"Wypędzeni"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej o mieszkańcach Gdyni wysiedlonych w 1939 roku

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 жов 2024
  • Jesienią 1939 roku, wysiedlonych zostało z Gdyni, ponad 50 tysięcy polskich mieszkańców miasta. Gdynia była pierwszym, z większych wówczas miast w Europie, które zostały dotknięte w tak dużym stopniu tą formą represji okupanta.
    Niemcy po wkroczeniu do Gdyni 14 września postanowili pozbyć się z miasta jego polskich mieszkańców. W pierwszym okresie, zanim jeszcze zorganizował się niemiecki aparat państwowy, wysiedlenia były organizowane przez miejscowe władze niemieckie w sposób chaotyczny, bez określonego planu. Rozpoczęto je w połowie października 1939 roku. Pomiędzy 12 a 16 października w Orłowie wypędzonych zostało 4 tysiące osób.
    Wysiedlanych doprowadzano na dworzec Główny w Gdyni. Po kilku dniach ładowano ludzi do towarowych wagonów, które zawoziły ich do różnych miejsc w Generalnym Gubernatorstwie. Jazda trwała kilka, czasem nawet kilkanaście dni. Tam po wysadzeniu na peron, rodziny mogły liczyć tylko na pomoc miejscowej ludności.
    Po zakończeniu wojny znaczna część wysiedlonych, powróciła do swojego miasta i na nowo zaczęła układać sobie życie.
    Od kilku lat w okolicy Dworca Głównego w Gdyni stoi pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.
    Działa również Stowarzyszenie Gdynian Wysiedlonych, spotykają się tam dzieci, które razem ze swoimi rodzicami zostały wypędzone z miasta jesienią 1939 roku.

КОМЕНТАРІ • 2

  • @maciejd3215
    @maciejd3215 2 роки тому +1

    Szkoda że nie zrobiliście wideo, dofinansowane przez PFN