A NAGY vezeték kötés TESZT! | Green Cottage DIY

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 23 лис 2019
  • Ebben a videóban leteszteljük, hogy melyik vezeték kötési módszer mennyit bír mikor kezd melegedni?
    Facebook: / greencottagediy
    Facebook csoport (Fórum): / 1174463859354427
    Instagram: / greencottagediy
    Blog oldalunk: greencottagediy.reblog.hu/
    Videa oldalunk: videa.hu/csatornak/green-cott...
    Weboldalunk: sites.google.com/view/greenco...
    Google+: plus.google.com/1071081100760...
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 55

  • @worldwide3dom369
    @worldwide3dom369 4 роки тому +20

    Ez így ugyan nem tökéletes, de egyrészt a legtöbb hiba hosszú idő alatt alakul ki, nem lehet így asztalon bemutatni. Másrészt óriási különbségek vannak az elkészítési minőségben bárhogyan készült. A rugóval ellátott kötőelemek követik a hőtágulás utáni visszalazulást míg a csavart vagy sodrott nem. Ezért szoktak időnként ellenőrizni és utánhúzni azoknak. Sokáig nem tudtak rugós kötőelemhez megfelelő rugóacélt gyártani pedig az ötlet már sok évtized óta létezett.
    Egy vezeték/kötés környezetében lehet 50 fokos levegő és /vagy magas páratartalom. A vezeték behuzása közben megrántódik néha a többi vezeték is ezáltal a kötéseik is lazulhatnak.
    (vezetéket néha annyira nehéz a meglevő többi közé behuzni, hogy izomból neki kell feszülni, netán szakad a behúzó szál) Ott aztán feszül, dörzsölődik, nyúlik a szigetelése, sérül kilyukad főleg, ha addigra párszor már felforrósodott és elgyengült.
    NEM TUDOD, HOGY MÁSNÁL MI VAN A FALBAN. ÉS MILYEN AZ ÁLTALA VÉGZETT MUNKA.
    A forrasztás idővel tönkremegy. Régi elektronikai paneleken lehet látni látszólag jó, de már nem érintkező forrasztásokat.
    Azon felül a tökéletlen forrasztás is jónak látszik megnézve lehet már az elkészültekor kontakt hibás.
    A KÖTÉSEK TÍPUSAI NEM KIZÁRÓLAG AZÉRT VANNAK MEGKÜLÖNBÖZTETVE, MERT ÚJ KORUKBAN ROSSZAK HANEM, MERT KÖRÜLMÉNY ÉS IDŐTÁLLÓSÁG FÜGGŐK.
    Vannak helyek ahol a falból kilazult konnektor a saját vezetékén lóg.
    A kismegszakítók idővel nem csapnak le vagy túl korán lecsapnak, nem örök életűek. Időnként le kell tesztelni őket és a hibásakat cserélni.
    Rengeteg ember rengeteg féle minőségben szerel villanyt.
    Nem lehet megmondani ezért egyszerre mindegyiknek jól azt, hogy mi biztonságos és mi nem az.
    A szabályok kialakulása közben is vették észre az újabb és újabb hibákat, ez eddig nagyon sok évbe telt és sok ember tapasztalatai kellettek hozzá.
    Szerintem ez a videó így kókler játszadozás.
    Nem szabad kísérletnek, tapasztalatnak venni !!
    (iszonyat ez a sok helyesírási hiba ami a legépelt/érintőzött szövegekben manapság keletkezik... Na mindegy mostmár ígymaradt benne ha maradt..)

  • @gyv4048
    @gyv4048 4 роки тому +5

    Jó hogy foglalkoztok ilyen témákkal, érdekes dolgok ezek,de azért a villanyszerelés összetett dolog, sok mindenen múlik hogy jól működik e vagy sem.

  • @zoltanpataki1461
    @zoltanpataki1461 4 роки тому +5

    sziasztok! Egy ötlet! szivesen neznek egy videot biztositekokrol, fajtaitol, tipusokrol, fi relerol es ami ezekhez tartozik! koszi!

  • @adamfarkas8040
    @adamfarkas8040 3 роки тому +7

    A forrasztott kötésre nem haragszanak, hanem az érvényben lévő szabvány tiltja. Aki ebben a szakmában dolgozik, az a szabvány alapján teszi, nem egy otthoni teszt alapján.

    • @adamfarkas8040
      @adamfarkas8040 3 роки тому +3

      @István Becsei Nem mondta senki, hogy minden forrasztott kötés rossz, és tönkremegy. De a szabvány szerint nem alkalmazható. Aki pedig ebben a szakmában dolgozik, és minőségi munkát végez, az az érvényben lévő előírások szerint teszi.

  • @szabonorbert93
    @szabonorbert93 3 роки тому +6

    - Az emissziós értéket be kellene állítani a hőkamerán, anélkül nem hasonlíthatók össze az eredmények.
    - Bár a csoki jött ki nyertesként, hátránya a wagohoz képest, hogy ki tud lazulni, után kell húzni néha, ezt fontos megemlíteni.
    - Az alu-réz összecsavarásnál szívesen megnéznék egy olyan kötést, ami már pár éves és erősen oxidálódott.

    • @ZopcsakFeri
      @ZopcsakFeri 3 роки тому

      Arra ezt találtam:
      ua-cam.com/video/wymX8dheg5s/v-deo.html

  • @tothjozsi96
    @tothjozsi96 4 роки тому +2

    Szerintem nagyon érdekes a téma amit választottatok! Szerintem a legérdekesebb részt hagytátok ki, alu-réz kötés kontaktpaszta+wago-val.
    Hogy valóban jó-e az a paszta, illetve mi történik akkor ha melegszik.
    Nálunk is van itthon alu-réz Wago+pasztával de nem igazán tudom hogy mennyire lehet tartós.
    Persze élettartamot senki sem tud meghatározni e téren, illetve azt a kérdést se tudja megválaszolni senki se hogy a világítás MM-fal alu kábeleit érdemes-e cserélni vagy jó-e az wago+kontaktpasztával.
    Értelemszerűen egy LED-es világítás ami egy csillár esetében is A++ izzókkal nincs 50 watt, tehát túlterhelésről nem beszélhetünk, de kíváncsi lettem volna nagyon hogy mi történik egy kontaktpasztás wago alu+réz esetben.
    Számomra azért az is kiderült hogy nem feltétlen a WAGO a legjobb! Talán a legbiztonságosabb mert rugós bekötésű és nem tud kilazulni, de én sokkal rosszabbnak képzeltem el egy sorkapocs kötést, pedig hát nincs azzal semmi baj, mint kiderült (értelmes terhelési kereteken belül).
    Köszönöm, nagyon érdekes videó volt!!
    Boldog új évet!

  • @hhcofcmds
    @hhcofcmds 4 роки тому +8

    Nem úgy lenne mérvadóbb a mérés, ha pl az összecsavart vezetékpár szigszalaggal is körbe lenne tekerve, ahogy azt amúgy "szokás"? Így valószínűbbnek látom, hogy azért nem melegedett a kötés, mert le tudta adni a hőt a levegő felé, míg a műanyaggal szigetelt része nem, ezért melegedett.

    • @hhcofcmds
      @hhcofcmds 4 роки тому +1

      A csoki is azért melegszik jobban, mert ott hőszigeteli a műanyag. Amúgy a csokinál mondjátok, hogy 30 fölé nem nagyon mentetek a korábbi méréseknél - pedig az első mérésnél 40 amperig vittétek. Ez az egész így teljesen fals.

    • @k3l3r0n
      @k3l3r0n 4 роки тому +1

      Ráadásul csőbe + kötődobozba kellett volna szerelni az egészet. Így, ebben a formában félretájékoztató jellege van a videónak. A szabványok és a lakástüzek sem véletlen vannak.

    • @elektrosokkk
      @elektrosokkk 4 роки тому

      @@k3l3r0n ahol több vezetek van a falban, ott a következő dobozban sem biztos, hogy csak 1 kötés van, hasonlóan kis nem szellőző helyen és ezek szerintem nagyon nem mindegy, hogy mennyire melegednek. Ha jóval intenzívebb ott a melegedés, akkor az problémás lehet. Nem mondanám, hogy ez teljesen fals. Más dolgokat is szoktak úgy tesztelni, hogy jobban megterhelik annál, mint amit elbírnak. Akkor miért pont a vezetekekkel és a kötésekkel ne lehetne ezt megcsinálni?

  • @tamasvogl6122
    @tamasvogl6122 4 роки тому +17

    Wago+alupaszta

  • @kovcorporation
    @kovcorporation 2 роки тому +1

    Egy wago-réz-aluminium kombóra kíváncsi volnék mondjuk valami kontaktjavítóval...
    jó kis videó ...

  • @andrasboros3275
    @andrasboros3275 4 роки тому +7

    Nagyon jó lett egy marad ki réz alu Wagoval és alunál bepasztázva arra lennék kíváncsi

  • @molnarerik3428
    @molnarerik3428 4 роки тому +5

    Namármost :D az emissziós értéke tök más a szigetelésnek, mint a csupasz fémnek. Így ez eléggé csal. Amúgy az úgy okés, hogy MOST jó a kötés, nem is a friss kötésekkel szokott gond lenni, hanem a 10-15-20 évesekkel. Én azért egy ilyen mérésből messzemenő következtetést nem vonnék le, mert a vezeték sodrásnál nem jobb (az én véleményem szerint), mint a wago, pedig ebből a videóból ez jön le.

    • @kolyok01
      @kolyok01 2 роки тому

      Pedig wagot láttam már elégni de egy jól megcsinált forrasztott tekerést még nem. Saját lakásnál is tekerve forrasztva van normálisan és 22 éve úgy van ,szoktam ellenőrizni semmi baj nincs velük

    • @HerczegYoni
      @HerczegYoni Рік тому

      @@kolyok01 gondolom, még ólomtartalmú forrasztóónnal csináltad. az jó, mert nem rideg, viszont az új ónokban nem bíznék egy cseppet sem

  • @imrebarna6910
    @imrebarna6910 4 роки тому

    Egy olyan épületben, ahol alumìnium vezetékek vannak, egy réz csatlakozós lámpát hogyan volna érdemes bekötni például?

    • @tamasvogl6122
      @tamasvogl6122 4 роки тому +4

      Wago + Alupaszta

    • @etzetz7855
      @etzetz7855 4 роки тому +1

      www.schrack.hu/shop/aluminium-rez-vezetek-oesszekoeto-kapocs-szuerke-50mm2-ik021220.html
      Ettől van kisebb vezeték átmérőhöz való is, olcsóbban.

    • @zsoltknapcsek3469
      @zsoltknapcsek3469 4 роки тому

      @@etzetz7855 Mindegy, hogy melyik hüvelybe tesszük a rezet? Nem láttam rajta erre vonatkozó jelölést!

  • @szozs85
    @szozs85 4 роки тому +1

    Jó kis teszt volt de egy meszebbi kamera képpel megnéznem egyszerre mind a négy kötet, hogy viselkedik hol a legmelegebb pont. A csoki a király :)

  • @zsolt1128
    @zsolt1128 3 роки тому +2

    Jól gondolom, hogy ott van a legnagyobb melegedés, ahol ceteris paribus legkisebb az átmérő? Ebben az esetben beszélni kellene a csoki csatlakozó és a wago méretéről is, illetve az is számít, mennyire húzzuk meg a csavart. Jó az előadás, kicsit több magyarázatot várnék. Mi miért van úgy, ahogy.

    • @peterdunai4073
      @peterdunai4073 Рік тому +1

      Igen, ez fontos dolog. Ha nagyon meghúzzuk a csavart, akkor azzal lecsökken az átmérő, nagyobb lesz az ellenállás és jobban fog melegedni. Ha két réz vezetéket tekerünk össze, akkor azzal megnöveljük a felületet, amin az elektronok tudnak áramolni, ezért ott csökken az ellenállás és kevésbé melegszik.

  • @pakozdiattila
    @pakozdiattila 4 роки тому +1

    19:20 Nálunk pontosan ez az alu-réz kapcsolat okozta a 0 vezeték olvadását.... ami majdnem az egész lakásunk elektromos hálózatát kinyírta... :( Még szerencse, hogy idejében észrevettük ugyanis előjeleként jelentős feszültség hullámzást tapasztaltunk.

    • @gaborm4767
      @gaborm4767 2 роки тому

      Ezt hogyan tapasztaltátok? Hogy volt a kötés pontosan? Újabb fajta elosztódoboz volt, tehát újabb mint az aluvezeték?

  •  2 роки тому +4

    Sziasztok! A videó maga nagyon jó ötlet,de van vele egy alapvető gond.
    Hiába méritek a hatalmas áramot,nem ugyanaz távolról sem,mint ha hálózati feszültségen kapná. Hogy miért? Azért nem korrekt a kísérlet,mert a vezeték melegedése a teljesítmény függvénye.
    P=U*I, tehát ha mondjuk 12V-ot ad le a transzformátor,akkor a vezetéketek kap teljesítményben 360W teljesítményt 30A áramerősség mellett. Ha ugyanezt a hálózati 230V feszültséggel számoljuk,az 6900W ,19-szer nagyobb. Akkor a kötés is másképp fog viselkedni. A kíserlet ebben a formában bár nagyon szórakoztató,nem releváns a hálózati feszültséggel üzemelő hálózatokban levő kötések,kötéshibák öszehasonlítására.

  • @szabolcsszabo8172
    @szabolcsszabo8172 4 роки тому +3

    ua-cam.com/video/uMG66uUp5cM/v-deo.html
    Itt elég jól bírja a Wago...

    • @patkaskrisztian8486
      @patkaskrisztian8486 3 роки тому

      Lattam meg 1-2 filmet azon is a Wago volt a hidegpont. Amennyire konnyu, ugy el lehet baltazni, szerintem mindketten tudjuk mivel.

  • @elektrosokkk
    @elektrosokkk 4 роки тому

    Egy dolgot mondanék, ha mar a vezeték a téma. Nálunk amikor a körfűrészt először akartam használni, valahol valamelyik kötés addig birta és zarlatos lett az egész. Kitéptem az összes régi (termeszetesen a leg több alumínium vezetek volt) vezetéket a falból csatornákkal, mindennel és kültérre alkalmazandó csatornákat raktam be a falba, aminek le lehet venni a tetejét. Így, ha javítani vagy bővíteni kell, nem lesz kényelmetlen hozzá behúzni az új vezetékeket a csatornába. Remélem, ez nem ütközik semmilyen szabályba, elvégre a vezeték szigetelése műanyag, a regi kábel csatorna is az, meg az új is. :D

  • @TUNYUKA
    @TUNYUKA 4 роки тому +3

    Én már a múltkor is írtam hogy a wago az egy gyenge pont, mert egy nagyon vékony nikkelezett lemez van benne, ami nem túl nagy felületen érintkezik a vezetékkel! Ahogy látható is volt,attól még a simán összetekert vezeték is jobb, mert nagyobb felületen oszlik el a terhelés. Amit sajnálok, hogy a hupolfix-et nem teszteltétek le, ami ilyen tekintetben szerintem talán a legjobb összekötő lehet, mert azon felül hogy a vezetékek ugyanúgy össze vannak tekerve, egy spirális lemezzel még pluszban eloszlatja a terhelést a vezetékek között.

    • @rablobanda
      @rablobanda 4 роки тому +4

      alu és réz összekötésénél nem tekerhetsz, ott egyértelműen a wago a nyerő. ha nem szakértő tekeri, szintén nem garantált a kötés tartóssága. egy jól összetekert kötés évtizedekig működhet, ez tény. egy kevésbé jól tekert meg jóval kevesebbig. egy 2-3 perces tesztből nem fogod megtudni a hosszútávon jelentkező problémák hatásait.
      aki jót akar magának, ne spóroljon a sorkapcsokon. wagoval a laikus is pont olyanra tudja megcsinálni a kötést, mint a szaki. nem hibázik alu-réz összekötés esetén. normál körülmények között megbízhatóan működik. sokszor túl rövidek a vezetékek ahhoz, hogy bármi mást lehessen használni - összetekeréshez blankolni kéne minimum 3 centi vezetéket, ami egy régi kötődoboznál nem mindig opció, viszont ha már fél centi elérhető a vezetékből, akkor falbontás nélkül csatlakozhatsz egy wago segítségével.

    • @Karesz76
      @Karesz76 4 роки тому +1

      Az egy dolog hogy te mit gondolsz, az meg egy másik dolog, hogy a szabvány mit ír elő!
      Rugós, vagy csavaros kötést kell használni.
      Képtalálat a következőre: „hupolfix”
      Kf1 et nem szabad már használni.

    • @ef9276
      @ef9276 4 роки тому +5

      Dehogy jobb az összetekert, hát ott, ahol az áram jár, ott 100 fokra melegedett... Egyébként kötésnél nem a felület nagysága számít, hanem a felület minősége és alakja (sík-sík, félgömb-sík, stb) és az összenyomó erő.

    • @kismatyas
      @kismatyas 4 роки тому

      Tudomásom szerint a wago mint biztonsági kötés a következőn alapul: tűzveszélyt a nem tervezett túláram esetén feltételezünk. és ilyen szokványostól erősen eltérő értéknél, míg a "valódi kötések " gyulladásig tudnak melededni, addig a wago elszenesedve, eloldva szakítja a vezetékben folyó áramot. És eközben semmiképp nem gyullad, vagy szikrázik, ami tűzforrás lehetne. Rosszul tudom?

    • @szabolcs-s
      @szabolcs-s 4 роки тому +3

      Veszélyes hülyeségek hangoznak el a videóban. Egy sodrott kötésre azt mondja, hogy nem kell megiedni tőle! Szentséges egek, de végülis a tűzoltóknak is meg kell élnie valamiből. Csak azzal az aprósággal nem foglalkoztak a fiúk, hogy egy vezeték mikor melegszik, akkor tágul is, amikor lehűl, akkkor vissza zsogorodik. Ezt sokszor teszi élete során és emiatt a sodrás kilazul. Ilyenkor következik a szikrázás, aminek a hőmérséklete közmondásosan magas. Ekkor a vezeték elpárolog és szerencsés esetben az áramkör nyílik mielőtt kigyullad, de nem mindig. Ugyanez igaz a csavarozott kötésekre is, mert bizony a csavar is kilazul. A csavarozott kötéseket rendszeresen meg kell húzni. A wago tényleg százszor jobb a rugós rögzítés miatt mivel nem lazul ki soha. Arra mer a gyártó adni 25 év garanciát, a sodrott kötésre meg azt mondja a biztosító a tűz után, hogy nem fizet.

  • @Mr.PlumberJack0ff
    @Mr.PlumberJack0ff 4 роки тому

    hegesszetek valamit

  • @amonraa71
    @amonraa71 4 роки тому +15

    Én még mindig nem értem minek ezek a videók ide.Kinek szólnak ezek a villamos demonstrációk? Az előző videó is.A szakmabelieket nem nagyon érdekli.Legalábbis engem nem nagyon érint meg,hiszen tudom ezeket és hogy mit lehet és mit nem.Az amatőöknek és a nem hozzáértőknek meg ne mutogassunk ilyeneket,mert még ki is próbálja de mivel ennél jóval összetettebb ez a szakma még bele is halhat.Szerintem ezt engedjétek el.Ezek után mi fog jönni?Gázcső szerelés főbb fajtái és technikai megoldásai? Maradjatok a barkács videóknál.Azok nagyon jók.Szerintem maradjatok a neveteknél: DIY: do it yourself (Csináld magad) További szép napot.

    • @kismatyas
      @kismatyas 4 роки тому +3

      1: Nem lehet belehalni egy videó megnézésébe. 2: Műszaki tesztvideók nem azért vannak, hogy villanyszerelésre sarkalják a bölcsészeket. 3: Bölcsészek nem néznek ilyen videókat. 4: A társadalomra leselkedő veszélyforrásnak beállítani egy ismeretterjesztő anyagot primitív és rosszindulatú félrevezetés. 5: Ha szakmai jellegű reklamációt is tartalmazna a hozzászólásod, akkor lenne jogod amatőrözni, laikusozni. 5: Sötét sértegető módon kommentelni, napisten felhasználónévvel : te sem vagy a nevednél. További szép napot.

  • @mumus05
    @mumus05 4 роки тому +1

    Rossz nézni.