"Modrý" filtr čirých brýlí filtruje fialovou a ne modrou 👓 Blue light hazard? Kdy tato skla použít?

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 28 лют 2021
  • Jak filtrují čiré brýle s “modrým” filtrem? Testujeme i brýle samozabarvovací (zatmavovací) 👀 Jak vidíte na spektrometru, brýle s “modrým” filtrem blokují fialové vlnové délky, zejména v 410 nm, ale ne ty modré, které začínají v 450 nm. To ale nevadí a čiré brýle s tímto vlastně fialovým filtrem mají své využití, a to zejména v kancelářích a jiných pracovištích během dne :-) Tam často svítí zářivky, které právě vyzařují fialové vlnové délky (jedná se o starší PC monitory anebo stropní zářivkové osvětlení). LED osvětlení typicky fialovou nevyzařuje, tj. jedná se novější displeje, monitory a LED osvětlení.
    👁 A proč blokace fialové? Je dobré blokovat vlnové délky zejména 440 nm a kratší kvůli tzv. blue-light hazard efektu (BLH), tj. škodlivému efektu krátkovlnných fialových až blízkých modrých vlnových délek. BLH má dlouhodobě dopad na vyšší incidenci makulární degenerace - a zrovna zářivky typicky vyzařují v 410 nm i v 430 nm.
    ❓ Kdyby sklo blokovalo modrou složku viditelného spektra, tak by už na první pohled bylo zabarvené (konkrétně u blokace modré by sklo bylo na pohled žluté). Důvod je ten, že na to, abychom viděli všechny barvy, musí sklo propustit všechny barevné složky (vlnové délky) a žádné netlumit a neblokovat. Pokud nějaká barevná složka spektra je blokovaná, sklo bude zabarvené - naplatí to ale úplně tak u fialové a hlubší červené. Proč? ➡️ Naše vidění je nejcitlivější na oblast 555 nm viditelného spektra, tj. na zeleno-žlutou oblast cca uprostřed viditelného spektra. Tato citlivost našeho vidění klesá jako Gaussova křivka směrem k oběma koncům viditelného spektra, tj. k fialové a červené. Pokud tedy sklo blokuje jen tyto kraje, může být pořád na pohled čiré.
    ❗️Před spánkem a v noci samozřejmě čiré brýle nepomůžou, protože propustí modrou i zelenou - je potřeba použít červené brýle, které tyto spektrální složky blokují.
    🌐 Azurová bohužel často chybí v LED i zářivkových zdrojích i v displejích. Proč jsou azurové vlnové délky důležité během dne pro výkon a bdělost? ➡️ svetelnahygiena.cz
    Děkuji @hlozin a @jsem_tadeas za brýle :-)
    Hynek
    🌐 červené brýle www.design-light.cz
    🌐 medricky.cz @hynekmedricky
    #bryle #brýle #modryfiltr #cervenebryle #prace #práce #práca #motivace #pcmonitor #pocitac
  • Навчання та стиль

КОМЕНТАРІ • 13

  • @jonathanperoutka2
    @jonathanperoutka2 2 роки тому +3

    Hele, bezva! Moc se mi vaše videa líbí. Nicméně, mám otázku, resp. tip. Chtěl bych vědět, jak na tom vašem spektrometru dopadne nějaký trošku lepší mobil, když se na něm nastaví ten filtr proti modrému světlu. U Huawei se ten mód jmenuje "Komfortní čtení".

  • @pokojvdusi
    @pokojvdusi 2 роки тому

    Super prístroj, len zišlo by sa test aj žltých, ktoré sa najviac predávajú. Na to by som bol zvedavý. Inak veľmi dobrá práca oproti hlúpym youtuberom, ktorým dávajú výrobcovia recenzovat bryle.

  • @janjilek3496
    @janjilek3496 2 роки тому +6

    Dobrý den, pane Medřický,
    moc hezké video, jenom bych si dovolil poupravit terminologii používanou výrobci ohledně "modrého filtru" na čočce.
    Protože jsem sám optik/optometrista + pracoval jsem X let pro výrobce/distributora brýlových čoček, tak si troufnu říct, že nejsem úplný laik na toto téma.
    Výrobci těchto modrých filtrů se nesnaží "zcela blokovat" modré světlo, protože potom by brýle musely mít pro mnohé klienty "neestetický" nádech barev, které zmiňujete. Snahou je spíše "částečně odrazit několik % konkrétní modré vlnové délky" (což valná většina těchto úprav také dělá, odráží "část" modré, proto jsou mírně žluté. Podobně jako když člověk mixuje RGB barvy a sníží modrou, výsledkem je světle žlutá). Tudíž, nikdo ze seriózních výrobců brýlových čoček by si nedovolil tvrdit, že tyto modré filtry "zcela vyruší modrou", a pokud Vám to bylo takto prezentováno, to je přirozeně špatně...
    Modré filtry nefiltrují veškerou modrou složku světla, a ani k tomu nikdy nebyly navržené, což bych zde chtěl zdůraznit. Tyto úpravy obecně snižují vstup modrého světla do oka o cca 12% (beru průměr, budou výrobci, kteří budou deklarovat více, např. 25%, ale jen ve specifických vlnových délkách modré).
    K čemu tedy tyto modré úpravy jsou, když nefiltrují modrou na 100%?
    Modré světlo je obecně dobré, modrou potřebujeme, jak říkáte, má velký vliv na náš cirkadiánní cyklus, proto s ní výrobci opravdu nechtěli "masově bojovat". Existuje mnoho studií, které budou potvrzovat i vyvracet efekt modrých filtrů, a často se mě lidé ptají, co si obecně o těchto modrých filtrech myslím na základě své zkušenosti, a zpětné vazby od klientů...
    Energie, kterou tyto modré filtry odráží tzv. indoor, je opravdu velice malá, displej mobilu, tabletu i monitoru emituje velmi malé množství energie, v porovnání např. se Sluncem (před kterým Vás mimochodem také částěčně budou modré filtry chránit, část modré odráží...), a já na tyto argumenty vždy řeknu.. "Energie kapky v krápníkové jeskyni je také malá, ale nechte jí kapat desítky let na stejné místo, a udolá i kámen".
    ANO, modré filtry odráží ČÁST modrých vlnových délek pryč od oka nositele, protože se zdá, že nadměrná expozice modré (v našem digitálním světě), nemusí být z dlouhodobého hlediska zcela prospěšná, pro naší sítnici.
    NE, modré filtry neměly nikdy za účel zcela vyrušit modrou kompletně (na to máme specifické hranové filtry/barvy apod. ale to Vám nemusím vykládat).
    ANO, obecně mají čočky s modrou úpravou "lehce" nažloutlou barvu a mění mírně i barevné vnímání nositele. Pokud bychom chtěli filtrovat více modré, musíme jak říkáte přimíchat více specifické barvy. Toto je u modrých úprav prostě poměr výkon/estetika, ne všichni chtějí běhat v oranžovo-červených brýlích.
    ANO, mnoha klientům čočky s modrou úpravou pomohly, nejčastější je subjektivně menší únava, lepší kontrast při práci na počítači, u části i lepší pocit spaní, obecně meně astenopických potíží.
    NE, modré úpravy nejsou pro každého, a optik by měl vždy klienta nasměrovat k té ideální variantě brýlových čoček a jejich povrchových úprav.
    Ať už si myslíte, že je to stále málo, a mnoho se odehrává na subjektivní rovině, já s těmito úpravami mám obecně velmi dobrou zkušenost, což neznamená, že díky nim budou všichni lidé naprosto nadšení, a nikdy je nepotkají potíže se sítnicí, ale říct potažmo, že jsou na prd, tomu si dovolím (v rámci vší slušnosti samozřejmě :) ) oponovat.
    S rostoucí délkou našich životů, i kdyby dlouhodobé odrážení modrými úpravami "ušetřilo" naší sítnici pouze pár let své funkce, budeme i za "to málo" rádi, alespoň podle mého názoru. Co by dal člověk za to, aby mohl vidět, potom co ztratil zrak? Věřím, že skoro vše co má... a zde mají modré úpravy "pomoci" nikoliv "zajistit imunitu" před modrou.
    Nerad bych, aby můj komentář vyzněl jakkoliv ofenzivně, určitě tak není myšlený. Snažím se ho psát s myšlenkou, že vrhnu trošku světla na problematiku modrých filtrů/úprav, a k čemu jsou dobré, a jak by měly být komunikovány například v oční optice.
    Hezký den, a mnoho dalších poučných videí,
    Jan Jílek
    Litoměřice

  • @petertomasovic21
    @petertomasovic21 Рік тому +1

    Preco je dobré blokovať fialové vlnové delky ?

  • @novcze
    @novcze 2 роки тому

    konečně video o "modrém světle" kde někdo nesděluje jen dojmy, obecně se UV-A uvádí do 400 nm, takže pokud to filtruje +- všechno s kratší vlnovou délkou, tak je to ok a vypadá to, že většina těch filtrů na sklech tak funguje. Modrá na monitorech má cca 465 nm, tam by to nemělo nic blokovat.

  • @fivenighsatgirls3291
    @fivenighsatgirls3291 2 роки тому +3

    hezky den, mam od vás červene bryle, kolem 8-večer si je nasazuji, dívám se v nich někdy i na televizi, umyju zuby, nachystám svačinu a podobně a nejpozději před desátou jdu spát, když jdu v noci na WC tak si je nasadím.Je to tak správně? A ještě jeden dotaz přes den bych měla používat proti blikajícím zářivkám, z čehož mě bolí oči, jsem švadlena- ty s bílými skly od barnera k blokaci fialového světla?Ty mě teda nechrání proti PC, ale jen proti zářivkám , ale červené mě chrání proti ,,všemu", ale vypadala bych v ních pres den trochu divně.Děkuji za odpověď

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  2 роки тому +3

      ano, cíl je nemít na sítnici oka modré a zelené vlnové délky 90 min před spánkem a během celé noci až do rána - zařídit to můžete přes červené brýle anebo správné osvětlení bez modré a zelené spektrální složky :-) červené během dne nenoste, protože modrou i zelenou ve dne potřebujete, jsou zdraví prospěšné, to je před spánkem a v noci už nejsou. proti zářivkám můžou čiré brýle pomoci protože blokují fialovou, kterou zářivky vyzařují - blikání ale brýle nezmění bohužel, to až změna osvětlení. více info o světle máme na svetelnahygiena.cz :-)

    • @fivenighsatgirls3291
      @fivenighsatgirls3291 2 роки тому

      @@HynekMedricky děkuji

  •  3 роки тому +3

    Zdravím vás Hynku, neplánujete anglické titulky? Rád bych video poslal do Barneru :)

    • @HynekMedricky
      @HynekMedricky  3 роки тому

      zatím nestíháme :-) nevíte o někom?

    • @milicacz
      @milicacz 2 роки тому

      Dobrý den Jakube, my jako distributor Barneru jsme již toto video poslali výrobci. Brýle BARNER jsou totiž kompromisem mezi vzhledem a funkčností :)

  • @stanylovec8969
    @stanylovec8969 3 роки тому

    Dobrý den muzu přijít zítra na premereni že bych donesl brýle jestli zítra máte otevřeno díky