Marian Wawrzkowicz - To wszystko od upału

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Ma­rian Stanisław Wawrzkiewicz( ur. 25.01.1902 w Jarosławie - zm. 12.04.1978 w Anglii), śpiewak, aktor, dyrektor teatru. Był synem Stani­sława i Tekli z Sikorów, mężem Kazimiery Horbowskiej. W Krakowie ukończył szkołę średnią. W 1916-17 służył w Legionach Polskich w 1917-18, następnie służył w Polskiej Organizacji Wojskowej. Studiował (krótko) historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. De­biutował w 1920 w Teatrze Lutnia i do kwietnia 1923 występował w zespole opery i operetki w Teatrze Wielkim na Pohulance, najczęściej w drugoplano­wych partiach operetkowych i operowych, a także jako Manrico ("Trubadur"). Na wiosnę 1926 wrócił do Warszawy i śpiewał w zespole kabaretu Qui Pro Quo. W lecie 1934 występował też sam gościnnie w Bydgoszczy i Inowrocławiu. Podczas II Wojny Światowej znalazł się na Zachodzie. Od 1942 działał w Zarządzie Stowarzyszenia Artystów i Muzyków Polskich, w 1942-44 był członkiem Zarządu Gniazda ZASP-u w Londynie, był łącznikiem między Teatrem Kukiełek przy 1 Dywizji Pancernej gen. S. Maczka a dowództwem angielskim. Pozostał na emigracji w Anglii, prowadził hotel w Stratfordzie nad Avonem. Nie przejawiał większych uzdolnień aktorskich, ale cieszył się powodzeniem i popularnością; lepsze rezultaty niż w klasycznym repertuarze operetkowym osiągał jako śpiewak w rewiach i programach kabaretowych.
    Zapraszamy na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
    Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach oraz będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
    TEKST:
    Marian Wawrzkowicz - To wszystko od upału (1929)
    Autor tekstu: Jerzy Boczkowski
    Kompozytor: Jerzy Boczkowski
    To wszystko od upału
    Upału, upału
    Aż można dojść do szału
    Do szału, do szału
    Dojść
    Szalejesz więc pomału
    Pomału, pomału
    To wszystko od upału
    Aż bierze złość
    Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

КОМЕНТАРІ •