Trawnik - Prawidłowa pielęgnacja trawnika - kilka zasad zdrowej darni

Поділитися
Вставка
  • Опубліковано 19 кві 2018
  • Piękny, gęsty trawnik powstanie tylko wtedy, gdy będziemy mu regularnie poświęcać czas dbając o wszystkie potrzebne zabiegi pielęgnacyjne, czyli koszenie, podlewanie, nawożenie, odchwaszczanie, a także uzupełnianie wszystkich ubytków powstałych w wyniku eksploatacji lub uszkodzeń.
    Trawy tworzące trawnik trzeba regularnie kosić, żeby mogły optymalnie się rozwijać. Trawnik ozdobny przycinamy częściej niż trawnik sportowy czy użytkowy. Jeśli kosimy naszą darń rzadziej, warto zaopatrzyć się w kosiarkę z koszem. Długie, obcięte źdźbła nie mogą pozostawać na trawniku. Jeżeli kosimy trawnik często, a obcięte skrawki są niewielkiej długości możemy je pozostawić. W taki sposób działają roboty koszące, które koszą trawę nawet codziennie. Pozostawiają po sobie cienką, równomierną warstwę pokosu, który ulega procesowi rozkładu, ale nie jest to w żaden sposób widoczne dla użytkowników ogrodu.
    Istnieje wiele poradników dotyczących wysokości koszenia trawnika. Musimy wybrać taką, która jest optymalna dla naszej darni. Ogólnie przyjmuje się, że najniżej kosimy trawnik dekoracyjny, na wysokości ok. 2-3 cm, nieco wyżej kosimy trawnik użytkowy, na wysokości 3-4 cm, a najwyżej trawnik sportowy, na wysokości ok. 4-5 cm. Pamiętajmy, że jeżeli np. po naszym urlopie trawnik mocno urósł, to przy pierwszym koszeniu ścinamy go o ok. 1/3 i dopiero w kolejnych koszeniach stopniowo obniżamy wysokość cięcia darni. Trawnik kosimy od momentu gdy wiosną rozpocznie wegetację, do późnej jesieni, aż przestanie rosnąć. Niekiedy ostatnie koszenie musimy przeprowadzić w listopadzie.
    Regularne koszenie powstrzymuje rozwój chwastów, które na dłuższą metę nie zniosą ciągłego pozbawiania liści.
    A jeżeli chwasty się już pojawią należy usunąć je jak najszybciej, żeby nie zdążyły zawiązać nasion i rozsiać się na jeszcze większej powierzchni. Najczęściej w naszych ogrodach walczymy z mniszkiem. W czasie kwitnienia jest on doskonale widoczny. Można go usunąć mechanicznie wyrywając z trawnika. Warto wcześniej podlać trawnik, ponieważ z wilgotnej gleby łatwiej usunąć roślinę z całym korzeniem. Mniszki mają długi, palowy system korzeniowy. Aby je usunąć powstały specjalne wyrywacze, które wbijają się zębami tak, że wyrywają zarówno część nadziemną jak i podziemną.
    Częstotliwość nawadniania darni zależy od podłoża. Jeśli rośnie ona na glebie gliniastej będzie bardziej odporna na przesuszanie. Jeżeli nasz trawnik jest położony na glebie piaszczystej musimy podlewać go częściej. Ważne, by trawę podlewać porządnie i dogłębnie, tak aby woda miała szansę dotrzeć do niższych partii gleby.
    W pielęgnacji trawnika niezbędne jest kompleksowe i przemyślane nawożenie. O tym jak często i obficie go odżywiać decyduje stopień eksploatacji zielonej darni oraz to, jaki wybierzemy nawóz. Jeżeli użyjemy nawozu wolnodziałającego, możemy nawozić rzadziej. Są dostępne mieszanki nawozowe wieloskładnikowe, które mają wszystkie potrzebne trawom makro i mikroelementy. Są też takie, które dodatkowo wzbogacono o składniki pomagające zwalczać chwasty lub mech. Na małych powierzchniach i przy odpowiednim doświadczeniu nawóz możemy rozsypywać ręką. Przy większych powierzchniach warto zaopatrzyć się w siewnik, który pomoże równomiernie rozprowadzić nawozowe granulki. Nawożenie dobrze jest przeprowadzić przed deszczem. Jeżeli przez dłuższy czas utrzymuje się sucha, ciepła pogoda, musimy trawnik podlać.
    Nawet stale pielęgnowany trawnik nie ustrzeże się przed uszkodzeniami. Mogą być one wynikiem chorób grzybowych, uszkodzeń mechanicznych, czy obecności kreta. Takie gołe place wypełniamy warstwą bardziej żyznego podłoża, które ułatwi kiełkowanie nowych traw. Dobrze jest wybrać mieszankę, którą używaliśmy do założenia trawnika. Może być to np. mieszanka uniwersalna, sportowa lub do miejsc zacienionych. Jeżeli nie pamiętamy lub nie wiemy jakie nasiona były użyte do założenia trawnika, najlepiej zastosować mieszankę uniwersalną. Nasiona wysiewamy rzutowo i delikatnie zagrabiamy lub przysypujemy lekko podłożem. Na koniec podlewamy i dbamy o stałą wilgotność świeżo obsianego miejsca.
    Subskrybuj :)
    ogrodnacodzien.pl/
    / izabella.schick
    #ogrod_na_co_dzien

КОМЕНТАРІ • 4

  • @wszedobylskitv
    @wszedobylskitv 3 роки тому +1

    Ciekawy filmik, sporo ciekawych informacji!!
    Pozdrawiamy i zapraszamy do nas na filmik z zamarzniętego Bałtyku!!

  • @volaremarcin7117
    @volaremarcin7117 3 роки тому

    jaki to model kosiarki? kiedys widzialem gdzies tu test a teraz nie moge znalezc, a wlasnie stoje przed zakupem kosiarki spalonowej, dzieki

  • @pablopablo7314
    @pablopablo7314 4 роки тому +1

    Witam serdecznie. Obejrzałem poradnik. Jak zwykle ciekawy jednak chciałbym nadmienić informację na temat wyrywacza do chwastów i siewnika. Posiadałem te urządzenia. Po pierwsze nie dość, że wyrywacz do chwastów drogi i znanej marki, to jeszcze nietrwały. Dolna podstawa przy metalowych zębach wykonana z plastiku. Po pół roku uległ pęknięciu i nie nadaje się do użytkowania. No cóż, producenci nastawieni tylko na zysk. Co do siewnika. Niefunkcjonalny. Oczka zapychają się przy wsypaniu granulatu. To samo z ziarnami trawy. Wielkie halo za niemałe pieniądze.

  • @zibi970
    @zibi970 5 років тому +1

    Dlaczego Pani wybrała taki gatunek trawy? ładniejsza jest przecież rekreacyjna czyli same kostrzewy w różnych odmianach Elita