Matura fizyka 2018 - rozwiązanie zadania 6 poziom rozszerzony. Bryłą sztywna.

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 17 лис 2024

КОМЕНТАРІ • 27

  • @domint0078
    @domint0078 3 роки тому +24

    Tegoroczni maturzyści proszą o więcej takich filmików 👏👏

  • @sabinafilipek3394
    @sabinafilipek3394 3 роки тому +19

    Ile ja bym dała aby mieć takiego nauczyciela od fizyki.

  • @aruseq743
    @aruseq743 3 роки тому +4

    W zadaniu 6.2 przyczepiłbym się do tego, ze iloczyn wektorowy sam w sobie uwzględnia sinus kąta miedzy ramieniem siły a właśnie tą siłą, wiec kiedy zapisujemy sinus kąta miedzy nimi uwzględniamy już tylko ich wartości

  • @questwar8668
    @questwar8668 3 роки тому +31

    Dlaczego jak ty robisz zadania to wszystko rozumiem i wydaje się takie proste, a jak sam próbuję coś wykombinować to pustka w głowie?

  • @maq.4280
    @maq.4280 3 роки тому +7

    Super by było jakby zrobił Pan kurs maturalny/przygotowawczy do matury z fizyki

    • @pogotowiematurafizyka
      @pogotowiematurafizyka  3 роки тому +3

      Taki kurs się ciągle tworzy. :) Chce, żeby był całkiem pro, z jak najmniejszą liczbą przejęzyczeń i błędów które się wkradną. To niestety trwa. A w między czasie co by się nie przejadło trochę treningu maturalnego.

    • @maq.4280
      @maq.4280 3 роки тому

      @@pogotowiematurafizyka a czy możemy się spodziewać takiego kursu jeszcze przed tegoroczna matura czy to już dla przyszłych pokoleń :) ?

    • @pogotowiematurafizyka
      @pogotowiematurafizyka  3 роки тому +9

      @@maq.4280 Pełnego na pewno nie. Ale jest pomysł, żeby wypuścić takie "must have" więc mam nadzieję, że uda mi się to zrobić. Na pewno też zrobię też kilka LIVE-ów z tematów które ja uważam za istotne. To będzie można pokorzystać dopytać lub potrenować.

  • @rabin3210
    @rabin3210 3 роки тому +1

    zad. 6.2. Podam inzynierska def momentu sily: otoz jest rowny iloczynowi sily i ramienia sily, gdzie ramie sily to odleglosc osi od KIERUNKU wektora sily. A wiec moment "w prawo" = ciezar * 6,5 kratek (rys., kratki liczone wzdluz podloza). Mpment "w lewo" = sila F * 13 kratek. Z rownowagi momentow: ciezar * 6,5 kratki = F * 13 kratek. stad F = polowa ciezaru. I tyle. Definicja wektorowa momenty sily w liceum pasuje do bryl o zawilym ksztalcie np kartofla. W zadaniach szkolnych mamy prosciutkie bryly i wystarczylaby zapomniana dzis (POPRAWNA - latwo wykazac) definicja. Podobnie na ogol nie uzywamy wektorow w opisie ruchu prosoliniowego. Oto jak MEN robi ucniom wode z mozgu.

  • @zofiaposadowska313
    @zofiaposadowska313 Рік тому

    Dziekuję 🙂

  • @vogelkurs5380
    @vogelkurs5380 3 роки тому +1

    proszę stawiać większe indeksy, a tak super

  • @arturfojut6576
    @arturfojut6576 3 роки тому +1

    Dzięki

  • @meloman32a
    @meloman32a 3 роки тому +1

    Zadanie 6.4. Autor filmiku znowu komplikuje, gdyż niefortunnie wybrał oś obrotu w punkcie styku belki z podłożem. Po wybraniu osi obrotu wzdłuż siły mg, od razu widać, że zawsze siły F i R będą równe, bo stosunek ramion tych sił zawsze jest jeden (siły F i R są bowiem na skrajach belki).

  • @DroDro3
    @DroDro3 3 роки тому +1

    Co do drugiego. Nie łatwiej by było dorysować wektor ramienia i w ten sposób stwierdzić, o jaki kąt chodzi? Tak tylko się zastanawiam.

    • @pogotowiematurafizyka
      @pogotowiematurafizyka  3 роки тому

      Łatwiej :) Dobrze, że to widzisz ale mam wrażenie obserwując uczniów, że nie dla wszystkich to jest łatwiejsze. Dlatego ten inny mniej typowy sposób ale dla niektórych bardziej logiczny.

  • @pmj9925
    @pmj9925 3 роки тому

    Kiedy dokładnie możemy zapisać, że praca to jest zmiana energii? Jest jakaś odpowiednia zasada na to, jakaś reguła, mówiąca ze jesteśmy w stanie zapisać taka równość?

    • @pogotowiematurafizyka
      @pogotowiematurafizyka  3 роки тому +4

      Zastanawiam się nad odwrotną sytuacją kiedy moglibyśmy tego nie zapisać. Ogólnie możemy zawsze jeżeli uwzględnimy wszystkie możliwości zmian energii. Przykład. W termodynamice praca gazu może być równa zmianie energii wewnętrznej w przemianie adiabatycznej ale już np. w przemianie izobarycznej musimy uwzględnić jeszcze dostarczane ciepło do układu lub oddawane. Ogólnie pracę można traktować "jak energię" tu mocno upraszczam. I teraz w zadaniach musisz szukać co jest zapisane w formie energii czasami będzie to praca czasami ciepło, energia kinetyczna, potencjalna, grawitacyjna. Na pewno w każdym przypadku będzie zachowana energia czyli jakaś jedna forma będzie równa drugiej albo jakimś dwóm innym. Czasami w najprostszych sytuacjach będzie po prostu W=delta E - głównie w mechanice. Czy jest jakaś konkretna reguła, którą można by tu przytoczyć rozróżniająca to- hmmm nie znam. Dlatego najlepszą regułą na to jest zasada zachowania energii a to w zadaniu jest jeden z jej przykładów, w którym akurat praca równa się zmianie energii potencjalnej.
      Domyślam się, że odpowiedź może być niesatysfakcjonująca aczkolwiek pytanie jest dobre a odpowiedzi nie ma jednoznacznej na nie. Przynajmniej dla mnie...
      Ogólnie samo zapytanie kogoś o to żeby wyjaśnił CI co to jest energia - jest mega ciężkie - spróbuj sam sobie na to odpowiedzieć. Niby rozumiesz jak ją używać ale wyjaśnić czym ona konkretnie jest już jest dużo trudniej, tak samo jest z czasem ;) Ale to już wchodzenie w głębszą czasami filozoficzną rozkminę.
      I na koniec jak to wiedzieć kiedy praktycznie zastosować. Wydaje mi się, że wraz z poznawaniem kolejnych działów i odkrywaniem kolejnych wielkości pod którymi tak naprawdę kryje się energia to się układa w logiczną całość. Dzięki temu później samemu intuicyjnie się czuje kiedy można to zastosować.
      Dzięki za pytanie zmusiło mnie to mocnego zastanowienia... :)

  • @kamilmiszcz1250
    @kamilmiszcz1250 3 роки тому +1

    Czy bryla sztywna przydaje sie na studiach?

    • @pogotowiematurafizyka
      @pogotowiematurafizyka  3 роки тому +2

      Tak. Szczególnie tam gdzie jest bardziej rozbudowana mechanika. Budownictwo, mechatronika, air, architektura, fizyka to są kierunki na których na 100% elementy mechaniki są czasami nawet zdecydowanie bardziej rozbudowane. Te wiem bo mam uczniów, którzy to studiowali i rozmawialiśmy o tym. Aczkolwiek przypuszczam, że w planie większości studiów elementy bryły sztywnej pojawiają się na fizyce. Na bank są na laboratoriach z fizyki a je mają już PRAAAWIE wszyscy z kierunków ścisłych i technicznych :) Informatycy też, zresztą gdyby ktoś z Was chciał kiedyś zaprojektować cały mechanizm walki i ruchu nowego WIEDŹMINA to wiedza z bryły sztywnej będzie mu niezbędna.

    • @kamilmiszcz1250
      @kamilmiszcz1250 3 роки тому

      @@pogotowiematurafizyka dziekuje bardzo za odpowiedz

  • @pawemarszaek3007
    @pawemarszaek3007 3 роки тому

    z jakiej aplikacji pan korzysta do notowania ?

  • @meloman32a
    @meloman32a 3 роки тому +1

    Zadanie 6.2 i 6.3.
    Autorzy zadania nieoczekiwanie ułatwili zadanie: skoro siła F robotnika jest na skraju deski, to bez względu na kąt jej ramię będzie identyczne jak ramię siły reakcji R względem osi obrotu wybranej wzdłuż siły grawitacji mg. Zatem zawsze siły F i R będą identyczne i równe połowie wartości siły grawitacji. Autor filmiku niepotrzebnie komplikuje (podobnie jak autorzy klucza) rozwiązanie,

  • @fabianwalus1738
    @fabianwalus1738 3 роки тому +1

    To zadanie nadal mogło by być na maturze?

    • @pogotowiematurafizyka
      @pogotowiematurafizyka  3 роки тому +1

      Tak, nie występuję tu nigdzie przyspieszenie kątowe czy też prędkość kątowa, nie mówimy też nic o momencie bezwładności. Czyli teoretycznie jest taka możliwość.

  • @E_w_a
    @E_w_a 3 роки тому +1

    Oto jestem