Vid områden omkring södra Sydamerika, levde en nära släkting till kaskelotvalarna, Ett förhistoriskt rovdjur vid namn ”livyatan”. Ett få tal forskare hävdar att den och Megalodon Kan ha stöt på varandra. Det är häpnadsväckande, men en intressant tanke, eller hur? 🦈VS🐳
Toppen video åter igen. När jag såg att det skulle handla om Megalodon tänkte jag "Nu snackar vi!". Gör gärna en video om Gruvolyckan i Lengede 1963 om det går för sig. Mycket värt att nämna är att den är den stora inspirationskällan till Thunderbirds, 1 av mina favorit tv-serier. 💙
Bra att veta att bussen inte är ett havsdjur (Y) Om du nån gång råkar få idétorka om vad du ska göra videos om så hade det varit intressant att se en video om konspirationsteorier som visade sig vara sanna, både inom historien och nutid samt eventuellt framtiden. Oavsett, ha en go helg =)
Jag tittade på din första video och den thumbnailen, och så tittade jag på denna videos thumbnail, det visar hur bra man kan utvecklas! Otroligt bra video BTW
Hajar är mitt favorit-marina-djur. De är magnifika och otroligt nyttiga för ekosystemen❤ Synd bara att de ska ha oförtjänt rykte som människoätare. Stoppa det grymma hajfensfisket!!
Hej, jag använder Unreal Engine 5 och After Effects. Har tyvärr ingen tutorial 🤔 Jag är självlärd och har i princip bara testat en massa olika saker eller sökt på UA-cam efter det som jag försöker uppnå. Typ "How to animate a camera in unreal engine 5" och så vidare.
@@SnabbFaktaOk, tack för svaret där! Jag undrar också, klippen där det visar en hand som skriver i dina klipp - i vilken app är den gjord i? Undrar samma med när du t.ex använder kartor på länder…
Fantastisk video! Alltid lika spännande att titta på dina videor. Kan du komma med fakta om opium bird i Antarktis? Har sätt den mycket nu och tycker att den är ett väldigt coolt djur! (Om den finns…)
Så väl gjord video! En liten detalj som musik älskare är att jag gillar den lugna musiken i bakgrunden som passar in på känslan man får av de stora havet och gör de enkelt att lyssna också, sen tycker jag att de stärker känslan också med slutet av videon med den sista ensamma Megalodon som lämnar livet, med spår till oss att finna med tiden.
Älskar dessa faktavideor där du går väldigt djupgående inom ett visst ämne! Finns det möjlighet att du kanske någon gång i framtiden skulle kunna göra en liknande kring Silverpilen ("spöktåget" i Stockholms tunnelbana)? :)
Du borde ockås göra en video om havets smartaste jägare, späckhuggaren! Tror inte att späckhuggare som vi känner dem fanns på megalodons tid men hade de det tror jag att spcäkhuggarna hade kunnat jaga dem med sin häftiga jaktstrategi.
Man börjar ju undra om det var hajar eller något annat djur som bidrog till klimatförändringarna på den tiden, som vi människor påstås göra idag? Eller kan det vara så att klimat ändras naturligt som det alltid har gjort och alltid kommer göra? En väldigt bra video som vanligt👍
Väldigt välgjort mr fakta! 🎉 Jag gillar verkligen animationen och manuset! Väldigt realistiskt! Och om jag ska svara på din fråga tror jag helst nej, men man vet nog aldrig...... många tror att megladon befinner sig djupt ner i marianergraven. 🦈
Tack för att du tittar! Lämna gärna en tumme upp på videon!
Tror du att Megalodon kan finnas kvar? 🤔
Nej det tror jag inte
Vid områden omkring södra Sydamerika, levde en nära släkting till kaskelotvalarna,
Ett förhistoriskt rovdjur vid namn ”livyatan”. Ett få tal forskare hävdar att den och Megalodon
Kan ha stöt på varandra. Det är häpnadsväckande, men en intressant tanke, eller hur?
🦈VS🐳
Nej tror jag inte
Inte ens 50% av havet är uppforskad så kanske kan de finnas nån megalodon kvar
Ja jag lika precis😊
Fantastisk video! Blir alltid glad när jag ser att du lagt upp något nytt
Tack så mycket 🤗
Jag älskar din kanal!❤ Ser alltid fram emot nästa video!😊
Toppen video åter igen. När jag såg att det skulle handla om Megalodon tänkte jag "Nu snackar vi!". Gör gärna en video om Gruvolyckan i Lengede 1963 om det går för sig. Mycket värt att nämna är att den är den stora inspirationskällan till Thunderbirds, 1 av mina favorit tv-serier. 💙
Det lät förjävla tråkigt.
Fantastiskt introduktion av videon. Älskar det!🤩
Hehe tack ville göra nått annorlunda 😅
Äntligen en ny video!!!🎉 Perfekt när man e sjuk från skolan!
Jag är också sjuk
sanma här
samma här
Jag har också varit sjuk men från jobbet
9/11 snälla
Först också
Kan du göra liknande videos om t.ex titanoboan eller velociraptorn: sorry om jag stavade som en dyslektiker. Videon var bra och fortsätt som vanligt.
Min onsdag blev just mycket bättre!
👐
inte min :(
@@viNcENtttt Åh nej, vad synd. Hoppas morgondagen blir bättre! 😃
@@villeolof2000 jag hoppas att igår igår var en väldigt bra dag
den här är första gången jag ha hört om Megalodon. Den här video var intressant, jättespännande och superbra video 👍
Alltså du är helt magisk när det kommer till berättande! Man fastnar helt och lär sig så mycket på bara några få minuter!😍 Hatten av!😊
Tack! Kul att höra 🙌
Fina Fisken
Bra att veta att bussen inte är ett havsdjur (Y)
Om du nån gång råkar få idétorka om vad du ska göra videos om så hade det varit intressant att se en video om konspirationsteorier som visade sig vara sanna, både inom historien och nutid samt eventuellt framtiden.
Oavsett, ha en go helg =)
Jag kollade på din live när du gjorde den här ❤❤❤❤🎉🎉
Jag hat aldrig riktigt tänkt på det men Snabb faktas animationer är väldigt bra,
Alltså vääldigt bra
@@rikaff-drika Tack! Det glädjer mig 👍
Älskar dina videos
Wow! Riktigt snyggt animerat!
Tack!
En my bra video🎉
Tycker om de små hemligheterna du lägger till!❤️
Hej hej jag älskar megalodon väldigt mycket så tack
Blir så himla taggad när en av dina nya videos kommer upp!:)
Kom ihåg! 100 000 följare = face reveal🎉😮
100 kvar :)
jättebra video 😃
Tack!
Så bra video
Videon gav mig gåshud, sjukt snyggt redigerat!
Kul att höra! Tack 👌
Sjukt bra animering🌟🌟🌟
Yes äntligen 🥳🎊
Släpp videos lite oftare, DETTA ÄR GULD 😍🤩
👌👍👍
Bästa 🙌🤗❤
En av de bästa kanalerna jag sett! Varje gång du laddar ner en video blir jag super glad!
Jag tror att Megalodon finns längst ner i havets djup
Fantastiskt jobb som vanligt, bro. Väldigt informativt och intressant
Tack 👍👍
Fantastiskt!!!!
Du animera väldigt bra
Bra video!
Äntligen! Superbra som vanligt 👍👍
Tack 👌👌
Min nya favorit video! Blev berörd av det jätte vackra slutet, wow❤
Kul att höra! Tack 👍👍
Jag tittade på din första video och den thumbnailen, och så tittade jag på denna videos thumbnail, det visar hur bra man kan utvecklas! Otroligt bra video BTW
Och då har jag ändå gjort om min första thumbnail 😅
Tack!
@@SnabbFakta Ja men jag menade ju typ dina första thumbnails
Jättebra video och super snyggt animerat👏👏👏
Bra video! Längtade tills din nya Video :-)
Sjukt bra video mannen
Tack! 👍👍
Well har både fobi för vatten och för allt som lever i det så det var lite hemskt men endå riktigt bra video som alltid.
väldigt intressant ämne!
Hajar är mitt favorit-marina-djur. De är magnifika och otroligt nyttiga för ekosystemen❤ Synd bara att de ska ha oförtjänt rykte som människoätare. Stoppa det grymma hajfensfisket!!
Hajfensfiske är fruktansvärt! Hoppas att det stoppas🙏🏻
Älskar ditt content ärligt talat
Skulle du kunna göra en video om Gustav lll mordet? Jag tycker att det är en väldigt spännande historia 🤗❤️
Du är så djävulskt bäst ❤❤❤❤
Tack 👌
Tack själv. Du är bäst och din röst passar perfekt till ljudböcker.
Tack 👌
Älskar dina easter eggs i animeringen
👍👍 försöker alltid lägga till något
Jag tror att den fortfarande lever
Fan va bra
Wow det är så koolt hur du använder 3d animation! Jag har tittat på din kanal i över ett år och jag tycker att den är fantastiskt!
Tack! 👌👌
@@SnabbFakta jag undrar vilken app använder du för animation?
Grymt jobbat som vanligt ! Mer om förhistoriska djur 🙂👍. Gör du dina animeringar själv ?
Jajamän! Gör alltid allting helt själv 😁👍
Imponerande ! Vad använder du för program för detta ? Hade varit kul att lära sig 😊
@@mickegullberg574 Det är Unreal Engine 5. Det är helt gratis:) Bara ladda ner och lära sig! 👌
2:32 Letar alltid efter dina skyltar med "Parkering förbjuden"😉
😅👌
Ahhhhhh skönt
Det skulle vara jättecoolt att se en video om norrmalmstorgsdramat
Kan du göra en video om Gustav Vasa?
Kan du göra e om bläckfiskar 🙏☺️. Du e bäst
Om UA-cam gjorde en tävling för den bästa UA-cam viden så skulle denna videon vunnit lätt
Tack 🎉🎉 kul att höra att du tycker videon är så bra :D
Hur redigerar du dina videos? Kan du länka någon tutorial eller liknande? (Alltså hur använder du dom olika programmen med varandra?)
Hej, jag använder Unreal Engine 5 och After Effects. Har tyvärr ingen tutorial 🤔 Jag är självlärd och har i princip bara testat en massa olika saker eller sökt på UA-cam efter det som jag försöker uppnå. Typ "How to animate a camera in unreal engine 5" och så vidare.
@@SnabbFaktaOk! Tack så mycket för svar! Ska försöka göra en kanal själv, så tack för hjälpen!
@@SnabbFaktaTrodde du använde Blender, eller har du provat på det?
@@danax1918 Nää det är för långsamt. Unreal är snabbare och man ser resultatet direkt :)
@@SnabbFaktaOk, tack för svaret där! Jag undrar också, klippen där det visar en hand som skriver i dina klipp - i vilken app är den gjord i? Undrar samma med när du t.ex använder kartor på länder…
Älskar dina videos sluta aldrig med d du gör!
BRa video även om jag inte har kollat klart lol
Fantastisk video! Alltid lika spännande att titta på dina videor. Kan du komma med fakta om opium bird i Antarktis? Har sätt den mycket nu och tycker att den är ett väldigt coolt djur! (Om den finns…)
Tack! Opium Bird är ju bara en ai-genererad meme 😅 inget som finns på riktigt :)
👍
Snygg video du gjort Mr.X man hajade verkligen till när den kom upp. 😂
Nu har du tagit dig vatten över huvudet!
@@SnabbFakta Jaså jag som är helt torr ju. 🤣
Så väl gjord video! En liten detalj som musik älskare är att jag gillar den lugna musiken i bakgrunden som passar in på känslan man får av de stora havet och gör de enkelt att lyssna också, sen tycker jag att de stärker känslan också med slutet av videon med den sista ensamma Megalodon som lämnar livet, med spår till oss att finna med tiden.
Tack! Kände också att lite lugnare musik passade videon 🤗
Jag tror inte megalodon finns kvar 😂
Videotips : Skelleftesjukan, Hagamannen
När man inte hittar nåt o kolla på blir detta 🤩
bara 3k prenumeranter kvar god damn it! KOM IGEN SVERIGE!
Intressant video ❤️👍🦈
Du är otrolig och all din fakta är du har med är lätt att förstå och hänga med i 👍👍👍👏💪
Tack, roligt att höra 🙌
Så bra animerat! Har en fråga, hur stor var meg i förhållande till blåvalen? :)
En blåval kan bli upp mot 30 meter så Megalodon var typ hälften så stor i genomsnitt 👌
Parkering förbjuden nu igen😉
😅
Sjukt snygg video😊 Parkering förbjuden gjorde min dag 😂😂😂
Den skylten har funnits sen urminnes tider 😅
Jätte bra video gjorde min onsdag något bättre 😀 Från början till 0:50 animationen va sjukt bra lite läskigt 😅
Haha tack 😅 försökte göra nåt annorlunda med introt
bra video som altid!
Bra edit 🎉❤
Jag gillar när jag ser att det fins en ny video. Om du fråga mig så är det bättre än en vanlig skoldag. Håller ni inte med. 🎉🎉🎉
Tack 😆👌
Riktigt snygg video
Tackar 👌👌
Älskar dessa faktavideor där du går väldigt djupgående inom ett visst ämne! Finns det möjlighet att du kanske någon gång i framtiden skulle kunna göra en liknande kring Silverpilen ("spöktåget" i Stockholms tunnelbana)? :)
Road to 100,000 prenumeranter
Snyggt gjort och intressant kontent 👍❤
Tack 😁🙌
@@SnabbFakta Tack ska du ha :)
Bra video! Vad använder du för program för de här klippen? Dem ser väldigt bra ut!!
Det är Unreal Engine 5 :) 👍
@@SnabbFaktaTack!👍👍
Bra intro
Goa animationer!!
Grym video! Bra jobbat som vanligt 👍
Tack!
Jag längtar tills 100k. Jag minns att du sa för läng länge sedan att du skulle göra face reveal då. Älskar dina videos
Sjukt bra video bara 3000 prenumenanter kvar till 100 000 har varit med sen 40 000
Coolt att du varit med så länge 🙌
3:30 vi vet om bussar som kan åka PÅ vattnet.
Men är vi redo för bussar som kan åka UNDER vattnet
Jag ringer SL på en gång!
Älskar början❤❤❤
Du borde ockås göra en video om havets smartaste jägare, späckhuggaren! Tror inte att späckhuggare som vi känner dem fanns på megalodons tid men hade de det tror jag att spcäkhuggarna hade kunnat jaga dem med sin häftiga jaktstrategi.
Nu vill vi ha en snabbfakta om Titanium Boa
när du nu har gjort en video om Megalodon så skulle det vara kul om du gjorde en video om en annat stort havsmonster, Kraken
Man börjar ju undra om det var hajar eller något annat djur som bidrog till klimatförändringarna på den tiden, som vi människor påstås göra idag?
Eller kan det vara så att klimat ändras naturligt som det alltid har gjort och alltid kommer göra?
En väldigt bra video som vanligt👍
Du är bra
Hej älskar dina videos. har en fråga, är det du som gjorde animationerna på denna videon? Isåfall grymt gjort!❤️
Det är alltid jag som gör allting i mina videos :)
Väldigt välgjort mr fakta! 🎉 Jag gillar verkligen animationen och manuset! Väldigt realistiskt! Och om jag ska svara på din fråga tror jag helst nej, men man vet nog aldrig...... många tror att megladon befinner sig djupt ner i marianergraven. 🦈
Gör en film om dinosaurierna snälla
Otroligt att man kan få ut så mkt av att kolla på tänder! Tänk om fisken var bara tre meter men hade en makabert stor trut!
Då hade den nog skrapat munnen i botten 😅
@@SnabbFakta tänkte inte på de😄
🔥🔥
Jaaaa jaaaaaajajajjajajajajaa den kom efter voten
❤