Адаптация в детската градина

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 18 вер 2024
  • Заедно с Диана Андонова, д-р по Предучилищна подготовка, обсъждаме Берлинския модел за адаптация в ясла и градина. Споделяме и една практична идеа, която е в помощ и на детето и на родителя.

КОМЕНТАРІ • 38

  • @mariagoranova7642
    @mariagoranova7642 2 роки тому +3

    Много благодаря! Предстои ни догодина, имаме много привързано детенце и съветите ви бяха изключително полезни и важни за нас! Благодаря!

  • @zyzylinka
    @zyzylinka Рік тому +1

    Много полезна информация! Дано някой ден бъде нормална практика и у нас!

  • @teodorachurova
    @teodorachurova Рік тому +1

    Благодаря за прекрасното видео ♥️💐😘

  • @aleksandarnikolov144
    @aleksandarnikolov144 Рік тому +1

    Наща малка бонбонка тръгва на детска (държавна) ясла от Ноември. Тогава ще е на 2 години - режимът й е точно, както казвате, което е обнадеждаващо. Не знам, до колко ще е ОК директорката с това да сме там (аз или мама) по време на адаптацията (доста голям цербер беше на първата среща). Това с книжката със снимки е брутална идея, много благодаря!

  • @Toni_To
    @Toni_To Рік тому

    Много полезно видео. Ние имаме друг проблем, не иска да ака,стиска до последно,защото е боли и не иска да го остави да излезе по 7-8 дни, сега е на 3,5г и това е вече над 2г рев и страдание. Помагат само медикаменти. Всички и говорим, незнам дали използваме правилните думи и начин. Моля за помощ😢

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  Рік тому

      Аз бих се обърнала към псохолог и консултант по хранене. Вероятно има психологически блокаж и тук Ви е нужен специалист, а консултантът по хранене ще даде и посока и идеи за физиологичното справяне с проблема. За такива консултанти знам, че са Маги Пашова и Magic of eating -потърсете ги

    • @Toni_To
      @Toni_To Рік тому

      @@Осъзнатиродители не живеем в България😔 ще ги потърся,благодаря ви 😘

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  Рік тому

      @@Toni_To Тези две дами работят онлайн, както и доста психолози

  • @todordimitrov817
    @todordimitrov817 Рік тому +2

    Съжалявам,че по-рано не попаднах на това видео.Изключително полезни съвети.

  • @mariyamirazchieva3401
    @mariyamirazchieva3401 Рік тому

    Много полезна информация!
    Аз не съм допусната до яслата, но оставях детето два дена по час след което детето се разболя. След като тръгне отново на ясла отново ли да започна все едно е начало-три дена по малко да я оставям или мога малко да увелича времето? Просто да не свикне, че ходи винаги по малко.
    Благодаря ви!

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  Рік тому

      Здравейте, желателно е отново да започнете по малко сякаш се адаптира отначало. Реално за детето е така. Успех☺️

  • @madlenapanova524
    @madlenapanova524 Рік тому +1

    Здравейте. Предстои ни тръгване на ясла и въпроса ми е следния. Много ми харесва системата за адаптиране с родител и аз имам възможността да ходя в градината, но в нашето семейство винаги таткото води баткото на градина и дъщеря ми всяка ситрин вижда и знае реда. Дали в тази ситуация, няма да е по- добре да не ходя в градината, тъй като след това пак няма да я водя ази ще види, че нещата не са като при батко, да се излиза с тати? Таткото няма да има възможност да седи в градината? Благодаря

  • @googlejijigooglegeorgieva907
    @googlejijigooglegeorgieva907 Місяць тому

    Здравейте, бихте ли дали имена на частни детски градини, където това е възможно? Бихте ли споделили добри държавни градини? Другият ми въпрос е, ако детето свикне с чдг и после искаме да се премести в държавна, трябва ли пак да се мине този период на адаптаця? Благодаря предварително

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  Місяць тому +1

      Здравейте, нямам представа кои частни градини практикуват адаптация с родител. Всяка сама определя каква ще е организацията.
      За държавните градини има Наредба, в която в упоменато, че е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО присъствието на родител в периода на адаптация-т.е. това е Ваше право във всяка държавна градина. Това е за първа група. Проблемът е, че тази наредба не се спазва навсякъде. Ваше право е да поскате да се спазва. Вече доста майки са го правили.
      Ако е било на частна и след това на държавна, много зависи от конкретния случай. За някои деца ще е полезно да минат през адаптация, за други не.
      Едното ми дете беше на частна ясла и след това без грам проблем се адаптира в държавна в първа група. Но той започна с две свои приятелчета и аз се качвах всеки ден да го оставям до гардеробчетата и до залата им за игра. Но и самото дете е доста адаптивно.

  • @petyayaneva2233
    @petyayaneva2233 Рік тому +1

    Здравейте, малко късно гледах видеото и детето започна да ходи на ясла по цял ден . Проблема ми е сутрин - не иска да излиза от нас и плаче, като види сградата веднага се се разплаква, оставям я разревана и ме карат да излизам. През деня не плаче,яде , спи и ака там. Вечерта като я взема разказва какво е правила там,но казва че не иска да ходи. Според вас да започна ли да я оставам за по няколко часа или това ще влоши ситуацията ? Тя ходи от 7 дни на ясла.

  • @miglenapopova2760
    @miglenapopova2760 Рік тому +1

    Много сте ни полезни. Благодаря ви 🌺🌺🌺

  • @user-wi3ij9lt9v
    @user-wi3ij9lt9v Рік тому +1

    Здравейте,
    Първо благодаря за полезното видео!
    Детето ми ходи сумарно 3 седмици на детска градина по цял ден и плаче в градината,разстроен е и вкъщи.Мислите ли,че би помогнало ако ходи до обяд?

    • @didashki
      @didashki Рік тому +1

      Обикновено това помага за стабилизиране на нервната система - детето да има по-малък престой в ДГ и няколко часа у дома.
      Вероятно старата школа биха казали, че така ще свикне по-бавно, но трябва да прецените кое е приоритет - емоционалното състояние на детето или това да се примири и да спре да плаче по-бързо.
      В повечето случаи намаляването на времето на престой подпомага изграждането на положителна нагласа у детето.

  • @petyatsekova653
    @petyatsekova653 2 роки тому +2

    Благодаря за полезното видео! Знаете ли дали в град Варна има ДГ, която прилага Берлинския модел? На дето ми му предстои да тръгне другия месец, но в нашата ДГ категорично ми беше казано, че трябва да го оставя на външната врата и не мога да вляза вътре :(

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  2 роки тому +4

      Здравейте, вероятно няма такава градина (не знаем да има). Имайте предвид, че е Ваше законно право да сте до детето си в периода на адаптация според Наредба 5 (dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=151886). В момента има препоръчителни мерки заради Ковид, но не са задължителни и отново сте в правото си да изискате, спазвайки препоръчителните мерки (разстояние 1метър, маска и т.н.) да Ви допуснат. Желаем Ви успех❤️

    • @mariagoranova7642
      @mariagoranova7642 2 роки тому

      Имам проблем с отварянето на линка за наредбата, ще е удобно ли да го поставите отново? Благодаря!

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  2 роки тому

      @@mariagoranova7642 заповядайте
      dv.parliament.bg/DVWeb/showMaterialDV.jsp?idMat=151886

    • @yoanadimitrova7697
      @yoanadimitrova7697 Рік тому +2

      @@mariagoranova7642 Здравейте!
      Имам приятелка, която работи като възпитател в детска градина във Варна.
      Ако имате нужда от кординати или др. информация - се свържете с мен.С удоволствие ще Ви съдействам.
      Ние живеем в Германия и от личен опит зная колко е щадящ този метод.

    • @mariagoranova7642
      @mariagoranova7642 Рік тому

      @@yoanadimitrova7697 Благодаря ви за отзива и предложената помощ ☺️ Ще ви пиша ☺️

  • @dianatrankova8238
    @dianatrankova8238 Рік тому +1

    Здравейте, много съжалявам, че не попаднах по-рано на Вашето видео. Следващата седмица предстои детето ми (на 1 1/2 години) да започне в частна ясла. В края на юли имахме 6-7 дни присъствие по час-час и половина в двора и сградата на яслена група, принтирахме и снимки на госпожите по тяхна препоръка, за да ги показваме на детето, но моделът им на адаптация не позволява детето да стои до обяд, можем да го вземем не по-рано от 16 часа, освен ако не е много разстроено за обеден сън - тогава ще се обадят, за да го вземем на обяд. Въпросът ми е какво може да се направи в тази ситуация, за да не се травмира? Той е доста социален и не ме търсеше постоянно по време на посещенията, заиграваше се с преподавателката, но имаме сериозна драма със спането на обяд у дома, предполагам и там ще е така, а и не съм сигурна, че ще е спокоен до 16 часа дори да заспи обеден сън.

    • @didashki
      @didashki Рік тому +1

      За съжаление не мога да дам абсолютно никакъв съвет, който да е полезен при оставяне на дете на толкова малка възраст за цял ден. Времето е достатъчно, за да се получи травма от изоставяне. Дори общинските ясли имат политика за 1 час първите дни и нямам обяснение защо биха допуснали подобно нещо. Лично аз не бих пуснала детето си в тази ЧДГ. Правилната адаптация не допуска детето да се разплаче неутешимо, за да Ви звъннат. А докато дойдете тези 20-30-60 или повече минути в състояние на високи нива на адреналин в кръвта водят до токсичен стрес. Дори детето да е сравнително добре в ДГ, у дома ще се проявят неблагоприятни симптоми. Адаптацията с родител, която са длъжни да Ви осигурят по закон, също няма да е успешна, ако го оставите от първия ден без Вас само до 16 часа.

  • @elenapeynova5311
    @elenapeynova5311 2 роки тому +1

    Може ли да дадете идея как би могло да стане това присъствие на родители сред всички деца, които вече са "адаптирани", за да адаптират своето собствено? Това не е ли огромен стрес за останалите деца? Това мен особено ме притеснява. Най-редовно се отлага пускането на децата, това би довело до непрекъснато присъствие на родители, адаптиращи децата си. В този момент как ще се почувстват децата, посещаващи вече, няма ли и те да поискат своя родител и да се почувстват изоставени?

    • @didashki
      @didashki 2 роки тому +1

      Здравейте! Този въпрос е много важен и Ви благодаря за него. Децата, които вече са адаптирани с родител, нямат абсолютно никакъв проблем с присъствието на родители, защото те не са преживели травма от изоставяне. За това се борим моделът да е задължителен за всички. Децата, които не са адаптирани с родител биха могли да реагират различно на присъствието на родителите в зависимост от стила на привързаност, особеностите на темперамента и до каква степен са травмирани по време на аптацията. Някои деца нямат проблем с присъствието на други майки, дори търсят тяхното внимание, гушкат ги и са им интересни. Децата, които така или иначе плачат за мама е възможно да се разстроят допълнително, но е възможно и да не обърнат внимание, тъй като те често са твърде вглъбени в мъката си от раздялата, трудно могат да бъдат разсеяни и да им се привлече вниманието и допълнителни непознати жени да не ги интересуват. Имайте предвид, че престоят на родителите е кратък. А присъствието на n- на брой непознати лица е ежедневие, дори в периода на адаптация. Има преподаватели по допълнителни дейности, заместващи колеги от друга група, мед.сестри, психолог, логопед, русерсен учител, директор и кой ли не друг, който би могъл да прекарва време в помещението. Когато психологът или ресурсният работи с едно дете, никой не казва на останалите “Това не е майка му”. За това как им се отразява тяхното присъствие никой не се интересува! Мисля, че е важно да работим в посока здравословна адаптация с родител за възмажно най-голям брой деца, която е единствената елеминираща травмата. Всичко друго в периода на адаптацията така или иначе е стрес и емоционален шок за повечето деца.

  • @mariageorgieva3442
    @mariageorgieva3442 Рік тому

    Здравейте! Споменахте, че ако детето няма проблем с адаптацията и не търси родителите си през деня, също всъщност е проблем. Дъщеря ми е на 3 г. и от 1 месец посещава частна градина, ходи с желание и изобщо не се сеща за нас през деня. До момента на тръгване сме се грижили за нея аз и баща ѝ, като сме били заедно през цялото време, тъй като и той можеше да не работи в последната година. Имаме добра връзка с детето, но думите ви в уебинара ме смутиха. Ще съм благодарна да обясните повече за това.

    • @didashki
      @didashki Рік тому +3

      Здравейте! Вероятна нямате повод за притеснение. Възможно е детето да е спокойно и сигурно привързано, благодарение на грижите Ви и лесно да се е адаптирало към ДГ.
      Това, за което споменавам е така наречената “избягваща привързаност”. Тя се формира, когато детето не получава отклик на своите емоционални нужди, понякога и физически. Например, ако бебето плаче, но родителят вярва във вече отречените от науката схващания, че ще се разглези, ако се откликва на плача му, че то се опитва да манипулира т.н. Тогава то разбира, че колкото и да моли за помощ, няма да бъде чуто. Научава се да се утешава само и че не може да разчита на другите. Признак за този стил на привързаност е, когато детето не прави особена разлика между родителя и непознат човек. Често срещана е в западните индивидуалистични култури, където от раждането бебето е отделено в самостоятелна стая. Също използват преходен обект - предмет (плюшена играчка, одеалце, пелена), който служи като заместител на майката или човешко взаимодействие.
      Децата с избягваща привързаност израстват като по-самостоятелни и понякога интровертни. В зряла възраст нямат потребност от партньор в степента, в която останалите. Обичат да работят сами, могат да станат учени или творци.

    • @mariageorgieva3442
      @mariageorgieva3442 Рік тому +1

      @@didashki Благодаря за подробния отговор. Ние също смятаме, че нуждата ѝ от нас е презадоволена и спокойно се отдава на игра с децата, защото няма съмнение, че ще си я вземем след това. Тя е и много социална и обожава деца. Надявам се наистина да няма място за притеснение. Благодаря отново!

  • @nellyivanova4204
    @nellyivanova4204 Рік тому

    Здравейте,
    На детето ми му предстои постъпване в частна ясла. За тях плавната адаптация не включва присъствие на родител, а изпращане на клипчета за успокоение на родителя и обаждане по телефона да го вземем, ако много плаче и не могат да го успокоят. Изрично ми отказаха присъствие, макар че са лицензирани към СРЗИ.
    Каква стратегия бих могла да предложа на директорката, за да приложим този подход? Къде мога да намеря повече информация за обучението, за което споменахте в края на видеото?

  • @РалиХ
    @РалиХ Рік тому

    Промените по наредба 5 за присъствието на родител по време на адаптацията важат ли и за яслата?

    • @Осъзнатиродители
      @Осъзнатиродители  Рік тому

      За сега не, за съжаление😔 Но и там има раздвижване. Говорете с директорката, учителките, бъдете добронамерена, искрена, търсете си правото. На много места се съгласяват