Historia odbiorników turystycznych w Polsce (odbiornik Migo)
Вставка
- Опубліковано 5 лют 2025
- Prezentujemy historię odbiorników turystycznych w Polsce. Jej częścią był Migo - najmniejszy tranzystorowy odbiornik swojej epoki wyprodukowany w krajach RWPG. Był dwa razy mniejszy od wielu późniejszych konstrukcji, wyprzedzał inne polskie konstrukcje o ponad dekadę. Powstał w zakładach Omig (istnieją do dziś).
- Наука та технологія
Super , kocham takie podejście do sprawy . Uwielbiam taki rodzaj omawiania , analizowania schematow .Wszystko ładnie pięknie omówione . Dziękuje
Dzień dobry,
Jestem naprawdę zachwycony, że znalazłem tak wartościowy kanał na UA-cam.
Pozdrawiam serdecznie i czekam na więcej materiałów.
Powtorze moj ostatni komentarz bo chyba umiescilem go na niewlasciwym miejscu tj jakbym odpowiadal sam sobie Otoz Szanowni Panowie To co robicie , pokazujecie , wracacie do przeszlosci jest fantastyczna rzecza a dlaczegp ano dlatego ze wzbudzacie w Nas powrot do lat naszej mlodosci a byly to czasy , do ktorych wracamy z ogromnym sentymentem z tzw lezka w oku Pamietam jak w 6 kl szkoly podstawowej kupowalem tranzystory TG 20 , TG 40 , diody DOG 62 , kondensatory zmienne , trymery powietrzne , oporniki itd do zrobienia wlasnego radia z ogromna radoscia jego uruchomienia Wierzcie mi , ze tysiace osob jest Wam bardzo wdziecznych za Wasze wspaniale programy Wielkie dzieki
Dziękujemy, będziemy jeszcze realizować takie odcinki historyczne.
Pamiętam ten artykuł o jakości wstecznej elementów elektronicznych.Na kanwie właśnie tych informacji porównawczo zacząłem kolekcjonować głownie odbiorniki w latach osiemdziesiątych.Sądziłem że uda się wzbudzić zainteresowanie innych osób ale spotykałem się jakby ze zmową milczenia.Dziękuję,że to powiedziałeś.W tym odcinku wiele wspaniałych wspomnień.Można by o tym godzinami.Szarotki maiłem dziwie dość kapryśne radyjka jakość odbioru kiepska i nie wynikało to z winy lamp.Dla redukcji energochłonności tak z partyzanta dawało się w tym radyjku bezpośrednio w podstawki lamp wcisnąć zielone tranzystory serii TG i powstawała hybryda o generalnie lepszych parametrach.Kto by dziś tracił czas na takie rozwiązania.Pozdrawiam Serdecznie
Jak zwykle super wiedza i ciekawe informacje. Sweterek rządzi!
Swietny program poswiecony malym odbiornikom radiowym turystycznym , ktory niezmiernie mnie zaciekawil i bardzo tworcom tego odcinka dziekuje
Ten program w mym dodatkowym komentarzu poswiecony malym radyjkom duzym odbiornikom i najrozmaitszym konstrukcjom elektronicznym jest niezmiernie potrzebny Panowie , ktorzy propaguja swoje filmy , omawiaja i pokazuja musicie wiedziec ze jest to fantastyczna sprawa Dzieki Waszej wielkiej pasji budzicie w narodzie dawna ich mlodosc Sam po sobie wiem majac 67 lat jak wracam wspomnieniami do mej mlodosci Dlatego wyrazam Wam ogromne podziekowanie za to i za fachowa wiedze jaka przekazujecie Serdecznie pozdrawiam i z uszanowaniem , andpia
Dzień dobry. Dziękuję za kolejny film, przepełniony obrazami przeszłości. Jest dla mnie wielką przyjemnością zobaczyć rzeczy, których wspomnienie straciło barwy, ponownie w kolorze :).
świetna wiedza, uwielbiam Was słuchać..
Dziękuję za dużą dawkę "mięsa". Proszę więcej :) Jesteście wspaniali!
Doskonały materiał. Trzymacie jakość!
Kolejny wspaniały film, dziękuję!
Właśnie niedawno skończyłem renowację Szarotki 2. Radio z 1958 roku i wymagało wymiany tylko 2 elementów. Kondensatora el., który po tylu latach stracił 1/2 pojemności i rezystora któremu odpadła końcówka. Radio działa !!!! Brakuj mi tylko bat 67,5V. Podobno jeszcze kilka lat temu były dostępne w Azji... Pozdrawiam i uwielbiam Wasze filmiki.
@@koszalixnone8292 Przez chwile chciałem dodać audio BT ;-) ale zrezygnowałem. Tu raczej chodzi o max wierność w/s oryginału. Mam stację zasilająco dokującą, ale takie ogniwo 67,5V to było by coś!
Z tego co widzę to na Amazonie są baterie 67.5V tylko pewnie nie taki rozmiar?
Czytałem różne wersje na temat zasilania do Szarotki i do swojej połącze po prostu baterie R9. Najszybsze rozwiązanie.
@@Qyonek Tak są ale cena ok 100$ lekko mnie odstrasza ;-)
@@piotrfedyk74 a na to nie zwróciłem uwagi. Faktycznie cena lekko bolesna
W latach 60tych ub wieku tranzystory TG40 były trudne do kupienia (miasto wojewódzkie)
w dodatku cena 1 szt była poza horyzontami dzieciaka (mnie!) który wówczas już coś tam lampowego sklecił :-)). Pozdrawiam i dziękuję za radioamatorskie wspominki 🙂🙂🙋♂🙋♂.
Mam działający do tej pory odbiornik turystyczny "KROKUS", trzyzakresowy (D,Ś,K). Dodatkowo można go było używać jako radio samochodowe, posiadał przystawkę zawierającą dodatkowy stopień wzmocnienia i większy głośnik zewnętrzny. Kupiony chyba w roku 1968, służył przez wiele lat zarówno w samochodzie, jak i jako radio przenośne.
Świetny film. Kolejna miła ciekawostka do obejrzenia
Super film 👍 dziękuję bardzo
Jedziecie, jedziecie chłopaki, bo to jest na prawdę ciekawe. Zróbcie jeszcze kiedyś odcinek, o tym co sobie myślicie o tym gdzie jest Polska elektronika teraz. Jak mnie to wku##wia. Trzymajcie się :)
Tubylcza elektronika rozkwita.
Tak jak, przemysł samochodowy, stoczniowy i wiele innych wiodących, ciągnących postęp technologiczny świata.
Brawo Panie Marcine!
W Polsce przed 1939 r. było ok. 10 fabryk (montowni) radioodbiorników, niektóre były wstanie już wszystkie podzespoły same wykonywać. Dostępne było ok 100 !!! rożnych modeli, A CO TERAZ ?
Teraz są w Chinach
A odbiornik w domu przed wojną był nie tylko luksusem, ale także wielką rzadkością. Po zakupie radioodbiornika, moi przodkowie mieli wielki kłopot z ludnością wsi i miejscowym proboszczem. Przed domem moich przodków odprawiano egzorcyzmy, a cała służba uciekła (początek lat 30-tych, okolice Szydłowca).
Rewelacyjny kanał.
Serdecznie pozdrawiam.
Ze swojej strony mogę dodać informację, że miałem w rękach wersję odbiornika Czar wykonaną przez ZRK w oparciu o zestaw importowanych tranzystorów OC169, OC170, OC71, OC72, montowanych fabrycznie.
Dzień Dobry!
Miałem podobnej wielkości do "Migusia" rosyjski odboornik "Orljonok" na dwa akumulatorki, ale utonął w powodzi w 2024 roku.😊
Super. super, suuuuuper !
fajne przebitki na sprzęt. Bardzo ciekawy materiał!
Bardzo ciekawie opowiadacie panowie! Tak trzymać! Odnośnie opłacalności produkcji i ceny no cóż... Po prostu socjalistyczna logika albo kwestia prestiżu/propagandy.
Super film.
Może w przyszłości coś o radiach samochodowych?
Sprowadzano z Tesli KD 502 do przemysłowych zastosowań, np. układ sterowania wzbudzenia spawarki, chyba Bester. Ale to lata 70/80. Ruskich maszyn też było na hucie sporo i elektronikę ruską mogłem podziwiać.
Bez końca film czy będzie kontynuacja
10 godzin w turystycznym, nie jest źle.
Dziękuję i proszę o więcej.
Mam pytanie o kondensatory w filtrach pośredniej częstotliwości odbiornika Migo, mają one niewielką pojemność 150 pf z czego to wynika? zauważyłem że podobnie jest w odbiorniku Ara 160pf. Takie pojemności kondensatorów filtrów ok 460khz były typowe w odbiornikach lampowych.
Jednak zdecydowana większość pierwsza Eltra, 2000pf; Koliber2000pf; Minor 1000pf Selga rosyjska 1000pf; Telefunken R1 (prototyp) 1500pf; i zdecydowana większość późniejszych tranzystorowych miała pojemności w filtrach duże, Telefunken małoseryjny R1 zszedł do 500pf.
Częstotliwości pośrednie wszędzie były podobne.
Migo, odbiornik, schemat bardo podobny układ, tranzystory 2sa, ilość użytych tranzystorów, ilość i rodzaj obwodów strojonych, uklad ARW, transformatorowy układ mcz. format i wielkość obwodu drukowanego bardzo przypominają konstrukcje firmy Panasonic z tamtego czasu, układ, jest bardzo podobny do r-104, format wielkość płytki drukowanej do r-108 . Co mnie uderzyło na pierwszy rzut okiem, to rodzaj i kolor kondensatorów elektrolitycznych, taki wrzosowy niebieskawy kolorek jest niepowtarzalny W panasonicach takie były, taki sam kolor jest np. w r-305; Rq-115
Dodam tez ze bedac w 7 kl sp wraz z kolega przez polroku odkladalismy kieszonkowe by kupic czesci i zbudowac turystyczna radio wg schematu i opisu zamieszczonego w mlodym techniku Radio gralo dosc glosno i wyraznie Nie pamietam juz autora konstrukcji ale o ile sie nie myle byl to Witold Kozak
A odbiornik nazywał się "Mini - Max".
Smakę mi ten „product placement” na sweterku narobił.
Kiedy kolejny odcinek?
Czuję się jakby mój stary nawijał 😊
Takiego Czarka mam jeszcze ja, no i Ferdek Kiepski
Za wiedze Alka zawsze +. Więcej o lampach i produkcji.
Sz! Opowiedzcie o polskim pomyśle tzw. magnetofonu muzealnego - czyli de facto prototypie walkmana. Na pewno było kilka sztuk - prawdopodobnie zrobionych w Dzierżoniowie...
szanuje za sweter
A ja za: wiedzę, pasję, oraz podzielenie się wiedzą gratis.
A co z odbiornikiem Kosmos produkcji ZSRR?
Cała produkcja nawet nie zaspokajała rynku krajowego , do eksportu były zbyt drogie . ....
Pamiętam doskonale odbiornik "Migo", jak również slogan wymyślony przez prześmiewców: Mały i G***o Odbiera.
Ciekawy materiał, znalazłem na elektrośmieciach pierwszy przenośny polski odbiornik stereofoniczny Filomena, było ich nie wiele wyprodukowanych,tez ciekawy radioodbiornik, niestety poszedł na licytacji od 1 zł.
Może by Pan omówił rosyjską selge i almaza
Będzie odcinek o odbiornikach z ZSRR spotykanych w Polsce (Okiean, Ałmaz, Selga, Sokol, Alpinist, Kwarc i VEF), najpierw jednak zajmiemy się krajowymi.
@@Marcin_Marciniak a jeszcze jakby były omawiane małe przenośne walkietalkie polskie,rosyjskie ,czeskie to by było bardzo dobrze
A gdyby tak odtworzyć cały układ elektroniczny tego odbiornika, choćby na jakiejś płytce do eksperymentów i zobaczyć jak to działa? Schemat jest...
Bon ŻUR pijemy POlskie wino