Strój współczesny kontra barokowy, czyli jeden dzień w krynolinie.
Вставка
- Опубліковано 9 лют 2025
- Nie jest to wierny strój z XVIII wieku ( przede wszystkim jeśli chodzi o jakość materiału, rodzaj stelaża, bielizny itd.) ale jedyny jaki udało mi się wówczas znaleźć, który w miarę przypominał te, które nosiło się np. w Wersalu. Podkreślmy, że w takie suknie ubierały się panie z wyższych sfer, które - tak jak jest powiedziane w filmie - głównie siedziały i pachniały. Suknie kobiet pracujących w polu były skromne, a przez to wygodniejsze.
SPRAWDŹ MÓJ AUTORSKI KURS MATURALNY: akademiahistor...
Pierwsza lekcja za darmo!
Film nominowany w kategorii: najlepsze video popularnonaukowe 2018 r., w konkursie : GRAND VIDEO AWARDS.
Dziś odcinek nietypowy, bo eksperymentalny:) Która z nas nie marzyła o tym, by chociaż raz założyć suknię Marii Antoniny? Mój wehikuł czasu przenosi mnie dziś do XVIII wieku. Czy mamy czego żałować, że nie żyjemy w tamtej epoce?
W materiale wykorzystano utwory:
Kevin MacLeod: Brandenburg Concerto No4-1 BWV1049 - Classical Whimsical - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/
Kevin MacLeod: Habanera - na licencji Creative Commons Attribution (creativecommon...)
Źródło: incompetech.com...
Wykonawca: incompetech.com/
Bardzo ciekawy pomysł, choć zupełnie nieadekwatny do tytułu - ryciny są głównie XVIII-wieczne, muzyka klasycystyczna, Maria Antonina żyła w schyłkowym okresie oświecenia, a krynolina to już XIX wiek. Trzymając się już XVIII wieku, można było wspomnieć również o "kołtunie polskim", zawsze to jakaś swojska ciekawostka ;) Gdyby nie wprowadzający w błąd tytuł, byłoby zdecydowanie lepiej. Powodzenia na przyszłość!
Generalnie same suknie nie były raczej przepocone, ponieważ pod nimi była jeszcze koszula, gorset i druga koszula.
to wypożycz pierwszą lepszą suknię z teatru i ją powąchaj;) albo załóż koszulkę i kurtkę w upalny dzień i chodź w niej cały dzień :)
@@dr_joanna_jasitczak jej, a kiedyś słyszałam że te warstwy koszul były po to żeby gorset i suknia nie przechodziły xd
Pomysl fajny, ale chyba brak wiedzy praktycznej się klania ;)
Każdy, kto mial kontakt z folklorem wie doskonale, że strojow się nie pierze, jedynie bieliznę Nic nie smierdzi mimo wielu lat noszenia, nawet w upalne dni ;)
Rodzaj materialu też ma znaczenie ;) I gęstość
Większość materii na suknie w tych czasach nie nadawala się do prania, jedynie do czyszczenia
W sumie moi pradziadkowie też czyścili marynarki, a nie prali co dzień
Wspolczesni panowie też noszą wielokrotnie - jeśli nie kupią badziewia z poliestru ;)
Inne blędy w filmie pominę, bo już
Polecam nie szerzyć blędnej wiedzy Moi profesorowie uczyli mnie porządnie weryfikować źrodla wiedzy i nie publikować hipotez jako prawdy
Po pierwsze ten strój powinien mieć więcej warstw, gdyż z tego co widzę, to suknia została bezpośrednio założona na ciało. Gdzie giezło czy koszula? Kobiety miały warstwy tych ubrań. Druga rzecz to to, że strój nie śmierdzi, nie przesiąka on potem, gdy ma się pod spodem dodatkowe warstwy bielizny. Argument z kurtka nie wchodzi w grę, dawne ubrania były wytwarzane z naturalnych, a nie sztucznych materiałów. Dlatego jak jest tani plastik jak ta suknia na filmie to i capi. Fryzura na ala pudel - pożal się Panie Boże. Zamiast robić typowo teatralny outfit, który ma się nijak do rzeczywistości, to trzeba było zajrzeć do książek. W kwestii fryzur - Anna Drążkowska, Ozdoby i nakrycia głowy na ziemiach polskich od X do końca XVIII wieku, gdzie jest to porządnie wyjaśnione. Co do stroju - Janet Arnold, Patterns of Fashion. Następnym razem lepiej weryfikować informacje niż siać nieprawdę ;)
W XVIII w. nie było pralek. Zgoda, ale były praczki 😉
Kocham twój kanał, teraz czas na zbroje :)
haha! dobre :) faktycznie mogłoby być ciekawie
Myślę, że wina samopoczucia prowadzącej w sukni leży w niskiej jakości materiału. W osiemnasty wieku bogate damy miały wiele sukien, w tym takie z cienkiej bawełny lub muślinu.
oglądam i wyje ze śmiechu. Kawał dobrej roboty
Ogromne dzięki dla pani prezenterki za poświęcenie :)
W tym filmie bzdura goni bzdurę, szok, że został do czegokolwiek nominowany. Zacznijmy od tego, że gdybyśmy żyły w XVIII w. to 99% z nas nosiłaby zupełnie inne suknie, odpowiednie dla chłopstwa, służby, czy zwykłych mieszczan. Natomiast ten strój jest niekompletny (a założę się też, że z nieoddychającego poliestru), więc eksperyment nietrafiony. Takich sukni nie nosiło się na co dzień, nie cały dzień, ale przede wszystkim pod spód bezpośrednio na skórę zakładano bieliznę, którą jak najbardziej PRANO, natomiast te części garderoby, które do prania się nie nadawały wietrzono, np. na mrozie.
jezuuuu, każdy o tym wie, że te suknie nosiła tylko arystokracja oczywiscie, że stroj jest jest niekompletny, niestety oryginalnego z XVIII wieku nie udało mi sie znależć. film kreciłam pare lat temu, dzis zrobiłabym go zupełnie inaczej.
Zorientowałam się, że film jest bzdurą od momentu, kiedy powiedziano o krynolinie w XVIII wieku.
@@ewcix9941 a to niby czemu?
@@dr_joanna_jasitczak bo krynoliny to wiek XIX. Pani suknia jest poplątaniem wieku XVIII, XIX i współczesności (poliester i sztuczna peruka). O tym co pod spodem nie wspomnę :)
@@dr_joanna_jasitczak to moze go usun? tu jest tyle bledów ze robisz niezla krzywde ludziom nieznajacym sie na temacie, sygnujac TAKIE babole autorytetem wyksztalcenia historycznego. Przedstawilas plastikowa kiecke z wypozyczalni, bez prawidlowych elementów konstrukcyjnych, jako strój xviii-wieczny, dopisalas juz w tytule "krynolina" i jeszcze "barok". To jakby opowiadac ze Kosciuszko w dwudziestoleciu wojennym wygonil japonczyków z polski bronia laserowa. Nie przesadzam. Tak duze i razace rozbieznosci datowe i bledy tutaj sa. Skoro juz wiesz ("dzis zrobilabym to inaczej") ze filmik roi sie od bledów, to moze pora sobie dac spokój z prezentowaniem go swiatu?
No chyba ze chodzi o to zeby widzowie twojego kanalu byli karmieni bzdurami, bo kliki, ogladalnosc, hajs z reklam itd.
Prezenterka mówi o sukniach barokowych, występuje w sukni pseudo rokokowej a na rycinach pokazane są suknie od manieryzmu po późny romantyzm. Rozpiętość czasowa strojów to niecałe 300 lat. Film powinien się nazywać sstrój współczesny kontra krynolina i panier.
Polecam inne filmy typu
ua-cam.com/video/i76r7ZDQ7Ks/v-deo.html
@Karolina Żebrowska?
Fajny kanał,nw czemu tak mało subów
Ojciec Dyrektor Ludzie myślą, ze historia jest niepotrzebna, a wiadomo to kompletna bzdura. Z historii wynieść można bardzo dużo 😁
Zupełnie poważnie zapytam, bo nie znam konwencji kanału: czy przy okazji zabawy przekazana wiedza miała być rzetelna, czy celowo opowiadasz takie bzdury i banialuki?
Gdy wsiadłaś na rower, nie wytrzymałam i wybuchnęłam śmiechem :D
:)
Problem w tym że Damy nie robiły zakupów ani nie gotowały.
Załuję że dopiero teraz odkryłem ten kanał:)
Nie jest jeszcze taka wielka ta suknia jak były na prawdę i nie jesteś tak ściśnięta tym gorsetem jak one się ściskały.pozdrawiam
nie jest, bo mimo poszukiwań nie udało mi sie znaleźć idealnie takiej jak wówczas były.
Zaznaczę, że tego typu stroje były noszone przez panie z elit. Panie z nizin społecznych, lub średniozamożne, raczej takich stylizacji nie nosiły. No i w takim stroju raczej nie przyrządzano jedzenia.
Co za brednie. Niech Pani skontaktuje się z jakimiś rekonstruktorami i ubierze w coś porządnego, a nie suknię z wypożyczalni i perukę z plastiku z Chin.
Tylko że ten strój już na pierwszy rzut oka jest kostiumem wypożyczonym z garderoby teatralnej zachowanym w klimacie epoki. Nie jest to rekonstrukcja historyczna. To po pierwsze. Po drogie kto powiedział, że jak nie było pralek, to się nie prało?🤣
tak, pisałam już o tym 50 razy, że jest to jedyny kostium, który udało mi sie wypozyczyc. jak znajdziesz taki, który będzie wiernie wykonany jak w epoce to daj znac, chętnie nagram to raz jeszcze. A to, że nie było w zwyczaju prania tych sukien dowiedzialam sie na studiach i z literatury.
@@dr_joanna_jasitczak sukien jedwabnych nie prano tylko czyszczono i odplamiano. Bielizna spodnia jak koszulka czy spódnica były zmieniane nawet kilkukrotnie w ciągu dnia, jeżeli mówimy o damach. Synonimem czystości była właśnie czysta bielizna najczęściej wykonana z lnu. Pranie robiły praczki i wcale nie tak rzadko.
To jaka kolejna historyczna stylizacja? Dobry pomysł na ciekawą serię :)
Bardzo fajny film ! Nie wiedziałem że tak wyglądały realia „barokowych piękności”. Mimo ze jestem facetem oglądnąłem całość. Dziwne że tak mało odsłon i subów.
Bo tak nie wyglądały, niestety w tym filmie jest dużo błędów.
Świetny film! 💞 jak wszystkie inne.
Dziękuję:*
Prosimy o wrzucanie odcinków częściej :D Są mega ;)
Postaram się :)dziekuję :)
O tych fryzurach to dopiero masakrycznie zabrzmiało...
Ale czego się nie zrobi dla mody? :D
Jak to przechodziły z pokolenia na pokolenie jak moda się zmieniała? A poza tym miały pod spodem kilka halek które były codziennie prane ;)
kiedys moda nie zmieniała się co sezon jak to jest dzis. A co do halek: oni myli się raz na przysłowiowy rok a co dopiero halki mieliby prać codziennie...
@@dr_joanna_jasitczak moda zmieniała się min. co 10 lat. Nie wiem o jakim kraju pani mówi, ale w Anglii nie do pomyślenia było, żeby lady śmierdziała ;) od tego miała osobistą pokojówkę
Akurat obraz z 1:02 pochodzi już z drugiej połowy XIX wieku i przedstawia cesarzową Francji, Eugenię... Więc nie jest to moda stricte, tylko, z XVIII wieku
tak, tylko że ona tak się ubierała bo wzorowała się na Marii Antoninie
@@dr_joanna_jasitczak Oki, dziękuję za odpowiedź
Krynoliną to połowa XIX wieku, więc tytuł mylący.. Satyryczne rysunki pochodzą z lat 50- i 60tych XIX wieku. Natomiast w xviii wieku była rogówka, konstrukcja rozkładająca suknię na boki
Piękny film 😁 Normalnie jestem zauroczony, super! 😁😁😁😁😍😍😍😍😁😁😁😁😁. Pozdrawiam. Nikodem z Gdyni
Super odcinek 😀
świetny kanał z humorem :D
Nie było pralek wiec musiały służki prac ręcznie.przecież odnośnie tkaniny tej sukienki np.ona by się po miesiącu rozleciala z brudu:)
Świetny i pomysłowy kanał! 👌🤗
Super filmik! Super kanał! :D
Świetny film😊
barok to wiek 17 sty ! przede wszystkim król słońce i jego dwór , koniec baroku w Europie to plus minus 1740 potem to rokoko , stroje Marii Antoniny to nie jest barok!!! To rokoko , ewentualnie styl klasycystyczny , kobieto nie myl okresów , zreszta nie jestes pierwsza . Krynoliny to barok ale też rokoko i klasycyzm
Przezabawne 👍🖐️💪
Fantastyczne, brakowało mi czegoś takiego na polskim Yt😍
Spoko odcinek:)
Skąd wzięłaś tak piękna suknie? Ja szukam w lumpach jakiś, ale nigdzie nie mogę znaleźć
z wypożyczalni. niestety jest daleka od tej jaką chciałabym mieć na okazję tego filmiku ale innej nie dostałam. w lumpeksie takiej nie znajdziesz, o ile inne epoki spokojnie skompletujesz o tyle tego typu kiecki wyłącznie z wypożyczalni.
@@dr_joanna_jasitczak zgodnie z Twoją tezą. Znajdź mi w lumpie koszerny strój Rusina na XIw.
Zalety noszenia sukien z trenem to dopiero zagadka. W najlepszym wypadku dama wlokła za sobą zwały kurzu. W najgorszym wypadku - spory śmietnik.
Pytanie do filmu - skąd wiadomo, że suknie latami nie były prane? Pozdrawiam.
Mowa o stroju barokowym, a w filmie pojawia się dziewiętnastowieczny. Tym niemniej film bardzo ciekawy.
strój dziewiętnastowieczny? hmm🤔 ale w sensie ze ta sukienka, którą mam na sobie jest z XIX wieku? no nie wydaje mi się, ale mozesz rozwinąć wątek? pzdr.
@@dr_joanna_jasitczak Nie, sukienkę masz osiemnastowieczną. W filmie pokazałaś krynoliny dziewiętnastowieczne i ówczesne stroje oraz fryzury.
@@dr_joanna_jasitczak stelaż pod suknia ma formę XIX wieczną.
Historycznie słabo, jako humoreska może być
Proszę, nagrać filmik, na temat polskiej szlachty, gdzie oni się podziali, i ich przodkowie,.pozdrawiam.
Bardzo fajny kanał jestem synem pani koleżanki ze studiów Kasi Garbackiej 😍😃 superrr!!!!
Dziekuję:) niestety nie kojarzę nazwiska. nie mniej jednak pozdrawiam.
Mama opowiadała mi o pani instagramie i kanale na yt i powiedziała że to moja koleżanka ze studiów i że ma super kanał na yt i super instagrama i odtąd oglądam panią pani ma mega filmy uwielbiam dziękuję
Przepraszam pomyłka Mama studiowała dziennikarstwo i poleciła jej pani insta Pani Kaja Kraska dziękuję ją pewnie pani zna 😆
Rafał....ty trzymaj rower za ramę nie za kierownicę bo to się może wymsknąć i pani spadnie😜 pozdrawiam 🖐️ świetny film
Dzisiaj tak dowcipnie :) Jak tamci faceci musieli być zdesperowani żeby się zbliżyć...
halo halo! mężczyzni też sie nie myli:) więc można powiedzieć, że wszyscy taplali się we własnym....sosie;)
Po prostu zaniemówiłem...
Musiałbyśmy? Ja bym chciała tak nosić.
też tak myślałam dopóki tego nie założyłam:) jeszcze ta suknia nie jest 1:1 jak w tamtych czasach, innej nie udało mi się wtedy dostać. a tu jeszcze trzeba wziąć pod uwagę gorset, barchany i inne tego typu sprawy;) raz na jakiś czas spoko ale na codzień? no chyba że po pewnym czasie ciało po prostu się przyzwyczaja:)
co za stek bzdur ... nawet uwzględniając satyryczny ponoć charakter tego filmiku :P
Większość nas pochodzi z chłopstwa i my jako chłopki nie nosiły byśmy takich sukien
Pani sie ubrala do sukni teatralnej, nie autentycznej!!! Bardzo nizkiego ksztaltu wyrobienia, oraz do peruki z materialu sztucznego, nie przepuszczajacego tlen do glowy. Jestem rekonstruktozem z wielkim doswiadczeniem. I chce zapewnic panstwo, ze garniturz barokowy jest ubraniem najzreczniejszym z efektem termosowym. Zarownie wlatku i w zimie jest w niw dosc wygodnie. Cialo wolno dycha w tkaninach naturalnych. Koszule meskie oraz spodnicy kobiecie latwo i szybko sie robierzja i zmienia. Tylko kiedy na ulice temperatura siagnela +40C czulem sie nieswoja.
Skąd wzięłas suknie
z wypożyczalni:) zaluje tylko ze nigdzie nie mieli pantalonow:(
Suknia piękna,ale dlaczego ten pudel na głowie? Nie było czegoś innego?
właśnie nie;) poza tym najbardziej przypominała tę z epoki , troche przerysowana ale cale rokoko takie było;)
To raczej były bardzo zamożne panie co to nosiły. Zwykłe mieszczanki tak jak teraz nie nosiły takich sukni. Takie panie to siedziały i miały sługów do roboty.
mówię o tym w 2:08, że panie które nosiły te suknie nie robiły nic innego poza siedzeniem.
Pani wrzucila do jednego worka jakies 100 lat...a stylizacja niestety, ale żałosna- naprawde nie ma nic wspólnego z historią....
Chłopki takich strojów nie nosiły, robotnice w manufakturach również, tylko niewielka część kobiet nosiła takie stroje
I o tej niewielkiej części jest ten film
Boze kobieto co ty wyprawiasz?? dlaczego tak zaklamujesz historie?? bzdury takie ze mozg wstaje!! KOSZMAR!
1:55 Miała być taka Dva XDDDDDDDDDDD Btw żeński Friz
Ktoś w 2020
Niestety nie ja 2021
Lapka w gore i ogladamy ;)
Fany filmik tylko mogłaś tą torebke z brzucha ściągnąć na samym początku
Zapomniałam o niej ;)
wielce zabawny filmik, ja od pani Czubatki xDDDDDDD
+1
bez kitu +1
Клас
Pozdrawiam moją klase 5D
no cammand
x
D
h3h3 xDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD