Bonyhád közeli Szt. Demeter és Szt. Mária templomok története 3D-ben

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 кві 2024
  • A Bonyhád, Majos, Nagymányok háromszögben található középkori romtemplomok (2 db) helyét megtaláljuk, amikor Bonyhádról, Nagymányok fele megyünk Majos végénél a lejtő előtti kanyarnál, - a barackosnál - kell lemenni a régi Hidasi Malom-völgyig, majdnem a vasúti töltésig és ott találjuk a középkori Demeter (vagy Dömötör) a később Szentmária falut. Ami mára teljesen mértékben elpusztult. Ennek a településnek - a légi felvételek alapján - két temploma volt. A kettős név a két templom felszentelésének nevére utal. A kisebbik templom Szent Demeter neve nagyon korai egyház jelenlétét (11. század) bizonyítja, és az Árpád korra, Bizánci kereszténységre utal. Alaprajzából arra következtetünk, hogy a közepén egy négyzetes alaprajzú térből négy égtájnak megfelelően négy karéjjal épült, s így egy kora árpád-kori négykaréjos rotundát rajzol ki, amelyet később kibővítettek (a 12.században). Először nyugat irányba bővítették, később pedig kelet irányban egy gótikus szentélyt építettek hozzá.
    A lakosság gyarapodásával a régi kis templom mellett, egy új és nagyobb templom is épült (14. század), a Szent Mária templom, feltételezhetően egyben épült egyhajós gótikus szentély - záródású, támpillérekkel, és egy toronnyal. A templom alaprajza közelében, szántás idején szürke foltonként a régi falu ház nyomai fedezhetők fel. A 18. század elején még jókora felmenő falakkal rendelkezett, és a helyi hagyomány által számon tartott terület volt.
    Feltételezhető, hogy a Morgai család birtokában lévő faluban Demeteren udvarházuk is volt. Ennek nyoma még nem került elő.
    A mai Bonyhád - ami nyolc középkori falu területén helyezkedik el - a Fay lakótelepi része teljes mértékben ennek a településnek (Szentmáriafalva), a középkori északi birtok részén van.
    A templomokról és a középkori környezetről készült 3D filmen ezt az időszakot kívántuk rekonstruálni és bemutatni.
    Szekér József helytörténész és Sümegi Gyula a film készítője.
    Felhasznált irodalom: K Német András (2015) A középkori Tolna megye templomai (2., javított, bővített kiadás)
    Székesfehérvár 2024.
    Zene:
    Az előadó (Twin Musicom) Chorale No. 1 című művének használata a következő licenc alapján engedélyezett: Creative Commons - Nevezd meg! 4.0 creativecommons.org/licenses/...
    Előadó: www.twinmusicom.org/

КОМЕНТАРІ • 3

  • @zoltanmiszler8169
    @zoltanmiszler8169 2 місяці тому +1

    Hiánypótló mű! Hajrá! Még több ilyen kell! Felkészül Iván?

  • @ilonakives5009
    @ilonakives5009 2 місяці тому +1

    Nagyon jó!

  • @arnold19860318
    @arnold19860318 2 місяці тому +1

    A rotunda kerek templomot jelent. Ennél a címnél viszont egy négykaréjos templom jelenik meg a videóban. A XII. századi templom gótikus jegyei csak jóval később terjedtek el a hazai építészetben.