nem képes.Nem is kell.Ezért rajongó. Ez nem bálvány döntögetés mert ettől még Radics legenda marad de jó tudni hogy bizony ő is"csak"egy halandó ember volt tele jellem hibákkal. Mint bárki más.
@@sutozsolt2764 Objektíven látják olyan emberek, akik sosem találkoztak vele, csak hallomások alapján ítélkeznek? Hagyjuk már. Szeretem ezt a sorozatot, de ez a rész nagy csalódás.
@@endrevass2208 Más hallomásból venni dolgokat és más valódi kutató munkát végezni. Kiket kellett volna kérdezni Radicsról?Vagy elfogultak vagy már nincsenek köztünk. Persze szíved joga így gondolni de az hogy le senkized őket köztük Török Ádámot az sztem kicsit túlzás. Peace!✌️
@@fefeeeere9675 Szerinted. Bár ha az is lenne Radicsról nem mondott semmi olyat ami ne lenne igaz. Radics egy legenda ez nem kérdés de ettől még egy igen gyarló ember volt. Mondom.Legenda de nem szent!Ne kezeljük úgy mintha isten lenne aki soha semmit nem tett azért hogy úgy élt és halt ahogy köztudott.
@@laszlokovacs4883 Pedig azt mondom hogy qrvára igen. Azért kezdett el inni mert el lett lehetetlenítve. Nem kapott többé teret, lehetőséget. Elnyomták. Ezt a közvetlen körülötte élők mondták el így. Én hiszek nekik.
@@kov7492 Én szeretem Béla munkásságát mert én is ilyen zenét hallgatok Uriah Heep, Grand Funk, Ten Years After stb csak azt tudom megvetni mert ezt bevallotta ő szándékosan azért ivott hogy ki csinálja magát. tehát amit elkövetett az lassú öngyilkosság. Azt megértem ha valaki magányos se barátok se barátnők és nincs más kapaszkodó és azért menekül az ivászatba. Olvastam a róla szóló könyvet is és amit ő elkövetett arra nincs mentség. Sokunknak szar elfuserált élete volt akkor szánt szándékkal ittuk volna mi is magunkat a halálba?
@@laszlokovacs4883 értelek, hát van aki nem tudja feldolgozni a dolgokat. Sztem sem az a példaértékű hogy halálra issza magát az ember. Én sztem ő az ilyen nem adom fel, dolgokban már mentálisan gyenge volt. Ebbe is halt bele végül.
Ő hozta be a legnagyobb innovációt a blues rockba. Az ő köpönyegéből bújt ki több nemzedéknyi rockzene. Ettől "első". Ami persze nem mérhető, mert ez nem sport. Természetesen voltak-vannak nála iskolázottabbak, melodikusabbak, virtuózabbak. De a nagyság alapja a korabeli újdonság és a hatástörténet, nem a szigorúan vett hangszeres tudás.
Szerintem nem volt jó ez a müsor. Azt kellett volna kihangsulyozni, hogy ennyi év távlatából nem lehet megitélni, pláne átérezni azt a korszakot. Illetve Radics Bélát pl. állitólag megverték, a rendörségre is bevitték, figyelték. Török Ádámot is megverték és figyelték ? Ugy olvastam, Radicsot egy rendör is felpofozta. Volt Török Ádám annyira bevállalós, vagy akárki, mint Radics ? Csak 1-2-ten lehettek olyan bevállalalósok, pl. Nagy Feró, Földes András. Ugy állitották be a korszakot, mint minden korszakok legjobbját, ahol mindenki bármit mondhatott, Radics nagysága nem is csak zenei kvalitásában mérendő, hanem kiállásában. Mondhatja Alapi, hogy Radics nem volt olyan nagy szám, de Alapi egy könnyebb kor sztárja. A nehéz idők, ahol Radics megpróbált kiállni, már elmultak, amikor Alapi felfutott (remek gitáros amugy). Ebben a müsörban miért nem hangzott el, hogy Radicsot egy rendör felpofozta (igy olvastam) ? A korszak korlátai nem mutatkoztak meg a müsörban, ami a többi részt is tekintve amugy jó, én is jópár részt láttam már.
Az utolsó fellépése utáni interjúban kólával kínálták és elfogadta, hogy saját szavaival élve: "Ne érjen az a vád, hogy halálra ittam magam". Egyébként alig állt a lábán szegény.
Erdős isten átka volt.... Imádom ezt a műsort.
Azért volt akinek áldás volt. Akiket a mai napig ajnároz a jó nép.
Szeretem ezt a músort örülök ennek a Radics Béláról készült részét .Köszönöm
Tiniként voltam nem egy Radics koncerten, bizony a fogával is nem egyszer gitározott, a legjobb gitáros volt! Nyugodjék békében! Nagyon tetszett a beszélgetés!
Őstehetség volt . Elbaszta az életét .
Bravo Bálint Csabának, aki ritka intelligens és tudatos ember. A többi mellékes ...
Nagyon szeretem ezt a műsort 🤝
Én is
Bálint Csabával (nem rokon) nagyon szeretnék egy személyes interjút hallgatni. Rendkívül érdekes egyéniség, és szeretem, hogy nem akar befolyásolni. Hatalmas tiszteletet érzek a részéről Béla irányában, és ami csodálatos: úgy védi halálában is Radicsot, hogy nem kritikátlan rajongó. Köszönöm az egész műsort!
Bálint Csaba egy középszerü valakinak gondolhatja magát! Kitúrt maga mellől egy pár riválist, akik a Rockmúzeumot kitalálták megvalósították! Nem is ismerte (5.18) Radics Bélát!
Szuper ez a műsor, nagyon jó, éles, precíz kérdések által kerülnek felszínre a különböző nézőpontok, vélemények, történetek. Több műsort is már megnéztem, de fogok is még, akár számomra ismeretlen emberekről szólóakat is, sok sok plusz információt lehet összeszdni :)
Köszönöm Endre,bárcsak minden kívánságom így teljesülne!😇👍Nyugodjék békében Radics Béla!🖤💬🤘🙏
Ib
Felhívnám a szerkesztők figyelmét Szabó Gáborra is! 👍
Örülök ennek az epizódnak, instagrammon írtam is, hogy Radics Béláról szívesen megnéznék egy epizódot!
Valaki beszélt, aki soha nem találkozott vele, én ott voltam. Egy lerobbant szerencsétlen proli alkoholista volt, aki rendelkezett a pímások minden adottságával. Sok ilyen volt, van. Ő gitározott, a többiek rendszerint hegedülnek. Sajnos ennyi.
Remek munka, végre viszonylag kevés találgatással, mi-lett-volna-ha kérdésekkel. Őszinte elismerésem Bálint Csaba tapintatos, intelligens véleményformálásához, annak ellenére, hogy érezhetően ő tud Radicsról tárgyszerűen a legtöbbet, mégis a legizlésesebben kezelte a gitárlegenda múltját. igy kell ezt csinálni. Gratulálok neki is, Endrének is. Várom a következő epizódot...
Ez igazán nem volt egy tapintatos meg emlékezés.Borzasztó volt hallani h olyan emberek mondtak róla véleményt akik nem is ismerték vagy aki ismerte annak sérelme volt vele szembe. Som Lajos nem véletlenül bocsátott meg neki.Ki az , aki nem tett volna meg mindent , h végre lemeze legyen.Azért nem mindenkiről skandáltak ilyen verseket, mint róla. Ady is alkoholista volt ès beképzelt is,és még sokan mások pl. Werös Sándor még sem ez s lényeg, hanem a munkásságuk,Ez a visszatekintés felháborítóan csúnya volt!!!!(A fehér pólós ficsúr kimondottan megvetően beszélt róla) A végén kiderült hogy nem is volt olyan tehetséges gitáros! Ez aztán igazán csúnya volt!!! Sem életében sem halála után nem kapta meg az elismerést.Ahogy a ficsúr fogalmazott csak a prolik szerették Ez több mint botrány volt!!
Remek műsor ! Szivesen nézem,hallgatom !Köszönöm !
Meg erdős Péterrol is lehetne egy műsort csinálni. Hány eletet tett tonkre? címmel.
Nem lenne túl könnyű feladat, mert ott viszont már nehezen lehetne elkerülni a bulváros vájkálás látszatát. Vendége is válogatja, de az ő személyéről beszélgetve nem olyan sok szakmabeli tudna érzelmi túlfűtöttség nélküli diszkrét mégis érdekes módon beszélni.
És hány ember életét emelte fel?! 🤔
Éváét mindenképpen...
Büdös mocskos kommunista!!!!!
Ez így elég gagyi, hogy olyan emberek beszélnek Béláról, akik nem is ismerték őt. Sokkal hitelesebb lenne, ha személyes ismerősei beszélnének róla, mint az itt is megszólaló Ádi bácsi.
Török Ádám❤ respect. A műsor után 3 honappal mentel tőlünk
Nagyon érdekes volt!
Tetszett a beszélgetés, de egy valami hiányzott. Sok pályatársa él még, lett volna Török Ádámon kívül még olyan személy aki ismerte személyesen. Számomra érdekesebb lett volna, ha ők emlékeztek volna.
Vegyes érzéseim maradtak a videó megnézése után....
Molnár Csilla Andrea is megérdemelne egy részt.Könyv formájában Friderikusz könyve felülmúlhatatlan,de kíváncsi lennék hogy pl az akkori versenytársak hogy látják ma a dolgokat.
@@livmarlin4259 Ennyi erővel Párkányi Évi mit tett le az asztalra? Mégis tanulságos a története és szerintem az egyik legérdekesebb rész volt ami róla szólt.
Az erdős egy igazi szemét ember volt. Egyébként a neoton sem lett volna az ami lett.
A Neoton pináért vett karriert
Én egyedül azt nem értem, hogy a két fiatalabb úr, aki nem ismerte személyesen Radics Bélát, miért beszél hatalmas magabiztossággal Radics Béla gyarlóságairól, természetével kapcsolatos dolgairól, tulajdonságairól, amikröl csak a hozzá közelállóknak lehetett fogalma.
Talán azért mert elég sok emberrel beszéltek, és mert jól tanulmányozták volna??
Hát, igen! Aki nem akarja, azon nem lehet segíteni! 🤷♂️
RENDSZERÁLDOZAT!!! R.I.P. (( Van aki a sikert nem tudja feldolgozni van aki a sikertelenséget)) Sajnos Béla az utóbbihoz tartozott nagy veszteségünkre!! A mai napig nagy kedvenc egy igazi LEGENDA!!
RENDSZERÁLDOZAT,aha ennyi erővel kihalt volna az ország!!! Max az alkoholizmus és a lumpenprolizmus legendája volt!!!
Saját maga áldozata volt nem kell mindent Erdősre meg a komcsikra kenni
Szeretem ezeket a Kadarkai Endre féle podcastokat de ebben a részben csak a Török Ádám fémjelezte rész értékelhető.
A zenéjéről csak annyit, hogy még 1981 körül láttam az utolsó jó időszakában. Maga a koncert is jelenség volt egy kis művelődési ház dohányfüstös nagyterme lelkes hálózsákos rajongókkal, az élő zene örömével, Béla csodás gitárjátékával, fél részben Bill énekével. Ez nem ugyanaz lett volna, egy nagy szinpadon, fényekkel, stb.
Az életformájával kapcsolatban néhány gondolat. A bátyámék(Béláék) korosztályára feltekintettünk a lázadó öltözködésük, kedvelt zenéik, életstílusuk miatt. Tudtukon kívül megtörték a megelőző kultúrák folyamatosságát. A tagadott életforma helyett hasonlóan értékeset nem tudtak teremteni. Ez a lázadó generáció későbbi életében a megéltnek hitt szabadság után belefulladt a kompromisszumokba. Ajánlom "A nagy generáció" című filmet figyelmetekbe. A főszereplők élete zsákutcákba mutat. Sajnos a galamblelkű Radics Béla sem csak a rendszernek, hanem a felborult értékrendnek is áldozata volt, miközben sokaknak mintául szolgált. De maga a műfaj sem számított akkoriban támogatottnak - mint ahogy ma sem.
Csengey Dénesről egy műsor ? Európába de mindannyian ! Mily aktuális. S szekszárdi volt, mint Hadházy Ákos.
Tetszett az adás! A beszélgetőtársaknál pontatlan a leírás, a Paudits-adás szereplőit sorolták fel. (2022.12.07., 19:04-kor)
Hát Bálint Csabából harapófogóval sem lehetett sokat kihúzni, nem volt vele könnyű dolga :)
Gratulálok a müsorhoz,Markó Ivánról szívesen hallgatnék egy beszélgetést
A zeneiparba mindig is, így ma is csak azok törhetnek be, akiket engednek!
Nem értem, miért nem hívták meg Tátrait, aki eleinte Radics roadja volt, és a rock gitározás miatt tért le a sport útjáról.. Ő sokkal hitelesebb lett volna, mint pl. Rozsovits, aki nem igazán objektíven tette hozzá a magáét, különös tekintettel Béla alkoholizmusának ecsetelésekor, holott khm...számára sem lehet ismeretlen ez a fogalom így ránézésre.. Egyébként a Taurus szétverése a hívei körében nagyon nagy gyászt, kiábrándulást okozott, sokan Zoránékat okolták, sose heverték ki Bélával együtt,óriási nimbusza volt.. Más kérdés, hogy a rajongók ritkán láttak be a kulisszák mögé..
Nem lehetne csinálni egy részt Szádvári Gabriella TV bemondó nőről? Szerintem sokakat érdekelne!!!!
Nagyon szomorú, hogy erdős akkoriban tönkrevágta a zenésztársadalmat. erdős felemelte a tehetségtelen cicababáit, a vérbeli tehetségeket pedig elnyomta, lehetetlenné tette.
A kádárkorszak így zúzott szét művészeket.
A műsorban is elhangzik, hogy Béla a sült galambot várta, ami se akkor se most nem működött úgy, ahogy elképzelhette. Őt pedig a soros korsóbol ivott rum is alaposan megzuzta, ami a saját választása volt.
Félve teszem hozza, hogy a Hendrixkedés és a Rhytm and Blues a hetvenes évek második felére már kiment a divatból, és megújulni meg nem próbált a Béla.
Erdős egy tetű volt, de tedd a szívedre a kezed: egy alkoholistával ki tud vagy akar dolgozni?Oké, monopolhelyzetben volt a Hungaroton, csak Beatrice lemez nem jött ki a nagy rockzenekarok közül, de, ha úgy nézzük, talán Feró még jobban is járt, lett Hamlet kis és nagylemez, Bikini lemezek stb.Hiába éltünk kommunista országban, a lemezkiadás egy rakás pénzt hozott, Oda akarok kilyukadni, hogy persze kompromiszumokkal, ezzel-azzal, de kijöttek fontos lemezek.Hiszem, hogy Taurus nagylemez is lett volna, hiszen, mintegy felvezetésként kijött két kislemez, amit tuti, hogy nagylemez követett volna, de, ha meghallgatunk bármilyen akkori kalóz koncertfelvételt, a gitárjáték mindig akadozó, pontatlan, hamis, a konferálásain érezni az ittasságot.
@@gyorgykozak9247 így van
@@Retfie719 Ja, a hetvenes évek második felére már a glam rock (pl. Rubettes, Mud, Sweet) is lefutott Nyugaton, akkor már a disco és a funky ment. Bár, nálunk még csak ekkor jöttek az "őszinte, kemény rock" zenekarok.
@@wanderowa igen. 1968-ban viszont gyakorlatilag state of the art volt a Béla, ha nem is igazán eredeti. Cream, Hendrix... Mi lehetett volna, ha segítséget kap (mint a mesében), és a lendület marad meg, nem az Angyalföldi szobakonyha, Mamikával.
Bartával is érdemes összevetni, különbseg, hogy ő műveltebb közegből érkezett, képes volt tenni az álmaiért, odakint viszont hamar kiderült, hogy a tengerentúli gitaros "profi ligában" más nagyságrendű a merítés, és Barta számára a futottak még kategória is elérhetetlen. Tudom, Béla azért jobb gitáros volt, jobban érezte is a műfajt. Hogy neki vagy Bartának volt-e egyáltalán saját hangja, azt már csak találgatni lehet.
Bocs hogy elég random gondolataim vannak... Kevés a biztos pont, legendáik viszont már a saját életüket élik.
Sajnálom, hogy a még élő zenésztársait nem szólaltatta meg, mert talán akkor kerekebb lett volna a műsor!
@@livmarlin4259 Miklóska Lajos?
@@livmarlin4259 hülyeség !
@@livmarlin4259 mindenki tán nem. Az említett Miklóskán kívül Demjén, Tátrai és mások is élnek még.
Zorán
Óriási hiba! Lehet,hogy nem fogadták el a meghívást,viszont akkor nem kellett volna beszélni róla! Tibusz,Charlie.... Lennének itt hiteles figurák,akik kortársai voltak.
Csak egy pár érdekesség és korrekció: Jimi Hendrix nem az első gitáros volt aki a fogával és a háta mögött játszott, ezt már TBone Walker is csinalta a 30as, 40es években.
Jimi Hendrix nem csak "úgy csinált, mintha" a fogával játszana, több közeli felvételen látszik hogy valóban a fogával pengette a húrokat, pl. a Woodstockos fellépésén is.
Nem Radics Béla írkalta fel a nevét a falra, hanem Deák Bill, tehát a Kopaszkutyában Bill önmagát játszotta abban a jelenetben. A Radicsra történő utalás a filmben pl. az amikor a zenekar gitárosa pengeti a hangszerét a tükör előtt és közben megkérdezi a roadot hogy "Na ki vagyok én?", mire az azt mondja: "hát te vagy a király". Ez tudomásom szerint valóban Radiccsal történt meg, de a falfirkalós jelenethez semmi köze.
Valóban van Orange nevű erősítőmárka, de a Taurust egy hasonló nevű üdítőgyártó cég támogatta a jugoszláv turnén.
Fáradt és unalmas rész, jobbat érdemelt volna Radics.
@@livmarlin4259 Mi a neved zsidó??
Ja fél liter rumot😂😂😂!!!/lumpenproli volt/
Újabb adalékok, de ez cseppet sem változtat azon a tényen, hogy Béla, mire meghalt már legenda volt, ezt az akkori korszak egyik újságírója, Sebők János a Ki, kicsoda a magyar rockzenében? című 1981-es könyvében írta Radicsról, amit a párt támogatott ugyan, de Bélát nem tudták kihagyni. Sajnos, a könyv megjelenése után néhány hónappal Béla meghalt, így a megszólalók (nem csak ebben a videóban) többnyire nem is ismerhették már, pláne azt a korszakot, amikor neki meg kellett küzdenie a külvárosi léttel zenészként. Ádi egy belvárosi, budai úrigyerek volt, fogalma sem lehetett, hogy milyen az élet Angyalföld szélén, vagy Újpesten. A fellépőhelyek száma igen rövid volt arrafelé, ha nem tudott egy banda bekerülni a nagyobb belvárosi klubokba, akkor halálra volt ítélve. Ma hasonló a helyzet még mindig, de akkor a kommunista rendszer engedélyétől függött, hogy melyik művházban léphet fel valaki és ha valaki nyugati rockzenét játszott, amit kifejezetten tiltott a rendszer, annak nem volt sok esélye még a külvárosban sem, lehetett akár többezres közönsége is, ez a hatalmat nem befolyásolta. Jó példa erre a Ricse, ami ki volt tiltva Budapest összes helyéről, bár az akkori fiatalok szinte csak azt hallgatták, persze csak kazettáról. Kicsit később az Európa Kiadó, Kontroll hasonló cipőben járt, maradt nekik az Ikarus meg a kazetták. Ma már ezt egy zenész el se tudja képzelni, hogy milyen akadályokkal kellett megküzdeni, hogy színpadra léphessen valaki, arról nem is beszélve, hogy olyan mint koncertplakát nem is nagyon létezett, így, ha még sikerült is egy-egy helyen fellépni, nagyon kérdéses volt, hogy mennyien jönnek el egy koncertre, főleg a külvárosba, ami akkoriban nehezen megközelíthető volt. Nem voltak autók, inkább csak BKV létezett, ami, ha a Belvárosból jött valaki, bizonytalan volt, hogy haza is jut a koncert után (nem voltak éjszakai járatok). Erre épített a hatalom is, így kaptak helyet Béláék Újpesten, a Németi Ernő (bárki is volt az, sohasem tudtam meg, ki) művházban a Tűzkerékkel. Én újpestiként sem mentem el akkoriban, pedig emlékszem néhány plakátra (kb. kettőre), mert volt már a Kugli együttes, szintén ott Újpesten, egy másik (Dallos Ida) művházban, ami jobban megközelíthető volt, így oda jártunk inkább. Ezt nagyon sajnálom azóta is. Először a halálhíre miatt és a Sebők-könyv miatt figyeltem fel rá, de akkor már késő volt, lemaradtam az élő koncertről. A Zöld csillag kislemezt persze rögtön megvettem.
Részletkérdés, de Bálint _Csabának üzenném, hogy nem tapping, hanem legato!
Ugye ugye? És hogy ezt a nem is olyan mellékes különbséget egy ilyen komoly hazai rockszakember még mindig nem tudja, az némi egyoldalásúgról árulkodik. Érdekes a zenetörténet, de magához a zenéhez is minimum illene valamennyi szakmai tudással közelíteni ezen a szinten már.
Na a Radics egy érdekes téma. Véleményem szerint ő a leginkább túlértékelt személy a magyar rock zenében. Bár hozzá teszem a Taurust imádom. Azért lett király, mert ő volt az első, aki itthon Hendrixet játszott, újdonságot hozott. DE.
Kvalitásait tekintve, mind emberi, mind zenei tekintetben bőven hagy kivetnivalót maga után. Emberileg sokan sok mindent meséltek róla. Nekem leginkább Szénich János a HBB gitárosa által mesélt történet maradt meg a Hobo könyvből. Béla azzal szórakozott Angyalföldön, hogy köpködte le a kutyákat a kerítésen keresztül, azok meg veszettül ugattak. És élvezte, hogy nem tudnak ellene mit tenni. Többen mondták, nem csak itt a videóban, hogy a gázsit néha elrakta zenésztársai elől.
Van annak valami oka, hogy nem vitte semmire. Ezt nem lehet a kommunizmusra meg Erdősre kenni, pláne, hogy Erdős csak a 70-es évek közepétől kapott tejhatalmat a magyar popzene felett. Köze nem volt a Taurus felbomlásához. És a nagy legendát megcáfolandó, hogy a Zorán tönkretette a Taurust meg Bélát, a Zoránnal jól kijöttek, amikor bekerült a Taurusba. Ezt Balázs Fecó is lenyilatkozta.
Gitáros kvalitásait tekintve pedig Barta Tamás ezerszer, Tátrai Tibor, Szűcs Antal Gábor meg százszor jobb gitáros volt nála. Zeneszerzésről ne is beszéljünk. A Zöld csillagon kívül semmit nem tett le az asztalra, minden többi Taurus kislemez szám Balázs Fecó érdeme. Nem véletlen, hogy ő vitte valamire és nem Béla.
Radics újító volt, jó gitáros, de mai füllel nem kiemelkedő, emberként pedig vegyes a kép, de nem véletlen, hogy nem jutott feljebb szerintem.
Nem is mai füllel kell kiemelkedőnek lennie. Több helyen nyilatkozták már, hogy a korszakban minden második gitáros próbált hendrixet játszani, de egyedül Bélának volt hozzá olyan füle, hogy amikor ő játszott az tényleg úgy is szólt. Mellé olyan színpadi karizmája amivel a fiatalok számára a lázadás szimbólumává tudott válni. Deák Bill Gyula szerint sok jó gitáros volt, de Bélához hasonló talán évszázadonként ha születik.
@@spyware1100 azért ott a Tátrai, Bencsik, Barta, Kun, Daczi hogy csak egy pár nevet mondjak....Nagy gitáros volt de van még rengeteg az országban
Abban a korszakban kellett élni Radics Béla megismeréséhez. Egy 1978-ban született ember nem tudja és nem fogja megérteni őt. Hiába volt az akkori nagy együttesek között különc és tehetséges zenész, esélye sem volt. Illés, Omega, Metró Hungária vitte a prímet. Én Sakk matt együttesen keresztül ismertem meg őt és rajta keresztül a Blues zenét, amelyet fajta kívül itthon nem játszott senki Kedvence a Cream volt és Eric Clapton . Miután ezidő tájt volt a csúcson Radics, esélyt sem kapott a lemez kiadásra
Bâlint Csaba azért egy elég komoly és hiteles szakértője a témának, ha jól megnézed nem fogalmazott meg egy kemény sarkos véleményt, prőbálta árnyalni a Radicsról alkotható képet és hagyott helyet az egyedi véleményeknek.
@@bollokcs Radics sokat olvasott mert érdekelte a világ. De azt kjelenteni róla. Nem biztos hogy értette azt, amit olvasott, egyértelművé tette számomra az író előítéletekkel bír. Radics egy munkádsrac volt, meghallotta Hendrix yagy Clapton zenéjét és az akart lenni. Minden háttér nélkül. Ez magában örvendetes abban a korszakban. Semmi simlisség nem érdekelte. Miközben mások a rendszer kiskapukat engedett más zenészeknek, ő nem élt vele. A fősodrásban lévő Illés. Omega Metró zenekarok bár valóban jó zenét játszottak de közéjük nem illett Radics. Az érti meg aki ezt a korszakot átélte. Későbbi korszakban a méltán népszerű Beatrice zenekarra azt mondták az akkori KISZ vezetői. Adjunk nekik KISZ kitüntetést és akkor majd elveszitik a fiatal közönségünk felét és nem lesznek ennyire népszerűek. Ez volt a kor művelődés politikája. Aztán Béla esetében jött az alkohol. ami elvitte öt rossz irányba. Megértem őt, de nem értek együtt vele. Sakk matt volt az ő egyetlen saját gyermeke. Nekem is. Bár nem vagyok zenész. Rajta keresztül lett kedvencem a Cream együttes. Nem is játszotta a magyar rádió. Minden pop zenét így állították össze több mjnt feje magyar aztán többi külföldi, de nem ám tock6 hanem nyálas zene. Ebben a közegben üde volt Radics zenéje. A többi zenekar beállt a rendszer sorába, volt stúdió felvétel, tévében szerepeltek, lemezeik lettek turnéra utazgattak. Njncs ezekkel nekem semmi bajom. Népszerű zenekarok voltak. Radics azzal lett népszerűbb nálam hogy különc volt. És nálam a különc, az egyedi, a különleges ember, stílus mindig magában hordozza a legjobb lehetőséget is, mert eltérést a megszokott embertől, stílustól művészettől
@@gellerthollosy 0
Az hülyeség eleve hogy egy 1978ben született ember nem érti meg. Ha tanulmányozza magát a kort és Radicsot megértheti. Ennyi erővel akkor Napóleonról sem tudnánk semmit...
@@mariankalikalazi1417 Tudni valamit, érteni valamit és átérezni, ezzel magunkénak vallani valamit az három dolog.
Török a végén nagyjából megválaszolta azt is hogy miért Jimmy Hendrixet tartja mindenki a legnagyobbnak.
Hendrix-et nem lehet összehasonlítani Radics Bélával. Azért Hendrix hagyott olyan dalokat, mint Little wing, Woodoo child, Red House stb. És ne feledd, hogy róla a legnagyobb gitárosok is elismeréssel beszélnek!
@@zsoltkovacs2847 A fenti kommentben nem hasonlították össze Hendrixet Radics Bélával.
@@Retfie719 Arra értettem, hogy mind a ketten megfeleltek a Török Ádám által felvázolt sztárrá válásnak. De a két gitáros között azért volt egy kis különbség.
@@zsoltkovacs2847 miután Szabad Európa Rádió hallgató voltam ott hallottam Radics Béla a világ legjobb gitárosai közül a12.helyen volt az akkori Melody maker újság szerint. És tényleg ott volt.
@@gellerthollosy Akkor most kijelenthetjük, hogy Radics minden idők legjobb magyar gitárosa?
Mert egyébként ezzel indult a kommentem.
És szerintem ezt nem lehet így kijelenteni.
💚🙏😇🙏💚
Sziasztok!
Voltak tanult zenészek a hőskorban is. Billentyűs "autodidaktáról" nem tudok. Nyilván a basszisták között volt több is. Barta például hegedűről képezte át magát, de a klasszikus alapok megvoltak.
miért nem hívták be mondjuk Csuha Lajost? mert ez így kicsit felemás lett, de nem lett megemlítve pár fontos dolog Béláról. Vártam ezt az adást nagyon, de sajnos ez pont az, mint az egyetlen youtube felvétel, amin csak egy alkesz tántorog, és abból lehet csak megtudni, ki is volt ő. hát itt a másik műsor, ahol megint csak az emberi gyengeség, gyarlóság van megemlítve, semmi más. kár érte...........
"az egyetlen youtube felvétel, amin csak egy alkesz tántorog, " Van azért más is. ua-cam.com/video/X18nDT7mC7g/v-deo.html ua-cam.com/video/n1vVlIkya1k/v-deo.html
@@istvanvarju1134 Ez nagyon jó, köszi hogy megosztottad!
Endre!
Ez az első adás ami után nem tisztult a kép! Csak bonyolódott...
@@livmarlin4259 Kínos az "erre nem válaszolnék" de ezt kutattam x éve kijelentés egy feltáró műsorban! Akkor ne vállalja.hogy nyilatkozik...
Ha személyesen nem ismerted,hogy mersz róla véleményt nyilvánitani?Sok ilyen ember van,nem igazán hitelesek.Az itt hallottakból,csak nem ismerték ki illetve nem tudtak vele bánni.
Miért kell az interjúalanyoknak a szájukba rágni a válaszokat? Mintha idiótákkal beszélgetne. Pedig ők értelmesek, ezért a kérdező tűnik teljesen inkompetensnek. "több, árnyaltabb, rétegzettebb szeretett volna lenni"? - kérdezi Kadarkai egy helyen. Hogy milyen amikor valaki "rétegzett", azt csak ez a maníros jóember tudná megmondani.
A Tátrait és Csuha Lajost követelő „fanatikus rajongók” figyelmét bizonyára elkerülte az RTL „XXI. század” című műsorának Radics Béláról szóló epizódja, ami ezen a nyáron (!) került adásba. Mindkét hiányolt úriember nyilatkozik, mint ahogy nyilatkoztak már a zenésztársak ezerszer. A műsor jelenleg is elérhető ezen a videómegosztón, több más Radicsról szóló dokumentumfilmhez, interjúhoz hasonlóan, csak be kellene írni a keresőbe! … Az Ómolnár-könyvnél van már újabb, Tóth Tamás Béla - Zoltán János: Csodálatos utazás - Könyv Radics Béláról (2004). Ebben nyilatkozik Tátraitól Balázs Fecóig szinte minden zenész, barát, élettárs, rajongó, aki ismerte Bélát. Póka Egon elmondja, mi a gond az Ómolnár-könyvvel és mi lett/lehet Béla gitárjával.
Így van, a Csodálatos utazás sokkal jobb könyv, és gondolom Bálint Csabáé is korrekt, csak azzal még nem találkoztam!
Olvastam az összes Radicsról megjelent könyvet. A csodálatos utazás a leggyengébb mind közül. Radics Béláról idealizált képet fest, a megkérdezett pályatársak is igen szubjektíven vannak kiválogatva, az Atlantis koraszakot nagyjából "letudja" egy Neményi interjúval (Persze értem én, hogy a rockrajongók nem az Atlantis miatt szeretik Bélát, de mégis...), arról már nem is beszélve, hogy egy Radics Béláról szóló könyv egy jó részének nem a Tűzkerék Revival Band-ről kellett volna szólni. Mindenesetre Zoltán Jánosnak becsületére szól, hogy sokáig szinte csak ő írt Béláról.
szomorú történet
@@livmarlin4259 vidám?
Azért mert cigány volt. Ugyan olyan megkülönböztetés volt akkor is mint most. De a hátán akart mindenki sztár lenni szerintem.
Mikor most?
Hol "üldözik" a cigányokat?
Hirtelen és Vartalán?
Az utolsó egy percben Török Ádám végre kimondta, amit senki nem mert eddig felvállalni. Teljesen egyet értek vele.
Abszolút helyén kezelte ezt a mítoszt. Ezzel együtt minden tiszteletem Radics Bélának.
Török Ádám is azok közé tartozik, akiknek zenélni kellene, nem nyilatkozni.
Őszintén, Török Ádámot végighallgatva, olyan ember benyomását kelti, akinek adni kellene a véleményére? Mert nekem inkább tűnik olyannak, mint az nagypapa, akire ráhagynak mindent, mert úgyis csak a saját emlékeiben él.
Radics játszott dícsérőleg Illés számot, de egy olyan szerzeménye sem volt mint Szörényinek. Balázs Fecó meg őszintén mondta nála tizenkettő egy tucat, ő vagy Zorán szerző, Radics utánzó, gitárjátékban is. Énekesnek szintén gyenge. Ugyanakkor hihetetlen muzikalitás volt benne, és képes volt hallás tanulni, és gyötörni magát egy életen keresztül. Sajnos a gitár trió hamar abbamaradt, Angliában is, és itthon is pop felé fordult a divat, jött a Generál, Neoton, Hungária. Asszem Edősnek tök igaza vollt amikor rájuk tett. “Bélát a kormányba” senki sem gondolta komolyan, a hatalom biztos nem. Azért nézzük meg Bródy vagy Dusán mit írt, mit írhatott ami meg is jelent felvételen.
Török Ádámnak abszolút nincs igaza abban, hogy a halála tette naggyá Radicsot. Ő már életében legenda volt. Ráadásul úgy, hogy sem a tévé, sem a rádió nem játszotta, mégis rengetegen ismerték. Mondhatjuk, hogy sztár volt ( egy bizonyos közegben persze). Újpesti kissrácokként miatta kezdtünk el gitárt építeni.
Szerintem eleve hibásan megfogalmazott kérdést kapott Endrétől. Radics kapcsán ugyanis az ominózus kérdést minimum pontatlan nem korszakot is meghatározva feltenni, pl. 60-as évek második fele, 70-es évek eleje, 70-es évek közepe.
@@80s_kid Török Ádám ki is javítja a kérdést és mond néhány nevet abból a korszakból.
Én az Ifi Parkban láttam utoljára játszani!Hátulról tartották hogy ne essen el,be volt piálva!Kár érte!
Őz Zsolthoz tudnám hasonlítani.
Hu ! Ez az Erdős borzalom fazon lehetett, hány tehetséget tett tönkre !? 😮
Török Ádám túl szerény.Amit én ismerek az akkori magyar zenéből simán kenterbe veri a világ legnagyobbait.Ő tette érthetővé az egész riportot.
A felsorolásból sajnos kifelejtette a Syriust, akik talán még a világszínvonalon is túllőttek, de ettől függetlenül is nagy respekt Török mesternek.
Török egy sértődött ember mert a Béla kevésnek találta ahhoz hogy bevegye a zenekarába...Bélának jó érzéke volt ,hogy a közepes zenész nem érdekelte.
@@fefeeeere9675 radics meg egy önfejű,semmirevaló alkoholista!!!
Egy ilyen lumpen életet élt egyènből mártírt csinàlni,vicc!!! Nem szeretem Tórök zenéjét,de azért elég sokra vitte!!!
@@csababiro9482 Shalom...
@@fefeeeere9675 ezt nem èrtem?Török szárazlàb volt? vagy én? dehogy vagyok késsel keresztelt!
Ááá!Miért kellett kimondani a művésznő nevét!!!!🤣
Mert a műv nő NSzKban rendesen felnőtt filmes volt ...
Miért ne mondta volna ki? Bélát idézte, Tordai Terinek semmi köze hozza. Én is úgy tudom, hogy nem dugtak azokban a filmekben, de erotikus filmek voltak egyértelműen
Csomó részlet kimarad az összes létező Béláról szóló dokumentumfilmből. Pl. Ez az orange "endorsement" is új volt nekem eddig. De miféle gyűjtésről beszél Béla az utolsó megmaradt felvètelèn, vagy hogyan került rossz társaságba, pl. "Bonavent" hogy került az életébe akinèl később a gitárját is megtalálták... Van olyan legenda is hogy az ő megjelenése igazából taszított még egyet a szakadék szélén álló Bèlán. Kik miatt semmisült meg az utolsó riport többi része a TVnèl és mikor? Meg sok hasonló kérdés lenne még amit talán soha sem válaszol meg senki.
11:45 Demjén István sosem volt a Sakk-Matt tagja.
Ilyen volt egy Radics szóló:
ua-cam.com/video/l9ZoT4yiCTk/v-deo.html
Majd akkor beszéljünk nála jobb gitárosokról, amikor ennél jobb szólót nyomnak le egy koncerten.
Beszélni lehetne róluk, de nincsenek. Béla nem egy gitáros.... Radics Béla egész egyszerűen, a Radics Béla...
Kösz, hogy beraktad a linket. Csodás zenekar lehetett (Zorán nélkül) a szóló pedig parádés.
ua-cam.com/video/o6rBK0BqL2w/v-deo.html
ua-cam.com/video/DIGfO2Dgc9Y/v-deo.html
Ez csak az alap, Hendrix, Radics ma csak egy gyenge petting!
hendrix meg Clapton egészen más stilus.nem lehetett példaképe egyik sem,hanem a kettő stilusából próbált egy számára jobban felépithető valamit csinálni(hogy ne tudják azt mondani,koppintás,mert ugye az akkor nagy divat volt,ma már úgy mondják,feldolgozás)
Som Lajos elmodnja a lényeget, én neki hiszek ua-cam.com/video/X69bE0wS7XU/v-deo.html
ez az interjú okoskodás és méltatlan (kivéve Török Ádám), szerintem.
nem érdekelték az anyagi javak.igazatok van,nem akarom bántani az akkori(meg mostani zenekarokat),de azért az anyagiak miatt csinálják mindnyájan (kivétel a Lord)
Gratulàlok, még egy emlék meggyalàzva! Ki lesz a következő Kadarkai Úr!?
Na ja Béla goj volt...
Deák Bill Gyulát is meg kellett volna hívni a beszélgetésre, nemcsak a nagymellényű, beképzelt, leszóló irigyeket!
Egy apró adalék mindenhez. A" rendszerváltás"után pár évvel volt egy TV műsor Radicsról . Éjjel 1 órakor az MTV2-n csak rétegnézőknek. A kultúrpolitika még akkor is tartott a nevétől. Nem az a kérdés hogy valóban ekkora ikon volt-e Radics. Hanem az ha valóban nem lett volna igazi nagyság miért kellett elhallgattatni. Miért nem bízták a közönségre ha úgy sem érdekel senkit majd abbahagyja. Másként fogalmazva Korda Gyuri bácsi repterével tele van a net míg sok támogatott sztár nem jut tovább a falusi bucsúhaknizásnál .
26 57-nél: "én halandzsázva énekeltem akkor", de Béla nehéz ember volt...
A Béla, lehúzkodta a zenésztársait, egy piti pali volt amikor pénzról volt szó. A Somot is átb.ta, ennek ellenére sokat tett érte, de hiába.
Azert mondjak Hendrixre hogy a vilag legjobb gitarosa vagy Radicsra hogy magyarorszag legjobb gitarosa mert valamiben elsok voltak, letettek valamit az asztalra. Mindenki tudja hogy millio jobb technikaju gitaros volt vagy lett de Hendrix volt az elso vagy elsok kozott hogy torzitott gitarhangot hasznalt. A Who zenekar azt allitja hogy ok, mert veletlenul megrepett a hangfaluk es rajottek milyen kurva jo torzitott hang jott ki belole. Radics volt az elso aki ilyen zenet jatszott egyaltalan magyarorszagon. Hendrix szamai megmaradtak mert kiadta lemezen. Sok nem is sajat, csak az o verzioja terjedt el, pl. Hey Joe. Radicsnak nem sikerult kiadnia, nehany szamat a Koral vitte tovabb, de vannak Radics, Tuzkerek, Taurus tribut koncertek, azert nem merultek feledesbe, az kar hogy akkor nem adtak ki, de olyan vilaghiru sose lett volna mint Hendrix vagy Clapton, es o se egy virtuoz. Az angol zenekarok hoztak vissza a blues 2. hullamat a koztudatba a 60as evekben, hiaba az amerikai negerek talaltak ki. Ezert ok mar fogalomma valtak. De meg tudom erteni aki izig verig Zepp vagy DP rajongo anak Page vagy Blackmore az isten, ez rendben van.
A Who-nak nagyon sok mindent köszönhet a rockzene, ez a kijelentésük enyhén apokrif, de elhisszük nekik. :) Szóval a témához: szerintem komoly figyelmeztető jel volt, hogy a hatalom épp a hazai rockélet egyik legnagyobb és legtehetségesebb szó- és hangvivőjét szívatta. Gáncsoskodásukkal nemcsak nagy kárt okoztak, de ennek erős üzenete volt a kisebb és komolytalanabb "lázítók" felé.
Azért az nagyon nem mindegy, hogy az ember stílust, hangzás és iskolát teremet a semmiből mint Hendrix, vagy, hogy ezt valaki hellyel-közzel, hozzáadott érték nélkül lemásolja mint Radics.
Ezt nem a Who, hanem a Kinks mondta a You really got me riffje hangzásáról, amire Dave Davies tényleg úgy talált rá, hogy az erősítő ki volt szakadva.
@@dimmykarras9287 Jobban mondva be volt egyszer hülyülve, és pengével bevagdosta a hangszóró membránját.
Jó ember, kitekersz egy Marshall 100-ast vagy egy Bassmant, nem kell oda repeszteni semmit. Aki az ilyen repesztős meséket komolyan vesz...
Hendrix fantáziában annyira felette állt a kortársainak (és megmerem kockáztatni, az utókornak is), mintha egy más csillagrendszerből érkezett volna. És ettől a legnagyobb gitáros, de, ha valaki azt számolja, hányat tud valaki pengetni másodpercenként le meg fel, annak biztos van jobb alternatívája nála...
Ha mindenki, akinek félresiklik a karrierje mélyalkesszé válna, nem volna túlnépesedés... Az alkohol mellé egy kis depresszió, önpusztító hajlam, túltolt lázadás és ennyi a titok, Erdőst kár belekeverni, mert nélküle is ide jutott volna.
Valahogy így:ua-cam.com/video/T50BT_Lm-MY/v-deo.html
Tudtommal, egyetlen alkalommal sem szerepelt tévében, esetleg a Taurus, a rádióban, amikor a Zorán is tag volt. Viszonylag szűk rajongótábor szerette, és ismerte a játékát.
Példaképe, Jimmy Hendrix, akit követett is a játékában, sem volt itt nálunk túlzottan kedvelt, mint ahogyan a blues zene sem. Az a korszak inkább a dallamos slágerszerű zenéknek, és az azokat játszó zenészeknek, együtteseknek kedvezett, mint amilyen az Illés, Metró, Omega, és később a Bergendi, esetleg az Expressz volt.
Egyszer volt a királyi TV-ben még a Taurus után. Ott közölte is, hogy ő nem áll be abba a sorba, mint akik slágerzenét játszanak. Egy nótát játszottak az akkori felállásukkal és ennyi volt az összes TV szereplése.
@@elekenek1512 Így van, de nevezhetjük királyi TV-nek ? Akkor még "proletárdiktatúra" volt, és csak MTV - , és azon is mindösszesen kettő csatorna :)
@@wernerreiner1343 Akkoriban ez az elnevezés eléggé elterjedt volt pontosan azért, mert az akkori hatalmat és ideológiát szolgálta az akkori honi először egy, majd kettő csatorna. Már csak azért is volt ez az elnevezés, mert a hatalmat így is lehetett irritálni, piszkálni. Egyébként bárminek is lehetett nevezni egyet kivéve! 🙂
Ezt az elnevezést többek között aktuálisan maga Radics Béla is használta , mikor a Budai Ifiparkban egy Hendrix számot konferált be és közölte, hogy "ezt nemrég játszották a TV-ben, de nem a királyiban, hanem kissé nyugatabbra". Erre Miklóska "éljen a Komszomol!" felkiáltással nyugtázta az elmondottakat, majd rövidesen a Rajnák berendelte a Radicsot az irodájába. 🙂
@@elekenek1512 Köszönöm az infót, ezt nem tudtam ! 🙂
@@wernerreiner1343 Nincs mit. 🙂
Barta!!!
Mert halálra alkoholizálta magát…
Senkik dumálnak egy Legendáról.
Török Ádám neked senki?
Amúgy meg ezek nem senkik hanem objektíven látják azt amire egy rajongó nem képes.Nem is kell.Ezért rajongó.
Ez nem bálvány döntögetés mert ettől még Radics legenda marad de jó tudni hogy bizony ő is"csak"egy halandó ember volt tele jellem hibákkal.
Mint bárki más.
@@sutozsolt2764 Objektíven látják olyan emberek, akik sosem találkoztak vele, csak hallomások alapján ítélkeznek? Hagyjuk már. Szeretem ezt a sorozatot, de ez a rész nagy csalódás.
@@endrevass2208 Más hallomásból venni dolgokat és más valódi kutató munkát végezni.
Kiket kellett volna kérdezni Radicsról?Vagy elfogultak vagy már nincsenek köztünk.
Persze szíved joga így gondolni de az hogy le senkized őket köztük Török Ádámot az sztem kicsit túlzás.
Peace!✌️
@@sutozsolt2764 Török Ádám egy sértődött középszíntű zenész.A véleménye érdektelen...
@@fefeeeere9675 Szerinted.
Bár ha az is lenne Radicsról nem mondott semmi olyat ami ne lenne igaz.
Radics egy legenda ez nem kérdés de ettől még egy igen gyarló ember volt.
Mondom.Legenda de nem szent!Ne kezeljük úgy mintha isten lenne aki soha semmit nem tett azért hogy úgy élt és halt ahogy köztudott.
Tisztelem Bálint Csabát az intelligens visszafogottságáért.
Minek beszél valaki valamirol, ha négyszeri felszólításra se mondja el, hogy személyesen mit gondol?
@@Retfie719 Mert megteheti.
@@kadm-on2654 bárki megteheti, de ez inkább már sunyiságba hajló "intelligens visszafogottság". Avagy, szia Csaba!
Háááát....szerintem inkább Török Ádám volt a visszafogott, Bálint Csaba nekem inkább úgy tűnt, mint aki sem "Á"-t, sem "B"-t nem mond....
@@Retfie719 mert ő akkor nem élt, tanulmányozta. A történelemkönyv sem lehet részlehajló, hanem objektív kell hogy legyen.
Sztem Radics Béla abszolút az akkori rendszer áldozata volt. A legnagyobb gitáros volt.
Nehogy már azt mondd hogy a rendszer miatt ivott mint a ló
@@laszlokovacs4883 Pedig azt mondom hogy qrvára igen. Azért kezdett el inni mert el lett lehetetlenítve. Nem kapott többé teret, lehetőséget. Elnyomták. Ezt a közvetlen körülötte élők mondták el így. Én hiszek nekik.
@@kov7492 Én szeretem Béla munkásságát mert én is ilyen zenét hallgatok Uriah Heep, Grand Funk, Ten Years After stb csak azt tudom megvetni mert ezt bevallotta ő szándékosan azért ivott hogy ki csinálja magát. tehát amit elkövetett az lassú öngyilkosság. Azt megértem ha valaki magányos se barátok se barátnők és nincs más kapaszkodó és azért menekül az ivászatba. Olvastam a róla szóló könyvet is és amit ő elkövetett arra nincs mentség. Sokunknak szar elfuserált élete volt akkor szánt szándékkal ittuk volna mi is magunkat a halálba?
@@laszlokovacs4883 értelek, hát van aki nem tudja feldolgozni a dolgokat. Sztem sem az a példaértékű hogy halálra issza magát az ember. Én sztem ő az ilyen nem adom fel, dolgokban már mentálisan gyenge volt. Ebbe is halt bele végül.
Jimi Hendrixet a "világ legjobb gitárosának" csak azok tartják, akik egyáltalán nem értenek a zenéhez.
Ő hozta be a legnagyobb innovációt a blues rockba. Az ő köpönyegéből bújt ki több nemzedéknyi rockzene. Ettől "első". Ami persze nem mérhető, mert ez nem sport.
Természetesen voltak-vannak nála iskolázottabbak, melodikusabbak, virtuózabbak. De a nagyság alapja a korabeli újdonság és a hatástörténet, nem a szigorúan vett hangszeres tudás.
Fantasztikus jó:
ua-cam.com/video/wRU6FUTBrgQ/v-deo.html
Miert? Biztos sok tejet ivott.
Bela a kiraly!! Ha meg ma is elhetne!! Uramatyam..
A rendszer tette el labalol..
nem lattak at a fatol az erdot
Ezek a reklámok nem kellenének!
Fizess a UA-camért, és rögtön eltűnnek, Kadarkainak semmi köze hozzá
Podped. Ott nincs reklám.
Mit làttàl te sokat!? Kadarkai Úr? Mennyi idős vagy?
Szerintem nem volt jó ez a müsor. Azt kellett volna kihangsulyozni, hogy ennyi év távlatából nem lehet megitélni, pláne átérezni azt a korszakot. Illetve Radics Bélát pl. állitólag megverték, a rendörségre is bevitték, figyelték. Török Ádámot is megverték és figyelték ? Ugy olvastam, Radicsot egy rendör is felpofozta. Volt Török Ádám annyira bevállalós, vagy akárki, mint Radics ? Csak 1-2-ten lehettek olyan bevállalalósok, pl. Nagy Feró, Földes András. Ugy állitották be a korszakot, mint minden korszakok legjobbját, ahol mindenki bármit mondhatott, Radics nagysága nem is csak zenei kvalitásában mérendő, hanem kiállásában. Mondhatja Alapi, hogy Radics nem volt olyan nagy szám, de Alapi egy könnyebb kor sztárja. A nehéz idők, ahol Radics megpróbált kiállni, már elmultak, amikor Alapi felfutott (remek gitáros amugy). Ebben a müsörban miért nem hangzott el, hogy Radicsot egy rendör felpofozta (igy olvastam) ?
A korszak korlátai nem mutatkoztak meg a müsörban, ami a többi részt is tekintve amugy jó, én is jópár részt láttam már.
illetve lehet, hogy XYjobb gitáros volt akkoriban, mégis, a "Zöld csillag", "Királyi madár", "Gonosz asszony", "Csodálatos utazás" stb. elág jó zene
Már bocs, de máj zsugorodása volt, hogy lehet abban elbizonytalanodni, hogy ivott-e?....
Az utolsó fellépése utáni interjúban kólával kínálták és elfogadta, hogy saját szavaival élve: "Ne érjen az a vád, hogy halálra ittam magam". Egyébként alig állt a lábán szegény.
ez a balint Csaba sok hulyeseget hord itt ossze!
Az lenne a mentsége Erdős Péternek ,ha tehetséges ember lett volna,de nem volt az.