Parní stroj a turbína - fyzika 8 ZŠ

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 24 лис 2024

КОМЕНТАРІ •

  • @jirijohn1315
    @jirijohn1315 Рік тому +1

    Smím se zeptat, vidím, že využíváte animace pana Vaščáka, mohu vědět, jak se k nim lze dostat? Jeho stránky totiž po nějaké dobře zrudnou a nejde s nimi manipulovat. Nikde jsem nenašel důvod tohoto. Děkuji Vám.

    • @nemecpetr
      @nemecpetr  Рік тому

      Na tento dotaz asi nedovedu odpovědět, zeptejte se přímo jeho.

  • @adamzenisek2268
    @adamzenisek2268 Рік тому

    Petře super video

  • @lubenarobert881
    @lubenarobert881 Рік тому

    Můžu se zeptat jakým způsobem děláte tyto animace?

    • @nemecpetr
      @nemecpetr  Рік тому +2

      Lubeno, tyto animace si vytvářím sám, tj. namaluji a rozpohybuji. Využívám PowerPoint.

  • @alestichy9204
    @alestichy9204 2 роки тому +1

    Cool

  • @MartinKaspar-n1t
    @MartinKaspar-n1t 25 днів тому +1

    Sice s tou účinností jste neměl uplně pravdu, existují ještě takzvané združené parní stroje s vícenásobnou expanzí,(vícečinné) a ty se skládají obvykle z 2 až 4 válců, pojem s vícenásobnou expanzí znamená že pára se nejprve přivádí do vysokotlaké šoupátkové komory která přes šoupátko rozvede páru do vysokotlakého válce a potom výjde zase přes šoupátko ven(kdežto u klasického jednoválcového parního stroje jde do komína(dýmnice) ven, kdežto u združeného stroje se po prúchodu vysokotlakým válce přivádí do přívádí do středotlaké šoupátkové komory a do středotlakého válce, potom do nízkotlaké atd, a až potom výjde ven (tohle je příklad 3 válcového združeného stroje s trojnásobnou expanzí), a tohle se většinou děje 2× až 3× takže válce se dělí na vysokotlaké, středotlaké, a nízkotlaké( opět příklad 3 válcové str) u 4 válcových strojů musí být nízkotlaké válce 2, a 4 válcové stroje můžou být jak 4 násobné tak i 3 násobné a 3 násobné jsou efektivnější, ted použiji jako příklad parního stroje z RMS titanicu kde byly dva 4 stroje s trojnasobnou expanzí a ty fungují tak že, pára co výjde ze středotlákého válce je pomocí dvou potrubí do nízkotlakých válců přiváděna vzájemně, to je trojnásobný systén u 4 válcových, (a ještě většinou při expanzi je pára znovu přihřívána). A právě združené parní stroje zvýšší účinnost obvykle o 15 až 25%, měl jste pravdu u jednoválcových strojů kde se účinnost pohybuje v rozmezí 5 až 15%, kdežto u združených je vyšší, združené parní stroje se používaly převážně na konci 19 stol až na počátek 20 stol, později jakýkoliv parní stroj vytlačila parní turbína a spalovací motory.

    • @nemecpetr
      @nemecpetr  25 днів тому

      Moc děkuji za vyčerpávající a velmi poučné doplnění, využiji při tvorbě videa pro ZŠ.

  • @Fr0xia
    @Fr0xia 10 місяців тому

    0:56 James Watt *zlepšil* parní stroj

    • @MartinKaspar-n1t
      @MartinKaspar-n1t 25 днів тому

      Ne, vynalezl ho v roce 1765, a to nebyl klasický parní stroj jako známe to byl takzvaný atmosférický parní stroj, fungoval trochu jinak než klasický ,fungoval tak že působením tlaku na píst se píst zvednul na horu a byl mezitím ventilek, který se teď zavřel a vstříkla se do válce voda, zchladila páru a pára stratila energi, a zkondenzovala na vodu, a tohle se dělo pořád do kola. Za 4 roky později vr 1769 ho zdokonalil tak že, k táhlu přidal ojnici a klíkovou hřídel a tenhle přímočarý pohyb táhla se přeměnoval na otáčivý, a později ho zdokonalilo více lidí.

  • @Maxicek-ky5zc
    @Maxicek-ky5zc Рік тому

    ok