Osobiście jestem osobą z drugiej grupy. W szachy najczęściej gram przez internet, ale również często towarzysko na prawdziwej szachownicy. Zawsze unikałem tych stormów i czasówek ze względu na to aby dać sobie możliwość pomyślenia. Nie mniej przekonałeś - spróbuję!
2 роки тому
Dzięki! Spróbować warto, myślę, że nie zaszkodzi :)
Wydaje mi się że dla 3 grupy bardzo ważna jest praktyka, kiedyś były jakieś statystyki dlaczego najlepsi w topce są właśnie najlepsi, i tam było że rozgrywali oni olbrzymią ilość partii klasycznych w porównaniu z innymi za młodu, nie każdy ma tyle czasu żeby na turniejach tyle grać więc można trenować oczywiście w necie, na rapidach można trochę porozmyślać ale napewno nie jest to samo w porównaniu z tempem klasycznym
2 роки тому
Oczywiście pełna zgoda. Praktyka, granie, turnieje klasyczne to chyba najlepszy trening. Tylko, że o tym nie nagram filmiku, bo tego się nie uczy, nie pokazuje, to się po prostu robi... Trzeba się spakować i jechać na turniej. Dlatego ważne wcześnie zacząć z szachami, w dzieciństwie, bo dla dorosłej osoby, która pracuje, ma rodzinę, wyjechać na turniej szachowy, który trwa 9 dni to jest spore wyzwanie. Może raz w roku się uda, a powinno być tego dużo, dużo więcej.
Pomysł o trenowaniu taktyki na prawdziwej szachownicy to powrót do przeszłości. Wiem to. Ostatnio , po ... latach poszedłem na turniej. Kiedy mam czas to gram w internecie. Gdy usiadłem do szachownicy musiałem jedną partię się przyzwyczajać. To było zabawne ale przynajmniej mój przeciwnik miał satysfakcję że nie przegrał z dziadkiem 😀😀😀😀😀
2 роки тому
Dzięki! Tak, szachownica to stara szkoła, ale ja to uwielbiam i jak tylko mam czas to trenuję na szachownicy. Tak jak mówiłem w filmiku, nie każdemu musi się to podobać :) Ważne żeby robić to co się lubi i w sposób jaki sprawia przyjemność. Myślę, że warto żeby każdy sobie spróbował i wybrał odpowiedni dla siebie sposób. Ja zostaję przy swoim - szachownica jest najlepsza! :)
@ Piont wow :) dla mnie jesteś koxem !Bawię się w szachy ze 2 lata i zaledwie 1k na czeskomie… jak ty to wbiłeś? Jakiś debiut sobie wymasterowałeś czy …. ? Pozdrooo :)
@@leszekebertowski żeby nie było że gadam głupoty, mój nick na chess to Piont555. Zacząłem grać w maju, tylko że zaczynałem od 0. Nie wiedziałem do końca jak figury się poruszają. Możesz mnie dodać, to sobie pykniemy partyjkę i odpowiem jak dosyć szybko progresowałem. Obecnie spadłem do 1300 bo psychika mi siadła po paru partiach ale myślę że to nadrobię.
Dzięki za fajny filmik. Czy możesz polecić jakieś dobre książki szachowe? Pozdrawiam, Przemek.
10 місяців тому+1
Dzięki! Książki szachowe to temat rzeka i nie ma jednej najlepszej którą mogę polecić. Wszystko zależy od poziomu gry na jakim jesteś, od tematu jakim jesteś zainteresowany itd... Ja polecam wejść na stronę jakiegoś szachowego sklepu internetowego, pooglądać jakie książki są dostępne, często można zobaczyć np spis treści czyli będziesz wiedział czego książka dotyczy i wybrać sobie książkę która najbardziej Cie zainteresuje. Najważniejsza jest motywacja żeby taką książkę potem przerobić, a nie żeby tylko ładnie na półce wyglądała... ;) Pozdrowienia!
Ja bym dodał jeszcze grupe rehabilitacyjną. Tam nie liczy się ranking ani osiągi, ale trzymanie mózgu w dobrej kondycji. Tu mogą być osoby z 3 wymienionych w filmie grup, choć zdecydowana większość należy do pierwszej.
2 роки тому
Dzięki za ciekawą uwagę. Tak, granie dla dobrej kondycji mózgu to ważny aspekt. Powoli robi się to też argument dla mnie, że warto nadal grać w szachy :) Uznajmy jednak, że osoby z tej grupy są w stanie znaleźć sobie miejsce w jednej z trzech wymienionych w filmiku.
@ Nie ma wątpliwości, że każdy może się śmiało identyfikować z którąś z grup wymienionych w filmie. Dodam tylko ciekawostkę, o której wielu ludzi nie wie, a która świadczy o potędze tego sportu. Szachy są "wykorzystywane" (lub co najmniej zalecane) podczas chemioterapii. Bardzo skutecznie walczą z efektami ubocznymi leków (tzw chemobrain), ale to już temat do działu "ciekawostki" ;)
2 роки тому
Dobra, ja tego nie wiedziałem, a to jest bardzo konkretna ciekawostka! Dzięki! :)
Fajnie by było abyś nagrał praktyczne lekcje strategii, bo taktyka to powszechna jest w zadankach i można się szkolić. Gorzej ze strategią.
2 роки тому
Tak, z taktyką jest łatwiej i dlatego od tego zacząłem. Strategię spróbuję ugryźć w kolejnym nagraniu. No i odsyłam do playlisty "strategia" na Kanale Szachowym, już małe co nieco można tam znaleźć :)
Wydaje mi się że strategia to jest nasze ogólne zrozumienie szachów oraz doświadczenie, czym więcej grasz oglądasz i słuchasz lepszych to gdzieś tam zawsze podłapiesz zasady strategiczne i później możesz to przełożyć na własne partie zdobyte doświadczenie
@@furian7840 Ale można te zasady przekazywać, jeśli ktoś jest bardziej doświadczony. Oczywiście podstawowe zasady sie zna, n. poprawienie gorzej stojącej figury itp. ale są pewnie cwancyki, bardziej subtelne.
Na zakończenie poza motywacja i czwarta grupa, której jestem miernum przedstawicielem, sądzę że zapomniał Pan o drobnej uwadze z racji że ktoś początkujący może oglądać a mianowicie o dokład tym liczeniu wariantów przy zadaniach czego np. Ja nie robiłem przez długi czas
2 роки тому
Prawie za każdym razem jak nagrywam filmiki, to potem jak je oglądam, to pukam się w głowę ile jeszcze ważnych rzeczy zapomniałem powiedzieć... :)
Czekam na końcówki. Jestem w stanie ustawić prawie w każdej partii lepszą końcówkę, mam pionka albo dwa więcej ale jak przeciwnik nie popełni jakiegoś dużego błędu to najczęściej remisuję.
2 роки тому
Dobra wiadomość jest taka, że wiesz, który element gry jest do poprawki... :) Oczywiście za jakiś czas postaram się nagrać filmik w tym temacie.
Ja jestem w grupie 3. Moim największym celem i marzeniem jest wbicie jakiegoś tytułu :).
2 роки тому
Dzięki! Marzenia są po to żeby je spełniać. Powodzenia! Ciężka praca przed Tobą, ale to już wiesz... ;) Teraz robisz sobie plan, ciężko trenujesz i powoli, małymi kroczkami do celu! :)
@ dzięki, póki co mój jedyny trening to taktyczny, staram się robić codziennie koło 50 zadanek rankingowych plus kilka puzzle stormow ale muszę popracować nad strategią bo nad tym mam problem i na turniejach otb mam z tym problem przez co tracę dużo czasu na zegarku więc twoje filmy o trenowaniu strategii powinny mi pomóc
Dziękuje za film. Będę Pana nadal śledzić 😊 Ps. Chicałbym spytać jaka jest różnica między taktyką a strategią w szachach?
2 роки тому
Dzięki za pytanie, bo to znaczy, że trzeba było to wytłumaczyć na filmiku :) Taktyka w szachach to taka awantura, tu i teraz. Posunięcia uderzeniowe typu zbijanie, danie szacha, czy tworzenie przeciwnikowi poważnych gróźb. No i te motywy taktyczne, o których mówiłem na filmiku, które trzeba poznać. To są kombinacje, gdy coś poświęcamy żeby za chwilkę uzyskać większą korzyść. Taktyka jeśli działa na naszą korzyść zdobywa decydującą przewagę nagłym uderzeniem... Taktyka to ŁU-BU-DU! :) Strategia to cała reszta... :) Te nudy, gdy nic się nie dzieje i nie wiadomo co robić. To są długie manewry, plany co robić przez następne 10-15 posunięć żeby jakimś chytrym sposobem znaleźć lub stworzyć u przeciwnika małą słabość, a potem przez kolejne 20 posunięć będziemy go męczyć o tą słabostkę. To wiedza kiedy figury są szczęśliwe w szachach, gdzie je ustawiać itp itd... Strategia to SPOKÓJ :)
Mam nadzieję że pan coś nagra o treningu ogólnorozwojowym i specjalistycznym w szachach?
2 роки тому
Moje filmiki będą raczej "ogólnorozwojowe". Dla mnie trening "specjalistyczny" to taki jaki potrzebują zawodnicy z tytułami od FM w górę. Myślę, że oni wiedzą co robić i nie szukają wiedzy na yt... :)
Ja w zadaniach jestem dość mocny, ale kiedy przychodzi mi grać z kolegami z drugą kategorią na 10-15 minut , już tak dobrze nie idzie. Z "trójkami" wyrównanie. Im dłuższa partia, tym wyżej w rankingu przeciwnika jestem w stanie pokonać, a w partiach błyskawicznych na odwrót, im mniej czasu na zegarze, tym gorzej mi idzie. Może to dlatego, że nie pamiętam tych wszystkich taktyk oraz debiutów i za każdym razem muszę myśleć jakby od nowa. Ja to chyba powinienem szukać jakiś ćwiczeń poprawiających pamięć.
2 роки тому
Po jednym komentarzu stawianie diagnozy to wielkie ryzyko, ale obstawiam, że niestety problemem mogą być debiuty i znajomość planów w grze środkowej powstającej po debiucie. W partiach długich masz czas żeby to wymyślić, a w partiach szybkich to są rzeczy na poziomie II kategorii, które trzeba znać albo będą kłopoty. Chyba właśnie gdzieś od poziomu II kategorii szachowej przychodzi czas na głębsze nabycie wiedzy debiutowej, bo zwykła improwizacja już nie wystarcza :)
Od razu dziękuję za film.
Dzięki :) Mam nadzieję, że się spodoba!
Jak zawsze dużo cennych wartościowych rad!
Dzięki wielkie Patryk! :) Trzymam kciuki za spotkanie w Havirovie ;)
Prosimy całą serie :D Myślę, że przyda się wszystkim i przyciągnie widzów ^^
Oczywiście seria będzie dokończona! :)
Super filmik. Czekamy z niecierpliwoscia na kolejne czesci!
Dziękuję bardzo! Plan jest taki, że następne odcinki będą się pojawiały w kolejne wtorki.
Pan jak zwykle bardzo rzetelnie i obrazowo. Bardzo Pana szanuje i dziękuję za to co Pan robi na kanale. Życzę dużo zdrowia i jeszcze raz dziękuję
Serdecznie dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam!
Bardzo Pana szanuje za merytoryke a komentarz dla zasięgu.
Serdecznie dziękuję!
Osobiście jestem osobą z drugiej grupy. W szachy najczęściej gram przez internet, ale również często towarzysko na prawdziwej szachownicy. Zawsze unikałem tych stormów i czasówek ze względu na to aby dać sobie możliwość pomyślenia. Nie mniej przekonałeś - spróbuję!
Dzięki! Spróbować warto, myślę, że nie zaszkodzi :)
Dzięki za ten film. Z niecierpliwością czekam na kolejne. Moim problemem jest właśnie brak pomysłu na trening, rozwój.
Dzięki! Mam nadzieję, że moje filmiki pomogą... :)
👍 Super materiał. Dzięki
Proszę bardzo i również dzięki! :)
U mnie 2 i 3 grupa - rada z ustawieniem zadania na szachownicy normalnej bardzo ciekawa....dzięki! :D
Dzięki również i powodzenia! :)
Jestem w 3 grupie więc trochę pracy przede mną . Jak zwykle fajnie zwięźle i na temat .
Dzięki! Przed Tobą trochę pracy i będziesz w grupie "zawodowców" :) Powodzenia!
Rewelacyjne wiadomości! Dziękuję! Wróciłem do gry po wielu latach. Mam wyzwanie bo mój kolega gra i dostałem baty więc miszę się zrewanżować!! :)
Motywacja to podstawa... :) Powodzenia!
Dzięki Radku, za fajny materiał, ja grupa 4 (powrót do szachów po latach przerwy) . Pozdrowienia Cztom
Cześć i dzięki! Aż mnie korci żeby zrobić ankietę i sprawdzić, która grupa jest najliczniejsza... :) pozdrowienia!
Takie filmiki bardzo dobrze się ogląda
To mnie cieszy, dzięki!
Jak zawsze super film
Dzięki!
Dziękuję za wiedzę ...zdecydowania grupa nr 2
Dzięki również!
Wydaje mi się że dla 3 grupy bardzo ważna jest praktyka, kiedyś były jakieś statystyki dlaczego najlepsi w topce są właśnie najlepsi, i tam było że rozgrywali oni olbrzymią ilość partii klasycznych w porównaniu z innymi za młodu, nie każdy ma tyle czasu żeby na turniejach tyle grać więc można trenować oczywiście w necie, na rapidach można trochę porozmyślać ale napewno nie jest to samo w porównaniu z tempem klasycznym
Oczywiście pełna zgoda. Praktyka, granie, turnieje klasyczne to chyba najlepszy trening. Tylko, że o tym nie nagram filmiku, bo tego się nie uczy, nie pokazuje, to się po prostu robi... Trzeba się spakować i jechać na turniej. Dlatego ważne wcześnie zacząć z szachami, w dzieciństwie, bo dla dorosłej osoby, która pracuje, ma rodzinę, wyjechać na turniej szachowy, który trwa 9 dni to jest spore wyzwanie. Może raz w roku się uda, a powinno być tego dużo, dużo więcej.
Grupa pierwsza się melduje ✌️😁
Myślę, że jesteś bardzo blisko grupy 2, albo stoisz na granicy tych grup... :)
Dobra - grupa 1.5 😁 Ale obejrzałem do końca więc mam motywację 😁 I pewien plan o którym opowiem Ci przy najbliższej okazji 😁
Pomysł o trenowaniu taktyki na prawdziwej szachownicy to powrót do przeszłości. Wiem to. Ostatnio , po ... latach poszedłem na turniej. Kiedy mam czas to gram w internecie. Gdy usiadłem do szachownicy musiałem jedną partię się przyzwyczajać. To było zabawne ale przynajmniej mój przeciwnik miał satysfakcję że nie przegrał z dziadkiem 😀😀😀😀😀
Dzięki! Tak, szachownica to stara szkoła, ale ja to uwielbiam i jak tylko mam czas to trenuję na szachownicy. Tak jak mówiłem w filmiku, nie każdemu musi się to podobać :) Ważne żeby robić to co się lubi i w sposób jaki sprawia przyjemność. Myślę, że warto żeby każdy sobie spróbował i wybrał odpowiedni dla siebie sposób. Ja zostaję przy swoim - szachownica jest najlepsza! :)
ja sie tak do internetu przyzwyczaiłem że szachownicy wogóle nie czuję.
Jestem gdzieś pomiędzy grupą pierwszą, a drugą. Gram kilka miesięcy ale chociaż te 1350 na chess comie wbiłem.
Obstawiam, że jednak jesteś w 2 grupie... :)
@ Piont wow :) dla mnie jesteś koxem !Bawię się w szachy ze 2 lata i zaledwie 1k na czeskomie… jak ty to wbiłeś? Jakiś debiut sobie wymasterowałeś czy …. ? Pozdrooo :)
@@leszekebertowski żeby nie było że gadam głupoty, mój nick na chess to Piont555. Zacząłem grać w maju, tylko że zaczynałem od 0. Nie wiedziałem do końca jak figury się poruszają. Możesz mnie dodać, to sobie pykniemy partyjkę i odpowiem jak dosyć szybko progresowałem. Obecnie spadłem do 1300 bo psychika mi siadła po paru partiach ale myślę że to nadrobię.
Dzięki ... Ja jestem w każdej z tych grup 😉😎
Teraz to jestem zaskoczony! Nawet nie myślałem, czy to jest możliwe, więc... dzięki! :)
Dzięki za fajny filmik.
Czy możesz polecić jakieś dobre książki szachowe?
Pozdrawiam, Przemek.
Dzięki!
Książki szachowe to temat rzeka i nie ma jednej najlepszej którą mogę polecić. Wszystko zależy od poziomu gry na jakim jesteś, od tematu jakim jesteś zainteresowany itd...
Ja polecam wejść na stronę jakiegoś szachowego sklepu internetowego, pooglądać jakie książki są dostępne, często można zobaczyć np spis treści czyli będziesz wiedział czego książka dotyczy i wybrać sobie książkę która najbardziej Cie zainteresuje. Najważniejsza jest motywacja żeby taką książkę potem przerobić, a nie żeby tylko ładnie na półce wyglądała... ;)
Pozdrowienia!
Ja bym dodał jeszcze grupe rehabilitacyjną. Tam nie liczy się ranking ani osiągi, ale trzymanie mózgu w dobrej kondycji. Tu mogą być osoby z 3 wymienionych w filmie grup, choć zdecydowana większość należy do pierwszej.
Dzięki za ciekawą uwagę. Tak, granie dla dobrej kondycji mózgu to ważny aspekt. Powoli robi się to też argument dla mnie, że warto nadal grać w szachy :) Uznajmy jednak, że osoby z tej grupy są w stanie znaleźć sobie miejsce w jednej z trzech wymienionych w filmiku.
@ Nie ma wątpliwości, że każdy może się śmiało identyfikować z którąś z grup wymienionych w filmie. Dodam tylko ciekawostkę, o której wielu ludzi nie wie, a która świadczy o potędze tego sportu. Szachy są "wykorzystywane" (lub co najmniej zalecane) podczas chemioterapii. Bardzo skutecznie walczą z efektami ubocznymi leków (tzw chemobrain), ale to już temat do działu "ciekawostki" ;)
Dobra, ja tego nie wiedziałem, a to jest bardzo konkretna ciekawostka! Dzięki! :)
grupa 1 i zaczynam trenowac
No to powodzenia! 😀
Ja mam pół wieku za sobą i stwierdziłem, że zrobię V kategorię. Sam jestem ciekawy ile czasu mi to zajmie.
@@nomtbg Powodzenia! :)
@ dziękuję. 😉
Kiedy część druga?Nie chciałbym przegapić:)
Prawdopodobnie w kolejny wtorek :)
Fajnie by było abyś nagrał praktyczne lekcje strategii, bo taktyka to powszechna jest w zadankach i można się szkolić. Gorzej ze strategią.
Tak, z taktyką jest łatwiej i dlatego od tego zacząłem. Strategię spróbuję ugryźć w kolejnym nagraniu. No i odsyłam do playlisty "strategia" na Kanale Szachowym, już małe co nieco można tam znaleźć :)
Wydaje mi się że strategia to jest nasze ogólne zrozumienie szachów oraz doświadczenie, czym więcej grasz oglądasz i słuchasz lepszych to gdzieś tam zawsze podłapiesz zasady strategiczne i później możesz to przełożyć na własne partie zdobyte doświadczenie
@@furian7840 Ale można te zasady przekazywać, jeśli ktoś jest bardziej doświadczony. Oczywiście podstawowe zasady sie zna, n. poprawienie gorzej stojącej figury itp. ale są pewnie cwancyki, bardziej subtelne.
Na zakończenie poza motywacja i czwarta grupa, której jestem miernum przedstawicielem, sądzę że zapomniał Pan o drobnej uwadze z racji że ktoś początkujący może oglądać a mianowicie o dokład tym liczeniu wariantów przy zadaniach czego np. Ja nie robiłem przez długi czas
Prawie za każdym razem jak nagrywam filmiki, to potem jak je oglądam, to pukam się w głowę ile jeszcze ważnych rzeczy zapomniałem powiedzieć... :)
Czekam na końcówki. Jestem w stanie ustawić prawie w każdej partii lepszą końcówkę, mam pionka albo dwa więcej ale jak przeciwnik nie popełni jakiegoś dużego błędu to najczęściej remisuję.
Dobra wiadomość jest taka, że wiesz, który element gry jest do poprawki... :) Oczywiście za jakiś czas postaram się nagrać filmik w tym temacie.
Ja jestem w grupie 3. Moim największym celem i marzeniem jest wbicie jakiegoś tytułu :).
Dzięki! Marzenia są po to żeby je spełniać. Powodzenia! Ciężka praca przed Tobą, ale to już wiesz... ;) Teraz robisz sobie plan, ciężko trenujesz i powoli, małymi kroczkami do celu! :)
@ dzięki, póki co mój jedyny trening to taktyczny, staram się robić codziennie koło 50 zadanek rankingowych plus kilka puzzle stormow ale muszę popracować nad strategią bo nad tym mam problem i na turniejach otb mam z tym problem przez co tracę dużo czasu na zegarku więc twoje filmy o trenowaniu strategii powinny mi pomóc
Super
Masz coś też na Facebooku?
Dziękuje za film. Będę Pana nadal śledzić 😊 Ps. Chicałbym spytać jaka jest różnica między taktyką a strategią w szachach?
Dzięki za pytanie, bo to znaczy, że trzeba było to wytłumaczyć na filmiku :)
Taktyka w szachach to taka awantura, tu i teraz. Posunięcia uderzeniowe typu zbijanie, danie szacha, czy tworzenie przeciwnikowi poważnych gróźb. No i te motywy taktyczne, o których mówiłem na filmiku, które trzeba poznać. To są kombinacje, gdy coś poświęcamy żeby za chwilkę uzyskać większą korzyść. Taktyka jeśli działa na naszą korzyść zdobywa decydującą przewagę nagłym uderzeniem... Taktyka to ŁU-BU-DU! :)
Strategia to cała reszta... :) Te nudy, gdy nic się nie dzieje i nie wiadomo co robić. To są długie manewry, plany co robić przez następne 10-15 posunięć żeby jakimś chytrym sposobem znaleźć lub stworzyć u przeciwnika małą słabość, a potem przez kolejne 20 posunięć będziemy go męczyć o tą słabostkę. To wiedza kiedy figury są szczęśliwe w szachach, gdzie je ustawiać itp itd... Strategia to SPOKÓJ :)
Pozdrowienia i podziękowania od przedstawiciela grupy czwartej.
Dziękuję i również przesyłam pozdrowienia!
Mam nadzieję że pan coś nagra o treningu ogólnorozwojowym i specjalistycznym w szachach?
Moje filmiki będą raczej "ogólnorozwojowe". Dla mnie trening "specjalistyczny" to taki jaki potrzebują zawodnicy z tytułami od FM w górę. Myślę, że oni wiedzą co robić i nie szukają wiedzy na yt... :)
Ja w zadaniach jestem dość mocny, ale kiedy przychodzi mi grać z kolegami z drugą kategorią na 10-15 minut , już tak dobrze nie idzie. Z "trójkami" wyrównanie. Im dłuższa partia, tym wyżej w rankingu przeciwnika jestem w stanie pokonać, a w partiach błyskawicznych na odwrót, im mniej czasu na zegarze, tym gorzej mi idzie. Może to dlatego, że nie pamiętam tych wszystkich taktyk oraz debiutów i za każdym razem muszę myśleć jakby od nowa. Ja to chyba powinienem szukać jakiś ćwiczeń poprawiających pamięć.
Po jednym komentarzu stawianie diagnozy to wielkie ryzyko, ale obstawiam, że niestety problemem mogą być debiuty i znajomość planów w grze środkowej powstającej po debiucie. W partiach długich masz czas żeby to wymyślić, a w partiach szybkich to są rzeczy na poziomie II kategorii, które trzeba znać albo będą kłopoty. Chyba właśnie gdzieś od poziomu II kategorii szachowej przychodzi czas na głębsze nabycie wiedzy debiutowej, bo zwykła improwizacja już nie wystarcza :)
Ewidentnie pierwsza grupa.
Dzięki! Powodzenia na drodze do 2 grupy! :)