Wiktor Grąbczewski - Wesoły nam dziś dzień nastał

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 1 жов 2024
  • Wiktor Grąbczewski - śpiewak i reżyser. Studiował m.in. u Jana Quattani’ego w Warszawie i u Jana Reszkego w Paryżu. Od 1888 występował na koncertach w Warszawie. Później kształcił się w Paryżu u J. Reszkego oraz w Mediolanie, gdzie w listopadzie 1890 debiu­tował w partii Germonta ("Traviata"). Powrócił do Warszawy w 1892 r. i występował w Teatrze Wielkim. Wkrótce wyjechał za granicę, gdzie odniósł wielkie sukcesy - śpiewał kolejno w: londyńskim Covent Garden, teatrach operowych Chicago, Filadelfii i Bostonu, zaś w 1893 r. na scenie Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Przez następnych 20 lat śpiewał główne partie barytonowe w ponad 60 inscenizacjach w operze w warszawskim Teatrze Wielkim Dla „Syreny Record” nagrał w 1912 r. arie operowe i pieśni. 23.03. 1899 ożenił się z Wandą Wichrowską. Wielokrotnie wyjeżdżał na gościnne występy m.in. do Londynu (1897, 1903), Petersburga (1904), Moskwy, Kijowa, Odessy (1911). Był jednym z najwybitniejszych artystów polskich przełomu XIX i XX w.
    Data i miejsce urodzenia: 15.03.1863,
    Data i miejsce śmierci: 14.04.1924, Warszawa
    Zapraszamy na Naszą stronę na FB: / polskiepiosenki2013
    Znajdziecie tam najnowsze informacje i powiadomienia o dodanych piosenkach oraz będziecie mogli zdecydować jaką piosenkę usłyszycie na kanale, a także w jakim kierunku go rozwijać.
    TEKST:
    Wiktor Grąbczewski - Wesoły nam dziś dzień nastał (?)
    Autor tekstu: (?)
    Kompozytor: (?)
    Wesoły nam dzień dziś nastał,
    Którego z nas każdy żądał,
    Tego dnia Chrystus zmartwychwstał.
    Alleluja, Alleluja.
    Król niebieski k’nam zawitał,
    Jako śliczny kwiat zakwitał,
    Po śmierci się nam pokazał.
    Alleluja, Alleluja.
    „Zawitaj, przybywający,
    Boży Synu Wszechmogący,
    Wybaw nas z piekielnej mocy!”
    Alleluja, alleluja!
    Wielkie tam wesele mieli,
    Gdy Zbawiciela ujrzeli,
    Którego z dawna żądali.
    Alleluja, alleluja!
    Powyższy film nie jest naszą własnością, ma na celu propagowania wartości naukowych dla współczesnego pokolenia, tj. artystów, kultury oraz zmian w języku polskim, które nastąpiły na przestrzeni XX wieku. Wykorzystane bibliografie pochodzą z różnych źródeł tj. własne zbiory oraz www.zyciorysy.info . Wartość naukowa kanału wynika z połączenia wizerunku artysty, utworu, życiorysem oraz tekstem poszczególnej piosenki na naszym kanale. Nasz kanał można uznać za muzyczną encyklopedię Polskich artystów.

КОМЕНТАРІ • 1