Terepasztal, és vasútmodell karbantartás: ahogy én csinálom

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 5 січ 2025

КОМЕНТАРІ • 59

  • @TurquiseViking
    @TurquiseViking 3 роки тому +12

    Hát ez szenzációs! Nagyon hasznos volt! Köszönjük szépen!

  • @TurquiseViking
    @TurquiseViking 3 роки тому +12

    Gábortól nyugodt szívvel vennék vasútmodellt! :)

  • @modellesvasut
    @modellesvasut 3 роки тому +11

    Köszönjük az információkat! Hasznos videó volt😀

  •  3 роки тому +8

    Köszönjük, ez is tanúlságos összeállítás lett! A járművek portalanítására én smink ecsetet használok. Nagyon finom és puha szálai vannak, nem kell vele annyira vigyázni mint a durvább sörtéjü festő ecsettel.

  • @125prambo7
    @125prambo7 Рік тому +3

    Elképesztően profi az egész videó.

  • @atasnonsense
    @atasnonsense 3 роки тому +2

    1:20 Igen, én vettem egy hagyatékot, volt benne Piko HO és Márklín HO is és a Márklín sínek rozsdásak voltak és menni kellett a mozdonnyal pár kört, mire lekopott akadásmentesre a rozsda a sínekről...de vicces volt, mert szikrázott...fent van a videó a csatornámon :-)

  • @gabornemet4003
    @gabornemet4003 2 роки тому +1

    Köszi a tippet ki próbálom a fektisztitó sprayt.

  • @vasutA-Z-ig
    @vasutA-Z-ig 3 роки тому +4

    Nagyon király! Nagyon hasznos videó mint mindig! :) eddig tanácstalan voltam hogyan karbantartsam tisztítsam a terepasztalt, járműveket

  • @csibeszke80
    @csibeszke80 3 роки тому +3

    Köszi, nagyon alapos volt és teli információval.

  • @zoltan526
    @zoltan526 3 роки тому +2

    Nagyon köszönjuk a hasznos tanacsokat és h megosztod értékes tapasztalataid! Kérlek soha ne töröld a videoid :)

  • @Magyar_fölhasználó
    @Magyar_fölhasználó 3 роки тому +2

    Roco GeoLINE sínen van amikor nagyon de nagyon kell nyomni a sínradírt! Még valami! A Roco mozdonyoknak is be van írva a használatijába hogy x üzemóránként érdemes tisztítani és szénkefét cserélni.

  • @andrewnoize
    @andrewnoize 3 роки тому +2

    Mozdonykerék tisztításra van egy tippem: Nagypapám úgy csinálta, hogy egy puha rongyot lerakott a sínre. Ezután a mozdony első forgózsámolyát a rongyra ráhelyezte, míg a másik csupaszon a sínen volt. Kézzel óvatosan megtámasztotta a gépet, és pici árammal megforgatta a kerekeket. Ezáltal szépen letisztitotta a kerekeket, aztán a másik oldallal is ezt csinálta. A kerekek sosem koptak meg a súrlódástól, ugyanis csak tisztított nem mattult sín felületen csinálta. Erre ő épített egy speckó kis állványt. Fontos : azon modellek áramszedése a kerék futófelületéről történt, nem úgy mint pl a gigant. Ez TT-s gépeknél tökéletesen működött, sztem H0-nál is kiválóan alkalmas. De kiemelném, hogy ez a gyors módszer csak akkor tanácsos, ha a gépnek megfelelő kenése van és nem kell nagyobb karbantartási munkát megcsinálni :)

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +2

      No de jó tippet adtál erre nem is gondoltam, mindenképpen kipróbálom ezt a tisztítási módot 👍🏻

  • @atasnonsense
    @atasnonsense 3 роки тому +1

    3:35 radírozás után sokat kell használni azokat az "U" síneket és akkor nem fog rozsdásodni... :-)))

  • @mpulay
    @mpulay 3 роки тому +4

    Na igen... Ez a síntisztító kocsi már az én fejemben is megfogant, h érdemes lehetne sín tisztításra ilyet is alkalmazni örömmel látom, hogy akkor ezek szerint ez már egy létező megoldás... :)
    A másik gondolatom, hogy, nekem volt egy olyan elképzelésem, hogy egy vendéglátó helyet, valami kis kávézót, egyszerű éttermet, ( mint pl Pesten a Keleti mellett a Lakomatív) milyen jó lenne feldobni, a falak mentén végig futó modellvasúttal persze plexivel elválasztva a vendégektől, stb (ja és nem italkiszállításra mint a Lakomatívban, hanem H0 méretben csak dísznek látványnak a vendégeknek)... De így most elnézve a videót, a rendszer tisztítási karbantartása, az azért durván munkaigényesebb mint amire az ember elsőre gondolna.. Pl a mozdonyok 10 óránkénti szétszedése és tisztítása.. Ha ilyen üzleti felhasználásra akarná az ember befogni őket, akkor ez ha jól értelmezem, kb 1-2 max 3 munkanaponként lehet őket szét szedegetni/tisztítani, ami viszont ugye előbb utóbb a karmok eltöréséhez egyéb sérüléshez vezethet... (Hát ez ilyen felhasználásra nem lenne egyszerű)
    A harmadik gondolatom/kérdésem pedig az, hogy mennyivel lehetne, kevésbé karbantartási- és kiépítési macera igényesebb egy olyan modell vasúti rendszer, ahol pl (tekintve hogy a mai akkuk már elég fejlettek) már nem is a színszálakból hanem akkus megoldással üzemelnének a mozdonyok?? (mely akkuk természetesen vmi könnyű egyszerű töltési és cserélési lehetőséggel lennének a kaszniba beépítve??
    Ezek a gondolatok nálam ilyen évek óta a fejemben lévő filozófiai kérdések.... :V
    Melyek feltételére azt hiszem hogy ez a videó volt a legmegfelelőbb.. :)
    Végezetül pedig gratulálok a csatornádhoz, azt hiszem ez az egyik legjobb vasútmodellezős csatorna magyar nyelven azok közül amiket eddig láttam.. :) Szép munka.. ;)

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +4

      Szia! Köszönöm a szép szavakat.
      A tisztítás hát ahogy leírtad egy ilyen általad leírt asztalnál bizony nem lenne egyszerű. Még a mozdonyok könnyebben megoldhatóak (ha az ember készít valami kis karbantartóvágányt ahova ki lehet húzni), de a vágányzat már a Miniversumnál is egy nagy falat volt. Sok látogató, sok por, sok lerakódás a síneken. Ott úgy lett a helyzet kezelve, hogy a szerelvényekben végig ki volt építve az áramszedés, és előre volt vezetve a mozdonynak. Egy 6 kocsis vonat meg azért már elég helyen szedte a delejt, hogy ne akadjon el, ha koszosabb volt a pálya. Ettől függetlenül ott ilyen hetente többször volt random pucolás a jobban koszosodó részeken.
      Egyébként ott az volt a tapasztalat, hogy ezzel a megoldással simán elüzemeltek heteket is a szerelvények mielőtt ki kellett venni őket tisztításra, sőt volt egy ÖBB Tau amit először ha jól emlékszem 2 vagy három hónap után szedtem ki először, addig vígan futkározott. Szóval ez egy sok tényezős dolog. Ha van esetleg kérdésed ezzel, nyugodtan keress meg, pár tapasztalatot szívesen meg tudok még veled osztani.

    • @mpulay
      @mpulay 3 роки тому

      @@gabesz
      "6 kocsis vonat meg azért már elég helyen szedte a delejt,"
      Aha na ez mondjuk szintén egy jó megoldás... :) Jó tudni hogy, ezt a megoldást a saját szememmel is láttam, mert a bezárás előtt még én is voltam a Miniverzumban meglátogatni.. Szuper volt.. Tetszett.. :)
      Akkor ezek szerint te dolgoztál a Miniverzumban is.. Akkor nem is csoda h ilyen behatóan ismered a modellvasúti szakmát.. :)

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +2

      @@mpulay Az elején a nyitás előtt egy utána meg három hónapot dolgoztam a vezérlőben. Nagyon örültem a lehetőségnek, mert sok általam nagyra tartott modellezőtől volt lehetőségem személyesen is ellesni ezt-azt :)

  • @tollaslaci2094
    @tollaslaci2094 2 роки тому +1

    Én általában a tengelyeket ugyanoda teszem vissza ahol voltak,lehet mániábol hogyha osszekoptak egyhelyen. Látom összekeveeted. Gyarilag a gumis kerekek az első tengelyen vannak. Ujabban észrevettem, hogy csak egyikfelől vannak. Biztos a sinszakitásoknál kontakt érzékelésért.Sajnos nekem nincs gyári elektonika mindent magneskapcsoloval oldottam meg.Az alkoholal megjártam én is oldja a festeket. Azota csak vizzel pucolom a kasznit.

    • @gabesz
      @gabesz  2 роки тому

      A tengelyeket a foglaltságérzékelés miatt szoktam átrakni, illetve mert a gyárilag kiválasztott hely a tapadógyűrűs esetèn nem mindig a legjobb.
      A kasztnit szappanos vízzel célszerű tisztítani, vagy mikroszálas törlővel.

  • @zohorvat
    @zohorvat 3 роки тому +2

    Köszönöm a videót! Nagyon hasznos, de inkább érdekes volt. én ugyan hozzá nem nyúlok a giganthoz :D . legalábbis még sok szintet kell lépjek, hogy legyen hozzá bátorságom. Nekem a 37es nem tankönyvbe illően volt szétszedhető , amikor a hangdekóder bele lett helyezve.
    A gigantok nem csak a pályaszámban térnek el. Szerintem mindegyik pályaszámra külön szerszámuk lehet.

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +1

      Nincs nekik külön szerszámuk, ez biztos. Apró módosítások történtek rajta valószínüleg, meg vannak olyan részei a betéteknek, amikkel lehet az apró különbségeket leképezni (pl. emelőpontok) de az alap az ugyanaz.

    • @zohorvat
      @zohorvat 3 роки тому

      @@gabesz itt pl arra gondoltam, hogy említetted, hogy a 12-est javítani kellett, a többit nem, hogy bevegye az ívet. De én is szembesültem vele, amikor szögletesre szerettem volna cserélni az ütközőit, és a 37-esbe nem jó a 34 es ütközője.

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +1

      Hmm. Ez érdekes, megnézem majd az enyémeket.

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому

      Megnéztem, és nekem csereszabatosnak tűnik.

  • @kopygege
    @kopygege 2 роки тому

    Kedves Gábor!
    Köszönöm a hasznos, érdekes videót.
    Azt szeretném megkérdezni, hogy milyen zsírt érdemes a fogaskerekekhez használni? (21:20 körül említed). Van néhány nagyon ritkán elővett (Piko) mozdony, amikre már ráférne némi kenőanyag.
    Előre is köszönöm a tanácsod!

    • @gabesz
      @gabesz  2 роки тому +1

      Zsírból lehet használni a kifejezetten modellekhez készítetteket (pl. Roco), vagy valami olyan nem modellekhez készítettet, ami nem korrozív és nem bántja a műanyagot (pl. lítium alapú)

  • @andrewnoize
    @andrewnoize 3 роки тому

    A sínek álltalában akkor szoktak súlyosan szennyeződni, amikor kis apró szikrák vannak a kerekeknél, gyakorlatilag az egy pici égéstermék, ami ráég a sínszálra. Ezért kell a váltókat is gondosan tisztitani :)

  • @fonaimartin98
    @fonaimartin98 3 роки тому +1

    A videóban nem hangzott el, de érdemes néha a motor háza tájékán is körbenézni. Egyrészt a motor kommutátora is tud oxidálódni, mert ez végzi a tekercsek közti átkapcsolást, ami apró kisülésekkel jár. Minél koszosabb, annál erőteljesebbek a kisülések, ezért úgy kell kezelni, mint az összes többi fém felületet.
    Másrészt a motor forgórésze vagy lendkerekei olykor kialakításuk révén érintkeznek a külvilággal. A forgó mozgásuk révén rengeteg port be tudnak szívni, illetve az esetlegesen terepasztalra kerülő szöszök, hajszálak rá tudnak tekeredni a motor tengelyére.
    Harmadrészt minden jármű hajtásában van legalább egy csiga. Ezek gyönyörűen össze tudják szedni a fogaskerékházban lévő zsírt az összes szennyeződéssel együtt, így ezeket is fontos karbantartani.

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому

      Köszi a kiegészítést!

  • @ferivlog3362
    @ferivlog3362 Рік тому +1

    szia régi piko u síneket mivel érdemes tisztitani?

    • @gabesz
      @gabesz  Рік тому

      Féktisztítós vagy foltbenzines ronggyal például. Sínradírt tilos használni, mert leszedi a sínekről a nikkel bevonatot, és utána rozsdásodni fognak.
      Mindemellett senkinek nem ajánlom az ilyen sínek használatát, hosszútávon csak probléma lesz velük minden esetben.

    • @ferivlog3362
      @ferivlog3362 Рік тому +1

      Köszönöm a segítséget.

  • @zalanbrachinger
    @zalanbrachinger 2 роки тому +1

    Említetted a videóban, hogy bizonyos alkohol tartalmú tisztítószerek oldhatják a festéket a mozdonyon. Én a kiegészítők felrakásánál ütköztem ebbe, hogy feloldotta a festéket a ragasztó. Te milyen ragasztót használsz?

    • @gabesz
      @gabesz  2 роки тому +1

      Kiegészítőknél vagy pillanatragasztót vagy a Noch gumis ragasztóját szoktam használni.

    • @zalanbrachinger
      @zalanbrachinger 2 роки тому +1

      Köszönöm!

  • @doralaszlo8616
    @doralaszlo8616 3 роки тому +1

    a Roco-nál se minden a csavaros megoldással van, mostani relatíve friss beszerzésemnél is pattintós megoldás került bele a járműbe
    bár lehet ezt is konstrukciója válogatja a Roco-nál és lehet hogy többnyire csak a mozdonyok "kiváltsága" a csavaros megoldás és bizonyos motorvonatoknál meg a pattintósat alkalmazzák

  • @atasnonsense
    @atasnonsense 3 роки тому +1

    8:35 aztán olajos, zsíros szennyeződés hogy kerül oda??? Szétmegy a dízel motorja és úgy? Kifolyik a motorolaj??? :-))) Vagy ereszt a nyers olaj szállító vagon??? :-)))

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +1

      Mondjuk pl. a mozdonyok hajtásából alul kicsapódik a zsír, és az olaj :)

  • @sandorczeh2206
    @sandorczeh2206 3 роки тому

    Szia Gábor! Azt kérdezném, hogy a spéci finommechanikai szerszámkészleted honnan van? Illetve, hogy a Gigant forgóvázban a tengelyeket csak a fedlap tartja, vagy bepattintós foglalta van a forgózsámolyházba? Ha utóbbi akkor könyebben lehetne szerintem csavarosra átlakítani. Ha minden 10 munkaóra után így szétszeded csak idő kérdése szerintem, hogy mikor adják meg magukat azok a merevebb karmok a forgóváz fedelén és nem csak nálad hanem minden más talján Gigantnál.
    Köszi a választ előre is :)

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому

      Szia! Aldis készlet, nagyon szeretem, mert mindent lehet vele szerelni, és nagyon minőségi anyagból van. A gigant tengelyeit az alsó takarólemez tartja, az kis karmokkal pattan fel a forgóvázra alulról. Elég rugalmas az ott lent, nem félek hogy eltörik, viszont 10 üzemóra nálam mostanság olyan 1-2 év alatt jön össze egy mozdonyba.

    • @sandorczeh2206
      @sandorczeh2206 3 роки тому

      @@gabesz Igen ez igaz, neked sok géped van, nekem csak 1-1 Fugi Szili és Csörgő, ACME Gigant és az NMJ Nohab emiatt elég hamar összejön náluk ennyi futási idő. A medikerben láttam Peco kerékkefét, az jó lehet?

  • @peterpergel9160
    @peterpergel9160 3 роки тому +1

    A ROCO Clean kocsi elé (amihez momdtad hogy erös gép kell) A Ludmilla megfelel elé?

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +2

      Ki kell próbálni, de jellemzően az újabb 6 tengelyes dupla tapadógyűrűs nehéz mozdonyok megbirkóznak a feladattal.

    • @peterpergel9160
      @peterpergel9160 3 роки тому +1

      @@gabesz Szuper, köszönöm

  • @istvanrohoska7305
    @istvanrohoska7305 2 роки тому

    Milyen vágányrendszert használsz?

    • @gabesz
      @gabesz  2 роки тому

      Peco Code 100

    • @istvanrohoska7305
      @istvanrohoska7305 2 роки тому

      @@gabesz Köszönöm! A Piko "A" továbbra is "problémás", ha valaki építeni szeretne vagy javulóban van a minősége? Pl. váltó problémák. Az hogy ráadásul drága is lenne a többihez képest, szerintem már nincs így.

  • @TheOriginalLaszloVarga
    @TheOriginalLaszloVarga 2 роки тому +2

    A sínradir láttán eszembe jutott, hogy mekkora poén lenne egy működő sínköszörű-jármű model. :D
    Csak elindítod, az végigmegy a páylán és kész!
    Értem én, hogy ennél azért bonyolultabb a takarítás, inkább poénnak szántam... Majd jött a síntisztítóvagon. :D

    • @gabesz
      @gabesz  2 роки тому +2

      Van egyébként olyan motoros síntisztító kocsi ami pont így működik ;)

  • @dalejasper5353
    @dalejasper5353 3 роки тому +2

    Azt a gyári "finom" zsírt nem igazán szabad piszkálni, sőt pótolni is kell idöközönként, nagyban hozzájárul a halkabb járáshoz, és kevésbé kopik a műanyag . :)

  • @125prambo7
    @125prambo7 Рік тому +2

    Hogy, miért nem fémből készülnek ezek a mozdonyok,az nem fér a fejembe! Ezek a műanyag karosszériák bár gyönyörűek,de borzasztó sérülékenyek.

    • @Cooperage911
      @Cooperage911 Рік тому

      Léteznek fém mozdonyszekrényes gépek is a prémium kategóriában, ezek azért drágábbak mint egy Piko vagy Rocco mozdony, de álltalában többet is tudnak.
      Pl: ESU 31170 Villanymozdony.

  • @zohorvat
    @zohorvat 3 роки тому +1

    Ezt a zöld szivacsot, amiben tartod a kocsikat vetted vagy magad készítetted?

    • @gabesz
      @gabesz  3 роки тому +4

      Ha jól emlékszem Noch szivacs: www.vasutmodell-centrum.hu/noch-99354-szerelo-modelltarolo-szivacs-h0-25-cm

  • @hessteg
    @hessteg 2 роки тому

    Gőzösnél mit ajánlasz, hogyan tisztítsam pl.:a rudazatot?