Sokkal több ilyet. Szeretem, mikor valaki tehetséges, világlátott és őszinte is. Kicsit zavaró és erőltetett a hunglish, de most megbocsájtom. Hajrá magyarok, hajrá HWSW.
Elfogadni elfogadom, csak megérteni nem tudom. Éltem két évet Angliában és tizet Németországban, munkám miatt reggel nyolctól este négyig is inkább külföldiül beszélek, gondolkodom, de van az a pont, mikor átvált az agyam, sőt arra is ügyelek, hogy napközben, ha hazai az ügyfél, akkor vele ékes magyarsággal kommunikáljak. Ez nálam valahogy hozzátartozik az igényességhez, angollal angolul, némettel németül, olasszal olaszul diskurálok.
Persze, ha jönnek a deutsch fellasok és elmegyünk este egy biergartenbe drinkelni pár weizenhéfét, akkor az nem lesz überaschung, ha mischungolódik a germán az ungarischsal, de hát nem vagyunk egyformák és ettől szép az élet. Lunga vita ai ragazzi dell'IT in pace.
1. Tök érdekes adás volt, köszi érte 2. Már a sokadik olyan epizódot hallgatom ahol irritál az angol (szvsz) túlzó használata. Én is az "iparban" vagyok és angolul elég jól beszélek de ez kicsit sok volt az én durva lelkemnek. Edit: write-only üzemmód volt, látom már más is szóvá tette a fájdalmamat.
Többször olvasom ezt a kritikát a hunglish kapcsán. Leírom az én tapasztalatom, hátha érdekel. Ez egy természetes velejárója annak, ha az ember angol nyelvvel van körülvéve egész nap.pl. külföldön él évek óta . Valakinél ez erősebben jön elő, valakinél kevésbé, attól függően, hogy mennyire sokat kell beszélni angolul, vagy akár más nyelven. Különösen azok a szavak kerülnek be a magyar mondatokba angolul, amiket a mindennapi életben, munkában szinte csak angolul használunk, vagy nincs is igazán kellően jó magyar megfelelője. Senkit nem ismerek a környezetemben, aki ezt direkt csinálná, egyszerűen csak így beszélünk értő közegben , mert van néhány szó, ami beszéd közben elsőnek angolul jelenik meg a fejünkben és nem magyarul. Ha angolul nem tudó emberekkel beszélgetünk, akkor külön figyelünk arra, hogy ezt ne csináljuk. Amúgy ez bármelyik nyelvvel megtörténhet. Én angolul beszélek az esetek többségében, de német nyelvterületen élünk pár éve. Azóta néhány, gyakrabban használt német szó is bekerül a magyar mondatainkba.
sajnos ezt el kell fogadni, zero valtozni nem fog. :) tobbet beszel angolul mint magyarul (melo + gaming), aminek ez az eredmenye. latom ezt a fiamon is (ebbol a szempontbol a gaming meg rosszabb mint a melo). amikor egyszer szova tettem zeronak adas utan, h az engagementet igazan mondhatna magyarul, hisz van ra szep magyar terminus, kiderult, hogy nem tudja mi az. tenyleg! akkor engedtem el. :)
És a napi munkavégzés nyelve is angol nálad? Én is IT-ban dolgozom, angol anyanyelvű csapattal. Egész nap angolul írok, meetingek (okés, megbeszélések?) angolul. Sok kifejezést nem is tudok magyarul, pedig magyar anyanyelvű vagyok, angolul 17-20 évesen tanultam meg. Ha meg fejlesztő vagy, és annyit beszélsz angolul napi szinten, hogy git commit branch, akkor elhiszem, hogy fura. De én is azt vallom, hogy amit lehet magyarul.
Nekem eléggé fura, hogy egy olyan szakmában, ami ennyire transzparens és tökéletesen monitorozható mégis önreklámmal kell a teljesítményt jelenteni. Mintha egy szobafestő fél óránként jelentené, hogy ő a legjobb dolgozó olyan szép a fal, mint sehol másutt, ami amúgy ott van, mindenki látja és majd megítéli a saját nézőpontja alapján. A "programozó" állás pedig nem csak bigtech-éknél megy, nekem a legelső 3 fős kis KFT-nél is azt mondták, hogy programozót keresnek, nem C# kódolót és el is kezdtem a munkát pár nap készülés után PHP/HTML/JS-el, aztán volt még 1-2 ilyen váltás ott. Ahogy viszont mentem felfelé egyre nagyobb cégekhez egyre jobban egy adott speciális területre kihegyezett azonnal termelni tudó embereket kereső helyeken találtam magam. Aztán úgy látszik "fent" mégegyet fordul a kocka és megint a mindent is tudó programozó kell. A motiváció nálam az első cég próbaideje után el is fogyott, szóval lehet mondani nyugdíjas megélhetési fejlesztővé váltam rövid időn belül. Valahogy nem tudtam már lelkesedni az n+1 project iránt, amiből a fejesek learatják a csilliárdokat én meg kapom a kis seniornak járó munkabért. Amúgy is a usereknek fejlesztünk nem magunknak, meg egymásnak, az meg se nem szórakoztató, se nem túl nagy kihívás szakmailag, inkább emberileg, ami viszont annyira nem fog meg. Hobbi prrojectekkel tartom fenn a lelkesedést, hogy tudjak szakmailag fejlődni, aztán majd alakul. :D
ha egy szobaban/feluleten/projekten par tucat szobafesto dolgozna, akkor is ezt gondolnad? es ha 170.000? egy bizonyos meret felett az egyeni performance review nelkulozhetetlen.
@@hwsw Bármekkora is fel van osztva diviziókra, osztályokra, csapatokra és így tovább és a legkisebb egység ott is nagyjából 5-6 fő. Őket a csoportvezető pontosan látja elektronikusan (git stb.), onnan felfelé már lehet jelentgetni, de saját magát a codernek miért kellene? Ez egyféle lustaság, lényegében a közvetlen vezető helyett rátenni ezt a munkát is a dolgozóra. Itt elvileg a csoportvezető dolga lenne az egyes emberek munkájának az értékelése, ellenőrzése és jelentése. Sőt, ha a belső ellenőrzést nézzük, nekik meg azt kell jelenteni, hogy mit és mennyit nézett a hálózaton az adott ember és ezt se saját magának kellene megosztania.
1:26:10 én 36 évesen itt tartok, hogy én már nyugdíjig megvagyok. :D Azért még reménykedem, hogy visszatalálok a régi önmagamhoz és újra ugyanolyan lelkesedéssel és tenni akarással végzem majd a munkámat, mint a húszas éveimben tettem.
2 місяці тому+2
A beszélgetés indítása elött érdemes lett volna tisztázni a hölgyel, hogy ne csináljon bacreferenceket arra, amit a mikrofon indítsa elött beszéltetek, mert hallgatóként veszett idegesítő tud lenni... főleg, amikor körbeírja hogy mit beszéltetek korábban, de nem mondja el mégegyszer... ti meg nem kéritek meg rá. Amugy a téma is jó, meg vannak érdekes meglátások is.. olyan is, amit hasonlóan tapasztaltam, és olyan is, amit nem...
Legtöbb cég titokban vezet fekete listát a problémás alkalmazottakrol, oda néha beirnak 1-2 fekete pontot valakinek. Amikor leépítés van elokapjak a listát. Látszólag történik csak véletlenszerűen.
nem kell ezt fekete listanak hivni, mert ugy tulmisztifikalod. logikus, h egy munkaltato "nem felejt". viszont az adasban is elmondtuk, h ekkora meretben felul dontenek, joval a menedzsered folott. az pedig random.
@@hwsw nyilván az a vezető is kap egy inputot valahonnan ami alapján dönt. valószínű azon a szinten a piros és fekete pontok darabszáma latszik csak mar, de valami alapján elállítottak azt a listát. remélem azt senki nem gondolja komolyan hogy dobókocka alapján döntenek.
@@seagallor Pont ezt a racionalizálási folyamatot próbálták többen, többféleképp végigvinni - muszáj, hogy legyen benne logika, mert különben te is veszélyben lehetsz, akkor is, ha "mindent jól" csinálsz. Ezt nagyon nehéz elfogadni. Lehet, hogy annyi volt, hogy egy 2022.11.XX-es DB snapshot alapján nem voltál projekthez rendelve. Lehet, hogy túl magas volt a fizetésed a bracketben. Lehet, hogy... Ennek végtelen mennyiségű változata van.
@@arnyszelo valoszinu ahogy a videoban is elhangzott ezeknel a cegeknel eddig nem volt jellemzo a csoportos leepítes, ezert nem allt rendelkezesre elegendo adat a pontos lista meghatarozasara, igy egy kevesbe pontos heurisztika alapjan dolgoztak. De a legtobb ceg "bekeidoben" is folyamatosan karbantartja a listat pont az ilyen esetek elkerulese vegett. Tudnek mondani konkret peldat is ilyen cegre (lehet hogy ki tudod talalni melyikre gondolok).
Sokkal több ilyet. Szeretem, mikor valaki tehetséges, világlátott és őszinte is. Kicsit zavaró és erőltetett a hunglish, de most megbocsájtom. Hajrá magyarok, hajrá HWSW.
kerlek, fogadd el, h az a hunglish nem eroltetett. zero ilyen. tobbet beszel angol mint magyarul, ennyi.
Elfogadni elfogadom, csak megérteni nem tudom.
Éltem két évet Angliában és tizet Németországban, munkám miatt reggel nyolctól este négyig is inkább külföldiül beszélek, gondolkodom, de van az a pont, mikor átvált az agyam, sőt arra is ügyelek, hogy napközben, ha hazai az ügyfél, akkor vele ékes magyarsággal kommunikáljak. Ez nálam valahogy hozzátartozik az igényességhez, angollal angolul, némettel németül, olasszal olaszul diskurálok.
Persze, ha jönnek a deutsch fellasok és elmegyünk este egy biergartenbe drinkelni pár weizenhéfét, akkor az nem lesz überaschung, ha mischungolódik a germán az ungarischsal, de hát nem vagyunk egyformák és ettől szép az élet.
Lunga vita ai ragazzi dell'IT in pace.
25:07 től a performance review rész elég wtf volt, pontosan ez nincs meg nekem sem. Óriási hála nektek, szuper rész volt
Ezt tényleg kimaxoltátok!
Köszönjük szépen!
jo latni h ez az adas sok embernek tetszett. Niki jo vendeg volt. :)
Nagyon köszönöm, nagyon koszonjuk!
jo latni h ez az adas sok embernek tetszett. Niki jo vendeg volt. :)
1. Tök érdekes adás volt, köszi érte
2. Már a sokadik olyan epizódot hallgatom ahol irritál az angol (szvsz) túlzó használata. Én is az "iparban" vagyok és angolul elég jól beszélek de ez kicsit sok volt az én durva lelkemnek.
Edit: write-only üzemmód volt, látom már más is szóvá tette a fájdalmamat.
Többször olvasom ezt a kritikát a hunglish kapcsán. Leírom az én tapasztalatom, hátha érdekel.
Ez egy természetes velejárója annak, ha az ember angol nyelvvel van körülvéve egész nap.pl. külföldön él évek óta . Valakinél ez erősebben jön elő, valakinél kevésbé, attól függően, hogy mennyire sokat kell beszélni angolul, vagy akár más nyelven. Különösen azok a szavak kerülnek be a magyar mondatokba angolul, amiket a mindennapi életben, munkában szinte csak angolul használunk, vagy nincs is igazán kellően jó magyar megfelelője. Senkit nem ismerek a környezetemben, aki ezt direkt csinálná, egyszerűen csak így beszélünk értő közegben , mert van néhány szó, ami beszéd közben elsőnek angolul jelenik meg a fejünkben és nem magyarul.
Ha angolul nem tudó emberekkel beszélgetünk, akkor külön figyelünk arra, hogy ezt ne csináljuk.
Amúgy ez bármelyik nyelvvel megtörténhet. Én angolul beszélek az esetek többségében, de német nyelvterületen élünk pár éve. Azóta néhány, gyakrabban használt német szó is bekerül a magyar mondatainkba.
sajnos ezt el kell fogadni, zero valtozni nem fog. :) tobbet beszel angolul mint magyarul (melo + gaming), aminek ez az eredmenye. latom ezt a fiamon is (ebbol a szempontbol a gaming meg rosszabb mint a melo). amikor egyszer szova tettem zeronak adas utan, h az engagementet igazan mondhatna magyarul, hisz van ra szep magyar terminus, kiderult, hogy nem tudja mi az. tenyleg! akkor engedtem el. :)
És a napi munkavégzés nyelve is angol nálad? Én is IT-ban dolgozom, angol anyanyelvű csapattal. Egész nap angolul írok, meetingek (okés, megbeszélések?) angolul. Sok kifejezést nem is tudok magyarul, pedig magyar anyanyelvű vagyok, angolul 17-20 évesen tanultam meg.
Ha meg fejlesztő vagy, és annyit beszélsz angolul napi szinten, hogy git commit branch, akkor elhiszem, hogy fura.
De én is azt vallom, hogy amit lehet magyarul.
Nekem eléggé fura, hogy egy olyan szakmában, ami ennyire transzparens és tökéletesen monitorozható mégis önreklámmal kell a teljesítményt jelenteni. Mintha egy szobafestő fél óránként jelentené, hogy ő a legjobb dolgozó olyan szép a fal, mint sehol másutt, ami amúgy ott van, mindenki látja és majd megítéli a saját nézőpontja alapján.
A "programozó" állás pedig nem csak bigtech-éknél megy, nekem a legelső 3 fős kis KFT-nél is azt mondták, hogy programozót keresnek, nem C# kódolót és el is kezdtem a munkát pár nap készülés után PHP/HTML/JS-el, aztán volt még 1-2 ilyen váltás ott. Ahogy viszont mentem felfelé egyre nagyobb cégekhez egyre jobban egy adott speciális területre kihegyezett azonnal termelni tudó embereket kereső helyeken találtam magam. Aztán úgy látszik "fent" mégegyet fordul a kocka és megint a mindent is tudó programozó kell.
A motiváció nálam az első cég próbaideje után el is fogyott, szóval lehet mondani nyugdíjas megélhetési fejlesztővé váltam rövid időn belül. Valahogy nem tudtam már lelkesedni az n+1 project iránt, amiből a fejesek learatják a csilliárdokat én meg kapom a kis seniornak járó munkabért. Amúgy is a usereknek fejlesztünk nem magunknak, meg egymásnak, az meg se nem szórakoztató, se nem túl nagy kihívás szakmailag, inkább emberileg, ami viszont annyira nem fog meg. Hobbi prrojectekkel tartom fenn a lelkesedést, hogy tudjak szakmailag fejlődni, aztán majd alakul. :D
ha egy szobaban/feluleten/projekten par tucat szobafesto dolgozna, akkor is ezt gondolnad? es ha 170.000? egy bizonyos meret felett az egyeni performance review nelkulozhetetlen.
@@hwsw Bármekkora is fel van osztva diviziókra, osztályokra, csapatokra és így tovább és a legkisebb egység ott is nagyjából 5-6 fő. Őket a csoportvezető pontosan látja elektronikusan (git stb.), onnan felfelé már lehet jelentgetni, de saját magát a codernek miért kellene? Ez egyféle lustaság, lényegében a közvetlen vezető helyett rátenni ezt a munkát is a dolgozóra. Itt elvileg a csoportvezető dolga lenne az egyes emberek munkájának az értékelése, ellenőrzése és jelentése. Sőt, ha a belső ellenőrzést nézzük, nekik meg azt kell jelenteni, hogy mit és mennyit nézett a hálózaton az adott ember és ezt se saját magának kellene megosztania.
ertelek, de ezek a cegek nem igy mukodnek.
@@hwsw Igen, ez volt a felvetés alapja is, ami nekem fura. :)
1:26:10 én 36 évesen itt tartok, hogy én már nyugdíjig megvagyok. :D Azért még reménykedem, hogy visszatalálok a régi önmagamhoz és újra ugyanolyan lelkesedéssel és tenni akarással végzem majd a munkámat, mint a húszas éveimben tettem.
A beszélgetés indítása elött érdemes lett volna tisztázni a hölgyel, hogy ne csináljon bacreferenceket arra, amit a mikrofon indítsa elött beszéltetek, mert hallgatóként veszett idegesítő tud lenni... főleg, amikor körbeírja hogy mit beszéltetek korábban, de nem mondja el mégegyszer... ti meg nem kéritek meg rá. Amugy a téma is jó, meg vannak érdekes meglátások is.. olyan is, amit hasonlóan tapasztaltam, és olyan is, amit nem...
szerintem azert elmondta, h mit beszeltunk a "legendas" konyhaban :) majd meghallgatom, h ezek a visszahivatkozasok mennyire maradtak a levegoben.
A leírásban van az összes említett hivatkozás (jó sok), ill az RDI állásajánlatokat is ott találjátok.
Layoff logikája nekem olyan inverz recruitmentnek hangzik.
:)
Jo vendeg. Csak legyszi ne kelljen 9 percet varni mire elkezdodik.
ha szigoruak vagyunk magunkhoz, akkor is 2:32-kor kezdodott. viszont van a videoban timestamp, igy ugorhatsz. :)
Legtöbb cég titokban vezet fekete listát a problémás alkalmazottakrol, oda néha beirnak 1-2 fekete pontot valakinek. Amikor leépítés van elokapjak a listát. Látszólag történik csak véletlenszerűen.
nem kell ezt fekete listanak hivni, mert ugy tulmisztifikalod. logikus, h egy munkaltato "nem felejt". viszont az adasban is elmondtuk, h ekkora meretben felul dontenek, joval a menedzsered folott. az pedig random.
@@hwsw nyilván az a vezető is kap egy inputot valahonnan ami alapján dönt. valószínű azon a szinten a piros és fekete pontok darabszáma latszik csak mar, de valami alapján elállítottak azt a listát. remélem azt senki nem gondolja komolyan hogy dobókocka alapján döntenek.
@@seagallor Pont ezt a racionalizálási folyamatot próbálták többen, többféleképp végigvinni - muszáj, hogy legyen benne logika, mert különben te is veszélyben lehetsz, akkor is, ha "mindent jól" csinálsz. Ezt nagyon nehéz elfogadni.
Lehet, hogy annyi volt, hogy egy 2022.11.XX-es DB snapshot alapján nem voltál projekthez rendelve. Lehet, hogy túl magas volt a fizetésed a bracketben. Lehet, hogy... Ennek végtelen mennyiségű változata van.
@@arnyszelo valoszinu ahogy a videoban is elhangzott ezeknel a cegeknel eddig nem volt jellemzo a csoportos leepítes, ezert nem allt rendelkezesre elegendo adat a pontos lista meghatarozasara, igy egy kevesbe pontos heurisztika alapjan dolgoztak. De a legtobb ceg "bekeidoben" is folyamatosan karbantartja a listat pont az ilyen esetek elkerulese vegett. Tudnek mondani konkret peldat is ilyen cegre (lehet hogy ki tudod talalni melyikre gondolok).
igen, pont ez a lenyeg, h azert volt sokk, mert ezeknek a cegeknek a tobbsege meg sosem epitett le a tortenete folyaman.